Gemeenteraad Drunen Dru kwer k INGEZONDEN STUKKEN. AGENDA'S FEUILLETON HET MEISJE UIT DE LUNCHROOM. KAATSHEUVEL. BUSSEN. i - Waawijksch e Stoomdrukkerij Antoon Tieen OP ELK GEBIED De drukkerij voor het betere werk bureau aangewezen de heeren A. J. Verhoeven en W. J. Pruyssers. De lieer Ah. van den Hoek werd met algemeene stemmen herkozen als lid van den Raad van Toezicht, terwijl in de vacature, ontstaan door het be danken door den heer J. Michaël, tot lid van den Raad van Toezicht werd gekozen de heer H. W. Kerst. Als bestuurslid werd herkozen de heer C. Vos. Onder dankzegging voor het iin hen gestelde vertrouwen na men allen hun benoeming aan. Tot leden der commissie, belast met het nazien der rekening en balans over het afgeloopen boekjaar worden be noemd de heeren D. van Pelt en A. H. Kerst. Uit dit onderzoek blijkt, dat een en ander keurig fin orde is, waarna onder dankzegging aan den kassier, den heer B. Verhoeven, de rekening en balans werden goedgekeurd en vastgesteld. Na de rondvraag werd deze verga dering met een woord van dank voor de belangstelling door den voorzitter 'gesloten. De postduivenvereniging De Luchtvaart, gevestigd in het café Wed. A. van der Haart aan de Nieuwevaart, hield j.l. Zondag met oude duiven een wedvlucht vanaf Corbeil (Fr.), afstand ongeveer 386 K.M., voor welke wed strijd behalve de gewone prijzen een tweetal extra-prijzen waren uitge loofd. De eerst aankomende duif werd geconstateerd om 1.10.08 en had ge vlogen met een gemiddelde snelheid van 897,50 meter per minuut, terwijl de laatst prijswinnende duif, welke een snelheid bereikte van 735,83 meter per minuut, werd geconstateerd ]om 2.44.18. De gewone prijzen werden behaald door: Gebr. v. Onzenoort 1 4 8 9 24; Adr. Spierings 3 7 11; M. Mescli 5; W. Versteeg 6 10 15 21; J. Meter 12; G. Treffers 13; St. van Peer 14 23 31 35; H. van Campen 16; P. Bakkeren 17 30 33; Pa de Roon 18; E. Haverhals 19 28; P. Pruijssers 20 22; D. Verha gen 25 37; H. Vos 26 27 34; Ph. van Tilborgh 29 39; Th. van Beek 36; C. Rosenbrand 38; J. Versteeg 32; Adr. Blom 40 en P. Nieuwenhuizen 41. De eerste extra prijs, een constateur, viel ten deel aan Gebr. van Onze- oort en de tweede extra prijs, een tul band, werd gewonnen door Adr. Spie rings. Aangetoonde duiven: M. Mesch, Ge br. van Onzenoort, W. Versteeg en Adr. Spielings. Eerste overduif J. van Doornik. Voor de wedvlucht vanaf Salbris worden de duiven a.s. Donderdagavond tusschen 7 en 9 uur in het clublokaal ingekorfd. LOON OP ZAND Tentoonstelling Vakschool Nadat Vrijdagavond de werk stukken der leerlingen aan een keuring waren onderworpen, had Zondagmiddag ten 12 uur de ope- ning plaats. Door afwezigheid van den voor zitter der Vakvereeniging viel de opening ten deel aan den Seer.- Penningm. dier vereeniging, die allen van harte welkom heette, inzonderheid den Zeereerw. heer Pastoor. Na een woord van geluk- wensch aan de cursisten voor de getoonde activiteit ook in het ver- loopen cursusjaar, dankte spreker de heeren patroons voor de mede werking van hen ondervonden. De heeren patroons hebben hierdoor blijk gegeven het op prijs testellen dat geschoolde arbeidskrachten in hun dienst komen. Verder bracht spreker dank aan het gemeente bestuur voor de ook dit jaar ver leende subsidie, benevens aan de leeraren die hier wederom hun beste krachten hebben gegeven. Na de hoop te hebben uitgesproken dat ook in de toekomst de verstand houding onderling goed moge blijven, verklaarde spreker de ten toonstelling als geopend. Namens de heeren fabrikanten sprak de heer Chr. Maas, die de leerlingen feliciteerde met het ge leverde werk. De heer H. van den Wildenberg prees het geleverde werk als een specifiek belang voor deze plaats en als voorzitter van Loonopzand's Belang waardeert hij dan ook oeze instelling ten volle. Pastoor Schoenmakers wees ver volgens op het Godsdienstig-sociale van den cursus, waarna wethouder