Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Nederland-België. WAT IS HET LEVEN Buitenlandsch Nieuws. „NOORD- BRABAND 1843 r Dit nummer bestaat uit Twee Bladen EERSTE BLAD Een goede buurschap is beter dan een Geforceerde Broederschap. Croquetten en Bitterbollen Automatiek PULLES-HEESBEEN, Ham* wjhhardt Materieel bezien Belasting betalen. NUMMER 40 ZATERDAG 20 MEI 1939. 62c JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. GIRO-No. 50798. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. Alvorens onze lezers in bijzonder heden te herinneren aan het a.s. be zoek onzer Koningin aan Hot en volk van België, verzoeken we ze, ons een oogenblik in gedachten te volgen op een verdere reis dan naar Brussel, voeren ze mee naar dat deel van Oost- Europa, dat tot voor kort Tsjecho- Slowakije werd geheeten. Tsjechen en Slowaken waren sa mengevoegd in één staatsverband en dat was, objectief beschouwd, geen slechte oplossing van een nationali- teits-vraagstuk. De geleerden zijn het er vrijwel over eens, dat Tsjechen de zelfde volksgroep als oorsprong heb ben. De taal van de Tsjechen en die van de Slowaken vindt dan ook op tal van punten overeenstemming met el kaar; ze hebben zich waarschijnlijk uit dialecten tol „eigen" talen ontwik keling. Economische belangen-tegenstejlin- gen hebben de twee deelen van het zelfde volk in den loop van jaren van elkaar vervreemd. Deze historische ontwikkeling liet zich niet ongedaan maken, door een geforceerd teruggrij pen naar verhoudingen uit het verle den. De broeders, die zoo lang reeds afzonderlijk hun eigen bestaan' heb ben geleid en gestreden, hadden vrien den kunnen zijn of worden als buren, maar ze konden elkaar niet meer in één huis verdragen als broeders. We hebben gezien, hoe ze elkander trachten te verscheuren om of baas te worden in de nieuwe woning, of de vrijheid in zelfstandigheid te her winnen. Toen de Tsjechen van buiten af werden bedreigd, hebben de Slowa ken hun eigen bloed verraden; ze heb ben hun vrijheid (een sterk beknotte!) herwonnen door hun broeders uit te leveren in slavernij. Laten we nu de verhouding tus- schen Nederland en België bezien. Er is ten deze een „oud zeer", dat langen tijd heeft geschrijnd, slechts zeer langzaam wilde genezen en thans nog enkele litteekens heeft nagelaten. Het grootste deel der Belgen is met ons, Nederlanders, van één stam en in de geschiedenis waren we met el kaar verbonden in één staatsverband. De zuiderlingen hebben tegen het wet tige gezag gerebelleerd, Noord en Zuid zijn gescheiden geworden. In Noord en Zuid zijn er menschen geweest en van dezulken zijn er nóg die de geschiedenis ongedaan zouden willen maken en hereenigd zouden willen zien, wat naar den bloede vereenigd behoort te zijn. Laat de jongste geschiedenis van het Tsjechoslowaaksche volk ons ten deze echter een waarschuwend voorbeeld wezen De stamverwantschap sluit het feit niet uit, dat er tusschen Nederlanders en Vlamingen verschillen zijn, welke de samenwoning onder één dak moei lijk maken; verschillen van religieu zen aard, van temperament, van levens opvatting en levenssfeer. We moeten practisch zijn in ons denken en leven. Een ideaal benade ren we dichter door liefde en elkaar zoeken in vrijheid, dan door dwang- verbanden. Als goede buren kunnen we voor elkander vaak méér beteeke- nen dan wanneer we worden gedwon gen om elkaar in één huis en aan één tafel te verdragen. Een gemeenschap pelijke cultuur kunnen we versterken door samenwerking, beter dan door samenvoeging. Dat inzicht heeft zich gevormd bij de langzame ontwikkeling van de be trekkingen tusschen Nederland