zijn pastoor op wiize „Hetgeen gij in die enkele jaren, dat gij hier zijt hebt gedaan, zou voldoende zijn om een normaal pastoraat te vullen". I* Wij geven de twee hoofdmomenten in beeld: le. De plechtige Hoogmis die de jubilaris voor de parochie opdraagt; 2e. De burgemeester biedt den jubilaris het geschenk der pa rochie aan. De viering van het zilveren priesterfeest van pastoor Heezemans is een jubelfeest geworden, zoo schitterend geslaagd, zoo indrukwekkend, zoo spontaan en hartelijk als onze parochie, onze gemeente wel zelden heeft ge- zien. Heeft dit z'n oorzaak in de eerste plaats in de titel tot de feestviering, de huldiging van, een priester en pastoor niet zeer groote verdiensten, niet minder heeft daartoe bijgedragen het uitstekend gekozen en verzorgde pro gramma en vooral de uitnemende regeling, de groote stiptheid en accura tesse waarmede alles werd afgewerkt. Wij hebben al meermalen feesten mede georganiseerd en verslaan, maar nog niet dikwijls waren wij getuigen van een feest zoo tiptop in alle on derdeden verzorgd en gepreciseerd; hulde daarvoor aan kapelaan van Rooij, maar niet minder aan z'n collega's Völker en van Lierop, die elk op hun terrein schitterend werk hebben gedaan, men zie de versiering, hel prachtige verloop der kerkelijke plechtigheden, der receptie en niet te ver geten der avondfeesten. Komen we nu tot ons verslag van de zoo bij uitstek geslaagde feesten, die niet hebben nagelaten diepen indruk te maken op de parochianen en de vele vreemdelingen, die getuigen waren van dit grootsche gebeuren. Zaterdagavond om 7 uur begonnen de feestklokken te luiden en St. Jan stak de vlaggen uit. Overal wapperde onze nationale driekleur, hier en daar afgewisseld door de Pauselijke vlag. Toen wij Zondagmorgen een trip maakten door de gemeente, bleek dat nagenoeg niemand verzuimd had door vlaggenhulde zijn sympathie en medeleven le betuigen. Zells ver bui ten de parochie wapperden de kleurige vlaggen in 't vroege Juni-zonnetje. In den ochtend naderde een overweldigend aantal geloovigen ter H. Ta fel ter intentie van den jubilaris. rs' it - i DE HOOGMIS. Reeds 0111 kwart voor tien had zich een dikke haag op het kerkplein langs de groote eere-tunnel opgesteld om een glimp van den jubileerenden her der op te kunnen vangen, welke haag van belangstellenden in de kerk werd voortgezet. Ook bij de pastorie en op beide trottoirs was om dien tijd geen plaatsje meer machtig te worden. Een groote groep bruidjes, allen met een mooi bouquetje geurige thee-rozen, vergezeld door de leden van het kerk bestuur en het eere-ebmité, wachtte het gezelschap op. Dan, 0111 enkele mi nuten voor tien uur ging de deur van de pastorie open. De halzen van dt ontelbare menigte rekten zich. De pastoor kwam buiten. Voorafgegaan door bruidjes die den stoet openden, aanvaardde de herder met familie en kapelaans den korten tocht naar zijn kerk. De leden van 't eere-comité schreden achter hem aan, terwijl de stoet werd gesloten door de- eere-wacht van den dag. Zichtbaar ontdaan zag de jubilaris naar de talrijke menigte en ontroerd keek hij naar de prachtige versiering van het kerkplein. daar getooid met witte bloemen, ter wijl in het midden een prachtige bloemversiering was aangebracht; een geheel dat diepen indruk maakte, een stijl- en wijdingsvolle sfeer bracht. Met waarlijk meesterlijke hand was onze kerk versierd, waarvoor alle hul de aan kapelaan Völker en doctorandi Etman en Beunis. Boven het hoofd altaar hing in groote moderne letter: „Tu es Sacerdos". Even later zette de Pastor Bone met ontroerende stem het „Asperges Me" in en de plechtige H. Mis met assis tentie van den Weleerw. Heer Kape laan van Rooij als subdiaken, en de Weleerw Heer Zigenhorn, die juist Zaterdag j.l. tot subdiaken is gewijd, als diaken, was begonnen. In deze plechtige H. Mis hield de Weleerw. Heer Kapelaan van Rooij een treffende feestpredicatie naar aan leiding van den tekst: „Dit is de dag die de Heer gemaakt heeft, laat ons daarom jubelen en ons verblijden" Spreker begon met er op te wijzen, dat hij z'n predicatie houdt met groote vreugde. 