D-b (N Qt BURGERLIJKE STAND NIEUWS UIT DE Langstraat en Omgeving. KAATSHEUVEL. Motie tegen het Kabinet Colijn. Kabinet-Colijn treedt af. Sport Sport-Varia MA Staatspartij en de S.D.A.P., die z.i. een coalitie voorbereiden, welke zal leiden tot een conflict met Oranje. De woordvoerder van de S.D.A.P., ir. Albarda. achtte het oogenblik geko men voor een Kabinet, gevormd door katholieken, socialisten en vrijzinnig- democraten. In het nieuwe Kabinet had hij weinig vertrouwen en hij oordeelde dat het niet tot het najaar mag aanblij ven. Ook de heer Joekes (v.d.) meende, dat er een andere formatie had moeten komen, en hij had geen vertrouwen, dat dit Kabinet zijn taak zal kunnen vol brengen. Tenslotte sprak nog de heer Wen- delaar, die aan het Kabinet den steun toezegde van de Liberale Staatspartij; ook de heeren Schouten (anti-rev.) en de Geer (chr.-hist.) schaarden zich aan zijn zijde. ONZE EXPORT. Blijkens de officieele cijfers heeft on ze export zich in 1939 tot heden al thans niet slecht ontwikkeld voor wat de hoeveelheid der goederen be treft, maar de prijzen bleven slecht. De uitvoerwaarde van dieren en dierlijke producten steeg van 97 op 106 millioen, maar de uitgevoerde quantiteiten ste gen in verhouding aanmerkelijk méér. De uitvoer van tuinbouwproducten bleef gelijk, 31 millioen gulden. De uitvoer van aardappelmeel en stroo- karton steeg van resp. 40.6 mill, en 106.5 mill, op 45.3 en 113.5 mill.; de prijs van het eerste bleef gelijk, van 't tweede viel de prijs van 6 op 5.1 cent. Dat alles betreft dus land- en tuinbouw producten en wel voor de eerste helft van dit jaar, in vergelijking met de ge lijke helft van 1938. DIPLOMATIEKE DIENST. Bij Kon. besluit van 17 Juli is jhr. mr. E. F. M. J. Michiels van Verduynen met ingang van 16 September benoemd tot Hr. Ms. gezant te Londen en is mr. E. N. van Kleffens in gelijke hoedanig heid benoemd te Bern met ingang van 1 Augustus. DE BLIJDE GEBEURTENIS. Ontheffing van de winkelsluitingswet. De minister van oeconomische zaken heeft in verband met de viering van de te verwachten geboorte van een prins of prinses, burgemeester en wethouders van alle gemeenten gemachtigd, een al dan niet voorwaardelijke ontheffing van de winkelsluitingswet te verleenen ten aanzien van den dag der geboorte, mits deze niet op Zondag valt, en van den daarop volgenden werkdag. De Tweede Kamer heeft Donder dagmiddag ten besluite van het twee- daagsch debat over de algemeene po litiek een einde gemaakt aan het leven van het vijfde Kabinet-Colijn door aan neming van een katholieke motie van afkeuring van den navolgenden inhoud: De Tweede Kamer, overwegen de dat de kabinetsformatie niet heeft geleid tot 't optreden van een kabinet, dat de noodige waar borg biedt voor 'n deugdelijke be hartiging van 's lands belangen in gemeen overleg met de Staten-Ge- neraal, keurt het optreden van dit ka binet af, en gaat over tot de orde van den dag. Deze motie is aangenomen met 55 tegen 27 stemmen. Er voor hebben zich verklaard de katholieke fractie, de soc.- democratische fractie, de vrijz.-demo cratische fractie, de communisten en de christ.-democraten. Er tegen hebben hun stem uitgebracht de anti-rev. frac tie, de chr.-hist. fractie, de liberale fractie, de nat.-soc. en de staatk. geref. Terstond nadat deze beslissing ge vallen was, is de vergadering van de Tweede Kamer verdaagden heeft het kabinet zich beraden, wat thans dien de te geschieden. Veronderstellende, dat er onder de huidige omstandighe den geen aanleiding bestaat om een Ka merontbinding uit te lokken, mocht worden aangenomen, dat het kabinet, gelijk trouwens dr. Colijn aan het slot van zijn rede reeds had doen uitko men, de eenige consequentie zou trek ken. Inderdaad heeft, naar wij vernemen, het kabinet besloten aan H. M. de Ko ningin het ontslag der ministers aan te bieden, hetgeen Vrijdagochtend reeds is geschied. Aangezien een parlementaire meer derheid het aftreden van het kabinet veroorzaakte, ligt het voor de hand, dat