Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Buitenlandsch Nieuws. „NOORD- BRABAND" 1843 Menschenlevens. We zijn zoo kundig! Coupeeren toegestaan? Automatiek PULLES-HEESBEEN. Dit nummer bestaat uit Drie Bladen EERSTE BLAD Croquetten en Bitterbollen NUMMER 46. ZATERDAG 10 JUNI 1939. 62e JAARGANG Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven. Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE x WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. GIRO-No. 50798. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. Wat is het toch, dat de wereld, de menschheid, zoo diep schokt en beroert, als een aantal mannen, levend opgesloten in hun doodkist de duikboot op den bodem der zee wanhopig worstelen met den dood om het leven Zeker, hun lot is erg, ondenkbaar erg; de slachtoffers zijn diep be klagenswaardig en gaarne brengen wij ook van deze plaats een eer biedigen groet aan deze slachtoffers van hun plicht. Maar wat beteekenen voor óns, wat beteekenen voor de menschen van dezen t ij d, negen en negentig levens? Het moderne verkeer eischt er dagelijks veel méér. Als ze in Amerika memorial-day vieren, lees je 's anderen daags in de kranten, dat deze jaarlijksche gebeurtenis weer aan 700 tot 800 Amerikanen het leven heeft gekost. Een gemengd berichtje, dat we lezen met dezelfde aandoening alsof het een marktbericht ware omtrent den eierprijs. Maandag j.l. lazen we 't avondblad en namen allereerst notitie van de rubriek «voornaamstenieuws«. Dan weet je met één oogopslag, wat er voor waarlijk bijzonders in de laatste 24 uur is gepasseerd. Wij vonden genoteerd dat Daladier een rede had gehouden en ook Hitierdat Frank van der Goes was overleden.dat de denaturatie van consumptie-aardap pelen ten einde loopt en dat Ajax gelijk had gespeeld met I). W. S. Later vonden wij inde gewone kolom men ook een bericht omtrent een bioscoopbrand in Mexico, waarbij 70 me ischen in de vlammen om kwamen, de redactie li ad het niet noodig geoordeeld om deze gebeur tenis ook onder het «voornaamste nieuws« te vervatten. En waarom ook eigenlijk? Wat beteekenen 70 menschenlevens? In China strooien Japanners dagelijks om hun eigen menschen wat aan den gang te houden - bommen over dichtbevolkte inlanderswijken. En de Chineezen verleeren er het huilen bij. Als Chineezen en Japan ners eikaars verliescijfers open baai- maken, verschillen ze in de tien duizenden. Wat zou het? Wat beteekenen eenige tienduizenden Chineezen en Japansche lijken méér of minder I Op het oogenblik komen uit het Derde Rijk b.v. regelmatig berichten, dat oude menschen, soms ruim 70-jarigen, in een concentratiekamp zijn »overleden«; 'n concentratie kamp, waarin ze zaten opgesloten, omdat ze b.v. vroeger hoofdredacteur waren geweest van 'n Katholiek Dagblad (de Weensche Reichspost) of minister of leider van een niet- nat. soc. organisatie. Wat tellen we tegenwoordig nog menschenlevens Wij kunnen niet nalaten in deze rubriek iets, met instemming, aan te halen uit een artikel, dat wij in het O. D. gewijd vonden aan den ondergangvanden Engelschen onder zeeër »Thetis«. »De ondergang van de duikbooten »Squalus« en »Thetis« aldus onze collega vermaant den mensch zich te hoeden voor een zelfover schatting en een hoogmoed, die al zoo oud is als de nooit voltooide toren van Babel. Wij willen hier niet betoogen, dat de moderne tech niek slechts het werk van een te groote menschelijke vermetelheid zou zijn, want God heeft gewild, dat de mensch zijn gaven gebruikt om als heer van de schepping te heerschen. Alleen, wanneer de mensch zichzelf aan den Schepper gelijk waant, terwijl