BEZOEKT DE met Dr. OETKER PRODUCTEN HULDIGING WITGELE EN GROENE KRUIS. tTivrX'ïfc":"" s rt» n—- Belangrijk Eenig in Nederland! Vrij entrée. Gratis proeven. Geen verplichtingen. N.V. INHAMA - Amsterdam Aanbieding van het geschenk der Ingezetenen. eenigen tijd geleden de nogal sensa- tioneele ontdekking, dat looistof als geneesmiddel voor mond- en klauwzeer kan dienen. Een Duitsche leerlooier, de heer K. Freylag, wist de ontdekking van zijn Zwitserschen collega, den heer E. Gimmel, op het staatsgoed Nimkau in Silezië toegepast te krij gen. Onder toezicht van den veearts Dr. Krause werden de zieke runderen be handeld met een oplossing van 1 kilo quebracho-extract in 20 liter water. Het resultaat bleek buitengewoon gun stig te zijn. Dr. Krause gaf van deze behandeling een schriftelijk verslag, waar o.m. uit bleek, dat het middel zoowel in- als uitwendig werd toege diend. Gedurende twee achtereenvol gende dagen werd de zieke dieren 1 liter oplossing ingegoten, terwijl te gelijkertijd de hoeven, zoodra er zich langs de randen blaren begonnen te vertoonen, met een verband werden omwikkeld, dat voortdurend met lauw warme quebracho - extract - oplossing vochtig gehouden werd. Met deze op lossing werden tevens tweemaal per dag de mondslijmvliezen gewasschen. Na drie dagen werden de zieke dieren onderzocht, waarbij werd geconsta teerd, dat zij alle voeder tot zich na men, dat er geen kreupelheid meer voorkwam en dat de klaasachtige ver dikkingen aan de randen der hoeven, zonder opengegaan te zijn, verschrom peld waren. De beschadigingen aan de slijmvliezen in de mondholte waren aan het genezen en op den negenden dag geheel gesloten. Bijzonder goed werkte de looistofhoudende oplossing bij de behandeling der hoeven. Hoewel er reeds vaak met allerlei middelen aanvankelijk opmerkelijk gunstige resultaten bij de genezing van mond- en klauwzeer werden verkre gen, vooral in een periode van afname der ziekte, zooals ook juist nu weer het geval is, heeft toch de looistof behandeling, ook in wetenschappelijke kringen sterk de aandacht getrokken. Nadeel schijnt deze behandeling niet op te leveren en als de uitkomsten steeds even gunstig blijven als die welke men te Nimkau verkreeg, zal de door het mond- en klauwzeer veroor zaakte schade aanmerkelijk kunnen worden verminderd. In hoeverre de looistof ook als voor behoedmiddel zou kunnen dienen schijnt nog niet te zijn onderzocht, maar al zou zij ook slechts uitslui tend waarde hebben als geneesmiddel, dan zou er bij blijvend gunstige re sultaten toch al zeer veel gewonnen zijn, te meer omdat de behandeling vrij eenvoudig is toe te passen en hel ge neesmiddel zelf zeer goedkoop is. N. L. Handboog. Zondag werd door de Handboog schutterij »Ons Gezellig tehuis« gevestigd bij den heer W. v. Hel- voirt te v.m. Baardwijk deelgeno men aan het Bondsconcours van den Langstraatschen Bond, hetwelk gehouden werd op de banen van de Handboogschutterij te Haarsieeg. Zij wist daar schitterende succes sen te behalen namelijk door het le zestal den Kampioens-, den Eere- prijs en den Wisselprijs, terwijl het 2e zestal nog beslag wist te leggen op den derden prijs. Voorwaar een prachtige prestatie waarmee we de schutters van harte complimentee ren. Het feest van de Jonge Werkman te Eindhoven. Te Eindhoven zal op Hemel vaartsdag (18 Mei) het 10 jarig be staan van den Bosschen diocesanen bondde Jonge Werkman worden herdacht. Mgr. Diepen zal in een pontificaal Lof een groep J.W.ers aannemen en