BUITENLAND BINNENLAND SPORT FEUILLETON HET MEISJE UIT DE LUNCHROOM. Besluit tot vaststelling van gelden voor Crisis B-steun aan werkloozen wordt zonder op of aanmerkingen goedge keurd. Rondvraag. De heer van Dongen vraagt, waar om er geen mededeeling is gedaan van den uitslag van de aanbesteding van den muur voor het verhoogde terrein. Hij heeft gehoord, dat dit werk niet aan den laagsten inschrijver gegund is. De voorzitter zegt, dat dit juist is. De laagste inschrijver bleek zich te hebben vergist. Hij had n.l. ingeschre ven voor 127.50. De volgende laag ste inschrijver had ingeschreven voor 221.—. Allereerst was het werk gegund aan den laagsten inschrijver, maar deze deelde mede, dat hij zich bij de inschrij ving had vergist en vroeg hem het werk niet te gunnen, aangezien hij er onmo gelijk mee uit zou kunnen komen. Toen heeft men het werk opgedragen aan den volgenden inschrijver, maar aangezien de prijzen van het ijzer gestegen wa ren moest deze er 6 gulden meer voor hebben. De heer van Dongen merkt op, dat dit geval de gemeente dus 6.heeft gekost. Nu is het echter maar een klein bedrag, maar het zou ook kunnen voor komen bij grootere bedragen. Hij vindt de handelwijze van B. en W. in dezen niet juist. De heer Verschure vraagt of er al iets vernomen is over de huishoud school, waarop de voorzitter ant woordt, dat hij juist eenigen tijd gele den op spoed heeft aangedrongen en nu kan mededeelen, dat de school bin nen 8 of 14 dagen zal worden geopend. Verder zegt hij nog dat de lessen zullen aanvangen met 18 leerlingen. De heer Brokx vraagt dan voor de derde maal wanneer het raadhuis zal mogen worden bezichtigd. De voorzit ter heeft, aldus spr., op mijn vraag in de vorige raadsvergadering om op de publieke tribune banken te zetten goed gunstig beschikt. Hij zou nu ook graag uitsluitsel hebben op zijn vraag die hij reeds in twee vorige raadsvergaderin gen heeft gesteld. De voorzitter zegt, dat reeds vele personen in kleine groepjes het mooie raadhuis bezichtigd hebben. Hij wil het wel open stellen voor bezichtiging. Wanneer de heer Brokx echter meent, dat er nog velen wachten op de bezich tiging, wil hij het hiervoor graag open stellen. Dhr. Smits breekt een lans voor het te werkstellen van de werkloozen in de werkverschaffing, waarop de voorzit ter toezegt zijn best te zullen doen. In het najaar zal hier weer met de werk verschaffing worden begonnen. Dhr. Pruisens vraagt hoe het met de restauratie van de protestantsche kerk staat. De voorzitter zegt, dat hij hierover eenigen tijd geleden naar Monumenten zorg heeft geschreven, maar helaas geen antwoord ontvangen heeft. Hij heeft toen zijn schrijven herhaald, maar ook toen kreeg hij geen antwoord. Dan heeft hij zich in verbinding gesteld met het Werkfonds en dit met meer succes. Een staat, waarop alles betreffende de restauratie moet worden ingevuld is reeds aan Ds. de Bruin overhandigd. Hierna ging de raad in besloten zit ting over. VREDESKLANKEN UIT ITALIË. De as wil geen oorlog. Gazette del Popoio schrijft over de Zondag door Mussolini te Turijn ge houden redevoering: Zij is er toe be stemd den internationalen toestand de finitief op te klaren. Het uur is geko men, waarin de z.g. groote democra tieën het masker afleggen en voor de geheele, onrustige en door angst ge kwelde wereld haar ware gezicht moe ten laten zien. Italië en Duitschland, die over en kele dagen door een militair verbond in oorlog en vrede onverbrekelijk met elkander verbonden zullen worden, wil len oprecht en onbetwistbaar den vre de. De kwesties, welke thans in Europa op den voorgrond staan, zijn vragen van gerechtigheid die op vreedzame wijze kunnen worden opgelost, wan neer ook de groote democratieën een even oprechten en overtuigenden vre deswil hebben. Dantzig is een Duitsche staat, aldus het blad, die door het ver drag van Versailles onder de controle en het bestuur van den volkenbond is gesteld. Zij heeft laten zien in den schoot van het vaderland te willen te- rugkeeren en heeft er recht op haar vrije en spontane beslissing door de groote democratieën te zien geëerbie digd. De