Plaatselijke Berichten. ALLOTRIA LUX0R-BI0SC00P Donderdag (Hemelvaartsdag) Woensdag 17 Mei 1939 No. 39 De Echo van het Zuiden Tweede Blad GEESTELIJKE EN MOREELE HERBEWAPENING. Door de in deze gemeente gevormde commissie voor de geestelijke en mo- reele herbewapening is onderstaande circulaire verzonden aan de fabrikan ten en werkgevers, wie jaarlijks dooi de gemeente statistische opgaven be treffende hunne bedrijven worden gevraagd. De kleinere middenstandsbedrijven heeft de circulaire zoodoende niet be reikt. Teneinde iederen werkgever te kunnen bereiken, verzoekt de com missi ons de circulaire in haar geheel in ons blad te willen opnemen. Waalwijk, 16 Mei 15)39. De commissie, die zich in deze ge meente heelt gevormd om het verzoek, dat H.M. onze Koningin tot Haar volk per radio-omroep heeft gericht, zoo veel mogelijk in toepassing te brengen, meent hel volgende onder uwe aan- aandacht te mogen brengen. Degenen, die tengevolge van de in ternationale poliiieke spanning onder de wapenen zijn geroepen, hebben ge zin en werk moeten verlaten om aan hun wettelijke verplichtingen te vol doen. De stemming onder de gemobiliseer- den is zeer goed, omdat men algemeen de harde noodzakelijkheid van de dooi de Regeering getroffen maatregelen inziet. Een groote zorg vervult echter allen. Alle gemobiliseerden vragen zich met vrees af, of hun zaak niet ernstig zal lijden door hun gedwongen afwezig heid en anderen, of zij na hun terug keer weer hel werk zullen kunnen hervatten, waaruit zij door hun dienstplicht werden verwijderd. Deze laatste categorie van gemobi liseerden meent, dat zij er toch op mag rekenen, dat de plaatsen, die door de opgeroepenen in de onderscheidene bedrijven werden bezet, niet blijvend door anderen zullen worden ingeno men. Onze commissie doet daarom een beroep op U, om het vertrouwen dezer gemobiliseerden niet te beschamen. Zelfs al zou de plaatsvervanger voor uw bedrijf meer voordeelen bieden, dan moet nog tot eiken prijs worden vermeden, dat de indruk zou worden gewekt, dat het verplicht verblijf onder de wapenen oorzaak zou zijn van de werkloosheid van den gedemobili seerde. Veiligheid, rust en maatschappelijke orde zijn ook voor het bedrijfsleven van groote beteekenis en die kunnen door U worden bevorderd door dal- gene te doen, wat algemeen als een moreele plicht wordt beschouwd. Onze commissie vertrouwt hiervoor op uw volle medewerking te mogen rekenen. De waarnemend voorzitter, E. MOONEN. COMMISSIE VAN SAMENWERKING VOOR BIJZONDERE NOODEN. 1 - :i Bovenstaande commissie in de ge meente Waalwijk heeft plannen ge maakt tot het houden vaii een fancy- fair in het najaar, waarop zij zich voorstelt kleedjes, borduur- en brei werken etc. te koop aan te bieden, om zoodoende aan geldmiddelen te ko men. Tol dit doel wordt Vrijdag 19 Mei a.s. des avonds 8 uur in zaal 20 van 't Gemeentehuis eenc vergadering ge houden, die door den Burgemeester zal worden geleid. BESTUURSMUTATIES IN DE R. K. W. V. EEN NIEUWE PENNINGMEESTER EN SECRETARIS. In de voltallige bestuursvergadering van de R.K.W.V. 1.1. Maandagavond gehouden, werden de bestuursfuncties verdeeld. Allereerst werd voorzien in de va cature van penningmeester, welke va- cant was, door de verkiezing in de jaarvergadering van den penningmees ter, dhr. F. Smolders tot voorzitter. Hierbij werd besloten de functie van 2en penningmeester, die tot taak had: afrekenen met de wijkboden, innen do- nateursgelden en bijhouden van het contributie-register op te heffen en alles in een hand te leggen. Benoemd werd de heer C. P. Didden, lol heden 1ste secretaris. Besloten werd ook de speciale taak van den 2en secretaris n.l. 