GEMENGD NIEUWS KENMERKEN DOUWE EGBERTS PRESTO FEUILLETON DE BEDRIEGLIJKE GELIJKENIS. transport- en trainingsdoeleinden. De totaalprijs bedraagt 690.000 dollar. Per week zal één vliegtuig worden afgele verd. Deze Lockheeds zijn toestellen van het nieuwste model, geschikt voor alle militaire doeleinden. Het zijn snelle eendekkers met twee motoren, waarin gebouwd beweegbaar en vast geschut. Zij zijn geschikt, behalve voor bom menwerper, voor overbrenging en oefe ning van het personeel en zijn boven dien ingericht voor blindvliegen. (Tel.) INTREKKING VAN OUDE BANK BILJETTEN. Voor 29 Mei aanbieden. De Nederlandsche Bank te Amster dam vestigt de aandacht op de be- kendmaking, door haar geplaatst in de Nederlandsche Staatscourant van 3 Mei 1939 met betrekking tot het in trekken van bepaalde soorten bank biljetten van ƒ300, 200, ƒ100, ƒ60, 40 en 10. Bedoelde biljetten zijn: 1. De door de Nederlandsche Bank van 1 Januari 1890 af uitgegeven bil jetten van: (model 1860/62) ƒ300, ƒ200, 100, ƒ60 en ƒ40. De voorzijde der biljetten van 300, 200 en 100 is geheel in zwart gedrukt. Boven den tekst in het midden van den gegraveer- den rand komt een afbeelding van de Nederlandsche Maagd voor. De biljet ten van ƒ60 en ƒ40 zijn alleen op de voorzijde bedrukt. De druk der biljetten van 60 be staat uit een licht paarsen ondergrond, die van de biljetten van 40 uit een groenen ondergrond, beide met een in zwart gedrukten tekst en gegraveer- den rand. In dien rand komt boven den tekst een leeuwenmotief voor. 2. De door de Nederlandsche Bank uitgegeven zoogenaamde hulpbiljetten van ƒ100, ƒ60, ƒ40 en ƒ10 die den datum 1 Augustus 1914 dragen. Aangezien de termijn van tien ja ren, bedoeld in de vijfde alinea van artikel 22 der Bankwet, op 29 Mei 1939 afloopt, wordt aan houders van de biljetten in kwestie met aandrang verzocht, deze biljetten vóór 29 Mei 1939 ter betaling aan te bieden aan de hoofdbank van de Nederlandsche Bank Rokin 127/129 te Amsterdam. I)E KONINGIN NAAR BELGIë. De koning van België heeft beschikt, dat tijdens het bezoek van koningin Wilhelmina aan Hare Majesteit zullen worden toegevoegd: luitenant-ge"2raal Deffontaine, commandant van de di visie der Ardensche jagers en ge- neraal-majoor Beernaert van den staf der eerste cavaleriedivisie en honorair onder-gouverneur-generaal van den Congo. Bij de aankomst van koningin Wil- van „De Echo van het Zuiden' HOOFDSTUK XXX. Het nieuwe, oude lied. Sinds zijn terugkeer had Halfont Agnes Ingatrew nog maar één keer gezien en dat nog louter bij toeval. Hij had de boerderij van de Bick- steds zooveel mogelijk vermeden, toen hij hoorde, dat weer dezelfde huurders van verleden jaar er hun intrek ge nomen hadden. Maar op zekeren dag was hij zonder erbij te denken langs dien weg gegaan en Agnes ging juisl door het hek. Ze had hem niet her kend, meende hij, maar het weerzien was voldoende geweest om het vuur, dat hij voor een hoopje koude asch had aangezien, weer met nieuwe kracht bij hem te doen opvlammen. Paul Ingatrew en zijn zuster liepen nu kalm langs den door hoornen be schaduwden kronkelenden weg. Links van hen strekte zich achter een haag een open vlakte uit, de plaats van het avontuur met den stier! Een wande laar stak juist de wei over en kwam naar den weg toe. Agnes zag direct dat zij en de wandelaar ongeveer op hetzelfde oogenblik den overstap van het veld naar den weg zouden berei ken. Dat is Halfont, zei Paul zachtjes. Hij is pas een dag of veertien in Lon den geweest. Agnes zei niets. Zoo goed als haar vrouwelijke intuïtie haar Harland di rect als een bedrieger had doen ken nen, vertelde ditzelfde gevoel haar na één oogopslag, dat zij nu den echten Halfont voor zich had. Paul, die wist dat er bedrog in het spel was, zag ech ter niet direct dat dat werkelijk zijn oude kennis was. Hallonl was enkele oogenblikken eerder dan de Ingatrews bij den over- helmina te Brussel zal de koninklijke calèche worden geësocorteerd door een eere-escadron. De ruiters zullen het nieuwe gala- ienue dragen, dat veel gelijkenis toont met dat der gendarmerie van vóór 1914. Het bestaat uit: