NIEUWS UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING. KAATSHEUVEL. Sfc M Betere parspectiaven in Palestina. De algemeeue toestand in Palestina verbetert steeds. Aan Arabische zijde oefenen in Egypte velen druk uit op de leden van tiet hooge Arabische comité om het witboek te doen aan nemen, terwijl zij er tegelijkertijd bij de Engelsche ambassade op aan dringen om de gelegenheid tot terug keer naar Palestina te bewerkstelligen voor neutrale figuien als Sjeik Karoeki, die een verzoening tot stand trachten te brengen tusschen de verdedigingspartij en de partij van den Moelti. De opstandige be weging welke sedert maanden aan kiachl inboet, staat op het punt van uitdoven. Alen verwacht dat Abdoel Kader Hoesseini, de laatste leider deropstandelingen in Palestina binnenkort het land zal verlaten, weardoor'de strijd der Arabieren beperkt zal worden tot individueele aanklagen, temeer daar de zware verliezen van de opstandige benden in den strijd met de Br tsche troepen hebben aangetoond hoe gevaarlijk massale actie is. De autoriteiten hebben met kracht de outwapening dooi gevoerd. Sedert September jl. zijn 15UJ geweren, 150 mitrailleurs en 400 pistolen met veel munitie in beslag genomen. Aan Joodsche zijde heeft men de terreur eveneens veroordeeld. Het Joodsche agentschep heelt 'n speciale militie in tiet leven geroepen tot hel bestrijden van de terroristische acti viteit van de extremistische revisio nisten. Deze militie treed onner leiding van Chertok, den directeur van het Joodsch Agentschap op te Jeruzalem, Hayia en 'lel Aviv. In een interview heeft Chertok verklaaid, dat de strijd niet is ge richt tegen het Britsche volk, noch tegen de aanwezigheid van Engel scnen in Palestina, doch alleen tegen de politiek van het Witboek. Ook verzetten de Joden zich niet tegen het mandaat, dat de fundamenteele wet van het land is, zij willen integendeel, dat het mandaat naar letter en geest gehandhaafd blijft. Het beste middel om dit te bereiken is niet het toepassen van terreur, doch van een opbouwende politiek. Het Joodsche volk blijft vertrouwen in Palestina een toevlucht te vinden tegen de sadistische vervolging, waar aan het blootstaat. 12000 RESERVISTEN VOOR DE BRITSCHE VLOOTOEFENINGEN. Minister-president Chamberlain heeft Donderdag in 't Lagerhuis medegedeeld dat 12.000 bij de reserve geplaatste ge- pensionneerde vlootofficieren en man schappen tegen 31 Juli zijn opgeroepen om deel te nemen aan de gecombineer de vloot- en luchtoefeningen, die in Au gustus en September gehouden zullen worden. Chamberlain voegde hieraan toe. dat de Koning een revue zal houden over de reservevloot, die 130 schepen om vat op 9 Augustus. PRINS PAUL VAN ZUID-SLAVIË DE VOLGENDE WEEK NAAR LONDEN. Prins Paul van Zuid-Slavië en zijn gemalin prinses Olga zullen de volgen de week een niet officieel bezoek aan den koning en koningin van Engeland brengen en ongeveer vier dagen in En geland verblijven. Zij zullen afscheid nemen van den hertog van Kent, die aan het einde van dit jaar naar Australië vertrekt en voorts zal prins Paul gelegenheid heb ben den Europeeschen toestand met de Britsche ministers te bespreken. „PACT VAN DRIE NADERT ZIJN VOLTOOING", VERKLAART DE „TIMES". De Britsche en Fransche onderhan delaars te Moskou hebben hun onder linge beraadslagingen voortgezet, in afwachting van de nieuwe instructies, welke ieder oogenblik uit Londen en Parijs kunnen worden ontvangen. De „Times" schrijft in dit verband, dat na drie maanden van ononderbro ken pogingen, die den vertegenwoor digers der drie mogendheden vele uren van inspannende discussies hebben ge kost, het drievoudig pact van weder- zijdschen bijstand langzamerhand zijn voltooiing schijnt te naderen. Inzake vele geschilpunten is overeenstemming bereikt en de nog hangende geschillen zijn aanmerkelijk verkleind. Na iedere gedachtenwisseling teekent de struc tuur van het