PRESTO SCHUDT UW LEVER WAKKER GEMENGD NIEUWS FEUILLETON HET MEISJE UIT DE LUNCHROOM. digd zijn. De nuntius zou het het ministerie van buitenlandsche zaken vervolgens inge licht hebben omtrent de plannen van den H. Vader om in de Katholieke ker ken van de geheele wereld een oproep tot vrede te doen voorlezen. Z.H. DE PAUS NEEMT BEZIT VAN ST. JAN VAN LATERANEN. Paus Pius XII heeft Donderdag voor 't eerst na z'n Pauskeuze het Va- ticaan verlaten om als bisschop van Rome bezit te nemen van de aartsbasi liek van St. Jan van Lateranen. Er was enorme belangstelling, nog grooter dan bij de kroning. De Paus hield een korte toespraak, waarbij hij herinnerde aan het verdrag van Late ranen. HET ENGELSCHE WITBOEK. Binnen 10 jaar een, voor Arabisch, vrij Palestina. Zoo mogelijk binnen tien jaar moet een onafhankelijke Palestijnsche staat geschapen worden. Gedurende vijf jaar mogen in totaal nog 75.000 joden zich in Palestina vestigen; daarna wordt wordt geen immigratie meer toegestaan zonder toestemming der Arabieren. Dit zijn de belangrijkste twee verkla ringen van de Britsche regeering in het Woensdagavond gepubliceerde wit boek, waarin zij haar bedoelingen ten aanzien van Palestina uiteenzet. Tusschen het onafhankelijke Palesti na en het Vereenigde Koninkrijk zal een verdrag gesloten worden, ten einde op bevredigende wijze in de strategi sche en commercieele behoeften van beide landen te kunnen voorzien. Overleg met den Volkenbond wordt noodzakelijk geacht, daar de vorming van een onafhankelijk Palestina im mers een einde maakt aan het mandaat. De onafhankelijke staat zal zoodanig worden ingericht, dat Arabieren en Jo den deel hebben aan de regeering op een wijze, dat de levensbelangen van beide volken gegarandeerd worden. DE JODEN IN PALESTINA STAKEN EN BETOOGEN. De afkondiging van het Britsche wit boek over Palestina (zie hierboven) heeft gisteren geleid tot een algemeene staking der Joden. In geheel Palestina zijn groote protestbetoogingen gehou den, die over het algemeen rustig ver liepen, doch op enkele plaatsen met vrij ernstige incidenten gepaard gingen. Het ziet er naar uit, aldus Reuter, dat de meerderheid onder de Palestijnsche Joden een politiek zal gaan voeren van non-coöperatie en lijdelijk verzet, in den trant van die, welke door Gandhi in Indië is gevoerd. Reeds vroeg in den morgen bood Je ruzalem een eigenaardigen aanblik: alle Joodsche winkels waren gesloten, het verkeer was zeer beperkt, want geen enkele Joodsche autobus reed meer door de straten. De Joden hadden het door hun leiders gegeven parool stipt opge volgd en het werk neergelegd. Ver sterkte politie-afdeelingen en tal van militairen patrouilleerden door de stra ten, gereed om bij de minste ordever storing op te treden. Een stoet van circa 40.000 Joden, al dus United Press, trok door de straten, voorafgegaan door tal van rabbijnen, die met de wetsrollen in de hand, ge deelten uit den Bijbel citeerden, waar in de terugkeer van Israël naar het va derland voorspeld wordt. Te Tel Avid was de toestand nog er ger, daar betoogden 1500 joden en sta ken het regeeringsgebouw in brand. CANADA ONTVANGT ZIJN VORSTEN. Ontzaglijke geestdrift van Franschen en Britten. Voor de eerste maal in de historie heeft een Britsch koning den voet ge zet op Canada's bodem. Zes maanden van voorbereidingen vonden haar be kroning, toen om halfelf de vorstelijke personen van de loopplank van de „Empress of Australia" schreden en daardoor