Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Last uan llin zenen? Binnenlandsch Nieuws. DANTZIG. „NOORD- BRABAND" 1843 Dit nummer bestaat uit Drie Bladen EERSTE BLAD De constitutie van de vrije stad. Croquetten en Bitterbollen Automatiek PULLES-HEESBEEN. NUMMER 55. ZATERDAG 15 JULI 1939. 62e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, ►nz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijsper 3 maanden f 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. GIRO-No. 50798. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. VAN COLIJN TOT KOOLEN, VAN KOOLEN TOT COLIJN. Ook Mr. Kooien is er niet in ge slaagd een kabinet samen te stellen. De pers heeft zich wijselijk bij deze crisis nog onthouden van gissingen, maar gerekend naar al het goede wat over mr. Kooien in de dagbladen, ook de liberale, protestantsche en neutrale werd verteld, was men toch geneigd te gelooven, dat de kansen voor Mr. Kooien gunstig stonden. Mr. Kooien is niet meer zoo aan de R.K. Staatspartij verankerd dan een Verschuur of Deckers en vooral hier door werd hij over het algemeen gun stig ontvangen. Hij confereerde met de partijleiders van de R.K.S.P., de A. R. en de Chr. H. U. en hierdoor ging de hoop van sommigen, dat we dan eindelijk eens een kabinet zouden krijgen op breede basis, voorloopig verloren. Het zag er naar uit, alsof de forma teur in spé pogingen aanwendde om de drie rechtsche partijen weer bijéén te brengen. Maar het resultaat van al zijn confe renties was: een reisje naar den Rui- genhoek. Ook Mr. Kooien is er dus niet in ge slaagd een nieuw ministerie bijeen te brengen en thans komt Dr. Colijn weer aan bod. In welke richting zou hij het zoeken? Waar Mr. Kooien niet slaagde om de rechtsche partijen weer in één hokje te jagen, ziet het er naar uit, dat dit ook aan Colijn niet zal gelukken. De eenige mogelijkheid, die er nog overblijft is dan een kabinet op breede basis. Het is echter lang niet zeker of Co lijn een basis kan vinden, die hecht ge noeg is voor dezen tijd en met spanning wachten wij daarom af hoe onze nieuwe regeering er uit zal zien. DE SPELLINGSMISÈRE. Vier nieuwe staatsbladen stellen ons de nieuwe spelling voor. Voor de zoo- veelste maal, moeten wij dus onze schrijfwijze gaan veranderen. De spel ling Marchant heeft afgedaan en de Vries en Te Winkel zijn weer tot hun oude glorie verheven. Het aardige bui- gings-ennetje blijft n.l. gehandhaafd. Toch hebben de heeren het bepaald on aangenaam gevonden, wanneer zij Marchant heelemaal overboord zouden gooien en daarom hebben zij enkele be palingen van deze spelling gehand haafd. De enkele e's en o's blijven, ter wijl ook de ch voortaan weggelaten mag worden. De uitzondering op de zen regel, welke inhoudt dat de ch blijft, wanneer het woord eindigt op een isch blijft ook in leven. Zoo zijn er nog enkele andere bepa lingen vastgesteld, maar aangezien wij hier moeilijk les kunnen gaan geven in onze schoone taal, onverschillig of de ze nu gemaakt is door de Vries en Te Winkel met behulp van Marchant of door een ander, zullen wij de verdere bijzonderheden van deze vier Kon. Be sluiten niet opsommen. De nieuwe regeling beteekent, dat jongens en meisjes, die oorspronkelijk de spelling Marchant hebben geleerd, nu weer de buigings-ennetjes moeten gaan schrijven. Men heeft bepaald over het hoofd gezien, dat. wanneer men een paar jaar alle regels die er bestaan voor manne lijke en vrouwelijke woorden uit zijn hoofd heeft gebannen én verder ook het geheele gevoel voor deze onder scheiding heeft gelaten voor wat het is, het voor onze jongeren, die b.v. volgend jaar examen moeten maken aan een middelbare school zeer moeilijk zal zijn om voor hun Nederlandsch een vol doende te halen. Het laat zich aanzien dat de spel lingsmisère nog grooter gaat worden. Welke spelling moet er gebezigd worden op de lagere scholen? De vier Kon. Besluiten laten ons hieromtrent geheel en al in het onzekere. Gelukkig de menschen die zich des tijds van de nieuwe Marchant-regeling niets hebben aangetrokken en rustig doorgingen met hun de en den, want zij toch zullen nu het eerst gewennen aan de „officieele spelling Laten wij intusschen hopen, dat het spellingsdrama nu geëindigd is. In dit verband hoort men wel eens de opmerking maken: de Rijn is een Duitsche rivier, maar op grond daar van kunnen de Duitschers toch Neder land niet opeischen. ^Deze vergelijking is in verschillende opzichten onjuist. Eerstens is er geen sprake van, dat Polen Danzig opeischt; 't wil er slechts economische controle. Bovendien is de Rijn niet