Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Plaatselijke Berichten. op* nze 5N jes. IUT w. s. c. NUMMER 58. WOENSDAG 26 JULI 1939. 62e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven. Ingezonden stukken, gelden, tnz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijsper 3 maanden f 1.25. Franco per post door 't geheele .rijk 1.40. UITGAVE WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. GIRO-No. 50798. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. ;en ijk 5* stus van te 17 ten NS des ak- ede 100. oot ten 10 'V ak- ede 96, .83 de A de 74, 'an >40 de 54, tot [en tie )Ot es- ei- ar. en :c- 75, In de 80 en 0.- iet en er en ;9- a- 81 JAARMARKT TE WAALWIJK OP DONDERDAG 27 JULI 1939. EXAMENS. Voor de Vereeniging ,,St. Anna te 's-Hertogenbosch zijn geëxamineerd en geslaagd: Voor Costumière: N. Pullens. Voor Lingerie: B. Klerks, N. Slaats, L. Jansen, A. v. Spaandonk. Afgewezen geen. Al deze candidaten genoten haar op leiding bij de Dochters van O. L. Vr. van het H. Hart, le Zeine. De heer Jos de Kort Azn. slaagde voor 't examen Engelsche Handels-cor respondentie van de Vereeniging van Leeraren, opleiding: de heer Etman, leeraar H.B.S. Heden slaagde voor het toelatings examen voor het St. Canisius-College te Nijmegen de jongeheer Jac. v. Ha ren, alhier. EEUWIGE PROFESSIE. Zaterdag a.s. op 29 Juli zal in het klooster Mariënburg St. Janssingel te 's-Bosch de Eerw. Zuster Cyrilla (in de wereld Mej. Jo van Veldhoven) al hier hare eeuwige gelofte doen. MONTESSORIE-ONDERWIJS TE WAALWIJK. Ondanks de beangstigende en ener gie doodende tijden, mogen we in Waalwijk nog een mooi idealisme zien, dat zich fier opsteekt boven zoo veel demoralisme rondom ons heen. In de laatste jaren hebben we een achter stand zien inhalen op de meest snelle en verrassende wijze. Het B.L.O. onderwijs mag er zijn. Het geeft de bevrijding op de L.S. die het onderwijs daar ten goede komt, en is een weldaad voor die leerlingen waarvoor het noodig is. Het U.L.O.- onderwijs, schuchter begonnen, vindt reeds zijn uitbreiding, het huishoud- onderwijs met de verschillende daaraan verbonden cursussen zal straks zijn vol ledige ontplooiing krijgen. Een nieuw initiatief wordt weer genomen. Een voorloopig comité heeft zich samenge steld om al het mogelijke te beproeven om tot oprichting eener Montessorie- school te komen, en het College van Burgemeester en Wethouders reikt, door een voorstel aan den Raad de hel pende haïid. Waarlijk twee factoren die de hoop geven, dat een dergelijk mooi onderwijs hier gevestigd wordt. De laatste factor die noodig is om het plan te doen slagen is de belang stelling der ouders. Met Montessorie-onderwijs mag zich in ons land in een meer dan gewone belangstelling verheugen. Dr. Marie Montessorie, de ontwerp ster van dit wetenschappelijk onder- wijs-systeem, vertoeft heden in ons land om leiding te geven aan de ver schillende opleidings-cursussen van leerkrachten. Door haar op psychologi sche basis ontworpen leermiddelen, aangeboden op het tijdstip waarop de kleuter er zich het meest door voelt getrokken, weet zij het kind op zooda nige wijze alzijdig te ontwikkelen, dat een verdere opbouw op de meest een voudige wijze doeltreffend kan ge schieden. Deze alzijdige ontwikkeling op de meest vreugdevolle wijze opge daan, zal het kind een voorsprong ge ven om in de huidige overbevolkte la ger onderwijsklassen, met vrucht te kunnen volgen. In ons blad van Zaterdag komen wij op een en ander nog nader terug. OPHEFFING WATERSCHAPPEN IN DE LANGSTRAAT. Naar wij vernemen hebben Ged. Staten van Noord-Brabant aan de be sturen der Binnen- en Buitenpolders van Waalwijk, Baardwijk en Besoijen doen weten, dat zij voornemens zijn deze waterschappen op te heffen en het grondgebied dezer waterschappen samen te voegen in het verband van één nieuw op te richten waterschap. DE STIKSTERS-SCHOOL. Een