Felle vlammenzee in Nieuwkuijk. c GEMENGD NIEUWS LAATSTE BERICHTEN 10 cent per week. J VOOR 25 JAREN PROVINCIAAL NIEUWS BINNENLAND, AANGIFTE LEERLINGEN if Marktberichten De zaak Oss. Agenda's voor de R.K, Lycea te 's-Hertogenbosch. Aangifte van leerlingen voor het St. Jans-Lyceum, vanaf 12 tot 30 Juni, fgelc ind 9« )uits Oo een pa en t aast' erd< /erd ie rens iind )e 1 De ieria •erkl an ..onc ussc D« >ver >ere 3rits :oor ;eer ing /an Ier Je nog iie :ege ied< /red <ou U net Hat Dest laar .:en er, Sov dat sluii kee aam inid aan ring ledi indi van geri zou hed Zes landbouwwoningen en acht schuren in vlammen opgegaan. De km me en all< gev de we hei nit de De kis lie za de de^- da1 Tt ku hij aa; bli pc bc se ze st b" h h sl h h g tt k Donderdagmorgen om circa 10 uur werden wij opgeschrikt door het luiden der brandklok. Dikke rook wolken stegen op vanuit de richting Heieind. Toen we ons derwaarts hadden hegeven, konden we vaststellen.dat de brand was uitgebroken in het pand van den landbouwer Jan van Son dat spoedig door de enorme droogte der laatste dagen, in lichte laaien stond. De brandweer uit de gemeente stond volkomen machteloos tegen over de geweldige vuurzee, want van blusschen was geen sprake meer. Het alles vernielende vuur sloeg al direct over op de boerderij van Giel Mostermans, bewoond door den bloemist van Wees. Uit deze woningen is niets gered kunnen worden. Inmiddels was de toegestroomde menigteuitalle macht begonnen de omliggende woningen zooveel mogelijk te ontruimen doch later bleek dot de ontruimde huis raad weer in een andere woning stond te verbranden. Pas was de brandweer met man en macht in actie om een bedreigde woning of schuur door nat houden te redden of op een andere plaats begon het te branden. Al spoedig was dan ook de groote boerderij met schuur van Evert de Gouw door het vuur aan getast. De geweldige vlammen sloegen uit dit pand tot wel 30 M. hoog delucht in en men kon zich toen de angst indenken van degenen, wier have en goed zich in de nabijheid van dezen vuurpoel bevond. De motorspuit uit den Bosch werd weldra te hulpgeroepen. Doch dit kon toch niet beletten dat intusschen ook reeds de boerderij van Th. Mostermans door het vuur werd aangetast en direct tot den grond afbrandde, Dit waren dus vier boerderijen aan de noordzijde van den verkeersweg. Ook aan de Zuid zijde van den weg heeft het vuur zijn vernielend werk verricht, Hier verbrandde het huis van A. Loeff met schuur, twee schuren van Frans Coolen, een schuur van P. Profieblich en een schuur van Jan van Huiten; terwijl de boerderij van laatstgenoemde die door Bergmans werd bewoond, zooveel brand en waterschade heeft geleden, dat ze zoo goed als verwoest is. Zoo was de situatie nauwelijks drie kwartier na het uitbreken van den brand. Vooral de beschutting van hooge bocmen naast het huis van Moster mans heeft de boerderij van Frans van den Brand doen sparen, anders was de ramp nog grooter geweest. Op het terrein van den brand waren aanwezig de burgemeester van Vlijmen onder wiens leiding 't hlusschtngswerkgeschiedde. Majoor v. d. BijksveJdwacht, Chef Veld wachter van der Zanden met zijn mannen die voor het verkeer zorg droegen en het talrijke publiek ook uit deomliggende gemeenten op eer biedigen afstand hielden. De oorzaak is niet bekend. Nog zij vermeld dat bijna allen met huis en inboedel bij den Boeren bond zijn verzekerd. Het nablusschingswerk