BUITENLAND BINNENLAND GEMENGD NIEUWS m Op de doorreis van Berlijn naar Londen, vertoefde hertog Adolf Friedricb van Mecklenburg, een broer van wijlen Prins Hendrik, eeiygen tijd op Schiphol Britsche Koningspaar naar Brussel De koning en koningin van Enge land hebben de uitnoodiging van koning Leopold om in October een bezoek aan Brussel te brengen, aanvaard. Het wordt aan koning George overgelaten den jnistendatem van het bezoek vast te stellen. Aanslag op de hertogin van Kent' Gemeld wordt, dat Maandagavond te Londen een aanslag is gepleegd op de hertogin van Kent, op het oogenblik, waarop zij haar woning aan de Belgrave Square verliet. Er werd een schot op haar gelost, waardoor zij echter niet werd ge raakt. Op het oogenblik, waarop het schot in haar richting werd afgevuurd had de hertogin juist plaats genomen in haar auto, in g?relschap van lady Portarlington. De hertogin gaf zich er geen rekenschap van dat op haar was geschoten e~i haar auto werd trouwens niet bes?' adigd. De hertogin en lady Portarlington be gaven zich naar een bioscoop en eerst aan het einde van de voor. stelling werden zij op de hoogte gebracht van hetgeen gebeurd was. Opmerkelijke benoemingen in het Fransche leger. Krachtens een Maandagochtend door den ministerraad uitgevaardigd decreet zal generaal Gamelin voor taan den titel van opperbevelhebber van het leger dragen. Daarnaast houdt hij den titel van chef van den generalen staf der landsverdediging, Admiraal Darlan zal den titel dragen van opperbevelhebber der marine en generaal Vuillemin krijgt den titel van opperbevelhebber derlucht macht. Het is voor de eerste maal dat in vredestijd dergelijke benoemingen geschieden. Vluchtelingenleed. Hoewel het aanvankelijk scheen dat de St. Louis van de Hamburg- Amerika-lijn met de ruim 900 Jood- sche vluchtelingen aan boord on- verrichterzake naar Hamburg terug zou keeren. aangezien men nergens de vluchtelingen wilde opnemen, wordt thans het bericht bevestigd, dat de Dominikaansche republiek vergunning heeft gegeven alle passa giers van het schip toe te laten, zonder dat een waarborgsom van 500 dollar, die eerst was geëischt, behoeft te worden betaalt. Maandag heeft de St. Louis de vluchtelingen op het grondgebied der Dominikaan sche republiek aan land gebracht. Reuter meldt uit Alexandrië, dat acht Dui'sche vluchtelingen, zes mannen en Iwee vrouwen, een po ging tot zelfmoord door middel van vergiftiging hebben gedaan, toen hun de vergunning om aan land te gaan Maandag werd geweigerd. Ze zijn toen in het Joodsche hospitaal op genomen. DE „THETIS" WERD ZEEMANSGRAF. Aantal dooden tot 99 gestegen. Om half vijf Zaterdagmiddag werd door het Engelsche ministerie van ma rine een verklaring gepubliceerd, welke als volgt luidde: „Het ministerie van marine betreurt dat de hoop nog het leven van iemand der opvarenden van de „Thetis'" te red den, niet langer gerechtvaardigd is. Het reddingswerk wordt evenwel voortge zet." Men deed wat men kon. Omtrent de reddingspogingen van Zaterdag kan nog gemeld worden, dat men er inderdaad in geslaagd was een leiding te bevestigen aan de daarvoor bestemde klep aan den commandoto ren van de Thetis, waardoor men lucht hoopte te pompen, doch op de een of andere manier bleek dit onmogelijk. Bovendien had het toevoeren van nieu we lucht, zoolang er geen afvoer van de verbruikte was, weinig zin. Ook was men erin geslaagd eenige trossen om het schip aan te brengen, doch toen men deze trossen aan sleepbooten be vestigde, die daarna trachtten het schip uit de modder te trekken, braken de trossen. Dat het schip later in een on gunstiger positie is gekomen, is ver moedelijk mede aan deze