thans aan een vertegenwoordiger van de grootste fractie van deze meer derheid, n.l. de Katholieken, opdracht wordt verleend tot vorming van een parlementair kabinet, dat zou steunen op deze meerderheid. In dezen gedach- tengang houdt men er rekening mede in parlementaire kringen, dat H. M. de Koningin, wanneer ten minste de door Haar in te winnen adviezen ook in de ze richting gaan, b.v. aan den Katho lieken fractieleider opdracht zal ver leenen tot vorming van een dergelijk parlementair kabinet. K. N. V. B. JULIANA Nog slechts enkele weken scheiden ons van de naderende competitie en deze zullen door de geel-zwarten benut wor den door het spelen van oefenwedstrij den. Ongetwijfeld wordt daar morgen een goed begin mee gemaakt, want niemand minder dan het volledige reserve-elftal der sympathieke Bossche eerste klasser BW, komt in den Overlaat een bezoek brengen. Hoe zal de uitslag van deze kamp zijn? Hier valt in de gegeven om standigheden niéts van te zeggen. Im mers, beide ploegen hebben een lange rustperiode achter den rug en zijn pas ontwaakt uit hun zomerslaap. Wel kan men er van verzekerd zijn dat beide ploe gen tot het laatste moment zullen vech ten om reeds van het begin af goed voor den dag te komen. Wie zal hier zegevieren? I)e ongetwijfeld hoog opge voerde techniek der reserve eerste klas- sers, of bet prettig aandoend enthousias me der thuisclub? Op al deze vragen wordt Zondag een antwoord gegeven en wij twijfelen er niet aan, of vele sportenthousiasten zullen Zondag a.s. om half drie vergast willen worden op een spannende kamp. SPRANG. N. E. O. Op het voetbalterrein van N.E.O. aan het Oosteinde alhier, heeft Zater dagmiddag een belangrijke wedstrijd plaats voor de Zaterdagmiddagcompe titie van den Brab. Voetbalbond, n.l. de plaatselijke ontmoeting N.E.O. S.D.O. Ongetwijfeld zal voor dezen wedstrijd groote belangstelling bestaan en het belooft een spannende kamp te worden. Wij wagen ons niet aan een voorspelling omtrent den uitslag. De match S.D.O. N.E.O. in het begin van deze competitie eindigde in een overwinning voor N.E.O. De S.D.O.- ers zullen er dus thans zeker alles op zetten om zoo mogelijk revanche te nemen. Voor voetballiefhebbers staat een mooie wedstrijd te wachten. I. V. C. B. HECUno Animo TubantiaGW Na de nederlaag, welke HEC Zondag van GW te slikken heeft gekregen, zal zij bet er morgen wel beter afbrengen. Dan gaat zjj n.l. den strijd aanbinden met Uno Animo en hier zullen de Waal- wijkers dan toch wel een gereede prooi vinden om hun eeuwig verlangen naai de beroemde puntjes te strelen. Ondanks de beide nederlagen maken de schoenmakers nog een aardige kans voor het 2e klasserschap en daarom ver wachten wij dat ze Zondag alle hens aan dek zullen roepen. De twee andere candidaten Tubantia en GW gaan hun kracht met elkaar meten. Beide ploegen geven elkaar wei nig toe, zoodat een gelijk spel de beste oplossing is. Maar met voetbal willen er nog wel eens rare dingen gebeuren, zoo dat afwachten het devies blijft. WAALWIJK. H.E.C.—UNO ANIMO Practisch de laatste kans der Waalwijkers. Zondag a.s. zal bovenstaande ontmoe ting plaats hebben met als inzet de vrij wel laatste kans van HEC, voor het be reiken van de bovenste plaats in deze promotie-competitie. Toen voor enkele weken terug deze wedstrijd moest wor den uitgesteld, stonden de zaken geheel anders. HEC had toen pas één verlies- punt, Uno Aninio vijf. Momenteel zijn de lino-lui met acht verliespunten geheel uitgeschakeld, terwijl HEC met haar vijf verliespunten nog een kleine kans heeft. De geel-zwarten moeten dus dezen wed strijd winnen om niet geheel kansloos te gaan worden, maar of dit zal lukken is een vraag die wij niet geheel durven be antwoorden. De gasten hebben niets meer te verlie zen, HEC echter alles, zelfs haar uitste kende kans op de tweede plaats. Uno Animo zal dus a.s. Zondag met een ge rust vertrouwen den strijd aanbinden, en dat zij dan tot uitstekende prestaties in staat is, heef zij in haar laatste wed strijd