Gemeenteraad Vlijmen Gemeenteraad Drunen FEUILLETON DE BEDRIEGLIJKE GELIJKENIS. KWEEKSCHOOLWET VAN DE BAAN. De Tweede Kamer heeft den mi nister van Onderwijs vlak na zijn ze ventigsten verjaardag een onplezierige verrassing bereid, door bij de behan deling van bet wetsontwerp tot wijzi ging van de Lageronder wijs wet (het Kweekschoolontwerp) een amende ment aan te nemen, dat de minister onaannemelijk had verklaard. De mi nister bad bij voorbaat gewaarschuwd, dat bij bij aanneming er van geen prijs stelde op verdere behandeling van het ontwerp. Er waren twee amendementen, één van den beer Suring, en één van den sec.-dem. onderwijsspecialist, den beer Thijssen, om in de wet een bepaling op te nemen, dat aan onderwijzers, die hulp verleenen bij de practiscbe oefe ning van kweekelingcn, biervoor een toelage wordt toegekend. De minister wees deze amendemen ten onvoorwaardelijk van de hand, met een beroep op de kosten. Hij betoogde, dat de huidige regeling, welke nu zou vervallen, reeds meer dan een ton per jaar kostte en dat aanneming van liet amendement zijn toch al zwaar be proefd bndgel met naar schatting 2,1/4 ton zou verzwaren. Het amendement werd met 52 tegen 25 stemmen aangenomen, waarna de minister schorsing der beraadslaging vroeg. Aansluiting bij middenstands- borgstellingsfonds. Nieuwe gemeente-geneesheer. De ge meentesecretaris neemt ontslag. Vrijdagavond kwam de raad der ge meente Vlijmen in openbare vergade ring onder voorzitterschap van den Edelachtbaren beer burgemeester v. d. Ven bijeen. De vergadering werd geopend met den christelijken groet. Onder de ingekomen stukken waren enkele berichten van Ged. Staten, hou dende goedkeuring van de raadsbe sluiten. Een voorstel van B. en W. tot her ziening van het raadsbesluit van 2 Maart, tot vaststelling van ecne ver ordening van politie, betreffende het opslaan van hout langs de wegen, wordt op verzoek van Ged. Staten eenigszins gewijzigd in dier voege, dat de eigenaren een jaar tijd krijgen om aan de eischen te voldoen. Het volgende voorstel tot nadere wijziging van het reglement op het Burgerlijk Armbestuur van Vlijmen en Nieuwkuijk gaat onder den hamer door, evenals het voorstel tot ophef fing van de zekerheid ten behoeve van de v.m. gemeente te Nieuwkuijk, door den oud-gemeente-ontvanger van de v.m. gemeente. A ans tailing borg si ell i n gs (on ds voor den middenstand. Hierna komt aan de orde een brief van Ged. Staten, waarin dit college aandringt op aansluiting bij het borg stellingsfonds voor den kleinen mid denstand. De voorzitter zegt, dat dit punt reeds vroeger in den raad behandeld is. Toen echter is het aangehouden. Wanneer wij nu overgingen tot aan sluiting, zouden wij direct enkele men- schen kunnen helpen. Voor den mid denstand wordt tot op heden weinig of niets gedaan en toch is het hoog noodig dat ook hier hulp komt opda gen. Sommige menschen zouden met een bedrag van 100 gulden gered zijn. B. en W. stellen den raad voor tol toe treding te besluiten. Dhr. van Meerendonk zegt, dat hij er 2 jaar geleden op tegen is geweest, omdat hij er het nut niet van inziet. Hij acht hel voor deze gemeente van geen belang. Dit grondt hij op hel feit, dat kleine postjes niet voor behande ling in aanmerking komen. Er komt hij iedere behandeling een uitgebreid accountants-onderzoek, terwijl voorts de administratieve rompslomp het meeste geld opmaakt. Hierbij komt dan volgens dhr. van Meerendonk nog de financieele positie van de gemeen te-kas, welke een uitgave van ineens 700.en dan gedurende 5 jaar ieder jaar 140.niet veroorlooft. Spreker zou dat geld liever besteden voor den bouw van arbeiderswonin gen, want in aansluiting bij hel borg stellingsfonds ziet hij voor den klei nen middenstand geen heil. Dit insti tuut stelt zich alleen borg voor de grootere zaken. De voorzitter is het echter met het beloog van dhr. v. Meerendonk niet eens. Hij acht in Vlijmen genoeg za ken aanwezig, die voor borgstelling in aanmerking komen. Bovendien dient men er rekening mee te houden, dat hel instituut zeer