SPORT Het bezoek van de Koningin aan België BINNENLAND PROVINCIAAL NIEUWS - ÜRUNEN. WASPIK. Sport-varia. Geen schooner ontvangst mogelijk. VERVOLG Onthulling grafmonument Kardinaal van Rossum. te nemen. Een paar bloedende been wonden en pijn in de zijde waren nog de gelukkige gevolgen van de botsing. £2// Avondvakschool. In de zaal van den R.K. Gildenbond had Zondag de tentoonstelling plaats van de werkstukken van de avondvak school voor teekenen en modellen ma ken en het handschoenmaken. Als leer aren fungeeren aan deze school de hee- ren C. Brands, Jac. Klerkx en A. Kops. Om 12 uur werd de tentoonstelling door den voorzitter van de schoolcommissie, dhr. C. Roestenberg geopend met een woord van welkom en opwekking tot bekwaming in het vak. Bij de opening en gedurende den dag was er veel be langstelling voor het tentoongestelde. Het werk was beoordeeld door de heeren J. Roestenberg voor schoenma ken en J. Gubbens voor teekenen en modellen maken. De uitslagen waren: Schoenmaken le leerjaar: J. v. Weezenbeek 2e pr. 20 pt.; J. v. Heijst 3e pr. 18 pt.; W. v. Beers 3e pr. 18 pt., P- de Nijs 3e pr. 17 pt., J. Luijten 3e pr. 17 pt., W. Zijlmans 3e pr. 17 pt.; 2e leerjaar: A. Balvers, C. Donders, L. Hamers en A. Bergmans, allen met 19 pt. Teekenen en modellen maken, le leerjaar: J. v. Wezenbeek 2e pr. 45 pt., W. Elshout, M. Kops 2e pr. 43 pt., C. Zijlmans, J. IJpelaar en D. Opperman 2e pr. 42 pt., A. Laurijssen 3e pr. 40 p. 2e leerjaar: P. v. Beers en A. Ape- lean le pr. 46 p., A. v. Dijk 2e pr. 43 p., J*"W. Klerkx 2e pr. 42 pt., Varga 2e pr. 40 pt. 3e leerjaar G. Hamers le pr. met lof 48 pt. Orova bekroond. Het R.K. Mannenkoor Orova onder- afdeeling van den R.K. Gildenbond al hier nam heden Zondag deel aan het Nationaal muziekconcours uitgeschre ven door de Mannenzangvereen. St. Cecilia te Huissen (Gld.) ter gelegen heid van diens 20-jarig bestaan. Orova kwam uit in de 3e afdeeling met als verplicht nummer Moederke van Di- nant Dijkhuis en als vrij nummer Moe der en Kind van Wierts. Met 328j/^ pnt. behaalde het mannenkoor een schitterenden le prijs onder zijn direc teur W. Berzeveld. Een mooie presta tie voor het jonge koor, waardoor de naam van Kaatsheuvel ook op gebied van zang opnieuw werd bevestigd. De zustervereenigingen Euphonia, Apollo en Bel Canto brachten het koor bij zijn thuiskomst 's avonds om 9 uur een har telijke ovatie. Vele bloemen werden aangeboden en zoowel in woorden als muziek werd de gelauwerde vereeni- ging gehuldigd. 4 De Kermis. De eerste drie kermisdagen zijn ach ter den rug; alles is rustig en vlot ver- loopen. Het bezoek was Zondag zeer groot, evenals Maandag- en Dinsdag avond. De beide werkdagen was er overdag niets of weinig te doen. De kermisexploiteurs hebben wel goede zaken gemaakt. R. K. Boerinnenbond. De R.K. Boerinnenbond van de af deeling Drunen-Elshout hield een alge- meene vergadering onder presidium van mej. Cath. van Delft. Pater Cox hield er een lezing en na dat de huishoudelijke zaken waren af- qedaan werd het H. Lof bijqewoond. Door het Hoofdstembureau werd op 16 Mei de volgorde vastgesteld der lijsten voor de verkiezing van de Leden van den Raad en wel als volgt No. 1 Lijst W. Pruisen, 2 J. H. Smifs, 3 D. C. van der Rijken, 4 E. J. Rubbens, 5 A. P. Broks, 6 *M. van Dongen. De verkiezing zal plaats hebben op 14 Juni. Zondag kwam de Processie uit Tilburg ter bedevaart naar de Pa rochie van de H. Theresia te Waspik- Boven. Ten bewijze dat voor deze bedevaart groole belangstelling be staat mag blijken uit het feit dat voor het vervoeren der pelgrims tien groote autobussen noodig wa ren. PRAE-ADVIES. Aanbeveling voor de benoeming van een kassier der Gemeentebedrijven van Waalwijk. 