10 cent per week. zondere Nooden, waarvan deze vice- voorzitter is. In een hartelijke treffende speech wenschte hij den zilveren jubilaris ge- luk met dit mooie feest. Zelf had hij in zijn gemeente dit feit mogen her denken, zoodat hij wist wat het zeggen wilde. Naast zijn persoonlijke geluk- wenschen biedt hij dan ook de beste wensclien aan namens de commissie voor Bijzondere Nooden, waarvoor de jubilaris als voorzitter zooveel heefi gedaan. Hij verklaarde, hoe er eenigen tijd geleden stemmen opgingen om de commissie op te hetfen en het t<>en grootendeels aan den invloed van den jubilaris was le danken, dat liet moei lijke werk werd voortgezet. Spreker eindigt dan na nogmaals zijn beste wenschen en dank uitge sproken te hebben met de hoop, dat de uitmuntende verstandhouding wel ke er altijd in de commissie heeft ge- heerscht, altijd zal mogen blijven be slaan. Vervolgens sprak de heer Festen namens het R.K. kerkkoor van St. Jan. Zooals de kruisweg in de kerk een blijvende versiering zal zijn, zoo zat ook onze zang een blijvend sieraad zijn voor de kerk. De koristen hebben gemeend den jubilaris niet heter te kunnen huldigen dan fn de Priester- cantate. Namens alle koristen hoopt spreker dat de pastoor nog lange ja ren hun geëerbiedigde leidsman mag zijn, een bescheiden maar niet minder «r krachtige wcnsch, die de koristen zul- len bekrachtigen door het zingen vant Hij leve lang. Het zangkoor zette hierna het meer stemmige: Hij leve lang, in. DE PASTOOR DANKT. De zilveren Herder, hierna 't woord nemend begon met er op te wijzen, dat hij op al deze lof-uitingen niet ge heel kan zwijgen. De burgemeester, de voorzitter van het eere-comité heeft woorden gesproken van hulde i n waardeering, welke woorden door (ie andere sprekers zijn gevolgd. Boven dien is namens de parochianen het feestgeschenk aangeboden en zoo zijn er hier twee feiten waarop een kort antwoord past. De rede van den burgemeester was overdreven. Eerlijk en onbewust, maar in ieder geval overdreven. Ja, zelfs sprak hij niet eens waarheid en in dit slechte voorbeeld zijn de andere spre kers hem gevolgd. In de verschillende redevoeringen is het ideaal van een priester afgeschilderd zooals men zich dat zou wenschen, maar helaas blijf ik van dal ideaal ver af. Toch waar deer ik ten zeerste wat er gesproken is, maar voor me zelf neem ik het op ■0 als een stille vingerwijzing. In al die hartelijke speeches is mij voor den geest geschilderd hoe het moest zijn en daarom zeg ik nu voortaan tegen me zelf: Zorg dan ook dat het zoo wordt. Verder is er gewezen op hetgeen er in de vier en een half jaar dat ik hier pastoor was, tot stand kwam. Ja, in derdaad, er kwam wat tol stand, maar dat neemt niet weg dat er nog veel en veel meer lot stand moet komen. De steun die ik hierbij steeds van het gemeente-bestuur ontving was onont beerlijk. In een gemeente zooals Waal wijk kruisen de wegen van het kerke lijk en burgerlijk gezag elkaar telkens, en het verheugt mij dat er hij die krui- zingen nooit ongelukken zijn gebeurd. Het verheugt mij dat er nooit sprake is geweest van animositeit, maar dat de zaken steeds in een zuiver zake lijke sfeer werden behandeld. Juist door die voortreffelijke samenwer king is er nogal iets tot stand kunnen komen. Voor deze uitmuntende sa menwerking breng ik den dank over ^'ian het kerkbestuur. Ik lm ip van har te, dat de uitmuntende samenwerking lusschen het kerkelijk en wereldlijk gezag steeds zal mogen blijven voort duren. Over het feestgeschenk had ik al wel iets gehoord, maar dit aanbod overtreft mijn verwachtingen en de waarde van het groole bedrag wordt nog verhoogd door cfe gedachte, dat het zoowel door den gift van den rijke