LAATSTE BERICHTEN GEMENGD NIEUWS RECHTZAKEN. SPRANGGAPELLE. GEMEENTERAAD. Opening nieuwe kegel banen in ,,De Twee Kolommen" te Waal wijk. Wethouder Eibers gooit de eerste bal. vierde burger nog iets over heeft voor zijn lijdende medemensch. Schuilkelder. Door den Directeur van het Gem. Lichtbedrijf, hoofd van den luchtbe schermingsdienst, is op het terrein van de gasfabriek een bedrijfsschuilkelder gebouwd, om in eventueele gevallen be veiliging te bieden voor het personeel van de gasbedrijven. Voor bedrijfs- hoofden is deze kelder te bezichtigen. De bouw en inrichting zijn zeer prac- tisch en niet duur geconstrueerd. ST. JOACHIMSMOER. Kruisboogsport. Zondag 25 Juni was naast Wil lem Tell en D.E.S. uit Kaatsheuvel en Rozenplant in het woud uit Tilburg ook Onderlinge Vriendschap alhier uit- genoodigd op een tournooi op de Kruis boog uit geschreven door Oefening in den Wijngaardt te Tilburg bij gelegen heid van het 40-jarig jubileum van den heer P. v. d. Wijngaardt lid van laatst genoemde vereeniging. Na een vinnigen strijd op de corpsbanen behaalde On derlinge Vriendschap alhier den 2den prijs met 252 punten, tegen 254 punten, waarmede Rozenplant in het woud te Tilburg beslag wist te leggen op den fraaien beker. Op de personeele banen behaalde de heer P. Hazenberg alhier na kampen den 4de pr. met 23 punten. Onderlinge Vriendschap heeft getoond in dit concours, dat het de Kruisboog sport met succes beoefent en dat het zich in betrekkelijk korten tijd heeft op gewerkt tot een club op de 10 M. baan, dat zich met ernst op de beoefening van deze sport toelegt. Moge meerde re successen volgen. LOON OP ZAND. Gilde St. Ambrosius. Zondag nam de ruim 150-jarige gilde ,,St. Ambrosius deel aan de Stratum- sche Gildefeesten, waarbij door onze gilde een tweetal prijzen werden be haald en wel de eerste prijs voor de mooiste gildeschatten en de tweede door den tamboer van de gilde dhr. A. de Kort. Geslaagd. De heer C. Huijben alhier slaagde voor het Vakdiploma van Slager welk examen te Utrecht werd afgenomen. Duivensport. De postduivenvereeniging De Lucht bode hield verleden Zondag een wed vlucht vanuit Orleans, afstand 480 km. De duiven werden gelost te 5.40 uur met Z.W. wind. In concours waren 66 duiven. De uitslag was als volgt: H. v. d. Linden 1: H. v. d. Velden 2, 3; M. Maas 4, 19, 20: L. v. d. Sanden 5, 12. 14, 18: Gebr. v. Dongen 6: G. v. Dongen 7; G. v. d. Linden 8; K. v. Esch 9; M. Vera 10: Beerens-Leerma- kers 11-13: G. v. d. Dries 15; M. v. d. Abeelen 16; A.'v. Esch 17; C. Jansen 21P. v. Esch 22. Eerste duif 11-54-53: laatste duif 12-47-8. De Postduivenvereeniging De Luchtbode hield verleden Zondag een wedvlucht vanuit Baarle Nassau, af stand 28 km. De duiven werden gelost ten 9.40 uur. In concours waren 103 duiven. De uitslag was als volgt: W. v. Noije 1, 21, 25; "M. v. d. A~ beelen 2, 16, 19, 28; G. v. d. Linden 3, 13, 18; Beerens-Leerinakers 4, 5, 6, 7, 8, 10, 11, 22, 27. 30: A. Dannenberg 9. 12, 15, 25, 29, 31: Gebr. v. Dongen 14, 17, 26, 31; L. v. d. Sanden 20, 33; M. Vera 23; M. Maas 34; H. v. d. Vel den 35. Eerste duif 9-58-2, laatste duif 10-2-43. Burgerlijke Stand Loon-op-Zand. Van 16 t. m. 28 Juni 1939. Geboren: Antonia Wilhelmina d.v. W.-Vrin- ten en J. C. v. Gulik. Johannes Pe trus Adrianus z.v. C. Pullens en C. A. M. de Kort. Walthera Leonarda Maria d.v. W. A. v. d. Lee en C. C. Kuijs. Hendrikus Adrianus Theresia d.v. R. W. Timmers en E. C. Gabriëls. Johanna Martina Elisabeth Maria d.v. J. M. Kusten en P. A. Beerens. Overleden: Maria de Jong, echtgenoote van A. Leermakers oud 73 jaar. Johannes Petrus Adrianus Pullens oud 1 dag. Huiberdina Damen oud 61 jaren. Gijsbertus Johannes van der Heijden wedr. van A. M. v. Assen oud 69 jaren. Huwelijksaangiften: J. P. M. Kroot oud 37 jaren en A. Görl oud 32 jaren, beiden alhier. Huwelijken: Adrianus de Werd oud 27 jaar en Jeanetta Aloijsia Emmers 25 jaar. Adrianus Martinus Brokx 27 jaar en Gertruda Alida Maria van Riel 28 j. Johannes Dollekens 21 jaar en An tonia van Good 25 jaar. Henricus Cornell's Leermakers 26 jaar en Maria Helena Dannenberg 24 jaar. Adria nus Josephus van der Velden 24 jaar en Johanna Cornelia Hoesen 24 jaar. Vertrokken: E. M. Rombouts naar Tilburg. M. M. Rombouts naar Tilburg. L. Koe nen naar Raamsdonk. J. Heesbeen naar Tilburg. C. J. W. Snijders naar Sprang-Capelle. J. W. Spierings naar Waalwijk. Ingekomen: H. J. Groenendaal van Dongen. J. A. Kouwenberg van Sprang-Capelle. E. Abrahams en kind van Sprang-Ca pelle. H. Chabot van Sprang-Ca pelle. F. v. Gorkum van Waalwijk. E. v. d. Meis van Waspik. M. J. v. Noije van Drunen. A. P. Els- hout van Eindhoven. CAPELLE. De heer J. Kraak, die in de plaats van den heer J. Ph. W. Sneep, die zijn benoeming tot lid van den nieuwen raad der gemeente Sprang-Capelle niet heeft aangenomen, werd benoemd, heeft deze benoeming aangenomen. De korfoalvereeniging K.I.O.L. speelde j.l. Zaterdagnamiddag te Go- rinchem 'n vriendschappelijke wedstrijd tegen G.K.V. aldaar, welke wedstrijd door K.I.O.L. met 3—0 werd verloren. J.l. Zaterdagavond werd op de kiosk over de Buitenhaven een con cert gegeven door het muziekgezelschap Kunst na Arbeid, in samenwerking met de gemengde zangvereeniging 't Roze- knopje. Hoewel de weersomstandighe den niet medewerkten, trok dit eerste zomeravondconcert nog vrij veel be langstelling. De uitvoering der muziek- en zangnummers werd door de aanwe zigen met de meeste belangstelling ge volgd. Zaterdag 1 Juli a.s. hoopt^mej. J. Goldschmidt alhier, onderwijzeres aan de Chr. school aan den Loonschendijk, haar 40-jarig jubileum als onderwijze res bij het Chr. Onderwijs te vieren. Zij deed 1 Juli 1899 haar intrede als onderwijzeres bij het Chr. onderwijs te Ouddorp, waar zij werkzaam bleef tot 1906, in welk jaar zij vertrok naar Moercapelle, waar zij gedurende 13 jaar haar ambt vervulde. In 1919 ver wisselde zij deze standplaats met Bo degraven, waar zij wachtgeldster werd. Zij is als wachtgeldster nog ongeveer één jaar werkzaam geweest te Katwijk aan Zee. In 1934 werd zij ter vervul ling van de vacature, ontstaan door het eervol ontslag aan Mej. A. van Cam- pen Bd., in verband met haar huwelijk, benoemd tot onderwijzeres aan de Chr. school a.d. Loonschendijk, zoodat de jubilaresse thans ruim Ax/2 jaar aan haar tegenwoordige school verbonden is. Op dezen dag mag zij met voldoe ning een blik terugwerpen in het ver leden, daar zij steeds haar ambt met grooten ijver en toewijding heeft ver vuld.. We twijfelen niet of de Chr. schoolvereeniging a. d. Loonschendijk zal 1 Juli a.s. haar onderwijzeres, die de liefde van kinderen en ouders ge niet en door haar collega's gewaardeerd wordt om haar hartelijkheid en een voud, op passende wijze weten te hul digen. K. L. Ie Sprang-Capelle had zich te verantwoorden wegens overtreding van de visscherijwet, doch was niet versche nen. Hem was ten laste gelegd, dat hij op 21 April te Sprang-Capelle in een slool in den Binnenpolder waar J. van Hooy te Sprang-Capelle gerechtigd was, «evischt had zonder vergunning van den rechthebbende en zonder akte. Als getuige werd gehoord de 62-jarige visscher J. v. Hooy te Sprang-Capelle, welke verklaarde, verdachte op een af stand van 100 a 150 meter te hebben ge zien, toen hij naar zijn bootje ging kijken. Hij zag hem een wargaren uit het water trekken. Ook een zoon van dezen getuige werd gehoord en verklaarde, verdachte met zekerheid herkend te hebben. Conform den eisch werd verdachte veroordeeld tot twee maal 5.boete. A. V. te Heusden verscheen voor het kantongerecht ter zake van het in staat van dronkenschap verstoren der open bare orde op de kermis te Elshout. Hij had daar, zonder dat iemand