bondgenootschap zich dui delijker af en worden de meeningsver- schillen meer en njeer overbrugd. De volgende Britsch-Fransche stap, zoo be sluit de „Times", zou wel eens op een of andere wijze beslissend kunnen zijn". ITALIË PROTESTEERT TEGEN DEN AFSTAND VAN ALEXAN- DRETTE AAN TURKIJE. De Italiaansche regeering heeft op 10 Juli j.l. de volgende nota tot de Fransche regeering gericht: Uit de pers heeft de Italiaansche re geering vernomen, dat op 23 Juni j.l. tusschen de regeeringen van Frankrijk en Turkije een accoord is tot stand ge komen, waarbij het sandsjak Alexan- drette aan Turkije wordt afgestaan. In zijn hoedanigheid van mandaatsmo- gendheid overeenkomstig het besluit van 25 April 1920 van den oppersten raad der geallieerden, te San Remo bij een, formuleert Italië hierbij zijn volle dige reserve ten aanzien van den in houd van genoemd accoord, dat buiten zijn medeweten en toestemming tot stand is gekomen en dat duidelijk in strijd is met de doeleinden van het man daat en den wil der betrokken bevol kingen. Daar de pers eveneens verklaringen heeft gepubliceerd, die schriftelijk en mondeling door de Fransche regeering en haar minister van buitenlandsche zaken zijn afgelegd, maakt Italië ten aanzien dezer verklaringen overeen komstig voorbehoud. Hoofdpijn, Kiespijn. GESLAAGD. Aan het St. Odulphus Lyceum te Tilburg zijn voor H.B.S. B o.m. ge in de heel arme buurt van het dorp. Ze keek niet 0111 zich heen, terwijl ze het meisje naar huis droeg. Ze gaf geen antwoord op de vragen van de mensen en gaf eindelijk het kind aan de moeder over, die in huilen uitbarst te, toen ze haar dochtertje zag. „Annie zit nog op de landweg", zei Norma toen en ze hoorde zelf, hoe vreemd haar stem klonk. „Ik heb hen aangereden met mijn paard. Ik zal haar gaan halen." Nu pas zag Marietjes moeder, dat 't de juffer van de Beukenhoeve was, die haar kind gebracht had. Maar meteen was Norma alweer weg en vroeg aan een man 0111 mee te gaan en Annie te halen. Toen later de dokter kwam, bleek, dat Annie's been verstuikt was en dat Marietje een hersenschudding had en bovendien veel bloed had verloren door de wond aan haar hoofd. Ze moest versterkende middelen hebben, zei de dokter, maar toen zei Annie's moeder: „Dokter, ik zou alles willen geven, maar waar moet ik geld van daan halen voor versterkende midde len? We hebben het toch al zo arm." Norma, die al die tijd gebleven was, zei niets. Ze dacht er niet eens aan, dat ze nu in zo'n heel arm huis was. Ze vond de moeder van de meisjes heel aardig en ze kreeg een kleur van schaamte, toen Annie zei: „De juffer kon er niets aan doen, moeder, ik week niet vlug genoeg uit!" Toen Norma weer naar huis ging, reed ze heel langzaam en voorzichtig en week voor iedereen uit. Ze vertelde aan haar ouders wat er gebeurd was en toen haar moeder haar een zoen gaf en zei: „O, kindje, wat ben ik blij, dat er niets met jou is gebeurd!" zei Norma: „Ja, moeder, maar die arme kinderen dan? Hun moeder was zo wanhopig en ik schaamde 111e zo en zeze hebben niet eens geld 0111 verster kende middelen te kopen!" Hoe Norma hielp Die avond kwam Norma heel laat nog heneden in haar pyama. Ze bleef aarzelend bij de deur staan en zei: „Vader en moeder, vindt u het goed, als ik morgen vruchten breng aan Ma- rietje. Ik kan er niet van slapen. Stel je voor, dat ze dood was gegaan! Mag ik elke dag iets aan Marietje gaan brengen?" Toen trok mevrouw Erker heek haar dochtertje naar zich toe en zei: „Dal is goed, kindje. We zullen met elkaar zorgen, dat Marietje weer gauw helemaal beter wordt. Pieker er nu maar niet meer over en ga maar lekker slapen". Zo kwam het dat Norma voorlaan elke dag naar de Kerkstraat ging, waar de armste mensen van het hele dorp woonden en daar lekkere vruchten en andere versterkende middelen bracht. En toen Marietje alweer helemaal be ter was, bracht Norma toch nog ge regeld iets lekkers hij haar. Het on