als door het penningske der armen hij elkaar is gebracht. Het kerkbestuur aanvaardt in dank de feestgave voor een kruisweg, waar men over hon derd jaar nog met een critisch oog naar zal kunnen kijken. Het kerkbestuur zal het geld besteden vol- gens de bedoeling en het ideaal van de gevers. Hierna dankte den zilveren pastoor allen die op de receptie aan wezig waren voor hun sympathie en medeleven. Ook kapelaan van Rooij sprak hier na nog een kort dankwoord tot de aanwezigen. Namens het feest-comitö bracht hij dank aan allen die op de een of andere wijze hebben medege werkt of bijgedragen tot dit mooie teest. Het zou ondoenlijk zijn, aldus spreker, hier in bijzonderheden te gaan, treden, aangezien men dan ge^ makkelijk iemand zou kunnen ver geten en daarom dankte hij allen zon der nadere aanduiding. Het volk van de parochie St. Jan heeft zich van z'n beste zijde laten kennen. En met de uitspraak: „Een volk dat zijn pries ters eert, staat dichi bij God" eindigde spreker. Hierna bestond gelegenheid den ju bilaris persoonlijk te feliciteeren en hoe ontzaglijk velen hiervan gebruik hebben gemaakt zouden wij niet gaar ne ramen. Het aantal was overweldi gend en dank zij de goede voorzorgen (tie men ook hier weer genomen had verliep alles zeer ordelijk en tot te vredenheid van ieder. Niet alleen de parochianen kwamen den pastoor de hand drukken, nee, ook uit de andere drie parochies wa ren talrijke personen aanwezig, ter wijl er tevens verschillende anders denkenden van hun medeleven kwa men getuigen. Ook waren er verschil lende personen van hui ten de gemeen te. DE PASTOOR DANKT DE PAROCHIE. Om half zes werd een plechtig lof gecelebreerd, opgedragen door den jubilaris. Ook thans was de kerk stampvol. Door de eere-wacht en de bruidjes werd de jubilcerende Her der weer aan (ie pastorie afgehaald en weer hadden zich talrijke belangstel lenden opgesteld. In (tit Lof hield de pastoor zijn dankpredikatie tot de pa rochianen, waarin hij zijn grooten dank en erkentelijkheid betuigde vooï de talrijke bewijzen van sympathie en medeleven, die hij bij gelegenheid van zijn zilveren priesterfeest had mogen ondervinden. De pastoor zeide hierbij, dat hij aanvankelijk niet zoo'n grootsche feestviering had gewenscht, maar toen hij des ochtends onder de schitterende eere-boog liep waren hem de woorden le binnen geschoten: Gelukkig volk, dal zijn priester eert, want dat staat dicht bij God. Dan betuigt spreker zijn dank aan allen, die zich afsloofden 0111 dezen dag voor hem tot een onvergetelijke en een grootsche huildiging voor het priesterschap le maken. „Eert niet mij, maar den priester en in den priester God", aldus spreker. Dan dankt hij de parochianen voor de aanzienlijke gift, waarvan de waar de nog wordt verhoogd door de ge dachte, dal zij is saamgebracht dooi de gift van den rijke en het pennings ke der armen. Met het verzoek lot verdere samen werking eindigt de jubilaris zijn in drukwekkende predicatie. DE AVONDFEESTEN. Om ball acht werd den jubilaris een hulde gebracht door de Harmonie St. Crispijn, de liedertafel Oefening en Vermaak en de liedertafel De Ver- eenigde Zangers. Namens St. Crispijn en de Vereenig- de Zangers werden hier woorden van felicitatie gesproken door den heer Fr. Smolders, de voorzitter van eerstge noemde vereeniging en door den heei A. C. v. (1. Heijden namens Oefening en Vermaak, welke wenschen hartelijk door den pastoor werden beantwoord. Nadat enkele pittige nummertjes waren gespeeld en gezongen, ging hel in optocht, jubilaris en familieleden, kapelaans en leden van het eere-comi té, naar het Raadhuisplein, waar dan de avondfeesten door de jeugd plaats hadden. Hier was het een enorme drukte. Een