Plaatselijke Berichten. Woensdag 24 Mei 1939 No. 41 De Echo van het Zuiden Tweede Blad Jaarvergadering Wit-Gele Kruis. I)E OUDE BESTUURSLEDEN HERKOZEN. Maandagavond hield liet Wit(iele Kruis zijn jaarvergadering in het Bondsgebouw. Het voltallige bestuur, alsmede de Zeereerw. heer pastoor Heezemans, geestelijk adviseur, waren aanwezig. Overigens was de belangstelling van de zijde der leden miniem. De voorzitter, dhr. Am. erwiel opende deze vergadering waarna de secretaris, dhr. Veltman de notulen voorlas, die onveranderd werden goedgekeurd. Jaarverslag met overzicht der 25 jaren. Vervolgens las dhr. Veltman een uit voerig jaarverslag voor, met een over zicht van de laatste 25 jaren, waarvan wij het volgende aanstippen: In October 1913 streefde „Waalwijks Belang", tot oprichting van een alge meen Groene Kruis. Dit mislukte en na een tweetal vergaderingen ging het voorbereidend comité onverrichter zake uiteen. Toch bleef het genomen initiatief niet zonder resultaat, want van andere zijden werden de pogingen voorgezet en nieuwe bijeenkomsten uitgeschre ven. Zoo werden bijna tegelijkertijd de beide Kruisvereenigingen in onze gemeente officieel opgericht en wel: 1. het R.K. Groene Kruis voor Waalwijk en Besoijen op 28 November 1913 in het vereenigingslokaal van de St.. Vincentiusvereeniging; 2. het Algemeen Groene Kruis voor Waalwijk, Baardwijk en Besoijen op 15 December d.a.v. in het café van dhr. I). v. d. Zaken. Het eerste bestuur bestond uit de volgende heeren: C. Witlox, voorzit ter; Mr. Manders, secretaris; A. Jan sen, Penningmeester; leden: Ch. Hoff- mans; H. de Jong; Norb. Gragtmans: Adr. de Graaff; J. Groenen en K. v. d. Heijden. De geestelijke adviseur werd de op richter der vereeniging, de Zeereerw. heer Pastoor L. Brands, terwijl Dr. v. Gils en Dr. P. J. M. Sweens bereid werden gevonden, om het medisch ad viseurschap op zich te nemen. Een eerste gift van 700 kwam van den heer P. Wijten. De kosten van inrichten bedroegen 290,en de aankoop van verple- gingsartikelen eischte een bedrag van ƒ550,—. De ontwikkeling van de Vereeniging is het beste na te gaan in het verloop van de financiën. De contributie-op brengst in het eerste jaar bedroeg 724,14; over 1939 bedroeg deze 3909,72. Naast de uitgaven van het eerste jaar, groot 1000,vinden we voor het afgeloopen jaar het niet on aanzienlijk bedrag van ƒ8070,40. 31 Januari 1914 werd het contract geteekcnd, waardoor de Eerw. Zus ters, dochters van O.L. Vrouw van het H. Hart, de zorg voor de ziekenver pleging en de T.B.C.-bestrijding op zich namen. De snelle groei van hel Wit-Gele Kruis is hoofdzakelijk te danken aan het werk van de Eerw. Zusters zie kenverpleegsters. Reeds de volgende dag, dus 1 Febr. 1914, werden de eerste patiënten als lid van het R.K. Groene Kruis ver pleegd, n.m.I. de kinderen van Mole naar-Mollen in de Eerste Zeine. In 1915 werden door de Eerwaarde Zus ters 5098 huisbezoeken afgelegd. In het afgeloopen jaar bedroeg dit aantal 11588, dus meer dan het dubbele. 