SCHUDT UW LEVER WAKKER j VOOR 25 JAREN J' GEMENGD NIEUWS, Salarisherzieningen» De heer H» J» v» Helvoirt benoemd tot kassier» Crediet voor B-steun» Agenda's jtniutot Zomer. Gisterenavond kwam de raad onzer gemeente in openbare vergadering bij een onder voorzitterschap van den Edelachtb. heer Burgemeester E. C. J. Moonen. Afwezig met kennisgeving van ver hindering wegens ziekte de heer E. v. Beijnen. De notulen der vorige vergadering worden zonder opmerking vastgesteld. AAN DE ORDE: 1. Ingekomen stukken. a. Van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financieele Adviezen der Vereeniging van Nederlandsche Ge meenten te s-Gravenhage. Proces-verbaal van kasopneming bij den ontvanger, gehouden 16 Mei 1939. b. van i'h. H. v. Leent, Baardwijk. Mededeeling aanneming zijner be noeming tot bestuurslid van het oude mannenhuis. Deze stukken worden voor kennis- De zomer is in het land. De zon giet haar warme gouden en zilveren stralen over het mooie Nederiaud- sche landschap, de lucht is blauw met hier en daar een klein wit of grijs wolkje, waarachter af en toe Hare Hoogheid De Zon schuilgaat. Teekenend voor onzen Nederland- schen zomer. De paarden en koeien staan in de wei en geven aan onze polders een feestelijk aanzien. Door r de waterloopen scheren zeilbootjes met hartstochtelijke waterliefheb bers. Kano's doorklieven met hun ranke lijnen het water, nauwelijks hoorbaar met llmke vaart. In de bosschen zien we veel vreemdelin gen en niet vreemdelingen, allen bepakt en gezakt met levensmidde len, sinaasappelen, drinken en wat dies meer zij. Men gaat uit. De zomer is in het land en iedereen, rijk en arm proliteert. Maar bij dat profiteeren denkt aan onze bosschen en heide en wees voorzichtig met vuur. Denkt er aan, dat de kleinste onvoorzichtigheid een groote ramp kan veroorzaken. Wees zuinig op onze mooie bos schen en heide. Wat betreft den uitvoer naar België van Nederlandsche groenten en fruit werden bepalingen over eengekomen, waardoor ernstige - prijsstoringen op de Belgische markt zullen worden voorkomen. Daartoe zijn in de overeenkomst minimum prijzen vastgesteld, beneden welke dein België gecontingenteerdetuin bouwproducten door de exporteurs op de veilingen in Nederland niet mogen worden gekocht. De onderteekeningzal binnenkort volgen. Ook Engeland verbiedt den invoer van tuinproducten. In navolging van de Duitsche heeft thans ook de Engelsche re geering 23 dezer in verband met het voorkomen van de Colorado kever maatregelen uitgevaardigd omtrent den invoer van Nederland sche tuinbouwproducten. Zij komen in hoofdzaak overeen met hetgeen de Duitsche regeering heeft gedaan om de overbrenging van Colorado kevers uit ons land te weren. Engelsche concessies aan onzen tuinbouw. Naar wij vernemen, hebben de onderhandelingen, welke van Ne- aerlandsche zijde met de Engelsche regeering gevoerd zijn omtrent be perking voor den invoer van tuin- bouwproducten uit Nederlandsche gebieden, waar besmetting met den coloradokever mogelijk zou zijn, tot resultaat gehad, dat enkele ver zachtende bepalingen toegepast zul len worden. De weersverwachting voor de Pinksterdagen. De algemeene luchldrukverdee- ling duidt op het eindigen van de periode van mooi weer. Voor de Pinksterdagen mag ver wacht worden Nu en dan eenige regen met tijdelijke opklaringen en wind uit Westelijke richtingen. Intrekking van't waarschuwings telegram van defensie. De minister van defensie heeft bepaald, dat het waarschuwings- telegram, dat op 11 April 1939 is verzonden en tot op heden nog steeds van kracht is met ingang van 27 Mei 1939 wordt ingetrokken. Van de maatregelen, welke op grond van het waarschuwingstele gram werden genomen zijn enkele -"gehandhaafd, waardoor bij weder uitzending van dit telegram de te verrichten arbeid tot een minimum is beperkt. Zij hel ten