daarnadeFeesU'ergadering in Katho liek Leven bijwonen. Er is een groote diocesane ten toonstelling ingericht over de Jonge Werkman en zijn acties. Zij zal geopend zijn van 18 tot en met 21 Mei. Van alle afdeelingen der diocesane organisatie wordt een, niet zoo zoo algemeene dan toch ruime op. komst verwacht, zoodat de leiding zich bezorgd maakt over de beschik bare ruimte, daar de groote zaal van Katholiek leven slechts 120o personen bevatten kan. Voor de Jonge Werkman belooft dit een gloriedag te worden. MARKTBERICHT. Waalwijk, 12 Mei. Biggen: ongemerkt 811, gemerkt 14 18 gld. Eieren: 3Y2 a 4 ct. ADVERTEERT IN DIT BLAD te Waalwijk in Hotel „De Twee Kolommen "Zaal „Mus is Sacrum" van MAANDAG 15 M E I tot en met WO ENSDAG 17 M El a.s. telkens des namiddags van 2 tot 5 uur en 's avonds van 7 tot 10 uur. N.B. Iedere bezoekster ontvangt G RATIS Dr. OETKER'S receptenboekje en iedere 50e bezoekster ontvangt een aardige verrassing in den vorm van een TAART, MEELZEEFJE of BESLAGLEPEL. Fabrikante der Dr. OETKER producten. Op uitnoodiging der Vereeniging Waalwijks Belang waren Vrijdagavond ten &y2 uur in de achterzaal van hotel Verwiel bijeengekomen de besturen van 't Wit-Gele en Groene Kruis, om namens de Waalwijksche burgerij een huldiging in ontvangst te nemen ter gelegenheid van hun 25-jarig bestaan, terwijl tevens de opbrengst der collec te werd aangeboden voor de T. B. C., bestrijding, als een bewijs van groote waardeering en dankbaarheid voor al 't geen beide vereenigingen voor Waal wijk hebben gedaan in de voorbije kwart-eeuw. Met de voltallige besturen dezer ver eenigingen en van Waalwijks Belang waren aanwezig Burgemeester en Wet houders, leden van 't hoofdbestuur van 't Wit-Gele Kruis: de heeren Ant. Hel legers te Teteringen. M. P. Mathee te Moerdijk. G. Wijni te Helmond, Cor Witlox te Waalwijk, tevens eere-lid, voorts Dr. Weijtens uit 's-Bosch. de voorzitter en secretaris der T.B.C.- commissie, de eerw. zusters O. L. Vr. van 't H. Hart, leeken-verpleegsters enz., tezamen een 50-tal personen. Berichten van verhindering en feli citatie waren ingekomen van: Ir. Spren- gers uit Breda, Dr. P. v. d. Heijden uit 's-Bosch, Dr. Mol uit Etten, burge meester Vermeulen uit Teteringen, Me- viouw Weijers-Hoffmans uit Waal wijk. Toen allen in de smaakvol versierde zaal hadden plaats gevonden, nam de voorzitter van „Waalwijks Belang de heer J. Timmermans Phzn. 't woord en sprak als volgt: Rede van den Voorzitter van „Waalwijks Belang". Wanneer ik dan het voorrecht heb als voorzitter van Waalwijks Belang deze feestvergadering te mogen leiden en als eerste het woord te voeren, dan wil ik aanvangen met allen, die hier tegenwoordig zijn en dus hebben ge volg gegeven aan onze uitnoodiging, van harte welkom te heeten. En in het bijzonder richt ik dit wel komstwoord tot de aanwezige besturen van Wit-Gele en Groene Kruis, die he denavond als gast in ons midden zijn om op bijzondere wijze te herdenken haar 25-jarig bestaan. Het Bestuur van W. B. heeft ge meend dit te moeten doen op 'n eenigs- zins intieme wijze. Naast de besturen der beide jubileerende vereenigingen heeft zij hare uitnoodigingen beperkt tot het Gemeentebestuur en diegenen, die meer direct betrokken zijn in de werkingsfeer van de Kruis-vereenigin- ben of van afdeelingen, die hieronder ressorteeren. En voor de ontelbaar velen, die in het tijdsverloop van 25 jaren op de een of andere wijze hulp en bijstand onder vonden van de met zooveel naastenlief de werkende Kruisvereenigingen, mag