Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Buitenlandsch Nieuws. „NOORD- BRABAND" 1843 Gemeenteraad Waspik r Dit nummer bestaat uit Twee Bladen EERSTE BLAD OVER OORLOG EN VREDE. Croquetten en Bitterbollen Automatiek PULLES-HEESBLEN, NUMMER 39. WOENSDAG 17 MEI 1939. 62c JAARGANG Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijsper 3 maanden f 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. -< r\ UITGAVE WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. GIRO-No. 50798. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel: minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. MUSSOLINI'S OORDEEL. De Italiaansche Duce heeft te Turijn zijn aangekondigde rede gehouden, welke per radio werd verbreid. Ver- schilende uitspraken, daarin gedaan, zijn van het hoogste belang voor de zaak van den vrede in Europa. Mussolini zeide o.m. nadrukelijk, dat hij geen geschillen kende op dit oogen- blik, welke in een oorlog zouden moe ten worden uitgevochten. Er zijn eeni- ge knoopen in de Europeesche politiek, zoo vervolgde hij, maar die kunnen worden ontward. De Duce gaf uiting aan Italië's vredeswil, maar zeide het te betwijfelen, of die ook elders, t.w. bij de democratische machten, aanwe zig is. Het belang van deze verklaringen kan niet hoog genoeg worden aange slagen, want ze bewijzen: lo. Dat Mussolini onder den indruk is gekomen van de Europeesche af- weeractie tegen agressie, onder den indruk ook van den tegenzin van het Italiaansche volk tegen een voortduren van de „spanning", redenen, waar om de Duce thans zelfs niet meer de bekende eischen van Italië (Tunis, Suez, Dzjiboeti, Corsica en Nice) heeft herhaald. 2o. Hij gaf toe, dat de twistpunten (knoopen), welke er nog zijn, kunnen worden ontward, m.a.w. door overleg kunnen worden opgelost. Hij aanvaardt daarmee eigenlijk een internationale conferentie. Natuurlijk ging een en ander ge paard met groote woorden en hol ge- druisch, maar de vredesduif is losgela ten èn als die nu maar ergens, aan de overzijde, een groen takje vindt, dat ze aan haar grooten meester kan over brengen als bewijs, dat de lente van den vrede ook daar is begonnen, dan kan Europa te elfder ure van een nood lottige toekomst worden gered. Wat de buitenlandsche commentaren betreft, in Engeland acht men de rede gematigd en hoopvol voor vredes- perspectieven; in Frankrijk is er wan trouwen. Daar ontleedt men de zinnen en ontdekt men addertjes, welke in het gras verscholen zouden zitten. HONGAARSCHE VREDESWIL. Ook in Hongarije, zoo nauw aan de as verbonden, is plotseling de vredes wil ontwaakt blijkens een Zondag ge houden rede van den minister van buit. zaken. Hongarije, zoo zei hij, zal zijn grenzen, tegen wie ook, weten te be schermen. (Er is niemand, die ze be dreigt.) Hongarije vertrouwt op het woord van zijn grooten buur, Duitsch- land. Buur en vriend tevens. Maar en dat is wat nieuws Hongarije wil ook in vriendschap leven en samenwer ken met zijn andere buren, met name met Zuidslavië en Roemenië. Deze woorden zullen ongetwijfeld een ontspanning van den toestand op de Balkan tengevolge hebben. Men weet, dat Hongarije zware territoriale eischen (herstel van de grenzen van vóór 1918) aan Zuidslavië en Roeme nië heeft te stellen. Hongarije wordt thans tot vriende lijkheid jegens de vijanden gedwongen door Rome en Berlijn, wier belangen gebonden zijn aan de noodzaak van goede betrekkingen met de voornaam ste Baikanmogendheden. TEGEN AGRESSIE. Ook in Turkije. We schreven reeds eerder, dat ook Turkije zich bij de actie tegen agressie had aangesloten. Deze Turksche poli tiek blijkt door het geheele Turksche volk te worden gesteund. Dat kwam tot uiting in het parlement, waar de re geering een volstrekte algemeene in stemming vond met haar verklaring over de met Engeland in principe