Plaatselijke Berichten. LAhGSIRAAI EN OMGEVING' Woensdag 7 Juni 1939 No. 45 De Echo van het Zuiden Tweede Blad DROMEN. üttniKUiiitHdtHü. 'S-HERTOCENBOSGH. NIEUWKUIJK. liAArnoUUNK. VLIJMEN. SPRANGCAPELLE. FATHER DE KORT. Naar wij vernemen is de Z.Eerw. Father J. de Kort. van de orde van Pre- monstreit, pastoor te Casheo (Ameri ka) voor herstel van gezondheid in 't vaderland teruggekeerd. Hij vertoeft sinds Vrijdag 1.1. bij zijne familie alhier. STATIONSCHEF BENOEMD. In de vacature, ontstaan door de overplaatsing van den tegenwoordigen stationschef den heer Schotema naar Krommenie'—Assendelft, is benoemd de heer Meulenbroek, thans commies op het station te Amersfoort. De benoeming gaat in per 1 Juli. RK MIDDELBARE HANDELS AVONDSCHOOL TE WAALWIJK Twaalf leerlingen der R.K. Middel bare Handelsavondschool legden exa men af voor het Middenstandsdiploma Handelskennis. Hiervan slaagden: M. de Bont, C. Verwiel en J. Verwiel te Waalwijk, M. Klazen en R. de Hond te Waspik, L. v. d. Bergh te Varik, M. v. d. Wiel te Drunen, C. Meesters en H. Siegers te Nieuwkuik en J. Crijns re Heusden. Afgewezen werden 2 candidaten. GESLAAGD. Voor het Middenstandsdiploma, Al- gemeene Handelskennis, slaagden nog de heeren B. Snijders (met lof van den voorzitter), Otto van Roessel, Jacques Sars, Herman Schomaker, Adri de Peffer en Jacques v. d. Ven. Geslaagden genoten hunne opleiding bij den heer J. J- A. van Drunen, on derwijzer aan de St. Clemensschool al hier. MIDDENSTANDSDIPLOMA ALGEMEENE HANDELSKENNIS. Uitslag van Vrijdag 2 Juni. Opgekomen 77 candidaten, afgewe zen 19. Geslaagd: A. L. de Peffer, Waal; wijk; C. J. B. A. Verwiel, Waalwijk; A. O. H. v. Roessel, Waalwijk; L. H. J. Roovers vr., Waspik; J. G. Sars, Waalwijk; B. J. Savelkouls, Waspik; J. B. A. Verwiel, Waalwijk; H. Fr. Scha pendonk, Drunen; P. H. A. Schapen donk, Waspik; H. A. M. Schomaker. Waalwijk; H. M. Sleegers, Nieuw- kuijk; L. H. C Snijders, Waalwijk; C. de Vaan, Haarsteeg; G. Vesters, Dru nen; A. de Wit, Hank; H. Fr. Ver dunt, Vlijmen. NOG EEN ZILVEREN PRIESTERFEEST. Gisteren herdacht de Waalwijksche Pater Plechelmus, in de wereld G. L. J. de Bree, den dag waarop hij voor 25 jaren uit handen van den Bisschop de H. Priesterwijding ontving. Het jaar daarop werd pater Plechel mus benoemd tot professor in de Fran- sche taal en letteren aan 't Seraphijn- sche Seminarie te Langeweg, alwaar Zijn ZeerEerw. ook thans nog ver toefd. In het bijzijn van zijn familieleden is dit feit gisteren te Langeweg feestelijk herdacht. Wij bieden den oud-Waalwijker on ze hartelijke felicitaties. R.K. MIDDELBARE HANDELSAVONDSCHOOL. In ons vorig nummer hebben wij den einduitslag der examens van bovenge noemde school enz. breedvoerig mede gedeeld. Vrijdagavond had in het gym nastieklokaal der H.B.S. de uitreiking der diploma's plaats. Tegelijk werd deze gelegenheid be nut voor een afscheid van Mej. Meeu- wise uit den Bosch, leerares Engelsch aan deze school, die gedurende 8 jaar hier werkzaam is en thans wegens hu welijk ontslag heeft genomen. De directeur de heer H. van Well, prees haar om haar ijver, werklust en plichtsbetrachting, terwijl mej. Oerle- mans namens de leerlingen een af scheidswoord sprak en een mooie bloe menmand offreerde. De voorzitter van 't schoolbestuur bracht Mej. Meeuwise dank voor het vele