9 Februari 1914 werd de poly-kli- niek in gebruik genomen en welke ge vestigd was in de fabriek van den heer G. de Graaff. De eerste subsidie-aanvragen wer den door de Gemeente-besturen van Waalwijk en Besoijen afgewezen, om dat zij te laat waren ingediend. Wel toegewezen werden de volgende sub sidies: van het Kerkbestuur parochie St. Jan 300,van het kerkbestuur te Besoijen ƒ100,alsmede 50,van de St. Vincentiusvereeniging. Aan ontrouwe leden heeft het de vereeniging nimmer ontbroken. Reeds in het begin van 1915 kwamen 90 con tributie-kaarten onbetaald terug. Een zwaar verlies voor de vereeni ging was het overlijden van den Zeer eerw. Heer Pastoor Brands, die als adviseur werd opgevolgd door den Zeereerw. heer v. Ivemenade. Ter zelfder tijd trad ook Baardwijk, dat tot nu toe zelfstandig was geweest, tol de vereeniging toe. Op het gebied van de tuberculose bestrijding spreekt duidelijk voor het- helgeen werd bereikt een vergelijking der sterftecijfers. In 1927 bedroeg dit procentsgewijze per 40.000 inwoners voor Noord-Brabant 10,26 en in 1936 is hel reeds gedaald tot 5,01. Het con sultatiebureau voor dezen tak van dienst was gevestigd ten huize van Mevr. de Wed. van Liempt. De ondernemingsdurf van hel be- stuur blijkt uit een in 1915 verzonden request aan H.M. de Koningin om gel delijke ondersteuning, waarop echter afwijzend werd beschikt. Op de jaarvergadering van 6 Januari 1917 blijkt het groote vertruwen, dat de leden in het bestuur stelden. Toen werd de penningmeester met dank voor zijn beheer gedechargeerd, hoe wel hij zijn papieren vergeten had en de controle-commissie niets te contro- ieeren kreeg. Door tusschenkomst van Dr. Veaux kwam in het begin van 1918 de eerste samenwerking tusschen de heide Kruisvereenigingen in zake de T.B.C.- bestrijding tot stand. In 1927 werd deze zorg aan een afzonderlijke commissie toevertrouwd, bestaande uit twee le den van het Groene Kruis en als Voor zitter Dr. Langemijer. De sympathie, die men allerwege voor deze commis sie heeft, bleek overduidelijk bij het laatste jubileum der Kruisvereenigin gen, waar de enorme som van ƒ521, door de goede zorgen van „Waalwijks Belang" bijeengebracht, spontaan in de kas van de commissie werd ge stort. Hoe de eigenlijke verhouding tot Baardwijk was, is nergens te lezen. Alleen wordt in een jaarverslag ge klaagd over den slechten financieelen steun van dat deel der gemeente, hoe wel het halve magazijn en twee lig baden voortdurend in Baardwijk wa ren. „Baardwijk is en blijft onze strop", heet het in het Jaarverslag. Wat hier de waarheid is, weten wij niet. In ieder géval hebben de zela- trices van Baardwijk door haar promp te wekelijksche contributie-inning (waarvoor ook de Antoniusparochie zich nog steeds verdienstelijk maakt) maar meer nog de Baard wij ksche pen ningmeester, die door zijn ijver de con tributieopbrengst met ruim 300,in het afgeloopen jaar wist op te voeren, dan hebben zij toch in ieder geval weer veel goed gemaakt. Den 18en Februari 1921 is voor de Vereeniging een belangrijke datum. Toen immers werd de naam veranderd in Wit-Gele Kruis en sloot de afdee- üng aan hij de Diocesane Federatie. Het bestuur trad wegens deze reorga nisatie in zijn geheel af. In April 1922 kon met de wijkkraam- verpleging worden begonnen. Finan- ciccle zorgen hadden tot nu toe ver hinderd dezen tak van dienst in het werkprogram op te nemen. Toch was niets meer dringend noodzakelijk dan dat. Eerst en vooral om principieele redenen en vervolgens om de erger lijke toestanden, die op dat terrein be stonden. De kraamhulp werd in hoofd zaak verleend door ongeschoolde ha- kers of gedienstige buurvrouwen. Reeds na twee jaren bleek wat goede verzorging in deze beteekent. De kindersterfte was in dien korten tijd gedaald van 17 