Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. i „NOORD- BRABAND 1843 Buitenlandsch Nieuws. Oss. V De dienstplicht. Vluchtelingenleed. Dit nummer bestaat uit Drie Bladen EERSTE BLAD Croquetten en Bitterbollen Automatiek PULLES-HEESBEEN. NUMMER 48. ZATERDAG 17 JUNI 1939. 62e JAARGANG. Iw. Dit blad verschijnt UITGAVE Advertentiën moeten Woensdag en WOENSDAG en ZATERDAG. Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur Brieven, Ingezonden stukken, gelden. :nz. franco te zenden aan den Uitgever. WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: Abonnementsprijsper 3 maanden Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. 20 cent per regel; minimum 1.50. f 1.25. Franco per post door 't geheele GIRO-No. 50798. Reclames 40 cent per regel. rijk 1.40. Bij contract flink rabat. Wij zullen hier geen oordeel gaan schrijven over het rapport der Kanier- commissie. Dat is nutteloos. Men heelt zich een oordeel geveld, of men de zaak kent of niet en men laat zich dus niet door argumenten beïnvloeden. Wij spreken ook hier niet over anti papisme, al beheerscht het in 't geding zijn van twee geestelijken en 't Ossche millieu ongetwijfeld voor een zeker deel der belangstellenden „de zaak Oss". Maar er zijn tenslotte in ons land vele honderdduizenden menschen, men- schen van allerlei richting, die eene zaak als deze zoo objectief mogelijk willen trachten te bezien. Een eerlijk streven naar objectivi teit ademt gelukkig en prijzenswaar dig ook het werk der Kamer-com missie, voor zoover dat uit het gepu bliceerde rapport blijkt. Zij begint met te verklaren, dat de eerlijkheid van minister Goseling's bedoelingen buiten allen twijfel staat. En bovenstaande objectieve bevoor- deelaars en de commissie incluis, ko men tenslotte tot het inzicht, dat de zaak Oss enkel een beleidskwestie mag worden geheeten. Vast staat, dat de marechaussee brigade te Oss fouten heeft gemaakt. De Kamer-commissie stelt dat op verschillende plaatsen van haar rap port vast. B.v. „Door de leden van de brigade Oss zijn fouten begaan, maar „Wel konden die fouten aanleiding geven tot het nemen of doen nemen van maatregelen, waardoor herhaling daarvan kon worden voorkomen. Wat de zaak der z.g.n. fraude bij de jeugdwerkverschaffing betreft, meent de commissieMoest echter op 22 October 1937 tot arrestatie wor den overgegaan? Deze vraag meent de commissie, zij het na eenige aarze ling, ontkennend te moeten beantwoor den. De commissie acht ook het verwijt, dat de marechaussee zich niet dade lijk met den burgemeester in verbin ding heeft gesteld, gegrond. Wat de zaak van den verzekerings agent Van den H. betreft, meent de de commissieDit neemt niet weg, dat de wachtmeester, die in deze zaak optrad bij zijn onderzoek fouten heeft gemaakt. De commissie is van oordeel, dat zoowel de arrestatie als de inbeslagneming in elk geval had den kunnen zijn uitgesteld. Wat de ruchtbaarheid betreft, welke door de pers aan deze zaak werd ge geven, meent de commissie, dat de dagbladcorrespondenten tot op zekere hoogte gebruik moeten hebben ge maakt van gegevens, welke ^an de politie afkomstig waren. schijnt hel haar aannemelijk, dat hij het onderscheid tusschen straf bare en enkel immoreele handelingen niet bij voortduring voldoende in het oog heeft gehouden, hetgeen in een opsporingsambtenaar een fout is. Wel staat volkomen vast, dat een bedenkelijke opvatting omtrent de taak der politie met betrekking tot geestelijken aanvankelijk heerschte bij den inspecteur der koninklijke ma rechaussee. Niettemin meent de geheele com missie, dat de arrestatie van B. ach terwege had behooren te blijven. Wat betreft de zaak