goede wat zij in al die jaren voor de school gedaan had en bood even eens bloemen aan. Mej. Meeuwise dankte in enkele wel gekozen woorden. EXPOSITIE OVER WAALWIJK IN DE VITRINES VAN HET GE BOUW DER A.N.V.V., PARKSTRAAT, DEN HAAG. De vereeniging „Waalwijks Belang Leeft eene expositie georganiseerd in de vitrines van het gebouw der Alg. Ned. Vereeniging voor Vreemdelin genverkeer, Parkstraat 36, Den Haag. De eene vitrine bevat producten van de Waalwijksche nijverheid, als schoe nen, zool- en overleder, de andere ves tigt de aandacht op de monumentale ge bouwen, de schitterende natuur in de ze plaats en omgeving, o.a. foto's van gemeentehuis, St. Janskerk, Ned. Herv. Kerk, eenige mooie duin- en heide- gezichten uit Loonsche en Drunensche duinen, Roestelberg enz. Een en ander is smaakvol door den heer Jac. Bergmans gearrangeerd en wij hopen dat vele Hagenaars, bin nen- en buitenlandsche bezoekers eens een kijkje naar deze interessante etala ges zullen willen nemen. HONDENTENTOONSTELLING. Mevr. van Schijndel-van Wely al hier behaalde op de internationale hon dententoonstelling te Antwerpen 1.1. Zondag gehouden, met haar Bedling- ton-terriers de navolgende onderschei dingen: Gardeners Emblem, 1 U. Abedyle Krasnoje Selto, 2 U. HEROPENING. Blijkens advertentie in dit nummer wordt de bekende slijterij, gevestigd in het pand Grootestraat 191, a.s. Vrij dag weder heropend, onder den nieu wen naam „Slijterij Brabantia". Niet alleen de naam is veranderd, ook de zaak heeft in- en uitwendig een geheel ander aanzien gekregen, meer in overeenstemming met de moderne eischen. De attractievolle openingsreclame die voor deze gelegenheid is opgezet en waarover men nadere bijzonderheden in de advertentie vindt, zal er onge twijfeld toe bijdragen de klanten naar deze ruim gesorteerde speciaal-zaak te trekken. TWEE AANRIJDINGEN. Maandagmiddag rond 5 uur had in de Grootestraat, tegenover de schoen fabriek van de fa. Vesters, een kleine aanrijding plaats. Een vrachtauto van de B.B.A. wilde aan de rechterkant van den weg stop pen, door welke manoeuvre een ande re vrachtauto uit Made, welke achter de B.B.A.-wagen reed met deze laatste in botsing kwam. Een andere aanrijding had plaats te genover de leerfabriek van de fa. van Loon, eveneens in de Grootestraat. Een vrachtauto, beladen met huiden en bestuurd door den heer v. B., wilde den dam bij genoemde fabriek inrijden. Daartoe stuurde v. B. zijn wagen eerst links van den weg om zoodoende de bocht gemakkelijker te kunnen nemen. Een bestelauto, bestuurd door v. C. uit Rotterdam, kwam hierdoor danig in*het gedrang. De heer C. trachtte nog, door ge deeltelijk over de trottoir te rijden, een botsing te voorkomen, hetgeen echter mislukte. Beide wagens kwamen met de voorste gedeelten met elkaar in bot sing. De schade is vrij aanzienlijk. De vsrfraaing van het gemeentehuis. Toen de eerste steen voor het nieuwe raadhuis werd gelegd ver zocht het raadslid H. de Wijs de raadhuis-commissie te laten bestaan en deze thans dienst te laten doen als verfraaingscommissie. Hebben wij het goed begrepen dan zou de raadhuis commissie zich dus met deze verfraaiingsplannen belasten. Tot op heden is er zoo ver wij hebben kunnen nagaan nog niets gebeurd Men wacht met spanning, want gedaan moet er iets worden. De lantaarn of Klaarsfok zal