Waalwijks handel en industrie, SPORT DRUKWERK Schoonmaak! Blisema-. nialdorp- en Ruhli-stolzuioers. KANTONGERECHT. BOEKBESPREKING. ADVERTENTIEN. Nette DIENSTBODE A. L UAH WIJLE SI, Waalwijksche Sioom drukkerij Antoon Tielen Ook voor BEHANGWERK. ORUMEN. Agenda's SPRANG-CAPELLE. gevraagd* Mooi weer! C. Brok-v. Helvoirt VAN LOON's per rol. Neem een ge makkelijke Hulp STÖFZUIGE R Het levensmiddelen' bedrijf Aveha. Ditmaal begeven we ons op een heel ander, maar niet minder interessant terrein. Het vierde en tevens laatste bedrijf dat wij voorloopig beschrijven is het Levensmiddelenbedrijf van de fa. An- dré van Hilst. Ongeveer 33 jaar geleden, begon de heer André van Hilst Sr. een groot handel in koloniale waren en bakkers- artikelen, bovendien had de heer van Hilst een depot van de A.P.C., en met deze grossierderij was de grondslag gelegd voor het moderne grootbedrijf dat wij thans bezochten. In December van het jaar 1908 be gon hij z'n eerste winkel, toen een grootbedrijf uit 's-Hertogenbosch liqui deerde en daardoor het winkelpand aan de Haven te Waalwijk leegkwam, waar thans nog de oudste Aveha-winkel ge vestigd fs. De groothandel werd voortgezet, maar geraakte toch langzamerhand op het tweede plan, waar geleidelijk aan meerdere winkels voor detail-verkoop in exploitatie werden genomen. Successievelijk breidde dit winkel bedrijf zich, dank zij den energieken arbeid en het zuinige beheer van den heer van Hilst, steeds verder uit, tot dat men in 1914 7 filialen had. De oorlogsjaren brachten ook voor 't winkelbedrijf weinig goeds te weeg en zooals overal door gebrek aan kooplust en koopkracht, we denken aan 't bonnenstelsel, leidde ook dit bedrijf een al te rustig bestaan en verschillende winkels moesten hun deuren sluiten. Versailles bracht den z.g. vrede en hiermee den verderen vooruitgang van dit Levensmiddelenbedrijf. De drie zoons van den heer van Hilst kwamen in de zaak en volgden het voorbeeld van hun vader, die hen steeds als leuze voorhield: hard werken en zuinig be- heeren. De deuren van de gesloten zaken werden weer geopend en talrijke nieu we winkels voegden zich bij de oude. De groote uitbreiding. In 1932 echter begon eerst de groote uitbreiding, waardoor het bedrijf thans niet minder dan 31 filialen telt, die aan -Ji 150 personen een goed stuk werk geven. In dat zelfde jaar werden drie nieuwe winkels geopend; het jaar daar opvolgend 4; in 1934 2; in 1935 weer 4 en in 1937 werd het record behaald, want toen werden niet minder dan 7 nieuwe filialen in exploitatie gebracht. Daarna kwam de vestigingswet en daarmee het sperverbod, waardoor ex pansie momenteel onmogelijk is. De 31 winkels zijn voornamelijk ge vestigd in het centrum van Brabant, terwijl voorts Rotterdam 2 en Dor drecht 1 Aveha-filialen telt. Om verder het Brabantsche karakter nog meer te accentueeren. worden zoo veel mogelijk de verschillende Produc ts n gekocht bij Brabantsche fabrieken. In 1938 werd het bedrijf omgezet in en familie N.V., waarbij de vader en 'e drie zoons de eenige aandeelhouders tijn. Bij deze gelegenheid had de oprichter een mooi huldeblijk van zijn mede- innanten in ontvangst te nemen, als >cwijs van groote waardeering en er kentelijkheid, en werd hem een prach tig portret van den bekenden