Gemeenteraad Waspik. De politiek van het nieuwe Kabinet Gemengd Nieuws door terugbetaling terug te brengen op 35 millioen voor elk en de open re serves op 20 milioen. Aldus wordt het gezamenlijke kapi taal 70 millioen en zullen de open re serves 40 millioen bedragen. Ook de stille reserves worden op ge lijke hoogte gebracht. Mr. H. A. van Nierop treedt af als directeur der Amsterdamsche Bank. FEEST IN SEPTEMBER TE UTRECHT. Ter eere van Spoorweg-eeuwfeest. Naar het B. en W. voorkomt, be staat er voor de gemeente Utrecht, al leszins aanleiding aan de viering van het honderdjarige spoorwegjubileum in September deel te nemen en tot het welslagen der te houden feestelijkhe den het hare bij te dragen. Niet alleen toch is het feit, dat de hoofdzetel der Nederlandsche Spoorwegen in deze stad is gevestigd voor haar bloei en ontwijikkeling van aanzienlijke betee- kenis geweest, doch bovendien achten B. en W. het in hijet direct belang van de gemeente, dat aan de meer dan 30.000 personen, die tijdens de jubile umfeesten Utrecht zullen bezoeken, zooveel mogelijk wordt geboden om dit bezoek te veraangenamen en hen er toe te bewegen ook des avonds na af loop van de ontvangst door de directie der Nederlandsche Spoorwegen, nog eenigen tijd in deze stad te vertoeven. Dit zou volgens B. en W. op passende wijze kunnen geschieden door het aan brengen van een feestverlichting en het toestaan' van een feestpark op het Vré- denburg. op korten termijn hare zelfstan digheid te hergeven. De Werkloosheid. 3e. Met vermijding van aanzienlijke administratieve uitgaven en van kapitaalsinvestaties van oneco- nomischen aard een krachtige po litiek van werkloosheidsbestrij ding te voeren. Die bestrijding zal geheel beheerscht moeten worden door de gedachte de geleidelijke inschakeling der werkloozen in 't normale bedrijfsleven te bevorde ren. Andere voorzieningen wor den, voorzoover ze tijdelijk aan 't gestelde doel dienstbaar kunnen worden gemaakt, als van aanvul lenden aard beschouwd. Tegen uitwassen bij de steun regeling die remmend werken op de begeerte tot arbeid moet scherp worden gewaakt en waar zulke uitwassen reeds bestaan, zullen ze dienen te verdwijnen. Teneinde den minister van so ciale zaken gelegenheid te schen ken zijn volle aandacht te geven aan wat de hoofdzaak van zijn beleid is, n.l. bestrijding der werk loosheid, zal de afdeeling Volks gezondheid van zijn departement worden overgebracht naar dat van binnenlandsche zaken. De Indische Defensie. 4e. Bij de indiening der begrooting in September a.s. mededeeling te doen van hare voornemens met betrekking tot de versterking der maritieme verdediging van Ne- derlandsch-Indië. De verschillen de denkbeelden dienaangaande worden door eene technisch com missie op hunne militaire betee- kenis en op de financieele gevol gen onderzocht. Andere voornemens. Naast deze vier centrale vraagstuk ken, het regeeringsbeleid rakend, zal het Kabinet de mogelijkheid van uit breiding van de zorg voor de ouden van dagen in overweging nemen, ter wijl het mede onmiddellijke aandacht zal schenken aan de partiëele verbete ring der leerlingenschaal, c.q. verbe tering van de regeling voor de kwee- kelingen met acte. De Regeeringsoerklaring. Donderdagmiddag heeft minister Colijn als leider van het nieuw opge treden kabinet de volgende regeerings- verklaring in de vergadering van de Tweede Kamer afgelegd: Het Kabinet heeft er prijs op ge steld, zoo spoedig doenlijk na zijn