op 10 procent. Het eerste anderhalf jaar werden 31 patiën ten verpleegd. Ook hier spreekt het afgeloopen jaar met zijn 195 ver pleegden duidelijke taal. De algemeene leiding van de wijk- kraamverpleging berustte hij een da mescomité, waarvan Mevr. Timmer mans de eenige is, die de vereeniging trouw gebleven is. Voor het vele werk, door haar in al die jaren verricht, met name het accurate beheer dezer fi nanciën, zijn wij haar hier wel een bijzonder en oprecht woord van dank verschuldigd. De eerste verpleegster was Zuster Bresson, later opgevolgd door de zus ters Heuperman, Houben, Kreima, v. Baal, Schambergen en de Leijer. De laatste drie zijn thans nog in functie. Het schijnt niet altijd vrede te zijn geweest tusschen bestuur en verpleeg sters, en ook uit de wijk kwamen meer malen klachten binnen. Dan was er al tijd wel weer een Chamberlain, die op het laatste oogenblik een oorlogsuit barsting wist te voorkomen, maar be vorderlijk voor de belangen der ver eeniging was deze toestand allesbe halve. Het tegenwoordige bestuur acht het een eer en stelt het op hoogen prijs te kunnen verklaren, dat het klachten- boek reeds vele jaren niet meer open is geweest. Het is een prettige gedachte te weten, dat de belangen van de ver eeniging bij onze verpleegsters in vei lige handen zijn en ook onze wijk- kraamverpleegsters, die steeds opge wekt en bezield met ware beroeps liefde dagelijks bare beste krachten aan het Wit-Gele Kruis geven, be tuigen wij volgaarne hier onzen wel- gemeenden dank. De opening van het klooster der Eerw. Zusters werd een uitkomst voor de kliniek, die daar in een naar de eischen des tijds ingericht lokaal werd ondergebracht. Op financieel gebied maakte de vereeniging in deze periode een crisis door. Het gebeurde, dat de salarissen meermalen niet uitbetaald konden wor den. De vereeniging Hannibal of een orgelconcert bracht dan een tijdelijke opluchting. Uiteindelijke verlossing uit financiccle moeilijkheden bracht een groote verloting in 1923, met als hoofdprijs zes koeien. De netto-op brengst was maar eventjes 2400, Den 9en April 1924 werd 't consul- talie-bureau voor zuigelingen geopend in een kamer van de R.K. Werkliedcn- vereeniging. De leiding berustte bij Mevrouw Dr. van Dijck, later bij Dr. Verhoeven en tegenwoordig bij Dr. Weijers. Dit bureau was vooral ge- baal met de opening van het R.K. Zie kenhuis. Wij zijn de drie doktoren er kentelijk voor de goede zorgen, die zij steeds voor dit bureau hebben gehad. Het stijgend succes maakte wellicht overmoedig, want de oprichting van de R.K. Kliniek Wit-Gele Kruis werd fi nancieel een fiasco. Op 3 Januari 1925 geopend door den Edelachtb. heer Bur gemeester Moonen werd de Kliniek twee jaar later met ƒ1100,schuld overgenomen door het operatiekamer fonds en vond via deze instelling ge lukkig een nuttig voortbestaan in het nieuwe ziekenhuis. Op 14 Juni 1925,zag de voorzitter zich genoodzaakt op medisch advies ontslag te nemen. Dit was voor de ver eeniging een zeer groot verlies. Hem komt zonder twijfel de eer toe het Wit-Gele Kruis in onze gemeente te hebben opgebouwd. Hij was de zwoe ger, de ziel van de vereeniging. Het bestuur deed er wel aan, hem het eere- voorzitterschap aan te bieden. Moge het de heer Witlox, thans lid van het hoofdbestuur gegeven zijn nog vele jaren getuige te zijn van den bloei zijner vereeniging. Hij werd opgevolgd door den