Waal- wijkschen kunstschilder Theo v. Delft aangeboden, een welverdiende hulde voor de energieke wijze waarop de heer André van Hilst Sr. in betrek kelijk korte jaren dit groot-bedrijf van af den grond heeft weten te stichten en te leiden. De werkwijze. In dit bedrijf worden nog geen arti kelen gefabriceerd, maar men deelde ons hieromtrent mede, dat de mogelijk heid bestaat, dat in de toekomst ook de fabricage zelf ter hand zal worden genomen. Zooals reeds gezegd worden de meeste artikelen bij Brabantsche fabri kanten gekocht. Zuidvruchten worden rechtstreeks geïmporteerd, voorname lijk uit Californië, terwijl koffie en thee wordt ingekocht op de Amsterdamsche markt; dit artikel wordt zelf verpakt; Ook voor kaas gaat men rechtstreeks naar de veiling. Een auto-park van niet minder dan 7 auto-vrachtwagens zorgt voor het vervoer naar de filialen. Hieraan kan nog worden toegevoegd, dat deze firma ook levert aan 't Neder- landsche leger, gevangenissen, zieken huizen, gestichten enz. Dc magazijnen. Het bedrijf, kantoren, magazijnen en opslagplaatsen, zijn gevestigd in een mooi gelegen pand in onze gemeente, Groote straat nabij de Haven, waar de goederen in een negental magazijnen, die achter het kantoor zijn gelegen, worden opgeslagen. Natuurlijk wordt hierbij de noodige selectie toegepast. Zoo zagen we o.a. een aparte boter- kelder, een groot kaasmagazijn, een apart zuidvruchtenmagazijn, terwijl weer in een andere afdeeling de bussen zeep een plaats vinden. Enkele cijfers. Hebben de lezers nu reeds eenigen kijk gekregen op de omvangrijkheid van dit Waalwijksche handelsbedrijf, enkele cijfers zullen dit zeker nog beter illu- streeren. Eieren gaan er iedere week zoo on geveer een 25.000 uit. In beschuiten bereikt men een omzet van 12.000 rol len, stelt men het gemiddelde op 15 (groote en kleine rollen), dan zet Ave- ha het beschuit-knabbelende publiek iedere week 180.000 beschuitjes voor. Commentaar overbodig. Ook in suiker bereikt het bedrijf een enormen omzet, nl. 400.000 kg. per jaar, terwijl er jaarlijks ongeveer 150.000 kg. zuidvruchten van de hand worden gezet. Wij willen hier nog even terug ko men op het magazijn van de cadeaux, speciaal de aparte emaille-afdeeling. Juiste cijfers ontbreken ons hierover, maar wij zagen daar heele bergen pot ten, pannen, zeepbakjes enz. Ook hier loopt het in de tienduizenden, die alle bij de bekende prima waren van Aveha worden ten geschenke gegeven. Uit bovenstaande korte beschrijving van dit dagelijks groeiende Waalwijk sche bedrijf, welks succes z'n stichter en z'n medewerkers tot groote voldoe ning mag stemmen, zal het voor den lezer duidelijk zijn, dat deze onderne ming van groote beteekenis is voor onze gemeente en haar naam als han deldrijvend centrum. Wij hopen dat Aveha weer spoedig in de gelegenheid zal zijn z'n bedrijf nog verder uit te breiden, in 't belang van de onderneming zelf, maar niet minder van onze gemeente. Een interessant en beteekenisvol be drijf zeer zeker, waaraan wij deze vier de beschrijving over Waalwijks handel en industrie wijden! lo Loonopzand. Gehuwd W. H. Ramen, oud 2(5 jaren, wonende Ie Loonopzand en Ca. M. Pennings, oud ?8 jaren, (e Waalwijk J. A. Burmanje, oud 34 jaren en Ca. P. M. E. M. Klijn, id J27 jaren, beiden te 'Waalwijk. Ingekomen A. J. de Graaff, van Best M. J. de Ponw en gezin, van Ammerzoden A. M. Rutte, van Nieuwenhagen Aa. M. Schoones, van Waspik N. Rekkers, van Waspik W. H. Ramen, van Loon opzand Fr. J. A. Hendriks, van Heer len N. de Veer van Nijmegen. Vertrokken Ma. S. Bced naar Oisterwfjk A. M. Hoogstraten en gezin naar Sittard Ca. .1. Lankhaar naar Sprang-Capelle Ma. A. van Engelen naar Tilburg G. C. van Someren naar 's-Gravenhage. 