poging te wij ten. Men veronderstelde, dat de Thetis bij haar eersten duik zichzelf in de mod der gewerkt heeft of dat het schip op het een of andere wrak is gestooten, dat hier op den bodem lag. Vermoede lijk is de bemanning van de duikboot er eerst in geslaagd om na het invallen van de duisternis den achtersteven van het schip omhoog te brengen in de hoop, dat de redders dan wel gelegen heid zouden vinden om hen daaruit te bevrijden. Dit heeft men gedaan door de achterste tank van het schip te lee- gen en er samengeperste lucht in te blazen. In den loop vaivden Zaterdagmor gen had een van de reddingsvaartui gen, de Brazen, eenige dieptebommen geworpen in de nabijheid van het schip, in de hoop daarmede den neus van het schip, wanneer deze in een wrak mocht steken, te bevrijden. Toen dit niet ge lukte, werden in allerijl nieuwe orders naar Liverpool gezonden en later voe ren opnieuw sleepbooten uit met zware snij-apparaten en met toestellen om sa mengeperste lucht in het schip te pom pen. Bovendien werden drie groote pontons naar de plaats van de ramp gezonden. Men was wel eenigszins sceptisch gestemd ten aanzien van de mogelijkheid om de bemanning via het boven het water uitstekende deel van het achterschip te bevrijden, omdat dit deel van de duikboot geheel is ingeno men door tanks, welke den toegang tot het binnenste van de boot toch ver sperden en misschiet-, zelfs den toevoer van lucht in het binnenste van 't schip, waar de bemanning zich moest bevin den, onmogelijk zou maken. Onderzoek naar den ramp van de „Thetis". In de Maandagmiddag in het Lagerhuis afgelegde verklaring heeft de premier, Chamberlain toegezegd, dat een volledige enquete aangaande den ondergang van de «Thetis» zal worden ingesteld, naast het gebrui kelijk onderzoek door de marine autoriteiten naar de technische oor zaken van de ramp. Hoewel algemeen was verwacht, dat de Britsche onderstaatssecretaris van Marine, Shakespeare, een ver klaring zou afleggen, heeft Cham berlain zelf geantwoord op de vragen die de oppositie heeft gesteld. Hij heeft medegedeeld, dat de oorzaak van de ramp moet worden toege- geschreven aan het binnenstroomen van water door een der torpedo lanceerbuizen aan de voorzijde van het schip. De enquete, waarop Chamberlain doelt en die eerst gehouden zal worden na het marine-onderzoek, dat een aanvang zal nemen als de «Thetis» aan de oppervlakte is ge bracht zal waarschijnlijk een gerechtelijk karakter drageD. Een tribunaal zal worden ingesteld, dat allen, die getuigenis kunnen afleggen omtrent de ramp en de daarop volgende reddingspogingen, onder eede zal kunnen stellen en aaneen kruisverhoor onderwerpen. Het onderzoek zal openbaar zijn; partijen zullen zich door rechts kundige lieden kunnenlatenbijstaan. Men neemt aan, dat het tribunaal met ongeveer dezelfde bevoegdheden zal worden bekleed, die destijds de enquêtecommissie bezat, welke een onderzoek instelde naar de «theelek» waarbij oud.minister Thomas be trokken was Chamberlain heeft verklaard, dat de samenstelling van het tribunaal spoedig zal worden bekend gemaakt. Deelneming van andere landen' De Engelsche Koning, Hitier, de Fransche minister van Marine e,m.a. autoriteiten hebben telegrafisch hun deelneming betuigd. Een warme zomer verwacht Betreffende het karakter van den komenden zomer Juli/Augustus, kan worden medegedeeld, dat de becijferingen met een waarschijn lijkheid van 3 op 4 aangeven, dat de temperatuur boven normaal zal zijn. Over den neerslag kan geen verwachting worden gegeven. Bindende bedrijfsregelingen in den landbouw De minister van Economische Zaken heeft een wetsontwerp inge diend, dat voorziet in het