in Gemert wel bewezen. Hier im mers wist ze een verdiend gelijk spel te behalen en dit zegt reeds meer dan vol doende over den vorm, waarin de bezoe kers thans schijnen te verkeeren. Het HEC-elftal heeft tot heden nog geen en kele maal geheel op volle toeren ge draaid, al hoewel er in den laatsten wed strijd toch reeds enkele momenten aan wezig waren. Zouden onze jongens nu Zondag a.s. hun zelfvertrouwen weer hebben teruggevonden? De geestdrift en energie is er wel, maar de techniek van haar gewone competitie-wedstrijden is er nog niet. Wat enthousiasme betreft kan Uno Animo haar tegenstander wel verre overtreffen, opgeven is niet haar parool, integendeel, dat hebben de HEC- ers er wel ondervonden in Loonopzand, toen zij een 30 voorsprong nog zagen ingehaald tot een gelijk spel. De wedstrijden tusschen HEC en Uno Animo zijn altijd gespeeld in een feeste lijke sfeer, met afwisselend succes. Dat dit Zondag a.s. niet zal worden onder broken, staat bij voorbaat reeds vast. I)e Uno-lui rekenen het zich tot een eer de Waalwijkers Zondag a.s. practisch geheel uit te schakelen, wat wij niet anders kunnen getuigen als een sportieve daad. Dat HEC zich echter zoo maar niet zal laten overdonderen is Uno Animo wel bekend, en zeker morgen niet, nu onze jongens alles hebben te verliezen. Onze verdediging die nu op zijn sterkst in het veld zal kunnen verschijnen, zal haar partij wel blazen. De groote vraag blijft echter onze voorhoede, die een kleine wijziging heeft ondergaan en naar wij hopen met succes. Daary ook de mogelijkheid niet is uit gesloten dat no. 2 van deze promotie competitie nog zal promoveeren, deze kans is zelfs zeer groot, is deze wedstrijd voor HEC van ontzettend groot belang. Bij een overwinning*bezet HEC reeds de 2e plaats en het zou dan al raar moeten gaan als zij zich daar niet op zou hand haven. Bij een nederlaag is ook practisch deze kans verkeken. Wij zien dus dat deze wedstrijd voor de Waalwijkers nog van zeer veel belang is en wij hopen nu maar dat het- Zondag a.s. in de HEC-ploeg weer eens zal willen vlotten. De geel zwarten hebben tegenover de steeds meer bezoekende publieke belangstelling onzer wedstrijden, nog heel wat goed te maken, immers, een goede normale competitie wedstrijd met die verrassende momenten van ons elftal, hebben wij in deze pro motie-wedstrijden van haar nog niet ge zien. Wij hopen dat weer een groot aan tal toeschouwers deze zeer belangrijke ontmoeting zal komen bijwonen, om ae Waalwijkers aan te moedigen met hun laatste kans, en dat het IIEC-elftal nu eens zal laten zien tot welke uitstekende prestatie zij in staat is. De wedstrijd zal worden geleid door den bekenden IVCB-scheidsrechter A. Duback, en zal aanvangen om 2.30 uur. WIELERSPORT DE RONDE VAN FRANKRIJK. De 15e etappe van de Ronde van Frank rijk was ongetwijfeld de zwaarst?, -««-elke is verreden en prachtig hebben onze Ne derlanders zich op dit moeilijke tn ge vaarlijke parcours staande wj'en te h( u- dcn. Vietto heeft, dank zij het haast I o- venmenschelijk rijden van S. Maes, zijn gele trui kunnen uittrekken, die hij aan den Belg heeft moeten afstaan. Deze etappe werd gewonnen door S. Maes met bijna 3 minuten voorsprong op no. 2 Gallien. Vietto arriveerde als nummer 15 met niet minder dan 17 minuten achterstand. Lambrichts werd 12e en Albert v. Schen- del 22e. Etappe-zege van T. v. Schendel- De op twee na laatste etappe van den Tour de France heeft vreugde en verdriet voor onze ploeg gebracht; vreugde, om dat eindelijk één onzer landgenooten er in slaagde een etappe-overwinning op zijn naam te brengen. Anton v. Schendel n.l., die reeds in vorige etappen twee maal als .tweede was geëindigd, kwam thans te Annecy als eerste aan, waar hij P. Clemens in de sprint de baas was. In deze etappe de derde van Donder dag eindigde Hellemons bovendien nog als achtste. Dat was dus de vreugde, maar het ver driet werd veroorzaakt door Lambrichts, die zijn Woensdag zoo moeizaam her overde vijfde plaats wel definitief