Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Binnenlandsch Nieuws. „NOORD- BRABAND" 1843 Buitenlandsch Nieuws. DE DAG DES HEEREN Automatiek PULLES-HEESBEEN. Dit nummer bestaat uit Twee Bladen EERSTE BLAD Croquetten en Bitterbollen NUMMER 53. WOENSDAG 5 JULI 1939. 62c JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, :nz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. GIRO No. 50798. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. Zondag, de Dag des Heeren. Wie den Zondag zóó ziet, moet geen radio aanzetten, althans niet op het oogenblik, dat de persberichten worden uitgezonden, Want dan hoort men enkel van angst en verschrik king van onderlinge brutalisatie der volkeren, van redevoeringen, welke één en hetzelfde onderwerp hebben de a.s. oorlog. Zondag Chamberlain heeft ge sproken over de vastberadenheid van het Engelsche volk om ten oorlog te tijgen om agressie, in welken vorm deze zich ook voor doet, te keeren. Zondag. De vrijwillige hulpdienst de burgerlijke oorlogsorganisatie in Engeland, defileert voor den Ko ning en voor de Koningin. Hunne majesteiten richten zich in een ma nifest tot hun onderdanen om dezer moed en burgerzin te prijzen. Het Engelsche volk is vastbesloten enz. Zondag. Hess, de plaatsvervan ger van Hitier, houdt een rede. Hij tuigt de Joden en vrijmetselaars af en verzekert dat het Duitsche volk v vastbesloten is om zich de benoo- digde levensruimte te verschaffen. Zondag. Twee Italiaansche bom bardementsvliegtuigen botsen tegen elkaar, 9 dooden. Zondag. De intocht van Duitsche vrijwilligers in Danzig duurt voort. Er worden schepen met kanonnen en munitie ontladen. De Polen hee- ten vastbesloten te zijn enz. Op Zondag, heden ten dage, dreigt men elkaar en wie daaraan niet: meedoen, huiveren En allen ver- leeren het bidden er bij. En nochtans lijkt de toestand in de wereld zóó gespannen, dat er van het bidden, van het Wonder alleen nog, redding voor de mensch. beid mogelijk is Dona nobis pacemHeer, geef ons den vrede Dit gebed, in allerlei woord en toonaard, zal toch nog wel stil om hoog stijgen uit vele beangste kelen. Maar er is zelfs een land, waar de vrome zulks stil en onhoorbaar moet doen, omdat bidden voor den vrede er een misdaad is tegen den staat. Omdat zulk gebed den wil om te vechten zou verslappen.... I)E KABINETSCRISIS. De Maasbode schrijft o.m.: Wij hebben reeds een en ander kun nen zeggen over de kabinetscrisis, maar het jongste officieele communi qué stelt in staat tot wat gedetailleer der beschouwingen, waarop het pu bliek recht heeft bij de vorming van zijn oordeel. Hel communiqué gewaagt: le. van een te verwachten tekort op de ko mende begrooting; 2e. van controverse over bet te bereiken evenwicht; 3e. van speciale verlangens, de kosten der werkloosheidsbestrijding beneden 1939 te schroeven; 4e. van verschil van meening over de werkloosheidspoli- tiek zelve. Vooreerst dus het te verwachten te kort. Uit het communiqué blijkt, dat de beer Colijn dil tekort vooral zocht te dekken door bezuinigingen op de uitgaven voor Sociale Zaken. Dit be antwoordt aan de werkelijkheid. Practisch blijkt alleen aan den heer Romine bezuiniging op groote schaal gevraagd. Noch op Defensie, noch op Onderwijs om ook twee groote posten te noemen is bezuinigd. An ders zouden zij zeker genoemd zijn. Daar zal dus integendeel stijging zijn. Daarentegen staat vast, dat alleen minister Romnie, mede door de da ling der werkloosheid, met een be- grooting-1940 kwam waarvan het eind cijfer beneden 1939 ligt. Daarbij is alles inbegrepen. Ook het plan-West- hoff en ook de nieuwe uitgaven