ik als voorzitter van de Vereeniging Waalwijks Belang hedenavond de tolk zijn en hen allen vertegenwoordigen bij deze huldiging. Dit is niet alleen een groot voor recht, doch ik beschouw het ook als een bijzondere eer, waarvan ik mij terdege bewust ben. Toch heeft „Waalwijks Belang" zelf die eer aan zich getrok ken, daar zij er hoogen prijs op stelde dat op haar initiatief deze huldiging zou worden voorbereid en onder haar leiding deze avond zou verloopen. En zij heeft daar goede en bijzondere reden toe. Het was immers deze Vereeniging, die 25 jaar geleden onder voorzitter schap van Dr. Jan van Gils het initiatief nam om in onze gemeente te komen tot oprichting van een Groene Kruis Ver eeniging, daarin terecht ziende het groote belang, dat hiervan voor de ge meenschap zou uitgaan. In October 1913 werd dan door het bestuur van Waalwijks Belang een co mité van voorbereiding uitgenoodigd bestaande uit de heeren Th. de Suer- mont de Bas Smeele, burgemeester van Waalwijk, Pastoor Brans, Ds. Fetter, Dr. Sweens, Dr. Jan v. Gils, Mr. B. Timmermans, J. Quirijns allen te Waal wijk en de heeren J. Hendriks en H. Both te Besoijen. Hoewel aanvankelijk eenige moeilijk heden ontstonden, doordat Pastoor Brans deze benoeming niet kon aan vaarden, aangezien zijn geestelijke overheid het lidmaatschap van neutra le vereenigingen niet wenschelijk acht te, meende het bestuur van Waalwijks Belang toch de vergadering van het Comité niet te moeten uitstellen. Op deze bijeenkomst werd van het verloop der onderhandelingen mededee- ling gedaan en werd door het voorbe reidend Comité in samenwerking met het bestuur van W. B. besloten niet ver der door te gaan, hoewel het vertrou wen werd uitgesproken, dat het geno men initiatief toch succes mocht hebben in deze voor Waalwijk zoo belangrijke aangelegenheid. Inmiddels was gebleken dat er plan nen in overweging waren om te komen tot oprichting van een R.K. Groene Kruis en hierop voortbouwende wer den door Pastoor Brans eenige heeren uitgenoodigd voor een vergadering op 20 November 1913, om te komen tot oprichting. Op 28 November d.a.v. werd deze vereeniging dan ook defi nitief geconstitueerd, hoewel later de naam veranderd werd in Wit Gele Kruis. Het eerste bestuur bestond uit de heeren C. Witlox, voorzitter, Mr. Man- ders, secretaris. A. Jansen, penning meester, Ch. Hoffmans, A. de Graaf, H. de Jong. N. Gragtmans, allen te Waalwijk, K. van der Heijden en J. Groenen te Besoijen als leden. De doc toren P. Sweens en J. van Gils werden geneeskundige adviseurs. Op 12 December had de eerste pro- paganda-vergadering plaats met Dr. Kooien uit Schijndel als spreker. In deze dagen werd ook anderzijds actie gevoerd voor de stichting van een afdeeling Waalwijk, Baardwijk, Besoijen van het Algemeen Groene Kruis en het was na een rede van den heer H. Both, dat op 15 December te Besoijen deze afdeeling werd opgericht met het navolgende bestuur: de heeren A. van Eek, N. v. d. Hammen, H. van Everdingen, A. van Herwijnen, H. Both, C. Donken, S. Versteeg, H. Gre- ve en W. Schoep, terwijl dezelfde ge neeskundige adviseurs aan deze ver eeniging werden verbonden. Deze gegevens, geput uit de archie ven van „De Echo van het Zuiden toonen onmiskenbaar aan de belangrij ke rol, die W. B. heeft gehad bij de oprichting van beide Kruis-Vereenigin- gen, die thans 25 jaar in de beste har monie samenwerkend onnoemelijk veel hebben gedaan voor de lijdende mensch- heid. Hun voornaamste en algemeene taak is steeds geweest ziekenzorg en ver pleging en het voorkomen van ziekte gevallen, waarbij de wijkverpleegsters, die in den loop der jaren haar zegenrij ken arbeid in stilte hebben verricht met eere mogen worden herdacht. Het is niet mijne bedoeling, na dit korte overzicht de verdere ontwikke ling der beide Kruis-Vereenigingen na te gaan, doch niet onvermeld mag blij ven dat in 1926 als onderdeel van bei de vereenigingen werd opgericht een commissie voor t.b.c.