een nieuwe bladzij openden in de geschiedenis van het Britsche ge- meenebest. Er waren geen bijzondere plechtig heden noodig om de spanning op te voeren, toen het groote witte schip, dat het koningspaar veilig door stormen, mist en ijs had gebracht, majestueus de St. Laurens-rivier opvoer. Met een traagheid, die haast eindeloos scheen voor de tienduizenden, die aan den wal wachtten, bereikte de „Empress" haar ligplaats. Toen zij de landingsplaats naderde klonken van alle kanten kre ten van geestdrift. Plotseling, en dit moment was onvergetelijk voor allen, die het bijwoonden, verschenen de ko ning en de koningin op het promenade dek. Zij .varen alleen. De koning in groottenue admiraalsuniform, de konin gin in het lichtgrijs gekleed met bijpas senden hoed. De koningin keek naar den wal, haar oogen tegen het scherpe zonlicht beschuttend. Zoodra zij ver scheen. steeg een enorm gejuich op. De koning, die er zon-verbrand uitzag, keek merkbaar verheugd naar het tafe reel, dat zich voor hem ontrolde. HET INCIDENT TE KOELANGSOE. De Japansche troepen teruggetrokken. Het Japansche landingsdetachement heeft, in samenwerking met de consu laire politie, op 16 Mei een aantal per sonen gearresteerd, die ernstig verdacht worden van anti-Japansch optreden. De Japansche landingsafdeeling is thans tot een minimum teruggebracht. Het grootste deel er van is teruggetrok ken uit de internationale nederzetting van Koelangsoe. Admiraal Noble, de opperbevelheb ber der Britsche zeestrijdkrachten in de Chineesche wateren, is aan boord van het vlaggeschip Kent, te Amoy aange komen. De gemeenteraad der internationale concessie Koelangsoe, heeft, na een spoedeischende vergadering, de voor stellen van den Japanschen consul-ge neraal voor een reorganisatie van den gemeenteraad en een controle op de terroristische elementen in de interna tionale concessie verworpen. In het ant woord dat de gemeenteraad den Japan ners voorlegt, wordt met name het Ja pansche verzoek voor de verkiezing van een Japanner als voorzitter van de hand gewezen. De kwestie der herzie ning van de landbepalingen wil de ge meenteraad voorleggen aan het consu laire corps. De gemeenteraad zegt er geen bezwaar tegen te hebben, dat de gemeentelijke politie met de Japansche politie samenwerkt om overtreders te arresteeren, zooals reeds in het onder havige geval geschiedt. Britsch protest te Tokio. De secretaris der Britsche ambassa de heeft te Tokio een formeel protest ingediend tegen de bezetting van Koe langsoe door de Japanners. De Amerikaansche kruiser „Marble- head" heeft Woensdagmiddag 43 ge wapende matrozen aan land gezet in de internationale concessie van Koe Lang Soe. De berichten omtrent een landing van Britsche troepen op het eiland zijn tot nog toe niet bevestigd. AMOY'S CONCESSIE GEHEEL DOOR JAPAN ONTRUIMD. De Japansche mariniers, die op 11 Mei ten getale van 150 man in de in ternationale nederzetting Koelangsoe aan land waren gegaan, en wier aantal daarna tot 42 verminderd was, hebben thans allen, naar United Press bericht, Koelangsoe weer verlaten, nadat, zoo werd van Japanschen kant gemeld de politioneele actie beëindigd was. Ver moedelijk is hun vertrek mede een ge volg van het optreden van Engeland, Frankrijk en Amerika, die eveneens mariniers in Koelangsoe aan wal deden gaan, en van het door Engeland bij de Japansche regeering ingediende protest, waaraan door de gelijktijdige vlootactie meerdere kracht werd