tegen den ar beider W., deelt de commissie de meening, dat deze zaak onjuist is be handeld. Het ophouden in den nacht was ongemotiveerd. Gelijk uit het voorgaande is geble ken, zoo vervolgt de commissie, is de commissie van oordeel, dat de leden van het personeel der brigade Oss bij hun opsporingsonderzoek in verschil lende zaken fouten hebben gemaakt. Hel staat dus vast, dat de ma rechaussee-brigade fouten heeft ge maakt en de commissie erkent in haar rapport, dat daartegen „maatregelen" dienden te worden genomen. Dat heeft de minister gedaan, maar naar het oordeel van de com missie te straf. De zaak-Oss is dus nog slechts een kwestie van maat, van strafmaat, dus van beleid. Beleid is niet in normen te gieten. Beleid laat zich bepalen door inzicht, temperament en subjectieve gevoe lens. Wij moeten erkennen, nu wij het rapport der Kamercommissie zorg vuldig hebben gelezen, dat ook ons de overigens vereischte maatregelen wel hard voorkomen in verband met de begane fouten. Maar ook het oordeel, dat de Kamer straks te vellen zal krijgen over 's ministers beleid in Oss, is een zaak van beleid, waarhij ze zich er voor zal moeten hoeden, niet te hard van stapel te loopen. Wanneer er ten deze slachtoffers moeten vallen, dan zal de regeering zich moeilijk kunnen distanceeren van minister Goseling en minister van Dijk. wier maatregelen door alle le den van het kabinet zijn goedgekeurd. En is een mogelijke beleidsfout in de zaak-Oss een kabinetscrisis waard? Overziet men daarbij de moeilijkhe den, welke de nieuwe kabinetsforma tie na een votum inzake Oss moet opleveren? Er zou 'n politieke verwarring ont staan, waarin slechts N.S.B.-ers en nog een ander soort menschen, zouden gnuiven. Maar waarbij de democratie het loodje zou leggen. contingent hier in dit verhand niet heilzamer zou werken. De minister zet in zijn memorie uit een, dat ook in normale tijden een grootere kazerneruimte en meer be- roepspersoneel noodig is, dus dat dit meer geld zou kosten. Bij de verlenging van den eersten oefentijd doet zich dit financieele ge vaar ook wel gevoelen, maar toch in mindere mate. De grensbeveiligingstroepcn, die in tijdens van latent oorlogsgevaar in de toekomst onder de wapenen zullen worden gehouden, kunnen in tijdelijke kwartieren worden gehuisvest en op ieder moment met klein verlof wor den gezonden, wat met troepen in de eerste opleiding uit den aard der zaak onmogelijk is. Het moet worden toegejuicht, dat de regeering hier een regeling heeft opgesteld, waardoor in bijzondere omstandigheden voldoende manschap pen aanwezig zullen zijn. Duidelijk is, zoowel in September als met Pasehen j.l. aan het licht geko men, dat het oproepen van dienstplich tigen, waaronder bovendien vaak ouderen uit gezin, zaak of werkkring voor de betrokkenen groot ongerief veroorzaakt en die soms door dezen maatregel vrij ernstig worden gedu peerd. Al mag men dan ook de bezwaren niet uil 't oog verliezen die een moge lijk 2-jarige diensttijd meebrengt, zij zijn toch altijd nog geringer dan hij de tegenwoordige methode. Bovendien mogen we veronderstel len, dat de regeering alleen in tijden waarin het absoluut noodig is van deze bevoegdheid gebruik zal maken. De Kamer heeft er trouwens ook zoo over gedacht en den minister haar fiat geschonken. Reeds geruinien tijd geleden werden onze Nederlandsche jongelingen ver rast met de mededeeling, dat het lang niet uitgesloten zou zijn, dal zij het vaderland voortaan 2 jaren zouden moeten dienen. Twee jaren zijn lang geen kleinig heidje en al is het kazerneleven de laatste jaren nog al was aantrekkelij ker geworden, toch zou deze nieuwe verlenging er niet toe