Plaatselijke Berichten. Woensdag 21 Juni 1939 No. 49 De Echo van het Zuiden Tweede Blad A ORÜNEN. OUSSEN. GEERTRUIDENBERG. HERPT. KAATSHEUVEL. T>~* GESLAAGD. Voor het toelatingsexamen der Rijks H.B.S. te 's-Hertogenbosch slaagde o.m. de jongeheer Kees Oudkerk, leer ling der openbare school alhier. DE TWEEDE DOCTORS PROMOTIE AAN DE TILBURGSCHE HOOGESCHOOL. Aan de R.K. Economische Handels- hoogeschool te Tilburg is Maandag gepromoveerd tot doctor in de econo mische wetenschappen de heer A. H. A. M. van Wagenberg, geb. te Vlij men, na verdediging van het proef schrift: Over het begrip „fair competi tion" in de Ver. Staten van Amerika, en stellingen. De heer Van Wagenberg is de tweede doctor van de Tilburgsche Han- delshoogeschool. Deze promotie geschiedde onder zeer groote belangstelling van autoriteiten, familieleden, oud-studievrienden enz. Wij bieden den nieuwen doctor en z'n geachte familie onze hartelijke ge- lukwenschen. VOLKSFEEST WAALWIJKS BELANG. Het bestuur van Waalwijks Belang besloot het jaarlijksche volksfeest van W. B. op anderen datum als te doen gebruikelijk was (15 Augustus) te hou den en wel op Zondag 30 Juli a.s. Dit naar aanleiding van 't feit, dat midden in den vacantie-tijd vele oude ren en kinderen op reis zijn en daarvan muziek- of gymnastiekuitvoeringen, kin derfeesten enz. veel nadeel ondervin den. Het voorloopig programma bestaat uit een muzikaal matinee, rolschaatsen- wedstrijd voor jongens en meisjes in hard- en schoonrijden, gymnastiek-de- monstraties, groot avond-concert enz. H. L. BOTH. In den ouderdom van 81 jaar over leed alhier de heer H. L. Both, die voor de gemeente, speciaal voormalig Be- soijen, groote verdiensten heeft gehad. Hij was tal van jaren lid van den gemeenteraad en wethouder der ge meente Besoijen, in welke functies hij zeer veel voor deze plaats heeft gedaan. De overledene was vele jaren ouder ling der Geref. Kerk te Sprang en ge durende de predikantsvacature voor ganger, terwijl in dien tijd door hem ook catechetisch onderwijs werd gege ven. Tot voor korten tijd was hij ook administrateur. Tal van jaren was de heer Both secretaris-penningmeester van den Bin nen- en Buitenpolder van Besoijen en administrateur van de Woningbouw vereniging Besoijen, welke functies hij met de grootste accuratesse vervulde. De overledene was een algemeen ge acht en gezien burger onzer gemeente, wiens leven zich gekenmerkt heeft door groote werkzaamheid, accuratesse en echte burgerzin, waardoor hij de alge- meene achting wegdroeg. Hij ruste in vrede. ST. ANTONIUSFEESTEN. De St. Antoniusfeesten culmineerden Zondag 1.1. weer in 't- bezoek der pro cessie uit Udenhout, welke steeds als 't ware 't slotfeest vormt en groote be langstelling heeft. Aan ,,de Lindeboom" werd zij door een stoet van bruidjes enz. afgehaald en trok de processie naar de kerk, waar de Hoogmis en in den namiddag het Lof en de processie over 't Kerkhof werd gehouden, waar bij ook de K.J.V., K.J.M., Jonge Werk man enz. zich aansloten. Er was zeer groote deelneming, zoo dat ook de jaarlijksche St. Antonius feesten ook ditmaal weer groote be langstelling hebben getrokken. NIEUW KEGELHUIS. A.s. Zaterdag zal het nieuwe Kegel huis van „de Twee Kolommen" ge opend worden. Dit geheel nieuw gebouwde Kegel huis is geheel volgens de eischen ont worpen en