van Lier prees de goede verstand houding die er ter plaatse bestaat tusschen patroons en arbeiders onderling, die een vakcursus als deze mogelijk maakten welke het bedrijfsleven niet anders dan ten goede komen. Na een dankwoord door den waarnemend voorzitter werd de gelegenheid opengesteld de werk stukken te bezichtigen. Onder de belangstellenden merk ten we op de besturen van de verschillende vakorganisaties, der standsorganisatie, de leden van den gemeenteraad o.w. de heer J. D. E. van den Heuvel, benevens ver schillende notabelen der gemeente. Diamantenbruiloft te Berkdijk Op 13 Juni hoopt het echtpaar H. Verduin de Rooij, Zandschel, zijn 60-jarige bruiloft te vieren. Onge twijfeld zal het op dien dag niet aan belangstelling ontbreken. Op het te Breda gehouden examen voor het Middenstandsdipdoma slaag- d enonze dorpsgenooten de heer Joh. Sagt en Adr. Lensvelt. In hotel Heessels hield het Wa terschap „De Zu(id-Holl. Polder onder Dussen" haar jaarvergadering voor stemgerechtigde ingelanden. Het jaar verslag van den secretaris-penning meester vermeldde ontvangsten over 1937—1938: Ontvangst envan vroege- ren dienst 280.85; opbrengst eigen dommen 13925.90; ontvangsten van verschillendden aard 250.05; subsidie werkverschaffing 5319.95; inkomsten in totaal 21903.75. De uitgaven, ver deeld over zes hoofdstukken, bedroe gen 20142.12. Batig saldo 1761.63. De begrooting voor 19391940 werd vastgesteld op 15855.83. Woensdag j.l. hield het Waterschap „Het Zuideveld" in hotel Heessels haar algemeene jaarvergadering. Het jaar verslag gaf aan inkomsten totaal 1821.97, aan uitgaven 1591.10. De begrooting werd vastgesteld op 2039.36. HANK. Zondagnamiddag j.l. werd alhier door de Rijks- en Gemeentepolitie aan gehouden een zekeren C. V., wonende te Andel, verdacht van oplichting van een heerencostuum bij de firma R. te Almkerk. Na een langdurig verhoor legde hij een volledige bekentenis af, waarna hij op vrije voeten is gesteld. Luchtbescherming. Dinsdagavond kwam de raad der gemeente Drnnen in openbare ver gadering onder voorzitterschap van den edelachtbaren heer burgemees ter van der Heijden bijeen. De voorzitter opende deze verga dering met den Christelijken groet, waarna de notulen der vorige ver gadering onveranderd werden goed. gekeurd en vastgesteld. Onder de ingekomen stukken was een besluit van Ged. Staten, hou dende goedkeuring der kasgeldlee- ning ad f 25.000,—. Dit wordt voor kennisgeving aan genomen. Dan stelt de voorzitter aan de orde een aanvraag van het R.K. Schoolbestuur te Elshout om be schikbaarstelling van gelden voor de vernieuwing van leermiddelen ingevolge art. 72 van de L. O. wet. Omdat het verzoek niet in juisten vorm is gedaan, adviseeren B. en W. dit verzoek in handen te geven van het college van B. en W., die dan de noodige maatregelen zullen treffen. Later kan men er dan op terugkomen. Z.h.st, wordt aldus besloten. Luchtbescherming. Dan komt aan de orde: Wijziging dergemeentebegrooting 1939, in verband met de kosten van luchtbescherming. De voorzitter deelt hierbij mede, dat blijkens een schrijven van den minister van Binnenlandsche Zaken de gemeente verschillende artikelen moet aanschaffen en maatregelen moet organiseeren, om in tijden van gevaar beschermd te zijn. De verschillende artikelen, welke men moet aanschaffen kunnen niet door den-post, die biervoor is uit getrokken op de begrooting, worden gedekt. Ook kan de zaak geen uitstel lijden, aangezien de minister zich spoedig op de hoogte zal laten stellen of het gemeente-bestuur aan zijn schrijven heeft voldaan. Hiervoor vooral heeft hij den raad bij elkaar geroepen. In 1938 was er voor de luchtbe scherming uitgetrokken f 150, welk bedrag reeds is uitgegeven. Ook op de begrooting 1939 is een bedrag van f 150,— uitgetrokken, hetwelk voor een deel reeds is uit gegeven. De rest is niet genoeg om de uitgaven mee te dekken, aange zien deze f 