Nieuwsblad voor Kaatsheuvel Loonopzand en Omstreken Kaatsheuvelsche Middenstandstentoonstelling op 17,18,19 Juni 1939 Speciale uitgave van het bij gelegenheid der Verspreiding in Kaatsheuvel, Loonopzand, St. Jöachimsmoer, Sprang-Capelle, Waalwijk en verdere Omgeving. De Redactie van het „Nieuwsblad voor Kaatsheuvel, Loonopzand en om streken" aan wier zorgen de uitgifte van dit extra nummer werd toever trouwd, verzocht mij om een bijdrage hiervoor, waarvoor „met graagte en in dank een plaats" zou worden ge boden. Een in zóó vriendelijke termen gesteld verzoek is niet anders dan voor inwilliging vatbaar. Maar daar naast is er ook nog een andere gegron de reden voor een bijdrage aanwezig. Welke deze is moge mede uit hel on derstaande blijken: Wanneer ik mijn oogen wel den kost heb gegeven en mijn oor goed te luisteren gelegd heb 0111 te bekijken en te hooien wat voor lief en leed zich afspeelt onder de ingezetenen dezer inderdaad toch schoone gemeente, dan werd ik herhaaldelijk, neen hij voortduring getroffen door de nooden en lasten welke de middenstand in nagenoeg al zijn geledingen reeds ja ren lang te dragen en te torsen heeft ï/ehad. In menig geval zelfs was het draag- of torsvermogen daardoor der mate overschat, dat vaak een van alle glorie gespeend einde kwam aan een voordien bloeiende zaak of onderne ming of bedrijf. En dit is aldus, ik 'zei dat al, reeds jaren. Luister maar even. In mijne Nieuwjaarsrede van 1937 heb ik de hoop uitgesproken, na den nood, den nijpenden nood van den middenstand te hebben weergegeven in werkelijk nog te mooie kleuren, dat hel „aangenomen wetsontwerp, hou dende regeling betreffende het vesti gen van inrichtingen, waarin eenige tak van detailhandel, ambacht of klei ne nijverheid zal worden uitgeoefend" toch strekken mocht tot heil van dien middenstand. In 1938 heb ik verzucht, dat de hier en daar sporadisch te con- stateeren lichte verbetering in den toe stand uiteindelijk eens ten goede zou mogen komen „aan den middenstand die, door gebrek aan inkomsten in de gezinnen, wegens hel schrijnend leed der bovenmatige werkloosheid, inder daad met onoverkomelijke moeilijk heden te kampen heeft". En in 1939 moest nog worden geconstateerd „hoe menige middenstandszaak met aan het hoofd een leider, die werkt en zwoegt, die tast en probeert, die niets onbeproefd laat en alles en alles doet om het hoofd boven water te hou den, lijdt en lijdt veel van het onren dabele onzer hoofdindustrie". Het is nu Juni 1939, dus een half jaar later. En werkelijk symptomen van een ietsje beter, van een vleugje opleving. De werkloozemkassen heb ben minder uitkeering te doen, de fa brieken doen hun machines langer en beter draaien, de koopkracht der in gezetenen is mede door de invoering van de bindende looncontracten wat grooter aan het worden. Vanzelfspre kend is dit onmiddellijk onderkend geworden door den middenstand zelf, die hierdoor althans een schijn van kans krijgt niet blijvend met verlies te moeten werken. Uit al deze feiten en omstandig heden is het initiatief gegroeid 0111 door eene tentoonstelling nu ooks eens te toonen wat Kaatsheuvels midden stand vermag. De idee, dat de keuze te beperkt is, dat de waar te duur is, dat het artikel minder goed is, dat de verzorging niet je dat is, dat de mid denstander zelf te laks of te loom is, deze idee zal hier worden gelogen straft. Maanden en maanden is hier door een volijverig bestuur in samenwer king met talloos vele anderen gewerkt, gezorgd en gezwoegd, vergaderd en ge confereerd, zijn plannen