en het omhalen van muren vorderde nog wat arbeid, doch hiervoor waren door de goede zorgen van den bur gemeester een sectie mtlitairen geroepen. Wij lezen in »De Echo van het Zuiden« van 11 Juni 1914: Heden is het 12'/, jaar geleden, dat de waterleiding in onze gemeente in gebruik werd genomen en de gebouwen enz. officieel geopend werden. Met ingang van 1 Juli wordt de besteller P C. de Jongh verplaatst van het post- en telegraafkantoor te Oosterhout naar dat van Waal wijk. Snuffelend in onze uitgebreide archieven vonden wij een zeer in teressant bericht, vooral in verband met den laatsten brand te Nieuw kuijk. In het dorp Vlijmen ontstond 2 Juni 1746 een felle brand, welke, vermits de wind, straf uithetZuid- Oosten waaide van huis tot huis voortging, overslaande van Vlijmen naar Onzenoord en van Onzenoord naar Nieuwkuijk waardoor dien eenen dag in deze 3 dorpen 300 huizen werden vernield. In het begin van Juni 1914 werden te Nieuwkuijk door brand weer 16 woningen verwoest en 25 jaar later in Juni 1939 kraaide weer de roode- haan een 6-tal boerderijen weg. De maand Juni is dus voor deze gemeente wel gevaarlijk. Maanden mystiek zouden wij zeggen. Nog voor dit brand drama was voltrokken, had pastoor Becks reeds een voorloopig hulpcomitégevormd^ dat Donderdagavond -werd opge roepen in het Patronaat, om geza menlijk de hulpverleening te bera men. inenten zijn verlangens kenbaar. Toen dit nog niet het gewenschte gevolg had, probeerde hij hel niet geweld. Onverhoeds trok hij den functionaris van zijn rijwiel en gaf hein enkele flinke klappen en stompen, waarvan een onderhuidsche bloeduitstorting het gevolg was. De brigade-commandant der Kon. Marechaussee, de heer Rooms, werd door den aangevallene gewaarschuwd en dank zij diens spoedig optreden kon hij den boozen boer „op de plaats des onheils" arresteeren en opsluiten. Ongetwijfeld zullen hel voor v. P. dure klappen worden. VERVOLG R.K. Gymnastiekvereniging »W.G.V.— S.S.S.« Dezer dagen is definitief als leider voor de Heerenafdeelingen van de nieuwe gymnastiekvereniging be noemd de heer H. Vos, Leeraar M. O. te 's Hertogenbosch, die ook in Waalwijk, vooral onder de zwemliefhebbers geen onbekendeis. lhans zijn dan ook de lessen in het Gemeentelijk Gymnastieklokaal officiéél aangevangen en ingedeeld en wij verwijzen hiervoor naar de agenda, welke regelmatig in dit blad wordt opgenomen. De heerenafdeelingen oefenen op Donderdag onder leiding van den heer H. Vos, de damesafdeelingen: op Vrijdagen Zaterdagmiddagonder de leiding van Mej. M. Coolen uit Tilburg, die voor de vereeniging gehandhaafd bleef. Reeds gaven meerdere nieuwe leden zich op; in dit verband wil len wij diegenen, die eveneens tot de vereeniging wenschen toe te treden er nog even op attent maken, dat per 19 Juni a.s. de termijn ver streken is dat zij zonder betaling van het inleggeld kunnen toetreden. Op de laatstgehouden ledenver gadering werden ook de Statuten en het Huish. Reglement definitief goedgekeurd. Een exemplaar hier van is verzonden aan den Diocesanen R.K. Gymnastiekbond te 's-Bosch, teneinde hierop de Bisschoppelijke Goedkeuring te verkrijgen alsmede om zich inden Katholieken Bond te organiseeren, terwijl aan Z. H. Exc. den Bisschop van 's-Bosch ver zocht zal worden de vereeniging een geestelijke adviseur toe te wijzen. Tevens is in principe besloten om deel te nemen aan de jaarlijksche bondswedstrijden, welke