's-HERTOGENBOSCH. Uitspraken. W. J. v. d. P., Dussen, melkbesluit, f 30 boete; A. L. v. d. B., Eethen, melk besluit, ƒ30 boete; G. L. A. van L., Waalwijk, keuringsverordening voor waren, 25 boete; W. K. de G., Waal wijk, dito, ƒ25 boete; H. de R., Waal wijk, dito 20 boete; R. H. v. L., Waalwijk, dito ƒ20 boete; J. E., Waal wijk, veiligheidswet, ƒ15 boete; A. B. N., Drunen, strooperij, ƒ7.50 boeteP. \T. O., Waspik, geen achterlicht, 3. boete; H. J. Y., Waalwijk, rijwiel met aanhangwagen op rijwielpad, ƒ2, boete; C. F. M., Vlijmen, nummerbe- wijs niet toonen, ƒ2,— boete; A. B., Sethen, niet rechts houden, ƒ3, boete; W. v. d. L., Heusden, voetbal len, ƒ2.boete; Aa. Ma. Pa. Ja. L., Waalwijk, invaliditeitswet, 3 boete: K. v. St.-Fr., Heusden, bouwverorde ning Heusden, vrijspraak; A. L. K., Vlijmen, straatschenderij, 10 boete; H. v. Z., Vlijmen dito, ƒ10 boete; G. C. de C., Sprang, politieverordening en valsche naam, 3 en ƒ12 boete; J. C. I)., Waalwijk, geen rijbewijs, 5 boete; L. v. E., Vlijmen, afgesloten weg be reiden, ƒ3 boete; A. v. d. I)., Vlijmen, dito, 3 boete; J. W. v. S., Waalwijk, geen achterlicht 5 boete; C. H., Dru nen, gespan onbeheerd, 3 boete. MARKTBERICHT. Waalwijk 5 Mei, 1939. Biggen gemerkt: 1519. Eieren: 344 cent. Ongeval. Bij zijn werkzaamheden op de boter- fabriek kwam de melkrijder L. v. Hal der zoodanig te vallen, dat hij zich on der geneeskundige behandeling moest stellen. Collecte. Zondag zal in alle H. Missen een collecte gehouden worden ten bate der noodlijdenden van de parochie ,,St. Lambertus". BURGERLIJKE STAND. Overleden Maria Merkx, oud 60 jaren Johan nes Sustrück, oud 90 jaren Petrus van Huiten, echtg. van Joh. Schops, oud 79 jaren. Gehuwd P. Fortuin en Hendrika v. d. Zande. VEILING RRUNEN. Peppeling 1721; Culeinans 1416; Witlof 4—28; Spinazie 24—4£; Postelijn 1418; Andijvie 916; Asperges 25 66; Juin 7—74; Sjalotte 18—20; Gele kool 78; Witte kool 344; Rabarber 24; Prey 1820, alles per k.g. Bloemkool 1041; Knolselderij 625; Komkommers wit 716; Komkommers groen 811; Aardbeien 1/334; Sla 1 54, alles per stuk. Selderij 3/414; Rabarber 25; Kee- len 4—1.1/4; Radijs 4—l£;Kervel 1/3— 14, alles per bos. Kervel 1628 per kist. Bloemen 1023 per potje. R.K.V.V. H. E. C. Eindelijk is het toch zoover dat aan de afwerking van de promotie-compe titie begonnen kan worden. Re reden van deze vertraging vindt zijn oorzaak in de achterstand welke de andere afdeelingcn nog in te halen had den, zoodat zelfs een kampioen nog on bekend is, n.l. in de klasse waar Micrlo Hout de leiding heeft. Re andere gega digden zijn Uno Animo, SPG en Tubantia. Van deze vijf verecnigingen gaat er slechts één over, misschien twee, zoodat de kansen op promotie zeer miniem zijn. Re kans is er evenwel en die moet zooveel mogelijk uitgebuit worden nu er zooveel op het spel