ontworpen en bestudeerd om aan het eind te ko men tot de „Kaatsheuvelsche Midden stands Tentoonstelling". Gesteund door zoowat alle daarvoor in aanmerking komende middenstan ders, wier medewerking algemeen ge noemd kan worden, is door dat be stuur bereikt geworden, dat er hier sprake is van een tentoonstelling die L. SCHRAAUWERS Voorzitter R. K. Middenstandsvereeniging inderdaad „af" is en die een bezoek meer dan te over waard is. Natuurlijk heeft alleen tot doel voorgezeten te kunnen toonen wat Kaatsheuvels Middenstand vermag en brengen kan om een mogelijk hier en daar bestaande verkeerde meening te dezen aanzien ten goede te doen veranderen, en daarnaast de bestaan de relaties met koopers te verstevigen en die, welke afgebroken waren, zoo eenigszins mogelijk opnieuw aan te knoopen. Of, met andere woorden ge zegd, de omzet en afzet van alle zaken van onzen middenstand uit te brei den, veel uit te breiden zelfs, „waar door 's middenstanders bestaan iets meer zonnigs krijgt, wat niemands eigen bestaan bedreigt". Welnu, ik heb inderdaad goede hoop dat dit doel bereikt zal kunnen worden, gezien de enorme moeiten en zorgen aan de voorbereiding en inrich. ling der tentoonstelling besteed en kennende den goeden wil der bevol king in het algemeen. In ieder geval wensch ik het be stuur en al zijn medewerkers en alle deelnemers van harte toe, dat mijne hoop op solieden bodem en niet op moerassigen grondslag gebouwd zal blijken te zijn en dat het doel der in richters van de „Kamito" volkomen bereikt moge worden. Kaatsheuvel, 9 Juni 1939. J. A. FRANS MALLENS Burgemeester. De moeilijke tijden welke wij be leven, drukken zeker niet in geringe mate op onzen middenstand, terecht genoemd de kern der maatschappij. 't Is een prijzenswaardig onder nemen, dat onze R.K. Middenstanders in den opzet van de Kaatsheuvelsche Middens tand stentoonstelling blijk gaan geven van hun goed willen en kunnen in hun bedrijf. Door het inrichten van een zestig tal stands zal onze middenstand ge legenheid vinden te demonstreeren, dat hij er zijn mag. Ik hoop gaarne, dat de tentoonstel ling ondervinden zal de belangstelling van heel de bevolking in een 'druk be zoek. Moge het succes der tentoonstelling dit zijn, dat ter plaatse door het pu bliek word gekocht, wat even waarde vol en aan zelfden prijs kan worden aangeschaft als buiten. Een volledig slagen der tentoonstel ling wordt U van harte toegewenseht. A. J. v. d. BREKEL Deken, Pastoor. Kaatsheuvel heeft zijn midden standstentoonstelling. Misschien denkt men: zeker ter ge legenheid van een jubileum of andere feestelijke herdenking. Toch is dit niet het geval. Deze tentoonstelling is door de R.K. Middenstandsvereeniging in hartelij ke samenwerking met de R.K. Jongen Middenstand georganiseerd, alleen om met haar handel of arbeid en indu strie naar buiten te treden en onze plaats met omgeving te laten zien, dat zij niet bij de pakken neer zit, doch haar tijd begrijpt. De middenstand gaat wel gebukt onder den ongunst der tijden en lijdt tevens onder de vlucht die het groot bedrijf genomen heeft en nog neemt. Maar de middenstand staat pal en strijdt voor de plaats die haar in de maatschappij toekomt. Zij vraagt geen medelijden, maar met gepast zelfbe wustzijn waardeering voor haar werk en de gelegenheid de gemeenschap haar dienst te mogen bieden. De middenstander, vooral de geor ganiseerde, ziet de toekomst niet zoo donker, wijl hij de voordeelen zijner organisatie weet te benutten, welke hem sterker doet staan. Hij wil U te gemoet treden met de