heer Weijers, die slechts kort helaas den hamer hanteerde, waarna de tegen woordige voorzitter, dhr. Arn. Ver- wiel, hel presidentschap aanvaardde. Onder zijn bekwame leiding werd het werk van zijn voorgangers onver moeid voortgezet. Het zou te lang worden als wij jaar voor jaar de revue lieten passeeren. Wij volstaan met het opsommen van enkele voorname fei ten. Een ijverig damespropagandacomité, bestaande uit de dames Tielen, van Loon, de Jong, Hoffmans en Gragt mans maakte zich zeer verdienstelijk door de aanwerving van een 80-tal nieuwe leden. Verder had onder zijn bestuur de huldiging plaats van de Eerw. Zusters bij haar gouden jubileum, werd het bureau van praenatale zorg opgericht en werd begonnen met de hulp in de huishouding. Sinds 1936 wordt jaar lij ksche medewerking verleend aan cle Paaschei-actie van het R.K. Huisves tingscomité. Aanvankelijk werd hulp verleend aan buitenlandsche kinderen. Thans wijdt het comité zich vooral 'aan de jeugd. Begonnen op een zolder kamertje groeide het uit tot een in ternationaal instituut. Alleen aan gif ten en gaven van particuliere liefda digheid werd in de jaren 1914 tot 1934 ƒ22.500.000 besteed en vooral de uit zending van Nederlandsche kinderen niet minder dan 3.600.000. Het voorschrift eischt, dat ik thans nog de verschillende cijfers geef over hel afgeloopen jaar. Wijkverpleging: Aantal patiënten in de wijk: 529, aantal verplegingen in de wijk: 10015; aantal bezoeken voor huur: 173; T.B.C. bezoeken 1400. To taal dus. 11588 bezoeken. Aantal uit geleende artikelen 773; aantal patiën ten poly-kliniek 312; aantal verple gingen poly-kliniek 3630. Uitgezonden 8 patiënten naar een sanatorium en 18 kinderen naar een kolonie-buis. Wijkkraamverpleging Verpleegd werden 195 patiënten, waarvan 23 met dagverpleging. Bezoeken met verple ging 3300 en zonder verpleging 910. Aan de moedercursus namen onge veer 50 moeders deel. De „Hulp in de Huishouding" verleende hulp aan 28 huishoudens. Het consultatiebureau werd bezocht door 304 kinderen aan welke Dr. Weijers 1980 consulten ver leende, in totaal 45 zittingen. Hel ledental bedroeg 1 Januari 1937 1408 leden; Op 1 Januari 1938 1620 le den en op 1 Januari 1939 1725 leden. Een prachtige vooruitgang dus. Het is wel interessant de cijfers van ons jaarverslag te vergelijken met het totaal van alle afdeelingen in de Bos sche Federatie. De gemiddelde contributie bedraagt in Waalwijk ƒ2,26 en van de Federatie ƒ2,70. De uitgaven waren in Waal wijk per lid ƒ4,66 en van de Federatie 4,96. De subsidie per lid in onze af deelingen was 1,12 en over de ge- heele'Federatie ƒ1,32. De bezoeken per verpleegster zijn in de Federatie ge middeld 3238 en voor Waalwijk is dat cijfer bijna 4500. We zien dus minder contributieop brengst, minder subsidie, maar meer bezoeken van de verpleegsters, voor minder geld meer werk. Wie zou meenen, dat het Wit-Gele Kruiswerk hiermede voltooid is, ver gist zich deerlijk. Veel werd reeds be reikt, maar veel moet nóg worden ge daan. Dit overzicht is zeer onvolledig. AI hebben we hier en daar al eens een dankwoord uitgesproken, is het toch Het gouden echtpaar Wingels-van Ricl met familie en comité bij het ver laten der kerk. niet de bedoeling van dit overzicht 0111 allen te herdenken, die zich in het ver leden voor het Wit-Gele Kruis ver dienstelijk hebben gemaakt of nog ma ken. Met een drietal namen willen be sluiten: 1. de heer Jansen. Als wij hem hier nog eens extra vermelden, dan is het om de verdiensten van zijn 25-jarig werk voor het nageslacht als voor beeld in herinnering te houden. 