ge sloten overeenkomst. De gebeurtenissen hebben bewezen, aldus de minister van buitenlandsche zaken, dat Turkije niet langer neutraal kan blijven. Turkije wenscht, dat alle aan de Middeilandsche Zee belangen hebben de mogendheden deze zee beschouwen als een gemeenschappelijk vaderland. De orde op de Middeilandsche Zee mag niemand van de voordeelen be- rooven, waarop hij recht heeft. Voor allen is zij een kwestie van nationale veiligheid. Het meest doeltreffende middel om een oorlogsramp ovoorkomen was dan ook volgens den premier zich aan te sluiten bij de naties, die zich vereenigen voor den vrede in vrededievende sa menwerking, doch die niet voer een oorlog zouden terugschrikken, indien dat noodzakelijk zou zijn. Daarom vraagt de Turksche regee ring de goedkeuring, om plaats te ne men aan de zijde van Engeland in een gemeenschap van vrede, verdediging en veiligheid, welke tegen niemand ge richt is, niemand omsingelt, niemand benadeelt, doch beoogt de volken te vrijwaren voor de tragiek van een oor logsramp. De „Times" schrijft, dat Turkije een bijdrage levert aan de gemeenschappe lijke verdeding. De betrekkingen tus- schen Turkije en de sovjet-unie zijn een springplank voor de overeenkomst tus- schen Londen en Moskou. VERDEELDHEID IN JAPAN. Over steun aan de as-politiek. In Japan beginnen velen ook ineens te wankelen in den moed, waarmede ze naast Hitler en Mussolini opmarcheer den. De regeering wenscht niet verder te gaan dan de reeds afgelegde verkla ring, volgens welke Japan uitsluitend op de fronten van het Verre Oosten zou intervenieeren en wel in geval de sovjet-unie in een conflict tegen Duitschland en Italië zou worden be trokken. Deze verklaring heeft Berlijn en Rome ten zeerste teleurgesteld en deze teleurstelling heeft men in Rome niet verborgen. Men verwacht daar, dat Ja pan in een Europeeschen oorlog, zijn volledigen steun aan de as-mogendhe- den zal verleenen. Uit betrouwbare bron verneemt men nu, dat het Japansche leger, in het ka binet vertegenwoordigd door de minis ters van oorlog, generaal Itagaki, en van koloniën, generaal Koiso, aan het verlangen van Italië en het Duitsche rijk wenscht tegemoet te komen. De minister van buitenlandsche za ken, Arita, daarentegen, gesteund door den minister van marine, admiraal Jo- nai, wenschen strikt vast te houden aan de door het kabinet in het begin van de maand vastgestelde gedragslijn. RUSSISCH ANTWOORD OP ENGELSCHE VOORSTELLEN. Het Foreign Office heeft Maandag antwoord ontvangen op de voorstellen die een week geleden aan de Russische regeering worden overhandigd. De spoed, waarmede Rusland op de En- gelsche voorstellen heeft geantwoord Engeland heeft er meerdere weken voor noodig gehad voor het zijn voor stellen klaar had beteekent echter niet, dat men het nu eens is geworden. De kloof tusschen de Engelsche en Russische opvattingen omtrent den vorm, waarin de Sowjet aan het nieuwe veiligheidsstelsel moet deelnemen, blijft bestaan. Rusland's antwoord op dit voorstel toont nu, dat het nog steeds de voor keur blijft geven aan zijn eigen plan voor een anti-agressiefront op breedere basis. Het toont daarmede ook dat het heengaan van Litwinof geenerlei on middellijke verandering heeft gebracht in de Russische buitenlandsche politiek. ROLLS ROYCE BOUWT VLIEGTUIGMOTOREN. In antwoord op een vraag in het La gerhuis heeft de minister van Lucht vaart, Kingsley Wood medegedeeld dat de Rolls Royce maatschappij een nieu we fabriek voor vliegtuigmotoren bouwt in de nabijheid van Glasgow. Het is in het algemeen belang geen me- dedeelingen te doen over de capaciteit van de fabriek. Na herhaald aandringen verklaarde de minister nog, dat de fabriek vermoe delijk over een jaar aan het werk zal gaan. De kosten bedragen enkele mil- lioenen en ongeveer 10.000 man zullen er werk