geluk had Norma helemaal veranderd. Ze ging 1111 ook naar de andere men sen in het dorp en praatte vriendelijk met iedereen en als er zieken waren, hielp ze door goed eten en bloemen te brengen. Als de mensen uit het dorp haar nu tegenkwamen, terwijl ze een ritje op Marion maakte, groetten ze al van verre en riepen vriendelijk: „Dag juf fer!" en dan wuifde Norma terug en riep: „Dag Klaas, groeten aan je vrouw!" of iets anders, dat hartelijk en aardig was. Huldiging Inspecteur J. v. Hels land. slaagd: P. van Boxtel, A. de Bruin en J. Teunissen, allen te Kaatsheuvel. EEN ZILVEREN POLITIE-INSPEC- TEUR TE KAATSHEUVEL. DE HULDIGING VAN DEN HEER J. Chr. F. VAN HELSLAND. Zaterdagmiddag had in de raadszaal de huldiging plaats van den zilveren politie-inspecteur J. Chr. F. van Hels- land, die den dag herdacht waarop hij voor 25 jaar in dienst bij de gemeente politie werd benoemd. Aanwezig waren hier o.m. burge meester Mallens, de Officier van Ju stitie uit Breda Mr. Deelen, de ge meente-secretaris dhr. M. v. d. Wee, de majoor van de Rijksveldwacht Pe ters, de brigade-commandanten van de Kon. Marechausee te Kaatsheuvel en Waalwijk dhr. v. d. Plas en Rooms, inspecteur Hoeben uit Waalwijk, de hrigadier-tit. van de Rij ksveld wacht v. d. Griendt, de gemeente-politie en vertegenwoordigers van de gemeente diensten. Om vier uur werd de jubilaris met zijn familieleden de zaal binnengeleid. Allereerst sprak burgemeester Mal lens den jubilaris toe. Spreker ving aan met te zeggen, dat hij opzettelijk den wenscli van den jubilaris 0111 dit ju bileum in alle stilte te vieren gedwars boomd had, aangezien hij een ambte naar genoemd mag worden van hooge capaciteiten. Hij stelde het zeer op prijs den Officier van Justitie aanwe zig te zien, waardoor deze blijk gaf van zijn hooge waardeering voor de zen ambtenaar. Dan deed hij een greep uit hel verleden en vond hierbij gele genheid te over, de bijzondere be kwaamheden van den zilveren inspec teur te roemen. Na allereerst Hij de Rijkspolitie werkzaam te zijn geweest ging inspecteur van Helsland op 9 Juli 1914 over naar de gemeente-poli tie te Loonopzand, waarna hij dank zij zijn groote capaciteiten en de bijzon dere correctheid reeds op 1 Januari 1918 tot inspecteur werd benoemd. Zijn voortdurend streven was een zoo goed mogelijke samenwerking met de Rijkspolitie en het aanzien tan zijn corps zoo hoog mogelijk te hou den. Zijn theoretische kennis van het vak was zeer groot en dat deze ge waardeerd werd, blijkt wel uit het feit, dat hij hij herhaling lid was van de examen-commissies voor het polilie- diploma. Zijn persoonlijken omgang met den jubilaris schetste spreker wel heel duidelijk door te zeggen, dat er tus schen twee personen haast geen groo- ter vertrouwen mogelijk is en dat alles wat de inspecteur deed, door hem vol komen kon worden gedekt. Hij was een best politie-man, wars van massa-verbaaltjes, maar eerlijk en rechtvaardig. De burgemeester feliciteerde hem namens het college van B. en W. en den gemeenteraad en bood hem een gouden horloge met inscriptie aan. Namens het gemeente-personeel bood de burgemeester hem een gouden ket ting aan. iMevrouw van Helsland wer den bloemen aangeboden. In keurige bewoordingen wendde vervolgens de Officier van Justitie Mr. Deelen zich tot den inspecteur, als Officier en hoofdbestuurslid van de Koninklijken Nederlandschen Politie honden Vereeniging. De twee voornaamste eigenschap pen voor een politieman aldus spr., zijn tact en betrouwbaarheid, welke hij beide in groote mate bij den jubila ris had aangetroffen. Zijn rapporten waren steeds prima in orde en van de door hem aangebrachte zaken is er nooit een teruggezonden behoeven te worden. Hij noemt den jubilaris een onberispelijk man en een sierraad voor het corps. Hij brengt hem dank voor de goede diensten die hij in dienst van het Nederlandsche politie apparaat heeft verricht, terwijl hij