bijgezet. ROOSEVELT GAAT HET VOLK RAADPLEGEN. President Roosevelt is van plan, om streeks 15 Juni een reis te ondernemen door verschillende staten der Unie. Hij wil op die tournee verschillende rede voeringen uitspreken, die de openbare meening opheldering omtrent zijn bin nen- en buitenlandsche politiek zullen geven. De president zal zich dan tevens van de openbare meening des lands op de hoogte kunnen stellen, zeker ten aanzien der neutraliteitswet. TOENEMENDE GISTING IN BOHEMEN. De Poolsche pers signaleert een toe nemende gisting in Bohemen, waardoor de gestapo genoodzaakt wordt tot tal rijke arrestaties over te gaan. Zoo zou den voor eenige dagen 400 Tsjechen naar het concentratiekamp Buchwald gezonden zijn. In het concentratiekamp slechts één stuiver en toch zo zuiver PRESTO ZEEPPOEDER SLECHTS 5 CENT PER PAK Iglau zouden leden der Hlinka-garde zijn opgesloten, die geweigerd hebben zich aan het Duitsche gezag te onder werpen. DE GESPANNEN STEMMING TE DANTZIG. De politie van Dantzig heeft den ka tholieken Polen verboden hun traditio- neelen pelgrimstocht te houden naar Wejherowo in Polen ter gelegenheid van den Hemelvaartsdag. Deze pel- giimstocht is sinds eeuwen regelmatig door de katholieke Polen in Dantzig gehouden. Om onbekende redenen heeft de Dantzigsche politie twee leerlingen van de Poolsche school te Dantzig gearres teerd. DE OVERWINNINGSPARADE TE MADRID. De overwinningsparade te Madrid zou Vrijdagmorgen om 9 uur beginnen. Uit goede bron verneemt Havas, dat er 200.000 manschappen aan zullen deel nemen, onder wie 15.000 Italianen en 2500 Duitschers. Er zullen vierhonderd kanonnen en 300 lichte en middelmati ge tanks worden meegevoerd. HET TEKORT OP DE ITALIAANSCHE BEGROOTING. Volgens het rapport der financieele commissie zal het tekort op de begroo ting 19391940 vijf milliard lire be dragen. In zijn conclusies betreffende de middelen om het evenwicht der be grooting te herstellen, bepleit de rap porteur een zekere verhooging van be lasting en vermindering van de be- stuursuitgaven. TURKIJE'S AANSPRAKEN OP DE HATAJ. Naar de Times uit Parijs verneemt, is de Fransche regeering thans op de hoogte gebracht van het weloverwogen en gedetailleerde standpunt ten aanzien van den afstand van Hataj, het vroe gere sandzjak Alexandrette, aan Tur kije. Dit is de eenige kwestie, welke nog om oplossing vraagt, voordat tus schen Frankrijk en Turkije een verdrag tot stand kan komen, overeenkomstig het Engelsch-Turksche van enkele da gen geleden. De Turksche regeering is van meening, dat de afstand in een zeer nabije toekomst moet geschieden, ter wijl de Franschen hem zouden willen uitstellen tot het eind van het jaar, wanneer de mandaatregelingen komen te vervallen. MOEILIJKHEDEN IN TSJECHIË. De bevolking in de provincie, aldus meldt Havas uit Praag, schijnt moeilijk te wennen aan de Duitsche overheer- sching. Kenmerkende incidenten komen voortdurend voor: in Nyrany zou een meisje geweigerd hebben met een Duit- schen officier te dansen, hetgeen een vechtpartij tengevolge zou hebben ge had tusschen Tsjechen en Duitschers, waarbij verscheidene gewenden zouden zijn gevallen. Een dergelijk incident heeft den autoriteiten aanleiding gege ven om den uitzonderingstoestand af te kondigen in het district Vlasim en de stad Slapy. Militaire patrouilles zouden in die streken patrouilleeren om een klandestienen radiopost te ontdekken en de drukkerij op te sporen, die natio nalistische Tsjechische