2. De Zeereerw. heer van Kiel, onze oud-adviseur, die onder zoo ongunstige omstandigheden zijn priester-jubileum viert. Voor hem vragen wij het gebed van al onze leden. Wij weten, dat hij er recht op heeft. 3. De Zeereerw. heer Heezemans, onze tegenwoordige adviseur. Zijn van helder inzicht getuigende adviezen maakte het nemen van menig besluit gemakkelijk. Moge hij nog vele jaren de steun blijven van het Wit-Gele Kruis. Allen, die financieel, moreel of werkdadig onze vereeniging van nut zijn geweest in deze 25 jaren onze welgemeende dank. Moge Gods onmisbare zegen het Wit-Gele Kruis in zijn verdere ont wikkeling blijven vergezellen: bet is onze innigste wensch. De voorzitter dankte den secretaris voor zijn schitterend verslag en gaf hel woord aan den penningmeester, dhr. Pullens voor het financieele over zicht. De totale ontvangsten bedroegen in het afgeloopen jaar ƒ8039,15, waarvan aan contributie 3972,en aan sub sidie 1600,De uitgaven waren ƒ8000,46, zoodat er een batig slot is van ƒ38,69. Van de controle-commissie, be slaande uil de heeren Fransen en Stokwielder was bericht binnengeko men, dat zij de boeken en bescheiden van den penningmeester in orde had den bevonden. Onder dankzegging voor zijn nauw keurig beheer, werd den penningmees ter decharge verleend. De leden van de controle-commis sie verklaarden zich hierna bereid ook voor het nieuwe jaar hun functie te blijven uitoefenen. De aftredende bestuursleden de da mes Hoffmans, Gragtmans en Timmer mans en dhr. Arn. Verwiel, waren re glementair herkozen, aangezien geen nieuwe candidatenlijsten waren inge diend. De voorzitter dankte ook namens zijn mede-bestuursleden voor het ver trouwen in hem gesteld. De geestelijke adviseur hield vervol gens een korte toespraak, waarbij hij zijn waardeering uitte voor het mooie werk van het Wit-Gele Kruis. De waar deering van de geestelijken voor dit werk kan niet groot genoeg zijn. Hij dankte het bestuur voor het vele goede dat zij hebben verricht, welk dank woord in het bijzonder geldt voor den heer Jansen. Ook voor de toekomst hoopt spreker dat de vereeniging on der Gods zegen veel succes mag heb ben met haar arbeid. Na een dankwoord van den voor zitter werd de vergadering gesloten waarna de film werd vertoond: „Lief en leed in Brabants Centrum". GOUDEN HUWELIJKSFEEST J. WINGELS-VAN RIEL. Onder zeer groote belangstelling herdacht het echtpaar J. Wingels-van Riel Zaterdag j.l. den dag waarop het voor 50 jaar in het huwelijk was ge treden. zooals wij reeds in een deel der vorige oplaag mededeelden. De belangstelling hiervoor was zeer groot. In de geheele buurt wapperde onze nationale driekleur. De receptie was bijzonder druk bezocht. Hier hield de heer J. Leijtens, vice- voorzitter van het feestcomité een tref fende toespraak tot het gouden echt paar en familie. Hij sprak ongeveer als volgt: Geachte Jubilaris en Jubilaresse, Mij is de eervolle taak opgedragen U met dit heugelijk jubileum, met Uw 50-jarige echtvereeniging geluk te wen- schen, op de eerste plaats namens de geheele buurt en in het bijzonder na mens H. K. B. Wij wenschen U geluk met dit gou den feest, want 50 jaar zijn voorbijge gaan in Uw huwelijksleven, lief en