GEMENGD NIEUWS 10 cent per week INGEZONDEN STUKKEN. ministerieele verklaringen. De minis ter stelt er prijs op, van deze gele genheid gebruik te maken, deze prac- tijk op de wet te doen steunen. INTERNATIONALE TENTOON STELLING TE AMSTERDAM IN 1943. In 1943 zal er, als de plannen van liet Amsterdamsche gemeentebestuur doorgaan, een groote internationale tentoonstelling in Amsterdam worden gehouden, ter viering van de voltooiing van de nieuwe Amsterdam-Rijn-ver binding. REORGANISATIE VAN DE LANDMACHT. Bij Koninklijk Besluit is vastgesteld de „samenstelling van de Koninklijke Landmacht op voet van vrede In verhand daarmee is een nieuw boek werk „vredesorganisatie op de Lands drukkerij ter perse. De vrdesorganisatie der landmacht wordt bij dit Koninklijk Besluit ver anderd. De hoofdzaken dezer hervor ming komen hier op neer: de huidige (vredes)divisies worden legerkorpsen. De brigades worden divisies en de lichte brigade wordt lichte divisie. De artilleriebrigades worden opge heven en de heide regimenten van elke brigade worden over de divisies ver deeld, zoodat er bij elke (nieuwe) di visie één komt. Door deze hervorming zal er niet alleen meer overeenkomst tusschen de oorlogs- en de vredesorganisa ties, maar ook nauwere samenwerking tusschen de verschillende wapens, met name de artillerie en de infanterie, worden bereikt. Bij de legerkorpsen zal een „leger- korpsartilleriecommandant" gaan op treden. Men verwacht dat deze func ties aanvankelijk door de huidige com mandanten der artilleriebrigades zul len worden vervuld. De Staatscourant bevat den datum, waarop deze benoemingen zullen in gaan. Het is de bedoeling, dat een na der K.B. dezen datum bepaalt. Ver moedelijk zal de nieuwe legerorgani- satie nog in Juli worden ingevoerd en zullen de afgekondigde benoemingen ook dan ingaan. NEDERLAND, BELGIë EN FRANK RIJK LATEN TIJDELIJK DE VLUCHTELINGEN VAN DE „ST LOUIS" TOE. De minister van Justitie, mr. C. M. J. F: Goseling, heeft op verzoek van het Comité voor bijzondere Joodsche Belangen toegestaan, dat 194 van de 900 Joodsche vluchtelingen, die zich aan boord bevinden van de „St. Louis", tijdelijk in Nederland toegela ten worden. Dit besluit is genomen in de ver onderstelling, dat Frankrijk en België aan de overige 704 vluchtelingen een tijdelijk verblijfplaats zullen verschaf fen. Op een nieuw beroep, via de Joodsche vluchtelingencomités in Ne derland, België en Frankrijk op de re geeringen dier landen gedaan, heeft zoowel België als Frankrijk geant woord, dat zij principieel bereid zijn een aantal vluchtelingen van de „St. Louis" tijdelijk toe te laten. Hoeveel België en* Frankrijk er zullen opne men is nog niet definitief vastgesteld. De kosten komen op rekening van het comité. SPEELGOEDERENFABRIEK TE VROOMSHOOP. Te Vroomshoop heeft de Commis saris der Koningin in Overijsel de speelgoederenfabriek tot stand geko men op initiatief van het Economisch Technologisch Instituut in Overijsel, officieel geopend. Tot de aanwezgen behoorden o.a. de commissaris van de koningin in Overijsel, mr. A. E. baron van Voorst tot Voorst en de burgemeester van Den Ham, de heer G. Bramer. FEDERATIE DER WERKGEVERS ORGANISATIE IN HET BOEK- 11 DRUKKERSBEDRIJF. Bovengenoemde Federatie houdt een gemeenschappelijke algemeene ver gadering op Dinsdag 27 Juni om half twee en Woensdag 28 Juni a.s. om half tien in het