overvloede, wordt hier bij vermeld, dat de intrekking van dit waarschuwingstelegram niets ver anderd aan de getroffen maatregelen betreffende de grens- en kustbevei- liging. Zaterdag 1.302.45 uur Dames, aspiranten Gymn. Vereen. K. en V. Gymnastieklokaal Stationsstraat. Zondag 12 uur repetitie Mannen- v koor in Musis Sacrum. Zondag 12 uur. Repetitie Liedei tafel „Tot Bloei der Toonkunst". Zaterdag en Zondag Theater Musis Sacrum »Vier Dochters« Maandag »Andy Hardy wordt verliefd«. Zaterdag, en Zondag Luxor Bioscoop «Ik was Jack Mortmer« Maandag »Im Sonneschijn« Maandag 89.30 uur. Gymnastiek heeren K. en V. Gvmnastieklokaal O.S Dinsdag 78.30 uur. Gymnastiek dames K. enV. Gymnastieklokaal O.S. geving aangenomen. c. Van C. H. de Jongh, alhier. Verzoek om eervol ontslag als kas sier der gemeente-bedrijven. De Voorzitter zegt dat B. en W. voorstellen dit ontslag op de meest eer volle wijze te verleenen, onder dank zegging voor de meer dan 30 jaar aan de gemeente bewezen diensten. 2. Voorstel tot wijziging der sala ris-verordening 1936. Goedgekeurd. Hierbij wordt voorgesteld om het sa laris van den eersten klerk der ge meentebedrijven, dat thans op 612. tot 1140.staat, te verhoogen en te bepalen op 720 gulden tot 1260 gulden met 12 een-jaarlijksche verhoogingen van 45 gulden. Voorts het salaris van den adjunct-boekhouder dat 1200. tot 1680.bedraagt, te verhoogen en vast te stellen op 1440 tot 1920 gulden met 10 een-jaarlijksche verhoogingen van 48 gulden. Voor het salaris van den kassier der gemeente-bedrijven, dat 2196.tot 2772.— bedraagt, wordt een verlaging voorgesteld, n.l. 1884.- tot/ 2460. De heer van der Waerden zegt met verbazing van dit voorstel te hebben kennis genomen. Met de voorgestelde verlaging van het salaris van den kas sier kan hij zich vereenigen, omdat dit door bijzondere omstandigheden aan den hoogen kant was. De beide Voorstellen tot salarisver- hooging hoorden z.i. bij de behandeling der begrooting thuis. Het gaat niet aan om van deze gelegenheid gebruik te maken om twee salarissen, het eene met 120 gulden en het andere met 240 gul den te verhoogen. Nog daargelaten dat hiermee een precedent geschapen wordt meent spreker dat men in dezen tijd, waarbij iedereen bezuinigen moet, niet onverwachts met een verhooging moet komen. Hij had gaarne gezien dat B. en W. daarmede gewacht hadden tot bij de indiening der begrooting. Aan de hand van de financieele situatie had men dit voorstel dan rustig kunnen overwegen. De heer Pullens zegt, dat ook hij de motieven niet kent die B. en W. tot het voorstel geleid hebben en hij deelt volkomen het standpifnt van den heer van der Waerden. De voorzitter wil op het voorstel nog de volgende toelichting geven: Toen destijds het salaris van den adjunct-boekhouder werd vastgesteld, had men nog geen juist inzicht in de werkzaamheden. Deze zijn omvangrijk ker dan men eerst had gedacht en deze functionaris moet ook den gemeente ontvanger bij afwezigheid kunnen ver vangen, zoodat aan hem minstens even hooge eieschen moeten worden gesteld dan aan den kassier. Om deze functie eenigszins aantrekkelijker te maken, zoodat bij een eventueele oproeping ge schikte candidaten zich zullen aanmel den, hebben B. en W. gemeend, deze verhooging te moeten voorstellen. Wat de eerste klerk betreft: dit is een buiten gewoon verdienstelijke ambtenares, die haar werk zeer accuraat verricht en het heeft in het college reeds herhaal delijk een punt van bespreking uitge maakt, dat haar werk eigenlijk een hoo- gere geldelijke waardeering verdiende. Waar zich nu bij de verlaging van het salaris van den kassier de gelegenheid voordoet zonder hoogere uitgaven voor de gemeente deze verkeerde toestand te corrigeeren, hebben B. en W. ge meend thans dit voorstel te moeten doen. Het standpunt dat de heer van der Waerden thans inneemt, n.l. dat