natuurlijke aanspraken van 't Italiaansche volk hebben in de rede voering van Mussolini een preciseering gevonden, welke tegelijkertijd een voorbeeld is geweest van de grootste gematigdheid. Dzjiboeti en Suez zijn de longen van Italiaansch Oost-Afrika. Tunis is een oude open rekening tus- schen Italië en Frankrijk, welke naar het beginsel der gerechtigheid moet worden afgesloten. Italië wil niets anders dan een vrede van gerechtigheid. Wanneer een oor log zou uitbreken, zou het echter met onstuimige dynamiek den aanval be antwoorden. De wereld heeft het ech ter noodig in vrede te werken. Corrière della Sera verklaart, dat het Europa van Versailles dood en begra ven is. Men moge de dooden begraven laten en met eerlijke bedoelingen de concrete en levendige werkelijkheid op nieuw aan een onderzoek onderwerpen. Wanneer men wil streven naar een vreedzame oplossing, mag men niet te veel tijd verliezen. Lang wachten is al tijd gevaarlijk. ROOSEVELT WIL GEEN WERELDCONFERENTIE. In de omgeving van president Roo sevelt wordt ontkend, dat de president het voornemen heeft, zooals in de Ame- rikaansche pers wordt gezegd, een nieu wen oproep tot vrede tot Europa te richten en een economische conferentie bijeen te roepen. KONING ZOGOE PROTESTEERT Koning Zogoe heeft den secretaris generaal van den Volkenbond een schrijven doen toekomen, waarin hij protesteert tegen de geweldadigheden. die door Italië gepleegd zijn tegen Al banië. Hij verklaart zich al zijn rechten voor te behouden. Het doel van de me dedeeling van koning Zogoe is niet den volkenbondsraad zich te doen bezig houden met de Albaneesche gebeurte nissen, noch een bespreking daarover uit te lokken op de bijeenkomst van 22 Mei, maar in ieder geval te herinneren aan de overtredingen, die jegens Alba nië en het internationale recht zijn ge pleegd. De neef van koning Zogoe, prins Hoessein, heeft het document aan den volkenbond overhandigd en er de draagwijdte van verduidelijkt. Het is waarschijnlijk dat de secretaris van den volkenbond het document ter informa tie ter kennis zal brengen van de sta ten, die lid zijn van den volkenbond, voor de bijeenkomst van 22 Mei. ERNSTIG CONFLICT IN CHINA. Japansche troepen bezetten concessie. Te Koe Lang Soe in China zijn de Japansche troepen, de buitenlandsche concessie binnengedrongen, waar ze het bestuur herorganiseeren, d.w.z. volle dig in Japansche handen brengen. De Japanners hebben huiszoekingen ge daan en arrestaties verricht. De Brit- sche regeering heeft krachtig geprotes teerd en de commandant der Britsche vloot in de Chineesche wateren, Sir Percy Noble, is aan boord van de krui ser „Birmingham naar Amoy gezon den om te Koe Lang Soe persoonlijk een onderzoek te gaan instellen. De Japansche regeering heeft de pro testen ook Washington heeft gepro testeerd afgewezen. Men vreest, dat het Japansche op treden niets anders beoogt, dan de hou ding der mogendheden ten aanzien van het Verre Oosten op de proef te stel len als voorbereiding van de inbezitne ming van de internationale nederzet ting te Shanghai en soortgelijke gebie den. Het laatste bericht zegt dat Engel- sche, Fransche en Amerikaansche oor logschepen op weg zijn, om mariniers aan land te zetten. NIEUWE VLOOTPLANNEN GEREED. In zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer inzake de Indische begrooting 1939 deelt de minister van Koloniën mede, dat de maritieme in stanties, ressorteerende onder het De partement van Defensie, welke op dracht hadden ontvangen plannen uit te werken en gegevens te verzamelen, teneinde gereed te zijn, indien de regee ring zich door dé omstandigheden ge noopt zou zien tot plannen van verder strekkenden aard dan die, welke reeds bekend zijn, thans met dezen arbeid ge reed zijn gekomen, zoodat een beslis sing eerlang kan worden tegemoet ge zien. TENTOONSTELLING VAN „DE JONGE WERKMAN" TE EINDHOVEN. Naar aanleiding van het 10-jarig be staan van de diocesane vereeniging De Jonge Werkman, wordt te Eindhoven op 18 Mei (Hemelvaartsdag) een ten toonstelling gehouden, waarop het werk dezer organisatie in beeld wordt ge bracht. morgen op