staat. Als eerste wedstrijd is de ontmoeting Uno AnimoHEC vastgesteld, welke om 2 uur aanvangt. Eerstgenoemde is voor de HEC'ers geen onbekende, want ver schillende malen werd reeds in onder ling competitieverband gespeeld. Slechfs eenmaal wist Uno Animo daaruit zege vierend uit het strijdperk te treden, wat evenwel geen maatstaf is voor de huidige krachtsverhouding. Rie zal wel zeer ge ring blijken te zijn, getuige het feit dat Uno Animo ongeslagen dc kampioensvlag kan laten wapperen. Over de kansen valt dus zeer weinig te zeggen, vooral nu de onderlinge sterk te nog niet afgebakend is. Moeten wij de Geel-Zwarten nog aan sporen hun uiterste hest te doen? Rat zal wel overbodig zijn, want vooral in de promotie-wedstrijden gelden de punten dubbel. Er is zoo weinig kans zich van een misstap te herstellen, en daarom HEC'ers, let op uw zaak. DISTRICT DEN BOSCH. Eerste klasse. O.D.C. 2 zal bij de Odi-reserves met een nederlaag tevreden moeten zijn. Concordia mag bij St. Michiels-Ges- tel in de handen klappen met een gelijk spel. Nieuwkuijk zal het op eigen veld tegen de kampioenen niet bol kunnen werken en de puntjes aan de Jantjes moeten afstaan. M.S.V. zal er V.F.C. met flinke cijfers onderhouden. Derde klasse. De Nieuwkuijk-reserves kunnen het bij S.V.D. 3 met flink aanpakken zeker tot een gelijk spel brengen. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Mijnheer de Redacteur, De candidaatstelling in de R.K. Kiesveieeniging voor den gemeen teraad is weer voorbij ena.s. Dinsdag zal de officieele lijst worden inge diend. De uitslagdie U in Uw nummer van 1.1. Woensdag heeft afgedrukt, kan geen reden tot groote voldoening geven. Ten eerste is de belangstelling voor een candiatuur al zeer gering geweest, het bestuur der kiesvereeni- ging en leden individueel nebben zich alle moeite moeten geven 17 inplaats van de 20 candidaten bij elkaar te krijgen. Zonder iets af te dingen op wie ook der candidaten, vraag ik mij af of deze lijst nu een waarspiegeling is van het induslrieele, vooruitstre vende, groeiende Waalwijk, Waar blijven de jeugdige fabrikan ten, de beteekenisvolle handelaren, de mannen die aan het hoofd staan van belangrijke bedrijven of instel lingen. Waar blijven de ingezetenen die burgerzin hebben om zich candidaat te stellen, bereid zich de kleine opoffering verbonden aan 't lidmaatschap te getroosten, en een voorbeeld ter navolging te geven? Dit gemis is een groote fout, die zich vandaag of morgen wreekt. Op de tweede plaats was de be langstelling voor de stemming in de kiesvereeniging 1.1. Zondag ook al zeer miniem. In het oude Waalwijk(parochie St. Jan,) werden liefst 280 stemmen minder uitgebracht dan voor de Provinciale Staten Noemt men dat actief deelnemen aan een gemeenteraadsverkiezing, een zaak van het allereerste belang. Een zooals steeds: zoodra de stemming is afgeloopen, de candi- daten-lijst er ligt, dan komt de cri- tiek, dan zijn de candidaten niet goed, dan is de volorde niet goed, dan is die niet goed en dat niet orde. Maar de schuld is en blijft bij de geringe belangstelling in deze voorname aangelegenheidje bij de eventueelecandidaten en ten 2e bij de kiezers zelf. Mijnheer de redacteur, tot deze conclusie komt men om de 4 jaar, maar ik vraag me af, wanneer