Binnenlandsch Nieuws. I. k! n ik GEMENGD NIEUWS rrfl ROODE STER r 'S. Hij is er wèg van! Tweede Blad e- lp Het goud van Mr. Kalaghan 21, t'n Scheepsbouwmij. boekt order. De Vereenigde Nederlandsche Scheepvaartmaatschappij te 's-Gra- venhage heeft den bouw van een dubbelschroef motorvrachtschip van circa 11 ÜÜO ton draagvermogen op gedragen aan de N.V. Nederlandsche Scheepsbouw Maatschappij te Am sterdam. De oplevering zal in April 1941 moeten geschieden. Het scüip zal worden uitgerust met twee Stork Dieselmotoren, welke het een dienstsnelheid van 17 mijl zullen geven. Het zal na oplevering emplooi vinden in de Holland-Australië lijn, naast de moderne motorschepen »Aagtekerk», «Abbekerk», «Alm- kerk» en »Areniskerk" Belastingverhooging in Indië vastgesteld. Thans is definitief beslist dat de inkomstenbelasting 1940 zal worden verhoogd met 25 opcenten en de vennootschapsbelasting met 50 op centen, waardoor het geraamde te kort op de begrooting 1940 met 17 millioen gulden zal worden terug gebracht tot 25 millioen. Naar de Nieuwe Gemeenschap. 317 plaatselijke propaganda- apparaten. Zooais bekend, berust de leiding van de actie Naar de Nieuwe Ge meenschap bij een algemeen comité, waarin alle groepen en schakeerin gen uit het katholieke volk ver tegenwoordigd zijn. Aangezien het zwaartepunt van de actie voor wat de propaganda naar buiten betreft voor een groot deel plaatselijk zal komen te liggen, moest worden overgegaan tot de vorming van plaatselijke comité s, die de actie plaatselijk zullen voeren. üp dit oogenbhk zijn reeds in 317 plaatsen dergelijke comité's ge vormd, bestaande uit vertegenwoor digers van alle groepen uit de plaatse lijke bevolking. Het stemt tot groote voldoening, dat op deze wijze overal de diverse standen en groepen el kander vinden en gaan samenwer ken, terwijl bovendien blijkt, dat van de zijde van de geestelijke en wereldlijke autoriteiten alle mede werking en steun geboden wordt, in vele uitgesproken katholieken gemeenten hebben de burgemeesters in het comité zitting genomen, of gaven door hun aanwezigheid op de installitievergaderingen van hun belangstelling en medeleven blijk, in weer andere zijn het de onder wijzers, die als voorzitter of als propagandaleider opireden en zoo valt overal een genegenheid tot toe nadering en samenwerking te con. stateeren, hetgeen ook plaatselijk aan de actie slechts ten goede zal komen. Overal is goede wil, overal belangstelling, die ook metterdaad wordt getoond. Er is thans voor de plaatselijke comité's waarvan er nog vele in voorbereiding zijn een uitvoerig program voor plaatselijke actie in voorbereiding. (Msb.) Toestand van Generaal Snijders beter. De verbetering in den toestand van Generaal Snijders houdt aan. Levensgevaar is niet meer aanwezig. (A.N.P.) Vrouwen getuigen van haar vredeswil. Veertienduizend Nederlandsche vrouwen hebben Woensdagmiddag op indrukwekkende wijze voor den vrede gedemonstreerd. Om klokslag half drie viel over de duizenden op de Admiraliteitskade een doodsche stilte: veertigspandoeken met slechts één woord: «Vrede», werden geheven en langzaam zette de eindlooze stoet zich in beweging. Zoo trokken de vrouwen, van alle leeftijden en ge zindten, zwijgend en met waardigen ernst door de straten en lanen van Rotterdam.De jaar lij ksche» Vrouwen vredesgang was begonnen. Een en veertig millioen eieren naar het buitenland. In het tijdvak van 9 t/m. 15 Mei zijn voor uitvoer goedgekeurd Versche kippeneieren naarDuitsch- land 19.327.200, naar Engeland 1.664.760, naar andere landen