te vens felicitaties over brengt van den voorzitter en de overige bestuursle den van de K.N.P.V. In deze vereeni ging, die den jubilaris evenals den spreker zoo 11a aan het hart ligt hoopt hij hem nog vaak te ontmoeten en hij hoopt, dat het contact dat in den boe zem van de vereeniging reeds langen ijd tusschen spreker en jubilaris be staat nog lange jaren gehandhaafd mag blijven. Als derde spreker feliciteert agent van den Dungen namens het perso neel van de gemeente-politie en biedt hem namens dit corps een prachtige leeslamp aan. De brigade-commandant van de Kon. Marechaussee uit Kaatsheuvel dhr. v. d. Plas spreekt mede namens zijn collega uit Waalwijk dhr. Rooms woorden van lof over den inspecteur en biedt hem als herinnering een wandelstok aan. Namens de Eerste Loonopzandsche Politiehonden Club spreekt de heer v. d. Griendt en offreert een dien plateau. Vervolgens hielden de heeren Pe ters en Hoeben nog een kleine feest- speesch, waarhij zij den inspecteur het beste op zijn verderen levensweg toewenschten en wezen op de pret tige samenwerking. De laatste wees op het feit, dat hij zijn opleiding had ont vangen uit handen van den jubilaris, waarvoor hij hem nu nog hartelijk dank zegt. De inspecteur dankt. I)e lange rij van sprekers is geëin digd en dan voert de jubilaris het woord. Zichtbaar ontroerd, maar toch kalm en steeds beter zich zelf terug vindend wendt hij zich allereerst tol den burgemeester en vraag of de me daille niet een weinig te veel aan een kant belicht werd in de mooie woor den die de burgemeester sprak, want ook van die zijde lieeft hij steeds alle medewerking ondervonden. Hij zegt dal hij nu niet ten volle in staat is 0111 alle sprekers naar belmo ren te bedanken, aangezien de huldi ging hem te veel aangegrepen had. Vooral de aanwezigheid van den Offi cier van Justitie stelde hij zeer op prijs. Hij verklaarde, dat hij in zijn plicht wel eens te kort geschoten zal zijn, maar in ieder geval toch nooit opzettelijk. Toen de burgemeester hier benoemd werd zei men hem: „Nu krijg je een burgemeester, die je niet mee zal vallen, maar een ander merkte op, dat de nieuwe burgemeester het zelfde karakter had als ik". Spreker haalt dit aan 0111 de goede verstandhouding even te demonstree- ren, want die was altijd uitmuntend, Steeds kon hij hij den burgemeester aankloppen, nooit was dezen iets te veel. Zoo'n grootsche huldiging had hij zich niet durven denken, want hij was van meening, dat hij niet zóó hoog aangeschreven stond, maar hij hoopte hierin het bewijs te mogen zien, dat hij steeds rechtvaardig heeft gehandeld, want onrecht heeft hij nooit geduld. Nogmaals dankt hij den burgemeester voor zijn mooie woorden en vraagt dezen zijn dank over te brengen aan den raad der gemeente. Vervolgens richt hij zich tot den Officier. Hij zou ten deze veel kunnen zeggen, maar hij is hiertoe niet in staat omdat het hem teveel aangrijpt. Hij dank hem harelijk voor zijn aan wezigheid en zijn welgemeende felici taties. Steeds heeft hij bijzonder goed met hem kunnen samenwerken. Dan dankt hij het corps gemeente politie voor de welgemeende geluk- wenschen en laat hen in den lof, hem toegezwaaid, deelen. Hij vraagt hen excuus wanneer hij eens minder cor rect of hard geweest en hoopt dat de grondslag door hem gelegd zal die nen om verder op te bouwen. Verder dankt de jubilaris de overige sprekers voor hun mooie woorden en goede wenschen en spreekt de hoop uit niemand die aan deze grootsche huldi ging heeft medegewerkt, en welke hem diep heeft getroffen, te hebben verge ten. Hierna werd de eerewijn geserveerd. GOUDEN BRUILOFT Zaterdag vierde het echtpaar J. Voogd-Nelten in de Marktstraat onder veel belangstelling van geheel Kaats heuvel zijn gouden bruiloft. Onder leiding van de' dames van Gulick was voor de woning een keu rige versiering aangebracht. Om half negen werd een lange stoet van een dozijn auto's gevormld, die