het uit lokte, een oploop doen ontstaan door zijn ruzieachtig optreden. Conform den eisch werd hij veroor deeld tot 15.boete of 15 dagen h. W. K. te Vlijmen had zich te verant woorden wegens het versperren van den openbaren weg het Akkerpad te Vlijmen tusschen 7 Maart en 17 Maart, door daar een paal middenop te plaatsen. Beklaagde bekende den paal daar neer gezet te hebben. Hij is in '38 al eens voor den kantonrechter verschenen daar voor en toen vrijgesproken door zijn be wering, dat de paal op zyn eigen grond stond, niet door bewijs weerlegd werd. Ook thans hield hij vol dat de paal zich op hem toebehoorenden grond be vond. De akte, waarbij het Akkerpad door de gemeente verkocht werd, sloeg oorspronkelijk op het geheele Akkerpad, zoodat dit eigendom van verdachte was. Echter had later de gemeente den nota ris te kennen gegeven, dat de redactie der 'akte niet juist was en dat een be paald stukje grond niet verkocht was. De notaris had toen dit volgens het ver zoek gewijzigd in den tekst der oor spronkelijke akte en verdachte er kennis van gegeven, dat deze wijziging had plaats gehad. Tevoren was verdachte daarin niet gekend. De akte, die werd omgevoerd kon dus niet als bewijs die nen, daar zonder bewijs de wijziging had plaats gehad. De ambtenaar van het O.M. achtte het ten laste gelegde niet bewezen. Hij achtte het een zuiver civiele kwestie en hoopte van verdere verbalen verschoond te blij ven, daar hij ze niet meer zou vervolgen. Conform den eiscli werd verdachte vrijgesproken. RAAMSDONK. De Waterleiding. Dr. Pos benoemd tot ge meente-geneesheer. Zaterdagavond om 7 uur kwam de raad der gemeente Raamsdonk onder voorzitterschap van den edelachtbaren heer burgemeester Mr. Heere in open bare vergadering bijeen. l>e notulen der vorige vergadering werden zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd en vastgesteld. De ge loofsbrieven van de nieuwe raadsle den werden in orde bevonden en de leden toegelaten. Onder de ingekomen stukken was een nota van aanmerkingen op de be grooting '39 van Ged. Staten, schrijven van Ged. Staten waarin zij machtiging verleenen tol het doen van uitgaven op de be^rooting '39, een goedgekeurd raadsbesluit en enkele processen-ver- baal van kasopname. Al deze ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Een voorstel om medewerking te verleenen aan het verzoek van het be stuur der R.K. bijzondere jongens school op het Dorp om beschikbaar stelling van de noodige gelden voor aanschaffing van schoolmeubelen, gaat onder den hamer door, evenals het verzoek van het bestuur der R.K. bijzondere jongensschool op 'l Veer, tot aanschaffing van leermiddelen. Voor extra hulp aan werkloozen (z.g. B-steun) zal dit jaar worden be steed ƒ5,78 per werklooze, en aange zien de gemeente over de eerste tien maanden van het vorig jaar een ge middeld aantal werkloozen had van 258, wordt dit dus een bedrag van 1491.24. Ten laste van de gemeente komt hiervan 516. In de vorige raadsvergadering is be slaten B. en W. te machtigen tot het aangaan van kasgeldleeningen tegen een rente van hoogstens 1%. Den laatsten lijd is de rente-voel echter gestegen, zoodat B. en W. voor stellen dit besluit te wijzigen en wel in dien zin, dat de rente niet meer mag bedragen dan 1% boven het disconto van de Nederlandsche Bank. Z.h.st. gaat de raad hiermede ac- coord. Aan de orde komt vervolgens een voorstel tot het aanvaarden der ge wijzigde voorwaarden, waarop de Staat der Nederlanden aan de gemeen te-aandeelhouders in de N.V.-Water- leiding-maatschappij „Noord-West- Brabant" rentedragende voorschotten toekent. Het hetreft hier een rente-verlaging van 4 op 3£%. Z.h.st. wordt dit voor stel aangenomen. De heer v. Seeters merkt op, dat ei voor de tariefsverlaging, waarvan sprake was toen de rente van 6 op 4% werd gebracht, niet veel is terecht ge komen. Thans is de rente bijna gehal veerd, zoodat de maatschappij toch voordeeliger water moet kunnen leve ren. Hij verzoekt B. en W.