en België. Dat dit inzicht thans volkomen heeft gezegevierd, daarvan zijn de of- licieele bezoeken van de vorsten dei- beide landen de bevestiging. De Bel gen willen met ons goede buren en vrienden zijn, aldus is de Belgische Konig onlangs aan het Nederlandsche Hof komen verzekeren. En het tegen bezoek van H.M. Koningin Wilhelmina aan Brussel is de uitdrukking van de wederkeerigheid van dit gevoelen. Heel het Nederlandsche volk is ver heugd over de reis van zijn vorstin en over de hartelijkheid, waarmee het Belgische volk de voorbereidingen heeft getroffen voor een haar waar^ dige ontvangst. De gevoelens van vriendschap en goede nabuurschap, welke onze Koningin tegenover Vorst en Volk van België tot uitdrukking gaat brengen, zijn de gevoelens van al haar onderdanen. De wonden, die in het verleden wer den geslagen, zijn thans geheeld, maar nooit zullen we datgene uit het ver leden vergeten, wat ons ook heden verplicht om heel dicht bijeen te staan, ter ontplooiing van eerr gemeenschap pelijke cultuur en ter bescherming, zoo noodig door verdediging, van een gelijke lotsbestemming. Belgen en Nederlanders, we wonen vrij en blij, ieder op eigen grond. Maar onze huizen staan zoo dicht bij el kaai en onze levensomstandigheden zijn zoo gelijk, dat we weten en beseffen: de brand in het eene huis zal ook de ver woesting van het andere beteekenen. Daarom zullen we gelijkelijk waak zaam zijn, behulpzaam voor elkaar als goede buren, trouw als broeders. Leve Nederland! Leve België! ge kwartieren voor den luidspreker te zitten. Maar daarna was alle spanning ook gebroken. En ook dat staatsstuk is in de openbare meening vervloeid zon der belangrijke effecten na te laten. Een volgende maal zal men weer luisteren, maar met een half por; daarna luistert men misschien zelfs niet meer. De geweldige belangstelling, welke de dictatoren to dusverre steeds had den, is verdwenen; men is gaan besef fen, dat niet hetgeen zij zeggen, maar alleen hetgeen zij doen van belang is. In hoeverre dat in hun eigen landen het geval is, is moeilijk na te gaan; maar in het buitenland is deze ontwikkeling tastbaar te volgen. En dat is de hardste slag. welke den dictatoren kon worden toegebracht; eigenlijk welken zij zich zelf hebben toegebracht. Zij klagen nu, in hun pers, over ,,de gesloten deuren welke zij overal vinden, maar zij ver geten. dat zij zelf de deuren met kracht en veel laweit hebben dichtgesmeten. Doordat zij elk vertrouwen hebben on dermijnd; en in dit vacuum boezemt het weinig interesse in, wat heden gezegd, maar alleen wat morgen gedaan wordt. Als de dictatoren dan, juist door den inhoud van hun toespraken, welke in volledige disproportie tot den toon staat, blijk geven, dat zij hun offensief hebben „moeten prijsgeven en in het de fensief gedrongen zijn, dan wachten de groote democratieën, zeker niet zonder bezorgdheid voor onverantwoordelijke „voldongen feiten",, maar door de kracht en macht der aangeslotenen met meer gerustheid, af, wat de naaste toe komst brengen zal. Merkwaardig in dit verband is ze ker, dat de as-mogendheden haar pro blemen scherper en concreter beginnen te stellen; voorloopig in de pers. Ge schiedt dit nu ook officieel, dan heeft men ten minste een uitgangspunt voor mogelijke onderhandelingen, waarbij ook de tegenpartij over een militaire macht beschikt als steun en ruggedek- king voor de diplomatieke activiteit. over de nadere bijzonderheden te on derhandelen, met het doel een verdrag te sluiten. Te Berlijn betoont men, volgens Ha- vas, een zekere geprikkeldheid, welke overigens vooral gericht is jegens den Zweedschen minister