vinden. De fabriek wordt ge bouwd en zal worden beheerd ten be hoeve van het ministerie van Lucht vaart. LEVENSVERZEKERING WAALWIJK zaak te bespreken en de Poolsche re- geeri-ng, die het meest belang bij de zaak heeft, heeft, naar vernomen wordt, hiermede ingestemd. NIEUWE AUTOWEG DOOR POLEN. Men is begonnen met het aanleggen van een autoweg, welke de Poolsche stad Grudziadz zal verbinden met de Poolsche Oostzeekust, zonder over het gebied van Dantzig te loopen. KOMT E\/EN SMULLEN. uitsluitend van 1e kwaliteit kalfsvleesch. VRAGEN IN HET BRITSCHE LAGERHUIS. In het Britsche Lagerhuis is namens de regeering inzake de berichten over de stappen van het Vaticaan tot het be houd van den vrede in Europa meege deeld. dat Z. H. de Paus geen formeele voorstellen heeft ingediend. De Britsche regeering staat natuur lijk zeer sympathiek tegenover iederen maatregel, welke de Heilige Vader nut tig zou kunnen achten voor het bevor deren van den wereldvrede. Verder werd meegedeeld, dat de Britsche regeering de uitnoodiging van de Spaansche regeering heeft aangeno men de overwinningsparade te Madrid bij te wonen. Namens de regeering werd ver klaard, dat zij van de Italiaansche re geering mededeeling hebben ontvan gen, dat de Italiaansche troepen na de parade Spanje zullen verlaten. GEEN BESPREKING VAN HET VRAAGSTUK DANTZIG. De diplomatieke correspondent van Reuter verneemt, dat het niet waar schijnlijk is, dat het vraagstuk Dantzig zal worden behandeld op de komende zitting van den volkenbondsraad. Het vraagstuk had besproken moeten wor den door de vertegenwoordigers van de drie mogendheden Engeland, Frank rijk en Zweden, die zijn aangewezen door den Volkenbond als leden van de Dantzig-commissie en in diplomatieke kringen te Londen verluidt, dat men het oogenblik niet geschikt acht om de Controleur werkverschaffing. Wijziging schoolgeld. De huishoudschool. Vrijdagavond kwam de raad der ge meente Waspik, onder voorzitterschap van den Edelachtbaren heer P. Dekkers in openbare vergadering bijeen. De voorzitter opende de vergadering met een hartelijk woord van welkom tot de aanwezigen. De notulen der vo rige vergadering werden hierna onge wijzigd vastgesteld. Bij de begrootingswijziging van het dienstjaar 38 merkt dhr. van Dongen op, dat er in het afgeloopen jaar zeer veel posten zijn overschreden. Welis waar is spr. van meening, dat door den bouw van het nieuwe raadhuis een juis te raming zeer moeilijk was geworden, maar hij zou toch graag zien dat in het vervolg bij de uitgaven wat meer reke ning werd gehouden met de begrooting. De voorzitter zegt dat dit een heel moeilijk vraagstuk is, aangezien men met de begrooting voorzichtig moet zijn en deze vooral niet te laag moet maken. Verschillende posten die van Ged. Staten niet hooger mochten zijn, zijn overschreden. In dit verband wijst spr. er op, dat nu al te voorzien is dat in het loopende jaar de post voor reis- en verblijfkosten zal worden over schreden. Met alg. st. wordt dan deze begroo tingswijziging aangenomen. Bij de wijziging van de begrooting 1939 merkt de heer van Dongen op, dat hij tegen verhooging van het school geld is. Daarom is hij ook tegen de be grooting, want als deze begrootings wijziging wordt aangenomen, moet men ook punt 9 van de agenda: wijziging verordening op het schoolgeld goed keuren. De voorzitter betreurt het ook, dat het schoolgeld moet worden verhoogd, maar daar is niets aan te doen. Het komt omdat de gemeente een extra bij drage heeft gekregen. Dan stelt natuur lijk ook de regeering haar eischen. Het geldt echter slechts voor de kin deren van personen die voor meer dan 200 in de personeele belasting zijn aangeslagen, zoodat er slechts weinigen door gedupeerd zijn. Wanneer de raad op dit punt de be grootingswijziging afstemt, zullen B. en W. waarschijnlijk