LAATSTE BERICHTEN DE ZOMERTIJD. ORUNEN. EETHEN. Agenda's Pastoor Heezemans. De eerwaarde geestelijke adviseur Pastoor Heezemans wenschte naast een hartelijke gelukwensch aan beide jubileerende vereenigingen als ver tegenwoordiger der geestelijkheid voor al-in het licht te stellen, dat de arbeid der kruisverenigingen niet alleen een groot sociaal en hygiënisch werk is, doch ook een werk van christelijke charitas. Geen mooier en verhevener werk van christelijke naastenlielde dan armen verzorgen, zieken verple gen en stervenden bijstaan. Spreker hoopt, dat dit hoogere, ideale doel steeds bij beide vereenigingen veilig moge blijven. Dankwoord Am. Verwiel namens de kruisverenigin gen. De voorzitter van het it-Gelo Kruis, de heer Arn. Verwiel, spreekt hierna, mede uit naam van het Groene Kruis, het volgende dankwoord: Dames en Heeren! Aan mij is de vereerende taak na mens „Het Wit-Gele Kruis" een kort woord te spreken. En graag doe ik dit. Natuurlijk op de eerste plaats 0111 dank te brengen voor alles wat ons vandaag zoo spontaan wordt geschon ken een vorstelijke gift, waardeeren- de woorden, vriendelijkheden aan ve ler adres, and last but not least, de aanwezigheid van zoovelen: alle blij ken van belangstelling in de werk zaamheden van 't Groene- en Wit-Gele Kruis. Op de tweede plaats, omdat door deze actie waarvan „Waalwijks- Belang" de initiatiefnemer en uitvoer der is door ons geconstateerd mag worden, dat de werkzaamheden dei- beide Kruis-Vereenigingen als een werkelijk Waalwijks Belang gewaar deerd worden. U zult begrijpen dat ik zéér onder den indruk ben van de hartelijke en vriendelijke woorden gericht aan ons adres en van uwe andere bewijzen van belangstelling. Is 't waar dat wij het Bestuur naar buiten de vertegenwoordigers onzer vereeniging zijn, even waar is het, dat hare eigenlijke werkers zijn de Zusters, zieken- en wijkkraamver- pleegsters. U zult 'l daarom billijk vinden en eerlijk, dat wij Uwe lofuitingen ge bracht aan ons adres, op haar over schakelen. Ik acht me overtuigd, dat de Dames.en Heeren van ons Bestuur mijn gevoelen deelen. Waarachtig, echt gemeend uit den grond van mijn hart, met een gevoel van groote vreugde en voldoening, kom ik U allen niemand uitgezonderd danken. Voor Uwe felicitatie, Uwe mooie bloemen, Uw rijke gift, Uwe vriende lijke woorden, Uw gewaardeerde aan wezigheid, Uwe goede wenschen voel de toekomst: mijn innigen dank. Niemand zal het mij kwalijk nemen als ik het Bestuur van Waalwijks Be lang in deze apart noem, omdat zooals ik in den aanvang van mijn speech reeds zeide zij deze groot- sche huldiging op touw gezet en tot uitvoering gebracht heeft. Mede in deze huldiging betrek ik de Dames en Heeren, die in de afge- loopen jaren de vereeniging gebracht hebben op 't peil, waarop zij thans staat. Is het al vrij moeilijk 0111 een goed geordende vereeniging draaiende te houden, oneindig moeilijker moet het de grondleggers de stichters onzer organisatie en de Bestuurders dei- eerste jaren, geweest zijn! Het is mij bijzonder aangenaam als zoodanig te mogen begroeten onzen oud-voorzitter, den Heer Cor Witlox. Niet voldoende wordt beseft wat hij voor het Wit-Gele Kruis gedaan heelt. Het is ons wèl bekend en daarom achten wij ook een groot gedeelte dezer huldiging aan zijn persoonlijk adres. Niemand Uwer zal hel mij verder euvel duiden als ik deze gelegenheid aangrijp 0111 één der onzen een Bestuurslid, iemand die altijd op den achtergrond blijft en als 't ware het voetlicht schuwt eens even vóór dit voetlicht te plaatsen, en U vertel, dat de Heer A. Jansen de eenige op zichter is van het Wit-Gele Kruis, die nog deel van het Bestuur uitmaakt; dat hij dus onafgebroken 25 jaar lang de Bestuurs-functie heeft waar genomen dat het Wit-Gele Kruis onder zijn mede-leidersschap geworden is eene charitatieve vereeniging die hoofdza kelijk onder de katholieke bevolking van Waalwijk, nagenoeg de geheele ziekenverzorging waarneemt, evenals de wijkkraamverpleging een consultatie-bureau voor zuige lingen en één voor praenatale zorg in het leven geroepen heeft; een afdeeling „Hulp in de huishou ding" exploiteert; moedercursussen geeft en deel uit maakt van de uitstekend functionee- rende T.B.C.