er toch moeten komen. Beloftemaaktschuld zouden wij zeggen. Het is echter eenvoudig genoeg op te lossen. Laat de commissie een vergadering bijeen roepen voor de inwoners van Drunen. Zij zetten op deze vergadering de plannen uit een en de rest komt van zelf. Meteen kunnen dan plannen be sproken worden voor eventueele feesten bij de opening voor het nieuwe raadhuis. Wij verwachten zeer binnenkort een vergadeiing. Laat de heeren commissieleden deze zaak nu eens tlink aanpakken. Degemeentenaren zullen zeker hunne medewerking verleenen. Giersbergsche Kermis. Zondag werd de Giersbergsche Kermis weer op de oude wijze ge vierd. Het was er gezellig druk. De kermisvierders waren gekomen uit den geheelen omtrek. En dat alles speelden zich af in en rondom het café v. d. Meijden Smits. Men moet zic4i niet te veel voor stellen van deze kermis. Het is niets meer dan een potje bier koopenen wat hossen en dansen als een potje met pieren op den rood-plavuizen vloer. Het was warm en velen hebben genoten van de prachtige natuur. Melkcursus Vrijdagavond werden de capaci teiten beoordeeld voor de dames en heeren, die hadden deelgenomen aan de melkcursus, die georgani seerd was door de Coöp. Stoom- zuivelfabriek alhier. Aan de volgende dames en heeren werd het diploma uitgereikt. Maria van Drunen, Nieuwkuijk, Joha. Mostermans, Nieuwkuijk, C. Brok, Elshout, J. A. Bobben, Els- hout, B. Brekelmans, Drunen, Ma. de Gouw, Drunen, Dina Pullens, Drunen, Dina van Logten, Drunen, Mapa Vissers, Drunen, Henri van der Lee, Nieuwkuijk, Henri van Boxtel, Nieuwkuijk, Adr. Brok, Elshout, André Bobben, Elshout, Mart van Herpt, Elshout, Adr. van Herpt, Elshout, Ant. van Logten, Drunen, Henri Aarts, Drunen, Ma. van den Hooven, Drunen.P. Brekel mans, Drunen, Jac. van Kampen, Drunen, Corn. Brok, Drunen, Arn. Brok, Drunen, Corn, van Delft, Drunen, W. van Delft, Drunen. De Opkomst De Postduivenvereniging «De Opkomslcr hield Zondag een wed vlucht vanuit Deventer. Afstand 90 K.M. Eerste duif 12,58/21, laatste duif 1,8,17 uur. De uitslag was als volgt: 1 2 7 A. Smits, 3 W. Pijnenborg, 4 5 12 Adr. Brok, 6 10 Gebr. van den Hooven, 8 C. Pulles, 9 J van Huiten, 11A. van den Hoven. Zondag a.s. wordt een wedvlucht gehouden vanuit Zwolle over een afstand van 103 K M. Inkorven Vrijdag van 8—9 uur. Biljarttournooi Naar gemeld wordt zal door de Biljartvereniging op de Jongens Congregatie bij gelegenheid van haar derde lustrum een biljarttournooi gegeven worden. H. Harthulde Naar wij vernemen zal de jaar- lijksche H Harthulde gehouden worden op Dinsdag 18 Juni a.s. Wiie de rolbrug over de rivier de Donge onder deze gemeente passeert, ergert zich aan den buitengewoon slechten en gevaarlijken toestand waarin deze verkeert. Nagenoeg alle planken liggen los, dat nog Verergerd is door de droogte der laatste dagen, groote gaten zitten- er in en talrijke spijkers steken centimeters boven de planken uit waardoor ineuiig fietser wordt gedupeerd. Wanneer een fietser de brug passeert, rammelt alles. Dus men kan begrijpen hoe het is wanneer een auto over de brug gaat. Reeds jaren is de kwestie betref fende verandering der brug in be werking, doch een besluit is nog steeds niet gevallen. Andermaal heeft iiet gemeentebestuur van Geertruiden- berg bij den Minister van Waterstaat om spoedige afdoening