Casino. Het gedetailleerd programma luidt als volgt: Om half twee Dinsdag 27 Juni ver gadering. Om 5 uur ontvangst ten stadhuize en bezichtiging van het stadhuis. Om 6 uur borreluur en om 7 uur diner in hotel Noordbrabant. Tijdens het diner muziek op de markt. Om half twaalf taptoe. Bij het inval len der duisternis wordt de kathe draal verlicht. In de middaguren wor den de dames in de gelegenheid ge steld om de fabrieken van de N.V. P. de Gruyter te bezichtigen. Woensdagmorgen zullen de con gressisten de veemarkthallen kunnen bezoeken. Om half tien vergadering. Om 11.45 bezichtiging der St. Jan on der deskundige leiding, van 11.30 orgel- en beiaardbespeling. Om 1 uur koffie tafel in verschillende restaurants en om 2.30 kasteelentocht. Om 3 uur thee in een Brabantsch dorp en vendel- zwaaien. Kermisdrama te Deurne. Twee jongemannen gewond, een overleed onmiddellijk. Maandagavond heeft aan het einde van den tweeden kermisdag te Deurne St Jozefparochie 'n ernstige vechtpaatij plaats gehad, die kort doch zeer hevig was en verschrikke lijke gevolgen na zich sleepte. Twee jongemannen, H. van Goch Jzn. en M. Fransseu werden onverwacht aangevallen daor zekeren J. L. allen van deze parochie. Van Goch zakte plotseling ineen en stierf tengevolge van zware wonden die hem meteen mes moeten zijn toegebracht. Het was ongeveer half twaalf, dus nog een half uur voor sluitingstijd, toen de plm. 30 jarige H. v. Goch Jzn. zich in gezelschap van zijn kameraad, den eveneens ongeveer 30 jarigen M. Franssen Jzn. huis waarts begaf. Zij werden aange sproken, zonder eenige voorafgaande inleiding, door den 21 jarigen J. L. die plotseling een mes trok en de twee jongemannen hartstochtelijk aanviel. De vechtpartij was zeer kort. Plotseling zakte v. Goch ineen richtte zich nog even op en strom pelde een nabij gelegen café hinnen, waar hij opnieuw neerstortte en bijna onmiddellijk stierf. Zijn makker bleek eveneens een ernstige steekwonde in de schouder te hebnen opgeloopen. De gealar meerde politie slaagde er in den dader ter plaatse tearre^teeren. Dr. Wiegersma verleende medische hulp die voor v. Goch niet meer baten kon. Pastoor v. Abeelen, ijlings gewaarschuwd, kon den getroffene nog geestelijken bijstand verleenen. Het bleek dat v. Goch diepe wonden in longen en hart had be komen. De lafhartige moordaanslag, omtrent welker motieven men vol komen in het duister tast, verwekte vreeselijke opschudding in het ge moedelijke plaatsje waar men in vollen vrede de plaatselijke wijk- kermis vierde. De verslagenen staan beide gunstig bekend, wat van den verdachte niet getuigd kan worden. De beide getroffenen togen huis waarts en wonen in dezelfde rich ting, terwijl de dader in tegenover gestelde richting woonachtig is. G^en zweem van onaangenaamheden is den aanslag voorafgegaan. De ge meentepolitie, die metgroote kracht het onderzoek voortzet, staat dan ook voorloopig nog voor een ra dsel. Soldaat schiet per ongeluk op meisje. Te Veelerveen (Gron heeft een droevig gebeuren plaats gegrepen, toen een der daar vertoevende militairen de onvoorzichtigheid had zijn geweer aan te leggen op een spelend kind, het schot afging en het 7-jarig meisje ernstig verwondde. Eenige schoolmeisjes passeeren eiken dag de militaire posten aan de Nederlandsch-Duitsche grens. Zoo als vaker gebeurde, keken ze ook nu duor een kijkgat der militaire