-commissie; eene Vereeniging derhalve is, die door hare voortdurende werkzaam heid op gebied der volksgezondheid en bestrijding der zuigelingensterfte hetzij bescheiden gezegd goed werk verricht heeft; dat onder zijn vice-voorzitterschap het „Wit-Gele Kruis in de afgeloopen 25 jaren, uitbetaalde aan salarissen, huren en verplegings-artikelen, de niet onbelangrijke som gelds van 150.000; dat gevormd is een legertje van zeven rel.- en leeken-verpleegsters, die dag in, dag uit op de been zijn voor ons aller gezondheid te waken; dat gebracht zijn door onze zieken verpleegsters in de verloopen kwart eeuw, ongeveer een half millioen be zoeken bij onze zieken, voor verple ging, hulp en steun en gegeven heb ben, naast lichamelijke verzorging, een zee van troost, opbeuring, rust en liefde. Het is mij werkelijk een groote vol doening dit alles eens over den Heer Jansen, in het publiek te kunnen zeg_ sende hulde te brengen. Onze vergaderingen, die zich door loopend kenmerkten door gebrek aan. belangstelling, geven mij helaas geen voldoende geegenheid Hem een pas sende hude te brengen. Mijnheer Jansen, ook voor U is een groot deel dezer huldiging. Ik breng vervolgens in dit ver band in herinnering onzen oud adviseur: Deken van Riel en mijn voorganger, wijlen den heer Bert. Weijers. I)e Kruisvereenigingen worden als een echt Waalwijks Belang gewaar deerd. Ondervinden wij vanaf de oprichting den daadwerkelijken steun in velerlei vorm van onze plaatselijke overheid, (wiens hoold, den Heer Burgemeester Moonen en Heeren Wethouders, wij hier mogen begroeten), voor welks medeleven en hulp wij dankbaar ge stemd zijn. \Y eten wij ons gesteund door velen, voelen wij op bepaalde tijden bijzon der wat het zeggen wil sympathie te genieten, eene zoodanige waardeering en huldiging als die ons vandaag via Waalwijks Belang wordt gebracht, doet ons verbaasd staan. èn maakt ons blij. Het maakt ons blij omdat hierdoor openlijk, spontaan erkend wordt, dal de beide Kruisvereenigingen voorzien hebben en nog voorzien in de behar tiging der Volksgezondheid. Het maakt ons blij, omdat wij op dezen Mei-dag evenals de natuur met kwistige hand kunnen uitstrooien voor de Zusters-ziekenverpleegsters de bloemen van lofuitingen en dank woorden, ons gebracht. Met blijmoedige gulheid dragen wij aan haar in wie wij maar altijd weer de nijvere, onvermoeide arbeidsters der daadwerkelijke naastenliefde zien - deze geestelijke innerlijke weelde aan bloesems en bloemen van dank over, opdat zij zich ook 1111 eens, en terecht met eere, als de rustelooze werksters der dienende liefde verza digen mogen aan den zoeten geur van hartelijke erkentelijkheid en aan de schoone kleuren van warme hulde en open 1 ij k e wa a rdeeri n g Gij Eerw. Zusters, die am stille en diepe toewijding gebogen staat over veel hardheid en lijden in dit leven, ontvangt thans de fleurige bloesems van onzen lof, even fleurig en rijkelijk als alleen de Mei-maand deze ons schenken kan. Geachte aanwezigen Nu rest mij nog te volbrengen een zeer aangename taak, mij op de schou ders gelegd door het Groene Kr,uis en door onze Vereeniging. Mijnheer de Voorzitter der T.B.C.