dan Duitschland en Engeland 555.510, in entrepot geplaatst 3.292.815. Versche eendeneieren naarDuitsch land 713.520, naar Engeland 672.120. In totaal 41.225.925 eieren. Het bezoek van de Koningin aan België. De burgemeester van Brussel heeft de volgende proclamatie aan het volk doen aanplakken Medeburgers, De Koningin der Nederlanden,de uitnoodiging van den Koning der Belgen beantwoordend, zal Dingdag 23 Mei in onze hoofdstad aankomen en zal er tot den volgenden Vrijdag verblijven De Brusselsche bevolking zal de geëerbiedigde Vorstin van een broe dervolk hartelijk ontvangen. In de huidige omstandigheden voelt België dat het meer dan ooit met dit volk vereenigd is door de banden van een nauwe en oprechte solidariteit. Bevlaggen wij de gevels onzer woningen tijdens diegelukkige dagen en dat overal in de feestvierende stad de Belgische en de Nederland sche kleuren vroolijk wapperen, ter eere van Koningin Wilhelmina. Brussel, 17 Mei 1939. De burgemeester, Adolphe Max. Het betreden der Stationsperrons Zooals bekend, is sinds 15 Mei bij de Nederlandsche Spoorwegen de controle bij den ingang, dus bij het betreden van de perrons, voor alle stations in den lande opgeheven. Het komt meermalen voor dat het publiek de nieuwe regeling niet begrijpt en zich zonder geldig plaats bewijs of perronkaartje op't perron begeeft. Bij het verlaten van het station vallen deze personen na tuurlijk in handen van de beambten, die bij de uitgangen hun controle blijven uitoefenen. Alleen de con trole bij het betreden van de per rons is opgeheven, bij het verlaten van het station moet men dus óf een geldig plaatsbewijs kunnen too- nen óf een geldig perronkaartje Niemand mag dus de perrons be treden zonder in het bezit te zijn van een geldig plaatsbewijs of een perronkaartje. Wie zich hieraan houdt, voorkomt zoowel voor zich zelf als voor de beambten veel last. Dronken chauffeur rijdt een baby, twee meisjes en een man dood. Op den straatweg Oldenzaal Enschede heeft een dronken chauf feur op den avond van Hemelvaarts dag in een dollen rit een vreeselijk ongeluk veroorzaakt, waarbij vier slachtoffers te betreuren zijn. Een meisje van 12 jaar, een baby van een half jaar en een man van 32 jaar werden op slag gedood, terwijl het 14-jarige zusje van den baby zoo ernstig werd gewond, dat het in den loop van den nacht in het zieken huis is overleden. Uit de richting Oldenzaal kwam een blauw-grijze wagen aangereden gemerkt M. 48921, waarin twee mannen en een vrouw gezeten waren die een pleizierritje maakten. De wagen reed volgens ooggetuigen met groote vaart en slingerde over den weg. Bij de bocht voor het dorp kon de chauffeur den wagen niet meer op den weg houden. Hij reed over het rechts gelegen rijwielpad heen op het verharde gedeelte, dat aan den buitenkant daarvan ligt en daar raakte hij de kinderen van achteren. De kinderwagen werd vergruizeld het kindje werd over een sloot ge slingerd en was op slag gedood. Zijn zusje werd overreden en daarbij aan beenen en hoofd levensgevaar lijk gewond, Annelje Smink werd eenige meters weggeslingerd en kreeg zoo ernstige hoofdwonden, dat zij na eenige minuten overleed. De auto reed met onverminderde vaart door en schepte vijftien meter verder den 32-jarigen A. Moddejonje, die met zijn vrouw en een kind een fietstochtje maakte. De vrouw, die het kind achter op haar fiets had, kon nog juist achter de boomen vluchten. Haar man werd echter met zulk een vaart aangereden, dat hij tien meter verder met een hevi- gen smak op straat terechtkwam. Ook Moddejonge