hij in zijn hoog ste prestaties slechts de gebrekkige nabootser van het werk des Schep pers is, begeeft hij zich op een dwaalweg met jammerlijke ontgoo chelingen. Hoeveel gerechtvaardigde bewondering wij ook mogen koes teren voor de wonderen der techniek zij zijn slechts armzalige goocnel- toerljes vergeleken bij de wonderen, die God heeft gewrocht. De meest geperiect ion eerde Douglasmachine legt het als vliegtuig af tegen een simpele zwaluw en de meest inge nieuze duikboot wordt in vaardig heid overtroefd door een stekel baarsje. terwijl 'n simpele zwaluw en een stekelbaarsje feilloos leven overeenkomstig den wil en de wet Gods in de orde der natuur, maar het menschenwerk soms gericht is legen dien wil en die wet«. »Het is goed en heilzaam, aldusde redactie van het O. D., daaraan hij tijd en wijle herinnerd te worden. Goed en heilzaam, maar dan toch niet meer, zoo hopen we, op deze manier, want voor delessen van den laatsten tijd zijn wel zéér hooge prijzen betaald. Wanneer we ons eigener beweging steeds indachtig zijn, dat al onze kunst, welke tegen de gewone wetten van de natuur ingaat of deze poogt op te heffen, slechts knutselwerk is, dat onder eiken onverwachten adem stoot van den Schepper kan ineen storten, zullen we de vermetelheid van ons vertrouwen weten in te toornen en een dubbelpost stellen aan de poort der voorzichtigheid. Het Haagsche Gerechtshof heeft van de week op vordering van den Rroc. Generaal twee menschen vrij gesproken die van dierenmishande ling werden beschuldigd, omdat de een een jongen hond de ooren had gecoupeerd en de ander een paard de staart had ingekort. De Rroc.- Generaal had gezegd, dat bij een redelijk doel aanwezig achtte, n.l. de verhooging van handelswaarde -der dieren. Hij zeide voorts; Men kan in een dergelijke kwestie ook te sentimenteel zijn en men moet niet vergeten, dat art. 254 W. v. S. voor dieren mishandeling is gemaakt. Erge- beuren heel wat ergere dingen met dieren dan dit coupeeren, b. v. stroopen van palingen, castreeren van paarden enz Hoe gaarne wij het ook voor on- noodig gekwelde dieren opnemen, sluiten wij ons volkomen aan bij de zienswijze van den Proc. Generaal, welke werd gedeeld door het Ge rechtshof. Veel drukte om gecoupeerde hon- denooren en paardenstaarten komt voort uit menschenpijn. De gedachte, dat het „lieve dier" beroerdigheid ondervindt is voor sommige men schen onverdragelijk. Hond en paard zelf zullen'n beetje pijn gauw vergeten zijn en dan profiteeren ze er hun heele verdere leven van,dat ze naar „de mode gemodelleerd" zijn. Want dan zijn ze in tel. Ze worden duur gekocht, krijgen goede tehuizen en worden naar hun stand behandeld I 'n Hond, dien de men schen leelijk vinden, verandert re gelmatig van eigenaar, krijgt meer slaag dan eten en degradeert ten slotte tot een zwerversbestaan. Mode moge op zich zelf dwaas zijn, het is verstandig om haar niet te trotseeren. Natuurlijk dient men elk leed zooveel mogelijk te beperken en het coupeeren aan ter zake deskundigen, bij voorkeur een dierenarts toe te vertrouwen. Maar overigens Vergeten we niet, dat den meesten dieren ééns pijn moet worden aangedaan, nl. koeien, paarden, varkens, kippen, visschen enz. enz. - als ze worden geslacht. Jé, méér, zoo zal men zeggen, dan zijn ze ook dood. Niet vóóraf, maar pas né de pijn! En het is voor 'n hond veel leuker om né een beetje pijn 'n goed leven tegemoet te gaan dan zooals 'n koe of kip na de pijn voor altijd de nachtschuit in te tuimelen. De Russische voorstellen. De laatste Sowjet-voorstellen aan Engeland en Frankrijk zijn door de Prawda onthuld, welke ze .de mini mum-voorwaarden noemt voor de organisatie van een defensief front in Europa. Volgens de Prawda vraagt Moskou 1 De sluiting van een effectief verdrag van wederzijdschen bijstand tegen aggressie door Engeland, Frank rijk en de Sowjet-Unie. 2 Een regeling waardoor de Sowjet- Unie bijstand moet verleenen aan de vijf landen, welke Engeland en Frank rijk reeds tegen aggressie gewaar borgd hebben, namelijk België, Polen, Roemenië, Griekenland en Turkije. 