GEMENGD NIEUWS RECHTZAKEN AGENDA'S. Jr NIEUWKUIJK. SPRANGGAPELLE. VLIJMEN. WASPIK. RAAMSDONK. y 1 Gouden bruiloft. Het echtpaar Evers—Vermeer vierde Zondag zijn Gouden Bruiloft. De Schoolstraat was versierd met groen en bloemen, terwijl een mooie eerepoort prijkte. De weg naar de kerk was eveneens versierd. Om 9.30 uur had de opstelling van den feeststoet plaats. Het feestcomité en de familie reden in een viertal auto's ter kerke, waar voor den aanvang der H. Mis, opgedragen door een Pater Capucijn, een dames koor onder leiding van den heer H. v.d. Wildenberg, een feestcantate uitvoerde. Het gouden paar had plaats genomen in het priesterkoor tusschen een groote schare bruidjes, welke hen ook op den heen- en terugweg naar de kerk omringden. Na de H. Mis trok de stoet huis- waarts, waar door een der bruidjes een toespraak gehouden werd. De voorzitter van het feestcomité de heer v. d. Wildenberg,feliciteerde namens de buurtbewoners en de Loonopzandsche bevolkingen bood namens eerstgenoemaen een passend cadeau aan. Van de receptie werd een zeer druk gebruik gemaakt. Echo der Duinen, Sophia's Ver- eeniging en Concordia maakten hun muzikale opwachting waarbij de respectievelijke voorzitters het jubi- leerende paar en de familie toe spraken. De feestelijkheden werden verder in intieme kring voortgezet. Overplaatsing. De Eerw. Zuster Francoise, die gedurende 8 jaren handwerk-onder- wijs heeft gegeven aan de Meisjes school alhier, is naar Schijndel overgeplaatst. Afscheids- en huldigingsfeest van den heer C. de Gouw als directeur der liedertafel. Zaterdag-namiddag had in café Joh. de Bont het afscheids- en huldigings feest plaats van den heer C. de Gouw, als directeur van de liedertafel .Oefe ning baart Kunst In Maart j.l. is het 48 jaar geleden geweest dat deze ver- eeniging werd opgericht. De heer de Gouw, die mede-oprichter der vereeni- ging was heeft dus al deze jaren, waar van 43 jaar als directeur, zijn allerbeste krachten gewijd. Hij was er de grond legger en opbouwer van. Onder zijn leiding is de vereeniging tot grooter bloei gebracht. Als een bewijs dat de vereeniging op hoog peil staat, zijn de vele prijzen die het gezelschap op ver schillende concoursen onder leiding van den eminenten directeur wist te beha len. Zijn heengaan werd dan ook ten zeerste betreurd en 't is dan ook geen wonder dat de vereeniging zich op maakte om hun ouden directeur voor al de goede diensten bij zijn heengaan te huldigen. Om 4 uur werd hij met zijn huisge- nooten aan huis afgehaald door hoofd en dagelijks bestuur. Bij aankomst in het feestlokaal dat ter dezer gelegenheid prachtig was versierd werd hij met een ,,lang zal hij leven" door de vereeniging ontvangen. Allereerst werd hij hier toegespro ken door den heer A. Mostermans, be schermheer der vereeniging. Vervol gens door den heer P. Musters, als pre sident. Beiden hebben de vele goede verdiensten en trouwe plichtsbetrach ting in hartelijke woorden weten te waardeeren en als stoffelijk blijk na mens de vereeniging een prachtig ca- deaux aangeboden. Verder werd nog door verschillende sprekers het woord gevoerd, waarna de heer de Gouw en een zijner zoons voor de gebrachte hul- 4e dankten. Met een hartelijke toespraak werd hierna bij aanbieding van een bloemen mand, de nieuwe directeur de heer A. van Steensel geïnstalleerd. De feest viering werd daarna in intieme kring voortgezet. Maandagmiddag