der Prov. bladen had van z'n correspondent ter plaatse een bericht omtrent bovenbedoelde school, wat als te doen gebruikelijk weer geheel onjuist is. En nu kunnen wij niet steeds op elk foutief bericht wijzen, want dan zouden we haast niets anders te doen hebben, maar toch meenen we in t algemeen belang deze zaak te moeten rechtzetten. Er werd niet meer of minder gemeld dan dat de regeering heeft doen weten dat geen subsidie voor dit doel wordt verleend. Feit is dat de inspectrice van 't on derwijs en hoogere autoriteiten sympa- thiseeren met het plan en er zeer wel willend tegenover staan, maar dat na tuurlijk afgewacht moet worden of de nieuwe minister van sociale zaken het wetsontwerp betreffende meisjes tot 15 jaar overneemt. Niettemin hebben de betreffende au toriteiten geadviseerd den daartoe noodzakelijken weg te volgen, aange geven door de wet. Aan den gemeenteraad moet. n.l aangevraagd worden een erkenning van 't nut dezer instelling, waarna met deze verklaring de subsidie-aanvraag ten deze kan worden ingediend. Zoo staan de zaken en niet anders. WAALW1JKS BELANG. Feestelijkheden a.s. Zondag. Het programma van a.s. Zondag hebben wij reeds gepubliceerd, zoodal dit bekend geacht mag worden. Toch was 't bestuur van W. B. bij na gehandicapt met haar matinée, door het plotseling ontslag nemen door den directeur van St. Jan, den heer J. Thijs- sen, die daardoor ook het matinée op Zondag a.s. niet meer zou leiden, zoo dat St. Jan onmogelijk kon optreden. Gelukkig is de harmonie St. Crispijn zoo collegiaal geweest om hare zuster- vereeniging en daarmee niet minder ..Waalwijks Belang" van dienst te zijn en zal nu de harmonie St. Crispijn het matinée op a.s. Zondag ten 12J4 uur op de kiosk verzorgen. Des namiddags ten 4 uur heeft op net Raadhuisplein de Rolschaatwed- strijd plaats om prachtige prijzen, ter wijl- ieder deelnemer of deelneemster een prijs ter herinnering ontvangt. De fa. Holtgrefe stelt daarenboven een prachtige geldprijs van 2.50 be schikbaar voor de(n) kampioen hardrij den, terwijl de fa. Speet een paar rol- rolschaatsen uitlooft voor de(n) kam pioen schoonrijden. 't Aantal deelnemers is goed, zoodat het een mooie, interessante wedstrijd zal worden, iets nieuws voor onze ge meente. Ten 6 uur krijgen we de groote gym- nastiek-uitvoering W.G.V.-S.S.S. (hee- ren- en damesafdeeling) op 't plancher op de Markt. Ten 8l/2 uur Groot Concert der So phia's Vereeniging van Loon-op-Zand. Een prachtig programma, een mooie attractie-dag voor onze gemeente, die weer heel wat van de financiën van W. B. vergt. Daarom is t zoo dubbel te betreuren clac teikenjare moet geconstateerd wor den, dat üij de contributie-inning en kele ieden aivallen; dit jaar zelfs eeni- ge oude getrouwen, die van het begin lid waren, t is ons onbegrijpelijk voor die kleine contributie per jaar! intusschen Waalwijks belang zal blijven doen wat mogelijk is in het be lang van Waalwijk, ondanks deze de serteurs! A.s. bondag hoopt zij dat weer te j bewijzen! HARMONIE „SINT JAN". Ontslagname Directeur. De heer J. Thijssen alhier, directeur der harmonie „Sint Jan heeft als zoo danig ontslag genomen, voornamelijk wegens drukke werkzaamheden. Haar de meening van den ijeer I'hijssen vraagt de leiding van een har monie tegenwoordig de volle werk kracht van den directeur en waar hij door zijn andere werkzaamheden niet in staat is zich geheel daaraan te ge ven, meent hij met dit ontslag in het belang van het corps te handelen. Als bestuurslid wil hij gaarne de belangen van de harmonie blijven behartigen. De heer T hijssen is sinds 1924, dus bijna vanaf de oprichting aan de Har monie St. Jan verbonden, waarvan ge durende 13 jaar als directeur en heeft als zoodanig groote verdiensten voor deze vereeniging en voor het muzikale leven in onze plaats gehad. Waar ook de instructeur, de heer M. van Loon uit Loonopzand, wegens ern stige ziekte reeds maandenlang ver hinderd is geweest zijn functie waar te nemen en vooreerst nog niet daartoe in staat zal zijn, is het bestuur direct in onderhandeling getreden over de be noeming van een nieuwen directeur. Hieromtrent zal in een binnenkort te houden ledenvergadering der harmonie nader worden beslist. ZILVEREN DIENST JUBILEUM.