dit jaar gehouden worden te Oisterwijk op Zondag 25 Juni a.s. BILJARTSPORT. Hedenavond om 8 uur vindt de re turnwedstrijd plaats in café Jac. Pas sier tusschen „Ons Genoegen" aldaar gevestigd, en E.B.C., de club van ,,'t Vosje" uit Baardwijk. Het zal ons be nieuwen of J. de Graaff met z'n man nen in staal zullen zijn revanche te ne men, voor de hun toegebrachte neder laag in hel eerste treffen. Toen werd er slechts één partij van de zes ge speelde, gewonnen. I)e belangstelling gaat vooral uit naar de partij tusschen J. de Graaff en F. Schoelitz. Eigen tafel geeft na tuurlijk een moreele voorsprong, maar Schoelitz is ook tot alles in staat en weet zich op biljartsport-ge- bied wel aan te passen. Ook de overige partijen zullen hel aanzien wel ten volle waard zijn, daar beide zestallen over .uitstekende krach ten beschikken. In ieder geval een ge notvolle avondvoor de biljartsporl- liefhebbers. MARKTBERICHT HUIDEN. De huidenmarkt gaf deze week wei nig activiteit te zien. Enkele soorten lagen iets zwakker in de markt, daar entegen toonden andere soorten, zoo als bijv. type Frigorific huiden, zich vast, zonder echter tot groote afdoe ningen te geraken. Nog steeds ontbreekt het noodige vertrouwen om de zoo zeer gewensch te verbetering tot stand te brengen. TELEURGESTELDE BOER DEELT KLAPPEN UIT. Een landbouwer, zekere I). v. P. uit Sprang-Capelle, was van meening dat het polderbestuur niet genoeg aan dacht aan zijn land besteedde. Zoo zou o.a. hard noodig een duiker ge repareerd moeten worden. Toen I). v. P. in zijn verlangens werd teleurge steld ging hij op bezoek bij den secre taris-penningmeester van den polder, den heer B. v. d. H. Aangezien v. P. echter nog al aan matigend was in zijn woordenvloed en over een allesbehalve kieskeurige dictionnair bleek te beschikken, acht te de heer v. d. H. het raadzaam den bezoeker zijn woning te ontzeggen. De teleurgestelde landbouwer wilde echter niet alle geweld zijn duiker vernieuwd zien en deed daartoe nog een andere Ii08ing» welke hij met een verblijf in liet cachot moest bekoopen. Toen de heer v. d. H. Vrijdag n.l. pfer rijwiel over den Winterdijk te Waalwijk reed, kwam v. P. hem ach terop gereden en maakte hem nog maals, dit keer met tal van dreige- Het rapport over Oss. Het rapport, door een commissie uit de Tweede Kamer naar aanleiding van de nota van minister Goseling over de Ossche kwestie uit te brengen, za uiterlijk Dinsdag, wellicht reeds eerder in druk verschijnen. Naar wij vernemen, zal het een door wrocht en uitvoerig rapport zijn. De defensiemaatregelen voor Ned.-lndië. 0e Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel bepleit spoed. Het hoofdbestuur der Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel dringt in een adres bij de regeering aan op een spoedige beslissing inzake de versterking der defensie van Ned.-lndië. Indien de regeering, overeenkomstig het advies van de verantwoordelijke deskundigen, haar keuze bepaald op den bouw van groot materieel, moet aldus het adres aan dit voornemen gevolg worden gegeven en wel op een schaal, die voldoende defensieve kracht verzekert en de meest mogelijke waar borgen voor de veiligheid geeft, en in het tempo dat de omstandigheden vereischen. Verwacht mag worden, dat bij deze beslissing ook rekening zal worden gehouden met demogelijkheid dat reeds binnenkort een versterking van defensieve kracht noodzakelijk kan