ongeveer 2 uur hal alhier een ongeluk plaats dat won der boven wonder geen menschenleven heeft gekost. Het 7-jarig dochtertje van den heer van Drunen kwam van achter een boerenkar uit en stak plotseling en zonder uitkijken den weg over, juist toen uit de richting 's-Bosch een auto bus naderde van de B.B.A. De bestuur der kon een aanrijding onmogelijk meer voorkomen. Het meisje liep pardoes te gen den wagen op en kwam tusschen de voorwielen door onder de wagen te recht. Ook de achterwielen zijn niet over het meisje gegaan. Door toege schoten hulp werd het slachtoffertje op genomen en bij Honit binnen gedragen, waar de eerste hulp werd verleend. Dr. Akkermans uit Drunen, die spoedig aanwezig was, constateerde aan hoofd en beentjes kwetsuren en vervoerde de kleine per auto huiswaarts. Omtrent de schuldvraag werd onder leiding van chef-veldwachter van der Zanden een onderzoek ingesteld. Vergadering van den raad der ge meente Sprang-Capelle te houden op Vrijdag 19 Mei 1939, des namiddags half acht uur. Agenda: 1. Vaststelling van de notulen der vergadering van 3 Maart 1939. 2. Ingekomen stukken. 3. Verzoekschriften ontheffing of vermindering van straatbelasting en schoolgeld. 4. Verzoekschrift verlaging pacht. 5. Wijziging van de begrooting voor 1938 van het Burgerlijk Armbe stuur te Capelle. 6. Wijziging va nde gemeente-be- grooting voor 1938. 7. Wijziging van de gemeente-be grooting voor 1939. 8. Voorstel van Burg. en Weth. tot het sluiten van een geldleening groot 27.000. 9. Beschikbaarstelling van een bedrag voor extra-hulp aan werkloozen over 1939. 10. Aanvrage van het bestuur van de school met den Bijbel te Capelle om beschikbaarstelling van gelden ingevolge artikel 72 der lager on derwijswet 1920. 11. Opheffing zekerheidsstelling oud gemeente-ontvanger J. L. v. San ten. 12. Voorstel van Burg. en Weth. in zake vaststelling van een gemeen tewapen. 13. Aanvaarding nieuwe voorwaarden geldleening N. V. Waterleiding- Maatschappij „Noord-West-Bra bant". 14. Verkoop grond aan den heer J. Huysman. 15. Mededeelingen. SPRANG. Predikbeurten Donderdag 18 Mei Hemelvaartsdag Ned. Herv. Kerk, v.m. 9.30 uur lees- dienst. Geref. Kerk, v.m. 9.30 uur Ds. B. A. van Lummel. -De Chr. Gymnastiekvereeniging „Pro Patria" maakte j.l. Zaterdagmid dag eene wandeling door de gemeente. Om half drie werd vanaf het vereni gingslokaal afgemarcheerd naar het ge meentehuis, alwaar door den Edelachtb. heer Burgemeester Smit met een toe passelijke toespraak de vereenigings- vlag werd ingebruik genomen. Hierna werd naar Capelle gemarcheerd en terug naar Oosteinde Sprang, waarbij de schitterende vereenigingsvlag den vele belangstellenden werd getoond. Morgen, Donderdag (Hemel vaartsdag) zullen de leden der beide Jongelingsvereenigingen wederom deel nemen aan de landelijke toogdag van hun resp. bond. De leden der Ned. Herv. Jongelingsvereeniging „Timo- theus" zullen daartoe een reis maken naar Rotterdam, ter bijwoning van den bondsdag van den Bond van Ned. Herv. Jongelingsvereenigingen op Ge reformeerden Grondslag, terwijl de le den der Geref. Jongelingsvereeniging Timotheus naar Utrecht gaan, alwaar de bondsdag plaats vindt van den Ned. Bond van Jongelingsvereenigingen op Geref. Grondslag. Het aantal werklooze leden der afdeeling Sprang van den Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbei ders bedraagt momenteel 51, waarvan 40 geheel en 11 