Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ■4 Plaatselijke Berichten. Waalwijks handel en industrie, Hebt U reisplannen? |L" NUMMER 34. ZATERDAG 29 APRIL 1939. DERDE BLAD. *en: zijn :ht- yer- en ffer nd- on- 'er- ij ke ran :er- aar 2ze. eds veg 50 an ind ïel- p. Jo- raa- A. ria- ccrs i)st- A. cht- do van 51 Ca. H. Ier- oud >ok, en •en, wo- ans and C. den orn I f dv. Ia n en ran •en, 'er- ran cis- i v. en- ,Io. cus Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven. Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijsper 3 maanden f 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. GIRO-No. 50798. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. X* Afd. Waalwijk der R.K Staatspartij Verkiezing Gemeenteraad. Morgen wordt door de R.K. Kies vereenigingde stemming gehouden voor de groslijst van candidaten voor den Gemeenteraad. De oproepingskaarten zijn reeds bij de leden bezorgd. De wijze van stemming, welke op de oproepings kaarten duidelijk is omschreven, wijkt nogal af van die van andere verkiezingen. Men moet nl. 6 can didaten stemmen, niet door het hokje voor de namen rood of zwart te maken, maar door ze te num meren lt.m.ó.De candidaat, die men het eerst gekozen wenscht te zien, geeft men het cijfer 1, die men op de tweede plaats gekozen wenscht te zien het cijfer 2 enz. Door het groot aantal candidaten dat men moet kiezen, geeft de uit slag der stemming zuiverder de meening van de massa der kiezers weer. Aan de hand van dezen uit slag wordt dan de officieele candi- datenlijst opgemaakt, die Dinsdag 9Meia.s, moet worden ingediend Het bestuur rekent op een trouwe opkomst der leden. Winkelsluiting, Op verzoek van den Minister van Defensie is door B. en W. de winkel sluiting voorloopig, voor zoo lang ermilitairenin buitengewonen dienst zijn, gewijzigd en wel in dien zin, dat de winkels open mogen zijn voor verkoop aan de militaire overheid tot een onbepaald uur, op alle dagen, dus ook Zondags. Verder is bepaald, dat op de werkdagen de winkelsluiting voor denzelfden duur wordt opgeheven voor verkoop aan particulieren. Collectief-Contract in de Nederl. Schoenindustrie; betalings- en leveringsvoorwaarden. Gisterenmiddag had te Tilburg eene algemeene vergadering plaats van de Federatie van Ned. Schoen fabrikanten. Met vrijwel algemeene stemmen werd besloten tot verlenging van 't eollectief contract. De voornaamste wijziging in het contract is, dat een loon bureau wordt ingesteld, een onpartijdige instantie, aan wie elk kwartaal alle loongegevens worden opgezonden ter controle of zoo dikwijls het bureau dit wenschelijk oordeelt. Eveneens werden dezen middag de condities van de leverings- en betalingsvoorwaarden vastgesteld. Een voorname aanvulling is hier dat de fabrikanten voortaan lOpCt. extra in rekening moeten brengen voor »enkele« jaren iets waarop reeds herhaaldelijk van alle zijden is aan gedrongen. Dit laatste treedt in onderling overleg direct inwerking. Zoowel het collectief contract als de betalings-voorwaarden zullen wederom ter verbindendverklaring worden voorgedragen. Het contract loopt tot 1 Juli 1940* Overgeplaatst. Naar wij uit goede bron vernemen is de heer P. Schotema, Stationchef alhier overgeplaatst naar het station Krommenie—Assendelft. Aangezien het hier een tweede klas gemeente betreft, houdt deze overplaatsing een zeer mooie promotie in. De juiste datum van de benoeming is nog niet bekend. De heer Schotema is reeds meer dan 5 jaar op het stalion Waalwijk als chef werkzaam. Dank zij zijn sympathieke persoonlijkheid heeft hij zich in die jaren vele vrienden verworven en noode zien wij hem vertrekken. Maar toch is een har telijke gelukwensch met deze pro motie zeker op zijn