ver schansing. De dienstdoende schild wacht, de soldaat H., die juist zou worden afgelost, riep voor de grap: Ga weg of ik schiet je dood. De soldaat, in de meening ver- keerende dat zijn wapen ongeladen was, richtte, trok af en... meteen weerklonk een schot. Het 7-jarig dochtertje van den arbeider H.K., bleek door den kogel te zijn getroffen en stortte ernstig gewond neer. Het kind werd in een na bijgelegen woning binnen gedragen, terwijl onmiddellijk geneeskundige hulp werd ingeroepen. De toestand van het meisje was zoodanig dat het aanvankelijk niet kon worden vervoerd Later op den avond werd het kind naar het R.K. Ziekenhuis te Winschoten overge bracht, waar direct operatief werd ingegrepen. Aanrijding met doodeiijk gevolg. Op den IJsseldijk onder Diepen veen is het echtpaar K. V. uit Düsseldorf dat per tandem vaneen vacantietochtje van Meppel naar Duitschland terugkeerde in aanrij ding geweest met een vrachtwagen waarop telefoonpalen werden ver- \oerd. Mevr. K. werd door eender palen tegen het lichaam getroffen en van het rijwiel geslingerd. Zij kreeg zoo ernstige inwendige kneu zingen dat zij Zaterdag in het St. Josephziekenhuis te Deventer aan de gevolgen is overleden. Haar echtgem ot bleef ongedeerd. Kano met echtpaar omgeslagen Te Zaandam in het Westwijder- veld is nabij den provincialen weg een tweepersoons kano omgeslagen, waarin hel echtpaar D. was gezeten. Bij dit ongeval is meerouw D. ver dronken. In verband met dit ongeval is de echtgenoot door de politie in verhoor genomen Het ongeluk is weer tewijten aanonvoorzichtigheid ADVERTEERT IN DIT BLAD Kinderlijkje gevonden. Toen de arbeider A. van Rooy te 's-Rosch Zaterdagavond omstreeks half negen aan het visschen was in de Zuid-Willemsvaart zag hij in het water een doos drijven. Bij onderzoek door de recherche van 's-Bosch, welke inmiddels was gewaarschuwd, bleek de doos het lijkje van een pasgeboren kind van 'n pasgeboren kind van 't vrouwelijk geslacht te bevatten. Daar het lijkje gevonden was onder de gemeente Den Dungen, werd de gemeente veldwachter van een en ander in kennis gesteld die 't lijkje in beslag nam en overbracht naar het ziekenhuis te Den Dungen. De officier van Justitie te's-Bosch is van het feit op de hoogte gesteld. Duitsch particulier vliegtuig verongelukt. Bij Angermunde most gisteren'n particulier vliegtuig een noodlanding uitvoeren, waarbij het toestel in tweeën brak. Een der beide inzittende werd licht gewond, terwijl de tweede, directeur Achterberg van de J unkers vliegtuig en motorenfabrieken, zoo zwaar werd gewond, dat hij in het ziekenhuis overleed. Autobus met schoolkinderen verongelukt. Bij den burcht Puerglilz in West Bohemen verloor de chauffeur van een autobus, die vol schoolkinderen was, op een helling de macht over het stuur. De bus greep eerst twee voorbijgangers en sloeg vervolgens om. De beide overredenen waren op slag dood, veertien schoolkinderen werden gewond. Vrachtauto op onbewaakten over weg gegrepen. Op den onbewaakten overweg aan den Laanslootschen weg te Rotter», dam is een vrachtauto, doordat de chauffeur de 37-jarige J. Comuiijs de trein te laat opmerkte, tegen een electrischen trein gereden. De vracht auto werd een eind weegs meegesleurd en is daarna gtkanleld. De chauffeur kreeg geen letsel. De trein heeft lichte materieele schade o.a. zijn er een paar ruiten