smakelijk efoii BOEKBESPREKING. VOOR 50 JAREN, VOOR 25 JAREN. Sport-Varia Bioscopen J- - -3 SPRANG. N. E. O. S. D. O. Het Bieten-alcohol vraagstuk. 10 Mei 1889. VADER EN ZOON VALLEN AGENT AAN. l E 9 Mei 1914 Lectuur .KATHOLIEKE»* aan Inlichtingen Bureau Pa pen hu 1st 5 DEN BOSCH wordt gratis toegezonden I 9*- Daarna werd overgegaan tot het kiezen van een nieuw bestuur, doordat de voor zitter en penningmeester hadden bedankt. Het bestuur werd als volgt gekozen: Voorzitter: P. Bakkeren; Secretaris: L. de Haan en Penningmeester A. Dek kers. Daarna dankte de nieuwe voorzitter het aftredend bestuur voor hetgeen dat liet al die jaren met hart voor de vereeni- .«ing Zandschel had gedaan, maar hoopte dat ze nog vele jaren haar medewerking zou verleenen. Hij danke al de leden voor hun opkomst en hoopte op aller medewerking te kunnen rekenen, opdat onze vereeniging nog vele jaren mag groeien en bloeien. Hierna werd de vei - gadering gesloten. Het eerste elftal van NEO speelt rnor- «enmiddag (Zaterdag) een thuiswed strijd voor de Zaterdagnuddag-competi- tie van den B.V.B, NOAD ui. W«k «al op bezoek komen. Wij verwachten dat NEO dezen wedstrijd in een overwinning zal weten om te zetten omdat zij den kaat sten tijd goed in vorm is en temeer nog omdat zij'het voordeel van eigen terrein heeft. NEO-lui, aangepakt. Het eerste elftal van SDO speelt mor gen een uitwedstrijd voor de Zaterdag middag-competitie van den B.V.B. tegen Excelsior te Capelle. Dit zal een match worden vol spanning, omdat het hier '11 plaatselijke ontmoeting geldt. Over den uitslag valt weinig te zeggen. Wel ach- wij SDO sterker. Dat er voor genoemden wedstrijd veel belangstelling bestaat, lijdt gen twijfel. Laten wij hopen dat het een faire en sportieve strijd zal worden, waarin de sterkste zal zegevieren. I. V. C. B. Programma voor Zondag a.s.: Landskampioenschap. WASpartaan VostaKcrkrade Promotie en degradatie 2de klas. TubantiaUno Animo VictoriaGilze Fortsche Boys-Grocn-W it D.E.S.-nieuws. Het derde elftal van DES speelt Zon dag te Tilburg haar laatste competitie wedstrijd tegen Sarto 4. Voor de DES'ers hangt hier het kampioenschap van af. Indien zij winnen zijn ze kampioen van de 2de klasse RKVB. We behoeven daar om de toekomstige reserves van het eer ste elftal op (deze belangrijkheid van deze ontmoeting niet te wijzen. Allen zijn hiervan doordrongen en zullen zich na- uurlijk geheel geven 0111 beide punten mee naar Kaatsheuvel te brengen. DES'ers, houdt Zondag je naam hoog en brengt den begeerden titel mee. De wedstrijd begint om 12 uur en staat on der leiding van den heer Sparidaans. We verwachten dat een groot aantal sup porters meegaat. DES 4Zigo 2. Jaarvergadering D.E.S. Dinsdag a.s. houdt de RKVV D.E.S. haar jaar- en feestvergadering 0111 8 uur in de clubtent. Gezien de gezellige avond die den leden te wachten staat, zal de opkomst natuurlijk zeer groot zijn. DUSSEN. R.K.V.V. Dussensche Boys. A.s. Zondag zal in hotel Leemans een vergadering gehouden worden, waarin de mogelijkheid zal worden overwogen van het weder oprichten der R.K.V.V. Dussensche Boys. Althans in zooverre, dat binnenkort wederom aan wedstrijden kan worden deelgenomen. ZWEMSPORT De Amerikaansche tennisploeg welke een toer rond de wereld maakt, heeft de uitnoodiging van den N.L.T.B., 0111 ook in ons land te komen spelen, aangeno men. De vier spelers komen Zaterdag 20 en Zondag 21 Mei te Scheveningen op lie M.E.T.S. een vierkamp spelen egen een Nederlandsche ploeg. De 20-jarige Peter Kane, wereldkam pioen boksen vlieggewicht, heeft zijn ti tel ter beschikking gesteld en zal voor taan uitkomen in het bantamgewicht. NAGERECHTEN. Appelbeignets. 