't bijhou den van het ledenregister op te hef fen en alle werkzaamheden in handen van den len secretaris te leggen, waar voor werd benoemd dhr. Jac. Did den. 2de Secretaris, om op te treden bij eventuéele ontstentenis werd (1e heer L. van Hooff. De functie van vice-voorzitter bleef in handen van dhr. N. van Gorkum. De buffet-commissie, die tot heden werd gevormd door 't dagelij ksch be stuur, zal in het vervolg bestaan uit voorzitter, penningmeester en als der de lid telkens voor een jaar een ander bestuurslid. Voor hei eerste jaar werd de heer C. v. Duijl aangewezen. DE MISSIETENTOONSTELLING. HET RESULTAAT VAN TOEWIJDING EN ARBEID. Zaterdagmiddag om drie uur had de opening plaats van de missieten toonstelling in het K.J.V.-huis, die door de vier plaatselijke missie-naai- kriiigen georganiseerd is. Deze intieme plechtigheid had plaats in een der benedenzalen van het K.J.V.- huis. Aanwezig waren: de ZeerEerw. hee- ren pastoors Hwzemans en van Erp. verschillende eerw. heeren kapelaans, pater Larsen, rector van het missie huis te Kaatsheuvel, de edelaehtb. heer burgemeester Moonen en de beide wethouders de heeren Eibers en Smol ders. Pastoor Heezemans hield een korte toespraak, waarin hij de aanwezigen allereerst van harte welkom heette. Hij gaf blijk van zijn groote waardee ring voor 't mooie werk, dat hier als resultaat van toewijding en arbeid tot stand is gekomen. Hij wenschte xle leden van den missie-naaikring veel succes en hoopte van harte, dat de be zoekers iets zouden meenemen uit liefde voor het missiewerk, waar aan deze tentoonstelling haar ontstaan te danken heeft. Hierna verklaarde hij deze tentoon stelling voor geopend. Vervolgens begaf het heele gezel schap zich naar de bovenzalen, waai de verschillende producten waren ge ëxposeerd. Iedere parochie had hier haar eigen afdeeling en was het werk van iederen naaikring op zich be schouwd al iets bijzonders, het geheel maakte een uitstekende indruk en gaf 'l bewijs, dat de dames ijverig hadden gewerkt niet alleen, maar dat er kun stige artikelen waren vervaardigd, die hier'smaakvol waren geëtaleerd. Het beioek was Zaterdagavond niet zoo druk als verwacht werd, maar Zondag war er den geheelen dag groote belangstelling; er werd druk koekgeloot, op „de kip" ingeschreven, gesjoelbakt enz. 't Was een geani meerde drukte met prettige stemming en vooral de heerlijke koffie en mokka der firma P. de Gruyter en Zn. vond zeer veel aftrek. In de H. Missen werd door 'n Pater van Herlaar bij St. Michiels-Gestel een missie-preek gehouden en door de dames zelf gecollecteerd en met goed succes. Ook Maandag was er aardige belang stelling, zoodat men over 't geheel te vreden mag zijn, gezien de tijdsom standigheden en 't feit, dat men in een meer openbaar gebouw gemakkelijker binnenstapt. Alles bijeen hebben de dames toch in deze dagen weer een bruto bedrag van ruim ƒ800 op alle mogelijke wijzen bijeen weten te krijgen, zoodat zij haar werk voor 't mooie doel weer met kracht kunnen voortzetten. Een woord van hulde en dank aan de besturen en leden der 4 missie- naaikringen, die prettig en zusterlijk samenwerken, is hier wel op z'n plaats. De uitslag der verloting is als volgt: 10e prijs no. 434; 19e prijs 532; 27e prijs 1927; 13e prijs 2499; 12e prijs 1483;; 5e prijs 1932; 21e prijs 1765; 28e prijs 2242; 7e prijs 1050; 30e prijs 117; 3e prijs 1034; 15e prijs 2174; 6e prijs 318; 2e prijs 1228; 17e prijs 231; le prijs no. 22 (Klerx-Sommers)25e prijs 127; 8e