gevraagd, doch zoolang een defimief besluit nog niet gevallen is, behoort de brug toch ze ker in een zoodanige staat te verkee- ren dal ze berijdbaar is. Dat daar de betrokken instantie niet voor zorgt draagt, is betreurenswaardig. Naar wij vernemen heeft l)s. Mr. Visser, hulppredikant te Zaltbommel, het berofep naar de Ned. Herv. Ge meente alhier aangenomen. Naar de Prov. Crt. verneemt zal weldra in deir~gemeenteraad een voor stel behandeld worden tot doortrek king van den Zuidwal naar de Prins- Bernhardstraat, wat een belangrijke verlichting geeft voor het verkeer Vughterdijk en Vughterstraat. Er bestaat kans, dat hier een tweede utilitair muziekcorps wordt opgericht n.l. dal van het 2de regi ment huzaren-motorrijders. Zaterdag j.l. werden van het kloos ter „Mariënkroon" der Cistercienser orde vier paters priester gewijd; ter wijl een zevental d H. wijding van subdiaken ontvingen. De H. Priesterwijding ontvingen de eerw. fraters Pascalie, Vermeer; Ar- noldus, Vermeulen; Norbertus, Cools en Wensislaus, van Doorn. Tot sub diaken werden gewijd de eerw. fra ters Adrianus, van Beers; Bernardus, van Son; Dominicus, van Zeijl; Sta nislaus, de Groot; Lambertus, van Veldhoven; Wilhelmus, van Dulh; Augustinus,, Heestennans. Dit gebeuren werd Zondag in het Kloosterslot feestelijk herdacht. Om 9 uur werd door den Neomist Pater Norbertus een plechtige hoog mis met assistentie opgedragen. Door het paterskoor werden onder lejding van pater Wensislaus de Gre- groiaansche gezangen zeer stichtend en verdienstelijk uitgevoerd. Na de H. Mis had in een der kloos terzalen een zeer druk bezochte re ceptie plaats. Hierna werden de Neomjsten en wtjueiingen toegesproken <ioor uen zeeieerw. Hater Jonannes, Prior van aei Kluosier en pater iuiardus. z-icntoaar oniroerd dankte in wel- geKoze woorden een der neomisten de spreKers. Om 2 uur werden wederom in de kapel ue plechtige Verspers en jloi mei assistentie opgedragen. Hierna werd door de Communiteit, tannine en geiioodiguen, het leest in intieme Kring oortgezet. üUKGERLlJKEN STAND. Van 27 Mei tol en met 2 Juni 1U39. Geboorten: Pelroneila A. dv. Arnol- dus P. v. Schijndel en Petronella M. Laureyssen Johanna M. dv. ivlar- tinus H. van den Kieboom en Johanna M. van Gils Adriana P. dv. Fran- ciscus W. Eijkhout en Hendrika M. de Gast Maria J. dv. Adrianus J. Raa ij makers en Johanna H. D. van Leest Marius M. J. zv. Johannes L. Verschure en Maria A. Boons Mar- celis J. A. zv. Petrus A. v. d. Pluijm en Clasina A. Vissers Francisca W. <!v. Petrus M. N. Verklaren en Elisa beth C. Rijken. Huwelijken: Hubert W. L. de Graauw oud 31 jaar en Marie J. Sneijers oud 28 jaar. Overlijden: Johan H. v. d. Ouden hoven, oud 11) maanden Wouter A. Rolffs, echtget. van Wilhelniina C. Meuwis, oud 68 jaren. Adriana Heistek, echtge. van Cornells lp pel, oud 35 jaren. RAAMSDONKSVEER. Aan het Postkantoor te Raams- donksveer en het daaronder belioo- rende ambtsgebied is gedurende de maand Mei j.l. op de Rijkspostspaar bank ingelegd 48083,08 en terugbe taald ƒ34177,57. Het laatste door het kantoor uitgegeven hoekje draagt het nummer 13204. De kermis zal in deze gemeente gehouden worden op Zondag, 25 Juni, Maandag 26 Juni en Dinsdag 27 Juni a.s. l)e echtelieden Petrus Fijneman en Petronella Maton, wonende aan het Fort, G 125, vierden Vrijdag