toewijding, hulp vaardigheid en bekwaamheid, welke hem een voorrang geeft op zoo menige andere bedrijfsvorm. Wij noodigen U vriendelijk uit tot een bezoek aan onze Kamito. U vindt daar een keur van artikelen op alte gebied ten toongespreid, waaruit blijkt dat U niet naar elders behoeft om Uw keus bevredigd te zien. Wij durven verwachten dat U voldaan zult zijn en met ons devies instemt: Koopt en laat werken bij den Middenstand. L. SCHRAAUWEWRS Voorz. R.K. Middenstandsver. KOOPT IN DEN VREEMDEN NIET WAT EIGEN PLAATS U BIEDT. Een ieder, die eenigermate bekend is met de moeilijkheden, waarmede de middenstand in dezen tijd te kampen heeft, zal de plannen van het Ka-Mi- To-Coinité moeten toejuichen en naar waarde weten te schatten. De gevol gen der werkloosheid en die welke voortvloeien uit de internationale spanningen, zijn ook den middenstan ders van Kaatsheuvel allerminst be spaard gebleven en drukken hun stem pel op het bedrijfs- en zakenleven in Uwe gemeente. Het streven, om onder dergelijke omstandigheden een tentoonstelling te organiseeren en de aandacht van het publiek op den plaatselijken midden stand te vestigen, verdient dan ook allen lof en zal bij hen, die de voorbe reidingen hieraan verbonden kennen, respect afdwingen. Dit is dan ook een van de redenen waarom ik gaarne ge volg heb gegeven aan de vriendelijke uitnoodiging, om aan het extra num mer, dat ter gelegenheid dgzer ten toonstelling door het Nieuwsblad van Kaatsheuvel zou worden uitgegeven, eenige regels bij te dragen. Tevens heb ik hierin een geschikte gelegenheid meenen te vinden om te toonen, dat ook de Kamer van Koop handel en Fabrieken in ons gewest, belangstelling heeft voor datgene wat door den middenstand ondernomen wordt Het veelzijdige en aangename contact dat onze Kamer met den Mid denstand in Kaatsheuvel onderhoudt is een reden temeer om hel streven van- het Ka-Mi-To-Comité in ieders belangstelling aan te bevelen. Mijn bekendheid met den plaatse lijken middenstand en de wetenschap dat moed en ondernemingsgeest hem niet vreemd zijn en kenmerken zijn van mannen van de daad, geven mij de overtuiging dat deze tentoonstel ling bij velen de stoutste verwachtin gen zal overreffen. Niet alleen zal hier het bewijs ge leverd worden dat zelfs de meest ver wende kooper zijn keus in eigen plaats kan doen uit allerlei verbruiksartike- len, maar dat ook op het gebied van goede service de middenstand van Kaatsheuvel met zijn tijd is meege gaan. Naast dit zakelijk weloverwogen plan heeft 't comité ook gezorgd voor de noodige attracties en zal den be zoekers niets ontbreken om 't aange name met het nuttige te vereengigén. Moge deze tentoonstelling het hare er toe bijgedragen, dat 't spreekwoord: „Koopt in den vreemde niet, wat ei gen plaats U biedt", niet langer een holle phrase is. Hiermede zal niet alleen de midden stand gebaat blijken, maar zal indi rect, de bij deze groep ondergebrach te werknemer, zich meer zekerheid voor de toekomst weten. Tevens zal hierdoor de saamhoorig- heid en welvaart in eigen plaats be vorderd worden, wat niet weinig zul bijdragen tot 'n betere gemeenschaps zin. Hieraan bestaat juist in dezen tijd zooveel behoefte. Moge deze tentoon stelling, die met zooveel zorg en toe wijding werd voorbereid, een waar succes worden en een weldaad blijken te zijn voor Kaatsheuvel in het alge meen en den plaatselijken midden stand in het bijzonder. Gaarne hoop ik met deze weinige regels hiertoe iets te hebben bijgedragen, ondernemers en exploitanten veel succes