gedeeltelijk werkloozen, 14 leden zijn opgenomen in de gemeen telijke steunregeling of werkverschaf fing. De vorige maand waren deze cij fers resp. 51, 45, 6 en 10. CAPELLE. Na een tweetal vergaderingen on der leiding van burgemeester A. Smit, één te Sprang en één te dezer plaatse, waarop de organisatie van de Luchtbe schermingsdienst voor de gemeente Sprang-Capelle werd besproken, is een dergelijke organisatie voor deze ge meente opgericht. Verschillenden der aanwezigen traden tot de Luchtbescher mingsdienst toe. Naar we vernemen zal de gemeente voor de Luchtbescherming in een viertal wijken worden verdeeld met in iedere wijk een afdeeling. Als hoofd der Luchtbescherming is aange wezen de heer W. J. van Willigenburg te Sprang. De in de Ned. Herv. Kerk gehou den collecte ten bate van de Inwendige Zending heeft ruim 36 opgebracht. De postduivenvereeniging „De Luchtvaart", gevestigd in 't café Wed. A. van der Haart aan de Nieuwevaart, hield met oude duiven een wedvlucht vanaf Noyon, afstand ruim 270 k.m., waarbij de eerste duif, welke een ge middelde snelheid van 1130,50 m. per minuut bereikte, werd geconstateerd te 11.32.27 en de laatste prijswinnende duif, welke met een gemiddelde snel heid van 901.10 m. per minuut vloog, geconstateerd werd te 12.00.38. De prij zen werden behaald als volgt: J. Meter 1, 19 en 24; P. Bakkeren 2 en 42; B. Pols 3 en 22; J. Versteeg 4, 5, 28 en 34; M. Mesch 6, 12 en 38; Ph. van Tilborgh 7; E. Haverhals 8; Adr. Spierings 9, 16 en 21; Gebr. van On- zenoort 10, 26 en 36; Adr. Blom 11, 18 en 33; D. Verhagen 13, 15, 30 en 37; G. Treffers 14; St. van Peer 17, 27 en 35; P. Pruijssers 20, 40 en 41; H. Vos 23; H. van Campen 25; J. Zwart 29 en 31; W. Versteeg 32; C. Rosenbrand 39; Eerste overduif: P. Nieuwenhuizen. Aangetoonde duiven: J. Versteeg, E. Haverhals, Adr. Spierings, Gebr. van Onzenoort en D. Verhagen. De extra-prijs, een tulband, werd ge wonnen door Adr. Spierings. Met Hemelvaartsdag wordt een wed vlucht gehouden vanaf Quievrain, ter wijl voor de wedvlucht vanaf Pont St. Maxence de deelnemende duiven op Vrijdag a.s. des avonds tusschen 7 en 9 uur in het clublokaal aan de Nieuwe vaart, worden ingekorfd. Voor de Ned. Herv. gemeente al hier hoopt a.s. Donderdag (Hemel vaartsdag) des morgens half tien op te treden Ds. T. H. Oostenbrug. Voor de Ned. Herv. gemeente a.d. Loonschendijk hoopt op te treden Ds. A. Vroegindewey. De bibliothecaris van de afdee ling „Capelle" van de Openbare Lees zaal te Breda zal deze week in verband met Hemelvaartsdag niet op Donder dag 18, doch op Vrijdag 19 Mei a.s. des namiddags van 4 tot 5 uur zitting hou den tot het uitgeven en in ontvangst nemen van boeken. gesp. gew. rem. verl. 0 pnt. 5 4 2 1 Tc ot commandant van de brand weer in de gemeente Sprang-Capelle is benoemd ingaande 1 Juli a.s. de heer W. J. van Willigenburg te Sprang, ge meente-opzichter. De afd. Sprang-Capelle van den Ned. Bond van Boerinnen e.a. Platte landsvrouwen hield in het gebouw voor Chr. Belangen aan het Bruggetje een algemeene ledenvergadering. Nadat de vergadering door de pre sidente geopend was en de notulen ge lezen en goedgekeurd waren, werd de cursus „Zomerschotels" besproken. De ze cursus zal gegeven worden door mej. N. Rijken Wd„ die zich daarvoor gaarne bereid had verklaard en bij wie dit onderwijs ook in vertrouwde handen zal zijn. Mej. Rijken gaf een overzicht van hetgeen op den cursus