604,10 zullen bedragen. Daarvoor zal o.a. worden aange schaft: Brancards, verbandmateri aal, gasmaskers, zuurstofapparaat, terwijl tevens een uitkijkpost zal worden gemaakt. De voorzitter vraagt B. en W. te machtigen om tot aanschaffing van het materiaal over te gaan en de begrooting in dien zin te wijzigen. De heer van Drunen vraagt of de organisatie allereerst op de eerste hulp is gericht, waarna de voorzitter een kleine explicatie geeft van den luchtbeschermingsdienst, en waarbij hij aanmerkt, dat de eerste genees kundige hulp weer door een aparte groep wordt verricht. Dezelfde spreker vraagt of de luchtbeschermingsdienst slechts functioneert voor bepaalde perso nen. De voorzitter antwoordt, dat de organisatie in dienst, staat van de geheele gemeente en in tijden van gevaar aan iedereen hulp ver leent. De heer de Wijs wil weten of er in den luchtbeschermingsdienst be paalde personen zijn die vakkundig hulp kunnen verleenen. De voorzitter zegt, dat door de lessen en oefeningen de leden op bepaald gebied gespecialiseerd wor den. Dezelfde spreker wil ook nog weten of de lessen geld kosten, het geen de voorzitter ontkent. Op een vraag of de leden van den luchtbeschermingsdienst wel over de geheele gemeente verspreid zijn, krijgt de heer v. Drunen een bevestigend antwoord. Wethonder van Halder wil in lichtingen hebben omtrent den uit kijkpost. De voorzitter zegt dat de uitkijk post dient om vliegtuigen te signa- leeren en na een luchtaanval te zien of er ergens brand is. Wanneer men hieromtrent op berichten zou moeten wachten, zou het wel eens te laat kunnen zijn. Voor den uitkijkpost, die eventu. eel in den kerktoren zou kunnen komen, is ook geld noodig, aange zien er een telefonische verbinding met het gemeente.huis tot stand moet komen, een wachtkamertje moet worden gemaakt, terwijl de wachters ook een vergoeding dienen te ontvangen. Z.h.st. wordt de begrooting dan in dien zin gewijzigd. RONDVRAAG. De heer van Drunen heeft bij geruchte vernomen dat Ged. Staten nog geen goedkeuring hebben ge hecht aan 't raadsbesluit betreffende verkoop van het huis aan v.Gorkum. De Voorzitter zegt, dat de termijn daarvoor verstreken is, zoodat wet telijk de goedkeuring daarvan is tot stand gekomen. De heer v. Oers vraagt of, wanneer iemand niet aangeslagen is in de inkomstenbelasting, hij dan toch schoolgeld moet betalen. De Voorzitter antwoordt dat de data bij de schoolgeldheffing anders zijn dan bij de inkomstenbelasting, zoodat het schoolgeld berekend wordt naar den aanslag van het jaar daarvoor. De heer Vughts bepleit vervolgens wegverbetering in den Eishout, waarop de Voorzitter toezegt er naar te zullen laten kijken. Dan gaat de raad in geheime zitting over. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Mijnheer de Redacteur. Vanzelfsprekend stellen we belang in de verkiezingen voor de gemeen teraad in de gemeente Loonopzand- Kaatsheuvel. En als gevolg uaarvan lezen wij de ingezonden stukken die daarover geschreven worden. Zoo kwam ons ook onder het oog het stuk van den Heer v. d. Heuvel. Als het meerdere lezers is gegaan als mij dan hebben ze na lezing óf openlik öf in zichzelf gezegd »Wat een bombast«. En ik geloof dat woorden als vrijbuiier spion franctireur krijgsmanseer voor den muur te worden geplaatst en neergelegd als een hond licht schuwer mol onderaardsche holen Pilatus addergebroedsel als een vuurspuwende berg kruipt hij onder de aarde wroet in het duister kruisen we nogmaals den degen afbreker slooper onze denkwijze ten volle rechtvaar digt. Maar achter die prachtige woorden uit verschillende Neder- landsche en uitheemsche woorden boeken schuilt een merkbare wrevel om geen sterker woord te gebruiken. Mijnheer v. d. Heuvel' had nu eens in bezadigde overtuigende taal de argumenten weerlegd.dat toch was beter. Nu is het tot op heden altijd zoo geweest, dat wijk A leden uit die wijk naar voren bracht en