enkel een Duitsche rivier; de Rijn stroomt b.v. ook over een groote oppervlakte door Nederland; de Weichsei is enkel Poolsch en Danzig omvat enkel en alleen de monding van de rivier. Danzig kan slechts bestaan door de Weichsei, dus door de beteekenis van deze rivier als vervoercentrum in Po len; en Polen kan de Weichsei slechts gebruiken als het over de deur van die rivier, dus in de haven van de stad, wat te zeggen heeft. Daarom werden de verhoudingen op de volgende logische wijze geregeld: Danzig krijgt een eigen, dus Duitsch, bestuur, maat vormt een tolunie (sedert 1 April 1922) met Polen, hetgeen wil zeggen, dat Danzig tot het Poolsche douanegebied behoort. In de haven wordt derhalve de in- en uitvoer door Poolsche beambten geregeld. Heden en vroeger. In persoonlijke gesprekken ervaren wij telkens, dat de meeste menschen intellectueelen niet uitgezonderd bij na volkomen onkundig zijn van de eigenaardige constitutie van Danzig als Vrije Stad eil daardoor ook geen be grip hebben van de moeilijkheden, wel ke heden ten dage deze constitutie om spannen. Het lijkt ons nuttig om er te dezer plaats iets van te vertellen. De genoemde Vrije Stad is een klei ne politieke zelfstandigheid* nog lang niet zoo groot als onze provincie Dren te. Men vindt er behalve Danzig (ca. 250.000 inwoners) een aantal dorpen; het totaal der bevolking bedraagt ruim 400.000. De bewoners zijn in groote meerderheid Duitsch van origine. Men stelle zich niet voor, dat de Danzigers zouden lijden onder eenige vreemde overheersching. Ze genieten een volkomen staatkundige onafhanke lijkheid en zelfstandigheid. Het Statuut van Danzig werd na den jongsten groo- ten oorlog geregeld door de Gezanten- conferentie en wel op 27 October 1920. Het hoogste gezag is er de Senaat, welke door het volk wordt gekozen. De Vrije Stad werd onder bescherming ge steld van den Volkenbond, die in Dan zig is vertegenwoordigd door den Hoo- gen Commissaris. Deze heeft echter en kel toe te zien, dat de bepalingen van het statuut worden nageleefd; met in wendige zaken bemoeit hij zich niet. Danzig is dus een kleine Duitsche staat, volstrekt onafhankelijk en door eigen Duitsche menschen bestuurd. Maar zoo zal men opwerpen de Polen hebben er toch iets te vertel len? In politiek (staatkundig) opzicht: niets. Maar de Polen genieten er eco nomische rechten. Polen wordt door sneden door het stroomgebied van de Weichsei, de hartader van het binnen- landsche vervoer. Van de Weichsei is Danzig de deur, welke uit- en toegang geeft naar en van de Oostzee. Aan die deur wilden de Polen voor portier spe len. LEVENSVERZEKERING WAALWIJK Hanzebond, omdat in dezen Bond het absolutisme en de handelsconcurrentie haar lastig begonnen te worden. Ter zelfder tijd aanvaardde de Vrije Stad 't protectoraat der Poolsche koningen. De Polen verleenden Danzig godsdienst vrijheid en daardoor kon in de helft der 16e eeuw de hervorming er worden doorgevoerd. Zelfs bij de eerste deeling van Polen (1772) bleef Danzig nog met het res tant van dit rijk verbonden; in 1793 werd de Vrije Stad door Pruisen inge lijfd, maar in 1807 herstelde het zich weer in onafhankelijken staat, toen in dat jaar de Pruisen de nederlaag had den geleden tegen Napoleon. Terecht herinnerde Earl de la Warr, lid van het Britsche Hoogerhuis, er de zer dagen aan, dat de huidige situatie, voor zoover deze Danzig betreft, zoo wel door de geschiedenis is gerecht vaardigd als tot voor enkele maan den door Hitier zelf. Want vóórdat Tsjecho-Slowakije was over weldigd, behandelde men vanuit Berlijn de Polen als vrienden en het is nog maar een jaar geleden, dat Hitler, over Danzig sprekende, in het openbaar en met nadruk getuigde: ,,Deze gevaar lijkste plek in Europa heeft haar bedrei ging volkomen verloren". Maar thans eischt hij den Anschluss van de Vrije Stad bij het Derde Rijk, omdat de bevolking voor 90 procent Duitsch is. Wat toch een jaar geleden evenzeer van haar kon worden ge tuigd! Hoe staan de Polen tegenover dezen eisch? De Duitschers in Danzig bestu ren ook nu zichzelf. En wanneer de Danzigers zich liever vanuit Berlijn la ten besturen 't is zéér de vraag of dat inderdaad het verlangen van ,,de" Danzigers is dan zal Polen ze daar- KOMT EVEN SMULLEN. uitsluitend van 1e kwaliteit kalfsvleesch. in om des lieven vredes wille heusch niet dwars zitten. Het eenige wat Polen wenscht is, dat zijn economische rech ten aan den Weichselmond verzekerd blijven. En men weet niet in Warschau hoe men deze verzekerdheid kan be komen. Het Duitschland van heden ver brak elke overeenkomst, als