op treden, aan de Staten-Generaal mede deeling te doen van de voornemens der regeering met betrekking tot het te volgen beleid. In algemeenen zin stelt de regeering bij de uitvoering van hare taak zich voor oogen, dat de steeds sterker ge worden drang naar centralisatie bij de bestuursvoering in de toekomst met klem moet wor.'en tegengegaan. Veel eer zal voortar i het beleid er op ge richt moeten zijn in wetgeving en be stuur :;ii de bestaande lagere publiek rechtelijke organen een zoo groot mo gelijke taak over te laten of op te dra gen. Voorstellen ter bevordering van dit voornemen zijn in voorbereiding. Bij de bepaling van de taak der overheid en bij die tenuitvoerlegging daarvan dient er nauwkeurig op te worden gelet, dat niet verzuimd wor de een ruim gebruik te maken van de krachten waarover het maatschappe lijk leven nog in zoo ruime mate be schikt. Vier punten. Van onmiddellijk belang voor het regeeringsbeleid zijn de navolgende 'vier onderwerpen le. het financieel beleid van het rijk en 2e. de daarmee samenhangende sa neering van de gemeentefinan- ciën en herstel van de gemeen telijke zelfstandigheid in zeer vele gevallen. 3e. bestrijding der werkloosheid. 4e. versterking der maritieme de fensie van Nederlandsch-Indië. De Financiën. le. Bij het rijk met grooten ernst te streven naar eene zoo dicht mo gelijke benadering van het budge- taire evenwicht bij den gewonen dienst en naar matiging bij de kapitaalsuitgaven waarvan de druk uiteindelijk weer op den ge wonen dienst terugvalt. 2e. Door gewijzigde regelingen aan de z.g. afhankelijke en noodlijden de gemeenten zooveel mogelijk en Het Kabinet doet voor den hier in het kort geschetsten arbeid een beroep op de medewerking der'Staten-Gene raal. Het is er zich volkomen van be wust, dat de moeilijkheden, die het op zijn weg ondervinden zal, talrijk en groot zijn. Nochtans heeft het zijn taak aanvaard in het diepe bewustzijn daar door, in de gegeven omstandigheden, 's lands belang te dienen, daarbij we tend dat de uitkomst ligt bij Hem, die ook over het lot van landen en volken beschikt. Verhooging van vergoeding aan Christelijk Onderwijs. Vrijdagavond kwam de raad der ge meente Waspik onder voorzitterschap van den Edelach'tbaren heer Burge meester P. N. Dekkers in openbare vergadering bijeen. Na opening met gebed deed de voorzitter mededeeling van enkele in gekomen stukken als goedkeuringen raadsbesluiten en enkele processen- verbaal van kasopname. Naar aanleiding van de notulen merkt het lid J. H. Smits op, dat nim mer de rondvraag wordt behandeld. Aangezien juist bij de rondvraag soms interessante dingen aan het licht ko men zag hij gaarne, dat voortaan ook de rondvraag in de notulen werd op genomen. De voorzitter zegt, dat destijds, van wege de uitgebreidheid van de notu len is hepaald om de rondvraag ach terwege te laten, indien de heeren er echter prijs op stellen heeft hij er niets op tegen. De heer Brokx sluit zich bij den heer Smits aan en derhalve wordt be sloten om voortaan ook de rondvraag in de notulen op te nemen. Door de Commissie van Onderzoek, bestaande uit de heeren W. B. Ver- schure, A. P. Verhoeven en M. A. Matheijsen, worden de geloofsbrieven van de nieuwe raadsleden onderzocht en bij monde van het lid Verschure adviseert de commissie om alle leden toe te laten. Aldus wordt besloten. In de Commissie van Onderzoek voor de gemeenterekening en de be grooting en de rekening van het Bur gerlijk Armbestuur worden vervolgens benoemd: G. Zijlmans met 9, M. van Dongen met 10 en J. H. Smits even eens met 10 stemmen. Op het lid W. Pruyssen werden uitgebracht 3, en op Matheijsen 1 stem. Dan komt aan de orde: vaststelling van de vergoeding volgens art. 101 der L.O.