zijn. Expresstreln Rome-Warschau gederailleerd. De expresstrein Rome Weenen Warschau is nabij het station Prusz- kow op 10 K.M. ten Z.W. van Warschau ontspoord. Volgens de eerste berichten zouden de vier eerste rijtuigen zijn omge slagen en dwars over de sporen liggen. De minister van verkeer Ulrych, is met den onderminister Piasecki naar de plaats van de ramp ver trokken, om het onderzoek te leiden. Bij de treinontsporing zouden zes mensqhen zijn gedood, een machi nist, een stoker en een controleur van de slaapwagen, Stefan Stem hagen, een bekend Poolsch indu strieel, een Poolsche dokter en een jonge vrouw. Er zouden bovendien dertig ernstig gewonden zijn. Het ongeluk heeft zich voorgedaan bij een wissel. Op dat oogenblik reed de trein met een snelheid van 80 K.M. en algemeen wordt de oor zaak van het ongeluk toegeschreven aan deze te groote snelheid. Treinontsporing in Duitschland eischt vier dooden. Nabij Goeschwitz zijn vier rij tuigen van een personentrein bij het rijden over de groote brug over de Saaie ontspoord en tegen de ijzeren brugpijlers geslingerd. Vierpassagiers werden gedood en zeven zwaar gewond Men vermoedt, dat de groote hitte de sporen ontzet heeft, hetgeen tot de ramp zou hebben geleid. BIJ HET BADEN VERDRONKEN. Het tienjarige zoontje van de familie Platjes te Vriezenveen, is in het kanaal verdronken. MARKTBERICHT. Eieren: 3£—4 cent. BiggenOnveranderd. VEILING DRUNEN. Aardbeien 2074; Snijboonen 3842; Dubbele boonen 4449; Wagenaars 40 -4(5; Tuinboon 1822; Erwten 1823; Peulen 1017; Tomaten 3046; Asper ge "~37; Blauwpitten 10—12; Eerste lingen 8—10; Andijvie 2—7; Postelijn 4 d; Rabarber l«/,_5; Waspeen 3—6; Savoien 4 6"2; Spitskool 46 alles per kilogram. oum°ï™k°?,1 15 Komkommers wit J 2—6 Komkommers groen 2—5; Sla /a—l'/a; Andijvie 1—4; Salvias 5—6 al les per stuk. ree."/ 3,7;4; ,Selderi-i Va—P/4Peter selie Va—l'/a; Juin Va—1; Lelies 10—15 alles per bos. Een nieuwe geest In een tijd, waarin de wereld door een groote ramp bedreigd wordt kan niets ons land meer tot zegen zijn dan een algemeene her. leving van die oude waarheden waarop de krachl van de demo cratie berust. Er moet een nieuwe geest levend worden, zoowel in ons land als in het buitenland. Daarom juichen ook wij van harte de beweging van Geestelijke en Moreele Herbewapening toe, als een bolwerk van de democratische traditie en de basis voor de eenheid van onze geheele natie. (William B. Bankhead, voorzitter van het huis van Afgevaardigdenj Het kind was met eenige vriendjes gaan baden. Hij was de zwemkunst niet meester en verdween plotseling in de diepte. De 15-jarige J. G. uit Schiedam, is in het Schiekanaal bij het baden ver dronken. Ook hij kon niet zwemmen. De ongehuwde 28-jarige Vincent uit Apeldoorn is van het zwemmen in het Apeldoornsche kanaal niet terugge keerd. Zijn kleeren en rijwiel werden nabij de Loobrug aangetroffen. Het dreggen heeft geen succes gehad. Rapport der Kamer-commissie De Kamercommissie op 1 Februari j.l. ingesteld, beslaande uit de heereir Schouten, Tilanus, Drees, Wendelaai: en Sweens, in wier handen de nota van minister Goseling betreffende de zaak Oss was gesteld, heeft thans haar verslag uitgebracht. De meerderheid der commissie stelt voor uit te spreken dat de feiten en omstandigheden die den minister van Justitie hebben geleid bij zijn maat regelen ten aanzien van de brigade Oss der Koninkl. Marechaussee die maatregelen