gebouwd en heeft twee prachtige, nieuwe banen met verdere installatie, geleverd en gelegd door de bekende fa. Kruijs te Rotterdam. Het S(eheel ziet er uitstekend uit, met een ooie ruimte voor de kegelaars en de r toeschouwers. De fa. Wed. A. Aarts Zonen heeft t' kegelhuis gebouwd, de fa. W. Hens Z©u.en zorgde voor 't schilderwerk, /Tie heir C. Marks voor de licht-instal- latie. Zaterdagavond zijn de bestaande ke- geklubs uitgenoodigd de banen mede te komen openen en de eerste ballen te "gooit.ii. Waalwijk is hiermee een mooie en modern ingerichte spojr.gelegenheid rij ker geworden. Wij wenschen den heer Boers alle succes en hopen dat de kegelsport in onze gemeente zich moge uitbreiden; er zijn trouwens nog slechts een paar avonden over. i i prarfwig-i EXCURSIE RIJKSVAKSCHOOL." Dinsdag maakten de leerlingen der Rijksvakschool (boven- en onderafdee- ling Schoenmakerij) per autobus een excursie naar de Robinson- en Nimco- schoenfabrieken te Nijmegen, onder leiding der leeraren Mutsert en Scham- bergen. BOUWOPDRACHT. Het verbouwen van een heerenhuis aan de Min. Loefstraat, hoek Baard- wijkschestraat, tot winkelpand (slage rij) voor rekening van den heer C. Vermeer, alsmede het bouwen van een dubbel woonhuis aan de Kerkstraat voor rekening van den heer P. van den Hoven, is opgedragen aan den heer Adr. Vermeer, aannemer alhier. RAADSLID F. ROXS. Het gemeenteraadslid, de heer Fr. Roxs, die direct na de laatste raads vergadering door een ernstige ziekte werd overvallen en in 't Groot-Zieken huis te 's-Bosch wordt verpleegd, is naar wij met belangstelling vernemen, langzamerhand op den weg naar beter schap. „GEVONDEN VOORWERPEN". Rondom de Markt wonen twee men- schen die het blijkbaar niet bijzonder met mekaar vinden kunnen. En zoo geschiedde het dat een dezer iets aan z'n huis moest laten reparee- ren, waarvoor hij op 't terrein van den ander moest komen. Dat ging niet zoo gemakkelijk; maar toen dit toch geschiedde, liet de ander voor dit steegje een poort hangen met groot slot en een plaatje „Verboden toegang". Maar Zaterdagnacht hebben grap penmakers èn poort, èn slot, en plaatje, uit den grond genomen en tegen een huis op de Markt geplaatst, waar het den geheelen dag te pronk stond, tot de politie een en ander als „gevonden voorwerpen" achter 't raadhuis depo neerde. Hoe 't verder met deze zaak gesteld is en zal afloopen, vertelt de geschiede nis niet. We blijven natuurlijk buiten de his torie, maar meenen toch dat volgens de verordening gelegenheid tot reparatie moet gegeven worden. UITSTAPJE VAN DE K.A.V. NAAR DE H. LANDSTICHTING. Begunstigd door mooi weer maakte de K.A.V. Zondag 18 Juni een uit stapje naar Nijmegen. 's Morgens om kwart voor tien werd de reis per trein aanvaard. Na aankomst te Nijmegen om elf uur stond de bus gereed om het gezel schap naar de H. Landstichting te bren gen. Om half twaalf begon de eerste rond gang. Een Eerw. Pater gaf een duide lijke uiteenzetting over het doel en de beteekenis der stichting. In het eerste gedeelte werd het H. Lijden van Chris tus behandeld. •Het tweede gedeelte geeft een dui delijk beeld van Palestina, de behuizing en de levenswijze in den tijd toen Jezus daar onder de menschen leefde. Na een vermoeienden maar leerzamen tocht van twee en een half uur werd weer met de bus vertrokken, door de