1. de Jongh, A. G. H. te Waalwijk. 2. Froklage, J. J., te Waalwijk. 3. van Helvoirt, H. J., te Waalwijk. COMITé BIJZONDERE NOODEN. In de gistermiddag in zaal 20 van het gemeentehuis gehouden vergade ring van het Dames-comité voor de iancy-fair ten bate van het comité van Bijzondere Nooden, is Mevrouw van Loon bij acck&natie benoemd tot alge meen voorzitstéV. Verder is er in iedere parochie een comité opgericht, ter voorbereiding van de in de maand October te houden fancy-fair, welke gezien de vele voorbereidingen die er voor worden getroffen iets heel bijzonders belooft te worden. Mevrouw Teunissen en Mevrouw Pullens-Hens hebben zich bereid ver klaard te trachten de noodige ingre diënten zooals handwerken e.d. voor deze fancy-fair bijeen te verzamelen, hierin natuurlijk ter zijde gestaan dooi de andere leden van de comité's. KYNOLOGIE. Op de Zondag te Deventer gehou den honden-tentoonstelling behaalde Mevrouw van Schijndel-van Wely met haar Bedlingtons weer een prach tig succes: Abbydele Krasnoje Selo behaalde hel kampioenschap en Gardeners Em blem werd reserve-kampioen. 40-JARIG JUBILEUM. Zooals wij reeds hebben bericht hoopt de heer H. Driessen Zaterdag a.s. den dag te herdenken waarop hij voor 40 jaren in dienst trad bij de N.V. Noord-Braband, Mij. van Verzekering op het Leven alhier. Om 12 uur zal de huldiging plaats vinden ten kantore der maatschappij door de directie en liet personeel. Ongetwijfeld zal het den geachten jubilaris dien dag niet aan belang stelling ontbreken. LOTERIJ. Naar wij vernemen is aan het co mité tot meubileering van het pa rochiehuis, toestemming verleend tot het houden van een loterij. GOUDEN ECHTVEREENIGING. Zaterdag a.s. hoopt het echtpaar A. v. d. Broek-Meulesteen, den dag te her denken, dat het voor 50 jaar in het huwelijk is getreden. Hoewel de beide oudjes dit heuge lijk feit in den beginne maar onopge merkt wilden laten voorbij gaan en 't „samen bij een lekker kopje koffie" wilden vieren, hebben enkele buurtbe woners toch gemeend hieraan eenigen bijzonderen luister te moeten bijzetten en terecht willen wij opmerken, want een gouden echtvereeniging is nu juist geen alledaagsch verschijnsel en mag gerust eens feestelijk worden herdacht. De heer J. C. Spapens heeft zich hier toe in verbinding gesteld met enkele buurtbewoners en bereids is een comi té gevormd, bestaande uit de heeren J. C. Spapens, Chr. v. Liempt, H. Boers, J. Hamburg en H. v. d. Sanden, hetwelk de feestelijkheden zal organiseeren. Het feest wordt gevierd in de zaal van Twee Kolommen", welke voor deze gelegenheid prachtig zal worden versierd. De gezongen H. Mis van dankbaar heid zal om 9.30 uur worden opgedra gen, waarna een koffietafel in genoemd hotel, terwijl het gouden echtpaar van 12.302 uur zal recipieeren en hun 't geschenk der buurt zal worden aange boden. Zoo zal ook dit gouden jubileum toch nog op waardige wijze worden her dacht. R.K.V.V. H.E.C. Wederom zijn de HEG'ers een stap na der gekomen bij het begeerde doel, n.l. het tweede klasserschap. Door de over winning op SPC in Eindhoven, hebben de geel-zwarten de bovenste plaats kun nen handhaven en is het nu vooral wach ten op de vijfde pretendent, welke nog niet bekend is. In tegenstelling met den wedstrijd te gen Tubantia heeft onze voorhoede zich buitengewoon geweerd in Eindhoven. Niet minder dan zes maal werd de SPC- doelman gepasseerd, terwijl onze keeper vier maal den bal uit de netten moest halen. I)at is kranig werk jongens, en hopen nu maar dat in