was vrijwel op slag dood. Omwonenden, die het ongeluk gezien hadden, namen de zoo zwaar getroffen echtgenoote van het slacht offer in hun woning op. Ook werden de ouders der getroffen kinderen, die dicht in de buurt wonen, ge - waarschuwd. De chauffeur, die dit zoo ernstige o'ngeluk had veroorzaakt, was eerst doorgereden, doch een vijfhonderd meter verder stopte hij toevallig bij de woning van den rijksveld wachter Smit. Tegen de omstanders zeide hij met een lodderige sttm: »Ik geloof, dat ik menschen heb aangereden«. De man werd onmid dellijk gearresteerd en naar het politiebureau overgebracht. Wat hij in zijn dronkenschap veroorzaakt had, was echter ook toen nog niet tot hem doorgedrongen. Hij was den geheelen dag op den boemel geweest. 's Nachtstogen oen boom gebotst- Woensdagmorgen tusschen vier en zes uur is op den Napoleonsweg onder de gemeente Heel een per sonenauto tegen een langs den weg staanden dikken beukeboom gere den. Een patrouille militaire politie en eenige arbeiders troffen 's morgens om halfzeven den totaal vernielden auto aan en vonden er den 55- jarigen J. van Esser, uit Roermond, eigenaar van den bekenden hout handel »Het Steelo in liggen. Hij bleek te zijn overleden. Uit sporen op den weg kwam vast te staan, dat de auto niet geslingerd had en met groote kracht tegen den boom was gebotst. Te ruim haltvier was de heer Van Esser de Belgische grens gepasseerd in de richting Roermond. Het slachtoffer, dat ge huwd was en vader van een groot gezin, is naar Roermond overge bracht. Na onderzoek is het stoffe lijk overschot door de Justitie vrij gegeven. De heer Van Esser was een be kend en gezien persoon in Roer mond. Haarlemmer aan de Justitie overgeleverd Het onderzoek door de politie in de moordzaak-de la Chambre is thans beëindigd. De dader V. heeft niets meer aan zijn bekentenis willen toevoegen, zoodat hij heden morgen in handen van de Justitie is gegeven, waarna hij in het Huis van Bewaring is opgesloten Het blijft niettemin mogelijk, dat bij de instructie door den rechter commissaris de zeer sterke vermoe. dens in zake brandstichting en roof bewaarheid zullen worden, feiten, die V. nog steeds blijft ontkennen, te hebben gepleegd. Slechts den moord op zijn collega, den verze keringsagent de la Chambre, dien hij met harde slagen doodde, heeft hij toegegeven De heer de la Chambre is onder groote belangstelling ter aarde be steld. Baggermolen »Aden« gezonken. Twee runners verdronken. De baggermolen »Aden« van de Hollandsche Aanneming Mij., welke tezamen met een bak gesleept werd door de sleepboot »Oostzee« van Leith naar Sliedrecht is tijdens stormweer op de Noordzee omge slagen. Aan boord van de »Aden« be vonden zich de runners A. Markus en L. ile Vos, beiden woonachtig te Maassluis. De »Oostzee«, een sleeper van L. Smit Co's internationalen Sleepdienst, heeft gedurende den geheelen morgen naar de. beide door M. BURGHOUTS. H) Hoog boven in de boom zat Konoyo \erscholen in de takken. Het vijande lijke kamp was verlaten. Geen sterve- - ling was er te zien. Zie zo, nu naar heneden en een kijkje gaan nemen irt het hol van den leeuw, om eens te zien wat hij uil de sporen kon opma ken. Behendig verliet hij zijn hoge uit kijkpost, drong door een stukje wil dernis heen en hij stond in het verla ten kamp. Uit het hoopje as maakte hij op, dat ze enkele uren geleden wa ren verdwenen. De sporen leidden in Westelijke richting. Zijn vermoeden bleek dus juist te zijn. Vlug terug naai de kameraden. In snel tempo aan vaardde hij de terugtocht. „En Konoyo, iets