berenmuts met roode pluim, tuniek van koningsblauw laken, kraag niet wit galon, zilveren knoopen met de koningskroon, roode epauletten met witte franje, witte kuit broek, ruiterlaarzen, handschoenen met manchetten. Het initiatiefcomité van Brussel heeft de Brusselsche winkeliers uitge- noodigd mede te werken aan een lui sterrijke verwelkoming van de hooge gasten door speciale étalages in te richten, waarin de Nederlandsche kleuren de overheerschende versiering vormen. Het Nederlandsch paviljoen te New-YorK. De wijze waarop Nederland op de tentoonstelling ta New-York voor den dag komt zal nietnalatengrooten indruk te maken op de vele mil- lioenen bezoekers. De uiterlijke verschijning om het Nederlandsche paviljoen, dat tot de grootste vijf der wereldtentoonstel ling behoortis indrukwekkend.Hoog steekt de klokketoren waarin zich een echt carillon bevindt boven 't gebouw uit. Van buiten wordt de aandacht getrokken door het reus achtige achterfront van dez.g.eere. hal. Een aantal op glas geschilderde tableaux die den indruk geven van gebrandschilderde ramen van indruk wekkende afmetingen. Deze «ramen» zijn geplaatst op een wijze die aan tooneelcoulissen doen denken. De voorstellingen die men erop kan zien, zijn zoo veelvuldig dat een beschrijving ervan niet wel denkelijk is. In het midden ziet den bezoeker Koningin Wilhelmina ten troon gezeten en omringd door coryphaen van politiek, kunst, wetenschap, handel en industrie, zoowel uit het verleden als uit het heden. Men ziet tafereelen van Indisch leven en van de Nederlansche folklore, een af beelding van den Dam te Amsterdam de gouden koets en vele andere symbolen van het Nederlandsche leven in zijn vele rijke schakeeringen. De groote zalen en hallen zijn met vaderlandsche tafereelen in frisscbe, vroolijke tin ten gedecoreerd die het vele tentoongesr.eide zeer goed tot zijn recht doen komen. Éenige op origineele wijze ont worpen bouwsels, vestigen de aan dacht op de Nederlandsche folk lore, de Nederlangsche sport en de Nederlandsche staatsinrichting. Al lerlei maquettes over stedenbouw, havenbouw en andere onderwerpen bieden boeiende beelden van Neder landsche voortvarenheid. De Neder lands—Indische afdeeling met zijn indrukwekkende, diorama van een Javaansch landschap, doetten volle recht wedervaren aan de grootheid van het Nederlandsche rijk buiten Europa. CIJFER-MYSTIEK. Overgenomen uit het Amsterdamsche Effectenblad. in handen 1888 1918 1935 1933 Duur van de machtsperiode 30 17 3 6 Leeftijd 59 85 54 50 3836 3870 3876 3878 1918 1935 1938 71939 Tezamen De helft daarvan eind der machtsperiode door: Balling- Dood. Af- schap. treden. NIEUWE AANSLAGEN IN ENGELAND. Bijna tegelijkertijd zijn in twee bios cooptheaters traangasbommen ont ploft. Vijftien bezoekers moesten naar een ziekenhuis worden gebracht, waar twee hunner werden opgenomen. Men vermoedt, dat ook deze aanslagen het werk van het Iersche republikeinsche fsiafóe,FRIESCHE HEEREN-BAAI en BAAI-TABAK nooit meer last PRESTO ZEEPPOEDER SLECHTS 5 CENT PER PAK leger zijn. In de Londensclie wijk Holborn is een winkelruit vernield, terwijl te Co ventry vier winkes door ontploffingen werden beschadigd. Drie politieman nen zijn hier ternauwernood ontsnapt. Ook te Birmingham is een bom ont ploft, welke aanzienlijke schade heeft aangericht. VROUW IN KELDER GEGOOID. Op de Keziergracht te Amsterdam is Donderdagmorgen een vrouw op laf hartige wijze in een kelder gegooid. Zij zeil verdenkt hiervan haar gescheiden echtgenoot met wien zij in onmin leefde. Het slachtoffer werd ernstig gewond. De dader wist te ontkomen. Hij wordt thans door de politie gezocht. De vrouw liep rustig op de Keizers gracht, toen zij voor perceel 99, waai de Damesconfectiefabriek der firma Lotis is gevestigd, werd vastgegrepen door een man, die achter haar liep. De man smeet haar vervolgens in den kelder van dit huis. Hij zette het op een loopen en was spoedig uit het ge zicht verdwenen. De vrouw kwam zoo ongelukkig in het keldergat terecht, dat zij een hoofdwonde en een hersen schudding kreeg. Men waarschuwde den Geneeskundigen Dienst, die