Sprang-Capelle. Gemengde Berichten* FEUILLETON HET MEISJE UIT DE LUNCHROOM. Begrotingswijzigingen. Kasgeldleening van ƒ27.000. Gemeente-wapen, school kwestie en woningtoestand. Vrijdagavond kwam de raad der gemeente Sprang-Capelle in openbare vergadering in de geheel gerestaureer. de raadszaal onder voorzitterschap van den Edelachtbaren Heer burge meester Smits bijeen. I>e voorzitter sprak een kort wel komstwoord, hopende dat de leden van den raad de moderniseering naar ge noegen zouden vinden. l)e notulen der vorige vergadering werden hierna zonder op- ot' aanmer kingen goedgekeurd en vastgesteld. Onder de ingekomen stukken was een bericht van den minister van Eco. nomische Zaken, waarbij de wijziging van de verordening op de winkelslui tingswet werd goedgekeurd. Verder was er een verzoek van den heer J. P. van Dam, die namens alle kappers verzocht de in de vorige raadszitting vastgestelde vrije Dins dagmiddag oj) te heffen, wanneer er in die week feestdagen zouden zijn. B. en W. stellen voor, hier niet op in te gaan, aangezien zij daartoe geen reden aanwezig achten. Dhr. .1. Vos vraagt hoe dat in ande re gemeenten geregeld is. De voorz.Op verschillende manie ren. Dhr. J. Kraak: Wanneer het even tueel noodig mocht zijn, dan zouden de kappers even een verzoek tot den burgemeester kunnen richten, die dan dispensatie zou kunnen verleenen. De voorzitter zegt echter, dat hij daarvoor geen bevoegdheid heeftwel voor verlenging van de winkelsluiting. Z.h.st. wordt 't voorstel van B. en W., om op dit adres niet in te gaan, goedgekeurd. Verder is er onder de ingekomen stukken: proces verhaal van kasopna me hij den gemeente-ontvanger, mach tiging van het doen van uitgaven op de hegrooting '38, bericht dat de ge meente geen extra-bijdrage krijgt uit het werkloosheidssubsidiefonds. Be richt van den minister van Binnen- landsche Zaken, dat hij het bepalen van de jaarwedde van den gemeente secretaris twee van zijn vorige dienst, jaren meetellen. Verder is er een verzoek van een 9-tal caféhouders, om gedurende den zomertijd de cafe's tot 11 uur open te laten zijn. De voorzitter deelt hierbij mede, dat dit verzoek reeds meerdere malen in den raad is behandeld en dat er steeds afwijzend over is beschikt. Daarom stelt hij voor, om ook nu geen toestemming te verleenen tot wij ziging van het politie-uur. Op slot van zaken zou het aan hei prestige van den raad geen goed doen, wanneer men nu toestemming zou ge ven. Aldus wordt besloten. Dan komt aan de orde: Verzoek schriften van ontheffing of verminde ring van de straatbelasting en het schoolgeld. De voorzitter zegt, dat het hier en kele eigenaars betreft van gebouwde eigendommen, die 3 maanden leeg hebben gestaan en dat de schoolgeld- vermindering zijn oorzaak vindt in vermindering van den aanslag. Dit voorstel wordt z.h.st. aangeno men. Over een verzoek van den heer C. J. de Rooy om vermindering van pacht voor een perceeltje, gelegen aan den Eikendijk wordt goedgunstig be schikt en de pacht gehalveerd, aange zien er met de werkverschaffing een stukje van af is genomen. De begrooting van het Burgerlijk Armbestuur van Capelle wordt zoo gewijzigd, dat dit instituut 750. meer subsidie krijgt. De oorzaak hiervan ligt in het feit, dat de post: geneeskundige hulp zeer hoog was. De agendapunten 6 en 7 resp. be trekking hebbend op de begrootings- wijziging '38 en '39 worden voorloopig overgeslaan. Aan de orde komt dan het voorstel van B. en W. tol het sluiten van een geldleening van ƒ27.000. De voorzitter zegt, dat dit geld noo dig is voor: de begraafplaats, de ver bouwing van hel raadhuis, tekort wo* ningbouwver. in Capelle en ingevolge art. 72 L. O. wet. Op heel voordeelige voorwaarden n.l. tegen 3% kan de gemeente dit geld krijgen. Z.h.st. wordt aldus besloten. Het aandeel van de gemeente voor extra-hulp aan werkloozen, de z.g. B.