-wet. Voor het jaar 1938 was dit hedrag vastgesteld op ƒ6.per leerling. De R.K. Meisjesschool was derhalve een bedrag van 1220.toegewezen. Er is echter slechts ƒ1211.05 gebruikt, zoodat dit laatste bedrag wordt toege kend. De R.K. Jongensschool was 1308.- toegewezen. Slechts 1264.70 was gebruikt, zoodat dit laatste be drag wordt uitbetaald. De Chr. Volksschool had recht op ƒ438.Zij heeft echter 598.uil- gegeven, zoodat het volle bedrag wordt toegekend. Met algemeene stemmen gaat de raad hiermee accoord. Vervolgens stellen B. en W. voor, de vergoeding volgens art. 101 der L.O.-wet voor de Christelijke School te verhoogen met 10.50, zoodat over 1939 dus 16.50 per leerling wordt uitbetaald. De voorzitter deelt mede, dat dit geschiedt op last van den minister, die op verzoek van 't schoolbestuur heeft goed gevonden het bedrag op 16.50 vast te stellen. Dit in verband met hel lage aantal leerlingen en de hooge on derhoudskosten. Het schoolbestuur heeft uit eigen middelen reeds veel uitgegeven voor de noodzakelijke on derhoudskosten en wanneer zij dit be drag niet hoog noodig hadden, zouden zij zich zeker niet tot den minister hebben gericht. De voorzitter zegt ver der nog, dat hij hoopt dit bedrag te vinden, door te verzoeken de extra- uitkeering te verhoogen met 784. (Thans is de extra-bijdrage uit het werkloosheidssubsidiefonds 25000). De heer van Dongen vraagt, waai de voorzitter het hedrag vandaan wil halen, wanneer het niet als extra-bij drage wordt toegekend, waarop de voorzitter antwoordt, dat hij dan zal trachten een geldleening te sluiten en anders, als het niet anders kan, door belastingverhooging. Dhr. v. Dongen denkt, dat daarvoor geen geldleening zal worden verstrekt, terwijl hij verder nog opmerkt, dat 't schoolbestuur vroeger had moeten ko men, dan zou de gemeente tenminste nu niet voor zoo'n groot bedrag ko men te staan. Dhr. Verschure ziet er van komen, dat hel weer op belastingverhooging uitdraait. De voorzitter zegt, dat de raad tegen deze beslissing van den minister in beroep kan gaan bij de Kroon. Daar voor heeft hij juist deze raadsverga dering belegd. Dhr. Verschure kan niet begrijpen, dat het schoolbestuur er van dat geld niet kan komen. Dhr. van Dongen zegt, dat het zijn bedoeling niet is om tegen de beslis sing van den minister in beroep te gaan, maar spreker mag toch wel eenige vragen stellen. Dhr. Zijlmans wil weten over hoe veel jaren dit tekort ontstaan is, waar op de voorzitter antwoordt, dat dit geleidelijk aan is gekomen. Aan het bedrag dat jaarlijks per leerling werd uitbetaald had de school wel genoeg, zoover als het de directe leerlingen- kosten betrof, maar herstellings- en vernieuwingswerkzaamheden konden in geen jaren worden gedaan; zoo doende is er thans een tekort. Dhr. van Dongen zegt, dat er eigen lijk van tekorten geen sprake is. De school heeft slechts een bedrag noodig voor de herstellingswerkzaamheden. Dhr. Zijlmans is van meening, dat wanneer de school nu voor den tijd van 1 jaar 10.50 per leerling extra krijgt, er na verloop van tijd toch weer bijgesprongen zal moeten wor den. De voorzitter is deze meening ech ter niet toegedaan. Tot slot wordt met algemeene stem men besloten niet in