behandeld zal worden, wat er voor noodig was, hoelang volgens t voorloopig plan de cursus zal duren, enz. Een 15-tal da mes, de leerlingen van de landbouw- huishoudcursus hierbij uitgesloten, ga ven ^ch na de bespreking als leerlinge op. Vervolgens was aan de orde de be spreking over de excursie naar de Ge- ro-fabriek te Zeist op Dinsdag 30 Mei. Uit het programma voor dien dag bleek dat 's morgens eerst een bezoek zal ge bracht worden aan het vliegveld te Soesterberg, waarna de Pyramide van Austerlitz zal worden bezocht. Om 2 uur 's namiddags verwacht de Gero- fabriek de dames, die dan tot slot van den middag de dames in een restau rant in de omgeving de thee zal aanbie den. Voor deze excursie gaven zich ve le dames op, maar daar verschillende leden niet aanwezig waren, werd beslo ten deze alsnog in de gelegenheid te stellen zich tot 20 Mei e.k. op te geven. Voor de Prov. Alg. vergadering, die dit jaar met het oog op de tentoonstel ling „Ideaal Wonen' in Den Bosch wordt gehouden, bleek ve;el animo te bestaan. Het is voor de eerste maal, dat een dergelijke tentoonstelling in ons land wordt gehouden. Zij zal gebouwd v/orden ongeveer op dezelfde plaats, waar in 1935 „Oud 's-Hertogenbosch" verrees en belooft zeer aantrekkelijk te worden. Na afhandeling der agenda bleef men onder het genot van een kopje thee en een versnapering nog eenigen tijd in gezellig samenzijn bijeen, waar na deze goedgeslaagde vergadering door de presidente gesloten werd. Het muziekgezelschap „Kunst na Arbeid" is voornemens a.s. Donderdag bij gunstig weer des morgens 5 uur een muzikale wandeling (z.g. dauwtrappen) door een deel der gemeente te maken. De jaarlijksche landdag van den Ring 's-Grevelduin-Capelle e.o. van den Bond van Ned. Herv. Jongelingsver eenigingen op Geref. Grondslag zal dit jaar worden gehouden op Maandag 29 Mei a.s. (2en Pinksterdag) des namid dags half drie op een weiland van mej. J. vooi de Poorte in de Nieuwstraat. Als sprekers hopen op te treden Ds. J. J. Timmer te Ermelo, Ds. J. Fokkema te Delft, Ds. J. R. Cuperus te Doorn spijk en Ds. P. Zandt te Delft. Deze openluchtsamenkomst zal staan onder leiding van den Ringvoorzitter Ds. A. Vroegindewey te Loonopzand. Voor het schriftelijk examen ge meente-administratie slaagden onze dorpsgenoot H. Wittebol, volontair ter gemeente-secretarie te Eethen, en dhr. C. Boender, ambtenaar ter gemeente secretarie alhier. Onze dorpsgenoot, de heer D. Verhagen, lid van de Heusdensche Damvereeniging, speelde j.l. Zondag voor de voorronde van de wedstrijden om het persoonlijk damkampioenschap van Noord-Brabant tegen D. Baak, welke wedstrijd remisie eindigde, 1 1. De wedstrijd J. DeurloA. Schilders werd gewonnen door A. Schilders. De onderlinge stand dezer 4 dammers is de volgende: D. Verhagen 3 2 1 D. Baak 3 12 0 A. Schilders 3 10 2 J. Deurloo 3 0 12 De inspecteur, hoofd van den Plan- tenziektenkundigen Dienst te Wage- ningen, heeft voor de gemeenten, gele gen ten Zuiden van den Rijn, de Lek, de Nieuwe Maas en den Nieuwen Wa terweg, definitieve aanwijzigingen ge geven ter bestrijding van den colorado kever in dat deel van het land, aange zien, in verband met de verspreiding van den kever, in het vorig jaar zijn aanwezigheid in alle aardappelvelden in dat deel van het land vermoed kon worden. In verband met art. 5 van de Colora- dokeverwet van 27 Dec. 1934, staats blad 687, moeten alle telers van