ontzaglijke menigte had zich langs alle kanten opgesteld om getuige te kunnen zijn van deze bijzondere feestelijkheden. Tot ver in de Stations- straal hing men uit de ramen 0111 het schouwspel le kunnen gade slaan. Ook op de bovenste gaanderij van het ge meentehuis stonden nog enkele be langstel lenden. Men rekte de halzen, klom hoven op fietsen en auto's, Moe ders hieven hun kinderen omhoog, peuters jengelden omdat zij niets zien konden totdat zij door Vader op den schouder werden gezet. Verslaggevers drongen door de dichte rijen om een plaatsje machtig te worden en pers fotograven liepen heen en weer. Twee moedige jonge dames hadden zelfs ten einde raad de dakgoot van haar woning als haar particuliere tribune uitgekozen. De jubilaris met zijn familieleden en genoodigden namen plaats voor op het plein en toen kondigde klaroenge schal van den heraut uit de loggia van het raadhuis het begin aan. Het is moeilijk 0111 de feestelijkhe den te beschrijven en bovendien ook niet noodig, want iedereen heeft ze immers gezien en ervan genoten. Hier werd de idee tot uitdrukking gebracht: de jeugd viert zelf feest, omdat de pastoor feest viert en Kees Spierings, de organisator van de spelen is in dezen opzet uitstekend geslaagd. Door alle katholieke jeugdbewegingen werd aan het welslagen hiervan medege werkt, terwijl St. Crispijn voor de mu zikale omlijsting zorgde. De verschil lende groepen waren in keurige, deels historische, deels decoratieve cos- tuums gestoken, hetgeen de aantrek kelijkheid van deze bijeenkomst nog aanmerkelijk verhoogde. Een heraut, opgesteld op hel balcon van ons mooi stijlvolle gemeente-huis, eveneens in historische kleederdracht, zorgde met zijn bazuin voor de verschillende sig nalen die er gegeven moesten worden. Hoewel wij, zooals reeds gezegd de verschillende spelen niet zullen gaan beschrijven, willen wij'toch voor en kele zeer treffende momenten een uit zondering maken. Toen dan door een groep verken ners en J.W.'ers het kampvuur werd ontstoken, terwijl de kabouters en dc in fleurige costuumpjes gesloken meisjes allen voorzien waren van een lampion, zette St. Crispijn het „Aan U o Koning der Eeuwen" in. De hoe den werden afgezet, de jubilaris, fa milie en genoodigden verhieven zich van hun plaats en de door de mede werkenden gevormde ringen begon nen in tegenovergestelde richting te draaien. Dit was een treffend en grootsch moment, terwijl ook de bal- lonnenvlucht een bijzonder aardig oogenblik was. Alle kleintjes werden voorzien van luchtballons, die enkele oogenbikken nadien de lucht in wer den gelaten. Eerst langzaam, maar dan, geschept door den avondbries stegen de tallooze ballonnetjes ten hemel. Een mooi schouwspel, dat ten volle werd genoten. Nadat St. Chrispijn nog een nunir niertje ten gehoore had gebracht voor de eere-tribune, werd afgemarcheerd wat tevens hel sein was voor 't einde van deze schitterende avondfeesten. Ook hier is het weer ondoenlijk om met persoonlijke woorden van dank aan te komen en daarom in navolging van den Weleerw. Heer Kapelaan van Rooij, danken wij hier allen die aan dit feest hebben meegewerkt, maar hulde aan den Bosschen kunstenaar Kees Spierings, maar niet minder aan den leider, kapelaan van Lierop, die er voor zorgden dat we iets anders, iets beters te zien kregen en dat de regeling ook hier zoo verzorgd was. Vermeld zij nog, dat de gemeente politie in samenwerking van de Kon. Marechaussee onder leiding van in specteur Hoehen, gezorgd had voor een uitstekende afzetting. En zooals steeds werd aan het slot weer gedemonstreerd dat wij katholie ken ook goede staatsburgers zijn en na eerst hulde aan God in „Aan U o Koning der Eeuwen" werd besloten