beroep te gaan op de uitspraak van den minister, zoo dat de Chr. School een extra-bijdrage van 10.50 per leerling wordt toege kend. Enkele begrotingswijzigingen gaan vervolgens onder den hamer door. Met algemeene stemmen wordt dan besloten om ter gelegenheid van de blijde gebeurtenis in hel Prinselijk ge zin 25 ct. per leerling beschikbaar te stellen voor de lagere scholen en dat bedrag dan aan de schoolhoofden af te dragen. Als laatste agenda-punt stelt de voorzitter aan de orde: verbetering van den weg in Boven. Deze moet n.l. hoognoodig met teer worden bestre ken. Er kan niet meer mee gewacht worden, het moet nog deze maand ge beuren. Hij vraagt den raad goed te vinden, dat de gemeente dit werk laat uitvoeren en daarvoor hoogstens 900 te voteeren. De heer van Dongen denkt, dat de gemeente dit werk zelf wel kan uit voeren, waarbij de heer Brokx zich aansluit. Met algemeene stemmen wordt dan besloten dat de gemeente dit werk zelf uit zal voeren. Bij de rondvraag bepleit de heer Smits wegverbe)tering in Boven, het geen de voorzitter toezegt. Verder wil de heer Brokx weten wat het nieuwe raadhuis met den inventaris heeft ge kost. Hij heeft dit nu reeds verschil lende malen gevraagd. Z.K.H. Prins Bernhard heeft bij de opening van de wereldconferentie van Christenjeugd in het Concertgebouw te Amsterdam een Boodschap van H. M. de Koningin voorgelezen. Z.K.H. Prins Bernhard leest de Koninklijke Boodschap voor. De voorzitter zegt de gegevens bij zich te hebben. Straks zal hij den heer Brokx daarmede in kennis stellen. De heer v. Dongen laat tenslotte nog het licht vallen op het feit, dat er in de gemeente op vele plaatsen mest vaalten langs den weg liggen. Hij be pleit hiervoor een beter toezicht. De voorzitter zegt hem zulks toe en daarna gaat de raad in gesloten zit ting over. Poging tot kerkinbraak. Zondagmorgen in de vroegte ont dekte pastoor Kluytmans var, de parochiekerk »St. Jans Onlhoofding« te Liempde, dat des nachts onbe kend gebleven personen pogingen hebben gedaan om een der kerk deuren open te breken. Aan de achterzijde van het kerkgebouw is de zware deur, die toegang geeft lot de sacristie, met beitels bewerkt, waardoor groote stukken hout van de deur zijn afgeslagen. Alles wijst er op, dat men getracht heeft daal de kerk binnen te dringen, doch het ijzeren beslag aan de binnen zijde van de deur heeft de pogingen van de nachtelijke bezoekers doen mislukken. De marechaussee uit Boxtel, die van het gebeurde op de hoogte werd gesteld, is aanstonds met een uitgebreid onderzoek aan gevangen, dat echter tot dusverre rog niet het gewenschte resultaat heeft opgeleverd en veronderstelt, dat de indringers in hun nachtelijk werk zijn gestoord. Vier gewonden bij Liempde. Op den rijksstraatweg den Bosch- Eindhoven, onder de gemeente Liempde, is Zondagmiddag nabij huize Koewacht een ernstig auto ongeluk gebeurd, waarbij vier per sonen van personen-auto werden gewond. Omstreeks 2 uur passeerde de heer I met zijn echtgenoote, afkomstig uil Zeist en twee kennissen uit Utrecht, per auto op weg naar de w itertentoonstelling te Luik, de gi meente Liempde. Juist op dit moment was er een geweldige regen val, waardoor de autobestuurder het zicht volkomen werd ontnomen. Mede door de gladheid van den weg verloor de heer I. de macht over zijn stuur, waardoor zijn wagen begon te slippen en tegen een boom rechts van den weg terecht kwam. Vervolgens kwam de wagen in een sloot terecht. De autobestuurder