aard appelen in bovengenoemd gebied, hun aardappelvelden (ook in moestuinen) op nader bij openbare bekendmaking aan te geven tijdstippen bespuiten met water, waaraan op 1U0 liter water 400 gram Joodarsenaat is toegevoegd, in een hoeveelheid van gemiddeld /50 lt. per hectare. De bespuitingen moeten zoo worden uitgevoerd, dat alle bladen van aardap pelplanten met de vloeistof bevochtigd worden en op zoodanig uur en bij zoo danige weersgesteldheid, dat zij den zelfden dag nog kunnen opdrogen. Zij moeten zijn uitgevoerd binnen elf da gen na de in de algemeene bekendma king te vermelden data. I er voorbereiding van de te nemen maatregelen worden alle telers van aardappelen in de gemeente Sprang- Capelle uitgenoodigd daarvan voor 2Ü Mei a.s. aangifte te doen bij een der onderstaande personen, met opgave van de grootte der beteelde oppervlak te: Th. A. Rijken te Capelle C 249; J. P. Konings te Capelle C 219; J. van Beek te Sprang A 214 en H. van Cam pen te Sprang A 117. Volgens art. 1 der Coloradokever- wet is de gebruiker van het perceel, waarop zich de coloradokever bevindt, verplicht daarvan onverwijld kennis te geven aan den burgemeester, terwijl ter voldoening aan art. 8 sub 2 van deze wet aan de telers voorloopig machti ging verleend wordt tot t vervoer van aardappelen en andere gewassen van hun perceel. Naar we vernemen hebben zich voor de vaceerende betrekking van secretaris dezer gemeente 78 sollicitan ten aangemeld. 3.5; Andijvie 1318; Postelijn 14 18; Sjalotten 78; Juin 45; Rabar ber 3/42.5; Asperges 1038, alles per K.G. Bloemkool 10—27; Sla 1/2—2 1/3; Komkommers wit 611Komkom mers groen 39; Aardbeien 1/32, alles per stuk. Selderij 1/32; Peterselie 1/22; Radijs 1/2—1 1/4; Keelen 1/2—1, Peen 34; Rabarber 3/42 1/2, alles per bos. Met ingang van 15 Mei werd tot controleur der Werkverschaffing en Steunverleening benoemd den heer W. D. C. Canters te Raamsdonksveer. De benoemde proficiat. De Harmonie maakte Zondag in den vroegen morgen een rondgang door de gemeente. Verschillende in woners kwamen zoodoende vroeger uit de veeren om van de welluidende tonen te genieten. Het oude gebruik van het zoogenaamde dauwtrappen is dus weer voor een jaar gehandhaafd. De rond gang werd begunstigd door prachtig weer en na terugkomst in de zaal bleef men nog geruimen tijd gezellig bijeen. RAAMSDONKSVEER. Het echtpaar Cornelis Hendrik Simonis en Petronella Theodora van Beek, wonende in het St. The. resiagestiebt, alhier vierde Maandag haar gouden huwelijksfeest. Het feest is in intiemen kring gevierd, op uitdrukkelijk verlangen van de familie is alle uiterlijk feest betoon achterwege gebleven, temeer ook omdat de gouden bruidegom den laatsten tijd sukkelend is. Toch hebben er de zusters van het gesticht nog een gezellige dag van gemaakt, die het gouden paar nog lang zal heugen. Het echtpaar Johannes Rijken en Arnolda Catharina van Drunen, wonende aan het Foi t, alhier, hoopt op Maandag, 22 Mei a.s. haar gou den huwelijksfeest te herdenken. Het zal de oudjes dien dag voor zeker niet aan belangstelling ont breken. In vrijheid gesteld. Naar wij vernemen is H A.K., 23 jaar, kern vormer te Vlijmen, die op 23 Februari j.l. werd aangehouden als verdacht van zware mishande ling te 's Hertogenbosch op 23 Fe bruari op H. A. W. bij beschikking der rechtbank te 's-Hertogenbosch op vrije voeten gesteld. Veiling vereeniging „De Langstraat". Veiling van 