met het aloude „Wilhelmus", door de harmonie ingezet en door groot en klein meegezongen. Dat was een waardig besluit van een schoone dag, welks feestviering niet ten einde kwam, dan toen de geachte jubilaris met z'n familie in de pastorie zich terugtrokken, want de jeugd bleef zingen en jubelen en liet „lang leve onze pastoor" was niet van de lucht. Waalwijk, de parochie SI. Jan heeft een feest gevierd, waardig door opzet, waardig door uitvoering, maar niet minder waardig in z'n afwerking en welslagen Dinsdag-ochtend, den eigenlijken dag van het 25-jai'ig priester-jubi leum, trokken alle kinderen der R.K. scholen der parochie ter H. Mis, waar zij de kinder-communie offerden voor den jubileerenden pastoor. Maandagavond had de jubilaris de hulde der leerlingen der R.K. Huis houd- en Industrie-school in ont vangst genomen en Dinsdag volgden de andere scholen. Eerst werd dooi den ZeerEerw. heer pastoor de B.L.O.- school bezocht, waar hem gelukwen- schen in verschillenden vorm gebracht werden en cadeaux aangeboden vai» eigen maaksel. Vervolgens de scholen der Zusters van het St. Teresia-ge- sticht, die van deze hulde geweldig veel werk hadden gemaakt en ten slot te de St. Petrusscholen. Woensdag ochtend had nog een huldiging plaats in de bewaarschool. Het is niet wel doenlijk dit alles te gaan detail- leeren: zeggen we alleen dat de huldi ging in poëzie en proza en in zang overal zeer spontaan was en zeer treffend voor den jubilaris en zijne familie. Ontegenzeggelijk waren dit mede de mooiste oogenblikken der gc- heele feestviering. Ten 12 uur was het priester-recep tie, waar o.m. verschenen Mgr. Alex Sweens, president van 't Groot Semi narie te Haren, verschillende profes soren, pastoor v. d. Kamp uit 's Bosch e.a. Verder waren tal van schriftelijke en telegrafische gel.ukwenschen bin nengekomen van geestelijke en we reldlijke autoriteiten uil alle deelen van het land. Een aardige verrassing werd den jubilaris bereid toen Dinsdagavond 't fleurige en uitstekende muziekcorps van het patronaat „St. Gathrien" in Den Bosch, onverwacht expresselijk eene muzikale hulde aan pastoor Hee- zemans kwam brengen. Toen pastoor Heezemans in 's-Bosch werkzaam was, heeft hij zich hijzon der voor de patronaatsharmonie ver dienstelijk gemaakt en was geruimen tijd haar directeur. Hij droeg veel bij tot den groei en bloei van haar corps, dat reeds zoovele lauweren behaalde en tot een indrukwekkend wèl gedis ciplineerd en prachtig geuniformd muziekcorps is opgegroeid, dat een bij zonder goeden indruk maakt overal waar het verschijnt en ook in zijn prestaties met de beste corpsen op één lijn kan staan. I naniem besloten de corpsleden uil dank en waardeering voor wat eens pastoor Heezemans voor hen deed, naar aalwijk te trekken en een apar- ten luister bij te zetten aan het mooie teest ban den jovialen en ijverigen priester. Ongetwijfeld is deze bijzondere at tentie door pastoor Heezemans (en niet minder door z'n parochianen) op hoogen prijs gesteld, waarvan Z.Eerw. dan ook in z'n dankwoord hartelijk deed blijken. Het muziekcorps maakte •door z'n prestaties en z'n uniform dan ook een zeer bijzonderen indruk. Omtrent de huldiging in de St. Teresia-scholen, vernemen we nog T volgende Dinsdagmorgen, hebben de meis jes der Sint Teresia-school den ZeerEerw. Heer Pastoor gehuldigd bij gelegenheid van zijn zilveren priester feest. De heide lokalen der Fröbel school tot een groote zaal vereenigd, boden daartoe een geschikte gelegen heid. Feestelijk was de aanblik dei- versierde zaal, met de tribune vol stra lende blijde kinderen in haar beste pakjes, met het zilver van strikjes en cocardes. Om 10 uur arriveerde de Eerw. ju bilaris met de