zoo'n eigenaardige manier binnengegaan was. Zij praatte, een bezigheid, die voor haar niet ongewoon was en haar toehoorders waren twee mannen, waarvan de eene nog heel jong was en de andere een heer van middelbaren leeftijd. Jullie weet, zei Lilian, dat ik 't afschuwelijk vind, aan wie dan ook last of onaangenaamheden te veroor zaken. De jongste van de twee zuchtte en schudde het hoofd. Hij was een slan ke, knappe jongeman met een blo zend gezicht en een klein kortgeknipt snorretje. Dat weet ik heelemaal niet, zei hij. Wat mijzelf betreft, weiger ik zelfs absoluut het te gelooven. Ik heb veel verdriet en jij doet maar net alsof je er niets van merkt. Beste Tommy, gaf Lilian ten ant. woord. Ik ben wreed geweest, voor je eigen bestwil. Het zou dwaas zijn te doen of ik niet begrijp, dat je zinspeelt op mijn herhaald aanbod een zuster voor je te zijn. Maar het is veel beter dat jij een verstandige hebt dan ik een dwaze echtgenoot. De oudere man, een aristocratische verschijning, met intelligente, leven dige oogen en grijzend haar, had met kennelijk genoegen zitten luisteren naar liet gebabbel van het tweetal. Ben ik te oud om een broer te zijn? vroeg hij opgewekt. - Je zult zien, dat ik veel gezelliger ben dan Tommy. Lilian glimlachte. Probeert u 't maar niet, meneer Greville, zei ze waarschuwend. Waarom niet? Het is een troostprijs en in uw geval zal het wel niet noodig zijn om die uit te looven. Maar nu praat ik in vollen ernst: ik heb de laatste tien jaar meneer Greville's loopbaan met Alle afdeelingen van den diocesanen bond hebben door het verstrekken van gegevens er aan medegewrekt. Ook zullen er inzendingen zijn over verschil lende activiteiten van plaatselijke af deelingen. Dit zal de grootste tentoonstelling worden, welke tot heden in ons land op dit gebied gehouden werd. DE TOESTAND VAN GENERAAL SNIJDERS BLIJFT ERNSTIG. Gisteravond omstreeks elf uur werd uit Hilversum gemeld: De ongunstige wending in de ziekte van generaal Snijders, die geopereerd is, blijft voortduren. De toestand wordt door de doktoren zeer ernstig ingezien. ARABISCHE PAARDEN VOOR H. M. DE KONINGIN. De ingenieur Flieringa, die voor de derde maal op uitnoodiging van den Imam van Yemen dat land bezocht heeft voor het uitbrengen van advies over den aanleg van wegen, bruggen en irrigatiewerken, brengt per „Tajan- doen" naar Rotterdam twee Arabische paarden, een geschenk van den Imam aan II.M. de Koningin. RIJKSSCHATKIST IN APRIL. De maand April is, wat de Overige Middelen betreft, voor de Rijksschat kist gunstiger geweest dan Maart en eveneens belangrijk beter dan April 1938. De opbrengst voor deze Overige Middelen (bijna 39 millioen) was ruim 6.300.000 hooger dan in April van het vorige jaar en bijna 2.200.000 hooger dan de raming. Maart 1939 daarentegen was zoowel onder 1938 als onder de raming gebleven. RIJKSRECHERCHE-CENTRALE AAN „JUSTITIE". Naar het zich laat aanzien, zal van de sedert eenigen tijd bij het departe ment van Justitie bestaande plannen op het gebied van reorganisatie van het Rijkspolitie-apparaat binnenkort een eerste gedeelte werkelijkheid worden. Te bevoegder plaatse deelde men aan het A.N.P. mede, dat, wanneer niet al le teekenen bedriegen, reeds vrij spoe dig, d.w.z. binnen enkele maanden, zal worden overgegaan tot inwerkingstel ling van de z.g.n. Rijksrecherchecen trale, voorloopig nog op beperkte schaal, doch met welomlijnde plannen voor verderen uitbouw. De zaak be vindt zich in een vergevorderd stadium van voorbereiding. HOLLANDAMERIKA—LI JN EN RED STAR LINE. Naar wij vernemen worden onder handelingen gevoerd door de Holland- Amerika-Lijn omtrent het overnemen van de Red Star Line, welke onderhan delingen in een ver gevorderd stadium zijn gekomen. Zooals bekend, exploi teert de Red Star Line een geregelden passagiers- en vrachtdienst ti?sschen Antwerpen en New York. VERVANGING VAN BUITEN GEWOON OPGEROEPENEN. Op het departement van defensie wordt thans met twee dagploegen en een nachtploeg met volle kracht door gewerkt om het probleem der vervan- de grootste belangstelling gevolgd. Toen u minister werd, meneer