0111 den beminden herder ge luk te kunnen wenschen. Dan richt hij zich tot den pastoor en zegt Even later viel zijn oog op de mooie woorden: „Pastor Bone in, Populo", hoog tegen de kerk en de herder moet begrepen hebben dat deze zin snede geen ijdele phrase was, want de groote belangstelling en het intense medelerven van de talrijke menigte, bewezen de waarheid van deze schoo- ne spreuk. Aan den ingang van de smaakvol versierde kerk werd hij afgehaald dooi de kapelaans en de koorknapen van den leekendienst en zoo schreed de pastoor door kerk en priesterkoor naar de sacristie. De kerk, welke reeds om goed half tien veel geloovigen be vatte, stroomde nu stampvol. De versiering trok ieders aandacht. Hiervoor was dan ook alle reden. On ze kerk met zijn prachtige, -krachtige bogen en togen siert geen overdadig heid. Door haar krachtige stijl ver siert zij zich zelf en daarom was het zoo juist gezien, dat men zich beperkt had tot een sobere versiering der lij nen met groene guirlandes, hier en „Jubileerende Herder. Gij herdenkt vandaag de dag, waarop gij voor 25 jaren de H. Priesterwijding ontving uit de handen van den Bisschop. Gij hebt wel een bijzonder rijk, vrucht baar en deugdzaam priesterleven ge had, dat een overvloed van resultaten heeft afgeworpen. Wij zijn 1111 ge schaard rond het H. Altaar 0111 met U God daarvoor een dankoffer te bren gen. God's zichtbare zegen rustte op Uw priesterschap. Allereerst gedenk ik hier wat Gij in de enkele jaren die Gij hier zijt hebt gedaan en daarbij aarzel ik niet 0111 te zeggen, dat Gij de hooggespannen verwachtingen, welke men allerwege van U koesterde, niet hebt teleurgesteld. Hetgeen Gij in die enkele jaren dat Gij hier zijt hebt ge daan, zou voldoende zijn 0111 een nor maal pastoraat te vullen". Na dan hel priesterschap in het al gemeen verheerlijkt le hebben, richt spreker zich wederom tot den jubilaris en zegt: „Jubileerende Herder. Gij zult dan Uw hoog Heilig Dankoffer weer gaan voortzetten. Ik behoef U niet te vragen 0111 Uw parochianen en Uw dierbare familieleden hierbij te geden ken. Wij gaan weer nederkniélen, ter wijl Gij aan het Altaar staat en God's zegen afsmeekt. Ik bid, dat Gij tol in lengte van dagen deze parochie mag blijven besturen, tot heil en zegen van allen. Na deze feest-predicatie werd de II. Mis voortgezet, terwijl, na afloop de jubileerende Herder met zijn familie leden weer op dezelfde wijze als dit bij den aanvang was geschied, naar zijn pastorie werd teruggeleid. DE RECEPTIE. Was bij de organisatie van de fees telijkheden en de plechtige Hoogmis de sympathie, welke men overal voor den Herder koesterde reeds duidelijk tot uiting gekomen, nog duidelijker bleek dit uit de receptie. De groote zaal van het Bondsge- bouw, welke door het bestuur van de R.K.W.V. hiervoor welwillend ter be schikking was gesteld, was zoowel be neden als boven stampvol met belang stellenden, die allen van de geboden gelegenheid 0111 den jubilaris op dezen plechtigcn en onvergetelijken dag de hand te drukken, gebruik wenschten te maken en het bleef hier lang niet uitsluitend bij parochianen. Ook per sonen uit andere parochies en zelfs uil andere plaatsen, we merkten o.a. op den burgemeester van Hcusden, waren hier aanwezig. De zaal was door magazijn „Kola" prachtig gesierd. Naast een schat van keurige bloemenmanden en palmen gaven de talrijke tapijten een echt fees telijk cachet aan deze bijeenkomst. Uit alle standen was men hier ver- eenigd en dit schonk juist die groote voldoening. Vertegenwoordigd waren de volgen de vereenigingen: St. Elisabeths-ver- eeniging, de gymnastiek vereeniging Orova, de K.J.V., R K. Vrouwenbond, N.C. Boerenbond, Waahvijks Belang, Wit-Gele Kruis, Commissie voor Bij zondere Nooden, R.K. Middenstand, R.K. Jonge Middenstand, een plaatse lijke en diocesane deputatie van de R.K.W.V., gymnastiekvereniging W. G.V.