dit voorstel diende te worden bekeken met het oog op de gemeente-financiën, heeft deze niet altijd gehuldigd. Bij andere gelegenheden heeft hij betoogd, dat wanneer uitgaven dringend noodzake lijk waren, deze ook moesten worden gedaan. De heer van der Waerden zegt op zijn standpunt te blijven staan, dat de ze voorstellen tot verhooging bij de be grooting dienden te worden behandeld. De vaststelling van het nieuwe salaris van den kassier dient geheel op zich zelf te worden beschouwd. Nu er een nieuwe kassier benoemd moet worden is dit het geschikte moment het salaris te wijzigen. De heeren Pullens en Klijn verkla ren het voorstel van den heer van der Waerden te zullen steunen. De heer Spijkerman is van meening, dat B. en W. alleen kunnen beoordee- len of salarisverhooging hier noodig is of niet. Destijds bij de vaststelling van het salaris kon het werk nog niet be oordeeld worden. Bij de vraag welk salaris dezen functionarissen toekomt meent spreker dat de raad wel mag af gaan op het oordeel van B. en W. Vooral nu het zonder bezwaar voor de gemeente-financiën kan gebeuren, ge looft spr. te mogen adviseeren het voorstel aan te nemen. De heer van Gent is van oordeel dat deze salarisverhooging nooit zoo ur gent kan zijn, dat zij nog niet enkele maanden zou kunnen wachten. Nu wordt eenigszins de indruk gewekt, dat er persoonlijke invloed uitgeoefend wordt. Spr. deelt niet het bezwaar dat bij eventueele vacature voor het be staande salaris geen geschikte krach ten te krijgen zouden zijn. In dezen tijd zou geen zakenman het salaris gaan verhoogen als er voldoende krachten voor te vinden zijn. Spr. heeft er dus geen bezwaar tegen de voorgestelde salarisverhoogingen tot bij de behan deling der begrooting aan te houden. De Voorzitter wijst er nogmaals op, dat het, ingeval een nieuwe adjunct- boekhouder» moet worden aangesteld, prettiger is een keuze te kunnen maken uit betere gegadigden, door de betere salarieering. Dat in dezen tijd geen za kenman het salaris verhoogen zou, om dat er toch keus genoeg is, acht de voorzitter niet in overeenstemming met de door H. M. de Koningin bepleitte Geestelijke en Moreele Herbewape- ning. Het is een misbruik maken van een noodtoestand, als men iemand aan stelt tegen een salaris dat eigenlijk te laag is. B. en W. hebben de overtui ging dat voor deze functies een hooger salaris noodig is. De heer Spijkerman vindt de opmer king over het „persoonlijke" in dit voorstel zeer eigenaardig. Wat spr. betreft, hij weet niet eens over welke personen het hier gaat, zoodat bij hem zeker geen persoonlijk belang in het spel kan zijn. Hij is van meening, dat een zakenman ook in dezen crisistijd aan een geschikte kracht die hij niet gaarne wil missen, een billijke salaris verhooging niet zal onthouden. Aan houding van het voorstel tot de be grooting acht spr. onnoodig; men kan nu de zaak even objectief bekijken. De heer Pullens is met den heer van Gent van meening, dat het voorstel thans eenigszins een persoonlijk karak ter draagt. Als werkelijk naar "het oor deel van B. en W. deze verhoogingen zoo urgent zijn, dan bevreemt het spr. waarom niet vroeger een dergelijk voor stel in den raad is gekomen. Het had dan niet afhankelijk gesteld mogen wor den aan het lagere salaris van den kas sier. EX., huidige adjunct-boekhouder is reeds 7 jaar in dienst, waarom komt men nu juist vanavond met dit voorstel en waarom niet bij de begrooting. De al of niet wenschelijkheid der verhoo gingen wil spr. geheel in het midden laten. De heer van Driel zegt, er geen be zwaar tegen te hebben een euvel, dat naar het oordeel van B. en B. thans be staat, op te heffen, op dit moment, nu het de gemeente niets kost. De Voorzitter geeft de verzekering dat elke persoonlijke kant bij dit vraag stuk hem vreemd is. Hij betoogt nog maals dat de mogelijkheid