verbin dend of onverbindend verklaren van bedrijfsregelingen in het land bouwbedrijf. Voor verbindendverklaringkomen in aanmerking regelingen, welke «van blijvende waarde voor de economische ontwikkeling van den landbouw zijn«; zij mogen dus niet het karakter van «crisismaatregel hebben. De minister heeft o.m. gedacht aan teelt- en productie regelingen, regelingen tot opkoop van surplus aan landbouwpro ducten, regelingen betreffende in levering, rationeele productie, kwa liteitsverbetering, afzet en bewer king. Wat den vorm betreft is aan sluiting gezocht bij de wet op de ondernemersovereenkomsten,echter met dit verschil, dat slechts ver bindend kunnen worden verklaard bedrijfsregelingen, vastgesteld door een rechtspersoonlijkheid bezittend orgaan, dat door de ondernemers in het leven is geroepen. Een tweede punt van verschil is, dat naast civielrechtelijke sanctie ook de mogelijkheid tot strafrechte lijke vervolging in het ontwerp is opgenomen. Behalve geldboete kan hechtenis van ten hoogste zes maanden worden opgelegd. De wet is niet alleen bedoeld voor den landbouw in engen zin, maar bestrijkt ook den handel in en de industrie van landbouwpro ducten. In de toelichting verklaart de minister, dat bij krachtigen groei van de economische bedrijfsorgani satie in den landbouw de instelling van bedrijfsorganen met verorden ende bevoegdheid in de lijn der ontwikkeling.zou liggen. Slag voor de zuivelindustrie. Engeland beperkt den invoer Naar het Hbld. mededeelt hebben onderhandelingen te Londen geleid lot 'n overeenkomst, waarbij de Nederlandsche invoer van melk producten zoogenaamd vrijwillig wordt beperkt met ingang van 1 Juli a.s. In vergelijking met 1937 zal de invoer van mager melkpoeder en van volle gecondenseerde melk worden gehalveerd; die van magere condens wordt met een vijfde deel verminderd en die van volle melk poeder wordt geheel verboden. Protest tegen de N.V. belasting Het Verbond van Ned. Werkge vers heeft zich met een uitvoerig adres tot de Tweede Kamer gewend om het parlement te verzoeken het ontwerp tot heffing van een natio nale inkomsten- en winstbelasting niet te aanvaarden, doch de regee ring uit te noodigen zich te beraden over andere middelen, waarmee in de tekorten op de staatsbegrooting kan worden voorzien. Het verbond is van oordeel, dat de opbrengst van de vennootschap belasting voor de schatkist eens deels niet noodig is, omdat daarin door bezuiniging had kunnen wor den voorzien, anderdeels zou kun nen worden gevonden door niet noodzakelijke belastingverlagingen achterwege te laten of beslaande belastingen te verhoogen. De progressie is üus reeds thans voor aandeelhouders rijkelijk stijl. Maar al zou aannemelijk gemaakt kunnen worden, dat de rechtvaar digheid meebrengt, dat de aandeel houders van N.V.'s nog wat extra offeren, dan is daarmee een winst belasting nog niet gemotiveerd een extra oller zou van hen evenzeer op andere en meer bevredigende wijze te verkrijgen zijn door nog een zekere verzwaring van de dividend, en- tantièmebelasting. Adressant is overtuigd, dat het bedrijfsleven in groote meerderheid daartoe, als het moet, bereid zou zijn, als daarmede het groote nadeel van een winstbe. lasting zou kunnen worden voor komen. ONBEWAAKTE OVERWEG E1SCHT WEER EEN SLACHTOFFER. Op een der onbewaakte overwegen bij Almelo in de buurtschap Woesten is een doodelijk ongeluk gebeurd. De 15-jarige J. Hazenhof werd daar door een Dieseltrein gegrepen en voor de oogen van zijn vader gedood. De jon gen had een locaaltrein laten passee- ren en heeft daardoor waarschijnlijk den onmiddellijk daarop naderenden Dieseltrein niet gezien. OVERVAL OP EEN BANK. Een onbekend gebleven man heeft getracht een overval te plegen op een wisselbank te Heerlen. Hij gaf voor geld te willen wisselen en toen dé jeug dige bediende zich omkeerde, kreeg hij een klap met een zwaar voorwerp op het hoofd. Op zijn hulpgeroep nam de aanvaller de vlucht. Een achtervolging per auto had geen succes. DUITSCHE AUTOBUS BIJ HAMBURG VERONGELUKT. 