het slachtoffer naar het Binnengasthuis overbracht. Hier is zij ter verpleging opgenomen. De vrouw, die den man, naar zij mededeelde, zelf niet gezien heeft, had vermoedens op haar gewe zen echtgenoot. De politie van het bureau Marnixstraat is direct begon nen met het instellen van een onder zoek. Viiegtuig verongelukt In Afrika- Het vliegtuig, dat den dienst onder houdt tusschen Daker en Casablanca is in de bergen bij Argana, op 100 K.M. ten Noord-Oosten van Agadir en 150 K.M. van Marakesj veron gelukt. Aan boord van het vliegtuig be- vond zich een bemanning van drie koppen, terwijl er verder zes pas sagiers de reis meemaakten. slap. Toen hij er over heen was, ston den zij op hoogstens enkele meters van elkaar. Wel, Halfont, hoe gaat het er mee, riep Paul luchtig. Je bent een tijdje in Londen geweest hè? Het doet me genoegen u weer te rug te zien, zei Agnes en de handdruk, die deze woorden vergezelde, zei nog meer. En Halfont meende in haar stem ook een bijzonder vriendelijken klank te hooren. Maar wat kon dat beteekenen? De herinnering aan 'n onherstelbaar ver loren verleden was in hem opgeleefd, zonder dat hij eenige hoop had, dat het geluk waarvan hij een jaar geleden gedroomd had, ooit zijn deel zou wor_ den. En nu stond zij die even te voren als een geest uil het verleden naast hem geschreden had, vóór hem en riep hem met een hartelijken hand druk en een glimlach tot de werke lijkheid terug. En de blik in haar oo- gen scheen te zeggen: Ik weel alles; er is tusschen ons niets dat ik niet weet. En toch.... die koele, hartelooze afscheidsbrief en dat plotselinge vertrek? Ze nam hem aandachtig op. Hij zag er ouder uit, veel ouder. Hij zag er uit, alsof hij door zijn ondervindingen van een jongeling tot een man gerijpt was. Maar ze zag ook met één oogopslag, dat ze nog altijd evenveel voor hem beteekende als vroeger; misschien nog meer zelfs. Haar zachte blauwe oogen keken hem stralend' aan en haar stem ver ried duidelijk genoeg wat er in haar binnenste omging. En zij vroeg zich verbaasd af, hoe ter wereld iemand zich door Harland kon laten beet nemen! Er was immers zoo'n groot verschil tusschen die twee mannen. Maar toch voelde zij ook sympathie voor dien ander, toen zij er aan dacht, hoe eerlijk hij haar alles bekend had, en wat hij over Halfont gezegd had. Waar heb je je fiets gelaten, Hal font? vroeg Paul plotseling. Ik heb geen fiets bij mij, ik heb geloopen. Hoe wil je dan terug? Bekommer je daar maar niet om, een flinke wandeling zal mij goed doen. Ik heb mij den laatsten tijd erg op wandelen toegelegd, het houd je in in goede conditie. Daar in Natal heb ik het wel geleerd; op de meeste plaatsen kon je niet rijden. Nu, ik moet zeggen, dat je er uit stekend uitziet. Vind jij ook niet Ag nes? Ja, heel goed, zei het meisje met een allerliefsten glimlach. Wanneer komt ,u ons eens opzoeken, om eens wat van uw avonturen te vertellen? Weer dacht Halfont aan dien kor ten, koelen afscheidsbrief en toch. Steit u er prijs op? vroeg hij kort. Maar natuurlijk. Goed, dan kom ik binnenkort eens. Tot ziens dan, ik sla hier af. Ik wed, dat ik zoo nog vlugger thuis hen dan jullie. Halfont wandelde met stevige stap pen langs een smal, door noteboomen overschaduwd pad. De beide Ingatrews keerden zich nog een paar keer om waar een ope ning in de boomenrij hun een blik ver gunde, maar hij liep in gedachten voort. Wat ben ik toch een idioot ge weest, dat ik al die klets praatjes van Forman voor zoete koek heb opgeno men, zei Paul, toen ze aan het huisje kwamen, waar ze hun fietsen gestald hadden. Nu ben ik er achter! Dit is de echte Halfont. Absoluut! Forman heeft natuurlijk den ander bedoeld; hij hield Halfont voor den dubbelgan ger. Halfont, die met groote stappen, die veel van sprongen hadden, door de avondstilte liep, voelde vrede in zijn hart dalen. Hij begreep nu ook wat er gebeurd moest zijn en hij zegende het lot, dat hen hier, waar zooveel her inneringen hen samenbonden, elkaar weer had doen ontmoeten. HOOFDSTUK XXXI. Licht. Het vertrek van zijn oudsten zoon had bij den ouden squire een leegte