Meerwijk naar Berg en Dal, waar in Hotel Hamer een heerlijke, welvoor ziene koffietafel gereed stond. Na den inwendigen mensch versterkt te hebben en na wat ontspanning, waar voor daar volop gelegenheid was, ging men met de bus naar de Waalbrug. Daar werd door vele leden een boot tochtje over de Waal gemaakt. Hierna werd de stad nog bezichtigd, waarna allen wel vermoeid, maar uiterst voldaan naar het station togen om weer naar de Heimat terug te kee- ren. EERW. MOEDER STEPHANI. De toestand van de Eerw. Moeder Overste van de Zusters in de St. An- tonius-parochie, De Dochters van On ze Lieve Vrouw van het H. Hart, soeur Stephani, is thans zooverre verbeterd, dat de Eerw. Moeder hoogstwaar schijnlijk morgen weer haar intrek in het klooster zal nemen. Zooals bekend, lijdt Sr. Stephani reeds geruimen tijd aan een ernstige oog-ziekte, waarvoor zij ter verpleging in het Carolus-Ziekenhuis te 's-Her togenbosch was opgenomen. Ongetwijfeld zullen de Eerw. Zus ters haar Overste een hartelijk wel kom bereiden. H. VORMSEL. Z. E. de Bisschop van Den Bosch, Mgr. A. F. Diepen, heeft dezen mor gen in onze gemeente hel H. Vormsel toegediend. Deze plechtigheid ge schiedde in de parochiekerk van den Heiligen St. Jan Baptist. Om 10 uur had de plechtigheid plaats voor de kinderen van de pa rochie St. Clemens, Onze Lieve Vrouw en St. Antonius, terwijl om half 12 de kinderen uit de parochie van SI. Jan Baptist volgden. In optocht, vergezeld van het on derwijzend personeel gingen de kinde ren van de laagste vier klassen naai de kerk o mhet H. Sacrament te ont vangen. Van verschillende huizen wapperde de driekleur. GILDE ST. CRISPIJN EN CRISPINIANUS. Op Zondag 18 Juni j.l. behaalde de Gilde St. Crispijn en Crispinianus te Waalwijk, v.m. Besoijen, op het con cours uitgeschreven door den Lang- straatschen Schuttersbond te Elshout, met 11 schutters niet minder dan twaalf prijzen, zijnde 2e corpsprijs massief zil veren medaille en elf personeele prij zen. Voorwaar een prestatie die wel ver meld mag worden, daar geen der schut ters buiten prijs viel. Nog is hierbij vermeldenswaard dat van dezelfde Gilde op het j.l. gehou den concours van den Bond „Maas land" op den 2en Pinksterdag te En- T schot door hun Koning, dhr. A. v. d. Gouw, het Koningskruis werd behaald en door een viertal der schutters den 5en corpsprijs. Wij wenschen de vereeniging St. Crispijn en Crispinianus voor het jaar 1939 verder alle succes toe. HONDENSPORT. Mevr. van Schijndel-van Wely alhier behaalde 1.1. Zondag op de buitenge woon geslaagde int. hondententoonstel ling met hare twee Bedlingtons 1 U. (reserve-kampioen) en 2 U. De heer J. Lammers met z'n St. Ber nard 1 Z.G. en de heer W. van Oers met idem 2 Z.G. HET SPEL VAN SINTE CLEMENS SLEUTEL. Zooals wij reeds eerder gemeld heb ben is door den WelEerw. 'heer Allard, kapelaan der St. Clemens-parochie, een historisch stuk geschreven genaamd „Het Spel van Sinte Clemens Sleutel". Op Zondag 2 Juli a.s. zal de eerste opvoering hiervan plaats hebben, zoo mogelijk in de open lucht. Hiertoe zullen een tooneel en verdere voorzieningen worden aangebracht aan de zuidzijde van het eeuwenoude toren tje aan den dijk, dat vóór de reformatie een R.K. Kerk was, toegewijd aan St~, Clemens. Dit historisch monument als achter grond zal er niet weinig toe bijdragen voor het