wijk B leden uit die wijk. En dat toch is de juiste weg. Loonopzand moet niet versnip peren, maar zooveel mogelijk leden in den Raad trachten te krijgen om de belangen van die wijk gezamelijk te verdedigen. En hoe de Raad ook in groepen of groepjes verdeeld is, dit kan met reent gezegd worden, dat er geen kleinzielig gedoe is ten opzichte van elkanders belangen,integendeel deze worden op royale wijze onder het oog gezien, En wanneer U mij toe voegt dat het een gemeente is en dat ieder lid van den Raad verplicht is zonder aanzien de verschillende belangen te behartigen, dan ben ik dat volkomen met U eens, doch dat kan het beste doordat iedere wijk een of meer degelijke ernstige afge vaardigden heeft, die de belangen van dat gedeelte der gemeente naar voren kan brengen. Doch dan moet er gee:: versnippering zijn. Nu be staat de mogelijkheid dat de L. Dijk geen afgevaardigde heeft. ABONNÉ. W.G.V. Woensdag van 5.30— 6.45 uur Adspiranten 11. Woensdag 78.30 uur. Gymnastiek aspiranten K. en V. Gymnastiekl. O. S. Woensdag 8 u. Cursus Transport- Colonne Roode Kruis O. L. School. Woensdag 8 uur oefenavond van de Schaakclub »Waalwijk« in Café- Rest. »De Molenvliet«. W.G.V. Donderdag van 5.15 6.30 uur Adspiranten I, van 6.30— 6.45 uur Adspiranten III en van 7.30—10 uur leden. Vrijdag 8,15 uur Luxor Bioscoop «Pleegkinderen« Vrijdag Theater Musis Sacrum »Sta op en Vechl« »De Eendracht« Donderdagavond van half 7 tot half9 inmanden duiven voor wedvlucht vanuit Salbries. (Bondsconcours) fsaEpm van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch van NORMAN CHARLTON. Nadruk verboden. 8) Ik kan mij er niet indenken, dat demand een dergelijke verden king omtrent mij zou durven uit spreken. Ik zou de zaak direct in handen van mijn advocaten geven. Dus dan kunt u zich voorstel len hoe uw zoon zoo'n verdenking zal opnemen. Ik zou mij het hoofd er maar niet meer mee breken als ik u was. Het zou vervelend voor .uw zoon, zijn, als de menschen in Wool- lacombe een vermoeden van dat ver haal hadden. De dame zette groote oogen op. Hoe weet u dat ik in Woolla- combe woon? Oik zag dat op uw koffer staan. O, natuurlijk! Ja, ik woon in Woollacombe; ik ben mevrouw Hem- mings van Chorn Hall. Reist u mis schien ook dien kant uit? Ik ga er ook heen, antwoordde Lilian kortaf. Wat toevallig!, riep mevrouw Hemmings uit. U gaat er zeker logeeren, als u er woonde zou ik u moeten kennen. In zoo'n klein stadje kennen alle inwoners elkaar. Dat is heel begrijpelijk, ant woordde Lilian afgetrokken. Ik zal ,u aan mijn zoon voor stellen, vervolgde mevrouw Hem mings met voldoening. Ik hoop, dat u mij eerlijk uw meening zult zeggen als u een vermoeden hebt om trent de oorzaak van zijn geheim ver driet. De vlugheid, waarmee u zich overtuigd hebt, dat mijn koffer vei lig en wel in den bagagewagen was, bewijst dat u een goed waarnemings vermogen hebt. Lilian was onmiddellijk tot het be sluit gekomen, dat het voorloopig met deze vluchtige kennismaking met mevrouw Hemmings moest blij ven! Later, als de „inbraak" een beetje in het vergeetboek was geraakt zou zij, als het niet anders kón, de kennismaking kunnen voortzetten. Maar ze was er van overtuigd, dat nu het geschikte oogenblik nog niet ge komen was om vriendschap te sluiten met de moeder van haar slachtoffer. Misschien is het beter dat ik u direct zeg, begon ze aarzelend dat ik op het oogenblik niet uitga. Er is mij volkomen rust toegeschreven. Ik moet mij heel kalm houden. Het is bij ons op de Hall anders erg rustig. Er is mij absolute eenzaamheid voorgeschreven. Lieve deugd, u ziet er anders heelemaal niet ziek uit! Wat mij mankeert, ligt evenals bij uw zoon niet aan de oppervlakte, zei Lilian. Maar ik heb werkelijk bij zondere reden, mij voorloopig zoo rus tig mogelijk te houden. .Lilian was bang dat ze een beetje ongemanierd was geweest en probeer de hetgeen ze gezegd had, wat te ver zachten. Het