nieuws", zo begon Oom Koos toen Konoyo in hel kamp terugkeerde. „Zoals ik veronderstelde zijn Hor- balt's mannen „Verdwenen? Waar naar toe?" „Hun gehele kamp is opgebroken en in Westelijke richting zijn zij het land ingegaan". „Toen jij me straks zo haastig ver- lelde, heb ik gepeinsd en nog eens ge peinsd,* maar ik kon er geen enkele oorzaak voor vinden". „Nu, dan zal ik het u vertellen. Reeds enkele dagen bestond bij mij het vermoeden dat de heren iets bij zonders in het schild voerden. Bij ieder bezoek dat ik hen bracht, werd dit sterker. Ik kon hun taaltje echter heel moeilijk verstaan en daarvan had ik last bij mijn ondervindingen. Bij ieder bezoek werd het echter nog duidelij ker en het vertrek van de heren be wijst, dat ik goed heb gezien. In het kort komt hun plan hier op neer: Zij willen Horbalt en de andere ban dieten uitschakelen en zelf met de hele buit er van door gaan. Daarom hebben zij Horbalt radio-telegrafisch bericht, dat liet nog wel een paar maanden aan kon lonen voor de schat geborgen is. Zij weten echter drom mels goed dat het veel en veel vlugger gebeurt. Vanmorgen zijn ze in Weste lijke richting vertrokken, teneinde zo vlug mogelijk een negerdorp te berei ken om met mooie woorden en belof ten de negerstam voor hun gemeen plan te spannen. Over enkele dagen kunnen wij hen, aan het hoofd van een legertje negers terug zien komen. Zij zullen op geruime afstand van ons kamp blijven om niet ontdekt te wor den, maar zodra wij zekerheid hebben dat wij de schat in ons bezit hebben, zullen zij ons overvallen. Nu, ze kun nen op een hartig onthaal rekenen". „Dat is een lelijke streep door de rekening, Konoyo, dat wordt een ge vaarlijke boel. Hoe kunnen wij een aanval van een neger-leger afslaan? Wat moeten wij beginnen, Konoyo, wanneer zij met een grote weermacht komen?" „Er zal geen aanval komen, meneer Terberg, want wij zullen hun plan ver ijdelen". „Hoe?" „Wij stellen een kleine expeditie samen, achtervolgen hen en voor ze liet eerste negerkamp bereikt hebben nemen wij hen gevangen, nemen hun spullen in beslag en gaan gewoon door met de dagelijksche berichten aan Horbalt te seinen, via hun radio". ..Dat is een idee! Wie wil je mee nemen?" „Beckmann, Janus en 4 Abessijnen. Zij zijn slechts met 4 man, zodat wij gemakkelijk werk hebben". „Ja, dat is zo". Oom Koos deelde de andere reizi gers het nieuws mede en Konoyo waarschuwde Beckmann en 4 van de handigste Abessijnen. Wim wilde met alle geweld mee en ten slotte werd het hem toegestaan. Goed beschouwd was er toch eigenlijk geen gevaar aan de achtervolging verbonden. gekeken. Benzine» wapens, munitie en levenmiddelen werden er in gedaan en na een half uurtje was bet kleine ge zelschap verdwenen in de schier ein deloze, onherbergzame wildernis van Midden-Afrika. Door een moeilijk ter. rein, vol oneffenheden en te midden van allerlei gevaren, zocht de auto met de 7 dappere mannen haar weg naar de bandieten. Met vaste hand leidde Beckmann de machine door 't nog verse spoor, dat hun voorgangers enkele uren geleden hadden gemaakt. (Wordt vervolgd). OVER „PINKSTERLUMMELS" EN „WATERVOGELS." Pinkstergebruiken in het buiten land. Behalve de Pinksterbruid, die niet alleen in ons land, maar ook in ande re landen is, wordto ok in vele streken een Pinksterluinmel gekozen. Dat is de luiste knecht uit het dorp, en het is dus niet prettig om in dit „geval" de held te zijn. Vroeger trokken de jongens op Luilak morgen naar buiten en maakten van takken en brandnetel- groen een luilak, die ze dan voor het huis