12 dooden, 24 gewonden. Nabij het station Wulf sen (bij Ham burg) is op een onbewaakten overweg een autobus door een locomotief ge grepen. De autobus werd vijftien me ter meegesleurd en volkomen vernield. Twaalf personen werden gedood, negen zwaar en vijftien licht gewond. Enkele zwaar gewonden verkeeren in levens gevaar. AARDVERSCHUIVINGEN IN NOORD-ITALIE. Tengevolge van den zwaren regenval der laatste dagen in Noord-Italië, heeft zich nabij Montefiorino ten zuiden van Modena een enorme lawine van den Mont Cantiere losgemaakt. Te Maesta nabij Cigni moesten vijftig hui zen wegens gevaar van instorting ont ruimd worden. Bij Tontola in het ge bied van Forli is een plaatsje volko men onder de aardmassa's begraven. De inwoners konden nog tijdig gewaar schuwd worden, dat zij hun huizen moesten verlaten. BRAND TE DONGEN. Maandag bemerkte de directeur van de N.V. Cellin, chemische fabriek te Dongen, dat er brand was uitgebroken in een zijner opslagplaatsen, staande aan de Kardinaal van Rossumstraat. Hij waarschuwde de brandweer, die terstond met de motorbrandspuit ver scheen. Het gebouwtje, groot ongeveer 10 bij 9 meter, diende tot opslagplaats van schoenneuzen, welke door de N.V. gemaakt worden uit celluloid, bene vens andere zeer brandbare artikelen. Ook stond er een personenauto gestald. Voorts was het kantoortje van de N.V. er in onder gebracht. De brand heeft alles tot den grond toe vernield. De brandweer had groote moeite om een houten loods, behoorende tot de uitgestrekte gebouwen van de vroegere N.V. Holland-Amerika schoenen maat schappij Upper Ten, te redden. Deze loods staat op slechts enkele meters afstand van het brandende gebouwtje en grenst aan de andere hooge en diepe gebouwen van de schoenfabriek. Te vens staat h|ier de wassCherij van de firma van Campenhout-Smolders, even eens een zeer brandbaar voorwerp. De brandweer concentreerde dus alle aan dacht op deze gebouwen, die reeds vlam hadden gevat. Gelukkig kon het vuur in den aanvang worden gestuit. De oorzaak van den brand is onbekend. Men acht de mogelijkheid van zelfont branding niet geheel uitgesloten. AUTO MET MILITAIREN GEKANTELD. Een open auto, waarin vijf militai ren, te Mill in garnizoen, zaten, is op den rechten weg van Mill naar Escha- ren even voorbij het woonwagenkamp, van den weg geraakt en eenige malen gekanteld. Een sergeant werd ernstig gewond en is per ziekenauto naar het militair hospitaal te Arnhem vervoerd, terwijl de overigen slechts lichte verwondin gen gekregen hadden. MOTORRIJDER TEGEN MUUR GEBOTST. In de Schoolstraat te Voorschoten is een zeer ernstig ongeluk met doodelij- ken afloop gebeurd. De heer J. M. Brus- se, 35 jaar, vertegenwoordiger van de firma Van Houten, reed met een nieuw motorrijwiel naar zijn woning, toen hij op onverklaarbare wijze de macht over zijn stuur kwijt raakte en tegen den muur van de woning van v. d. M. op botste. De heer Br. werd van zijn mo torrijwiel op den grond geslingerd en bleef zwaar gewond liggen. Onder lei ding van Dr. M. v. d. Stoel werd het slachtoffer bij de familie v. d. M. bin nen gedragen en vervolgens per auto naar een ziekenhuis te Leiden overge bracht. Op weg daarheen is het slacht offer aan zijn verwondingen overleden. POLITIE AGENT ERNSTIG MISHANDELD. Zondagavond laat verliet een 4-tal