leed. vreugde en droefheid heeft U in die jaren ondervonden. Toch zijt gij, geachte jubilaris, de goede God dankbaar, want hij heeft U gezegend met een huisgezin, hij heeft uw arbeid gezegend, zoodat gij U thans door getrouwe plichtsbetrachting, ijver en ijzeren wilskracht en nijveren ar beidszin al lang mag verheugen in een schoonen ouden dag. Hij heeft U gezegend in Uwe kinde ren, want ge kunt U verheugen en vol vreugde zijn over hun oppassendheid, ijver en vlijt. In dit opzicht zijt ge hen dan ook steeds voorgegaan, want van af den vroegen morgen tot den laten avond beijverd ge U voor de belan gen van uw gezin en uwe zaak. Toch hebt gij er goed aan gedaan, wetende dat de boog niet altijd gespan nen kan zijn, en gij met ons hebt op gericht Het Klein Biljart, waarvan gij vanaf 't begin lid zijt geweest: onze emi nente penningmeester en hebt gij door Uw persoonlijkheid de vriendschaps banden hecht en sterk doen worden, zoodat wij als leden uwer club niet konden nalaten U van harte geluk te wenschen en U namens de buurt dit bloemstuk aan te bieden. Wij hopen dat God U nog lange, lange jaren moge sparen voor U en de Uwen en dat Hij U moge geven geluk en levensvreugde en wij danken ook Uwe echtgenoote voor de opoffering harerzijds, maar vooral hopen wij, dat gij nog vele jaren in geluk en liefde met elkander mag samenwonen, steeds vreugde van Uwe kinderen moogt ondervinden en gij ge achte jubilaris nog vele jaren Uw ont spanning mag vinden in Uw club. bij Uwe vrienden.- Ik heb gezegd. Met enkele gevoelige woorden dank te de jubilaris. De drukbezochte receptie had een aardig en hartelijk verloop .en geduren de den geheelen dag was er groote be langstelling. Des avonds bracht de harmonie ,,St. Crispijn" eene serenade, waarbij de voorzitter, de heer Frans Smolders fe liciteerde, beantwoord door den heer A. Spapens-Wingels. t Was een mooie feestdag, die on der leiding van dhr. H. van Engelen een prettig verloop had. Was 't Zaterdag feest in den fami liekring, de Maandag was gereserveerd voor de buurt. s Middags werden de kinderen in het café van v.d. Pluijm onthaald op verrassingen en lekkernijen, welke de kleintjes zich goed lieten smaken. Om half 7 gingen ze allen in optocht naar het aardige, tusschen de groene bladeren verscholen liggend café van de twee gouden jubilarissen en uit volle borst werd daar het ,,Lang zullen ze leven" aangeheven. s Avonds was het feest voor de ouderen uit de buurt, waarbij allen te genwoordig waren. Het ging er hier gezellig naar toe. Er werd voorgedragen, gedanst, ge zongen, gedronken enz. en 't was er uitzonderlijk prettig. Een woord van hulde voor het feest comité. dat deze grootsche feestelijkhe den op touw zette, is hier zeker op zijn plaats, want deze gouden echtvereeni ging is zeer luisterrijk gevierd en we mogen gerust aannemen dat deze dag voor de beide leden van het „eeuwig edict" een onvergetelijke is geworden. EM. DEKEN VAN RIEL. Bij onze informatie vernamen wij he denmorgen, dat de toestand van em. deken-pastoor van Riel ernstig is. De patiënt is sinds eenige dagen geheel buiten bewustzijn. GEMEENTERAADS VERKIEZING. De volgorde der ranglijsten is vast gesteld als volgt: 1. Lijst Eibers. 2. Lijst Brouwers. 3. Lijst Mandemakers. 4. Lijst v. d. Waerden. 5. Lijst van Driel. JAARMARKT TE WAALWIJK OP DONDERDAG 25 MEI 1939.

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 5