^-" De1 chroomleder fabriek ,,Dc' Amstel" alhier telt over enkele dagen zijn zóó- veelste zilveren jubilaris. Op Maandag 7 Augustus a.s. zal het n.l. 25 jaar geleden zijn dat dhr. A. Leijtens-Julie, onder-chef der vlee- zcrij-afdceling bij dit bedrijf in dienst kwam. Het zal ongetwijfeld dezen geachlen jubilaris niet aan blijken van belang stelling en waardeering ontbreken. SCHOOL-EXPOSITIE. B I)e jaarlijksche tentoonstelling van werkstukken vervaardigd in de frö- belklassen en de verschillende Ieer- klassen der ILK. Meisjesschool te voormalig Baardwijk trok j.l. Zater dag en Zondag weer een over-groote belangstelling. Alle bezoekers waren vol lof over de fraaie resultaten die op deze mooie expositie in zoo groote verscheiden heid te bewonderen waren en de waar- deering voor* het uitnemende onder wijs der eerw. zusters was dan ook algemeen. Maandagavond werd in de clubtent de jaarvergadering gehouden van de voetbalclub W.S.C., welke ditmaal een zeer voorname was. De Voorzitter de heer Jac. Spijker man opende met een hartelijk wel komstwoord de vergadering, waarna de secretaris de heer A. Zeckendorf het jaarverslag uitbracht en de heer J. Beerens het financieel verslag. Beide verslagen lokten een hartelijk applaus uit, vooral waar de financiën een vrij gunstig beeld gaven. De heer Jac. Spijkerman, als voor zitter, A. Sassen als vice-voorzitter en J. Beerens hadden hun voornemen te Kennen gegeven als zoodanig te willen aftreden en hun functies aan jongere krachten te willen afstaan. Als voor zitter werd gekozen de heer Jos Ei bers, als vice-voorzitter de heer P. v. Eeten en als penningmeester de heer Jac. van den Brand. Nadat de voorzitter de nieuwe be stuursleden geïnstalleerd had, sprak de nieuwe voorzitter de heer Jos Eibers, een harteijlk woord van dank tot de vergadering, beloofde al z'n krachten te zulien wijden aan de vereeniging en bracht warme hulde aan de afgetreden bestuursleden, speciaal den voorzitter, die deze functie 14 jaren heeft vervuld en enorm veel voor W.S.C. heeft ge daan in elk opzicht. Hij heeft de ver eeniging op peil weten te brengen en te houden. Onder algemeen applaus werd de heer Spijkerman 't eere-voor- zitterschap aangeboden. De heer Spijkerman bracht hiervoor hartelijk dank en gaf eenige behar- tenswaardige wenken aan bestuur en leden. De elftal-commissie zal bestaan uit de heeren: Jac. van den Brand, P. van Eeten en Alfons Roxs en tot commis sarissen werden benoemd de heeren G. Hens, P. van Eeten, Mar. Klijn en G. dc jong. T erecht werd uit de vergadering van verschillende zijden huide en dank ge bracht aan den aftredenden voorzitter, den heer Jac. Spijkerman, die geduren de 14 jaren, waaronder veel moeilijke jaren, de leiding van W.S.C. heeft ge had en dit op bijzonder krachtige wijze. Bij vroegere gelegenheden hebben wij de verdiensten van den scheidenden voorzitter van deze vereeniging naar voren gebracht, volstaan we thans met hem ook onzerzijds hulde en dank te biengen, terwiji wij den nieuwen voor zitter, den heer Jos Eibers, gaarne be groeten ais „de rechte man op de rech te plaats die, naar wij vertrouwen veel zal kunnen bereiken voor de ver eeniging, waarvan hij reeds zooveel ja ren een vooraanstaand lid is. „ONDER ONS" GAAT JUBILEEREN. Oj) het laatst der maand September 1914, in het drukke gewoel der mo bilisatie, waren er in Waalwijk eenige kaartliefhebbcrs die een afzonderlijke gelegenheid zochten om ééns per week het mooie kaartspel: rikken te beoefenen. Een extra lokaal had men destijds niet