Eerw. Heeren Kape laans, de heeren kerkmeesters en fa milieleden aan de school. Aan den jubilaris werd een niet zorg bewerkt programmaboek aangeboden, waar van den omslag versierd was niet een crayonteekening, voorstellende, den offerenden priester, die de Eucharis tische Zonne doel stralen boven het leven en werken van Waalwijk. En daarna klonk opeens het machtige kinderkoor driestemmig op: „Zonne- Jie lacht aan den blauwen hemel", waarin de kinderen den pastoor haar zegenbeden toezongen. Een der groote meisjes sprak daarna namens alle kinderen de ge- lukwenschen uit en kwamen twee lie ve peuters de geschenken der kinde ren aanbieden. Nu volgde een afwisse lend program van zang, spel en de clamatie. Frisch en helder klonken de stemmen van het lieve kaboutertje en den Engel door de zaal, van het kabou tertje om den jubilaris aardsche, en van den Engel om hem hemelsche wenschen aan te bieden. Lief ontroe rend was het „Jezus komt voor den eersten keer", en aardig beeldden de kinderen haar schoolleven uit in: „Vlijtige kindjes" en „Babbelmuiltje". Rustig en gevoelvol was de declama tie van het keurig gecostumeerde „On ze genadebronnen", en 't spreekkoor: „Gij zijt Priester in eeuwigheid". Ook verschenen daar „Mieke en Lo- wieke", een gelukkig paartje, dat el kaar door de goede zorgen van den Herder gevonden heeft, met luimige zang. Echt doorvoeld was de declama tie van een der leerlingen van de Ulo school: „De eerste Priester". Ook wa ren de verschillende parochies en hu uitplaatsen vertegenwoordigd met heiiwenschen in het Fransch, D.uitsch, Engelsch en de moedertaal, en innig zongen de meisjes der Ulo-klassen het: „A moi le ciel". Na de leuke felicitie van den haan en de kuikens op de eerste kraailes, zagen wij nog de „hoop van Waal wijk" in de rappe springstertjes en danseresjes, in haar wijdgeplooide rokjes. Zonder falen volgden de ryth- mische oefeningen elkaar op. Het was .een lust om le zien. Nog eenmaal klonken toen de blijde kinderstem men hoog op en jubelden het refrein: „En blijde zingen we de Engelen ha, Deo in excelsis gloria, Alleluja!" De jubilaris dankte hierna de kinde ren en niet het minst de Eerwaarde Zusters en dames-onderwijzeressen en gaf onder luid handgeklap der kin deren een vrije middag en nog „iels heel prettigs", in het verschiet. Met een „Lang zal hij leven", werd deze mooie kinderhulde gesloten. Heden om 10 uur kwam de Eerw. Heer Pastoor in de bewaarschool, waar hij door de kleuters \yerd gehul digd. SPELEN MET ANDEREN. HOE KEES SPIERINGS HET DEED MET EEN PAAR HONDERD WAALWIJKSCHE KINDEREN! Wij lezen in de Prov. Bossche Crt.: Een kind speelt van nature niet in een stil hoekje voor zich alleen met een of ander knutselspelletje. Het is daar echter heengedrongen sinds er geen plaatsje voor zijn gemeenschaps- spel meer is op onze straten, pleinen en wegen, en sinds ieder open plekje wei of veld voor het kind verboden terrein is geworden. Slechts de ouderen herinneren zich, hoe eens de kinderen speelden. Het ravot spel der jongens gehoorzaamde aan ongeschreven, vaste wetten en er was geen scheidsrechter noodig als bij het imitatie-spel der grooten van nu! In de dansspelletjes der meisjes zat rVthme en kinderlijke elegance, en hoog lachten en zongen de stemmetjes •lit boven het eindelooze en altijd ge varieerde beweeg. De kinderwereld van toen was in haar spel een stukje van de mooiste en blijste volksgemeenschap. Naar dit alles kregen we Zondag avond een stil heimwee terug, toen we honderden Waalwijksche kinderen, die het zilveren feest van hun „Mijnheer Pastoor" vierden, dat oude ongekun stelde gemeenschapsspel weer eens za gen spelen. Stellen we ons het prachtige Krop- holler-raadhuis