zal eens tijdig deze belangrijke aangelegenheden bekijken, wanneer zal er meer actieve deelneming in degemeente-politiek van onze mooie gemeente komen. Dat is m.i. van 't grootste belang voor de toekomst, al wil ik tegelijk volmondig erkennen dat ons ge meentebestuur zich in talrijk opzicht actief en ter zake berekend heeft getoond en nog toont. Een kiezer. Zaterdag 1.302.45 uur Dames, aspiranten Gymn. Vereen. K. en V. Gymnastieklokaal Stationsstraat. Zondag 12 uur repetitie Mannen koor in Musis Sacrum. Zondag 12 uur. Repetitie Liedei tafel „Tot Bloei der Toonkunst". Zaterdag en Zondag Theater Musis Sacrum «Alarm in de Mid- dellandsche Zee«. Zaterdag, en Zondag Luxor Bioscoop »Mammy«. Maandag 8—9.30 uur. Gymnastiek heeren K. en V. Gvmnastieklokaal O.S Dinsdag 7—8.30 uur. Gymnastiek dames K. en V. Gvmnastieklokaal O.S. De toestand. Zooals verwacht wordt de rede van minister Beck in Polen, Enge land, Frankrijk, Amerika, Roemenië enz, ten zeerste toegejuicht, men prijst den waardigen doch kracht-igen toon en dito inhoud. In Duitschland is men zeer sober met het commentaar, men wacht op Bergtesgaden, maar wat de pers zegt is strikt afwijzend, Hongarije en Italië zijn in moeilijk parket; 't laatste zegt dat Polen voorzichtig moet zijn om de bruggen niet achter zieh te verbranden enz. enz. De toestand blijft vrijwel zooals hij geweest is, practische elementen tot toenadering zijn ook thans niet geschapen. Bossche Diocesane Bond: De Jonge Werkman. 10-jarig bestaan. De Vereeniging »De Jonge Werk man van 't diocees 's Hertogenbosch herdenkt dit jaar haar 10-jarig bestaan. In verband daarmee werd een plan opgezet om in verschillende plaatsen van het diocees op een of andere wijze dit feit te herdenken. Op 18 Mei (Hemelvaartsdag) zal deze herdenking op meer plechtige wijze geschieden in aanwezigheid van Zijne Hoogw. Excellentie Mg. Diepen te Eindhoven, terwijl te Tilburg op Zondag 25 Juni een diocesane J \V.- sport- en speldag wordt georgani seerd. Op 16 Juli zal worden deel genomen aan den Nationalen En- quete-dag te Drakenburg, terwijl voor Augustus een J W.-zomerkamp in voorbereiding is te Nijmegen. Op deze wijze hoopt de Bossche Diocesane Bond de Jonge Werkman zijn 10-jarig bestaan nuttig en aan trekkelijk te vieren gedurende de eerstvolgende maanden en tevens een aanleiding te vinden tot ver hoogde activiteit. Officier eischt twintig en twaalf jaar voor moord op oude vrouw. Zeer zware straffen heeft de offi cier, mr C. J. van Arkel, voor de Amsterdamsche rechtbank geëischt tegen de daders van den moord op de 82-jarige weduwe Storch aan de Lindengracht te Amsterdam,name- lijk twintig jaar tegen den kleinzoon van hel slachtoffer, F. N.^ Elders, twaalf jaar tegen zijn kameraad en helper L. Klijn, beide eischen met aftrek der preventieve hechtenis. SPRANG. Hedenmorgen overleed alhier in den ouderdom van ruim 86 jaar de heer J. J. Dalmaijer, die vele jaren een be kend en vooraanstaand figuur op ker kelijk- en sociaal terrein was. De overledene diende meer dan 35 jaren de Geref. Kerk alhier in het ambt van ouderling, waarbij hij zich vooral deed kennen als een trouw ziekenbe zoeker. De thans ontslapene was een warm strijder voor de Ghr. sociale beginselen. Hij* was mede-oprichter der afdeeling