plaats. vraagt dan eens prijsopgaaf bij Betere wagens - laag tarief. BEL No. 333 EN U RIJDT PRETTIG. Muzikale Wandeling. In verband met den verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana zal Zondagmiddag 12 uur door de beide plaatselijke harmonieën 'n muzikale wandeling door onze gemeente worden gemaakt. Te volgen route Harmonie »St. Crispijn.» Vertrek vanaf den Gildenbond, door Grootestraat, Putstraat, Paral lelweg, Burg. v. d. Klokkenlaan. Mr. van Coothstraat, Grootestraat naar de Mai kt alwaar op de muziekkiosk tot slot het «Wilhelmus» wordt gespeeld. Harmonie »St. Jan.» Vertrek vanaf het Patronaat, door Min. Loeffstraat, Laageinde, Groen- steeg, Grootestraat, Mr. van Cooth straat, Julianastraat, Stationsstraat, Markt en via de Grootestraat terug naar v.m. Baardwijk. Luchtbeschermingsles voor onderwijzend personeel. Zooals wij reeds in ons blad hebben aangekondigd, werd er Woensdag namiddag om half drie in zaal 20 van het gemeente-huis een bijeen komst belegd, met het doel het onderwijzend personeel van de ver schillende scholen nadere instructies te geven, met het oog op de maat regelen die genomen moeten worden bij luchtgevaar. De Edelachtbare Heer E. J. C. Moonen. onder wiens leiding deze bijeenkomst stond sprak 'n openings woord waarin hij er op wees. dat men in deze vergadering niets bij zonders moest zien. Men was niet bijeengekomen, om ter elfder ure nog de noodige maatregelen te treffen. De Nederlandsche Vereeni- ging voor Luchtbeschermingis reeds jaren bezig met steeds stijgend succes de bevolking op de hoogte te brengen van de gevaren uit de lucht. Ir. v. d. Hoeven, de voorzitter van de plaatselijke luchtbeschermings dienst wees er vervolgens op, dat deze bijeenkomst ten doel had het onderwijzend personeel de meest noodzakelijke beginselen van de luchtbescherming bij te brengen, opdat zij op hun beurt deze gedach ten weer zouden kunnen uitdragen aan de leerlingen, dit om paniek onder de jeugd, in tijden van lucht aanvallen te voorkomen. Door de gemeente Waalwijk werd vervolgens een brochure van de N. V. L. n 1. .«Zelfbeschermings maatregelen» aangeboden, die door lr. v. d. Hoeven van de eerste tot de laatste bladzijde werd gehandeld. Tot slot dai.kte de burgemeester Ir. v. d. Hoeven voor zijn interes sante uiteenzetting en hoopte van harte, dat deze les rijke resultaten zou mogen afwerpen. 20-jarig bestaan der Sociëteit „De Gezelligheid" te vm.Besoijen A.s. Woensdag 3 Mei zal het 20 jaar geleden zijn dat te v m. Besoijen werd opgericht de sociëteit „De Gezelligheid." De huidige voorzitter de heer Frans Roxs is een van de mede oprichters. Dit heugelijk feit zal op dien dag des ayonds feestelijk herdacht wor den in de Societeitszaal bij den heer Leenheers Pompe waarbij ook de dames der leden zijn uitgenoodigü Ongetwijfeld zal het een prettige feestavond worden en bij voorbaat wenschen wij bestuur en leden van harte geluk met de herdenking van het 4e lustrum. O. 0.0G. Zondag 30 April hoopt onze Waalwijksche 'Iooneelvereeniging „O. O. G." het seizoen met een Bonte avond te sluiten. Zooals reeds in dit blad is ver meld, moest deze uitvoering op 16 April jl.door bijzondere omstandig, heden worden uitgesteld. Onder regie van dhr. C. Dekkers hebben de O. O. G.'ers reeds ver schillende maanden ijverig gerepe-, teerd, zoodat men mag verwachten dat Zondagavond aaü.O.G.» haren honorairen leden een genoegelijken tooneelavond zal bezorgen. Het te geven program is met zorg samengesteld waarin de humor en het dramatische zich voortdurend zullen afwisselen. Ook het O. O. G.'s—knapenkoor onder leiding van den heer Tom Burmanje zal dezen avond zijn medewerking verleenen, terwijl de bekende muziek van «Friends band» dezen