-S.S.S., drie deputaties van de verkennersbeweging, Oefening en Ver maak, SI. Crispijn en de Vereenigde Zangers. Naast het eere-comité, waarondei ,t voltallige college van B. en W., wa ren hier aanwezig: Deken v. d. Brekel uil Kaatsheuvel, Pastoor de Klijn, Conrector Hens uit 's Hertogenbosch, de plaatselijke gees telijkheid en de vertegenwoordigers van de reeds genoemde vereenigingen en talrijke belangstellenden. Vergezeld van de eere-wacht, welke bestond uit 8 verkenners, 8 J.W.'ers, den burgemeester en kerkbestuur, werd de pastoor en zijn familie weder om van de pastorie gehaald en naar het Bondsgebouw geleid, waar de ju bilaris op het podium te midden van het eere-comité plaats nam. De receptie stond onder leiding van Kapelaan van Rooij, een leiding die perfect was. Deze voerde allereerst 't woord. Spreker begon niet te zeggen, dat hij het een groot genoegen vond 0111 de eerste le zijn, die den jubileerenden Hei der hier namens de parochie mocht begroeten. Hij heette ook van harte welkom de familieleden van den jubilaris en zijn mede-broeders in hel priesterschap. Spreker gaf uiting aan zijn gevoelens van hoogachting en waardeering, voor alles wat de pas toor in de enkele jaren van zijn pas toraat heeft gedaan. Op een dag als deze mag het tot eer en voldoening gezegd zijn Hard gewerkt en veel en zegenrijk werk tot stand gebracht. De parochianen beminnen U, vereeren U en hangen U als Herder en vriend, (luid applaus). Zij hebben hiervan blijk gegeven door in dichte schare naar het huis des Heeren te gaan en voor U te communiceeren. Alvorens deze gevoelens zullen worden vertolkt door feestgezang en door de aanbieding van het geschenk, zij het mij vergund, deze bijeenkomst met den Christelijken Groet te openen. Het parochieëele zangkoor onder leiding van den heer Duivelaar, voer de hierna op schitterende wijze de Priestercantate uit. Hierna verkreeg de burgemeester, voorzitter van het eere-Comité, het woord die de volgende rede hield Vandaag valt mij het voorrecht teil deel U met Uw zilveren priesterfeest geluk le wenschen en dit te doen als parochiaan, als burgemeester der gemeente en als voorzitter van een geheimzinnig eere comité, waarvan ik U de beteekenis zal onthullen. Op dezen voor U zoo gedenkwaardigen dag» gaan mijne gedachten als burgemees ter niet in de eerste plaats terug naar Uwe priesterwijding nu 25 jaren geleden, maar zeer bijzonder naar een tijdstip, 1111 bijna 5 jaren geleden, toen Uw benoe ming tot pastoor in de St. Jans-parochie van Waalwijk bekend werd. Onze nieuwe pastoor komt van liet Groot-Seminarie te Haaren, zoo luidde de mare, waar hij een reeks van jaren professor is geweest. Dat beteekende voor ons-zijne kudde-wel iets, al stelde het ons nog niet volledig gerust, want een professor in het algemeen heeft voor het bestudeeren en oplossen van maat schappelijke problemen niet altijd een goede pers en van dergelijke vraagstuk ken wachtten er in onze gemeente ver schillende op een oplossing. Nadere ge gevens echter van doorgaans goed-inge- lichte zijde, gaven ons een jui.'ter inzicht in de verwachtingen die wij van U als herder der St. Janskudde mochten koes teren. U werd afgeschilderd als een doortas tend priester, alleszins bekwaam 0111 een juiste diagnose te stellen en moedig ge noeg 0111 het alleen doeltreffende medicijn toe te passen. Het was ons toen reeds bekend, dat Uwe belangstelling gericht was op de voorziening in sociale nooden en daarbij op het geestelijk en stoffelijk welzijn der arbeidersklasse. Dat alles was zeker hoopgevend en met een rustig hart hebben wij Uw daden afgewacht. Aan de verwachtingen, die wij le Uwen aanzien hebben gekoesterd, en die waren door Uwe reputatie hoog gespan nen, hebt U ten volle beantwoord. Eeni- ger male ben ik zeker bevoegd 0111 een oordeel te vellen over de moeilijkheden die U op Uw wpg hebt ontmoet, omdat samenwerking met den burgemeester in onderscheidene gevallen onvermijdelijk was. Eerst observeerend en daarna