125 G. tarwebloem, 2 d.L. lauwe melk, 2 G. zout, 10 G. gist, een ijzeren potje met frituurvet, ongeveer 6 mooie zure appelen. Maak een beslag van de bloem met de lauwe melk en voeg daarbij de met wat van de lauwe melk aangemengde gist en het zout. Laat het beslag 1 uur rijzen. Zorg, dat in die tijd de appelen geboord, geschild en in plakken gesne den zijn (ongeveer 6 uit elke appel) en dat het frituurvet (Delfrite b.v. of Delftsche slaolie) in een ijzeren potje dampend heet is geworden. Dompel enige appelschijven in het deeg, laat ze daarna met een vork in het hete vet glijden en bak ze bruin en knappend. Laat ze even op grauw papier uitlek ken en presenteer ze dan warm met wat gestampte suiker bestrooid. Naar wij vernemen hebben onderhan delingen tusschen den Koninklijken Ne derlandsehen Zwembond en Nationale Commissie voor Katholieke Sportbeoefe ning er toe geleid, dat de Roomsch Ka- thalieke zwemclubs zich bij den KNZB aan zullen sluiten. Er is een overeen komst gesloten, welke tot 1 April j.l. te ruggrijpt en waarbij bepaald is, dat alle bij genoemde commissie aangesloten ka tholieke zwemclubs of aan te sluiten zwemvcreenigingen als lid tot den KNZB zullen toetreden, terwijl de KNZB zich verplicht heeft slechts via deze commis sie met R.K. Zwemclubs in relatie te tre den. Volgens een telegram uit Lausanne meldt „Paris Soir", dat de club Lausanne Sport winnares van den Zwitserschen beker, pogingen doet, Bakhuys als ccn- lervoor te krijgen. Sehehaye, die de onderhandelingen voert, geeft te kennen, dat Bakhuys in een Zwitersche équipe uitstekend zal voldoen. De Poolsche tennisbond heeft het voor stel gedaan, 0111 elk jaar een trainings wedstrijd tusschen Polen en Nederland te doen spelen. Voorts streeft de Duitsche tennisbond naar een hervatting van den vroegeren jaarlijkschen strijd tusschen Duitschland en Nederland. Wals en Pellenaars zullen a.s. Zondag te Parijs uitkomen in een wedstrijd ach ter handelsmotoren. De Nederlandsche autocoureur, Hans Herkuleyns, die den laatsten tijd in het buitenland zich zeer heeft onderscheiden zal vermoedelijk deelnemen aan de auto mobielraces te Zandvoort. De Zwitsersche renners Amberg, Zim merman, Nievergelt, Meyer, Kerne en Stettler vormen de equipe voor de Ronde van Duischland. Bitterkoekjespudding. 200 G. oud brood, 100 G. bitter koekjes, V/2 d.L. melk. 40 G. suiker, 3 eieren, 40 G. boter of margarine, stukje vanille. Wrijf het brood (zonder korst) en de bitterkoekjes fijn in de hete melk, waarin de vanille getrokken heeft. Roer er de suiker door, de boter en de ge klopte eierdooiers. Meng 't stijfgeklop te eiwit door al het overige en doe het mengsel in een met boter besmeerde en met paneermeel bestrooide pudding vorm. Sluit de vorm en kook de pudding \]/2 uur in kokend water of in de stoompan. Presenteer er een warme vanille- of schuimsaus bij. Gebraden appelen, 8 grote of 12 kleinere appe len (zure), 100 G. (1 ons) suiker, 1 d.L. water, 2 theele pels kaneel, 80 G. (4 afge streken eetlepels) boter. Boor de appelen, was ze, maar schil ze niet. Schik ze in een vuurvaste scho tel, vul elke opening met door elkaar geroerde suiker en kaneel en leg daar op een klontje van de boter. Bedek de bodem van de schotel met het water; zet de appelen in de oven, bedruip ze nu en dan met het langzamerhand stro perig wordende vocht en laat ze