gebroken. Hierdoor beeft een van de passagiers snij- wonden aan hoold en rechterpols gekregen. Het schot tijdens een bal. Zooals gemeld wero na een afloop van een bal in café Hugen te Dui ven een der aanwezigen, de 27 jarige B.Fonteijn. door een revolverschot in den buik getroffen. Naar wij vernemen is het slacht offer, dat ter verpleging was opge nomen in het R.K. ziekenhuis te Zevenaar, gisterochtend aan de he komen verwondingen overleden. Üp den noodlottigen avond zijn de aanwezigen, nadat een opstootje plaats had, door een officier met een revolver bedreig. Toen dezen daarop trachtten hem te ontwapenen is het schot afgegaan, waarvan F. het slachtoffer is geworden. Italiaansche officieren ontvoerd. Het blad „Vie dell Aria" bericht dat in het gebied van Godjam in Ethiopië een bende roovers vier Italiaansche officieren gevangen had den genomen. De schuilplaats van de roovers werd evenwel door vlieg tuigen onder vuur genomen, waar door hun verhinderd werd te vlucbte zoodat een gemotoriseerde kolonne de officieren kon bevrijden. Zware straffen voor lersche terroristen Te Serling in Schotland heeft, naar Press Association meldt, de lersche terrorist, Terence McSherry, trecht gestaan wegens verduistering van ontplofbare stoffen Bij zijn verhoor verklaarde hij, dat het lersche republikeinsche le ger in Januari een nota naar Londen had gezonden, waarin de terugtrek king van de Britsche troepen uit Noord-Ierland werd geëischt. Toen de Britsche regeering niets deed, volgde in geheel Engeland een reeks ontploffingen. Deze zullen doorgaan, tot de eischen, welke in de lersche nota vervat zijn, zullen zijn inge willigd. McSherry werd tot lien jaar dwang arbeid veroordeeld. Drie anderen zagen zich resp. tol zeven, vijf en anderhalf jaar dwangarbeid ver oordeeld. Diefstal In het Louvre. Een kostbare Watteau gestolen. Zondagmiddag is ontdekt dat een der meesterwerken van de Fransche schilderkunst, »De Onverschillige« van Watteau, uit het Louvre was verdwenen. Dit schi'derij meet slechts 25 bij 20 cm. Het is eige.'dom van het museum, waaraan het in 1869 werd nagelaten door De Lacaze, De ge- heele Fransche politie is gealar meerd. De dief heeft het ijzerdraad doorgeknipt on het schilderij met Zondagmiddag heeft zich op het kasteel „Groot-Vaeshartelt", bij Meerssen, een familiedrama afgespeeld. De eigenaar van het kasteel, de 60-jarige heer E. H. J. Regout, groot-grondbezitter, telg uit een der voornaamste families van Limburg, heeft na een huiselijke twist zijn 42-jarige echtgenoote, een ge boren freule H. C. S. M. van der Does de Willebois, uit Den Bosch, met drie revolverschoten van het leven beroofd. Exteriteur van het fraaie kasteel. lijst en al meegenomen. Wat hij er mee voor heeft is niet duidelijk, want het ta verkoopen is om zoo te zeggen onmogelijk (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Mijnheer de Redacteur! Gaarne nog een bescheiden plaatsje toegewezen gezien in uw blad naar aanleiding van de Raadsverkiezing te Sprang-Capelle, om »den Capel- schen kiezeroc van antwoord te dienen. Ie. Graag geven wij toe dat de heer Verheijden bij de jongste verkiezin gen een prachtig succes behaald beeft, maar eerlijk is eerlijk), voor niet geringe mate is dat succes toe te schrijven aan de propaganda door hem zelf en door anderen gemaakt. 