opdracht krijgen de ze vast te stellen. De heer Brokx vindt het jammer, dat op de begrooting den post is geschrapt voor subsidie aan middenstandsonder- wijs. De heer van Dongen vindt de ver hooging van het schoolgeld erger, dan dat de subsidie voor het middenstands- onderwijs is geschrapt. Spr. vraagt of er niets meer aan te doen is, waarop de voorzitter ontkennend antwoord. De heer Brokx vraagt pogingen in 't werk te stellen om de subsidie voor het friiddenstandsonderwijs terug te krij gen. De begrooting wordt dan in stem ming gebracht en met 6 tegen 5 stem men aangenomen. Tegen stemden de heeren v. Dongen, Verschuren, Ver hoeven, Mathijsen en Zijlmans. Een concept - arbeidsovereenkomst voor de controleur van de werkver schaffing en steunverleening, die op ar beidscontract moet worden aangesteld, wordt met alg. st. aangenomen. Vervolgens benoemt de raad met 10 st. en 1 blanco dhr. W. D. C. Kanters uit Raamsdonksveer tot controleur van de werkverschaffing en steunverleening op een salaris van 500. Door B. en W. waren candidaat ge steld de heeren W. D. C. Kanters te Raamsdonksveer en L. H. Joore uit La- ge-Zwaluwe. Dan komt aan de orde een wijziging van de politie-verordening, in verband met het houden van wilde dieren, dit op verzoek van een schrijven van den minister van Binnenlandsche Zaken. Zooals de voorzitter mededeelt be treft het hier het houden van wilde die ren, zooals leeuwen, tijgers, beren enz. Alvorens men deze mag „houden of langs de straat rondleiden, moet men volgens dit voorstel eerst toestemming van B. en W. hebben. Aldus wordt besloten. Volgens een schrijven van Ged. Sta ten dient verder de in de vorige raads vergadering vastgestelde wijziging op de verordening voor de winkelsluitings wet in dien zin te worden gewijzigd, dat het besluit betreffende de ontheffing van de winkelsluitingswet met betrek king tot de dagen Donderdag en Vrij dag voor Paschen zullen moeten wor den veranderd in Donderdag en Vrij dag in de week voor Paschen. Met alg. st. wordt dit aangenomen. Hierna wordt besloten om het rente dragend voorschot aan de Waterlei dingmaatschappij te Oudenbosch groot 168.225.02 te wijzigen van een 4 in een 3]/i leening. De maatschappij krijgt het geld dus voordeeliger. De heer Brokx vraagt of dit geen aanleiding zou kunnen zijn, dat ook de tarieven voor de waterleiding verlaagd zouden worden, waarop de voorzitter de verheugende mededeeling doet. dat naar hij heeft gehoord waarschijnlijk in de naaste toekomst de tarieven voor deeliger zullen worden. Hierna wordt besloten om den pen sioensgrondslag voor den gemeente veldwachter vast te stellen op 1800.- en voor den ambtenaar ter secretarie op 1200.-. Het voorstel van B. en W. tot wijzi ging van de schoolgeldheffing wordt met 6 tegen 5 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heeren v. Dongen, Mathijsen, Verschuren. Verhoeven en Zijlmans. De voorzitter wees er op, dat wil de gemeente een extra bijdrage krijgen de ze verhooging van het schoolgeld door gang moet vinden. Het volgende jaar. wanneer we misschien geen extra bij drage meer noodig hebben, dan zal ook deze wijziging weer kunnen vervallen. Vervolgens wordt de verordening op de openbare vermakelijkheden gewij zigd en wel zoo, dat hét percentage der toegangsgelden wordt gebracht van 10 °/o op 20 Dan komt aan de orde: het vaststel len van het percentage voor de straat belasting. De voorzitter zegt, dat dit op het zelfde peil moet worden gehandhaafd dan het vorige jaar, omdat de gemeen te nog 400.— moet aflossen voor den weg in Boven. Aldus wordt het vastge steld: 8 voor bebouwde eiqendom- men en 3 voor ongebouwde eigen dommen. Ook het laatste punt van de agenda: De Echo van het Zuiden, Waalwybsche en Laigstraatsche Courant*

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 1