-steun zal voor het jaar 1939 ƒ408 bedragen. Zonder op- of aanmerking goedge keurd. Vervolgens komt aan de orde: Aanvrage van het bestuur van de school met den Bijbel te Capelle om beschikbaarstelling van gelden, Inge volge artikel 72 der lager onderwijs wet 1920. De voorzitter zegt, dal het hier een bedrag betreft van 540.dat noo dig is voor de vernieuwing van de plafonds. De gemeente-opzichter heeft tie zaak bekeken en geconcludeerd, dat vernieuwing dringend noodzakelijk is. De mogelijkheid is lang niet uitgeslo ten, dat de plafonds op een goeden of kwaden tlag naar beneden zouden ko men. De heer Verheijden: „Allereerst wil ik opmerken, dat, hetgeen ik over deze aanvrage van het schoolbestuur wil zeggen, niet gezien mag worden uit een oogpunt van vóór- of tegenstander van het bijzonder on derwijs. Het gaat enkel over de kwes tie of deze aanvrage al of niet gewet tigd is. M.i. is art. 72 der L.O. wet niet van toepassing op deze aanvrage van het Schoolbestuur. Art. 72 betreft immers aanvragen om uitbreiding of verbouwing of ver andering van inrichting van een schoolgebouw, waaronder aanschaf fing van nieuwe schoolmeubelen, leer. en hulpmiddelen begrepen. Deze aanvrage betreft echter repa ratie aan plafonds en dakgoten, die vallen onder de vergoeding van art. 101. Aan de Openbare School te Capelle zullen dit jaar ook reparaties aan de goten noodig zijn. In 1938 is het gym nastieklokaal gerestaureerd. De mu ren zijn afgehakt en opnieuw bepleis terd, het plafond is gerepareerd en al het houtwerk is opnieuw geschilderd. Alle verdere reparaties aan de vloeren in de leslokalen komen ten koste van liet openbaar onderwijs en vinden uit drukking in de kosten, die per jaar en per leerling volgens art. 101 aan de bijzondere schoolbesturen worden uil- gekeerd. Als de schoolbesturen de onder, houdskosten aan de gebouwen dei- openbare scholen eerst vergoed krij gen volgens art. 101 en niettemin het onderhoud aan hun gebouwen konden betaald krijgen volgens art. 72 der L. O. wet, dan zou aan de bijzondere scholen het onderhoud dubbel betaald worden. De gemeenteraad van Gorcum wei gerde zelfs gelden voor vernieuwing van een dak en Ged. Staten van Zuid Holland handhaafden dit besluit. Bij K. B. van 7 Maart 1923 (No. 10) is beslist, dat vernieuwing van een dak geen verbouw of verandering van inrichting is. Waar het in deze aanvrage van het Schoolbestuur gewone reparaties be treft, welke ook in de gebouwen voor openbaar onderwijs voorkomen, moet het bedoelde onderhoud bestreden worden uil de vergoedingen volgens art. 101. Het gebouw is niet meer in onder houd bij de gemeente. De lokalen zijn indertijd afgestaan aan het Schoolbe stuur. Voor dien werden de onder houdskosten jaarlijks afgetrokken van de vergoeding volgens art. 101. Thans krijgt het Schoolbestuur de volle vergoeding naar den maatstaf van de kosten van het openbaar onderwijs en komt het toch met de onderhouds. kosten bij de