stuk van kapelaan Allard de gewenschte sfeer te scheppen. Mocht onverhoopt het weer zich niet voor openlucht-voorstellingen leenen, dan zal de opvoering in het Patronaats gebouw plaats vinden. Wij hopen op den inhoud van het stuk nog nader terug te komen en daar om volstaan wij thans met te vermel den dat de strekking van het spel is, tot uitbeelding te brengen hoe St. Cle mens alle eeuwen door zijn beschermen de hand over Baardwijk heeft uitge strekt. Het eerste deel verplaatst ons terug in de 15e eeuw, het tweede schildert de sociale mistoestanden van het einde der vorige eeuw, waarvan we echter ook de vele mooie en goede kanten te zien krijgen, terwijl het laatste bedrijf ons weer in het hedendaagsche leven terug brengt. Met groote verwachting zien wij de opvoering van dit historisch spel tege moet. VERZET TEGEN DE POLITIE. Zaterdagmiddag omstreeks 6 uur heeft zich alhier een ernstig geval van verzet tegen de politie voorgedaan, waaromtrent men ons het volgende mededeelt. Agent Verheijden op surveillance, ontdekte in de Putstraat een zekere C. v. G. die dronken op de straat lag, rus tig bezig zijn roes uit te slapen. De agent sommeerde hem mede te gaan, maar dit was niet erg naar den zin van v. G., die hier echter ook niet goed toe in staat was. Na eenig gemopper koos hij echter eieren voor zijn geld en, ondersteund door den sterken arm, aanvaardde men de wandeling naar het politie-bureau. Aanvankelijk ging het goed. In de Grootestraat begon v. G. er echter anders over te denken en tracht te hij zich los te rukken. Er ontstond een \Vorsteling tusschen den agent en gearresteerde, die beiden over de straat rolden. Agent Verheijden trok toen zijn sa bel, om hem hierdoor wat te kalmeeren, maar in plaats van zich in acht te ne men voor het blinkende staal werd v. G. nog woester. Inmiddels verscheen de agent H. Hellings ter assistentie, doch ook toen bleef de arrestant zich hevig verzetten. Tenslotte kon hij, nadat hem eenige klappen waren toegediend, waardoor hij een hoofdwonde opliep, overmees terd worden, de armbanden werden aangedaan en eenige oogenblikken la ter zat v. G. opgesloten in het arrestan tenlokaal, waar z'n wonde verbonden werd. Proces-verbaal is opgemaakt wegens dronkenschap en verzet tegen de po litie. DIERENMISHANDELING. Door de gemeente-politie alhier is proces-verbaal opgemaakt tegen C. de R. uit Kaatsheuvel, wegens het doen verrichten van arbeid door een gewond paard. Jonge dierendag. Onder groote belangstelling werd Zondag in het café van Ant. v. d. Pluijm aan de Haven alhier een Jonge dierendag gehouden vanwege de Pluim vee-vereeniging «Waalwijk en Omstreken«. De uitslag hiervan luidt aldus: Trimbach 2 eerste, 1 tweede en 1 derde prijs. v. d. Griendt 1 eerste pr. Zeegers 1 derde en 1 eerste pr. J. Eijkens 2 tweede en 2 eerste pr. v. Gorkum 1 derde en 1 tweede pr. v. d. Heuvel 1 eerste 1 tweedeen 2 derde pr. Kleijsen le pr. Mandjes 1 eerste 3 tweede en 1 derde pr. v. d. Leur l eerste 2 tweede en 3 derde pr. H. Versteeg 3e pr. Veldmeijer 2 eerste pr. Keurmeester was de heer J. v. Gent uit Leerdam. Harthulde. ABONNEERT U OP DIT BLAD. Zondag heeft de parochie van St. Lambertus op plechtige wijze 't feest van het H. Hart gevierd. Daaraan werd medegewerkt door alle vereenigingen uit Drunen. Om vijf uur werd een plechtig