spreekt vanzelf, dat als ik mij \veer in staat voel met anderen om te gaan, ik niets liever zal doen dan u te komen bezoeken, maar nu. Als u er soms een behoefte aan hebt eens vertrouwelijk met iemand te pratenviel mevrouw Hemmings haar gretig in de rede. O, neen, ik kan er met niemand over praten. Toen bedacht Lilian dat ze op deze manier bezig was bij haar reisgenoote den indruk te wekken, dat ze heel wat te verbergen had en haastig verbeter de zij zich. Ik bedoel eigenlijk dat er niets te vertellen is. Ik heb alleen maar be hoefte aan een prettige, rustige vacan- tie. Ik geloof werkelijk niet, zei me vrouw Hemmings, onmiskenbaar be- leedigd, dat een bezoek bij mij die vacantie minder rustig en minder prettig voor u zou maken. Lilian vond de situatie benauwend, maar plotseling bedacht ze, dat 't feit, dat ze ging logeeren bij een bloedver wante, die een winkel had, een goed excuus was voor haar terughoudend heid. Laat ik u eerlijk de waarheid zeggen, zei ze snel. Ik vind dat ik niet mag profiteeren van een .toeval lige ontmoeting in een spoorwecoupé om een kennismaking op te dringen, waarvan u later misschien spijt zou hebben. U bedoelt, antwoordde mevrouw Hemmings, dat u niet heelemaal.... niet heelemaal Juist. Niet heelemaal Niet heelemaal respectabel bent? Lilian zette groote oogen op. Neen dat bedoel ik absoluut niet. Hoe komt u in 's hemelsnaar daarbij? Neemt u mij niet kwalijk, protes teerde mevrouw Hemmings, maar u hebt er zelf op gezinspeeld. 't Was alleen mijn bedoeling, u er op attent te maken, antwoordde Lilian, die zich dood ergerde, dat mijn millieu verschillend is van het uwe. Ik ga bij een tante logeeren, die een lunchroom heeft in de High Street. Mevrouw Hemmings was zichtbaar verbaasd. Maar u bent zoo duur en smaak vol gekleed en u hebt zoo'n prachtigen bontkraag op uw mantel! Ik kan het eenvoudig niet begrijpen. Toch is het zoo, antwoordde Li lian, nu echt boos. Zij nam een tijdschrift op en deed alsof ze las. Haar verontwaardiging nam nog toe, toen zij merkte dat me vrouw Hemmings haar stilletjes van top tot teen zat te bestudeeren en blijk baar de waarde van haar garderobe taxeerde. Laat ze denken wat ze wilt, zei Lilian tot zichzelf. Ik vertel haar ver der toch niets. De drukkende 'stilte in de coupé duurde een heelen tijd; pas toen de trein vaart verminderde, begon me vrouw Hemmings weer te spreken. Ik geloof, dat dit Bridgepoort is. Mijn zoon zou mij tot hier tegemoet reizen. In de gegeven omstandigheden is het maar beter, dat ik een andere coupé zoek. Doet u geen moeite mevrouw. Ik zal wel overstappen. Ze voelde er niets voor van aange zicht tot aangezicht te staan met haar slachtoffer! Haastig pakte ze haar hebben en houden bijeen en opende 't portier, maar door haar roekelooze po ging om uit te stappen voor de trein geheel stil stond, verloor zij 't even wicht en kwam terech: in de armen van een jongmensch, dat juist voor de coupé stond. Neemt u mij niet kwalijk, stamel de ze verschrikt. De jongeman was ook verlegen. On handig nam hij zijn hoed af. Ik geloof, dat wij elkaar al eens eerder ontmoet hebben, zei hij ver ward, maar op het oogenblik kan ik mij ,uw naam niet herinneren. Er zijn zooveel menschen die een naam hebben, antwoordde Lilian bruusk, het is te begrijpen als ie mand er eens een vergeet. Zij boog en liep vlug verder, maar toen merkte zij opeens, dat haar para- pluie achtergebleven was en ze besloot terug te gaan. Inmiddels had de jon geman zich herinnerd waar hij haar gezien had en toen zij weer bij de cou pé kwam, deed hij verschrikt een stap achteruit. Ik had u wel mogen bedanken, zei Lilian, ik zou gevallen zijn, als u er niet had gestaan. Zij merkte aan zijn optreden, dat hij nu meer wist, waar hij haar tevoren gezien had en het gaf haar een pijn lijke gewaarwording dat hij zoo terug getrokken tegen haar deed. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 6