voor de bestrijding der jeugdwerkloosheid. Ondanks hel feit dus, dat andere be- ,*grootingen accresseerden en ondanks bet feit, dat de begrooting van Sociale - Zaken alleen beneden het cijfer van 1939 was, werd, volgens de bewoor dingen van het communiqué, nog ürootere vermindering verwacht. Uit let communiqué kan men opmaken, «at zelfs dit laatste is geschied en nog g-ootere verlaging verkregen werd. Er is toen, zoo vervolgt het com- uiniqué, een nieuwe controverse ont man: de eisch is gesteld, de werkloos- Hdspolitiek, zooals die tot dusver ge- ^gd werd, zelve te wijzigen. Dit kan niet anders beteekenen, dan dat aan de jeugdwerkloosheidsbestrijding ge raakt moet worden. Hier staan wij dus voor het merk waardige feit, dat de heer Colijn bin nen enkele weken volslagen van ge dachte is veranderd volgens het com muniqué zelf. Dit toch gewaagt nu, 30 Juni, van den eisch van verandering inzake de werkloosheidspolitiek, ter wijl twee wetsontwerpen dat inzake de werkverruiming, stuk 307, inge diend 0 April j.l. en dat inzake de be strijding der jeugdwerkloosheid, stuk 411, ingediend 10'Mei j.l., met precies de tegenovergestelde strekking, enkele weken geleden den ministerraad pas seerden. Het krasse is, dat de Memorie van Toelichting op het eerste ontwerp al dus aanvangt: „Waar de regeering reeds herhaaldelijk te kennen heeft ge geven, de bestrijding der werkloos heid, met de saneering van 's Rijks budget en de behartiging der defen- siebelangen, als haar voornaamste taak te beschouwen, en zij door het feit van de'indiening van het onder havige ontwerp van wet van deze zienswijze opnieuw blijk geeft, meenl zij, zich van elke nadere beschouwing omtrent het primaire karakter van dit deel harer taak thans gevoegelijk te kunnen onthouden." Onderteekenaars van deze woorden zijn de heeren Colijn, Romme, Van Buuren, Van Boeyen, De Wilde en Steenberghe. Het moet ons van het hart, dat deze grillige politiek, zoo duidelijk getee- kend in het regeeringscommuniqué zelf, voor Nederland ongewoon is. Ons volk wenscht gematigde, maar vastbe raden politiek en is dan ook tot veel bereid. Zulk een politiek als spreekt uit de onlangs gehouden rede van den Indischen Landvoogd is een voor beeld van staatkundig beleid, dat ra dicalisme naar elke zijde mijdt, maar dan ook een rustig bestuur waarborgt. Ons volk, dat geen Volksfront heeft gekend, geen Blum-regiem met extre mistische waaghalzerijen en stakende, fabrieken bezettende arbeiders, heeft geen behoefte aan decreten, machti gingswetten of naar welke middelen men ook grijpt in een toestand, dien wij, den hemel zij dank, niet kennen en ook niet zullen kennen, als men een rustige en vaste politiek voert. Wij kunnen niet aannemen, dat dit standpunt der katholieke ministers, mede ingenomen door een zoo erva ren en toch zeker wel van alle radi calisme vrij man als minister Welter, niet door iedereen als redelijk wordt aanvaard, vooral nu blijkt, dat ook minister Romme werkelijk deed wat met redelijkheid van hem was te wach ten. Natuurlijk zal de lezer vragen: maar om hoe groot een tekort gaal het dan eigenlijk? Nauwkeurige raming stelt ons in staat mee te deelen, dat het tekort, waar men over disputeert ten allerhoogste tien millioen gulden be draagt. Dat men daarover in dezen tijd een kabinetscrisis durft uitlokken is ons geheel onverklaarbaar. Het past in een spamodische politiek, maar niet in een sfeer van rustig beleid. Dat de heer Colijn, wiens zienswijze wij eerbiedi gen, maar wiens beleid wij ten deze niet kunnen bewonderen, beeft ge meend op dezen grond de samenwer king te mogen