van buitenland- sche zaken, Sandler, die als de promo tor wordt beschouwd van deze beleefde weigering der Scandinavische landen. Ook de houding van Finland heeft Duitschland teleurgesteld, dat van de zijde van dit land meer „begrip" had verwacht. KOMT EVEN SMULLEN. uitsluitend van Ie kwaliteit kalfsvleesch. VOA*- LONDEN—MOSKOU. Wellicht zullen zeer spoedig nieuwe Bntsche voorstellen voor een militair drievoudig verbond naar Moskou wor den overgeseind. Volgens informaties, die uit parle mentaire kringen stammen, zou de nieu we Britsche nota de volgende voorstel len behelzen: Engeland wijst, op grond van reeds bekend gemaakte bezwaren, een mili taire alliantie in den waren zin des woords af, erkend echter het princiep van wederkeerige hulp tusschen Enge land en Rusland en bepleit verder een sovjetgarantie voor Polen, Roemenië, Turkije en de Baltische staten. Enge land is verder bereid, een Britsche ga rantie voor de West-grenzen van sov jet-Rusland in overweging te nemen. NIEUWE VREDESOPROEP DES PAUSEN? De pauselijke nuntius te Berlijn, mgr. Orsenigo, heeft om 1 uur Woensdag middag een bezoek gebracht aan het ministerie van buitenlandsche zaken te Berlijn, waar hij een onderhoud heeft gehad met von Weiszaecker. Het antwoord va nde Duitsche re geering op de jongste vredesvoorstel len van Z.H. d enPaus zou bij deze ge legenheid aan mgr. Orsenigo overhan- WOORD EN DAAD. De Italiaansche pers, en derhalve de Italiaansche regeering, is bitter en diep teleurgesteld, wijl de groote West-Eu- ropeesche mogendheden zoo weinig be langstelling voor de rede welke Musso lini Zondag j.l. te Turijn heeft gehou den. aan den dag hebben gelegd. On getwijfeld is die toespraak, vaak zelfs in den letterlijken tekst gepubliceerd, maar dan niet meer als de topic of the day, doch op de plaats van het tweede rangs nieuws. Er zijn artikelen aan ge wijd: het woord van den leider eener regeering is altijd de overweging waard; die artikelen echter waren in een geheel anderen toon geschreven dan we vroeger wel eens moesten be luisteren. Zij getuigden niet meer van bezorgdheid en angst voor den Jupiter tonans; integendeel, men speurde alleen nog naar de bezorgdheid en angst, welke door de hoogdravende taal van Jupiter doorklonk. Ditzelfde verschijnsel heeft zich reeds bij de jongste redevoering van den Duitschen Führer en rijkskanselier voorgedaan. Zeker, men heeft zich toen nog de moeite gegeven om negen lan- LEVENSVERZEKERING 19 WAALWIJK HET ANTWOORD DER NOORD- SCHE LANDEN AAN DUITSCH LAND. Denemarkens afwijkend standpunt. De Scandinavische landen hebben in de Wilhelmstrasse een gemeenschappe- lijken stap gedaan teneinde de antwoor den mede te deelen van deze regeerin gen op de Duitsche voorstellen inzake de sluiting van bilaterale non-aggressie- pacten met Duitschland. De Finsche gezant had door een vergissing, naar men zegt als gevolg van een verkeerde uitlegging der 'instructies van zijn re geering, reeds Dinsdag dezen stap bij het Duitsche ministerie van buitenland sche zaken gedaan, zoodat gistermid dag om twaalf uur alleen de drie ge zanten van Zweden, Noorwegen en Denemarken zich in de Wilhelmstrasse aandienden. Zooals verwacht werd, heeft de Deensche regeering het Duitsche voor stel aanvaard en zich bereid verklaard Ik heb r's een verhandeling over het belastingwezen gelezen, waarin o.m. als conclusie vermeld stond, dat de Nederlandsche fiscus 131) (honderd en dertig) manieren kent om de burgers het geld uit hun zakken te halen; m.a. w. dat er 130 vormen van belasting, accijns, heffing enz. in ons dierbaar vaderland bestaan. De juistheid van deze conclusie heb ik niet gecontroleerd. Ik hen er wel mee begonnen, maar moedeloos gat ik dé zaak op, nadat ik had nagegaan, hoe ik gewoon was om den dag als belas tingbetalend burger te beginnen. M'n eerste handeling des morgens is een langerekt gapen. Dat kost lot he den nog niefs. Maar dan'zet ik een kraan open, welke, omdat ze zich op de slaapkamer bevindt, als luxe door de Waterleidingmaatschappij wordt aangemerkt en gestraft, ad. 