Lof gecelebreerd door pastoor Goossens, waarna in processie door de Hoofd straat, Kerkhofstraat, Schoolstraat en door de Stationsstraat terug naar de kerk werd getrokken. De processie werd opgeiuiserd door de harmonieën De Volharding en die der Jongens- Congregatie, respectievelijk onder lei ding van de heeren v. Huiten en Brok. Van alle vereenigingen liepen de putaties mee in deze processie en wer den bloemenmanden door bruidjes meegedragen. Bij het terugkeeren in de kerk wer den de bloemenmanden bij 't H. Hart- monument geplaatst, dat daardoor in een schat van bloemen was komen le staan. Door een pater Capucijn werd een predicatie gehouden. Met den zegen van het Allerheiligste werd deze plech tigheid besloten. B. V. L. Zondag a.s. om 1 uur zal de afdee- ling B.\ .L. haar schietseizoen openen op de baan de Duinen. De Opkomst. - De postduivenvereeniging „De Op komst" hield Zondag een wedvlucht vanuit Meppel (130 K.M.). Los om 10.45 uur. Eerste duif om 1.18.9 uur; laatste duif 1.30.50 uur. De uitslag is: 1, 6 A. Smits; 2 Gebr. van den Hoven; 3, 8 10 W. Pijnenborg 4, 11 13 Ad. Brok; 5, 7 C. Pulles; 9 A. v. d. Hoven. Zondag a.s. wedvlucht vanuit Assen 170 K.M. Inkorven Vrijdag 89 uur. 81Franciscusgesticht. De Eerw. Broeder Dominicus is van het succursaal te Hatert overgeplaatst naar hel moederhuis alhier. De Eerw. Broeder Franciscus is van Drunen ovrgeplaatst naar Hatert. ELSHOUT. Scherpschuttersconcours te Elshout. Te Elshout werd het Langstraatsche Bondsconcours gehouden. De scherp schutters St. Ambrosius uit Baardwijk legde beslag op de le prijs, met een aantal punten van 22; 2e Crispijn, Besoijen met 19; 3e O. L. v. Schuts, hlshoul 19; 4e St. Catharina, Herpt "iet 18 p.; 5e St. Jan, Kaatsheuvel met 17 p.; 6e Prinses Juliana, Vlijmen met 12 p.; 7e St. Blasius, Heusden met 10 punten. De personeele prijzen werden als volgt behaald; le pr. Builen; 2e C de Kort; 3e F. v. d. Wiel; 4e J. Bayens; oe J. de Kort; 6e H. Brouwers; le H. van Dongen; 8e J. Broeders; 9e J. van Huiten; 10e W. de Kort; lie A van Hullen; 12e Th. Pullens; 13e W. de Kort; 14e W. v. d. Heyden; 15e W Pullens; 16e C. v. d. Ven; 17e J. v. d. Wiel; 18e N. Klerx; 19e A. v. d. Gouw 20e Adr. de Kort; 21e W. Clerx; 22 A. Elshout; 23e B. v. d. Wiel; 24e J. Duquesnoy; 25e N. van Dongen; 26e H. Maas; 27e P. van Beijnen; 28e M. Seytens; 29e J. Roinbouts; 30e A. Veldman; 31e L. van Esch; 32e C. Elshout; 33e J. v. d. Meyer; 34e J. Klerx; 35e G. de Graaf; 36e N. van Ooyen37e H. v. Balkom; 38e Chr. Klerx; 39e M. de Kort; 40e G. Hurk- nians; 41e W. van Casterum; 42e J. Couwenberg. Onder groote belangstelling ook van buiten de gemeente had Zondag j.l. alhier 't jaarlijksche groote St. Antoniusfeest plaats. De groote H Sacramentsprocessie, die ook ditmaal door 't dorp trok, had aller belangstelling Na den rondgang over het Kerkhof werd in de Parochiekerk een H.Lof opgedragen, waarbij de Iraai ver sierde kerk tot in de uiterste hoe ken gevuld was. In de Maandagavond in hotel Centraal gehouden algemeene leden vergadering der Oranjevereeniging "Geertruidenberg" werd op voorstel van het bestuur met algemeene stemmen besloten in samenwerking met Sinte Geerden Berghe Stichting de Oranjefeesten te gaan verzorgen. Zondag had de 2e lustrumvie ring te Geertruidenberg plaats van de plaatselijke afdeeling