lag bewuste loos en hevig bloedend op den weg. Zijn echtgenoote was er niet veel heter afgekomen. Zij had eenige libben gebroken en hoofd en knie- wonden bekomen. De andere inzittenden, een ver loofd paar uit Utrecht, was minder ernstig gekwetst. Behalve schaaf wonden hadden zij eenige diepe snijwonden opgeloopen. Vijf gewonden bij Heerenveen. Te Haskerdijken, bij Heerenveen, is in een gevaarlijke bocht een huuiauto uit Giethoorn, waarin vijf jongelui uit Giethoorn en een uit Gorredijk, die meereed, na een bezoek aan de Leeuwarder kermis, in volle vaart tegen een boom ge reden. De auto werd geheel vernield. De inzittenden liepen allen verwon dingen op. K. Smit en A. Scholten werden met ernstige verwondingen naar het ziekenhuis te Heerenveen vervoerd, waar operatief ingrijpen noodzakelijk bleek. Hun toestand is ernstig. De vier andere gewonden zijn, na voorloopige behandeling, per taxi naar hun woning vervoerd. Ontploffing bij de Geniekazerne te Utrecht. Twee dooden en een gewonde. Dinsdagmiddag omstreeks 12 uur is op het terrein van het fort Vosse- gat achter de Kromhoulkazei ne der genietroepen te Utrecht een blik gevuld met buskruit ontploft, waarbij twee omstanders werden gedood en een gewond. Eenige burgwerklieden in dienst van de genie waren bezig met hel verplaatsen van bussen onlplofbaie stof onder toezicht van een sergeant majoor der genie. Plotseling is daarbij een der bussen tot ontplof fing gekomen. De gevolgen ervan waren vreeselijk. Twee werklieden, de 18-jarige v. d. P. en de ongeveer 30-jarige M wonende te Utrecht, werden doodelijk getroffen. Zij wer den zoo ernstig verminkt, ei at zij onmiddeliijk dood moeien zijn ge weest. Van den sergeant-majoor, die bij de werkzaamheden toezicht had, geraakten de kleeren in brand. Hij vluchtte weg, doch met groote tegen woordigheid van geest hebben andere werklieden, die in de buurt bezig waren, de brandende kleeren ge- bluscht. Hij bleek brandwonden le hebben opgeloopen aan gezicht en armen en is kort daarna naar het hospitaal vervoerd.. Over de oorzaak kon men geen nadere inlichtingen verschaffen. Zij werd toegeschreven aan een on gelukkige samenloop van omstandig heden. Door een locomotor gegrepen en gedood. Maandagmiddag omstreek 5 uur is te Apeldoorn de 53-jarige R. Kuiper, die over de Wormensche- brug overjhet Apeldoorn Dierensche kanaal fietste, aan het einde daarvan gegrepeu door een locomotor, die op het baanvaak van de locaalspoor Apeldoorn— Dieren dat daar langs het Apeldoornsche kanaal loopt, rangeerde. Het uitzicht is er geheel vrij, zoodat het onverklaarbaar is, dat de man den locomotor die slechts geringe snelheid had en bestuurd werd door den rangeerder Donk uit Apeldoorn, niet tijdig heeft gezien. Het slachtoffer was vrijwel op slag dood. Het lijk is naar het ziekenhuis overgebracht. De man laat een in- valide vrouw en 5 kinderen achter, van wie het jongste ongeveer 8 jaar is. De man was bij de werkverschaf fing. Een negerin rechter te New York. Miss Jane Boli, de eerste negerin, die als vrouwelijke rechter te New York is aangesteld, is door burge meester La Guardia beëedigd. Zij is 31 jaar oud en gehuwd met een regeeringsadvocaal, doch zij blijft haar meisjesnaam voeren. Zij zal werkzaam zijn bij de rechtbanken, aldus de Tel., die zich bezighouden met huiselijke dienst betrekkingen en zoowel blanken als kleurlingen zullen voor haar ver schijnen.

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 3