- Commissie,Heeren Bestuursleden Ik stel U hiermede ter hand hel ca deau van Waalwijks Bevolking, ons de beide Kruisvereenigingen ge schonken via Waalwijks Belang, bij gelegenheid van de herdenking van ons 25-jarig jubileum. Het is een rijke gift die men ons gegeven heeft. Hoe aangenaam ons zelfs de klein ste bijdage is en hoe dringend sommi ge onzer plannen op verwezenlijking wachten, toch stellen wij graag deze' aanzienlijke som voor U beschikbaar, zonder eenige reserve ol voorbehoud. Het geld is bij Uwe Commissie in goede handen. Nooit kan het beter be steed worden. Want hulp aan armen die ziek zijnis een werk van christelijke naastenlielde van den eersten rang. Dr. Langemeijer, wij zijn blij U te mogen helpen. Houd U overtuigd dat onze, waar deering van Uw charitatief werk de voornaamste beweegreden van het stellen dezer daad is. God zegene verder Uw sympathie ken arbeid, waarin door geheel Waal wijk spontaan wordt meegeleefd. De T.B.C.-Commissie behoude U nog een lange reeks van jaren als haren deskundigen en aotieven leidsman. Dr. Langemeyer. Als "voorzitter der T.B.C.-commissie aanvaardt Dr. Langemeyer met een hartelijk dankwoord deze prachtige gift. Hij dankt Waalwijks Belang voor de moeiten en zorgen 0111 dit bedrag bij elkaar te krijgen en de besturen van de beide kruisvereenigingen voor de mooie bestemming die zij aan hun ge schenk gegeven hebben, door het be drag in handen te stellen der T.B.C.- commissie. Daarin ziet de commissie een duidelijke appreciatie van de be volking en van de beide vereenigingen voor den arbeid dezer commissie. Met genoegen heeft hij steeds mogen con- stateeren, dat de noodzakelijke uitzen dingen naar sanatoria en vacantie- kolonies steeds mogelijk waren door dat men op allerlei manieren het geld daarvoor bij elkaar wist te krijgen. Voor dien steun van de bevolking en van beide kruisvereenigingen brengt hij hartelijk dank. Spreker stelt het bedrag daarna ter hand adn den ijverigen secretaris-pen ningmeester, Notaris Schaap, tot wien hij nog een bijzonder woord van dank richt voor de wijze waarop deze zijn taak vanaf de oprichting der T.B.C.- commissie heeft vervuld. Dankwoord A. van Gent. De Voorzitter van hel Groene Kruis dc heer A. v. Gent, kan niet nalaten ook een hartelijk dankwoord te richten tot Waalwijks Belang voor deze huldi ging, alsmede voor het initiatief dat deze vereeniging in vroeger jaren heeft genomen waardoor de beide jubilee- rende kruisvereenigingen zijn tot stand gekomen. Wat daarmee bereikt is wordt wel hel best gedemonstreerd door de cij fers der kindersterfte van vroeger en thans naast elkaar te leggen. Daaruit blijkt, dat de kindersterfte met 80% is afgenomen. Spreker noemde het preventieve werk, het voorkomen van ziekte, het voortreffelijkste werk der beide vereenigingen. Spreker roemde in dit verband den heilzamen arbeid der T.B.C.-commissie die tot stand kon komen dank zij de eendrachtige sa menwerking tusschen beide vereeni gingen. Door den eerwaarden adviseur van het Wit-Gele Kruis is gewezen op het werk van christelijke naastenliefde van beide vereenigingen, maar ook in de voorbeeldige samenwerking van Wit- Gele- en Groene Kruis, in die weder- zijdsche appreciatie komt naar spr.'s meening dat christelijke beginsel tot uiting. Voor deze samenwerking, die in geheel Nederland zijn weerga niet vindt, brengt spr. hartelijk dank aan 't Wit-Gele Kruis en de geestelijkheid. Hij hoopte dat die goede harmonie ook in de toekomst steeds bewaard moge blijven. Nadat hierna de eerewijn was rond gediend stelde de heer A. Verwiel een dronk voor op het welzijn van Waal wijks Belang, waarop de heer Timmer mans als voorzitter van W. B. een dronk uitbracht op de besturen der bei de jubileerende vereenigingen en de T.B.C.-commissie. Door den secretaris van Waalwijks Belang, den heer J. Tielen, werd mede- deeling gedaan van de ingekomen be richten van verhindering en felicitatie, waarna de heer Timmermans een slot woord sprak. Hij zeide daarbij nog een verzuim te moeten herstellen. Hij wilde er n.l. even de aandacht op vestigen dat er nog een jubileerend bestuurslid aanwezig was, n.l. de heer S. Versteeg, die 25 jaar be stuurslid van het Groene Kruis is ge weest en vanavond op bijzondere wijze in de hulde deelt. Moge hij nog vele jaren deel uitmaken van dat bestuur. Spr. meende te mogen constateeren dat deze avond bijzonder goed is ge slaagd en