3 De verleening van bijstand door Engeland, Frankrijk en de Sowjet- Unie aan de drie Oostzee-landen tegen schending van hun neutraliteit door aanvallers. 4 Het sluiten van een concrete overeenkomst over de methoden, vormen en afmetingen van den bij stand. LEVENSVERZEKERING WAALWIJK Gamelin opperbevelhebber van het Fran6ch-Britsche leger? De benoeming van generaal Gamelin tot opperbevelhebber van deFransche legers, juist op den dag van zijn aankomst te Londen, heeft zeer de aandacht der Engelsche bladen ge trokken. Volgens de „Daily Mail" is dit de inleiding tot een besluit, dat in beginsel reeds door de Britsche regeering zou zijn goedgekeurd, name lijk, dat de Fransche veldheer in geval van oorlog de eenige opper bevelhebber van de Britsche en Fran sche legers zal worden Daardoor zouden dan tevens de meeningsver- schillen vermeden worden, die vooraf gegaan zijn aan de benoeming van maarschalk Foch tot eenig leider van de Fransch-Britsche operaties tijdens den wereldoorlog. Terechtstelling te Praag De „Daily Telegraph and Morning Post" meldt uit Praag, dat de Duitsche geheime politie drastischer gaat optre den. lederen dag hebben terecht stellingen plaats. Een Tsjechische postbeambte, die in het bezit werd gevonden van een radiozendapparaat, werd gearresteerd onder verdenking berichten naar Moskou te hebben gezonden. Hij werd zonder vorm van proces dood geschoten. De Danziger kwestie. Het plotseling en onverwacht ver trek van den Poolschen ambassadeur te Berlijn, Lipski, naar Warschau heeft in de rijkshoofdstad de aan dacht getrokken, mede in verband met het feit, dat zijn collega te Rome eveneens naar de Poolsche hoofdstad is gereisd om verslag uit tebrengen.Geruchte over een nieuwe bemiddelingsactie, die in de afgeloo- pen week opdoken, doen weder de ronde. Het blijft echter bij geruchten; eenige zekerheid hieromtrent is niet te verkrijgen. Von Neurath grijpt in Een Duitsch politieman te Kladno vermoordvérgaande maatregelen Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uit Praag In den nacht van 7 op 8 Juni is voor het gymnasium te Kladno de hoofdwachtmeester van de Duitsche „Ordnungspolizei", Wilhelm Kniest, verraderlijk vermoord. De dader is niet gepakt. De rijksprotector heeft voor het politiegebied Kladno de volgende maatregelen gelast, welke onmiddellijk in werking treden en tot nader order van kracht blijven. 1 Verbod van alle vergaderingen in de open lucht. 2 Sluiting van alle bioscopen, theaters en openbare lokaliteiten. 3 Sluiting van alle scholen wegens ophitsende werkzaamheid van een groot deel van het onderwijzerscorps. 4 Van 20 tot vijf uur moeten alle deuren en vensters gesloten zijn. Op openstaande ramen wordt geschoten. 5 Afzetting van een burgemeester en van den gemeenteraad van Kladno. 6 Aanstelling van een rijkscom missaris. 