bijgedragen hebben de animo van het Nederland sche jongelingenschap voor den dienst en vaderland te verhoogen. Inmiddels heeft de minister van Defensie zijn visie op de dienstplicht in zijn Memorie van Antwoord nader uiteen gezet. Duidelijk geeft de minister hierbij aan, dat de betrokken maatregel slechts zal dienen in bijzondere om standigheden. Dat komt dus hierop neer, dat, wan neer de politieke spanningen in Euro pa niet de gedachte wettigen, dat een gewapend conflict zal uitbreken,, wan neer we dus in een sinds jaren onge kende periode van politieke rust en samenwerking leven zullen, de troe pen niet langer dan 11 maanden onder de wapenen blijven. Deze tijd acht onze minister van Mars voor het Ne derlandsche leger voldoende. Herhaaldelijk is de vraag opgewor pen of een verhooging van het jaar- LEVENSVERZEKERING 19 WAALWIJK De mythe van de twintigste eeuw, de ras-bloed- en bodemtheorie heeft eer van haar werk. De Joden weten niet meer waar heen zij zich zullen wenden. Het werk dat zij gewrocht hebben wordt afgebroken, hun cultuur ver nield, al hun daden worden fel en ge wetenloos becritiseerd, hun gezin uit elkaar gerukt. In het land van het ras sisme is het groot kwaad om Jood te zijn. Landverraad is erg en wordt zwaar gestraft, maar geboren worden uit Joodsche ouders is nog veel erger. Heeft ooit een theorie zooveel el lende veroorzaak? Heeft men wel ooit zijn medemen- schen zoo intens gehaat? Men behoeft geen Jood te zijn om deernis en medelijden met deze onge- lukkigen te hebben men heeft slechts mensch te zijn, zonder meer. Hoe weldadig doet het in dit ver band aan te vernemen, dat Nederland weer aan de spits staat om dit leed eenigszins te verzachten. Aan boord van de St. Louis bevin den zich een kleine 1000 vluchtelin gen, die aanvankelijk in de meening c ïoefdpijn, ÜCsespSjn. KOMT EVEN SMULLEN. uitsluitend van Ie kwaliteit kalfsvleesch. verkeerden zich op Cuba te kunnen vestigen. Cuba stond dit niet toe. Dan richtte de drijvende gevangenis zich naar andere staten in Midden- en Zuid-Amerika, doch ook daar werden zij als ongewenschte gasten be schouwd. Terug naar Duitschland. De wanhoop van de opvarenden steeg ten top, verschrikkelijke tooneelen hebben zich aan boord van de St. Louis afgespeeld. Dan plots 't voor hen blijde bericht: Nederland laat 194 opvarenden op zijn grondgebied toe. Geestdriftig gejuich aan boord van de gevangenis. België, Frankrijk en Engeland volgen het Hollandsche voorbeeld en verklaar den zich eveneens bereid een contin gent van de vervolgden op te nemen. Zij volgden het prachtige voorbeeld van ons kleine landje dat weer eens duidelijk bewees, dat ook een klein land groot kan zijn, vooral in mensch- lievendheid. Groot is het leed van de duizenden vluchtelingen, die om hun ras uit Duitschland, Oostenrijk en Tsjecho- Slowakije worden verdreven en de methode, waarop deze uitdrijving geschiedt. Vaak krijgen de vervolgden nog geen gelegenheid iets van hun have en goed te redden en soms gescheiden van hun gezinsleden worden zij straat arm over de grens gezet. Het gebied, dat reeds eeuwen hun vaderland was, waarop hun wieg en die van hun va ders en grootvaders gestaan heeft wordt hun ontzegd. Het vaderland wier grenzen zij hebben verdedigd, wier belangen zij hebben gediend stoot hen uit als minderwaardig tuig, dat niet waard is te bestaan, dat iedere levens mogelijkheid moet worden ontzegd. Beklagenswaardiger die nog in het land vertoeven. Zij worden lastig ge vallen in hun huizen, op straat in café's enz. Hun omgang wordt ge schuwd en hun naam belachelijk ge maakt. Contact tusschen Polen en Duitschland De Duitsche ambassadeur von