Grevil le, heb ik mij zelf een halven dag va- cantie gegeven om het heuglijk feil te vieren. Ik lees al uw redevoeringen en met uw ideeën over de nieuwe belas tingen ben ik het roerend eens. Heb je mijn hulp soms voor het een of ander noodig? viel de minister haar lachennd in de rede. Die vleie rij is natuurlijk maar een inleiding tot een verzoek! Vertel mij maar waarmee ik je van dienst kan zijn. Het is een keinigheid wat ik vraag, zei Lilian. Ik zo,u willen dat u uit vriendschap voor mij de Engelsche justitie op losse schroeven zou zetten. Anders niet? vroeg de minister met een humoristische zucht. Dat is maar een kleinigheid voor met Maar kun je misschien een beetje precies uitdrukken wat je van me verlangt? Ik zou willen, dat u al uw invloed aanwendt, om een misdadiger zijn vrij heid terug te geven. Wat voor een misdadiger? Een jongeman, die door de licht zinnigheid van een vrouw op het ver keerde pad is gebracht en die niets kwaads in den zin heeft gehad. O, die ellenndige vrouwen ook! riep Tommy. Die zijn altijd de schuld Het was geen ellendige vrouw, protesteerde Lilian met vuur. Zij was integendeel eigenlijk heel aardig. Om de waarheid te zeggen, was ik het zelf. Jij? Ik zal hel jullie precies vertellen,, vervolgde Lilian een beetje verlegen. We kwamen den afgeloopen nacht laat thuis. We waren op het bal van lady Templedown geweest. Mijn vader had last van slechte spijsverteering, laten we hel zoo maar noemen. Lady Templedown geeft altijd zulke uitste ging der buitengewoon opgeroepenen door vrijwilligers en aangewezen dienstplichtige werkloozen zoo spoedig mogelijk op te lossen. Nu het systeem van vrijwilligers on voldoende remplacanten heeft opgele verd om aan de verzoeken tot groot verlof te voldoen, heeft men den bur gemeesters verzocht opgaven te doen van de werklooze dienstplichtigen in hun gemeenten die voor vervanging in aanmerking komen. In totaal heeft men, naar de Tel. be richt, bij Defensie reeds de namen van vijftienduizend werkloozen opgekregen, die naar het oordeel der burgemeesters geschikt zijn om als plaatsvervangers te worden aangewezen. OVERSTROOMINGEN OP TIMOR Volgens binnengekomen berich ten uit de afdeeling Beloe ((Midden- Timor) zijn aldaar door de zware re gens ernstige overstroomingen voorge komen. Een groot aantal menschen en vee zijn omgekomen. Vele kampong huizen zijn onder twee meter zand be dolven. Nagenoeg alle voedingsmidde len zijn verloren gegaan. De geredde Inlanders brachten drie dagen en nach ten in de boomen door. Op vele plaat sen ziet men lijken van menschen en dieren. Het geheele district is zonder voeding, zoodat duizenden pikols le vensmiddelen noodig zullen zijn. VERLAGING VAN DE CRISIS- SUIKERHEFFING. Op grond van de belangrijke stijging van de suikerprijzen heeft de minister van oeconomische zaken besloten met ingang van 22 Mei de crisis-suikerhef fing te verlagen van 30 op 30 opcenten, hetgeen dus een verlaging beteekent van 2.25 per 100 kg. suiker. De uit sluitende beweegreden tot deze beslis sing is gelegen in de zeer sterke stijging van de suikerprijzen. Het ligt dan ook in de bedoeling bij een eventueele la tere daling van deze prijzen wederom tot een verhooging van de heffing over te gaan. NEDERLANDSCH ELFTAL VOOR DEN OLYMPISCHEN DAG. Naar wij vernemen zal het Nederlancl- sche elftal in het kader van den Olym- pischen dag, welke op 11 Juni a.s. in het Olympische stadion te Amsterdam wordt gehouden, zeer waarschijnlijk tegen een Zuid-Slavisch bondselftal spe len. Zuid-Slavië beschikt op het moment over een zeer sterke ploeg, hetgeen dui delijk blijkt uit de resultaten, welke in de laatste jaren tegen Midden-Europee- sclie landen werden behaald. De keuze-commissie van den Konink lijken Nederlandschen Voetbalbond heeft inmiddels het Nederlandsch elftal reeds samengèsteld. De samenstelling is als volgt DoelDijkstra (ZFC). Achter: WilderS (Blauw Wit) en Cal- denhove (DWS). Midden: Stam (VUC), AnderiessX (Ajax) en Paauwe (Feijenoord). Voor: Draeger (DWS), Lenstra (Hee renveen), Vente (Feijenoord), Smit (Haar lem) en de Harder (VUC). Zooals men ziet