vlugschriften r uitgeeft. De moderne Chineesche muur De laatste dagen, die aan het offici- eefe bezoek van den Führer aan de Duitsche versterkingen langs onze Zuid- Oost grens voorafgingen, is, zoo mo gelijk' nog harder gewerkt dan reeds gewoonte was. In den gorael van ver- sterkingen komt, uiterlijk, hoe langer hoe meerteekingen. Aan den weg Vaals en Aken heeft men, meer naar Aken toe, een nieuwe matten omrastering neergezet, waarachter, aan het oog ont trokken, de ondergrondsche werkzaam heden worden verricht. Onmiddeliijk aan de Nederlandsche grens slechts eenige tientallen meters verwijderd, onder aan den Sneeberg, waar de laatste weken de ondergrond sche arbeid stop stond, is men ander maal met graaf-en betonwerk begonnen. Zoo liggen thans in directe nabijheid van de Nederlandsche Zuid-Oost grens zes a zeven vestingen, twee drie ver diepingen in de aarde. Onder den grond is alles met elkaar verbonden door betongangen. Verleden jaar is men op gelijke wijze bezig geweest in de bosschen vlak bij het bekende Drielandenpunt. Toeristen en vacantiegangers zullen zich herrinne- ren, dat daar daar steeds een Duitsche wacht op post stond. In de spannende dagen van September jl. was deze ver drie-, viervoudigd. Het was daar toen af en toe een genoeglijke reünie van Duitsche, Belgische en Nederlandsche grensbewakeningsmannen. Het gaf den in spanning verkeerenden burger weer moed. De Duitsche wacht is nu niet meer aanwezig, hij staat tenminste niet meer constant op post. Maar ook van de verrichtte werkzaamheden voor de Duitsche versterkingen zal thans niemand meer iets bemerken. Alles zit in den bodem en is sinds lang over groeid en verder onzichtbaar gemaakt. Aan onze uiterste Zuid Oostpunt strekt dit knooppunt van Duitsche bevestigings- werken zich als een stad onder den grond kilometers en kilometers ver uit. Aldus is Duitschland als 't ware omgeven docr 'n Chineeschen muur, maar dan op mo derne wijze opgevatvestingssectoren, loopgraven, tankputten en tankvangers, en wat dies meer zij. Onder den grond bevinden zich volledige kamers en arse nalen, alles electrisch verlicht en telefo nisch verbonden. Daar kan bij wijze van spreken nog geen muis dcor. Intusschen zitten hier in dit kleine bestek voor milüoenen en millioenen in den grond. Een leger van vrachtaulo's van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch van NORMAN CHARLTON. Nadruk verboden. Hoe zoo? Hij wou niet weg! H1j wilde me met alle geweld helpen. Ik haat jon gelui met zulk gebrek aan tact. Ik vind, merkte Tommy op dat je dankbaar had moeten zijn, zoo veel vriendelijkheid van iemand te ondervinden op een dergelijk uur. Lilian frontste de wenkbrauwen. Ik vind het heel onvriendelijk, dat jij zijn partij opneemt. Als vader last heeft van slechte spijsvertering geef ik er de voorkeur aan met rust gelaten te worden: dat kun je toch zeker /el begrijpen? Op welke manier wilde die vreemde je dan helpen? vroeg Greville rustig. Hij stelde allerlei idiote dingen voor. Tenslotte moest en zou hij over het hek klimmen, een venster stuk slaan om een keukenraam te openen, zóó toegang tot het huis krijgen en van binnenuit de voordeur open doen. Dat zou lang niet iedereen aan bieden, prees minister Greville glim lachend. Om den drommel niet, mompel de Tom. Ja, maar die dwaze jongen ging het verkeerde huis binnen! Hij ging inhet huis van lady Stephard hier te genover, waar wij onder de portiek zaten. Hij dacht dat het