belangrijke aan- wijzigingen aan de middenstanders verschaft die soms den doorslag kun nen geven voor het verdere verloop van hun zaak. Wij kunnen onmogelijk zeggen, dat er geen menschen zijn, die er niet voor in aanmerking komen. Wethouder van Wilgen is ook voor stander van het voorstel. Dhr. van Meerendonk merkt op, dat de middenstandsvereeniging wel een verzoek zou ingediend hebben, wan neer zij zoo erg op het voorstel zou zijn gebrand. Hij wil den kleinen mid denstand op een andere manier steu nen, want volgens spreker gaat er bij 't mi dd ens tand sborgs tellingsfonds te veel geld weg aan administratie. De voorzitter blijft echter op zijn standpunt en verklaart dat hij toch toe wil treden. De heer van Wagenberg is tegen stander. Een bestuurslid van het fonds zou zelf tegen hem gezegd hebben, dal het instituut niet deugt. Wethouder v. Sprang zegt,-dat, ai heeft de middenstandsvereeniging dan nog geen verzoek ingediend, zij toch wel aandacht aan het vraagstuk schenkt, want eenigen tijd geleden heeft zij een verzoek ingediend om een conferentie met B. en W. te houden, ten einde hierover eens van gedachten te kunnen wisselen. Dhr. v. d. Griendt vraagt dan of door aansluiting hij het instituut de kleine middenslunders ook geholpen kunnen worden, hetgeen de voorzitter bevestigt, het zijn soms bedragen van 75.—. Dhr. v. Meerendonk merkt dan nog op, dat menschen die bij het midden- standsborgstellingsfonds in aanmer. king komen, ook wel bij andere per sonen of instellingen terecht kunnen. Nadat de voorzitter op een vraag van den heer van Engelen heeft ge antwoord, dat het risco van de ge meente afloopt met de betaling van het bedrag, zoodat de gemeente dus niet voor de aflossing behoeft in te slaan en dat de rente zeker niet meer dan 5% bedraagt, verklaart ook deze zich voor aansluiting. Dhr. v. Mierlo wil echter wachten tol er een aanvraag van de midden standsvereeniging komt, terwijl de heer v. Wagenberg opmerkt, dat het gejuich in middenstandskringen alles behalve groot zal zijn, wanneer de raad tot aansluiting beslist. Nadat de heer v. Meerendonk dan nogmaals heeft opgemerkt, dat hel geld weggaat aan administratieve maatregelen, zegt hij, dat hij het voor stel niet in stemming wil brengen. De voorzitter wil het echter wel in stemming brengen en aldus geschiedt. Met 10 tegen 3 stemmen wordt dan besloten aan te sluiten bij het fonds. Tegen stemden de heeren v. Meeren donk, v. Wagenberg en v. Mierlo. Hierna besluit de raad z.h.st. om aan den X.C.B.-afdeeling Vlijmen een bijdrage toe te kennen van 50. Dit ter bestrijding van de kosten voor het proefveld van hop. De heer v. Wagenberg merkte hier bij op, dat de hopcultuur wel eens een groote toekomst voor de heele Lang straat zou kunnen bieden. Dan komt aan de orde een voorstel van B. en W. tot het beschikbaar stel len van gelden voor de bestrijding van den coloradokever. De voorzitter deelt hierbij mede, dat hierdoor het vorige jaar nogal schade is aangericht, hetgeen zijn terugslag zon kunnen vinden op onzen export. B. en W. willen nu 3 vatspuiten aan schaffen, waarmede dan de landerijen bespoten kunnen worden. I)e kosten hiervan bedragen voor de boeren 30 cent per are, voor welk bedrag '1 land dan drie keer wordt bespoten. De spuiten kosten per stuk ongeveer ƒ90. Z.h.st. wordt dit voorstel aange nomen. Een wijziging van de begrootingen voor de jaren 1938 en '39 wordt even eens z.h.st. aangenomen. Het volgende agenda-punt houdt in: een verzoek van den heer A. v. Hest om eervol ontslag. a. Met ingang van 25 Mei a.s. als ambtenaar van den Burger!. Stand. 