van den R.K. Bond van Overheidspersoneel St. Paulus en wel op zeer fi estelijke wijze. Bij deze aldeeling zijn aan gesloten: Geertruidenberg, Raams- donksveer, Oosterhout en Made. Begrijpelijk begon den feestdag des morgens 7 uur met een H. Mis tot intentie van de afdeeling, waar onder algemeene H. Communie, waarna gezamenlijk ontbijt der leden in het parochiehuis. Des avonds half acht werd in het parochiehuis een feestvergadering gehouden waarbij tegenwoordigwa. ren verschillende H.H. Geestelijken uit de onderscheidene plaatsen, de r.k. werkliedenvereeniging, de jonge werkman en de r.k. vrouwenorga nisatie. De voorzitter der afdeeling, de heer F. Knoop uit Made, gaf een kort overzicht van de lü achterlig gende jaren, wees op de prettige samenwerking met het hoofdbestuur en op het groote nut der standsor ganisaties. Nog voerde het woord de geeste lijk adviseur kapelaan v. d. Velden, die vooral op de eenheid wees die betracht "moet worden. Spr. had eveneens bewondering voor het dagelijksch bestuur en feliciteerde de afdeeling op hartelijke wijze met haar 10-jarig bestaan. Muziekfeesten te Herpt Het ontstaan der harmonie Hoe is Herpt aan haar harmonie gekomen? Niet alleen in de laatste maanden heeft ons landje beroeringen mede gemaakt op internationaal gebied die hier haar weerslag vonden, ook vroeger was dit en zoo waren in het jaar 1839 in deze streken,even als nu, soldaten gelegen om even- tueele ongeregeldheden te voorko men. Onder hen behoorde een persoon genaamd Vermeer, die trompetter was bij de huzaren, die in het garnizoen Heusden nog dienst had gedaan en na zijn ontslag uit den militairen dienst in Herpt was blijven »hangen«. De muzikale liefhebberijen bleven hij dezen oud-gediende niet slapen en gedurende zijn verblijf in Ilerpi zocht hij de personen uit die mu zikale gevoelens en talenten hadden en op den 19 Febr. 1845 mocht het hem gelukken de oprichting van een muziekgezelschap tot stand te brengen. Onder die oprichters waren toen de van Bokhovens, Luijben, Piron, de Hart en van Ooyen, na men die men nog bij leden der harmonie aantreft. En thans werd in Herpt het bondsfestival gehouden, wegens het 25-jarig bestaan van den Bond. Zaterdagavond heerschte er reeds een gezellige drukte. Omstreeks half 8 trok de har monie van Herpt haar zustervere niging van Heusden tegemoet om haar to begroeten en te gelukwen- schen met hare successen behaald op het laatste concours in de Eere- Afdeeling. Op het terrein aangekomen werd allereerst door de harmonie van Herpt geconcerteerd waarna de Heusdensche fanfare haar bekroon de nummers ten gehoore bracht. Na alloop daarvan gaf de Kon. Erk. Fanfare Oefening en Uitspan ning van Wijk en Aalburg nog een concert dat als buitengewoon ge slaagd genoemd mag worden. Het terrein van het festival is zeer gunstig gelegen in den tuin van het café J. Verhoeven alwaar een kiosk is opgericht en een con sumptietent is geplaatst. Op het terrein daarnaast waar weleer de vroede vaderen van Herpt hun gewichtige raadsbesluiten na men staat een groote danstent. De Zaterdagavond is verder bui tengewoon goed geslaagd. Zondag omstreeks drie uur begon er een gezellige drukte le heerschen toen de verschillende gezelschappen binnenkwamen; deze werden afge haald aan de grenzen van het oude Herpt-Luttelhei pt en met volle