j.l. hun 40-jarig huwelijksfeest. LUCHTBESCHERMINGSDIENST. Om te komen tol oprichting van een afdeeling Vlijmen van de Nederland- sche Vereeniging voor Luchtbescher ming, wordt op 'initiatief van den Edclachtb. heer Burgemeester dezer gemeente op Donderdag 8 Juni 1939, des namiddags om 8 uur een vergade ring gehouden in de zaal van Vlij- mensch Mannenkoor van den heer Peijnenborgh aan den Provincialen weg te Vlijmen, alwaar dien avond een propagandist van de Nederland- sche Vereeniging voor Luchtbescher ming, de heer Gaaij uit Zaltbommel, zal spreken over Luchtgevaar en de bestrijding daarvan. Tevens zal daarbij een film ver toond worden. Gistermiddag omstreeks half drie i'.s een lelie brand uitgebroken in café Toonkunst, toebehoorend aan den heer M. Peijnenburg in de Akker straat alhier. Het vuur, dat in het ach tergedeelte van het perceel was ont staan, breidde zich snel uit en plantte zich voort naar de concertzaal, welke spoedig in lichterlaaie stond. Vervol gens sloegen de vlammen over naar liet café, dat eveneens vlam vatte. De brandweer tastte met eenige stralen de vuurzee aan, doch zij slaagde er niet in het pand te redden. Het café met aangebouwde concert zaal en woonhuis is een prooi der vlammen geworden. Ook de inboedel en de café-,inventaris zijn verloren ge gaan. Dank zij hel windstille weer, hebben de naburige huizen geen gevaar geloopen. Als oorzaak van den brand denkt men aan kortsluiting. De aanzienlijke schade wordt door verzekering ge dekt. Maandag werd in café Verboord onder landelijke georganiseerde aan nemers aanbesteed liet bouwen van een pakhuis met verdieping te Vlij men onder architectuur van den lieer Ant. v. Stokkum. Ingeschreven werd als volgt: P. W. v. Alphen, G'berg 6964 J. Kleijngeld, Waalwijk 6350 J. Mouriks, Schijndel 6225 Gebr. Eymbi'egts, Schijndel 6260 J. C. Meijs, Den Dungen 6100 Gebr. v. Oijen, Vlijmen 6100 A. Herrijgers, Drunen 6100 Gebr. Lamers, Den Dungen 6080 M. P. Kramer, Genderen 6000 M. Luijben en Zn., Vlijmen 5900 H. Brok, Oud-Heusden 5897 A. Smits en Kramer, Heusden 5890 J. v. Liempde, Nieuwkuijk 5880 L. Verboord, Vlijmen 5858 J. Veluw, Haarsteeg 5810 Fa. Th. A. de Grauw Waspik 5796 A. P. Kramer, Heusden 5763 Adr. Rovers, Waspik 5743 M. L. Sikkers, Waspik 5734 J. P. v. Rooij, Helvoirt 5699 In verband met de gestelde eischen der aannemers-organisatie wordt het werk nog niet gegund. CAPELLE. Het verbouwen van een lanrieksge- uouw aan de Hooge Zandschel lol woonhuis voor rekening van den lieer L>. van Peer is ondernands opgedra gen aan den aannemer H. J. Versteeg alhier. Voor liet examen Middenstands diploma Algemeene Handelskennis slaagde onze dorpsgenoot, de lieer J. c. Roubos. Op den Winterdijk werd j.l. Za terdagmiddag zekere V. uit Raams- donk, werkzaam in de werkverschal- nng te dezer plaatse en die per rijwiel iii<:s\vaarts keerde, door een passeeren- de auto aangereden en tegen den grond gesmakt. Geneeskundige hulp werd verleend door Dr. Roos, waarna liet slachtoffer per auto naar zijn woonplaats werd vervoerd. Door den gemeente-veldwachter werd een onderzoek nagr de schuld vraag ingesteld. Daartoe in staat gesteld door de milde bijdragen van verschillende in woners werd de militairen van hel de tachement aan liet Capelsche veer j.i. Zaterdag een gezelligen avond aan- geboderf, waaraan