zoowel bij W.B. als bij de jubileerende vereenigingen in aange name herinnering zal blijven en als een belangrijke gebeurtenis in de jaarver slagen zal worden geboekstaafd. Al is het eigenlijk niet noodig de ambitie van beide besturen aan te moe digen, toch zal de moreele en geldelijke steun der bevolking die thans is onder vonden een prikkel te meer zijn zoo veel als mogelijk is de activiteit der Kruisvereenigingen op te voeren. Spr. sluit deze huldigingsplechtigheid met allen die hebben gevolg gegeven aan de uitnoodiging van Waalwijks Belang hartelijk dank te zeggen voor hun aanwezigheid. Na afloop der officieele plechtigheid bleef men nog eenigen tijd gezellig bij een en wij mogen zeggen dat het voor beide Kruis-vereenigingen een waar dige en sympathieke huldiging is ge worden. Tenslotte bieden ook wij de twee ju bileerende vereenigingen en hun actieve besturen nogmaals onze beste wen- Bij voorbaat mogen wij er thans reeds aan herinneren, dat de zomertijd zal ingaan IN DEN NACHT VAN ZONDAG OP MAANDAG AS. In dien nacht wordt derhalve de klok officieel een uur vooruit gezet. Om den volgenden morgen onaangename verrassingen te voorkomen is het Intusschen ditmaal nu het een werkdag is wel dubbel raadzaam, dat het publiek Zondagavond reeds zijn uurwerkeneen uurvooruitzet. TER BEDEVAART. De Jeugdvereenigingen uit Drunen zullen Donderdag ter bedevaart trek ken naar Elshout. Vertrek om vier uur vanaf de beide congregatiën. ELSHOUT. MEI-VIERING. Zondag zal het in ons dorp wederom druk zijn. Dan komen de R.K.W.V. uit Waalwijk en de processies Kaats heuvel en Haarsteeg. De H. Missen zijn op dien dag 0111 6 uur, kwart voor zeven, kwart voor acht, half negen, half tien en half elf. VEILING DRUNEN. Pippeling 1718; Culemans 1516; Snijboonen 7576; Wagenaars 7080; Postelijn 1320; Andivie 1018; Aard appels nieuw 910; Prij 1420; Witte kool 44.1/2; Spinazie 2.1/24.1/4; Asperges 1543; Savoien 67; Spits kool 6.1/2—7 alles per kg. Bloemkool 833; Knolselderij 1517; Sla 13.1/3; Aardbeien 1/22.3/4; Kom kommers wit 714; Komkommers groen 411 alles per stuk. Pypjuin 2/32; Rabarber 1—3.1/2; Radijs 1/21; Keelen 1/21; Peen 6 14, alles per bos. Candidaatstelling gemeenteraad. Bij de alhier gehouden candidaat stelling voor de verkiezing van den gemeenteraad werden 5 lijsten in gediend, te welen 1. Anti-Revolutionnairen Drongelen, Baby- loniënbroek en Meeuwen: P. LankhaarCzn. aftr., J. v. d. Stelt aftr., M. de Fijter, A. de Haan, K. Treffers en J. v. Tilburg. 2. Anti-Revolutionnairen te GenderenE. v d. Beek aftr., H. v. d. Heuvel, C. v. Coyck J. C. v. d. Beek, H. Kleinloog, A.Meiresonne M. J. v. d. Beek. 3. A. Vos Czn. aft., H. Vos, W. Straver Abr.zn. 4. C. M. Donken aftr., A. L. de Graaff, C. H. v. Everdingen, J. de Fijter en J. H. Colijn. 5. G. v. d. Beek L. G.zn. aftr., J. v. Andel, G. Merkenberg en A. J. Vos P.zn. Zaterdag 1.302.45 uur Dames, aspiranten Gymn. Vereen. K. en V. Gymnastieklokaal Stationsstraat. Zondag 12 uur repetitie Mannen koor in Musis Sacrum. Zondag 12 uur. Repetitie Liedei tafel „Tot Bloei der Toonkunst". Zaterdag en Zondag Theater Musis Sacrum »Het begon in China«. Zaterdag, en Zondag Luxor Bioscoop »Het gaat om mijn leven«. Maandag 89.30 uur. Gymnastiek heeren K. en V. Gymnastieklokaal O.S Dinsdag 78.30 uur. Gymnastiek dames K. enV. Gymnastieklokaal O.S. »De Eendracht« Dinsdagavond van half 7 tot half 9 inmanden duiven voor wedvlucht vanuit Quievrain (Kring). Van Maandag af: dagelijks 250 man met groot verlof. Met ingang van Maandag a.s. hoopt men op het departement van De fensie zoo ver te zijn met de voor bereidende maatregelen voor ver vanging van grens- en kusttroepen, die daarvoor dringende redenen hebben aangevoerd, dat men per dag 250 man met groot verlol kan zenden en tevens hetzelfde aantal werklooze vrijwilligers in dienstkan nemen. Dit aantal vrijwilligers zal even wel spoedig uitgeput zijn, wanneer niet andere maatregelen