voor; daarvoor een breed, open plein vol kinderen en zóó vol kleuren, dat het een middcleeuwsch feest geleek: daartusschen bedrijvige kaboutermannekes, n middeleeuwsche heraut die zijn bazuin schetteren laat, speellieden die hun oude volksche deuntjes blazen en een troubadour-spel leider. die in den zwier van zijn oude costuum rondgaat en al die blije bewe ging daar vast heeft en regelt met een enkele geste van zijn arm. Pas hadden de kabouters, hollend en zwoegend, met guirlandes de raadhuis pui gesierd, of ze holden weer weg en brachten heele rijen kleurige meisjes, hand aan hand achter zich aantrek kend, het spelpein op. En daar ineens zagen we den ouden „zevensprong" te rug, grootsch, kleurig en feestelijk, als wij hem nog nimmer zagen en we voel den hoe de grooten rondom stil werden en de onweerstaanbare kinderlijke blij heid en speelsche liefheid die van den huppelenden kadans, van het knielen en steeds dieper buigen dier honderden spelende kinderen uitging. En de kabouters brachten nog maar meer kinderen binnen in den kring. Toen zagen we den boerenklompen- dans: handgeklap en de op de steenen klikklakkende klompjes gaven het rhyt- me aan van een ongekunsteld en toch fijn beheerscht beweeg, dat vol kleuren was van blauwe kielen, roode halsdoe ken, kleurige schortjes, jakjes en rok jes Even later gingen alle kinderen „twee emmertjes water halen", vertel den zingend en in onbevangen bewe gingen van „zoo gaat de boer naar de kerk toe" en van hoe „op den berg van gloria" de pater, de zusterkens, de meisjes en de jongens doen! Terwijl dan de verkenners hun kamp vuur gingen klaarmaken, lieten de kin deren, onder lichte, fleurige muziek van een corps, hun honderden roode, gele, blauwe, groene en oranje lucht ballon los, die onder een daverend hoe ra omhoog schoten, hooger en hooger even nog als confetti dansten tegen den avondhemel en dan over de huizen wegdreven, de duinen over naar het Zuid-west Toen we weer keken naar de kleine feestvierders zelf, stonden die ineens met brandende lampions en de verken ners met flakkerende fakkels en... daar ging het weer los van „In Holland staat een huis..." De verkenners hadden den brand in hun kampvuur gestoken, dat hoog op laaide en waarrond als een apotheo se van de kinderblijheid van dezen avond een grootsche rondedans be gon in beweging en tegenbeweging, met dansende fakkelvlammetjes en wie gelende lampionslichtjes, een prachtspel van kleur en beweging. Toen loste de rondedans zich op in een slingerend trekken over het feest plein; enkele minuten later trok de mu ziek weg; nog even dansten en wiegel den de honderden lichtjes der lampions naeen handbeweging van den troubadour... het schoone kinderspel was ten einde, een spel dat degenen die het zagen, niet vergeten zullen, dat ech ter vooral en voor altijd onvergetelijk moet blijven voor de honderden kleine en groote Waalwijksche kinderen die het mochten meespelen zelf. Iemand fluisterde ons toe aan 't slot: „Prachtige massa-regie van Kees Spie rings" de troubadour toch was Kees Spierings uit Den Bosch! We gelooven. het was hier geen massa-regie. Het is een fijnvoelend leiden ge weest, een loslaten van het kind op zijn grootste liefhebberij: het spel tezamen met anderen. Een prachtig kinderfestijn! THIJS v. d. GRIENDT. Waalwijksche en Langstraatsche Courant is het eenige blad dat U de belichten, verslagen van ge meenteraad en andere belang rijke vergadering» n uitvoerig en volledig geeft van Waalwijk.de Langstraat en omgeving. In dit blad vindt men vraag en aanbod van personeel uit de industrie, veikoopi» gen van notarissen, ingezonden stukken enz.

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 3