verbreken, is zijn zaak. Zijn taak zal het zijn, nieuwe mi nisters te vinden voor zijn politiek. Dat katholieke staatslieden er zich aan wagen zouden, in deze vreemd soortige politieke muziek ook zelfs maar de tweede viool mee te spelen, achten wij zelfs geheel afgezien van de loyalitiet tegenover hun partij- genooten, die dit avontuur meemaak ten absoluut uitgesloten. LEVENSVERZEKERING WAALWIJK Wij weten niet in welke richting dr. Colijn zoekt, maar één ding staat vast: de katholieken wenschen in 's lands belang de rechtsche samenwerking. Zij hebben daar, juist om nationale rede nen, specifieke, eigen verlangens voor achtergesteld en willen dit nog doen. Maar werkloosheidsbestrijding is niet specifiek-katholiek. Het is de Ko ningin zelf, die in haar krachtige ra dio-rede op 27 Januari zeide: „Mogen de in een vergevorderden staat van voorbereiding verkeerende plannen der Overheid, welke een aanzienlijke uitbreiding der werkverschaffing be oogen, aangevuld door hetgeen het particulier initiatief bereid zal blijken te doen, een krachtig begin van toe passing der herbewapening op groote schaal zijn". Omtrent de Kabinetscrisis is nog geen nieuws. Minister Colijn hield con ferentie met Mr. Dr. Kooien, Mr. Dr. Deckers, Mr. Oud, het kamerlid Schou ten, Jhr. Mr. O. C. A. van Lidt de Jende enz. Dr. ZIMMERMAN OVERLEDEN. In den ouderdom van zeventig jaar is Zondagmiddag op zijn buitenver blijf aan den boulevard te Velp, waar hij Zaterdag was teruggekeerd, plot seling overleden dr. A. R. Zimmer man, oud-burgemeester van Dord recht en Rotterdam en oud-Volken- bondscommissaris voor Oostenrijk. NEDERLAND EN I)E MOGENDHEDEN. De Nederlandsche regeering heeft zoowel in de Engelsche als Fransche hoofdstad nogmaals nadrukkelijk doen weten, dat het niet gesteld is op een waarborg-verdrag van welke mogend heid ook; dat het geheel neutraal en vrij wil blijven. Dit wil natuurlijk niet zeggen, dat Nederland beletten kan, dat Engeland, Frankrijk en Rusland geheime afspra ken maken, hoe zij in tijd van oorlog ten opzichte van Nederland, Relgic, Zwitserland enz. zullen handelen. BLIJDE GEBEURTENIS IN HET PRINSELIJK GEZIN. Het is zeer waarschijnlijk, verschil- KOMT EVEN SMULLEN. uitsluitend van Ie kwaliteit kalfsvleesch. lende aangelegenheden wijzen althans in die richting, aldus de Msb., dat de le verwachten blijde gebeurtenis in het Prinselijk Gezin, wederom ten pa- leize Soestdijk zal plaats vinden. De officieele viering van de geboor te van de(n) nieuwe(n) Oranjetelg zal op dezelfde wijze geschieden, als die van de geboorte van Prinses Beatrix. In dien zin is een circulaire uitge gaan van den voorzitter van den mi nisterraad aan de overige ministers, ter bekendmaking aan de onder ben ressorteerende instanties. EENIGE ONTSPANNING ZEGGEN DE LAATSTE BERICHTEN. De laatste week was er, vooral, om Dantzig, meer groote spanning in de wereld als is 't een typisch ver schijnsel, dat de wereld er al weer heel wat minder op reageert dan b.v. in September en Maart. Ondertusschen is er weer eenig gevoel van ontspan ning gekomen. De volkenbondscommissaris voor Dantzig Burchard meende dat een on miskenbaar gevoel van ontspanning de afgeloopen 24 uur viel le constateeren de diplomatieke correspondent van Reuter verneemt, dat de toestand te Dantzig niet is gewijzigd in de afge loopen 24 uur, hoewel de spanning blijft. Nog steeds komen-in grooten getale Duitsche „toeristen" de stad binnen, doch de houding van de Poolsche auto riteiten blijft rustig. Blijkbaar is de Poolsche regeering voornemens, zich niet te laten opjagen. Naar vernomen wordt is de Pool sche