1). Met ingang van 1 Juni a.s. als gemeente-secretaris. B. en W. stellen voor dit ontslag op de meest eervolle wijze, met dankzeg ging voor de bewezen diensten, ie ver leenen. Aldus wordt besloten. Een dergelijk verzoek is binnenge komen van Dr. Weijers om eervol ont slag als gemeente-arts met ingang van I Juni a.s. Ook dit ontslag wordt onder de zelfde bepalingen als boven verleend. Vervolgens komt aan de orde: De voorziening in de geneeskundige ar- men-practijk. De voorzitter wil hiervoor over gaan in geheime vergadering. Dhr. Berkelmans wil het echter lie ver in openbare vergadering behande len, aangezien anders de raadsleden hun stem niet kunnen verdedigen. Hij denkt flat er uit de geheime vergade ringen wordt geklapt. De voorzitter zegt, dat het heel un fair is om uit de geheime vergaderin gen te klappen en wijst de leden nog maals oj) hun plicht in deze. Bovendien is dit feit strafbaar. Hij zegt dat de wethouders de keuze van den armen- dokter vrij willen laten, terwijl de bur. gemeester met het voorstel komt om Dr. Verhoeven te benoemen. De discussies en de stemming vin den dan in geheime vergadering plaats. Aan het einde hiervan deelt de voorzitter mede, dat het voorstel van de wethouders met 7 tegen 6 stemmen is verworpen en het voorstel van den voorzitter is aangenomen met 8 tegen 2 stemmen op Dr. Martens, terwijl .3 blanco stemmen werden uitgebracht. Bij de rondvraag vraagt wethouder v. Sprang om in de instructie voor den nieuwen gemeente-secretaris vast te leggen, dat hij geen andere functies meer mag vervullen. De voorzitter zegt hiertegen geen - bezwaar te hebben, echter natuurlijk met uitzondering van de functie van ambtenaar van den Burgerlijken Stand. De heer v. d. Griendt dringt aan op voorlichting van de bevolking over de luchtbeschermingsmaatregelen. De voorzitter zegt, dat' binnenkort een vergadering zal worden gehouden, om te komen tot oprichting van een luchtbeschermingsdienst De heer van Buul heelt ontslag genomen en in zijn plaats is tot hoofd van de luchtbe- schermngsdienst aangesteld de heer. v. d. Zande, chef-veldwachter. De heer v. Mierlo vraagt dan nog of de plaatselijke afdeéling van de E.H.B.O. over voldoende verbandmid delen e.d. beschikt. De heer v. Helvoirt vraagt om voor de verkiezingen de rondvraag af te schaffen, aangezien het toch niets an ders is dan reclame-makerij voor de candidaten. De voorzitter voelt hier ook veel voor. Niets meer aan de orde zijnde wordt dan de vergadering gesloten. Kasgeldleening van f25000.—. Aanmerking begrooting '30 en wijziging begrooting '38. Maandagavond kwam de raad dei- gemeente Druilen in openbare verga dering onder voorzitterschap van den Edelachtbaren heer Burgemeester Mr. v. d. Heijden bijeen. Afwezig was de heer Veltman. De voorzitter opende de vergadering met den Christelijken groet. De notulen van de vorige vergade ring worden na enkele opmerkingen van de heeren de Wijs, v. d. Wiel, van Oers en den voorzitter goedgekeurd. Ingekomen stukken. Machtiging van Gedeputeerde Sta ten tot het doen van uitgaven op de begrooting 1939; Besluit van Gedeputeerde Staten tot vaststelling van het quotient, bedoeld in artikel 16 van het Fi nancieele Verhoudingsbesluit Bericht van ontvangst raadsbe sluit tot wijziging der Algemeene Politieverordening. Al deze ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Dan komt aan de orde een voorstel van B. en W. tot het aangaan van een kasgeldleening van 25000.—. De voorzitter deelt hierbij mede, dat de gemeente dit geld noodig heeft om den bouw van liet gemeente-huis te betalen, aangezien dit eerst moet wor den betaald, alvorens men het geld van het werkfonds terugkrijgt. Bovendien dient het ook voor kapitaalsuitgaven bij de werkverschaffingspost. Geheel volgens de wenschen van Ged. Staten stelt men thans voor dit geld te be komen door een kasgeldleening, aan gezien de rente van dergelijk geld zeer laag is. Hoogstens zal de rente 1% be dragen. Zonder opmerkingen wordt aldus besloten. ervolgens komt de nota van aan merkingen op de begrooting van 1939 aan de orde, welke aanmerkingen grootendeels in het voordeel van de V gemeente zijn. Het betreft hier o.ni. de bedragen voor het werkloosheids- subsidiefonds, premie ziektewet, druk en bindwerk (deze post moet 150. lager geraamd worden) luchtbescher ming, maatregelen betreffende de wel op besmettelijke ziekten, armlastige krankzinnigen, kosten B.