mu ziek trok men naar het feestterrein waar reeds aanwezig waren de Edelachtb. heer Steemeis die als burgemeester van Heusden het festival zou openen, Mevrouw Stee meis, Pastoor Timmermans, een eerwaarde pater Assumplionnistuit Boxtel en wethouder A. W. Ver hoeven. Toen de verschillende gezelschap pen binnen waren en de besturen der deelnemende vereenigingen met hun directeuren zich op de kiosk verzameld hadden nam de heer Jan Buijs het woord om allen le begroeten en pastoor Timmermans en burgemeester Steemeis hartelijk te danken voor de medewerking die zij hadden verleend. Hierna opent burgemeester Stee meis uit Heusden met een welge kozen toespraak het festival. Door de gezamenlijke harmon'eën werd nu onder leiding van direc leur van Helvoirt de feestmarsch »L'Enlrée de concouis« uitgevoerd, waarna de verschillende concerten een aanvang namen en die geopend werden door de harmonie »de Een dracht» van Herpt, gevolgd door de harmonie »Concordia« uit Vlijmen, harmonie »Tot Onderling Genoe gen» uit Engelen, Zangvereeniging »Vriendenkring« uit Haarsteeg, Har monie »St. Cecil ia w uit Haarsteeg, Harmonie »de Eendracht« van Nieuwknijk en Onzenoort, Dames koor Levensvreugd» uit Haarsteeg, harmonie »Volharding« uit Drunen, fanfare Wilhelmina« uit Dussen en de kerkelijke fanfare »St Cor nelius» uit Bokhoven. De verschillende nummers die ten gehoore werden gebracht voldeden goed en ieder was tevreden over het muzikaal genot dat hier gegeven werd en vele bezoekers van heinde en ver tiofc. De harmonie van Herpt mag met trots op dit festival terugzien. KaMiTo. De ijver en volharding, waarmede de R.K. Middenstandsvereeniging het genomen initiatief om te komen tot een Middenstandstentoonstelling heeft doorgevoerd, heeft geleid tot een suc ces, dat mogelijk niet grooter kon ge dacht worden. Het volijverig bestuur, dat de Kaatsheuvelsche Middenstands- tentoonstelling, kort KaMiTo ge noemd, heeft voorbereid heeft eer van zijn werk. De vele bezoekers, die reeds Zaterdag en Zondag een kijkje namen hebben dat eenparig getuigd en een vergelijking met wat Kaatsheuvel biedt gezien naast dergelijke tentoon stellingen in plaatsen met meer betee kenis, valt naar allen in het voordeel van de KaMiTo uit. Zaterdagnamiddag om drie uur had de officieele opening plaats. Nagenoeg het geheele Eere-Comité, waarvan de Hoogeerw. heer Deken v. d. Brekel voorzitter was, gaf acte de presence'bij deze plechtigheid. Toen allen ver- eenigd waren in de Cabaret-consump tie-tent, geëploiteerd door de heeren J. v. Dun en J. Smit, heette de voorzitter van het KaMiTo-comité de aanwe zigen welkom waarbij hij met een kleine variatie op den naam der ten toonstelling (Katholieke Middenstands tentoonstelling) de bijeenkomst open de met den Chr. groet. Hij nam de ge legenheid te baat om te danken voor do genoten sympathie hij deze onderne ming en voor de enthousiaste mede werking van het uitvoerend comité on dervonden, waarhij hij een speciaal woord van lof en hulde bracht aan den heer Jan Kemmeren, die ofschoon hui ten de Middenstandsvereeniging staan de het leeuwendeel gehad heeft in de organisatie en zich hierbij opnieuw als de ware man op de ware plaats heeft getoond. De Hoogeerw. heer A. J. v. <1. Bre kel Deken-Pastoor sprak als volgt: Mijnheer de Voorzitter, ,,'t Was goed van U gezien, naast