regeering zeer tevreden over de verzekeringen, welke zij van de Brit- sche regeering heeft ontvangen. Verder wordt gemeld, dat op Duitseh gebied langs den Corridor het graan rijp of groen wordt gemaaid en dat in allerijl prikkeldraadversperringen worden opgericht. Iedereen neemt nauwkeurig de bevelen, welke zoowel aan Duitsche als aan Poolsche zijde zijn gegeven tot het vermijden van ook de kleinste incidenten, in acht. De spanning blijkt uit de massa in de kazernes samengepakte mannen en het drillen van de nieuw aangekome- nen, het opstellen van luchtdoelge schut op den Bisschopheuvel, bet koorstachtig bouwen aan barakken en versterkingen en het in het geheim gedurende den nacht aanbrengen van munitie. In Poolsche kringen beweert men evenwel, dat men alles weet en met vertrouwen af kan wachten^ De natio- naal-socialisten verklaren, dat zij geen duistere bedoelingen hebben. De Poolsche dagbladen maken mel ding van nieuwe wapenzendingen naar Dantzig. Ditmaal zou het rups banden en geschutaffuiten betreffen, die uit Oost-Pruisen over zee zijn aan gevoerd naar de werven van Schichau met oude schepen, die z.g.n. derwaarts gezonden werden om hersteld te wor den en derhalve niet werden gecon troleerd door de douane. De Illustro- wany Kurjer Codzienny meldt, dat behalve tot de vorming van een vrij corps, door den senaat van Dantzig besloten zou zijn tot de ogranisatie van compagnieën grenswachten. Nationaal-socialistische kringen voe gen hieraan toe: „De vrije stad treft voorbereidingen om gereed te zijn voor alle eventualiteiten en in het bijzonder om zich te kunnen verdedigen tegen een eventueele agressie van den kant van Polen." Ondertusschen hebben de Duitschers een vrijwilligerscorps opgericht en ko men steeds meer toeristen aan, de po litie is met 3 a 4000 man versterkt enz. De Polen houden zich rustig, maar be kijken de zaak goed en nemen voort durend tegenmaatregelen. Er is dus niets bijzonders gebeurd, maar de wijziging duurt voort. EEN REDEVOERING VAN EDEN. Zaterdagavond heeft oud-minister Eden te Eealing het woord gevoerd. Hij zeide, dat de toekomst er somber uitzag, doch dat hij een oorlog niet onvermijdelijk achtte. Hij is Overtuigd, dat wanneer de vastberadenheid van Groot Brittannië op het vasteland van Europa wordt ingezien, geen oorlog zal komen. De geest van het Britsche volk op bet oogenblik is noch chauvi nistisch noch defaitistisch. Hij is kalm, vastberaden en onomstootelijk. Het tijdperk van den onbeperkten aanval is ten einde. De kwestie met Rusland schijnt na de nieuwe Engelsche en Fransche voorstellen ook op beteren voet te staan. Men hoopt, dat de samenwerking nu spoedig tot stand komt, 't wordt zoo langzamerhand tijd ook! ZEVEN BOMAANSLAGEN IN ENGELAND. Zeven bomaanslagen waarschijnlijk weer het werk van I.R.A.-terroristen, zijn in den afgeloopen nacht op sta tions van de London Midland Scottish Railways gepleegd. Twee per sonen zijn gewond; in de bagageruim ten is groote schade aangericht. De ontploffingen zijn, naar men meent, in alle gevallen veroorzaakt door tijdbommen, welke in koffers wa ren gestopt, die men den avond te vo ren aan de bagagedepots van de vol gende plaatsen had afgegeven: Leises ter, Birmingham, Derby, Stafford, Nottingham, Coventry en Leamington. De eerste explosie geschiedde om drie uur te Derby, de laatste te Co ventry tegen zeven uur in den mor gen. De twee gekwetsten zijn spoor wegbeambten; een hunner snelde zijn wachthuisje uit, toen hij een sissend De Echo van het Zuiden, Waalwybsche en Langstraatsche Courant*

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 1