7 Ontwapening en schorsing van de betrokken Tsjechische staatspolitie wegens niet nakoming van haar dienstplicht. Als de daders voor 9 Juni 20 uur niet gearresteerd zijn, zullen verdere maatregelen worden getroffen. Staatssecretaris Frank en generaal Kamps, opperbevelhebber van de „Einsatz-troepen" zijn gistermiddag naar Kladno gegaan. De Tsjechische politie werd om zes uur op het markt plein ontwapend. ITALIë'S SOLIDARITEIT MET SPANJE. HET IDEAAL VAN SPANJE IS DE VREDE, MAAR EEN VREDE VAN RECHTVAARDIGHEID. Mussolini heelt in het Palazzo Ve- nezia een diner aangeboden ter eere van Suner en dc Spaansche militaire- en vlootmissies, aan het einde waar van hij een tafelrede uitsprak, waarin hij melding maakte vali de gevoelens van broederlijke solidariteit tusschen het Italiaansche en het Spaansche volk. „Van den aanvang der herovering KOMT EVEN SMULLEN. uitsluitend van Ie kwaliteit kalfsvleesch. van liet nationale Spanje af voelde Italië, dat deze een beslissende be proeving vormde voor de toekomst van de grootheid van Spanje, evenals van het lol van Europa en zijn beschaving. Daarom aarzelde Italië niet om open lijk van he.t begin af aan Spanje heel zijn steun te geven. De Italianen en de Duitschers heb ben nooit getwijfeld aan de volledige zege van het Spanje van Franco. Deze zekerheid werd hun gegeven door de idealen, waarvoor de Spaansche jeugd in opstand kwam. Italië, dat geduren de twintig eeuwen intensieve betrek kingen met Spanje heeft onderhouden, wcnscht stellig een geestelijk en mili tair Spanje. Spanje zal steeds kunnen rekehcn op de concrete, handelende vriendschap van Italië." De Spaansche minister van binnen- landsche zaken, Serano Suner, ant woordde hierop mejt een rede, waarin hij dc heldhaftigheid der Italiaansche legionarissen prees en zeide, dat Spanje nooit vergeten zal, dat Italië tiet te hulp is gesneld, toen mannen van alle rassen en alle landen, voor zien van alle soorten wapenen, de Pyreneeën overstaken om zijn goede ren, zijn geestelijk erfdeel te bedrei gen. Suner besloot zijn toespraak met te zeggen, dat hij God bidt, dat de toe- koms den Italiaanschen en Spaan- schen volkeren de vreugde veroorlo ven zal, gezamenlijk te dienen voor de groote, gemeenschappelijke lotsbe stemmingen. Z.H. de Paus heeft den Spaanschen minister van binnenlands'che zaken. Don Serrano Suner, in particiliere audiëntie ontvangen. HET ENGELSCHE KONINGSPAAR IN DE VER STATEN. Het Engelsche koningspaar is op zijn reis door Amerika door President Roosevelt in Washington ontvangen. Nadat Roosevelt den koning en de koningin de hand had geschud, stelde de Britsche ambassadeur, Lindsay, mevrouw Roosevelt aan Hunne Ma jesteiten voor. Handdrukken werden gewisseld, waarna met de Amerikaan- sche ministers kennis werd 'gemaakt. Geen hunner maakte de hofbuiging, waaromtrent men zich maanden van te voren in de Ver. Staten zoo druk had gemaakt. Rij het verlaten van hel station stond koning George in de houding, terwijl de kapel de twee Volksliederen speelde; Roosevelt leunde op den arm van zijn aide-de-camp. Daarna stegen zij in de gereedstaande auto's: in de eerste auto de president, met aan zijn rechterhand koning George, in de tweede de koningin ter linkerzijde \an mevrouw Roosevelt. En onder het gejubel der menigte naar schat ting stonden 000.009 menschen langs den intochtsweg geschaard begon de-toch naar het Witte Huis. Weer 2000 Joden in Niemands land aan Poolsche grens Duitschland is weer begonnen met het uitwijzen van Poolsche Joden, die ingevolge besluit van Waschau hun oorspronkelijke nationaliteit verloren hebben, wegens het niet vervullen van zekere pasformaliteiten. Ditmaal zijn het er circa 2000, doch hun aantal zal vermoedelijk weldra stijgen, daar volgens ne „Daily Express"- correspondent te Warschau in de De Echo van het Zuiden, Waalwybschc en Langstraatsclie Courant*

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 1