zulks Ber lijn goed dunkte. Aldus werd ook het Duitsch-Poolsche vriendschapsverdrag vervallen verklaard op het moment, dat Hitier zijn eischen inzake Danzig en den corridoir meende te kunnen stellen. Zoolang Duitschland geen afdoende waarborgen kan of wil geven, zal Po len het statuut van de Vrije Stad des noods gewapenderhand verdedigen, omdat dit statuut voor Polen economi sche veiligheid beteekent. Maar misschien zijn er ook andere waarborgen te bedenken. Daar zou dan over gesproken en onderhandeld moe ten worden. Polen wil dat wel. Van de aanwezigheid van dezen wil in Berlijn is nog niets gebleken, maar laat ons hopen, dat het zoover komt. Spoedig weer opgewekt en gekalmeerd met Mijnhardt's Zenuwtabletten Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Dat zijn de eenige Poolsche rechten in Danzig en de bewoners van de Vrije Stad genieten daarvan enkel voordee- len. Want in Polen (en dus ook in Dan zig) wordt b.v. boter ingevoerd, zoo veel als noodig is en de Duitscher rookt in Danzig zijn sigaartje voor de helft van den prijs, dien hij er in het Reich voor zou moeten betalen. Om maar enkele artikelen te noemen van de vele, welke in Duitschland door velen moeten worden ontbeerd en in Danzig vrijelijk kunnen worden genoten. Zoo n tolunie is niets bijzonders; ze schaadt geenszins de politieke zelfstan digheid van een land. Ook België en Luxemburg, om een ander voorbeeld te noemen, kennen een tolunie. Deze twee landen grenzen aaneen, juist zooals Po len en Danzig aaneen grenzen. Het is voorts van belang om te be denken, dat het statuut van Vrije Stad voor Danzig niets bijzonders beteekent, maar daarentegen volkomen aansluit aan de historische bestemming van dit gebied. Danzig is pas na de verdeeling van Polen onder Duitschen politieken invloed gekomen, maar daarvóór was Danzig evenzeer Vrije Stad als het thans is, na het herstel van het Pool sche rijk. En als zoodanig heeft ze lan ger onder Poolschen politieken invloed gestaan dan onder Duitschen. Danzig heeft zich in de 15e eeuw zelf losgemaakt van den Duitschen Daling van de werkloosheids cijfers De directeur van den Rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling deelt de volgen de resultaten mede van de ver zameling door het Centraal Bureau voor de Statistiek van de voor- loopige gegevens over de week van 19 t.m. 24 Juni 1939. Op 24 Juni 1939 waren bij de organen der openbare arbeidsbe middeling ingeschreven 274,718 werkzoekenden (260,382 mannen en 14,336 vrouwen). Hiervan waren 199,244 (189,763 mannen én 9481 vrouwen) werk loos en waren 58.929 personen door overheidshulp tewerkgesteld bij cultuur-technische en administratief daarmede gelijkgestelde werken. Blijkbaar waren er dus 16,545 per sonen als werkzoekende ingeschre ven, die in het vrije bedrijf werkten doch ander werk zochten. In de week 19 t.m. 24 Juni 1939 waren bij gesubsidieerde vereeni- gingen met werkloozenkas aange sloten 587,453 personen, waaronder 76,994 landarbeiders. Van de 510,459 verzekerden buiten de landarbeiders was het werkloos heidspercentage 17,8 (in de vorige verslagweek 5 t.m. 10 Juni 1939, was dit percentage 18,3). In de overeenkomstige verslag week van Juni was het werkloos heidspercentage in de laatste jaren als volgt (in het tijdvak Mei tot en met November worden bij de be rekening van de percentages de landarbeiders buiten beschouwing gelaten) 1932 25,3; 1933 24,1 1934 24,9; 1935 29,2; 1936 30,6; 1937 23,7; 1938 20,11939 17,8. Van de 199,244 ingeschreven werkloozen ontvingen in de week 19 t.m. 24 Juni 1939 ondersteuning ingevolge de rijkssteunregeling 105,000 kostwinners, kostgangers en alleenwonenden, d.i. 41,000 minder dan in de overeenkomstige verslag, week van 1938. Nederlandsche Rundvee Stamboek Naar wij vernemen is besloten dat de groote Nationale Tentoon, stelling van het Nederlandsch Rundvee Stamboek (N. R. S.) in 1940 zal plaats hebben in de uitge breide Veemarkthallen te 's Bosch. Gep Generaal-Majoor de Gelder overleden Op 66-jarigen leeftijd is in het Ziekenhuis Lichtenberg te Amers foort overleoen gep. generaal-majoor tit. C. C de Gelder. Sedert het ontslag van den eersten directeur van 't krijgsgeschiedkundig archief gep. luit.-generaal F. J. de Ras in Mei 1927, is generaal De Gelder als zoodanig werkzaam ge- weest en heeft door zijn talrijke geschiiften, medealshoofdredacteur van het orgaan der Officiersver. eeniging van de Koninklijke Land macht getoond een vaardige en He Echo van het Zuiden, Waalwijbsche en Langstraatscbe Courant*

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 1