-steun, de rente van de kasgeldleeningen en en kele administratieve maatregelen. B. en W. stellen voor hieraan te vol doen. De voorzitter zegt nogmaals, dat de meeste wijzigingen in het voordeel van de gemeente zijn. Alleen bij de post druk. en bindwerk staat het te bezien, of dat genoeg zal zijn. Z.h.st. besluit de raad dan met deze wijzigingen genoegen te nemen. Het laatste punt van de agenda is de wijziging van de begrooting voor het dienstjaar 1938. Ook deze wijzigingen worden z.h.st. aangenomen. De voorzitter deelt hierbij nog mede, dat de post: subsidie voor het Armbe stuur weliswaar erg hoog is: 1500, maar dat dit te wijten is aan 't reeds lang bestaande tekort. Daarom heeft men gemeend, thans door een liooge subsidie dit tekort weg te moeten wer ken. Rondvraag Bij de rondvraag bepleit de heer v. Drunen een kleine wégverbetering, waarbij de voorzitter belooft het eens te zullen bekijken. De heer de Baaij zegt dan dat de wet over de Vaart, voorbij den Steendijk erg slecht is en hij geeft in overweging daar eens iets aan te doen. De voorzitter zegt dal het wel een openbare weg is, maar toch particu lier eigendom. De gemeente heeft er nooit wat aan gedaan, aangezien de weg alleen dient voor de bezitters van de landerijen die er naast liggen. Wan- van „De Echo van het Zuiden". 43) Het verhaal ging rond, dat in de streek waar eens Richard Kembaïl zijn laatste pijp gerookt had, de be volking een pijp rookte van een eigen aardig model, die zij daar de Kem- ba 11-pijp noemden. Toch etfn vreemde gedachte, om daar zoo bij hem op te komen, meende Richard Halfont, toen bij zijn pijp aanstak. In de kamer werd het steeds donkerder; buiten werd hel stiller en stiller en ook in het huis waren geen geluiden meer, daar de bewoners aan tafel waren gegaan. In de verte klonk het blaffen van een vos. Toen Halfont na zijn lange wande ling thuis kwam, voelde hij zich zoo opgewekt als hij nog nooit in zijn le ven was geweest! Toen hij de hall doorliep kwamen zijn zusters juist uit de eetzaal en beiden viel z'n opgewekt heid en monter uiterlijk direct op. Den laatsten tijd was hij vaak laat thuis gekomen, maar dan zag hij er altijd somber en moe uit. Nu lachte hij vroo- lijk. Al gegeten? Wel, dat bespaart me weer de moeite mij te kleeden. Hou mij nog even gezelschap, terwijl ik eet; wacht even, ik ga me eerst wat opfrisschen. Hij was spoedig weer beneden en viel op wat hem werd voorgezet aan met den gezonden eetlust van iemand, die zich in de buitenlucht vermoeid heelt. Hij sprak den heelen tijd opge wekt; wel over nietsbeteekenende din gen, maar hun zusters trokken zoo toch hun eigen conclusies. Zeg, welken kant ben je vandaag uit geweest, Hal font? begon Sybil di plomatiek. O, overal en nergens. Ik ben eerst den kant van Canonbury uitgegaan en vandaar langs Steynhurst en Whis- field terug. Een prachtige dag. Hij schoof zijn laatste bord weg, schonk zich een glas port in en stak een sigaar op. Het electrische licht viel op een weelde van zilver en fijn da mast en kristal, met aspergegroen le vendig versierd. Wel, dit is toch werkelijk niet kwaad, in elk geval beter, dan in een nest vliegende mieren te liggen. Het werd zijn zusters steeds duide lijker. Het was zijn gewoonte niet op die manier over zijn avonturen te pra ten. Ja, eigenlijk sprak hij er den laat sten tijd heelemaal niet meer over. Er kon maar één reden voor zijn uitbun digheid zijn; dat hij niet te veel ge dronken had.... dat kon iedereen zien. En die eene reden was. Zeg, waar is vader, vroeg hij plotseling. Is hij niet voor het diner naar beneden gekomen? Nee, ik denk, dat hij zich nog in de eenzaamheid van de bibliotheek gehuld heeft, antwoordde Ethel. Hij heeft tegen Henry gezegd, dat hij latei- wel wat op zijn kamer zou laten hren. gen. Wat zouden jullie ervan denken, als wij hem eens gingen opzoeken? zei Halfont, toen hij zijn glas uitgedron ken had en zijn stoel achteruit schoof. Maar op datzelfde oogenblik kwam Henry binnen en het was duidelijk aan hem te zien, dat er iets niet in orde was. Neemt u mij niet kwalijk, me neer, begon hij, maar ik was daarnet bij de bibliotheek, om