gemeente en tracht deze onder te brengen onder art. 72. Dit is m.i. onwettig en daarom kan ik mijn stem niet geven aan het voorstel van B. en W., om deze aanvrage in te willigen". Dhr. Kraak sluit zich bij dhr. Ver heijden aan. Ook hij is van meening dat het voorstel van B. en W. onwet- wettig is. Dhr. Kerst staat echter op een an der standpunt. Hij zegt dal er talrijke beslissingen zijn genomen in anderen zin dan de door den heer Verheijden aangehaalde beslissing. Verder zegt hij dat deze reparatie niet tot de normale onderhoudskosten behoort, het komt misschien eens in de 50 jaar voor. Er zijn aan deze aanvrage geen wettelijke bezwaren verbonden en spreker ziel dan ook geen motief haar te weigeren. Dhr. Michael staat op hetzelfde standpunt als de heeren Verheijden en Kraak en zegt hun bij een eventu eel voorstel steun toe. Wethouder van Willigenburg zegt, dat het zoo de voordeeligste oplossing is voor de gemeente. De voorzitter, de verschillende spre kers antwoordend, zegt, dat hij het niet juist vindt dat de verbetering van bet gymnastieklokaal hier als antece dent wordt genomen, aangezien alle raadsleden weten dat de verbetering hiervan alleen gekomen is doordat er zooveel vergaderingen in de zaal wer den gehouden. Hij onderschrijft ver. der wat de heer Kerst heeft gezegd. Op uitdrukkelijk verzoek van B. en W. heeft iiet schoolbestuur zoo gehan deld. Tegenover het voorbeeld van den heer Verheijden staan tallooze anderen, die hel tegendeel bewijzen. Het schoolgebouw is pl.m. 4 jaar geleden overgedragen aan hel school bestuur. Wanneer nu blijkt dat de plafonds zoo slecht zijn, dan zijn wij toch verplicht deze te vernieuwen. De heer Verheijden zegt vervolgens dat hij altijd een tegenstander is ge weest van overdracht van de school. Wanneer deze overdracht niet had plaats gevonden, dan zouden wij nu de plafonds moeten vernieuwen, maar thans, nu de toestand zoo is, niet. Hij stelt voor niet met B. en W. mee le gaan. De lieer Kerst verzoekt den heer Verheijden dezen stap niet te doen. Dhr. Michael zegt dat hij er.niet op tegen i£ hei schoolbestuur ter wille te zijn, maar hier kan hij toch zijn stem niet aan geven. Het voorstel van B. en W. komt dan in stemming en wordt met 8 tegen 3 stemmen aangenomen. Tegen waren de heeren Verheijden, Kraak en Michael. De begrootingwijzigingen voor de jaren '38 en '39 worden z.h.st. goed gekeurd. Voor het dienstjaar 1938 be lieft het enkele overschrijvingen en voor 1939 verandering in de posten: geldleening, salaris ambtenaren en steunverleening. De rekening over het jaar 1937 is goedgekeurd en aangezien de nieuwe verzekering per 1 Jan. 1938 is inge gaan, stellen B. en W. voor: de zeker, heidstelling van den oud-gemeente ontvanger J. L. van Santen op te hef fen. Z.h.st. wordt dit besloten. Dan komt aan de orde een voorstel van B. en W. inzake vaststelling van een gemeente-wapen. De voorzitter heeft een wapen ont worpen waarin de wapens van de drie a.m. gemeenten vereénigd zijn. Dhr. Verheijden vraagt of er kosten aan verbonden zijn, hetgeen de voor zitter ontkennend' beantwoordt. Het verheugt den heer Verheijden dat de drie oude wapens dan aaneen gesloten zullen worden. Toch zag hij liever als wapen een ondergaande zon. De burgemeester zegt dat een on dergaande zon ook als opkomende zon zou kunnen worden aangezien. Z.h.st. besluit de raad het voorstel van B. en W. goed te