ons huis was! Ik heb razend het land aan lady Shep- heard, maar dat heeft er niets mee te maken. Ik. riep hem terug, maar hij wilde niet komen. Waar is die jongen nu? infor meerde Greville op ernstigen toon. In de gevangenis. Er kwamen tranen in Lilian's oogen. Ze hebben hem gearresteerd; ik zag hem tusschen twee agenten wegvoeren. Hij was druk bezig ze iets uit te leggen, maar zij glimlachten spottend en ongeloovig. Waar was jij? Ik keek uit het raam van onze slaapkamer. Het was een oogenblik stil; toen stond Tommy kwasi-verontwaardigd op. Dit is geen plaats voor mij, zei hij somber. Je bent zijn medeplich tige; met een misdadigster wil ik niets meer te maken hebben. Helaas, mijn arme zuster! Jij spot overal mee, zei Lilian boos. Zij wendde zich naar Greville. Helpt u mijHet gezicht van dien armen jongen vervolgt mij gewoon. Misschien heeft hij een moeder. Wat een verschrikkelijke gevolgen kunnen onnadenkendheid en een booze bui toch hebben! Ik heb er vreeselijk be rouw van, want hij bedoelde het zoo goed. Lilian stondo p en liep naar Greville toe. Hij scheen over haar verzoek na te denken. Ik stel één voorwaarde, zei hij eindelijk. En ik ga ermee accoord, ant woordde Lilian. Zelfs vóór ik weet wat u van mij verlangt. De voorwaarde is dat jij het als je plicht zult beschouwen, dezen jon geman op te voeden. Op te voeden? Door hem aan zijn verstand te brengen, dal hij veel te slap en te goedzakkig is. Leer hem flinker te zijn, mannelijker, niet zoo kinderlijk. Hoe kan ik dat nu doen? vroeg Lilian verbaasd. Waarschijnlijk zal ik hem nooit in mijn leven weer zien. En om de waarheid te zeggen, hoop ik ook, dat dit het geval zal zijn. Tóch is dat mijn voorwaarde, hield Greville vol. Waarom stelt u zoo'n voorwaar de? mengde Tommy zich opeens in 't gesprek. Ik ben er sterk tegen, dat Lilian zich aan de opvoeding van vreemde jongelieden wijdt. Ze is er al mee begonnen; laat ze er mee voortgaan, antwoordde Gre ville onverbiddelijk. Ik wil het niet hebben, stribbel de Tommy tegen. Lilian mengde zich in de discussie. Meneer Greville heeft alle recht, aan zijn hulp elke voorwaarde te verbin den, die hij noodig acht. Ik neem die voorwaarde aan, hoewel ik niet be grijp, waarom u die stelt. Ik beloof u, dat ik, wanneer ik dezen jongeman ooit weer mocht ontmoeten, mijn best zal doen, hem op te voeden. Je zult hem weer ontmoeten, zei Greville, daar zal ik wel voor zorgen! Lilian schrok terug voor dit voor uitzicht. Wat moet ik in vredesnaam te gen hem zeggen? vroeg ze. Vraag je aandeel in het tafelzil ver, dat hij gestolen heeft, opperde Tommy kwaadaardig. Zorgt u alsjeblieft dat hij onmid dellijk in vrijheid wordt gesteld, zei Lilian, die door Tommy's opmerking weer aan den toestand van haar „slachtoffer" werd herinnerd, smee- kend tegen Greville. Terwille van zijn arme moeder. Je weet niet eens, of hij een moe. der heeft, gromde Tommy. Jawel, antwoordde de minister hij heeft een moeder. Toevallig is ze mijn zuster. En ik kan jullie tevens mededeelen, dat mijn neef op mijn bevel is vrijgelaten. Lilian ging verschrikt zitten. Wil iemand soms nog thee heb ben? vroeg zij haperend. En.... wat voor prachtig weer voor dezen tijd van het jaar. HOOFDSTUK III. De mevrouw van den overkant. Jo'siah Turner, Lilian's vader, was een man van bekwaamheid. Hij had een flinke zaak van zijn vader geërfd en op deze soliede fundeering een enorme onderneming opgebouwd. Hij was een onaanzienlijk klein