avond zal opluisteren. Roode Kruis. De afdeeling Waalwijk van het Ned. Roode Kruis heeft nog steeds een flnantieel tekort. Dienaangaande hield het Actie-comité Woensdag 1.1. een vergadering ten raadhuize in samenwerking met de plaatselijke voetbalverenigingen. De bedoeling is een voetbaltournooi te organi- seeren om een Roode Kruis wissel beker en elf insignes. Dr. Kolster opende de vergadering met hooge waardeering voor de trouwe opkomst. Hij sprak ver volgens zijne teleurstelling uit over het bericht van de K.N .V.B. dat deze afwijzend beschikte over de aanvrage voor dit tournooi. Hierna nam de heer Klerkx het woord, als vertegenwoordiger van Baardwijk. Spreker gaf de verzeke ring, dat wanneer het doel nader toegelicht werd, ervan den K.N.V.B. geen bezwaar zou zijn om dezen opzet te doen doorgaan. Spr. zou zelf persoonlijk deze zaak met den Bond wel regelen, wat algemeen werd toegejuicht. Spr. achtte het dus niet noodig om de verdere voorbereiding te staken, waarop Dr. Kolster nader een technische com missie benoemde welke zich met de verdere regeling zou belasten Deze werd samengesteld als volgtde heeren P. Klerkx, H. Pullens, Pijnen, burg en Sulsters, als vertegenwoor digers van diverse voetbalvereen- De Handschoenenfabriek „Unique". De derde industrie, die wij hier gaan bespreken, is de handschoenenfabriek „Unique' gevestigd in de vroegere schoenfabriek der fa. v. d. Heijden- van Loon, in de Besoijenschestraat. Dit is de jongste tak van nijverheid in onze gemeente en des te meer ge noegen doet het ons te kunnen verkla ren, dat „Unique' zich in de groeiende belangstelling van de Nederlandsche koopers mag verheugen. Toen de heeren Spapens en de Cock enkele maanden geleden de fabricage van handschoenen ter hand namen, zijn zij met slechts enkele arbeidskrachten begonnen. Geleidelijk aan is het aantal uitgebreid, zoodat thans reeds 20 per sonen in deze fabriek werk vinden. Tot op heden worden alleen motor- en werkhandschoenen vervaardigd, maar binnen zeer afzienbaren tijd begint men ook met de fabricage van luxe heeren handschoenen. De monsters hiervoor liggen reeds klaar en bewijzen duide lijk, dat ook dit „Unique' product zijn weg tot de Nederlandsche mannen zal vinden. Wanneer deze luxe handschoe nen in fabricage komen, zal ook het personeel met zt 15 man moeten wor den uitgebreid. De toekomst van de Nederlandsche handschoenenindustrie is „safe", want de binnenlandsche nijverheid is lang niet in staat de behoefte te dekken. Ieder jaar moet ennog meer dan 1 mil- leder jaar moeten nog meer dan 1 mil- den ingevoerd. Het behoeft dus geen verwondering te wekken, dat wij hier het aangename geluid te hooren kre gen, dat, zonder de fabricage van luxe handschoenen er bij gerekend, men toch reeds voor het heele jaar van or ders is voorzien. Het leer. Het leer, dat voor de fabricage wordt gebruikt, komt uit het buitenland: n.l. uit Frankrijk, v.m. Tsjechië, Italië en Canada. Dit moet eerst een speciale bewer king ondergaan, alvorens het voor de handschoenenindustrie gebruikt kan worden. Het wordt o.a. veel zachter gelooid. Aangezien de handschoenen industrie in ons land nog zeer beperkt is, is het Nederlandsche looierijbedrijf nog niet op de vervaardiging van dit soort leder ingesteld, zoodat het uit het buitenland moet worden ingevoerd. Een bijzonderheid is voorts nog, dat juist de plaats van de huid, die voor de schoenindustrie het best geschikt is, voor de handschoenenfabricage niet te gebruiken is en omgekeerd. Het leer voelt zeer zacht aan en is zeer rekbaar. De fabricage. Het allereerste productie-stadium is het bijschaven van het leer, althans op sommige plaatsen, waar dit noodig is. Daarna wordt het leer in de lengte