beslu- deerend en diagnoseerend en ten slotte forsch het mes er in. Zoo zijn in onze gemeente tot stand gekomen een school voor buitengewoon lager onderwijs, een weldaad voor onze gemeente en ook voor de buurtgemeenten, althans voor zoover re deze gebruik maken van de gelegen heid om de geestelijk misdeelde kinderen een behoorlijke kans te geven zich in onze samenleving als werkend lid le zien ingeschakeld. In chronologische volgorde werd daar na de vrouwelijke en mannelijke jeugd organisatie op deugdelijke basis geves tigd, verder uitgewerkt en bekroond met de R.K. Jeugdcentrale. Er zijn vóór- en tegenstanders van die jeugdorganisaties, in hare groote ver scheidenheid, zooals er vóór- en nadeelen aan zijn verbonden, maar ondanks al die critische beschouwingen erkennen toch allen de onschatbare beteekenis van hel nauwe contact tusschen de katholieke jeugd en de kerkelijke hiërarchie, waar van de resultaten, als deze organisaties ook eens haar zilveren jubileum zullen vieren, wel zeer duidelijk aan den dag zullen treden, door een dieper godsdien stig leven en een grootere mate van gods dienstige en maatschappelijke orde en tucht. Het onderricht in die werkzaamheden, die een vrouw moet kunnen beheer- schen 0111 haar een goede huisvrouw te kunnen noemen een onmisbare scha kel in de sociale opbouw van onze ar beidersbevolking dat tevoren reeds Uwe toewijding had, werd thans met kracht aangepakt met het uiteindelijk resultaat, dat het monumentale school gebouw, waarin de lessen der huishou delijke kundigheden zullen worden ge geven, zich langzaam voor onze belang stellende oogen ontwikkelt, zoodat in het najaar de volledige lessen van onze huis houd- en industrie-school een aanvang kunnen nemen. Als laatste schakel in deze keten der eere in de eerste 25-jarige periode van Uwe priesterlijke loopbaan, noem ik de oprichting van eene R.K. U.L.O.-school. Velen, die tevoren genoodzaakt waren de studie hunner dochters elders te voltooi en, wat met financieele offers gepaard ging, vinden daartoe thans gelegenheid in eigen omgeving, zoodat ook degenen, die daartoe 0111 financieele redenen niet in staat waren, daarvan thans kunnen ge nieten. Geachte Jubilaris. Deze opsomming is er eene des burgemeesters waarmede ik wil zeggen, dat alleen datgene is geme moreerd, wat van algemeen en openbaar belang is. Er is echter belangrijk meer door U tot stand gebracht op het gebied, dat meer in engeren zin tot Uwe pries terlijke taak behoort. Dit valt buiten mijn officieele waarncmingskring en zal het, omdat ik dan zeer volledig zou moeten zyn, hier niet vermelden. Voor dit alles, zeer geachte Heer Pas toor, zeg ik U namens de geheele Waal- wijksche bevolking hartelijk dank. Hier aan wil ik echter .nog een persoonlijk woord van waardeering toevoegen. Ik prijs in U Uw energie, Uw tact om de groote lijn te blijven volgen en Uwe be sluitvaardigheid, eigenschappen door welke het een lust was om met U samen te werken. Ik zou niet gaarne een even- tueele promotie in den weg willen staan, maar met dit voorbehoud hoop ik, dat U nog vele jaren Uwen zegenrijken ar beid in deze gemeente zult mogen voort zetten. Ik kom thans het woord tot U richten als voorzitter van dat geheimzinnige eere-comité. Dat eere-comité, de bekro ning van een werk-comité, heeft alleen voor U maar iets geheimzinnigs, want U bent de eenige in de heele parochie, die niet weet, dat het bestaat en welk doel dit comité heeft nagestreefd. Wat ik na mens die beide comité's zal zeggen is derhalve voor U een groote verrassing, al hoop ik dan ook, dat het voor U een aangename verrassing zal zijn. Uw zilveren priesterfeest is voor Uwe dankbare parochie een welkome aanlei ding geweest, om U als haren herder een stoffelijk bewijs te leveren van hare aan hankelijkheid, hare liefde en hare dank baarheid. De actie hiervoor, die spontaan aan den dag is getreden, is geleid door Uw naaste omgeving, door degenen, die lot Uwe dagelijksche medewerkers gerekend moeten worden. Deze