-bestrijding. Het mag als voldoende bekend worden aan genomen de behoefte, die er bestond en nog steeds in hooge mate bestaat, om ook in deze gemeente deze ziekte te bestrijden en eendrachtig werkzaam te zijn om uitbreiding hiervan te voorko- men. Ieder onzer kent en voelt de activi teit die uitgaat van de besturen der bei de vereenigingen en van de bij haar aangesloten t.b.c.-commissie. Het is niet het minst laatstgenoemde instelling, die steun behoeft voor de groote uitgaven, die noodzakelijk zijn en die voor het overgroot deel hun weg vinden in de bekostiging der kinder-uitzending. Wat hiermede wordt bereikt voor de volksgezondheid, kunnen slechts in gewijden beseffen, hetgeen allerminst uitsluit dat uw voortdurende arbeid door een ieder op bijzondere wijze wordt gewaardeerd en dat wij ons ge lukkig mogen prijzen niet alleen de ge zondheidszorg mede aan Uw naarstig werk toevertrouwd te weten, doch ook dat wij thans in de gelegenheid zijn U een bewijs van hoogachting, waardee ring en dankbaarheid te kunnen aan bieden. Na een huis-aan-huis bestelling eener circulaire, uitgegaan van het bestuur van W. B„ met het doel een geld-be- drag ter beschikking te krijgen, zijn wij uitermate goed geslaagd, niet alleen doordat grootere giften binnen kwa men, doch niet minder verheugend was voor ons en zal het ook voor U zijn dat het „penningske der armen'' zoo al gemeen en vrijgevig geofferd, belang rijk heeft bijgedragen tot het geschenk, hetwelk wij U hedenavond kunnen aan bieden. Wij allen mogen hierin zien een be wijs van dankbaarheid en medeleven met het doel en streven van Uwe Ver eenigingen, dat in zoo uitgebreiden kring bij deze gelegenheid spontaan tot uiting is gekomen. Vereenigingen is gedaan en ik kan hieraan slechts de hoop en den wensch verbinden, dat door U allen op dezelf de edelmoedige wijze zal worden door gegaan. Het is ons bekend dat een bij-, drage ten bate van Uw gezamenlijk T.B.C.-fonds door U het allerliefst werd gezien en daarm de rekening houden de, zijn wij in de gelegenheid U bij deze huldiging een bedrag aan te bieden van 521.netto, hetwelk samen kwam door de bereidwillige offervaardigheid in onze gemeente. Moge tenslotte Gods rijksten zegen blijven rusten op Uwen arbeid voor het algemeen welzijn. Burgemeester Moonen. De edelachtb. heer E. C. J. Moonen zegt zich als burgemeester geroepen te voelen een woord van bartel ij ken dank te spreken tot het bestuur van Waalwijks Belang, dat op zoo sym pathieke wijze dank heeft willen bren gen aan de beide kruisvereenigingen voor hun onbaatzuchtig werk. Het resultaat, dat Waalwijks Belang bij de voorbereiding dezer huldiging heeft weten te bereiken zal hel be stuur dezer vereeniging alsmede de besturen der jubileerende vereenigin gen zeker tot groote tevredenheid stemmen. Spreker was niet in de gele genheid geweest om bij de herdenking van het 25-jarig bestaan der beide vereenigingen zijn opwachting le ma ken en zijn gelukwenschen aan te bie den. Daarom wil hij gaarne van deze gelegenheid gebruik maken