de vooraanstaande mannen uit de ver schillende standen, voor het eerc- comité uit te noodigen de geestelijke cn burgerlijke autoriteiten dezer plaats. Ik heb me daarom ook gaarne bereid verklaard in het eere-comité zitting te nemen; het voorzitterschap heh ik zeker zelf niet gezocht; ik heb me stechs ook hiervoor bereid ver klaard, als het noodig geoordeeld werd in het belang der goede zaak. Nu ik, voorzitter ben, wil ik gaarne doen, wat des voorzitters is: de opening van de KaMiTo. De verschillende artikeltjes in de KaMiTo-courant, door het Nieuws blad van Kaatsheuvel, Loonopzand en Omstreken hij deze gelegenheid uit gegeven, getuigen allen van waardee ring voor den durf van onze midden standers in een tentoonstelling blijk te geven van hun goed willen en kun nen in hun bedrijf. Onze Middenstand heeft weer eens getoond, dat hij er zijn mag. Ik breng gaarne hulde aan allen, die er toe heb ben medegewerkt, dat hier iets tot stand is gebracht, dat bij velen de stoutste verwachtingen zal overtref fen. Ik kan niet anders dan de hoop uitspreken, dat de tentoonstelling on dervinden zal de belangstelling in een druk bezoek van geheel de bevolking. Dan wordt ook zeker bereikt het doel van de KaMiTo. Moge het succes der tentoonstelling dat zijn, dat ter plaatse door het publiek wordt ge kocht, wat even waardevol en voor denzelfden prijs hier kan worden aan geschaft als buiten. Ik vind dit succes zeer juist in rijm hij een der inzenders in de KaMiTo-courant aangegeven: Koopt in den vreemde niet; Wat eigen plaats U biedt. Dit rijmke moge de schooljeugd van buiten leeren en de burgerij omzetten in daden. Een volledig slagen van de tentoon stelling wensch ik U van harte toe. Dit mag ik doen als voorzitter in naam van heel het eere-comité, dat geheel de bevolking vertegenwoordigt. De voorzitter van het KaMiTo-comité dankte den hoogeerw. spreker voor zijn woorden, die hij hoopte in vervul ling zouden gaan. De heer v. Tilburg, voorzitter van de R.K. Middenstandsvereeniging uit Loonopzand bracht de wenschen over van zijn zuster vereeniging, vertrou wende eens Kaatsheuvel le mogen noodigen op een dergelijke show in Loonopzand. De heer J. Frederiks, lid van het hoofdbestuur van de Dioc. Bond bracht de wenschen van het hoofdbe stuur over er kennis van gevend, dat door een gelijktijdige opening in Vught dit bestuur verhinderd was hier tegenwoordig te zijn en mede deelend, dat dit bestuur nog in den loop van den dag acte de presence zou ge ven. In zijn slotwoord waarhij de voor zitter de verschillende sprekers dank te, wijdde hij een speciaal woord van lof aan de KJMV, die in enthousiasten daadwerkelijken steun onder leiding van den volijverigen Moderator de Weleerw. heer v. d. Wiel zoo veel voor de totstandbrenging van de KaMiTo gedaan heeft. Onder leiding van den voorzitter werd nu een rondwandeling ge maakt langs de verschillende stands. De indruk, die hierbij opgedaan werd, bevestigde het vermoeden, dat alles gedaan was om een groote cn grootsche indruk achter te laten van wat de plaatselijke Middenstand le bieden heeft. Wij beschikken niet over de plaats ruimte om eiken stand te bespreken, doch moeten volstaan met wat ons de zeer vele bezoekers ook van ver bui ten de plaats onomwonden mededeel-

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 5