Molike heelt, naar United Press meldt, voor de eerste maal sedert 3 April opnieuw een bezoek ge bracht aan bet Poolsche ministerie van Buitenlandscbe Zaken, waar hij een langdurig onderhoud heeft gehad met den vice-minister, graaf bzembek. Dit is het eerste Duiisch- Poolsche contact, sinds Polen de Duitsche eischen in zake Danzig verworpen heeft. Naar verluidt is bij het onder houd de politiek .echter niet ter sprake gebracht. Er zou alleen ge sproken zijn over de mogelijkheid tot uitbreiding van den Duitsch Poolschen handel. Er bestaan plan nen voor het houden van een bijeenkomst van een Duitsch— Poolsche economische commissie te Warschau, samengesteld uit ver tegenwoordigers uit de industrie, den landbouw en den handel, doch tot dusver zijn nog geen verdere schikkingen getroffen. De moeilijkheden in het Verre Oosten De blokkade te Tientsin is be gonnen. De Japanners hebben de Britsche concessie met prikkeldraad versperringen omringd en alle uit gangen bezet. De voorbijgangers worden slechts doorgelaten na een onderzoek, dat ongeveer een kwar tier per persoon in beslag nam. Hierdoor vormde zich een lange rij wachtenden bij eiken postde verslaggever van United Press had drie uur noodig om in de concessie te komen. In de concessie is de toestand rustig. Afdeelingen van het eerste bataljon Durham-infanieriepatrouil leeren in auto's door de straten, doch het korps van buitenlandsche vrijwilligers, dat aanvankelijk was opgeroepen, is weer naar huis ge stuurd. Hitier spreekt wellicht op 1 Juli Het is waarschijnlijk, dat Hitler zijn vacantie te Berchtesgaden zal onderbreken om op 1 Juli te Bremen den nieuwsten Duitschen 10,000 tons-kruiser te water te laten. Men oppert de veronderstelling, dat de rede, welke hij dan eventueel zal houden, een antwoord zal zijn op de jongste redevoeringen van Cham berlain en Halifax. Strang te Moskou Zijn roltechnisch adviseur. De vertegenwoordiger van het Foreign Otfice, William Strang, is te Moskou aangekomen. Hij werd begroet door den Britschen legatie- raad, Vereker en den tweeden secretaris, Dew en verder door Rosj, hoofd van het derde West- Europeesche departement van het volkscommissariaat van Buitenland, sche Zaken en Pontikof, den plaats- vervangenden chef van 't protecol. Daar Strang niet den rang van minister heeft, waren er geen hoogere Sovet-autoriteiten aanwezig. Strang logeert in de Britsche ambassade, waar hij reeds met enkele autoriteiten, Sir William Seeds, zal confereeren. Naar United Press verneemt, zal Strang, die nieuwe instructies van het Foreign Office heeft ontvangen, tevens ais technisch adviseur bij de te voeren ouderhandelingen optreden. Cordell Hull's uitweg uit de impasse De Amerikaansche minister van Buitenlandsche Zaken, Cordell Huil, heeft in het tijdschritt »Country Homea een door hem onderteekend artikel gepubliceerd, waarin hij enkele richtlijnen aangeeft voor het behoud van den wereldvrede en een terugkeer tot welvaart. »De landen der wereld« zoo schrijft de minister, »moeten zich verbinden, zij bet slechts voor een klein aantal jaren een einde te maken aan daden van agressie en een halt toeroepen aan ;den be wapeningswedloop. Voor allen moet de veiligheid verzekerd worden. Indien men eenmaal zoover ge komen is zal 't vertrouwen spoedig terugkeeren evenals de normale handel, welke zoo noodig is voor den vooruitgang. ABONNEERT U OP DIT BLAD. Waalwtjksclie en Langstraalsclie Courant, altijd een poeder of cachet van Mijnhardt. Mijnhardt's Poeders, per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets.genaamd „Mijnhardtjes"2st. 10ct. Doos50ct

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 1