zouden kunnen wornen genomen. Tegenover tienduizenden aanvragen van buiten gewoon onder de wapenen geroe- schen voor de toekomst. Moge ook deze gezegend zijn met vele goede werken en grooten steun van de zijde der ingezetenen, waartoe wij gaarne mede onze krachten zullen blijven aanwenden. penen, welk aantal deze week met 3000 per dag is toegenomen, staan in totaal slechts 1300 aanbiedingen van vrijwilligers. Het departement van Defensie zal dan ook tot andere maatregelen moeten besluiten, wil men aan de aanvragen, welke in aanmerking komen voor vervanging, en welke natuurlijk slechts een deel van de totaal ingekomen aanvragen kunnen vormen, kunnen voldoen. Men heeft inmiddels reeds de medewerking der burgemeesters in geroepen voor opgaven van de dienstplichtige werkloozen, waarna men er toe zal overgaan hen een voudig voor den dienst aan te wijzen. In totaal heeft het departement de beschikking over ca. 30.000 werk loozen, die voör vervanging in aan merking komen. De ingekomen verzoeken voor vervanging zullen evenwel slechts voor een deel worden toegewezen, want indien men aan alle verzoeken zou voldoen, zou de geheele leger macht welke buitengewoon onder de wapenen is geroepen, moeten worden vervangen, hetgeen niet het oog op de defensie belangen niet wenscbelijk wordt geoordeeld. (Tel.) Het Indisch tekort. Met betrekking tot de dekking van het tekort op de begrooting 1940 wordt vernomen, dat aan het oordeel van den minister van Koloniën is onderworpen een ver hooging zoowel van de winstbe lasting als van de inkomstenbe lasting met hoogstens 25 opcenten. Bij de voor de defensie uitge trokken bedragen is geen rekening gehouden met uitbreiding van de zeemacht in welken vorm ook. Dalladier's succes in de Kamer. De Fransche Kamer heeft heden avond de discussies over de alge- meene regeeringspolitiek besloten door met 375 tegen 230 stemmen haar vertrouwen in het gouverne ment uit te spreken. In de oppositie bevonden zich alleen de socialisten en de communisten. De enkele leden van de radicale Kamerfractie en van de socialistisch republikeinsche unie, die den laatsten tijd hun stem tmn het gouvernement plachten te ontzeggen, hehnen zich ditmaal ook achter Daiadier geschaard. Londen sluit pact met Turkije. »Groot-Brittannië en Turkije zijn overeengekomen, dat, in het belang van hun nationale veiligheid, een definitief wederzijdsch accoord op langen termijn moet worden gesloten In afwachting van de voltooiing van de definitieve overeenkomst ver klaren de Britsche en Turksche regeeringen, dat, indien een daad van agressie tot oorlog in het Mid- dellandsche Zee-gebied leidt, zij bereid zijn doeltreffend samen te werken en elkaar alle hulp en bij stand, waarover zij beschikken, te verleenen.» Met deze bewoordingen heeft de Britsche premier Chamber lain Vrijdagmiddag in het Lagerhuis de met Turkije bereikte overeen stemming inzake een anti-agressie pact aangekondigd. Marinier door schot gedood. In het kamp der mariniers te Hoek van Holland is Vrijdagmorgen de marinier D. J. Compas door een pistoolschot getroffen en gedood. Een marinier, lid van het pijpers korps die reeds vele jaren in dienst is, was bezig met het schoonmaken van zijn pistool. Hij dacht dat dit ongeladen was, doch tot zijn ont zetting ging plotseling het schot af. Dit trof den marinier Compas, die zich in zijn'nabijheid bevond Doo- delijk getroffen viel het slachtoffer neer. Brand te Haarlem. Een man in de vlammen omgekomen. In den afgeloopen nacht heeft te Haarlem in een bovenhuis aan de Hertzogstraat een hevige brand ge woed, welke noodlottige gevolgen heeft gehad. Een der bewoners, de 30-jarigeassuradeur F. delaChambre is in de vlammen omgekomen. Bij de nablussching Vond men zijn ge deeltelijk verkoolde lijk in de keuken. HET BETREKKELIJK KLEINE BEDRAG, BESTEED AAN GERE GELD AD VERTEEREN, KOMT VEELVOUDIG TERUG.

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 11