dezen vorm het restant gedeelte der competitie gespeeld wordt. De overwinning is des te opmerkelij ker, omdat na 10 minuten spelen de stand reeds 20 in het voordeel van SPC was. Daarbij komt nog, dat met een invaller beginnend, nog tweemaal het re serve-materiaal aangesproken moest wor den. Dit laatste niet ten gevolge van ruw spel, want de wedstrijd werd in de beste verstandhouding gespeeld. De HEC'ers hebben dus met groote moeilijkheden te kampen gehad en pleit het dus wel voor hun moraal, zich hier door niet te laten ontmoedigen. De wedstrijd zelf werd door de SPC'ers met een overdonderend tempo ingezet. Op .het zeer smalle terrein stonden de geel-zwarten als een lat in een vreemd pakhuis en kregen geen voet van den grond. Zoodoende kon het gebeuren dat na ca. 10 minuten spelen SPC reeds een 2—0 voorsprong had verkregen. Dit wordt het sein voor een algeheele ommekeer. De HEC'ers krijgen dan een soort bevlieging, want binnen vijf mi nuten zijn de zaken geheel veranderd en hebben de Waalwijkers met 3 goals door toedoen van rechtsbinnen en rechtsbui ten de leiding genomen, welke voor-, sprong nog tot 52 wordt opgevoerd. Even voor de rust maakt SPC 5—3, waarbij onze doelman niet geheel vrij uit ging. Na de rust zet Eindhoven er alles op om haar achterstand in te loopen. Onze verdediging is echter weer buitengewoon op dreef en slechts met een strafschop wordt onze doelman nog gepasseerd. Van te voren hadden de HEC'ers ook nog een doelpunt gefabriceerd, zoodat met korfbalcijfers 64 het einde kwam. WIELERSPORT. SLAATS HEEFT ER HET BIJLTJE NOG NIE|T BIJ NEERGELEGD. Stageren cn van alles wat. Na zijn schitterend debuut op de liijs- wijksche Wielerbaan achter groote mo toren, waar hij onder een veld van groot heden de eerepalm wist te behalen, heeft de N.T.C. Frans Slaats gevraagd hoe het hem bevallen is. Als ik mijn eerlijke meening zeggen moet zei Frans: uitstekend. Ik lag rustig en kon mijn motor goed houden. De eeni- ge moeilijkheid althans voor mij was het passeeren van een tegenstander, maar dat zal spoedig genoeg overwon nen zyn. Een wedstrijd onder zulke ge routineerde knapen winnen is geen peul schilletje, doch ik gevoelde mij reeds vanaf het begin in mijn element en ik ben dan ook vast van plan op dezen weg voort te gaan. Over mijn gangmaker Ceuremans niets dan lof. We begrepen elkaar reeds direct uitstekend, want zon der dat wederzijdsch contact kan men nooit een wedstrijd winnen. Ben je van plan om speciaal te gaan staveren Frans? Voorloopig, zegt hij, blijf ik ook nog in koppelwedstrijden uitkomen, want zooals u weet, heb ik met Jan Pijnenburg een koppel gevormd. Ook andere wed strijden, zooals achtervolging en omnium staan nog op het program, doch als ik voel dat ik in het stayersvak op mijn plaats ben en daarin iets goeds kan pres- teeren, is het mijn bedoeling mij hierop te specialiseeren en een poging le doen hierin het Nederlands kampioenschap te behalen. Moe komt het toch Frans, dat we den laatsten tijd zoo weinig van je hoorden. Ja, zegt hij, dat heeft verschillende oorzaken gehad, doch hierover houd ik mijn meening liever voor me zelf, omdat daar niemand iets mee zou winnen, doch dit wil ik u wel zeggen, dat, hoewel ik den laatsten lijd niet veel op wedstrijden ben uitgekomen, ik nooit op de gedachte ben gekomen mij door tegenslagen, van welken aard dan ook, te laten neerslaan. Steeds heb ik ernstig getraind om mijn grooten vorm, die misschien eenigen tijd geleden iets minder was, terug te krijgen en ik ben daar volkomen in geslaagd, want momenteel voel ik mij weer tol groote dingen in staat en kan weer