wen- schend. A. D. C. SNELS. Voorz. K. v. K. afd. KI. Bedr. Als wij een blik slaan op de econo mische positie van het bedrijfsleven, treft wel bijzonder de scherpe tegen stelling van die positie in het huidige economisch leven en die positie in den tijd dat hel evenwichtige gildewezen het economisch leven beheerschte. Toen gaven de verhoudingen een beeld van rust. Het kleinhandels-be drijf was als ieder ander bedrijf, een middel voor den eigenaar en zijn ge zin, een behoorlijk bestaan te verdie nen. De kleinhandel vertoonde veel over eenstemming en was in opzet niet op onmeedoogende concurrentie en mis leidende reclame gericht. De distri butie was bij uitsluiting in handen .an het kleinbedrijf. Thans is van dit beeld al weinig te ug te vinden. In het kleinhandels- bedrijf vindt men de meest uiteenloo- pende ondernemingen en onderne mingsvormen die de moeilijkheden der klein zelfstandigen danig heeft doen toenemen, maar met die toene ming der bedrijfsmoeilijkheden, met het toenemen der problemen die zich alierwege opdringen, zoowel van bo venaf als van onder uit en terzijde, heeft de geest van volharding ge staald; de taaie levenskracht der zelf standige ondernemers komt zoo bui tengewoon tot uiting in het daar stel len van de KAMITO. Het comité en de deelnemers heb ben hun taak begrepen, zij hebben be grepen dat organisatie niet alles, maar actie nog noodzakelijker is. Dat hier actie gevoerd is, is voor eenieder dui delijk. De opzet, aanvankelijk zeer beschei den, is uitgegroeid lot een tentoon stelling die er zijn mag. De afdeeling Kaatsheuvel heeft weer eens bewezen dat onder de voortref felijke leiding van het comité, onder leiding van mannen die geroepen zijn leiding te geven en daarom hun plicht begrepen, de handen ineen te slaan en een maatschappelijke ruggegraat te bezitten die van een gezonde Midden stand verwacht wordt. Moge het slagen der Kamito onder Gods onmisbaren zegen evenredig zijn aan het volhardend werken van het comité. J. F RED ER IKS Hoofdbestuurslid. Aan den R.K. Middenstand te Kaatsheuvel. Wanneer ik bij verschillende ge legenheden getoond heb, dat mijn hart nog hangt aan mijn oude woonplaats, waar ik zooveel jaren lief en leed met de bevolking gedeeld heb, dan voor zeker gaan nu mijne gedachten uit, als oud-voorzitter van den R.K. Mid denslandsbond, naar de tentoonstel ling van den Middenstand, die niet alleen een bewijs is van de kracht, durf en energie die er tegenwoordig leeft in dien stand, maar die aan de be volking het onbetwistbare bewijs le vert, dat men noch om keuze, noch om geldelijk gewin, noch om eenige andere reden haar inkoopen elders be. hoeft te doen. Waarom te verzwijgen dal er een strijd gestreden wordt tus- schen het groot winkelbedrijf met z'n machtig kapitaal en z'n knallende re clame, waardoor het volk stelselma tig getrokken wordt en de nijvere werkzame middenstand Een korten tijd zijt ge overbluft, het geen niet te verwonderen is; gij waart teneer geslagen, zaagt de toekomst donker tegemoet en meende dat alleen regeeringsmaatregelen nog konden helpen, doch spoedig zijt ge tot de overtuiging gekomen dat alleen door eigen kracht, eigen inzicht en 't hoofd fier omhoog te heffen, de strijd tot een goed einde kan en zal gebracht worden. Wat is de eerste eisch tot ver koop? Het vertrouwen van het publiek te winnen en te blijven behouden. Welnu, ik breng hier gaarne hulde KaMiTo Courant A. J. v. d. BREKEL Deken Pastoor, Kaatsheuvel J. A. FRANS MALLENS Burgemeester Gemeente Loonopzand

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 7