personen, afkomstig uit Den Haag en Delft, een café in laatstgenoemde ge meente en gedroeg zich daarbij erg luidruchtig. De agent van politie Blom, die in de Vlamingstraat surveilleerde, maande het groepje aan wat kalmer te zijn. Dit had evenwel een averechtsche uitwer- wing, want met vereende krachten wierp men zich op den agent en sloeg en trapte hem zoodanig, dat hij ernstig gewond werd. De aangevallen politie man heeft nog getracht zijn dienstre volver te trekken, hetgeen hem aan vankelijk gelukte, doch tijdens de wor steling met zijn aanvallers verloor hij dit wapen en stond toen machteloos. Omstanders verwittigden onmiddellijk het politiebureau, waarop de overval auto uitrukte. Een aantal van de aan vallers werd toen naar het bureau over gebracht. Een hunner verzette zich zoo hevig, dat hem de boeien moesten worden omgelegd. Een van de mannen heeft kans gezien te ontvluchten, doch naar hem worden nasporjingen gedaan. Het slachtoffer van dezen laffen aan val is in zorgwekkendden toestand naar het Oude en Nieuwe Gasthuis overge bracht. JONGETJE RAAKTE IN BRAND. Het spelen met zoogenaamde brand glazen, waarvoor meestal het glas van een oude fietslantaarn dienst doet, is op het oogenblik een manie van de jeugd, ook te Den Bosch. Het geconcen treerde zonlicht wordt bij voorkeur ge projecteerd op schoenveters, omdat deze zoo brandbaar zijn. Een Bossche schoenmaker wist ons te vertellen, dal hij op hel oogenblik geen kinderschoe nen in reparatie kan krijgen, of de ve ters zijn verbrand. Dat dit spel echter niet gerekend kan worden tot de on schuldige vermaken, is Zaterdagmid dag gebleken. Hel zesjarig zoontje Floris van de familie Ceken uit de Willem van Nas- saulaan, had zijn spel gestaakt en een lossen schoenveter, die hij daarbij had gebrujikt, in zijn zak gestoken. Blijk baar was de veter niet goed gedoofd, want evenlater stonden de kleeren van den jongen in brand. Buren snelden toe en een passeerend gemeentearbeider wikkelde het ventje in een deken om de vlammen te dooven. Met ernstige brandwonden is het jongetje in het St. Carolus-ziekenhujis opgenomen. Auto tegen een boom gebost. Op den betonweg van Baaru naar Utrecht,tusschen hotelTrier en den Veenhuizertol is een ernstig ver keersongeluk gebeuld, waarbij drie personen werden gewond. Een grijze personenauto en een vrachtauto wilden een stilstaanden woonwagen passeeren. Uit de tegen gestelde richting naderde een vracht auto met drie inzittenden, waarvan dechaulfeurdoor sutiealie ter plaatse zoo in de war geraakte, dat hij de macht over het stuur verloor en tegen een boom reed, waarbij de inzittenden verwondingen opliepen. Zij werden naar de rijks klinieken te Utrecht vervoerd. Een van hen een inwoner van Zeist, werd zeer ernstig gewond en verkeert in levens- gevaa. De beide andere zijn er minder ernstig aan toe. De vrachtauto werd van voren geheel vernield. Magazijn brand te Helmond Maandagmiddag zagen voorbij gangers aan de Marktstraat rook opstijgen uit een magezijn achter de huizenrij gelegen en eigendom van den heer Denteneer en in huur bij J. Dijkman. Men waarschuwde dezen en het bleek dat de in het magazijn opgeslagen goederen als emballage, lederwaren, schoenrepa- raliemachines etc. vlam hadden gevat. Aangewakkerd door de wind brandde het magazijn weldra van onder tot boven en de ijlings ge waarschuwde brandweer beperkte zich dan ook tot het beveiligen van dein nabijheid gelegen panden. Ze kon evenwel niet verhinderen dat ook de woning van den heer Dijk mansdoor het vuur werd aangetast, hoewel het hier ontstane gevaar in de kiem worden gesmoerd. Het V

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 7