bet muziekgezel schap Kunst na Arbeid door liet ma ken van een muzikale wandeling zijn zeer gewaardeerde medewerking ver leende. Na al'loop dezer mizikale wan deling werd in het Stationskoffiehuis nog een uurtje in gezellig samenzijn doorgebracht, waarbij de lijd gekort werd door muziek, zang en voor dracht. Aan het einde van dezen avond betuigde de detachements- commandant zijn dank aan allen, die tot het welslagen van dezen avond het hunne luidden bijgedragen. Juist bij de brug over de ha\*fcn kwam de fotograaf N. de W. uit Ma de j.l. Zondagmorgen door het slippen van zijn motorrijwiel te vallen, waar bij hij nog enkele meters over den weg werd meegesleurd. Bewusteloos werd hij de woning van den timmer man Rosenbrand binnengedragen, waar hij vrij spoedig weer tot bewust zijn kwam. Dr. Roos, die vrij spoedig ter plaatse was, verleende de eerste geneéskund|ige hulp. Het bleek, dat bel slachtoffer er betrekkelijk goed afge komen was. Aan gezicht en handen had bij verschillende schaafwonden. Na verbonden te zijn, werd hij per auto naar zijn woonplaats vervoerd. In het Stationskoffiehuis van den heer P. Pruijssers werd j.l. Donder dagavond 8 uur onder leiding van den heer J. Huijsman de algemeene ver gadering gehouden van de plaatse lijke Boerenleenbank, welke niet druk bezocht was. De voorzatter opende de vergade ring waarna tot secretaris werd aan gewezen de heer C. Vos, secretaris van liet bestuur, die de notulen der vorige vergadering voorlas, welke werden goedgekeurd en vastgesteld. Hierna werd verslag uitgebracht omtrent den toestand der Bank, waaraan wij hel volgende ontleenen: Gedurende het boekjaar 1938 be droeg de totale omzet 199544,32, dus 117783,40 minder dan het daaraan- voorafgaande jaar. Aan Spaargelden werd ontvangen ƒ85761,58 en terugbe taald 106684,31. De gekweekte rente bedroeg voor spaarders 5281,34, „waarvan ƒ608,18 An contanten werd uitbetaald en een bedrag van 4473,16 als spaargeld werd hij geschreven. Aan nieuwe voorschotten werd uit gegeven ƒ4100. Het saldo der reeds uitstaande voorschotten, bedragende 112328,08, werd door terug- en afbe talingen verminderd met ƒ9050,73. zoodat 31 December 1.1. het totaal der op deze wijze verstrekte gelden 107377,85 bedroeg. Aan voorschot rente werd ontvangen ƒ4661,23. In loopende rekening werd uitgege ven ƒ68935,67 en ontvangen ƒ82157.10 Op liet eind van het boekjaar bedroe gen de totale uitgaven in rekening courant f 92388,32 en de ontvangsten 21032,37. De in loopende rekening ontvangen rente bedroeg 3438.48 en de uitbetaalde rente ƒ110,39. Het bedrag, dat bij de Centrale Bank te Utrecht was geplaatst varieerde usschen de 70.000 en 50.000. Het totaal aantal spaarders bedroeg eind December 289. Er kwamen 13 nieuwe bij, doch door overlijden en om andere reden gingen er 12 af. Het aan tal voorschotten verminderde met 1, doordat er slechts 4 nieuwe bij kwa men en het aantal wegens geheele af lossing met 5 verminderde. Het aan tal uitstaande voorschotten bedroeg op het eind van het jaar 76. Het aanal pende rekeningen, bedragende 30, ver minderde het 1, terwijl het ledental wegens overijden met 3 verminderde en er 2 nieuwe werden ingeschreven. Voor de daaropvolgende verkiezin gen werden tot leden van het stem- - iil V..

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 5