keuren. Dan stelt de voorzitter aan de orde: Aanvaarding nieuwe voorwaarden geldleening N.V. Waterleiding Maat schappij „Noord;-West-Brabant". De rente wordt hierbij van 4% tol 3£% verlaagd. De heer J. Vos vraagt of hierdoor in de toekomst ook een tariefsverla ging komt, hetgeen de voorzitter be vestigt. Z.h.st. besluit de raad vervolgens tot verkoop van grond aan den heer J. Huysman. Het betreft hier het be kende perceeltje aan het Vaartje, waarvoor het eerste bod 400.was. De heer Huysman heeft nu bij publie. ken verkoop 495.geboden. Bij de mededeelingen zegt de voor zitter, dat in verband met de loons- POGING TOT VERGIFTIGING. Twee arrestaties te Groningen. Een echtpaar te Groningen ontving dezer dagen over de post een pakketje, inhoudende een monsterdoosje van een bekende chocoladefabriek. In een bij- gevoegden brief werd medegedeeld, dat de bonbons, chocolade en cacao als proef bedoeld waren. De afzender schreef ér bij, er van overtuigd te zijn, dat het echtpaar, na de bonbons gepro beerd te hebben, nooit meer andere chocolade zou eten. Man en vrouw hadden geen argwaan, en zij proefden van de bonbons. De vrouw spuwde deze echter direct weer uit, daar de bonbons een zeer bijtenden smaak had den. Zij kreeg nu argwaan, temeer daar het bijgevoegde schrijven geen brief- verhooging B. en W. den minister hebben verzócht het uurloon van de werkverschaffing te verhoogen van 24 ct. op 26 ct. Rondvraag. De heer Verheijden „Nu ik door een paar vrienden door een uiteindelijk welgeslaagde over rompeling. Voorzitter: Ik moet er den heer Ver heijden opmerkzaam op maken, geen persoonlijke zaken te bespreken. Verheijden: Neen, het zijn geen per soonlijke zaken mijnheer de voorzitter. Voorzitter: O, anders hamer ik di rect af. ....„waarschijnlijk niet meer in den nieuwen Raad zal terugkomen, wil ik nog even een wensch naar voren brengen. In het najaifr zal de Ned. Heidemij. de 8 H.A. in de ruilverkaveling „de Kleine Oude Straat" te Capelle van het Burgerlijk Armbestuur, in dit blok de slooten dichten en het com plex omspitten; kosten ongeveer vijf duizend gulden, waarin het Rijk ver moedelijk 90% zal betalen. Er blijft alsdan nog een groot tekort. Ik hoop dat de nieuwe Raad dit tekort zal dekken uit verkoop Grootboek ten name dezer instelling en niet ten laste der toch reeds overbelaste belasting betalers. Over dit loopende jaar heeft de gemeente dit Burgerlijk Armbe stuur reeds een subsidie van ruim drie. duizend gulden gevoteerd. Ik breng dit bereids onder de welwillen de aandacht van de oude en nieuwe leden. De voorzitter zegt er nota van le zullen nemen. De heer Timmermans bepleit ver volgens verbetering van verschillende woningen. De voorzitter zegt, dat dit een heel moeilijke materie is, hij geeft echter toe, dat er verschillende woningen zijn die verbeterd dienen te worden. Aan een evenlueele verbetering zijn groole bezwaren verbonden in verband met de verhooging van de huur. Hij wil nu niet graag toezegging doen, maar be looft de zaak te zullen bestudeeren. De heer Kraak merkt op dat er wo ningen zijn welke in zoo'n vervallen toestand verkeeren, dat ze zelfs geen deur meer hebben. De eigenaars hier van zijn toch degelijk verplicht deze le verbeteren. iDe voorzitter belooft de zaak te zullen bekijken. Hierna gaat de raad in geheime zit- ting over. hoofd vertoonde. De politie werd in het geval gemengd en uit het onder zoek