niet rechtvaardigen, ter- wij] uit hetgeen nadien is gebleken geen motiveering voor die maatregelen mag worden ontleend. Ten 2e stelt de commissie voor de nota van den minister voor kennis geving aan te nemen. Eén lid der commissie (het Katho lieke Kamerlid de heer Sweens) kan zich alleen met de 2e conclusie ver eenigen. De commissie acht ten slotte voor de instelling van een parlementaire enquête geen reden aanwezig. DE BURGEMEESTER VAN WESTWOUD GEARRESTEERD. VERMOEDEN VAN FRAUDE MET STEUNGELDEN. De politie van Westwoud heeft Don derdag den burgemeester van die ge meente aangehouden, op vermoeden van fraude met steungelden. De burgemeester is naar Alkmaar overgebracht en daar in het huis van bewaring opgesloten. DE OLYMPISCHE SPELEN IN 1944 TE LONDEN. DE WINTERSPELEN IN 1940 TE GARMISCH PARTENKIRCHEN, IN 1944 TE CORTINA D'AMPEZZO. Het Internationaal Olympisch Co mité heeft Vrijdagavond besloten de zomerspelen van de 13e Olympische Spelen in 1944 te Londen te doen plaats vinden. De winterspelen van dat jaar zullen in de Italiaansehe win tersportplaats, Cortina d'Ampezzo, in de Dolomieten gelegen, worden geor ganiseerd. St. Moritz heeft de organisatie van de winterspelen van 1940 aan het In ternationaal Olympisch Comité te ruggegeven. Dit lichaam heeft thans besloten deze spelen aan Garmisch Partenkirchen, waar in 1936 eveneens de winterspelen werden gehouden, te geven. DE BEVOLKING VAN KLADNO KRIJGT 24 UUR RESPIJT. De Duitsche autoriteiten te Kladno hebben een aanvulling gepubliceerd op liet decreet van von Neurath naar aanleiding van den moord op een Duitschen politieman te Kladno. In de aanvulling wordt bepaald: 1. De termijn, die de bevolking woidl toegestaan voor de uitlevering van de moordenaars is met 24 uur verlengd, d.w.z. tot vanavond acht uur. 2. De oorspronkelijk op 30.000 kro nen vastgestelde premie is verhoogd tot 100.000 kronen. 3. Ieder, die de moordenaars kent en hen niet wil uitleveren, wordt be dreigd met de doodstraf. Overal neemt de spanning toe. Zaterdag 1.30—2.45 uur Dames, aspiranten Gymn. Vereen. K. en V. Gymnastieklokaal Stationsstraat. Zondag 12 uur repetitie Mannen koor in Musis Sacrum. Zondag 12 uur. Repetitie Liedet tafel „Tot Bloei der Toonkunst". Zaterdag en Zondag Theater Musis Sacrum »Sta op en Vecht«. Zaterdag, en Zondag Luxor- Bioscoop «Pleegkinderen« Maandag 89.30. uur. Gymnastiek heeren K. en V. Gvmnastieklokaal O.S Dinsdag 78.30 uur. Gymnastiek dames K. en V. Gymnastieklokaal O.S. W.G V.- S.S.S. Donderdag. Adspiranten A van 5,30—6,30 Adspiranten B van 6,45—7,45 Heeren van 8,9,30 Vrijdag. Dames-Adsp. B van 7,30-8,30 Dames van 8,4510, Zaterdag. Dames-Adsp. A van 5,30—6,30 M Waalwijksche en Langstraatsche Courant is het eenige blad dat U de berichten, verslagen van ge meenteraad en andere belang rijke vergaderingen uitvoerig en volledig geeft van Waalwijk, de Langstraat en omgeving. In dit blad vindt men vraag en aanbod van personeel uit de industrie, verkoopingen van notarissen,ingezonden stukken enz. (omvattende Gymnasium, Hoogere Burgerschool A en B) en het St. Maria-Lyceum, met Gymnasium en Middelbare Meisjesschool schriftelijk of mondeling op DINSDAG van 9—11 uur en DONDERDAGS van 2—4 uur bij den Rector der R.K. Lycea Hinthamerstraat 74 te 's-Hertogenbosch. Dr. J. BAUWENS, Rector. )OVji .lgei tal 00| V£ V( hj di Ti -<al*kii "V

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 10