- stappen te doen, om thans tot tariefsverlaging te komen. De voorzitter antwoordt dat de idee van lagere tarieven volkomen in de lijn is van B. en W. Of tariefsverlaging echter mogelijkheid is, is een open vraag, wel wil hij in samenwerking met de vereeniging van Nederlandsche Gemeenten een verlaging trachten te bewerkstelligen. Verder vraagt dezelfde spreker of de gemeente geen vertegenwoordiger in de maatschappij heeft, aan wien zij verantwoording verschuldigd is. De voorzitter anitjwoordt bevesti gend, maar deelt tevens mede dat er van deze verantwoording in de prac- tijk niet veel terecht komt. Hierna worden de woningen D 45 en D 46 op het Fort in het Dorp on. bewoonbaar verklaard. De heer Elemans dringt hierbij aan op spoed. Vervolgens wordt besloten om aan den gemeente-geneesheer Dr. B. Knaap op diens verzoek op de meest eervolle wijze ontslag uit deze functie te ver leenen, onder dankzegging van 't vele werk, dat hij voor de gemeente heeft verricht. Als opvolger benoemd de raad Dr. J. Pos met 11 stemmen. Eèn stem werd uitgebracht op Dr. B. Bos en t stem blanco. Op een desbetreffende vraag van den heer v. Woerden, antwoordt de voorzitter, dat de benoeming geldt tot 1 Februari 1943. De kohieren der straat- en rioolbe lasting A en B over 1939 worden vast gesteld, terwijl de ontwerpbesluiten tot wijziging der begrootingen '38 en '39 worden goedgekeurd. Rondvraag. De heer Kanters vindt dat het nogal lang duurt, voor dat de heining klaar is bij de Lange Broekstraat. De heer Bankhuizen zegt dat dit zijn oorzaak vindt in het feit, dat er ijzeren palen in de betonblokken moe ten komen, waarvoor de beton eerst goed zijn uitwerking moet hebben ge had.. Verder merkt hij op, dat het wel goed zou zijn, aan den binnenkant van de heining prikkeldraad te spannen. De voorzitter belooft de zaak te zul len bekijken. De heer v. Woerden wil weten of er al gegevens zijn omtrent de werk verschaffing in den Dombosch. en hoe het staat met de Landbouwschool. Waf zijn eerste vraag betreft, deze wordt a.s. Maandag aangevangen, ter wijl de plannen voor de Landbouw school bij het Werkfonds worden on derzocht. Deze instelling maakt hier echter weinig haast mee. De heer Elemans bepleit verbetering van de Nieuwe Weg en de Groensteeg, terwijl hij tevens het licht laat vallen op den hoogen waterstand achter den Keizersdijk. De voorzitter antwoordt, dat er dooi de nieuwe riolëering hier veel zal wor den verbeterd. Hierna gaat de raad in geheime zit ting over. DE TIENTSIN-AFFAIRE. TWEE JAPANSCHE VOORSTELLEN. Uit gewoonlijk wel ingelichte krin gen verneemt men, dat de Japansche regeering Londen twee voorstellen heeft gedaan, die een basis zouden moeten vormen voor onderhandelin gen met de Britsche regeering. Het eerste voorstel is, dat de con cessie te Tientsin niet door Chineezen mag worden gebruikt als een basis voor anti-Japansche activiteit: het tweede, dat de Britsche concessie evenmin een basis mag vormen voor steunverleening aan de Chineesche valuta in Noord-China, die door de Japanners niet wordt erkend, aan gezien deze zelf een valuta voor Noord- China hebben vastgesteld. Naar verluidt zal de Britsche regee ring dit laatste voorstel onmogelijk kunnen inwilligen; niettemin kan ge zegd worden, dat de onderhandelin gen in algeineenen zin een aanvang nem&i. Voorts verneemt Reuter nog, dat er goede reden is om aan te nemen, dat binnen 24 uur zoowel te Londen aks te Tokio een verklaring zal worden ge publiceerd ten aanzien van onderhan delingen te Tokio over de atlaire- Tientsin. DE ONDERHANDELINGEN MET MOSKOU. De diplomatieke medewerker van Reuter verneemt, dat de nieuwe in structies voor Seeds en Strang ten aanzien van de Britsche