2e. Nummer een van lijst2(G.A. S de Bas) is geenszins door de ver gadering gekozen als lijsttrekker, wan! als er voor genoemden heer de Bas en voor nnramer 2 (R. Mid delkoop) en voor de andere heeren van deze lijst gewerkt was als dóór en vóór den heer Verheijden, wij ontveinzen ons niet of de stemmen verhoudingen zouden stukken an ders geweest zijn. En hiermede is voor ons de zaak van de Sprang-Capelsche raadsver kiezing afgedaan. Redactie, hartelijk dank voor uwe bereidwilligheid in deze. Hoogachtend, Enkele leden van de Neutrale Kiesveieen. Sprang-Capelle. te goeder trouw was. Daar zij hier in conflict kwam met haar vroegere vei klaringen, neergelegd in bet procesveibaal. werd zij ernstig ge waarschuwd voor de gevolgen var haar handelwijze. Zij bleet echter bij haar laalslt verklaring. De advocaat-gei 11 aal eischte bevestiging van hti vonnis. Arrest op 2b Juni a.s Na afloop dtzer zaak werd de- moeder van veidachle als vernacht van meiueed ingi sloten. ibwii Steunfraude te Veen. De moeder van verdachte wegens meineed ingesloten. D. V. te Veen was in hooger be roep gekomen van een vonnis der rechtbank, waarbij hij veroordeeld werd tot een maand gevangenisstraf wegens steunfraude Hij heeft al eerder vier maanden voorwaardelijk gekregen en de proeftijd daarvan is nog niet verloopen. Als getuige werd tegen hem ge hoord zijn moeder, welke met werk buitenshuis het geld verdiend had, dat door verdachte niet bij het gezinsinkomen was opgegeven. Eerst beweerde zij, dat de opgave van haar zoon juist geweest was; later trok zij dit terug en zeide, dat zij het geld wel had verdiend, maar niet aan haar zoon had medegedeeld, dat zij het verdiend had, zoodat hij LÏ1LUII Jitspraken. A. M., Waalwijk, K. a. F, f 2 boete. C. v. K., bethen, aibeidswit, i 3 noete. J. van V., Vlijm» n, wa.tiiwii, 1 5 r>o» te. A. K., Sprang-C pelK, Ciisiszuive beslui», f 40 boeie. b„ Cethen, niet uitwijken, 17 50 oete. M. v. D., Spra g-C.pelie, ve.ligheid vei- ketr, t 4 boeie. A. T., Vlijmen, rijwiel zondei licht, f 3 boete. (J, L de L., Waaiwijk, rijwiel oiibeheeid, f 2 boete. A. U., Waalwijk, openbare dronkenschap, f 10 boete. M. P. Lethen, landbouwcrisiswei, l 10 boeie. W. v. d. L., Vlijmen, afgesloten weg be lijden, t 3 boete. H. K Loon op Zand, gespan niet verlicht, 2 x l 5 boete. A. v. d. H., Sprang-Capellt-, rij wiel zonder licht, 2 x f 2 boete. F. J. V., urunen, geen achterlicht, 1 3 bo» le. H. S., Vlijmen, geen ach.eilichi, 3 boe-e. H. J. B., Li on op Zand. gein ach eiiliht en rijwiei onhtheen), 2 x t 3 bo-ti. A. W. K., Diunen, gespan zondei a»h>»i- lichi, t 5 boete. A. M. Urunen, verblindende verlich ting, f 5 boete. W. T., Waalwijk, rijwiel onbeheerd, t 2 boete. Waalwijksche en Langstraatsche Courant is het eenige blad dat U de betichten, verslagen van ge meenteraad en andere belang rijke vergaderingen uitvoerig en volledig geeft van Waalwijk.de Langstraat en omgeving. In dit blad vindl men vraag en aanbod van personeel uit de induslrie, verkoopit gen van notarissen,ingezonden stukken enz. 'S Het echtpaar H. Verduijn-de Roon aan de Zandschel, dat j.l. Dinsdag zijn 60-jarig huwelijksfeest vierde en dat een uitgebreide nakomelingschap heeft, want met de kinderen, klein- en achter-kleinkinderen is het aantal der naaste familieden niet minder dan 156. J. C. L)Uussen, rijwiil zonder licht, t 3 boete. httiu.d.

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 3