prijs 1253; 20e prijs 1442; 18e prijs 1075; 22e prijs 1997; 16e prijs 501; 11e prijs 549; 4e prijs 756; 29e prijs 781; 14e prijs 233; 24e prijs 1605; 26e prijs 577; 23e prijs 2701; 9e prijs 2525. Kip mej. Jo. Lombarts. Kleedje mej. Jo Bay ens. Pop (naam Betsie) J. de Ronde. Kussen no. 62; sprei no. 59. Schoenen: mej. Net v. d. Gouw, mej. R. Verwiel, mej. Hens en mevr. van Liempt-Pulles. De schoenen waren geschonken door de schoenfabrikanten M. Berg mans en Zn., van Haren, Timtur, en Vesters alhier. DE BINNEN- EN BUITENPOLDER VAN BAARDWIJK. In café 't Vosje van den heer W Pullens werd gisteren de jaarlijksche vergadering van stemgerechtigde in- gelanden van bovengenoemd water schap gehouden. I)e opkomst was zeer groot, zoodat de zaal tot in alle hoeken bezet was. Er waren ruim 140 stemge rechtigden vertegenwoordigd. De vergadering, welke onder leiding stond van den heer Jos. Loeff, secre taris van het waterschap, had een zeer geanimeerd verloop en hoewel de ver schillende punten zoo vlot mogelijk werden afgehandeld, vorderden de di verse stemmingen en de bespreking van verschillende waterschapsbelan- gen toch zooveel tijd dat de vergade- De huldiging van '1 Wit— Gele en Groene Kruis door »WaaL wijks Belang«. ring van 10 uur v.m. tot 5 .uur n.m. duurde. In zijn openingswoord herdacht de heer Loeff den onlangs overleden voor zitter van het waterschap, den heer A. Baaijens, die sinds 1909 lid van het bestuur en sinds Juni 1932 voorzitter was. De notulen der vorige vergadering werden onveranderd goedgekeurd. De rekening 19371938 werd na enkele opmerkingen ongewijzigd vast gesteld op een totaal aan ontvangsten van 5499.61, uitgaven 4091.99, ba tig saldo 1407.62. Bij den aanvang van dat dienstjaar was het batig saldo 1395.26. Ook de begrooting werd, nadat ver schillende waterschapsbelangcn wa ren besproken, ongewijzigd goedge- kerud op een bedrag aan ontvangsten en uitgaven van 5516.29. Tot de vragen die bij de behandeling der rekening en begrooting naar vo ren werden gebracht, behoorde o.ni. op welke wijze de waterschapslasten werden berekend en of bet percentage van 8 niet voor verlaging in aan merking zou kunnen komen. De voorzitter zette uiteen dat de waterschapslasten berekend worden naar de kadastrale huurwaarde der pondbelasting. Deze is dus steeds on veranderd, wordt niet door het bestuur vastgesteld en houdt geen rekening met de werkelijke ontvangst. Twee jaar geleden bedroegen de lasten nog 9 nu 8 en het bestuur zal alles in het werk stellen om in de toekomst ook dit percentage nog iets lager te krijgen. Er werd voorts uit de vergadering aangedrongen op verbetering van de Laageindsche Schut, wat een algemeen waterschapsbelang werd geacht. Met algemeene stemmen werd besloten hiertoe over te gaan. Er gingen stemmen op om de sub sidie voor de slierhouderij te laten vervallen, doch na uitvoerige gedach- tcnwisseling en gehouden stemming bleef deze subsidie gehandhaafd. Verschillende bezwaren werden ge opperd over het beweiden van de pol derwegen met vee en paarden. Besloten werd dat vanaf heden de z.g. „Eerste Brug" niet meer beweid mag worden, daar dit veel ongemak veroorzaakt op dezen doorgangsweg voor Drunen en Elshout. Wat de. „Tweede Brug" betreft, dit zal in het bestuur nader onder het oog worden gezien en komt hiervoor in de toe komst misschien een soortgelijk ver bod. De beide aftredende leden van het dag. bestuur, de heeren L. A. v. Woen- sel en Arn. Pullens, werden met bijna algemeene stemmen herkozen. In de vacature van het dag. bestuur werd voorzien door de verkiezing