voorstellen Dinsdagavond naar Moskou zouden zijn verzonden. Verwacht wordt, dat zij een bespreking met den Rus- sischen volkscommissaris van buiten- 1 andscli zaken spoedig, zeker deze week, mogelijk zullen maken. Graaf von der Schulenburg, de Duitsche ambassadeur in Rusland, zoo verneemt de Times uit Moskou, is te Moskou teruggekeerd na te Berlijn rapport te hebben uitgebracht over de vooruitzichten op eventueele DuitschRussische handelsbesprekin gen. Zooals reeds gemeld werd is Duitschland blijkbaar bereid aan Rus land bepaalde artikelen en in het bij zonder machines te leveren. In Duit sche kringen te Moskou wijst men er evenwel op, dat er eventueel groote moeilijkheden zijn te overwinnen. Duitschland heeft thans Tsjechisch materiaal tot zijn beschikking, maar hoe zou Rusland ervoor moeten beta len? Tot dusver konden de Russen niet de grondstoffen leveren, welke Duitschland noodig heeft, en als Duitschland een nieuw crediel aan Rusland zou verleenen zou altijd nog de kwestie van de terugbetaling opge lost moeten worden. FRANSCHE PARLEMENT MET VACANTIE. Dinsdagavond om half acht heeft minister-president Daladier, na een korte verklaring over de algenieene politiek van de regeering afgelegd te hebben, het sluitingsdecreet voorge lezen en de Kamers met vacantie ge zonden. Nauwelijks een uur voor dien tijd had de Kamer het wetsontwerp tot invoering van de evenredige ver tegenwoordiging met 339 tegen 234 stemmen en een dertig onthoudingen aangenomen. De verklaring van Daladier kwam in het kort hierop neer, dat de ge heele politiek van de regeering onder geschikt blijft aan de versterking van de nationale verdediging en dat zij overigens ten sterkste afhankelijk zal zijn van de internationale gebeurte nissen. Motorrijder verongelukt. Dinsdag omstreeks half twaalf reed in de richting Amsterdam op den Rijksstraatweg bij Haarlem een motorrijder, die even voorbij de Israëlietische begraafplaats, op de grens Haarlem en Ilaarlemmerliede, tegen een in dezelfde richting rij- dejide handkar is gebotst. De man werd over den weg geslingerd en bleef bewusteloos liggen. Leden van den ongevallendienst, die de eerste hulp verleenden, con stateerden een schedelbreuk. Het slachtoffer is per ziekenauto naar de Maria-stichting te Haarlem over gebracht, waar hij kort na aankomst is overleden. De man had twee rijbewijzen op zak, op verschillende namen uitge schreven bij onderzoek is gebleken, dat het de 46-jarige H. H. K. wo nende Spaarndammerweg te Am sterdam was. In een touw verward en gestikt. Dinsdagmiddag waren de kinde ren van den landbouwer Fitters op het gehucht het Ven onder de ge meente Veghel aan het spelen, toen het jongste broertje, een knaapje van l'/i jaar, in een touw van een boerenwagen verward raakte. De andere kinderen waren niet in staat te helpen en renden naar huis, Toen de vader toesnelde bleek het touw zoodanig om den hals van het kind te zijn verstrikt dat de kleine was gestikt. 53 Personen door bliksem gedood. Opnieuw heeft in het Wiln-igebied een hevig on weer gewoed. In Wilna zelf zijn drie personen door den bliksem getroffen en in het gebied WilnaTroki zijn, naar de 111 u- stiowanny Curjer Codzienny« be richt, vijftig menschen door het hemelvuur gedood en werden er meer dan honderd gewond. In talrijke dorpen en steden van Noord- Oost Polen werden huizen en boe renhoeven in de asch gelegd, terwijl het dorp Hejnowka volkomen ver nietigd werd. De door den storm aangerichte schade loopt in de millioenen. Doodelijke val. Het tienjarig zoontje van den heer J. Ossendrijver te Hooglander veen is bij het hooien uit een hooi berg gevallen. Het kind kwam zoo ongelukkig terecht, dat het vrijwel onmiddellijk overleed. ADVERTEERT IN „DE ECHO VAN HET ZUIDEN". HET BLAD VOOR WAALWIJK EN OMGE VING. f

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 3