'n riks daalder per jaar. Als ik aan m'n ont bijt toe ben, betaal ik „heffing op de boter", „toeslag op de tarwe", invoer recht en omzetbelasting op de thee; ik betaal zoutaccijns om m'n eitje te kunnen verorberen en ik betaal sui- keraccijns. Dan steek ik een sigaretje op en betaal tabaksbelasting. Dan Neen, ik wil ook thans het drama niet vervolgen. Van 's morgens vroeg tot 'savods laat betalen we belasting en 't beste is maar om d'r niet bij te denken. Anders wordt 'n mensch ho peloos. Maar de fiscus zet ons steeds op nieuw tot denken over onze belasting plicht aan, hij zond thans weer zijn aangiftebiljetten rond voor de inkom stenbelasting. En minister de Wilde zorgt voor een kleine variatie in ons denken, door nieuwe belastingen te bedenken. Thans weer de loonbelasting2%. De inkomstenbelasting, zoo heet het. kon niet meer worden verhoogd, om dat ten deze het financieele plafond was bereikt. En daarom let wel op de logica wordt thanshet in komen aangetast, maar onder een an deren naam! Alles voor de variatie, 't Is toch eigenlijk zuivere, zij het of- ficieele, vernikkelarij. De inkomstenbelasting kan niet meer verhoogd worden, en daarom wordt er, naast de inkomstenbelasting, eenbelasting op het inkomen gecreëerd; op loonen, huren, winsten enz. Wat 'n „prakkesatie" Ook deze nieuwe belasting zal wel weer wet worden, want ja, de over heid heeft veel geld noodig. Voor landsverdediging, werkloozenzorg enz. Maar deze nieuwste vorm van belas tingheffing is toch wel erg onsympa thiek, omdat ze zoo ongelijkmatig het zwaarst op de armsten drukt. Van kleine inkomens moet even goed 2% worden betaald als van groote. Rechtvaardiger zou het dan toch meer zijn geweest, als de Regeering het plafond van de inkomstenbelasting wat had opgevijzeld. Vroeger zou men voor een kleine heffing op hel loon nog het motief hebben kunnen aanvoeren, dat het noodig is om ook den kleinen man iets te laten bijdragen in de kosten der staats-huishouding, waarvan deze kleine man, zoo goed als de bezitter, profiteert. Maar onder dat motief zijn de laatste jaren reeds tal van indirecte belastingen (heffingen, accijnzen etc.) ingevoerd. Zóóvele, dat de kleine man dik zijn deel betaalt in de kosten der staats huishouding. Want die indirecte be lastingen zijn vele en drukken op de kleine inkomens relatief bet zwaarst. En nu weer 2% van het loon an 1000 gulden zoo goed 2% als van tien of honderdduizend? Mensch, erger je niet. En prakkezeer niet, tenminste niet als belastingbeta ler. Als ge met geweld wilt gaan bere kenen, wat ge zoo den heelen dag aan belasting, accijns, heffing, toeslag, rechten en wat dies meer zij, betaalt, wees dan mild in uw oordeel. En bedenk, dat minister de Wilde ook een pleister aandroeg voor de wonde, welke hij in 's landsbelang weer moest slaan. Wanneer ge wanhopig wordt onder den druk uwer lasten, bedenk dan, dat naast de nieuwe belasting van 2% op het loon een ontlasting van den borrel is gesteld. Ge kunt er uw eigen en laatsten troost in zoeken. DIXI. WaalwPscbe en Langstrnatsche Courant* f- Por stuk 5 et. 12 stuks 50 et. Bij Apothekers en Drogisten.

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 1