van den Pinksterlummel neet- zetten. In sommige streken schenen de jon. gens het toch niet zo erg vervelend te vinden om zo in het middelpunt van de belangstelling te staan, want ze ga ven zich wel eens vrijwillig voor het baantje op. Ze werden dan helemaal met klissen en groen behangen en in Haarlem werd de jongen dan ook „Klissenhoer" genoemd. In Engeland heeft men hetzelfde gebruik en hier wordt de Pinkster lummel „Jack in the Green" genoemd, wat betekent „Jaap in het groen." In Rusland kent men het gebruik van de „Groene Week" of „Takweek" 6, 10 en 13 ct per liall ons Ja, wie een pijpje Roode Ster op steekt, is „wèg" van dit heerlijk aroma, dezen fijnen smaak! Want Niemeijer's Roode Ster, zoo mild en geurig, blinkt uit in kwaliteit. NIEMEIJER'S runners gezocht doch zonder resul taat, zoodat zij vermoedelijk bij dezen ramp zijn omgekomen. Een wandelende heuvel. 25 Centimeter per uur. Te Clermont in het Fransche departement Oise, tusschen Amiens en Compiègne verschuift een heuvel, onweerstaanbaaren meteen snelheid van 25 centimeter per uur. Reeds heeft een huis het tegen den gesta- digen druk van de massa aardeten steenen moel.en begeven, terwijl een ander huis ernstig wordt bedreigd. Indien de verschuiving niet eer spoedig tot stilstand komt, zal ook een groote verkeersweg, die er dicht langs loopt en een spoorwegempla cement worden bedolven. Engelschman gedood. Een 22-jarige jongeman uit Lon den, die een reeks artikelen schreef voor een Londensch Zondagsblad, is gistermiddag, toen hij op een motorrijwiel over den weg van Rehoboth naar Tel Aviv reed, door een Arabischen scherpschutter dood geschoten. Een brutaal stukje. Te Parijs is een gewapende over val gedaan op de vroegere woning van Mendel, een minister uit het kabinet-Negiin, die thans in gebruik is bij de organisatie tot hulpverlee ning aan de naar Frankrijk uitge weken Spaansche republikeinen. De directeur, zijn secretaresse en vier bezoekers werden vastgebonden en hun werd de mond gesnoerd. De indringers, die geen geld vonden, maakten zich met de horloges van den directeur en de secretaresse en de portefeuille van een van de be. zoekers uit de voeten. alle huizen van buiten met groen ver. sierd en overal staan bloemen voor de ramen en bij de deuren. De meisjes dragen korenbloemen in hun haar en iedereen doet zijn best om de mooiste bloemen te dragen. De Groene Week is dan ook de feestelijkste week van het hele jaar. De mensen voelen zich door al hei groen en de bloemen van zelf in een goede Pinksterfeeststeni- ming en dat is best te begrijpen! 10 NIEUWE RAADSELS. Waar leeft de boer, die knollen zaail. Of met een zeis het hooi afmaait? Wie gooit er altijd zonder straf Van de vruchtboom vruchten af? Zeg mij zo vlug eens als het kan, Wrie graaf is, maar geen edelman. Zeg mij toch eens: welke makers Zijn hij 't ziekbed slechte wakers? Help mü eens met de vraag op pad Welk haar toch Koning David had? Wie weet liet, die zegge 't mij; Welke motten eten wij? Altijd is het rond en plat, Hard en blinkend. Wat is dat? Vertel mij allen nu eens gauw: Wanneer toch komt er wit uit grauw? Ik weet een pan, een beste pan, Waarin men toch niet bakken kan, Niet stoven en niet koken kan. Hoe heet toch wel die vreemde pan? Komaan! Nu heel goed opgelet! W at heet wel bed, maar is geen bed Om er een poos, met goed fatsoen, Een heerlijk dutie od te doen? Dp hputp nntn vvprd nifcxpypplif or, nj_ met Pinkstprpri In Hio wnal/ wniulan ZELDZAAM ZACHT ÉN LICHT IN DE PIJP

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 5