is er één wijziging ge bracht in het elftal, dat Zondag 7 Mei te Bern met 21 van Zwitserland ver loor. Van der Veen is vervangen door kende soupers. Hij kon zijn sleutel niet vinden en ik begreep uit wat bij zei, dat hij dien op zijn club, waar hij zich verkleed had, had laten liggen; dus stuurde ik den knecht, die naast den chauffeur zat, daarheen. Daar ik het zonde vond* dat de auto zoolang in den stroomenden regen hleef staan, zei ik den chauffeur, dat hij den wa gen maar naar de garage moest rijden; we konden wel even schuilen onder de glazen portiek aan den overkant. Ons huis heeft geen portiek en dat is in ieder geval mijn schuld niet. Waarom heb je de bedienden dan niet uit hun bed dan niet uit hun bed gebeld? vroeg Tommy. Een samenloop van ongelukkige omstandigheden! De, eleclrische bel was kapot en een klopper hebben wij niet, zooals je weet! Bovendien, de bedienden slapen aan den achterkant van ons huis. Vader is zoo bespottelijk goedhartig, dat hij nooit wil dat ie mand voor hem opblijft. Hel duurde lang voor Robert met den sleutel te rugkwam hij kon geen taxi vind ?n en achteraf bedacht ik, dat het vree- selijk dom van me was, dat ik hem niet in de auto naar de club had laten gaan. Als ik geweten had dat het zóó lang zou duren, zou ik misschien toch de auto hebben laten wachten en va der er weer hebben ingezet, ofschoon we hem er met de grootste moeite uitgekregen hebben. Toen hij er uit was, merkte hij pas, dat hij den sleu tel niet had. En wat verder? vroeg de minis ter vol belangstelling. Nu, er verscheen een jongeling op het tooneel en hij was de oorzaak van al de narigheid. Ik was toch al in een kwade bui en hij bracht me ge woon tot wanhoop. (Wordt vervolgd). van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch van NORMAN CHARLTON. Nadruk verboden. 2) Wat heb ik u gezegd? riep hij naar boven en hij wuifde triomfante lijk met zijn hand voor hij in de keu ken verdween. De lach van het meisje bestierf op haar lippen. Kom terug! riep zij geschrokken. Maar hij was al buiten het bereik van haar stem en zij stond hem door het ijzeren hekwerk na te kijken, ter wijl zij beide handen om de punten van het hek vastklemde. Wat heb ik gedaan? mompelde ze. Waarom denk ik toch niet beter na? Dat draait vast op onaangenaam heden uit en papa is niet in een toe stand voor een grapje. Waarom komt Robert ook niet? Als in antwoord op haar woorden, kwam een bediende in livrei heigend den hoek van de straat om. Hij zwaai de een sleutel. Ik heb hem, juf frouw, riep hij ademloos. Ik kon geen taxi vinden en heb haast den heelen weg hard geloopen. Door het vernielde keukenvenster klonk schuifelend geluid van voeten. Vlug toch! riep ze. Doe de voordeur open en help mij met vader. Verder geen seconde, Robert! De bediende staarde haar verbaasd aan. Wat is er toch, juffrouw? vroeg hij. Verspil geen tijd met vragen, doe de voordeui open! Er klonk iets wanhopigs 'n haar slem. Robert rende den weg over, stak den sleutel in bet sleutelgat en wierp de straatdeur van het huis aan den overkant open. Daarop holde hij naar zijn meeste res terug. Komt u maar, juffrouw! Help me met vader, fluisterde 't meisje. Zij pakte de slapende gestalte bij den eenen arm en Robert nam den an deren. Met moeite kregen zij den heer op zijn voeten; hij protesteerde gewel dig. Hem half dragen, half steunend, slaagden zij erin hem naar de andere zijde van den weg te transporteeren. Goddank, mompelde het meisje, toon zij hun last op een stoel in de hall neergezet hadden. Uit het huis aan den overkant, op de stoep waarvan het tweetal gezeten had, kwam het geluid van opgewon den stemmen. Juist toen het meisje de deur sloot, werd de voordeur van de tegenoverliggende woning openge rukt en een jeugdig huisknechtje, al leen maar gekleed in zijn pyama, blies met doodsbleek gezicht doordringend op een fluitje. Even later werd de morgenstilte verbroken door de haastige voetstap pen van politieagenten. HOOFDSTUK II. De voorwaarde. Lilian Turner zat in de voorkamer van het huis, dat zij dien vroegen

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 2