Sprang van het Ned. Werkl. Verbond „Patrimonium waarvan hij 25 jaar voorzitter was en sindsdien eerevoor zitter. Onder zijn leiding kwam alhier ook uit „Patrimonium" de Chr. vakor ganisatie tot stand. Ook op ander terrein bekleedde hij in verschillende vereenigingen leiden de functies en was o.a. vele jaren lid van het bestuur der Vereeniging „Een School met den Bijbel" te v.m. Besoijen. HET BETREKKELIJK KLEINE BEDRAG, BESTEED AAN GERE GELD AD VERTEEREN, KOMT VEELVOUDIG TERUG. De Vrouw en haar Huis. Wij ontvingen het eerste nummer van den nieuwen jaargang vanwDe Vrouw en haar Huis.» Mejuffrouw Elis M. Rogge, die van de oprichting van het tijdschrift af, in 19U6, de leiding heeft gehad, heeft dezer dagen de redactie over gedragen aan mejuffrouw M. G. Schenk, doctoranda in de Neder- landsche letteren, redactrice van verschillende periodieken en o. a. schrijfster van het in het najaar 1938 verschenen boekje «Amsterdamsche Getijden.» Bij het doorzien van het juist verschenen nummer merken wij op dat de typografische verzorging ook wijzigingheeftden orgaan. Bovendien heelt de redactrice gezorgd vooreen speciale Parijsche berichtgeving voor wat moderubriek betreft, terwijl zij voorts medewerking heeft gekregen van vooraanstaande persoonlijkhe den op het gebied van lichaams verzorging, hygiëne, binnenhuisar chitectuur, opvoeding, enz. Dit eerste nummer bevat, na een voorafgaand woord van afscheid aan de scheidende redactrice, Elis M. Rogge, van de nieuwe reactrice, M;G. Schenk, o.a. een interessant artikel over het leven in de kampen voorwerkloozemeisjesvanjMevrouw B. Boodenburg-van der Harst. Voorts raadgevingen van Kate de Ridder om van een oud huis met moderne techniek iets nieuws te maken; afbeeldingen van handwer ken, door Nederland op de New Yorkschetentoonstelling ingezonden Verder bevat het nummer naasl kleine artikelen over het dienstbo denvraagstuk e.d., een uitgebreid mode-overzicht, enz. Om kort te gaan—er is te veel om op te noemen—een prachtig Voorjaarsnummer en een rijke be lofte voor den komenden jaargang. OP ELK GEBIED Zaterdag 20 Mei a s. hopen onze dierbare Ouders en Grootouders, de Heer en Mejuffr, J. F. WINGELS en E. M. WINGELS-VAN RIEL hun Gouden Huwelijks feest te herdenken. H. Mis van dankbaar heid om 9 uur in de parochiekerk van den H. Joannes. Hun dankbare Kinderen en Kleinkinderen. Receptie l2'/2-2 uur. Waalwijk, Mei 1939. Waar zegt de Uitgever. laat U ze dan bij ons OPMOFFELEN met spatborden, kettingkasl en jasbeschermer a f7 50 RIJWIELEN vanaf f20.- Buitenbanden vanaf f0 95 Binnenbanden vanaf f0.40 Kettingkasten vanaf fO.75 Jasbeschermer vanaf f 0.45 Verder STOFZUIGERS ELECTRISCHE WASCHMACHINES EN IJZERWAREN. Aanbevelend, Stationsstr. 120 - Waalwijk. SCHILDERSBEDRIJF. Wij hebben al zeer aardige behang sels vanaf Vraagt U de boe ken eens op zicht, dit verplicht U niet in het minst. aile soorten, óók voor kunstgebii MET-KATHOLIEKEN kunnen inlichtingen over de leer en gebruiken der Katho lieke Kerk. gratis verkrijgen bij het 51491 Diocesaan Inlichtingen-Bureéu Papen hulst 5 DEN BOSCH Lectuur wordtgratistoegezonden en laat 's Grev. Capelle, Telef. 21, DEMONSTFiEEREN met'n Vertegenwoordiger van si 'ii mooie Fiets

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 10