rij den als in mijn allerbeste dagen. Behalve met Jan Pijnenburg als kop- pelgenoot, heb ik nog verschillende an dere contracten voor achlervolgingswed- strijden, wedstrijden achter kleine en groote motoren omnium etc., doch zooals ik u reeds zei, specialiseeren ga ik mij in het stayersvak, want ik geloof dat daar voor mij nog een groote toekomst ligt. Werk genoeg. Vandaag vertrek ik naar Parijs, daar ik voor Donderdag een contract in Mar seille heb af te werken. Op 21 Mei in Dyon een achtervolging tegen Archam- baud. Op 23 Mei in Utrecht een wedstrijd achter groote motoren. Op 28 Mei met Pijnenburg een koppel- koers in Leeuwarden en op 29 Mei een koppelwedstrijd met Schulte in Brussel. 1 Juni in Tilburg met Jan Martens, 4 Juni in 's-Bosch met Pijnenburg, 10 Juni Criterium in Scheveningen, 1G Juni Brunswijk (Did.) achter groote motoren. Op 1 Juli in Parijs en op 2 Juli in Li moges achter kleine motoren. Op iO Juli Amsterdam, Vekabaan, alwaar ik ook op 30 Juli ben gecontracteerd. Op 21 en 25 Juli in Kopenhagen en op 20 Augustus te Parijs (La Croix de Berny) Verder ben ik nog in onderhandeling met de directie van het Stadion te Am sterdam voor een 3-tal wedstrijden. Met de Vekabaan ben ik ook nog in onderhandeling, terwijl ik waarschijn lijk op 11 Juni in Parijs een wedstrijd achter groote motoren zal rijden en voor een 3-tal wedstrijden in Utrecht heb ge contracteerd op een nader te bepalen datum. Bovendien moet u niet vergeten dat ik verschillende aanvragen heb moe ten afwijzen, omdat ik op die datums reeds bezet was. U ziet dus wel dat ik er het bijltje nog niet bij heb neergelegd. Het wielercriterium te Amsterdam is geëindigd in een overwinning voor Theo Middelkamp (prof.), M. Jansen (amateur) en L. Verdonk (nieuweling). In de te Dij on gehouden wedstrijden verloor Frans Slaats de achtervolging van den Franschman Archambaud. Deze liep in 5 K.M. 30 M. op den Waalwijker in en noleerde een tijd van 5 min. 36 s. Aan de biljartwedstrijden te Luik om het wereldkampioenschap cadre 712 zal ons land vertegenwoordigd worden door de Leeuw en Seering. Rie van Veen, RDZ en Jo Waalberg, ADZ, zullen deelnemen aan de interna tionale zwemwedstrijden, welke begin Juli in enkele plaatsen in Denemarken worden gehouden. De Belgische voetballer Raymond Brai- ne werd ter gelegenheid van zijn vfjftig- sten internationalen voetbalmatch te Antwerpen gehuldigd. Een bronzen voet bal werd hem aangeboden. De Rotterdamsche zeiler Daan Kag- chelland, die ons land zal vertegenwoor digen in de Olympiajollenklasse bij de Olympische zeilwedstrijden in 1940 in Helsinki, is voornemens ook deel te -ne men aan het tweede deel van de Kieler Woche. De tennisprofs Budge, Vines, Tilden en Nusslein, hebben ook Nederland in den wereldtoer der profs opgenomen. Zij zullen Zaterdag 24 en Zondag 25 Juni op de banen van de M.E.T.S. te Scheve ningen verschillende wedstrijden spelen. DE ONTVANGST 'IE ESSCHEN. do's in de Nederlandsche taal werden Hei grensdorp Esschen verkeerde vroeg in den middag in groote feest stemming. Van alle huizen wapperden de vlaggen en ieder was uitgeloopen om een glimp van Neerlands Vorstinne op te vangen. Precies 10 minuten na aankomst van den koninklijken trein met Prins Karei, arriveerde onder daverende toe juichingen den koninklijken trein met Hare Majesteit. Nadat de Koninklijke salonwagen precies midden onder het baldakijn tot stilstand was gekomen, stapte II.M. uit, met een handkus door Prins Kn iel begroet. Klaroenen schalden en terwijl de Koningin en Prins Karei langzaam langs de eerewachl schre den, klonk krachtig het