en breedte goed aangetrokken, zoodat er naar beide zijden de „rek" geheel en al uit is. Vervolgens wordt het model er op gelegd. Dit model is een zinken plaat, die de beide zijden van den handschoen dus de buiten- en binnenkant, naast el kaar gelegen aangeeft, zoodat we dus een model krijgen van 2 handen naast elkaar geprojecteerd, met 8 vingers en een duimgat. Wanneer het leer dan in 48 vierkantjes is geknipt, wordt op ieder stukje het model gelegd. Men gaat er over met stuifpoeder, zoodat de lijnen zich duidelijk afteekenen. Op een andere afdeeling worden dan de hand schoenen geknipt. Binnenkort, wanneer ook luxe handschoenen worden ver vaardigd, zal dit werk grootendeels worden gestanzd. Op een andere plaatfc worden weer de verschillende andere onderdeelen vervaardigd, zooals de duimen, voe ring. riempjes enz. Dit alles geschiedt in series van 24 paar. Wanneer men nu zoover is, (alle onderdeelen zijn dus vervaardigd), komt het product in de stikkerij. Het allereerste wat ons hier opvalt is, dat al het stikwerk gebeurt door jongens, in tegenstelling dus met de schoenindus trie. Hier staan een 22-tal stikmachines en een 6-tal speciale handschoenma chines opgesteld. In deze productie-phase. wordt aller eerst aan den buitenkant van den handschoen de figuur er op gestikt. Dit gebeurt met een speciale machine met 3 naalden. Dan worden de twee duimvlakken op elkaar bevestigd. Ver volgens worden de vingerstukjes (2 lapjes leer, die de zijkanten van den vinger vormen) aan de bovenzijde van den vinger gestikt. De duim die dus reeds uit twee lapjes vervaardigd is, wordt vervolgens aan het product be vestigd, terwijl dan het heele geval wordt dichtgestikt. Wanneer we nu zoover zijn, krijgen we reeds een behoorlijke kijk op het product, dat intusschen nog steeds „binnenste buiten' is gekeerd. Even willen we hier wijzen op de zeer mooie kettingsteek, die voor luxe werk en dameshandschoenen wordt ge bruikt. Dit geschiedt ook weer met aparte handschoenmachines, die met 2 naalden werken, die evenals bij de an dere machines ook horizontaal liggen. Terwijl de eene naald de twee kanten van den handschoen, die tegen elkaar zijn gelegd, stikt, wipt de andere naald de draad over de beide zijden heen, waardoor de zeer fraaie kettingsteek ontstaat. Nu zullen we onze „productie-wan deling" weer hervatten. Hel volgende werk is het inplakken van de tricot-voering, die zooals reeds beschreven in een andere afdeeling is> vervaardigd. De kap van de handschoen, die ook elders weer kant en klaar is gemaakt, wordt er vervolgens opgestikt, het riempje er aan gemaakt en daarna wordt het product gekeerd, de druk- knoopen er in gedrukt, in een andere afdeeling netjes opgestreken en de handschoen is klaar. Wij hebben hier de fabricage ge volgd van een motorhandschoen, zoo dat de lezer zich nu ook de fabricage van andere producten kan voorstellen. Hoeveel paar men er per week kan maken? Wanneer binnen zeer afzien baren tijd ook het luxe werk wordt op genomen, niet minder dan 2000. De rondgang door „Unique heeft ons de overtuiging gegeven, dat deze jonge, interessante Waalwijksche in dustrie een groote toekomst beschoren is. gingen en J. Siegenthaler en H. Kampman van 't Ned. Roode Kruis. Direct werd een aanvang gemaakt met de voorbereidende werkzaam heden. De voorzitter, de heer Klerx, meende dat het de beste oplossing was om tot een eerlijke kracht meting te komen, in competitie verband te spelen, waarmede alge meen genoegen werd genomen. Ver volgens werd overeengekomen om geen enkele wedstrijd te laten spelen onder leiding van een plaatselijken n het Zuiden, Waalwyksebe ra Langstraatscbe luuranl, oli 1

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 9