gaar worden (ongeveer 20 minuten) zonder ze stuk te laten koken. Persil wascht Uw goed prachtig wit geen witter wit dan Persil-wit - want Persil is samengesteld ui» de allerbeste grondstoffen. Persil spaart Uw goed, omdat het voor teere weefsels zoo nadeelige wrijven en boenen op een waschbord achter wege kan blijven. Uw goed gaat dus, in Persil gewasschen, veel en veel langer mee Persil spaart geld; op ieder pakje l bevindfen zich spaarzegels, welke op geplakt kunnen worden op een spaar- zegel-verzamelkaart van de Persil-pro- iducten, waarvoor U, indien deze is volgeplakt, een gulden van Uw winke lier ontvangt. Fabrieken te Jutphaas bij Utrecht E. Ostermann Co's Handel Mij. N.V., Amsterdam. Tulband. 250 G. y2 pond) tarwebloem, 20 G. gist, 5 G. zout, 75 G. ons) boter, 50 G. {x/i ons) suiker, ongeveer l^ d. L. lauwe melk, 2 a 3 eieren, 50 G. sucade, 10 G. (1 eetle pel) snippers, geraspte schil van Yi citroen, 50 G. rozijnen, 50 G. krenten. Doe de bloem in een diepe kom, maak in 't midden een kuiltje, brokkel daarin de gist en giet er de helft van de lauwe melk bij; roer met een lepel de gist door de melk, telkens een gedeelte van de omringende bloem erbij nemende, tot dat het mengsel een dikke pap vormt, omringd met de nog onvermengde bloem. Zet de kom (dichtgedekt) op een lauw plekje, tot het mengsel flink gerezen is (pl.m. 15 minuten). Maak intussen de krenten en rozij nen schoon, door er de steeltjes uit te zoeken en de vruchten flink enige ma len in lauw water te wassen, snipper de sucade en snijd de snippers wat stuk; rasp de citroenschil en laat de boter week worden (niet bepaald smelten); besmeer tenslotte een tulbandvorm flink met weekgemaakte boter en bestrooi hem daarna met fijn paneermeel. Voeg nu de hele eieren en de weke boter bij het gerezen deeg, giet er de nog over gehouden lauwe melk bij, strooi er de suiker en het zout in en besla alles met elkaar met een stevige houten lepel. Roer er het laatste de mélange (kren ten, rozijnen, sucade, snippers, citroen schil) door en doe dan het deeg in de ingesmeerde vorm. Laat het daarin 1 uur rijzen op een lauw plekje en bedekt met een deksel, papier of doek. Zet de vorm in een hete maar gelijkmatige oven en bak daarin de tulband gaar (ongeveer uur) Laat het gebak bekoelen en besneeuw het dik met poedersuiker. Vanwege de Algemeene Neder landsche Verkeersfederatie heeft een goedverzorgde brochure over boven staand onderwerp het licht gezien. Dit werkje behandelt zoowel de geschiedenis van dit vraagstuk, de fabricage van alcohol als de meer technische gegevens. Op grond van een zestal overwe gingen stelt deze brochure het vraag stuk weer opnieuw op den voor grond, onder welke wij o.a. aan treffen Het belang van motor brandstof uit eigen land, vermin dering van den import, werkver ruiming en grootere welvaart voor den Nederlandschen landbouw en industrie. BIOSCOOP MUSIS SACRUM. „HET BEGON IN CHINA". Deze week draait in Musis de be kende avonturenfilm van bovenstaan de titel, met in de hoofdrollen Clark Gable en Myrna Loy. Deze prent is een mengeling van avontuur en kome die, maar toeli treedt hel avontuur wel het meest op den voorgrond. Hel gevaarlijke, avontuurlijke le ven van de cameraman is hier gefilmd, maar deze prent van gedurfde fanta sieën heeft met de werkelijkheid al leen dit gemeen, dat zij met de uiterste handigheid voor moderne filmregie en ensceneering „ergens" gemaakt moest worden. Het is trouwens ook niet de bedoe ling geweest, 0111 een documentaire