bestaat dat de adjunct-boekhouder in een andere functie benoemd wordt en daarom het salaris zoodanig moet zijn, dat men er een geschikte andere kracht voor kan krijgen. Wat de eerste klerk betreft merkt hij op, dat Mej. Fransen het hoo gere salaris volkomen verdient. De heeren wethouders Eibers en Smolders geven eveneens de verzeke ring, dat er van hun kant geen per soonlijk element aan vast zit, waaraan de laatste wethouder der bedrijven nog toevoegt, dat hij het zeer logisch vindt dat deze kwestie thans werd aan gesneden en hij zich volkomen met de voorgestelde verhoogingen kan ver eenigen. De heer van der Waerden zegt, dat hij niet heelt bestreden, dat bedoelde lunctionarissen voor hun werk een hooger salaris verdienen. Zijn bezwaar is slechts, dat dit nu moet gebeuren. De raad heeft geen gelegenheid gehad zich een oordeel hierover te vormen. Hij beaamt dat B. en W. het best een oordeel over de werkzaamheden kun nen vormen, maar dat de raad die over de salarissen toch beslissen moet, hier over neelemaal niet zou kunnen oor- deelcn, gaat niet op. Hij vindt het eigenaardig, dat B. en W. een verhooging hebben laten, af hangen van de toevallige omstandig heid, dat de kassier zijn ontslag vraagt. Bij de begrooting zou de raad zelfs kunnen beslissen de verhooging met terugwerkende kracht te verlee nen, maar bij dient zich daarover eerst een oordeel te kunnen vormen. Spre kers meening is: dat voor een onder geschikte positie bij een salaris van 1200 tot 1080 gulden toch voldoende geschikte sollicitanten zouden zijn. De heer Boxs zegt na de toelichtin gen er van overtuigd te zijn, dat de voorgestelde verhoogingen alleszins billijk zijn. Nadat de voorzitter nog heeft mede gedeeld, dat de commissie voor geor ganiseerd overleg in deze kwestie is ge hoord wordt het voorstel van B. en W. in stemming gebracht en aangenomen met 8 legen 4 stemmen. Tegen de heeren van Gent, Pullens, v. d. Waerden en Klein. 3. Benoeming van een kassier der gemeentebedrijven. Nadat de raad eenigen tijd in ge heime zitting bijeen was geweest, vond de stemming plaats. De voordracht van B. en W. luidde als volgt: 1. A. G. H. de Jongh; 2. J. J. Frok- lage; 3. H. J. v. Helvoirt allen te Waal wijk. Benoemd werd de heer H. J. van Helvoirt met 7 stemmen tegen 3 op den heer Froklage en 2 op den heel de Jongh. 4. Voorstel tot wijziging der alge meene rechtstoestandverorde ning voor het gemeenteperso- neel. Wordt z.h.st. goedgekeurd. 5. Voorstel tot opheffing zeker heidstellingen gemeenteambtena ren. Dit punt gaat eveneens onder den hamer door. G. Voorstel tot beschikbaarstelling van een crediet voor 't verstrek ken van extra hulp aan steun trekkende werkloozen. Zie prae-advies in ons blad van Za terdag j.l. De beer v. <1. Waerden zou de be treffende commissie in overweging willen geven, indien het mogelijk is, de grootste steun te verleenen, daar waar deze het hardst noodig is. Naar spreker ter oore kwam liet dit het vorige jaar nogal te wenschen over. Op een desbetreffende schriftelijke klacht zou de commissie nimmer een antwoord gegeven hebben. Een alleen wonend vrijgezel zou toen 10 gulden gekregen hebben en een gezin met 2 kinderen maar 7 gulden. Spreker vraagt of B. en W. hem hierover nader kunnen inlichten en kunnen zorgen, dat de uitkeering zoodanig geschiedt, (lat de meest billijke en meest met de omstandigheden overeenkomende uit keering wordt gevolgd. Wethouder Smolders antwoordt, dat voor de verdeeling van den B-steun zeer uitvoerige voorschriften gelden waaraan door de commissie minitieus de hand wordt gehouden en de uit voering ook nauwkeurig wordt ge controleerd. Van de door dhr. v. d. Waerden gesignaleerde schriftelijke klacht is spreker niets bekend. Hij herinnert zich nog, dat een vrijgezel inderdaad 10 gulden heeft ontvangen, doch dat betrof een geval van iemand, die