voor het grijpen, doch ten slotte slaagden zij bij ,den heer A. van der Pluim alhier, waar de club tot haar groote tevredenheid nog steeds gevestigd is. Dc heeren W. v. Heesch, J. v. Hou ten, M. Beerens, J. v. d. Heijden heeft de vereeniging als lid verloren. Eerst genoemde door overlijden, de tweede door vertrek, de derde door het klim men der jaren en de laatste eveneens door overlijden. Thans zijn er nog drie oprichters bij de club n.l. de heeren A. Pulles-v. Gerven, A. v. d. Pluim en Theo Fes- ten die nog steeds met volle ambitie 's Zaterdagsavond present zijn. Door toetreden van nieuwe leden is de vereeniging op hetzelfde peil ge bleven, zoodat er alle reden bestaat om dit zilveren jubileum in Septem ber op feestelijke wijze te herdenken. NIEUWE KAARTCLUB. Opgericht is een nieuwe kaartclub genaamd „Houtere Hardsteen" en ge vestigd in café A. v. d. Pluim. ADVERTEERT IN DIT BLAD GOUDEN BRUILOFT. Dinsdagavond werd in de lunchroom der fa. Pulles-Aarts een voorloopige vergadering gehouden tot bespreking van plannen voor de viering der gou den bruiloft van 't echtpaar J. Verhoof- stadt-de Kok, op de Kloosterwerf, welk feit in November a.s. wordt herdacht. Na tal van besprekingen werd beslo ten r.ene algemeene vergadering der buurt te beleggen op Maandag 31 Juli a.s. in ,.ce Twee Kolommen", waar voor persoonlijke uitnoodigingen zul len worden gezonden en waar ezn co mité zal worden gekozen en verdere maatregelen genomen. UITSTAPJE MISSIE-NAAIKRING. De missie-naaikring van de parochie St. Jan heeft 1.1. Dinsdag haar jaar- lijksch uitstapje gemaakt. Ditmaal ging het per auto-car van Mulders-Sars naar Hilversum, waar o.m. de schitterende, moderne K.R.O.-studio werd bezocht, voorts ging het door 't onvolprezen Gooi naar Amsterdam, speciaal Schip hol, waar eenigen tijd aangenaam werd doorgebracht bij 't interessante dalen en vertrekken van tal van internatio nale vliegtuigen. In Amsterdam zelf werd prettig ge winkeld. waarna men zich vereenigde aan een uitstekend en gezellig diner in restaurant „Lido". Een uurtje pleisteren in 't Jaarbeurs restaurant te Utrecht, was 't einde van dezen prettigen dag, die begrijpelijk heel laat eindigde. VACANTIE. Blijkens achterstaande advertentie is het in de week van 29 Juli tot 5 Aug. a.s. vacantie voor de bouwvakarbei ders, zulks ingevolge de landelijke col lectieve arbeidsovereenkomst. De bouwvakpatroons verzoeken hun cliëntèle en leveranciers hiermede re kening te willen houden. VERGADERING FABRIEKS ARBEIDERS. Vrijdagavond komt de R.K. Fabrieks- arbeidersvereeniging St. Willebrordus in ledenvergadering bijeen. De vergadering vangt aan om 8 uur. Het voornaamste agenda-punt is de onlangs doorgevoerde wijziging van het collectief contract. ERNSTIG MOTORONGELUK AAN HET LABBEGAT. 72-jarige man ernstig gewond. Het gevaarlijk kruispunt aan het Labbegat heeft Zondagmiddag weer van zich doen spreken. Dc 23-jarige J. van Praat uit Breda met op de duo zekere Th. Dirks even eens uil Breda, kwam op zijn motor uil de richting Waspik gereden. Zij namen deel aan een sterrit van de Bre- dasche Mortorclub. Op het moment dat zij het Labbe gat wilden passeeren kwam van den Hoogevaartweg een 72-jarige wielrij der aangereden, die voorrang had. Hoogstwaarschijnlijk heeft P. den wielrijder, v. Heijst, te laat opgemerkt want in volle vaart greep hij hem in de flank. De wielrijder werd eenige meters met de motor meegesleurd en bleef ernstig gewond op het wegdek liggen. De motorrijder kwam eveneens ten val, waardoor de bestuurder werd ge wond. v. H. bleek een beenkneuzing en een bloedende hoofdwonde te hebben op- geloopen, terwijl de bestuurder zijn linkerkuitbeen had gescheurd. De duo-rijder kwam met den schrik vrij. Dr. Scherjion verleende de eerste hulp. t De Echo van het Zniden, Waaiwykscbe en Uigslraatsrkr ('unit,

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 5