film te vervaardigen. Het avondtuur- lijke element is hier uitgebuit tot en metwij zien het groote bombardement van Shanghai, brandende vliegtuigen met een lieftallige aviatrice, een 11111- nutieschip geraakt in volle zee in brand en vliegt de lucht in, dan weer zien wij het wilde landschap van Su riname met indianen en vuurdansers. Deze film toont ons de emotievolste avonturen, die ooit op liet witte doek zijn gebracht. De sensatie heeft in dit werk de overhand, terwijl het tempo ijzingwekkend is. Het is een knap stuk werk, dat ver hoven de middelmatigheid uitkomt. Donderdag (Hemelvaartsdag) draait een geheel nieuw programma. In ons volgend nummer komen wij hierop nader terug. LUXOR BIOSCOOP. „HET GAAT OM MIJN LEVEN." Luxor staat deze week weer in het teeken van het mysterieuse, want met „Het gaat 0111 mijn leven" brengt zij een goede detective-film. Heeds direct zit men hier temidden van liet avontuur. Nauwelijks zijn er een tiental meters gedraaid, of Mr. Lessner (Karl Ludwig Diehl) ontdekt den moord, op iemand die hem zou komen bezoeken. liet slachtoffer zweeft tusschen le ven en dood. Lessner roept dadelijk zijn bediende, Frits, die in den tuin bezig blijkt te zijn, hoewel deze daar niets te maken heeft en helt de politie op. Allereerst valt de verdenking op Frits en later op de vrouw van Less ner. Het verhaal wordt dan zeer ge compliceerd en op slot van rekening wordt zij als verdacht in „Schutzhafl" genomen. Lessner probeert al het mogelijke 0111 haar weer in vrijheid te krijgen, want hij is er van overtuigt, dat zijn vrouw onschuldig is. De politie denkt er echter anders over en een oogenblik schijnt liet alsof Lessner's vrouw een hard vonnis tege moet gaat. Het laatste deel van de film brengt echter de uiterst logische oplossing, waarom Navarro werd doodgeschoten en door wien, in een opeenvolging van sensationeele gebeurtenissen die de spanning ten top doen stijgen. 1» Wij lezen in »De Echo van het Zuideii« van Baardwijk. De volgende maand zal het Liefdesgestichi alhier wor den geopend. Deze week kon men hier het grappige schouwspel genieten, dat de eene partij een put gioel,terwijl de andere partij, iedere schep grond weer terug in de kuil gooide. Oorzaak was; Verschil van mee ning over het eigendomsiec t. IIL.OIK I L.ni\L.lll Een oud-Indisch militair met een rij medailles op zijn borst stond Don derdag samen met zijn zoon voor de rechtbank te Amsterdam terecht om dat zij op 17 Februari in een woning op den Haarenunerdijk een agent met doodslag zouden hebben bedreigd. Het was tot een ernstige botsing ge komen tusschen den agent en vader en zoon. Een oude juffrouw had bij de politie geklaagd, dat de 71-jarige oud- militair haar had uitgescholden en zelfs had bedreigd. Die burenruzie zou ernstige gevolgen hebben. Een agent kwam 's avonds in de woning van den oud-Indischman en vroeg aan den zoon wat er was gebeurd. „U zult be ter doen 0111 te verhuizen". Hierop had de jongen uitgeroepen, dat „dat oude wijf beneden", dat zeker gezegd had. Een stroom scheldwoor den volgde en de rustige, gemoedelijke agent poogde de gemoederen te kal- meeren. 