reeds 7 jaren steuntrekker was en geen overjas meer had. Het ander geval herinnert hij zich niet, maar het is moglijk iemand ge weest, die pas enkele weken steun trekker was en daarmee houdt de uit keering verband. Met verschillende omstandigheden moet rekening gehou den worden, zooals het aantal jaren, dat hij reeds steun ontvangt, het aan tal gezinsleden beneden de 1G jaar, ziektegevallen in het gezin, eventueele andere inkomsten enz. Van eventueele klachten wordt steeds goede nota ge nomen en deze hebben ook meermalen wijzigingen tot gevolg gehad. De heer v. (1. Waerden is zeer dank baar voor deze zeer afdoende beant woording en acht de zaak hiermede volkomen verklaard. Het voorstel wordt hierna z.h.st. aangenomen. 7. Voorstel tot wijziging der be grootingen 1938 en 1939. Wordt goedgekeurd. 8. Uitgifte van grond in erfpacht aan de fa. Gebr. Teurlings. Zie prae-advies in ons blad van Za terdag j.l. Wordt z.h.st. goedgekeurd. 9. Wijziging van de erfpacht aan gegaan met de fa. Vermeer en Beerens. Geen der leden heeft tegen de voor gestelde wijziging bezwaar. Hierna gaat de raad over in geheime zitting. Wij lezen in „De Echo van het Zuiden" van 20 Mei 1914: Naar wij vernemen znllen de Eerw. Zusters, Dochters van het H. Hart in de St Antoniusparochie alhier, weldra overgaan tot het bouwen van een kloosier met school. Onderhandelingen over den aan koop van grond worden reeds ge voerd, De St. Petrusschool, B K. School voor jongens alhier, zal naar men ons mededeelt, reeds spoedigmoeten worden vergroot, dit met het oog op de uitbreiding der leerjaren. AUTO TEGEN EEN BOOM VERPLETTERD. Vier inzittenden gewond. Een luxe auto, welke uit Antwerpen terugkeerde naar Nederland, is op den weg AntwerpenBrasachaet tengevol ge van een defect aan de stuurinrich ting in volle vaart tegen een boom gereden: De vier inzittenden, ir. d'A. G., die met verlof uit Indië hier te lande ver blijft, mevr. H„ mej. H., beiden uit Princenhage en mej. v. d. W. uit Gin- neken werden allen uit den wagen ge slingerd en bleven min of meer ern stig gewond op den weg liggen. Nadat de eerste geneeskundige hulp was verleend, werden de eerstgenoem de drie personen, die er'vrij ernstig aan toewaren, naar het ziekenhuis te Capellen overgebracht. Mej. v. d. W., die er bet best was afgekomen, doch flinke vleesch- en schaafwonden had opgeloopen, werd per auto naar het diaconessenhuis te Breda overge bracht. De auto was totaal vernield. JSSÏÏSÏÏ"- Het kauwen van WRIGLEY'S P.K. is goed voor Uw gezondheid; het kalmeert en voorkomt overspannen zenuwen. \AAAAAAAAAAAAA HIEY'KATMC LltKfr H kunnen inlichtingen over de leer en gebruiken der Katho lieke Kerk gratis verkrijgen bij het 51 4W1 Diocesaan Inlichtingen Bureau Papenhulst 5 DEN BOSCH Lectuur wordtgratlstoegezonden ëemeenleraad Waalwijk. ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. lederen dag moet Uw lever minstens een liter gal in Uw ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende ls, verteert Uw voedsel niet, het bederft. U voelt U opgeblazen, U raakt verstopt. Uw lichaam ls vergiftigd en U bent humeurig, voelt U ellendig en ziet alles somber ln. De meeste laxeermiddelen zvjn slechts lapmiddelen. U moet CARTER S LEVERPILLETJES nemen om een liter gal vrij te doen stroomen en U zult weer geheel fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de gal te doen stroomen. Eischt Carter's Leverpilletjes bij apothekers en drogisten, f. 0.75. (at Behalve dat de verkwikkende P.K. na eiken maaltijd de zenuwen sterkt, bevordert het de spijsvertering en houdt het de tanden .clioon, gaaf en sterk. P.K. kauwen ls een goede gewoonte voor jong en oud. Koopt vandaag nog enkele pakjes en houdt er steeds een paar bü de hand. h.t.s. Veel genot voor weinig geld: 5 cent.

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 11