15 Mei '39. Culemans 1516; Snijboonen 68 72; Wagenaars 7682; Spinazie 2.5 W.G.V. Woensdag van 5.30— 6.45 uur Adspiranten 11. Woensdag 7—8.30 uur. Gymnastiek aspiranten K. en V. Gymnastiekl. O. S. Woensdag 8 u. Cursus Transport- Colonne Roode Kruis O. L. School. Woensdag 8 uur oefenavond van de Schaakclub »Waalwijk« in Café- Rest. »üe Molenvliel«. W.G.V. Donderdag van 5.15— 0.30 uur Adspiranten 1, van 6.30- 6.45 uur Adspiranten HI en van 7.3010 uur leden. Donderdag 18 Mei 12 uur repetitie Mannen Koor O. en V. Donderdag Luxor Bioscoop »Allotria« Donderdag Theater Musis Sacrum »Een offer uit lieide«. Vrijdag 8,15 uur Luxor Bioscoop »Het gebeurde in Napels« Vrijdag Theater Musis Sacrum «Zwijgende Lippen» »De Eendracht« Vrijdagavond van half 7 tot half 9 inmanden duiven voor wedvlucht vanuit Pont St Maxence. (Kring) Politie dregt lijkje van een knaapje cp De politie in de Delfhavensche Schie te Rotterdam heeft het lijkje opgevischt van den vijfjarigen Ti. B. Schoonman. Het kind had Zondag middag met enkele kameraadjes gespeeld bij een zandhoop. Toen het des avonds niet thuis kwam, gingen de ouders op onderzoek uit en van een van zijn speelkame raden vernamen zij toen, dat de knaap in het water was gevallen. Het drama te Hoensbroek Vijftien jaar gevangenisstraf geëischt Het Ü.M. eischte voor de recht bank te Maastricht tegen den 48- jarigen invaliden mijnwerker H.J. B. te Hoensbroek, wegens doodslag op zijn kostbaas, den 53 jarigen mijnwerker H. J. Duisings,(omdat hij te hard snorkte) en wegens poging tot doodslag op den zoon Frans Duisings en op zijn mede kostganger, C. J. Ruijters, vijftien jaar gevangenisstraf. Door een auto overreden en gedood Gisterochtend om 8 uur staken twee meisjes, de 13-jarige A. G. en de 7-jarige S. G., op de Prinse gracht bij de Varkenmarkt te 's Gravenhage onvoorzichtig den rijweg over. Op dat oogenblik wer den zij aangereden door een per sonenauto, bestuurd door den 23- jarigen W. de H. uit de Thorbocke- laan. De kinderen werden tegen den grond geworpen en moesten door den gemeentelijken genees- kindigen dienst naar het R K, Ziekenhuis aan het Westeinde wor den gebracht. Aldaar bleek, dal het 13-jarige meisje slechts schaafwon den had opgeloopen. Zij kon naar huis terugkeeren. De 7-jarige S. G. evenwel had zware inwendige kneuzingen ge kregen, In den loop van den ochtend was zij in het ziekenhuis aan haar verwondingen overleden. Door een auto aangereden Gistermiddag omstreeks 3 uur is aan de Schoolstraat te Musselkanaal de 40 jarige D. Sanders, venter van de coöperatie E. M. M. te Stads kanaal, met zijn motordriewieler door een auto van garage Haak te Stadskanaal aangereden en op slag gedood. De motordriewielcr werd geheel vernield. Ook de auto werd beschadigd. De heer Sanders was raadslid voor de SDAP in de gemeente Onstwedde en zou bij de aanstaande verkiezingen weer als lijstaanvoer der optreden. Verontwaardigingte Meerseldreef Belgische douane nam H. Vaten in beslag. De «Maandagmorgen meldt: Door de verscherpte grenscontrole van de Belgische douane, welke aan de grensbewoners groote moeilijk heden in den weg legden, was de stemming den laatsten tijd in de streek rond Meersel Dreef nu juist niet prettig. Deze verergerde nog toen deze week kinderen, die de scholen en Catechismusles te Meersel-Dieefwil den bezoeken, over den grens wer- r>~.

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 7