organisatie is al dus gekozen, omdat deze Heeren geacht moesten worden het best bekend te zijn inet de verlangens, waarvan de vervul ling U groote voldoening zou schenken en niet minder, omdat deze heeren een laatste dam zouden kunnen vormen, 0111 te voorkomen, dat ons geheim tot U zou kunnen doordringen. Ik heb vernomen, dat dit comité daarin volkomen is ge slaagd en mij derhalve het voorrecht te beurt valt dat geheim te ontsluieren. Het geschenk, dat ik U namens Uwe dankbare parochianen mag aanbieden is geen persoonlijk geschenk, in dien zin al thans, dat het alleen voor persoonlijk gebruik bestemd zou zijn en toch, zeer geachte Pastoor, zal het aan den herder van de St. Jansparoch'ie groote vreugde schenken. Wat ik U zal aanbieden is ei genlijk niet het geschenk, het is daarvan een voorlooper, want overhandiging zon der gebruiksaanwijzing zou U nog vol komen in het duister doen tasten. Mijnheer Pastoor ik zal Uw geduld niet langer op den proef stellen. Uwe paro chianen hebben gemeend U bij gelegen heid van Uw zilveren priesterfeest te moeten verrassen met een kruisweg voor de St. Janskerk. Er zijn verschillende redenen waarom niet tot aanschaffing van een kruisweg is overgegaan. De voor naamste daarvan is echter, dat het co mité het veiliger heeft geoordeeld de keuze daarvan aan U over te laten. Ik kan het beleid van het comité in deze slechts prijzen. Hetgeen ik U aanbied is derhalve een som gelds, ten bedrage van 501 gulden waaruit U kunt putten voor de verwezenlijking van Uw kruisweg plannen, en als de keuze zou vallen op een kruisweg waarvan de kosten uit het U aangeboden bedrag niet kunnen wor den bestreden, dan kunt U dit bedrag beschouwen als de grondslag van een kruiswegfonds, waaruit te zijner tijd de kosten bestreden zullen kunnen worden voor den kruisweg, welke zal beantwoor den aan de eischen, die daaraan door U zullen worden gesteld. Uw beproefd beleid zal U ongetwijfeld de wegen doen vinden, op dezen grond slag voort te bouwen, zoodat onze St. Janskerk binnen niet te langen tijd ver rijkt zal worden met een kruisweg, die door zijn pieuse voorstelling, de devotie voor het lijden van Jezus, Onzen Ver losser, zal bevorderen. Vervolgens sprak de heer F. Hoo- gers uil Tilburg, voorzitter van den Bosschen Diocesanen Bond van de R.K.W.V., waarvan de jubilaris gees telijk adviseur is. Spreker begon met te verklaren, dat het bestuur van den Bosschen Dio.-e- sanen Bond het op hoogen prijs heeft gesteld bij de plechtige H. Mis en re ceptie aanwezig te kunnen zijn ge weest, om op deze wijze uiting te kun nen geven aan de gevoelens welke in hun leven. Namens het bestuur van den bond en de 45000 leden wenscht hij den jubilaris van harte proficiat met dit mooie feest en dankt hem van harte voor het vele goeds dat hij in het be lang van den bond heeft gedaan. Toen een nieuwe geestelijke adviseur benoemd moest worden, was het den bond natuurlijk lang niet onverschil lig wie de nieuwe functionaris zou zijn en met spanning keek men naar zijn benoeming uit. Toen het gerucht de ronde deed dat professor Heeze mans zou worden benoemd, hebben wij ons met recht verheugd en de hooge verwachtingen die wij van U koesterden zijn bewaarheid geworden. Na de voortreffelijke kwaliteiten van den jubilaris vooral als sociaal werker naar voren te hebben gebracht, bood spreker hem een prachtig bronzen beeltenis van wijlen Dr. Ariëns, die eveneens priester en sociaal werker was. Hierna werden nog woorden van felicitatie en dank gesproken door den heer N. van Gorkum, vice-president van de plaatselijke Werkliedenvereeni- ging, die het zich tot een groot voor recht heette hier op deze plaats, na mens het bestuur en de leden van de R.K.W.V. den pastoor le feliciteeren, dank te brengen en le huldigen voor het goede werk, dat hij vooral in het belang van de arbeidersklasse heeft verricht. Vervolgens sprak Ds. Louwe K 1.ij- mans namens de commissie van Bij-

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 2