om het Groene en Wit-Gele Kruis hartelijk te feliciteeren met hun 25-jarige werk zaamheid ten behoeve van de lijden de menschheid. Spreker hoopt, dat zij in de spontane bijdrage der bevolking aanleiding zullen vinden hun werk krachtig voort te zetten, want dagelijks ondervindt het gemeentebestuur, dat er nog veel leed moet worden verzacht en voorkomen. Wethouder Eibers. Nu burgemeester Moonen reeds na mens het gemeentebestuur gesproken heeft wil Wethouder Eibers een per soonlijk dankwoord richten tot het Wit-Gele Kruis voor al het goede, dat hijzelf in zijn gezin van deze vereeni ging heeft ondernomen. Ook de acti viteit van het Groene Kruis heeft zijn volle waardeering. Beide vereenigin gen feliciteert hij met hun zilveren jubileum en spreekt de hoop uit, dat zij ook hun gouden feest onder de beste omstandigheden zullen mogen vieren. Aan het bestuur van Waalwijks Belang brengt hij dank voor zijn ini- v tiatief en de betoonde activiteit voor deze huldiging. De heer Matthée. Hierna vraagt de heer Matthée, secretaris van den Bosschen Diocesa nen Bond liet woord om namens het hoofdbestuur van de Federatie en den Bond en speciaal uit naam van den voorzitter Dr. v. d. Heijden, de harte lijke gelukwenschen aan le bieden. Spreker wijst op den uiterst belangrij ken sociaal-hygiënischen arbeid in die 25 jaar door het Wit-Gele Kruis ver richt. Een speciaal woord van geluk- wensch en waardeering richt spreker tot den heer A. Jansen die vanaf de oprichting, dus 25 jaar lang, bestuurs lid is geweest van het Waalwijksche WitGele Kruis en groote verdien sten daarvoor heeft gehad. Hij hoopt, dat de vereeniging een langdurige periode van bloei tegemoel zal gaan en nog veel in lvet belang der volksgezondheid in Waalwijk moge hereiken. De heer C. Witlox. De heer C. Witlox alhier, mede-op richter, oud-voorzitter en thans eere voorzitter van het Wit-Gele Kruis wil bij deze gelegenheid gaarne een eer biedige hulde en dank brengen aan den initiatiefnemer, wijlen pastoor Brands en aan zijn eerste mede-be stuursleden voor hun pionierswerk, hun opoffering en taaie volharding. Ik zou in mijn plicht te kort schieten peciaai huldigt spreker het jubilee- ;t- n*>f* r>n rlif oonenhlik namens net JU„ als ik niet op dit oogenblik namens bestuur van Waalwijks Belang oprecht dank bracht aan alle gevers, zonder uit zondering, voor de wijze waarmede zij onzen oproep hebben ontvangen en voor hunne vrijgevigheid, waardoor zij ons in staat hebben gesteld aan deze huldiging bijzonderen luister bij te zet ten. Besturen van het Wit-Gele en Groe ne Kruis, Commissie voor T.B.C.-be strijding: Als voorzitter van Waalwijks Belang wensch ik U namens ons be stuur, namens onze Vereeniging en na rende bestuurslid dhr. A. Jansen. Voorts dankt hij als oud-voorzitter de zusters van O.L.Vr. van het H. Hart die de wijkverpleging ter hand namen, den hoogeerw. heer Deken v. Biel, de eerste wijkkraamverpleegster Zr. Heuperman. Met zijn persoonlijken dank en hul de biedt spreker het bestuur van het jubileerende Wit-Gele Kruis een bloemstuk aan. Ook de zustervereni ging het Groene Kruis feliciteert hij en spreekt een hartelijk dankwoord voor de prettige samenwerking die er mens de geheele burgerij van Waalwijk tus"schen beide KrüSvereenigin- 25-Tat jubileum k /eg U dank voor «en heeft bestaan Hij hoopt, dat beide z:> jarig juuncu y vereenigingen onder Gods zegen mo- lang der volksgezondheid door Uwe I M aalwij v.

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 10