achtergelaten zooals een vertrek van Halfont nog nooit gedaan had en de oude heer schroomde niet zich dit te bekennen. Halfont miste zijn her wonnen zoon een zoon, dien hij te laat gevonden had. Ofschoon hij uiterlijk niet veranderd was, voelde hij, dat er in zijn innerlijk een groote verandering had plaats ge grepen. Het leven was somberder en doodscher dan ooit te voren. Hij zat op zijn geliefkoosde plaats, in de bibliotheek en staarde peinzend naar buiten. Maar ofschoon zijn blik een door zon overgoten schouwspel zag, was er in zijn ziel geen zon. Er was nu geen menschelijke ziel meer, waarvoor hij iets voelde, of die iets meer dan een harlelijkheid, die uit be leefdheid voortsproot voor hèm voel de, behalve die ééne: Harland de dranksmokkelaar, veedief en nog zoo veel meer. En die, zijn zoon, was nu uit zijn leven verdwenen. Het was on vermijdelijk, maar hun wegen liepen in de toekomst uiteen. Richard Hal font opende een lade, die hij steeds ge sloten hield, als hij niet in de biblio theek was, en haalde de brieven er uil, die zijn oudste zoon hem sinds zijn vertrek geschreven had en herlas ze voor den zooveel sten keer. Toen leg de hij ze weer in de lade, die hij met een diepen zucht sloot. Den laatsten tijd voelde hij zich in het geheel niet goed en hij had kort op elkaar eenige aanvallen van zijn hartkwaal gehad. De jonge Halfont hoefde zich geen zorgen voor de toe komst te maken. Hij zou heel spoedig in staat zijn met dat aardige kind, dat bij de Bicksteds logeerde, te trouwen. Richard Halfont vroeg zich af, of zijn zoon het met haar al in orde gemaakt had.... misschien deed hij het nu wel, hij had gezegd, dat hij niet wist, wanneer hij terugkwam! De schoone middag verstreek en nog zat de oude man daar; hij was met z'n gedachten in het verleden verstrikt. Hij was weer de Richard Halfont, wien alles tegenliep, hoe hard hij ook streed en worstelde. Uit den tuin kwamen zacht de stem_ men van zijn dochters. Ze waren niet direct onder zijn raam, maar in de stilte van den avond kon hij toch en kele woorden verstaan. Hij dacht aan de manier, waarop hij zich aan hen in zijn stille vaderliefde zou openbaren. een heel bijzondere manier! Als zijn testament geopend werd zonden zij merken, dal hij hun het dubbele vermaakt had, van wat ze verwacht hadden. Hij hield zich be zig met de vraag, of dat misschien, zij het ook maar voor een oogenblik, de genegenheid die ze eens, vóór ze vol wassen waren, voor hem gevoeld had den, zou doen herleeven. Of zouden ze het onverschillig aannemen alsof hij niet anders had kunnen doen? Wat was dat? Zijn hart weer? Het werd donker voor zijn oogen. De wand tegenover hem scheen te dan sen. Uit (ie verte kwam het geluid van de kloosterklok. Richard Halfonl hoorde het nauwejijks. Er werd op de deur geklopt. Het was een bediende, die hem er aan herin nerde, dat er zoo dadelijk gegeten zou worden. Hij antwoordde, dat hij niet voor het diner beneden zou komen, maar dat hij later wel wat op zijn ka mer zou gebruiken. Zonder precies te weten waarom, liep hij naar de deur en sloot die af. Er scheen iets op hem te wachten, toen hij weer ging zitten.... o, dat was het, zijn stapel pijpen. Het scheen een heelen tijd geleden, sinds hij een PÜP gerookt had. Hij nam er een van den stapel en begon die te stoppen. Terwijl hij dit deed flitste een eigen aardig o.ud verhaal door zijn al-uit- doovend brein, dat hij in zijn kinder jaren vaak had hooren vertellen van een man, Richard Kemball hij heet te Richard als hij hijzelf en toen die man naar de galg geleid werd, had hij als gunst gevraagd, nog een pijp te mogen rooken. Men had hem wel mogen lijden en het verzoek werd dan ook niet geweigerd en zoo had hij zijn pijp op het schavot uitgerookt. (Wordt vervolgd). 42) Naam: Keizer Wilhelm Masaryk Benesj Hitier Geboren: 1859 1850 1884 1889 Kreeg de macht Waaraan U ieder pak „Echte Friesche Heeren-Baai" kunt herkennen. 1 e. De prima kwaliteit (zacht, geurig en goed brandend) A- 17.33 2e. Het D.E. merk, dat op ieder pak staat. K 89 PRO 39 - 0419

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 6