begeleid door een groep keurige bruidjes het gouden paar met de'fa milie ter kerke voerde. Om negen uur werd in de parochiekerk St. Jan een H. Mis van dankbaarheid opgedragen, waarna door de bruidjes en andere kinderen uit de buurt een zangaubade gebracht werd. Van de receptie, die van half een tot bijna twee uur ge houden werd. werd een zeer druk ge bruik gemaakt. Des avonds om half acht bracht een muziekcorps onder leiding van den heer P. Bisselink een serenade, waarvoor de oudste zoon van het gouden echtpaar dank bracht. Ron dom de versierde woning bleef gedu rende den geheelen avond een gezel lige drukte heerschen. SLUITING HANDELSAVOND SCHOOL. Dinsdag had in Euphonia de offi- cieele sluiting plaats van de Handels avondschool van de R.K. Midden- standsvereeniging. Door de drukte inet de organisatie van de Kamito was deze sluiting uitgesteld. De Voorzitter van het schoolbe stuur en de R.K. Middenstandsvereeni- ging de heer L. Schraauwers sprak een openingswoord, waarin hij 't nut vali de cursussen naar voren bracht en de geslaagden complimenteerde. Hierna had de uitreiking plaats van de diploma's van de Handelskennis van de Vestigingswet. Het diploma kon worden uitgereikt aan de dames Henda Brekelmans, Rika van Heeswijk, Kaatsheuvel en Maria van Son en Maria Vermeeren1 Loonopzand en de heeren F. Chdvanu, H. v. Dun, J. v. Eewijk, A. v. Heijst, M. Kleingeld, C. Phenicks, C. Sips;; L. J. Verdegen, A. Zijlmans, J. v. Ber- kel, J. Schraauwers, H. Klijndijk en P. Kops Kaatsheuvel en Chr. v. Roóij en B. Vromans Loonopzand. De lei der van den cursus dhr. v. Opstal uit Tilburg sprak hij de uitreiking een toe passelijk woord. Ook de andere leer aren de heeren de Bruin, Kaatsheuvel, erhelst, Tilburg, Br. Vivinus en de Eerw. heer v. <1. Wiel spraken woor den van gelukwensch en aanmoedi ging het geleerde in practijk te bren gen. Besloten werd ten behoeve van de afgewezenen zoo spoedig mogelijk een spoedcursus te openen om dezen de gelegenheid te bieden in October a.s. opnieuw aan het examen deel te ne men. Er bestaat ook voor anderen de gelegenheid om hieraan deel te ne:', men. I)e normale cursus vangt weer in September a.s. aan. AANBESTEDING Ond'er architectuur van den heer A. v. Huiten Jr. te Waalwijk, werd Maan dagavond in den Gildenbond te Kaats-" heuvel voor rekening van de R.K. Coöperatieve Vereeniging Broeder hulp U.A. te 'Kaatsheuvel aanbesteed het houwen van een winkelpand met kelder, magazijn en bovenwoning fé«n Waalwijk, hoek Julianastraat-Station- straat noordzijde. Ingeschreven werd als volgt: J. Hoogendoorn, Waalwijk ƒ23428 Th. de Grauw, Waspik 23662 L. Fitters, Waspik 236(52 W. de Leeuw, Vught ƒ24146 Joh. v. d. Meijs, Waalwijk ƒ24300 A. J. den Teuling, Waalwijk ƒ24480 Gebr. v. d. Aa, Orthen ƒ24500 F. Couwenberg, Waalwijk 24763 C. v. d. Wittenboer, Vught ƒ24900 H. Maas, Waalwijk ƒ25185 G. v. Heesch, Waalwijk 25233 P. de Grauw, Waspik ƒ25275 A. en H. v. Zandbeek, Den Dungen ƒ25300 H. C. v. d. Schans, Vught ƒ25300 A. Spapens, Loonopzand 25890 Gehr. den Teuling, K'heuvel 25970 Gebr. v. d. Hoven, Kaatsheuvel 26290 A. Smits, Heusden 26440 J. W. Nieuwenhuijzen, Sprang 26660 M. A. Kramer, Genderen bij Heusden 26700 G. Merkx, Drunen ƒ26749 Gebr. de Wit, Drunen 26800 A. Hereijgers, Drunen ƒ26800 C. B. Timmermans, Sprang 26837 M. Schapendonk, Drunen 26949 Gehr. Brekelmans, Kaatsheuvel ƒ27000 M. Kleijngeld, Waalwijk 27048 M. Verhagen, Capelle 27500 Gebr. Eijmberts, Schijndel 27362^ Fr. Mutsaers, Loonopzand ƒ27810 P. W. v. Alphen, G'berg 27900 u P. A. Kramer, Heusden 28900 A. P. Kramer, Genderen 28999 C. Vos, Meeuwen ƒ29550 H. M. Kramer, Waalwijk 295810^ Gunning volgens bestek. ABONNEERT U OP DIT BLAD. 'i iiiiiiiM—i alUjd een poeder of cachet van Mijnhardt. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets.genaamd „Mijnhardtjes"2st. 10ct. Doos50ct

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 6