't Lukte niet en ten einde raad greep hij zijn notitieboekje 0111 de noodige aanteekeningen te maken. Dat was voor vader en zoon aan leiding 0111 den aanval te openen. „Dat zal niet gebeuren" riep de oude man en de jongen viel den agent aan. „Ik rukte me los", vertelde de agent thans ter zitting, en trok de blanke sabel en gaf den jongen een fikschen tik op het hoofd. De vader sprong op ine toe en ontrukte mij m'n sabel, de jongen probeerde mij te scheppen. De oude man sloeg naar 111e met de sabel, ik sprong de trap op en wist mijn revol ver te trekken. De verdachten lieten zich echter niet afschrikken. „Ik heb wel voor heeter vuren gestaan" riep de Indische vecht- jas. Hij bestormde de trap, gevolgd door zijn zoon. „Ik trapte ze naar he neden, maar de vader sloeg naar me Wij lezen in »De Echo van het Zuidenu van Naar wij vernemen heeft de firma C. G. v. d. Heijden, stoom .choen- fabriek, alhier den Engelschen of vrijen Zaterdagmiddag voor haar personeel ingevoerd. met mijn sabel, ik schoot in den muur, want ik wilde den man niet raken" vertelde de agent verder. De revolver maakte weinig indruk op den man met de medailles. Opnieuw waagde het tweetal een aanval. De agent had dekking in hoo- ger regionen gezocht. Weer werden zij naar beneden getrapt en weer loste de agent een schot. Tenslotte stond hij bij de zoldertrap en voor de derde maal vuurde hij, opzettelijk misschietende. Op zolder durfden ze gelukkig niet ko men, als zij mij te pakken hadden ge kregen zouden zij de browning op me leeg hebben geschoten. Wat ze van plan waren was duide lijk, want ze riepen in koor naar me: „Kom naar heneden, dan slachten we je af", uitroepen die werden afge wisseld door andere vriendelijke voor spellingen: „ik zirl je afmaken", ik zal je slachten vuile boef". Tenslotte kwam er assistentie en vader en zoon konden worden over mand. Het bloed liep den agent uit een der mouwen. Hij bleek een steek wonde in den arm en een wond aan zijn linkerenkel te hebben opgeloopen. De verdachten gaven een andere lezing van het gebeurde. Zij ontken den niet den agent de sabel te hebben ontnomen, maar de scheede zat er nog 0111 en de verwonding van den agent kon dus onmogelijk ernstig of gevaar lijk zijn geweest. Sabel verwekt een incident. Over de kwestie van de sabel, die met of zonder scheede is getrokken, stellen de president en de rechters vra gen aan den agent. De agent*houdt vol, dat hij met den blanken sabel heeft geslagen. De sa bel echter zou een incident verwekken. Ik wensch nog eenige vragen te stel len over de sabel, zegt de verdediger, mr. Pauwcis. Pres.: ik moet 11 verzoeken van vra gen over dat punt nT tc zien. Verdediger: ik acht het in het be lang van de verdediging. Pres.: en ik kan in hei belang van de behandeling van de zaak geen na dere vragen over dit punt toelaten. Mr. Pauwels: (hoogst opgewonden): U belemmert mijn verdediging me neer de president, ik laat 111e zoo niet behandelen, dat kunt u misschien met een jongen advocaat doen, maar niei met mij. U roept me daar toe: „Voor uit. Ik zal, 0111 mijn eerbied voor de rechterlijke macht te bewaren, de verdediging neerleggen. President: Ik zou ook wel weg kun nen loopen, dan was er tenslotte nie mand in de zaal. Verdediger: Dat gaat mij niet aan. Mr. Pauwels pakt zijn papieren in zijn tasch en gaat de zaal uit. „Dag meneer Pauwels" antwoordt de president en rustig zet hij de be handeling van de zaak voort. De officier van Justitie vordeii te gen beide mannen een gevangenis straf van negen maanden. „Uitspraak over veertien dagen" kondigt de president aan. De jongste verdachte: dat kan niet, dan is het Hemelvaartsdag. President: Dank 11 voor de waar schuwing, dan zullen wij op 1(> Mei vonnis wijzen. kunnen leer en lieke bij het Dioces inlichtingen over de gebruiken der Katho Kerk gratis verkrijgen 51491

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 7