Wilhelmus, gespeeld door de stafinuziek van het 6e linieregiment. Na inspectie van de eerewachl stel de Prins Karei de autoriteiten aan H.M. voor. Aan den burgemeester van Esschen verzocht zij aan de bevolking van het plaatsje haar hartelyken dank le betuigen voor de ontvangst. Het publiek en de schoolkinderen werden inmiddels niet moe van het juichen en het roepen „Leve de Ko ningin", hetgeen nog intenser Werd, toen de jongedame José Kenis, een nichtje van den burgemeester, en Go- delieve Dierckxens, een dochtertje van den president van de afdeeling Es schen van den Bond van oud-strijders gelegenheid kregen, H.M. een prachtig bouquet lila en gevlekte orchideeën en rose rozen aan te bieden. '1 oen waren voor hel oponthoud te Esschen bestemde 10 minuien verstre ken en slapte, terwijl opnieuw de kla roenen schalden, de Koningin met Prins Karei in den Belgischen Konink lijken salonwagen. Direct daarop weerklonk opnieuw het Wilhelmus en tegelijkertijd gaf stationchef Van Dee- nen het vertreksignaal, waarna de trein langzaam de stationsoverkap ping verliet in de richting Antwerpen. De aankomst te Iirussel. De enorme menigte, samengeklit tot een compacte massa, allen getooid met Oranje-blanje-bleu, vormde van 't Noorderstation ter weerszijden van '1 Rogierplein, langs de helling van de Kruidtuinlaan, door de Koninklijke Straat en in de Weststraat één leven dig tooneel, veelkleurig, dank zij de vlaggetjes, die velen in de hand hou den om er straks mee naar de vorste lijke personen te kunnen zwaaien en ook dank zij de fleurige zomer toilet jes van de dames, die zich daarmee wegens het wanne weer gaarne heb ben gelooid. Het station en de omgeving was op waarlijk meesterlijke wijze versierd. Opvallend was het, dat men althans voor het brengen van de militaire eer bewijzen twee geheel uit Vlaamsche miliciens samengestelde compagnieën had uitgekozen, zoodat alle comman- gegeven. Verder in de hal links en rechts van een opengehouden weg, waarlangs de Koninklijke stoet het station zou ver laten, bevond zich een dichte menigte. De kinderen van de Nederlandsche scholen te Brussel en te Antwerpen, vele leden van de Nederlandsche ko lonie, voorzien van speciale kaarten, een deputatie van Belgische gewezen geïnterneerde militairen in Nederland en afgevaardigden van de Nederland sche vereenigingen in België, verdron gen zich op deze plaatsen. Bij den uitgang van het stations gebouw was een kleine eere-salon in gericht, waar de Koning der Belgen de hooge bezoekster officieel zou ver welkomen. Vijf minuten voor half vijf weer klonk in het station het bevel geell acht. De stafinuziek yan het 9de R. I. speelde de Braban^onne, Koning Leo pold, vergezeld van een groep hofdig- nilarisscn verscheen op het perron. De Koning droeg de Belgische gene- raals-unil'orm en het lint van den Ne- derlandschen Leeuw. Precies om half 5 liep de Konink lijke trein langzaam het station bin nen. Nauwelijks was de trein ter hoogte gekomen van het perron 8 of de hoor nen schalden, de geweren werden ge presenteerd en de muziek zette toen statig het Wilhelmus in. De Koningin stapte dadelijk uit. Koning Leopold ging naar haar toe en kuste haar de hand. Na de gebruikelijke voorstelling van de aanwezige autoriteiten, voor elk van wie H.M. een innemend woord had, begaven de Koning en de Konin gin zich naar den uitgang. Nauwelijks waren zij in het zicht van de groote hal gekomen, of een oorverdoovend ge juich en geroep van Leve de Koningin, steeg uit de aldaar zich bevindende genoodigden op. De Nederlandsche schoolkinderen zongen het Wilhel mus. Koningin Wilhelmina en Koning