van de recherche bleek, dat hiex een poging was gedaan, om de vrouw te vergiftigen. De aandacht viel op de vroegere kostgangster van de familie, de 29-ja- rige mej. H. B., onderwijzeres te Dalen (Dr.), die jaren geleden bij de familie had ingewoond. Door een ontstane ru zie, waarbij zelfs proces-verbaal was opgemaakt wegens mishandeling en huisvredebreuk, was mej. B. echter ge noodzaakt het huis van de familie te verlaten. De officier van justitie le Groningen had echter tegen haar geen vervolging ingesteld, onder de voor waarde, dat zij de familie verder niet lastig zou vallen. Aan deze voorwaarde heeft zij in den loop der jaren echter niet voldaan en zij kwam herhaalde ma- van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch van NORMAN CHARLTON. Nadruk verboden. 4. Lilian zag haar vader's zwakheid met Ieede oogen aan, maar zij trachtte hem toch zoo goed zij kon te bescher men tegen de koude, critische oogen van de buitenwereld. Maar langza merhand, na vruchtelooze pogingen om hem te verbeteren, legde zij zich met gelatenheid neer bij het feit, dat deze zwakke stee er bij hem nu een maal was. Maar Josiah, die zich bewust werd dat zijn gebrek een slechten invloed begon te krijgen op de helderheid van zijn denken, ging zelf den strijd aan binden tegen zijn noodlottige zwak heid en Lilian begreep niet, dat hel verlangen naar een blijvende genezing een van de redenen was, waarom haar vader zoo vaak zijn schreden richtte naar het huis tegenover hen. Op een middag stonden zij beiden voor het venster van zijn woonkamer en zagen lady Shepheard de stoep van haar huis opkomen. Kijk, riep Josiah Turner. Pre cies de moederlijke vrouw voor jou! Ik mag haar niet, zei Lilian on verschillig zij doet me altijd aan een politie-agent denken. Ik heb het met haar óver je ge had, vertelde haar vader, en ze is niet erg over je te spreken. Ze vindt dat je te modern en te ongegeneerd bent en te veel met jongelui omgaat. Wat onzin!, riep Lilian veront waardigd. Mijnheer Turner glimlachte op zijn droefgeestige manier. Hij keek naar zijn buurvrouw die nog in de schaduw van haar portiek stond. Je kunt zeggen wat je wilt, maar ik apprecieer haar buitengewoon. Ze is in veel opzichten de volmaaktheid in persoon. Een sterk karakter en een echte dame! Ik zou wel eens een man willen zien die onder haar oogen de grens zou durven overschrijden. Van wat? Van matigheid. Lilian keerde zich verschrikt naar hem toe. Een vriendelijk hart, een hart vol meevoelende liefde verborgen ach ter een masker van stroefheid en ijzi ge correctheid, vervolgde Josiah Tur ner droomerig. Dat is wat ik noo dig heb. Een goedhartige dochter is heel aardig, maar slapheid is het ge volg. Slapheid dat is het juiste woord. Ik mag haar niet, herhaalde Li lian. Zij is zoo hard en vormelijk. Dat lijkt ze. Maar die koele, strenge correctheid is het geneesmid del dat jij en ik noodig hebben Lilian. Ja, jij net zoo goed als ik. Ze heeft ge lijk. Je bent te modern; te rumoerig je moet zachter en vrouwelijker wor den. Och, onzin, protesteerde Lilian. Meneer Turner schudde het hoofd. Vader en dochter hebben op ver schillende punten de grenzen over schreden. Lady Shepheard zou ons binnen de perken houden als het haar plicht zou worden. i Mij niet! Ja zeker, jou ook. Ik geef toe, zij is ernstig, zij is streng, maar medicij nen zijn dikwijls bitter, ook al worden ze door een