met groote ineerderehid van simmen van den beer Wouter Pullens-Baaijens. Voor de verkiezing van een voor zitter waren niet minder dan 4 stem mingen noodig. Ten slotte werd bij herstemming tusschen de heeren L A. v. Woensel en Arn. Pullens, de heer L. v. Woensel tot voorzitter gekozen. Bij de uitloting van een schuldbrief werd no. 25 groot 500.uitgeloot, welk bedrag per 1 Juli a.s. betaal baar is. AANBESTEDING VERFWERK GEMEENTEWONINGEN. Bij de alhier gehouden aanbesteding voor het gedeeltelijk schilderen van de gemeente-woningen, is aan de vol gende inschrijvers gegund: 1. 4 Woningen in de St. Antonius. straat 39-45, aan dhr. C. Mol. 2. 20 Woningen in de SI. Antonius- strpat 57-95, aan dhr. P. v. Huiten. 3. 16 Woningen in de St. Antonius- straat 97-127, aan dhr. J. Schellekes. 4. 4 Woningen in de 2e Zeine 22- 28, aan dhr. Jac. van Loon. 5. 28 Woningen in de St. Crispijn. straat, aan dhr. J. Bakkers. 6. 12 Woningen in de St. Crispijn- straat 97-117, aan dhr. G. Bijnen. 7. 8 Woningen in de Putstraat 126-138, aan dhr. P. van Loon. 8. 17 Woningen in de Putstraat 96-124, aan dhr. J. Bakkers. 9. 7 Woningen in de Putstraat 84- 94, aan dhr. L. Leijtens. 10. 9 Woningen in de Putstraat 50- 66, aan dhr. Jac. van Loon. 11. 17 Woningen in de Putstraat 16-48, aan dhr. P. van Huiten. 12. 11 Woningen in de Mr. van Coothstraat 72-84, aan dhr. P. v. d. Pas. AANBESTEDING. Architect Jos. C. A. Schrijvers le Tilburg heeft aanbesteed het bouwen van een magazijn met garage, schaft-, kleed- en waschlokaal met bijbehoo- rende werken op een terrein aan de Tramkade te Den Bosch voor rekening van de N.V. Meelfabrieken der Ned. bakkerij te Den Bosch. Laagste inschrijver C. Baeten, aan nemer te Waspik, voor 38284. Op volger N.V. van de Bouwhuizen's Be- tonindustrie, Den Bosch 39.190; hoogste inschrijving N.V. H. J. Neder- hout te Gouda voor 49943. Gunning volgt later. 6 en 8 30 uur presented en wij WILLY FORST'S II II met Renate Müller, Jenny Jugo en Adolf Wohlbrück. Een geestige iilm vol spanning en prachtig spel. Goed verzorgd bijprogramma. CONTROLE L.C.C. Heden Woensdagavond houdt de comJ missie tot naleving van het landelijk colectief contract een bonnen-controle over de algeheele bouwvakarbeiders van Waalwijk. Deze controle zal plaats vinden in den R.K. Gildenbond van 7.30 8.30 uur 's avonds en staat onder de controle van de plaatselijke contefct- commissie. Huldiging Wit-Gele en Groene Kruis. Ons verslag van den huldigings avond van het Wit-Gele en Groene Kruis behoeft nog eenigeaanvulling nl. dat alsnog tegenwoordig was de medische adviseur Dr. M. H. C. Kolster en dat bericht van verhin dering was ingekomen van Zuster C Brenders, Inspectrice van het Groene Kruis te Ginneken. Eerste steenlegging Huishoudschool. De eerste steenlegging van den bouw van de Huishoud- en Indu strieschool, welke zal verrijzen laugs de geprojecteerde straat Stations straat—Putstraat alhier zal a.s Vrijdagmiddag om 3 uur plaats hebben. De ZeerEerw. heer H. F. Heeze mans, pastoor der parochie St. Jan zal deze plechtigheid verrichten. Verschillende genoodigden zullen deze eerste steenlegging bijwonen. Opening tennisbaan. 25-Jarig bestaan Tioltib. Zaterdag is de nieuwe tennisbaan achter hotel Verwiel officieel ge opend. In tegenwoordigheid van talrijke beoefenaars van de tennissport hield de heer H. HofTmans Jr. een korte toespraak, waarin hij memoreerde, dat door de goede zorgen van Hotel Verwiel hier twee prachtige banen lagen, voldoende aan alle mogelijke eischen hij wees voorts op het feit, dat in April j.l. de vereeniging 25 jaar heeft bestaan. Hij wierp een korte terugblik op de afgeloopen 25 jaren. Hij gaf verder te kennen, dat het in de bedoeling ligt, dit zilveren jubileum binnenkort feestelijk te herdenken. De heer J. van Mil dankte den spreker, waarna Mevr. van Mil den eereten bal sloeg. Vervolgens werd de eerewijn aangeboden. Dan werd een aanvang gemaakt met de onderlinge wedstrijden. 