Leopold namen plaats in de eerste hofkoets, het gevolg in de andere. Langs den weg van den tocht pre senteert het leger het geweer. Bij het Koninklijk Paleis vond de tochi een einde; weer omzoomd door een cordon van gemotoriseerde leger eenheden, vindt deze tochl zijn besluit. Op het middenstuk van het Paleis wapperde de Belgische vlag, ter zijde de standaard van H.M. de Koningin. Toen de eerste van de 51 saluutscho ten klonk is hij geheschen en hij wap pert nog in de staalblauwe lucht. Nadat de vorsten, bejubeld en be- juicht! door een ontelbare menschen- massa, het Paleis waren binnenge gaan, verdrongen zich de tienduizen den, die langs den doortochtweg had den gestaan, in Brussel. Het werd ont zaglijk druk in' de stad. Het is een ware feestdag voor de Belgische hoofdstad geworden. In een der mooiste deelen van het Zuid-Limburgsche heuvelland van Gulpen, waar het 18e eeuwsche klooster en kerk der paters redemp toristen in hel jonge lentegroen ver borgen licht, was 't Maandagmiddag een drukte van geestelijke en we reldlijke hoogwaard igheidsbeklee- ders, zooals men die sinds Septem ber 1932, toen het stoffelijk over schot van den Nederlandschen kar dinaal W. M. van Rossum in de kerk van het klooster te Wittem begraven werd, niet meer had mee gemaakt. De onthulling van hetgrafmonu- ment voor de verdienstelijken prins der Katholieke Kerk, kardinaal Willem van Rossum, door zijn op volger als prefect der Propaganda Fide te Rome, kardinaal Fumasoni Riondi, heeft Maandagmiddag een uitgelezen schare van geestelijkeen wereldlijke hoogwaardigheidsbekle ders naar Wittem getrokken. Toen om half drie de plechtig heden in de fraaie barokkerk van het klooster aanving, merkten we naast den kardinaal op o.m. mgr. P. Globbe, internunlius uit den Haag, mgr. dr. J. de Jong, aarts bisschop van Utrecht, mgr. dr. G. Lemmens, bisschop van Roermond, mgr. J. Buckx, oud-apostolisch vi caris van Zweden en Finland, vier gemijterde abten, nl, die van Tegelen, Steyl en Lilbosch, verschillende vicarissen-generaal van Nederland sche bisdommen, alsmede talrijke geestelijke hoogwaardigheidsbeklee- ders uit het bisdom Roermond, ^an de wereldlijke autoriteiten vermelden we de ministers mr. C. M. J. F. Goseling en Ch. J. I. M. Weiter. Het gezelschap vormde in de kloosterkerk een kleurenpracht van rood, purper, paars, wit, zwart en goudborduursel. t De plechtigheid werd ingezet met orgelspel, terwijl een koor van theo loganten van Wittem een vierstem mig »ecce sacerdos» uitvoerde. Mgr. prof. dr. J. Hoogeveld, voor zitter van uitvoerend comité, hield hierna een rede, waarin hij een overzicht gaf van het leven van kardinaal van Rossum. Kardinaal Biondi trok vervolgens het doek dat het monument lot dan toe verborg, weg waarmee de ont hulling van het fraaie monument een feit was. Hij legde een fraai bloemstuk neer aan den voet van het monument. Daarna hield kardinaal Riondi een toespraak in het Fransch. Pater rector L. Saut te Wittem aanvaardde met dankwoorden aan kardinaal Biondi, aan hel comité en aan alle autoriteiten de zorg over het monument Onmiddellijk na deze toespraak legde een zoontje van den heer Drehmans uit Roermond, een pete kind van kardinaal L. W. van Rossum, bloemen aan den voet van het grafmonument. Met orgelspel en koorzang werd de plechtigheid beëindigd nadat kardinaal Biondi aan allen den pauselijken zegen had gegeven. Het kardinaal van Rossum ge- dei kteeken in zwart, wit en rood marmer en brons van den Romein- schen beeldhouwer Enrico Quattrini geeft den kerkprins weer in knie-

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 7