liefdevolle hand toege diend. Lilian legde haar hand op den arm van haar vader. Waarom kan ik u niet helpen? vroeg ze bijna smeekend. Zij kan nooit zooveel van u houden als ik. U behoort bij mij, niet bij haar. Lieve kind, antwoordde haar va der, en hij legde zijn arm om haar heen, jij kunt me niet helpen, om dat je geen overwicht over me hebt en dat heeft zij wél. Natuurlijk houdt ze niet van mij, zooals jij dat doet, maar ik weet wel, dat ze oprechte sympathie voor me koestert, evenals ik voor haar. Van menschen op onzen leeftijd kun je niet verwachten, dat we verliefd zijn als een paar school kinderen. Neen, zei Lilian peinzend, maar hel zal me tijd en moeite kosten, er aan te wennen dat „mevrouw van den overkant" mijn stiefmoeder wordt. En het spijt me, dat ik moet zeggen, dat ik het voorloopig nog niet zoo'n erg prettig idee kan vinden. Het eenigszins pijnlijke onderwerp bleef verder rusten. Bij het diner dien avond kwam er geen wijn op het buf fet en Lilian keek een beetje schuw naar den bediende, toen hij tafelwater in haar vader's glas schonk; Josiah nam er een slok van en verzocht toen den bediende een flesch champagne te brengen. Zie je, lieve kind, zei hij met een peinzend glimlachje, toen de man de eetkamer verlaten had: Zie je,-ik heb je wel gezegd, dat je niet hel min ste overwicht over me hebt. Dat was gebeurd een poosje voor hetgeen in de vorige hoofdstukken is verteld. Josiah Turner was er in geslaagd zich binnen de perken te houden tot den avond van lady Templedown's bal. Voor de eerste maal sedert Lilian van de school thuis was, had hij in het openbaar aan zijn zwakheid geen weerstand kunnen bieden. Den volgenden morgen was hij vroeg op en trof zijn dochter niet aan het ontbijt. Op zijn kantoor had hij zich zelf ernstig onderhanden genomen. Dat gaat zoo niet, Josiah, mijn jongen, zei hij voor de duizendste maal tegen zichzelf. Neen, dat gaat zoo niet. Hij en Lilian ontmoetten elkaar pas aan het diner. Toen de bedienden de eetkamer hadden verlaten, bood hij zijn dochter een sigaret aan. Zelf stak hij een sigaar op en hij glimlachte weemoedig tegen haar. Die sigaret na het eten, Lil, zal wel gauw tot het verleden behooren. Hoezoo, vader? Het zal niet lang meer duren, of je zult geregeld dineeren in gezel schappen, dat dergelijke modernitei ten niet toestaat. Lilian schrok. U bedoelt toch niet. Ja, dat bedoel ik wel. Vanmid dag ben lk bij „mevrouw aan den overkant" geweest. Staat het. staat het al vast? hijgde Lilian. Ik kwam op een goed oogenblik. Er is gisternacht een poging gedaan om bij lady Shepheard in te breken en haar sympathie voor mij werd nog versterkt door haar verlangen naar mannelijke bescherming. Lilian stond op. - Vindt u het erg, dat ik ,u nu al leen laat?, vroeg ze zenuwachtig. Ik ben een beetje overweldigd door het groote nieuws. Haar vader stond ook op. Laat dit niet tusschen ons ko men, Lil, zei hij ontroerd: het is voor mijn bestwil en het is voor jouw bestwil. Wij zijn allebei ondeugende kinderen, die liefdevolle, maar stren ge leiding noodig hebben. Mogelijk, antwoordde Lilian dof, maar ik moet er in ieder geval eerst aan wennen. Ze zocht de eenzaamheid van haar zitkamer op. Haar vader keerde naai de eettafel terug, vanwaar hij een paar uur later door den bottelier en een van de huisknechts weggedragen werd. Gemeenteraad

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 2