even naar me neer te kijken. Toen ik klopte kreeg ik geen antwoord. Ik ben zoo vrij ge weest, om te probeeren of ik de deur open kon krijgen, maar die was op slot. En hoe hard ik ook klopte, ik kreeg geen antwoord. En uitgegaan is meneer ook niet. Alle drie voelden ze een rilling over hun rug gaan. Tegelijk dachten zij aan het oordeel van de drie specialisten. Samen hol den zij de trap op; Halfon-t drie treden tegelijk. Toen hij voor de deur van de bibliotheek stond, klopte hij eerst zacht, iets harder, harder.... hard genoeg om eiken slaper wakker te maken. eiken gewonen slaper. maar uit de kamer kwam geen ant woord. Een oogenblik luisterde hij met in gehouden adem, toen zette hij zijn schouder tegen de deur en duwde. Bij de derde poging gaf de deur mee. De drie konden eikaars hartslag haast hooien. Hun vader zat in zijn stoel voor het bureau, maar zijn hoofd rust. l!. zi|n handen op de tafel en vlak bij zijn hand lag een nog heele rooken- pi.ip Voorzichtig tilde Halfont hem op. Ga dadelijk dokter Stoneleigh halen, Henry! riep hij over zijn schou der tegen den knecht, die in de deur stond. Maar op het oogenblik, dat hij het bevel gaf wist hij, dat noch dokter Stoneleigh, noch een andere dokter meer baat kon brengen. Richard Halfont, had evenals zijn naamgenoot, zijn laatste pijp gerookt. Iets meer dan een jaar was verloo- pen. De oude heer Richard Halfont was gestorven en zijn zoon en opvol ger zwaaide nu den scepter op „Hal font". 1 En nu was er een familie-bijeen komst in de eetzaal van Halfont. Ag nes Ingatrew zat aan de rechterhand van Halfont. Het huwelijk zou binnen een week plaats vhiden en zij en Paul waren op het oogenblik gasten op Hal tont. Mogen zouden zij naar Londen terugkeeren om de voor bereidingen voor de „gebeurtenis" te treffen. Ethel was met luitenant Hor- rabridge verloofd. Zooals ze altijd zei, hield zij alleen van mannen, die wat deden en Horrabridge had genoeg ge daan. Ze zou binnenkort met hem gaan trouwen en dan naar Natal gaan, daai hij na zijn laatste verlof niet eer der dan over vier jaar uit Natal weg kon en zoolang wenschten zij geen van beiden te wachten. Ethel Halfont kweet zich uitstekend van haar taak als gastvrouw en ze scheen zich afgewend te hebben ieder een te bedillen. Sybil voelde zich sterk door het onverstoorbaar-opgewekte humeur van Paul Ingatrew aangetrok ken. Zij en Paul werden steeds dikker vrienden. Zoo zaten om die tafel vijf menschen vereenigd, die zich geluk kig voelden en vroolijk waren. Agnes zag er stralend uit. Haar gou den haar, waar het licht op scheen, was als een stralenkrans om haar ge zichtje. Zij zei niet veel; ze was te gelukkig om veel te zeggen. Halfont scheen ook volkomen gelukkig, hij had niets meer van het pessimistische v en onrustige, dat hem vroeger geken merkt had. Het gezelschap stond op en ging naar de hall, waar zij bleveh staan om eenige groote horens en schilden en speren te bewonderen. Ze waren juist uitgepaktze vormden het' huwelijks cadeau van Harland. Ze zouden in de hall van „Halfont" heel goed staan, had hij geschreven. Ze hadden nog vaak van Harland gehoord. Hij had alle betrekkingen, die hij in de huurt van het Berg-hotel had gehad, afgebroken en was naar Rhodesia getrokken, waar hij een boerderij dreef, terwijl hij ook veel op jacht was. Maar andere bronnen van inkomsten, die hem in het verleden zijn slechte reputatie bezorgd hadden, had hij voor goed er aan gegeven. Er liepen twee menschen onder de hooge ceders in een heerlijken, maan lichten nacht. In den zilveren schemer zagen zij het landschap, dat zij reeds zoo vaak samen bewonderd hadden. De lucht was vervuld meiden geur van bloemen, die zich gesloten hadden. Toen begon in de stilte de klok in den hoogen kloostertoren te luiden. Het leven is heerlijk, luidde het in de harten van deze twee. Het leven begint pas voor ons en nog zooveel zonnige jaren liggen in het verschiet. Ze keken elkaar diep in de oogen en hun lippen raakten elkaar. EINDE. n9"h

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 2