'sAvonds had nog een zeer ge animeerd bal plaats, waarbij vele leden van Tioltib en genoodigden tegenwoordig waren en 't er recht prettig toeging. De 100,000 De 100,0U0 is gevallen op 3362; hiervan is ook een 'ƒ20 geplaatst door het Lolerijkanloor z»Op Hoop van Zegeu«, gevestigd te Waalwijk Grootestraat y9. LUXOR BIOSCOOP, »Allotria« Er waren eens twee vrienden David en Philip. Philip had een plantage op Java en maakie er z'n levenssport van alle deelen van de aarde te bezoeken. David had een pracht renwagen. Ze zagen elkaar weinig, maar- hun vriendschap was er te hechter om. Ze spraken af, nooit verliefd te worden op dezelfde vrouw. Aimée, de gemeenschappelijke vriendin wist echter niets van de vriend- scnap der beide heeren en zij wisten van elkaar niet, dat ieder voor zich de unveikorene van Aimée heette te zijn. Het zou dan ook op een absolute breuk tusschen de vrienden uitge draaid zijn, was niet David verliefd geworden op de alleraardigste Gaby, waarmede hij wilde trouwen en Philip een overheerschend deel van z'n groote hart verpand had aan de knappe Viola. Beide wilden dus de lieltallige Aimée kwijt zijn en hun wensch ging op de meest on verwachte wijze 111 vervulling. David verloofde zich met z'n aangebeden Gaby en Philip trok de wijde wereld weer in 0111 z'11 Viola te zoeken, die hij op 't juiste moment, niet de juiste wooiden gezegd had Trouw met mij 1 Een prettige film, met Benate Müller in den hooldiol. BIOSCOOP MUSIS SACRUM. Een offer uit liefde In deze sterke speelfilm is Errol Flynn de tegenspeler van Kay Francis. Het scenario geeft ons een boeiend gegeven, waarbij de hande ling plaats vindt rond een Engelsch militaire post in Dikoet. In deze prent boeien ons de spannende scènes, afgewisseld door schitterende natuuropnamen en samengevlochten door meesterlijk spel van bekende sterren. De regie van dit werk was in handen gelegd van William Dieleile, die er werkelijk van maakte, wat er van te maken was. In de hoofd rollen Kay Francis, Errol Flynn, Ian Hunter en Frieda Inescert. Het Duivelslegioen Als tweede hoofdnummer draait «liet Duivelslegioen« geregisseerd door Bob Counolly. De bekende zingende cowboy Dick Foran heeft hier de hoofdrol, bijgestaan door Anie Nagel. Dok in deze film voert de span ning den boventoon. Wij zien hier weer een echt Wild. West-drama met rennende paarden, vloekende cowboys, knallende re volvers, misdaden, moorden, ge schillen over eigendommen en last but not least een aardige jonge dame, die tenslotte zorgt, dat de held van het verhaal, Dick Foran een wettige huisvrouw krijgt. Een goede film, met tal van spannende momenten,aantrekkelijk spel en een vlot scenario. ERNSTIG ONGEVAL. In den nacht van Zondag 0/ Maan dag heeft op den overweg aan de Be- soijensche Straat een ernstig ongeval plaats gevonden, waarbij een zekere S. ernstig werd gewond. Een groep van 4 jongelui kwam omstreeks 12 uur uit Kaatsheuvel. Druk pratend reed een hunner aan de Besoijensche overweg tegen een ver- keerspaal, waardoor hij kwam te val len en juist met zijn achterhoofd tegen den scherpen kant van den paal op botste. Hevig bloedend uit zijn hoofd

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 5