man, die met een toonlooze stem stamelend sprak. Hij was lid van het parlement ge worden omdat het met zijn belangen strookte; niet uit persoonlijk eerzucht of uit een verheven verlangen om het menschdom te dienen. Hij bezat de gave de consequenties van zijn daden en ondernemingen vooruit ten volle te kunnen overzien. Hoewel buitenge woon gefortuneerd, was hij een een voudig man, niet trotsch op zijn geld en positie. Natuurlijk gaf hij de voor keur aan den omgang met mcnschen van zijn eigen maatschappel ijken stand, maar als de omstandigheden 't meebrachten, zou hij zonder een spoor van neerbuigendheid aan dezelfde ta fel gaan zitten met zijn bedienden. Vele jaren geleden had een jong meisje thee en taartjes verkocht in een kleinen winkel in het stadje Woolcombe. Haar geestige manier van praten en haar vroolijke plagerijen vermaakten hem toen en hij vond het prettig naar haar gebabbel te luiste ren. De lunchroom werd door deze jonge dame en haar oudere zuster ge- i dreven en na zijn huwelijk met de jongste van de twee dames, had hij er op aangedrongen dat zijn vrouw iedei jaar haar zuster, die tie zaak had voortgezet, ging bezoeken. Eigenaardig (of misschien juist niet eigenaardig) onttrok mevrouw Turner zich echter, als zij er maar cenigszins de kans toe zag, aan dezen plicht. Haar man had nooit begrepen, waar om zij ongaarne aan haar vroegere broodwinning herinnerd werd; hij was niet behept met dat gevoel van valsche schaamte, dat zijn vro nv er toe bracht, zich voor het onberispelijk verleden te schamen. Het was haar echter niet lang be schoren, het genoegen te smaken, zich „een dame" te voelen. Een jaar of zes na haar huwelijk stierf ze en liet Li lian, een kind van drie jaar achter. Haar man had veel van haar gehou den; na haar dood werd hij stil en teruggetrokken en ging heelemaal op in zijn zaken. Zijn vermoeiende zake lijke beslommeringen en misschien nog meer het clubleven, waartoe de eenzaamheid van zijn weduwnaar- staat hem bracht, waren de oorzaak van een toenemende karakterzwakte, waaraan de sterkste man niet kon ont komen. Maar hij had de belofte gedaan, dat hij zich, als zijn dochter van de kost school terugkwam en haar plaats als hoofd van zijn huis ging innemen, een strenger discipline zou opleggen. Toen het zoover was k\vam hij tot de con clusie dat zijn slechte gewoonte meer vat op hem had gekregen dan hij ooit gedacht had dal het geval zou zijn. Menigmaal werd Josiah Turner 'smor- gens wakker, zonder dat hij zich her inneren kon, hoe hij in zijn bed be land was! Hij sloeg zich dan tegen 't voorhoofd en herhaalde, dat het zoo niet ging, neen, dat het zoo niet ging. (Wordt vervolgd). PRO 40-0419 A ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en U zult 's morgéns „kiplekker" uit bed springen. lederen dag moet Uw lever minstens een liter gal In Uw Ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende is, verteert Uw voedsel niet, het bederft. U voelt U opgeblazen, U raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd en U bent humeurig, voelt U ellendig en ziet alles somber in. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. U moet CARTER'S LEVERPILLETJES nemen om een liter gal vrü te doen stroomen en U zult weer geheel fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de gal te doen stroomen. Eischt Carter's Leverpilletjes bij apothekers «n drogisten, f. 0.75. Ifctef' 3)

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 2