ver loren zag gaan; hij zakte n.l. naar de 9e plaats af, wat hoofdzakelijk te wijlen was aan den achterstand, dien hij in de eer ste twee etappes opliep. Deze dag bracht trouw.eus toch veel schommelingen in het algemeen klasse ment teweeg, want behalve Sylveer Maes en Vietto, die zich op de eerste en twee de plaats handhaafden, en de hekken sluiters, behield vrijwel geen renner de plaats (lie hij Woensdag had. M. Clemens maakte een grooten sprong van de elfde tot de vierde plaats, terwijl Archainbaud hevig afzakte en van zesde thans zeven tiende is geworden. Ook Dominions ging erg achteruit; stond hij Woensdag nog 29e, Donderdag nam hij de 40e plaats in. Alb. van Schendel steeg twee plaatsen (Donderdag 14e), De Korver eveneens (29e), Ant. v. Schendel één plaats (39e), terwijl Hellemons zijn 47c plaats behield. WALS NEDERLANDSCH STAYERS KAMPIOEN 1939. Ten aanschouwe van circa 10.000 toe schouwers heeft Wals in het Olympisch Stadion te Amsterdam het Nederlandsch kampioenschap achter motoren gewon nen en heeft hij op overtuigende wijze zijn superioriteit bewezen tegenover zijn mede-candidaten naar de kampioenstrui, van wie Groenewege erg teleurstelde en Bosland, die Zondag in den voorwed strijd met vier ronden achterstand twee de werd, voor een verrassing zorgde door ook nu op de tweede plaats te eindigen. Slaats werd vierde. HET KAAG-FESTIJN TEN EINDE. Kaagweek 1939 behoort tot het verle den! Sportief en zuiver als steeds zijn de wedstrijden gehouden. Geen enkele re- eele wanklank vermocht ook maar eenigszins de stemming te onderbreken, die onder de zeilers zelf heerschte. Het was het grootsche zeilfeest, dat slechts één doel heeft; fieren en ridderlijken open strijd onder kameraadschappelijke nnniiii iiffliM iii verstandhouding! Met recht heeft deze Kaagweek mede geborduurd aan het tra- ditioneele werk, dat de basis aller Kaag- weken vormt; allen voor de zeilsport en.... de zeilsport voor allen! Hoofdprijzen. Bcgcnboogklasse A: 1 Phecda, st. Gerh. Deichman (RZV) 90 punten; 2 Dolfijn, st. K. Vrolijk (Sneek) 73 punten. Olympiojollenklasse: 1 De Glipper, st. I). J. M. Kagchelland (RZV) 91 punten en 2 Zomerweelde, st. J. H. H. de Jong (RZV) 90 punten. 45 M2. kruiserklasse: 1 Blauwe Vogel, st. P. Molenaar (ZZV) 37 punten. Vrijbuitersklasse: 1 Graaf Lumey, st. L. .1. Fonteyn (De Kaag) 59 punten. Noord-Nederlandsche 16 M2 klasse A: 1 Algri, st. J. AI berd a (Sneek) 87 pnt., en 2 Marie, st. M. van Dijk (Hommerts) 80 punten. Noord-Nederlandsche 16 M- klasse B: 1 Beatrix, st. S. de Wolf (Sneek) 80 pnt. 12 M2 Sharpvklasse A: 1 Wieko, st. C. M. H. Nauta (De Kaa) 97 punten; 2 All Weather, st. J. Stap (A'dam) 84 punten. 12-voets jollen-klasse A; 1 Dr. Knock, st. R. Kagchelland (RZV) 100 punten; 2 Ans, st. G. Landsman (ZZV) 100 punten. 12-voetsjollenkIasse B: Repl, st. J. Vol- lebrecht (De Kaag). Aan de vierdaagschc te Nijmegen ne men dit jaar 3786 personen deel. Vorig jaar waren er 4570 deelnemers. Thans zijn er pl.m. 1000 militairen minder. Alle deelnemers(sters) aan den zwem wedstrijd GjedserWarnemundc over de Oostzee, hebben den strijd geslaakt. De bekende Deensche zwemster Jenny Kam- mersgaard heeft den strijd het langst vol gehouden, doch moest tenslotte opgeven. Er stond een hooge zee en het water was zeer koud. Cor Wals is kampioen van de stayers over 100 K.M. Frans Slaats werd vierde op één ronde. De bekende Amerikaansche anto-cou- reur Jenkins, is tijdens een poging om het record 500 K.M. ie verbeteren, ver ongelukt. WAALWIJK. Geboren Brigitte Marietta Cecilia, dv. V. H. J. van Laarhoven-Binder Margaretha Adriana Sebastiana Maria, dv. S. H. J. v. Alphen-de Ruijter Johannes Nico- laas Maria, zv. Chr. F. Litzroth-Loonen. Overleden J. A. Leijtens, weduwnaar van A. M. van Loon, oud 70 jaren, overleden te 's-Hertogenbosch. Huw. aangiften W. M. van Dongen, oud 22 jaren, wo nende te Tilburg en Fa. Ha. G. R. van Ark, oud 21 jaren te Waalwijk. Ingekomen: P. E. van Nispen, van Oud en Nieuw Gastel P. J. M. van Loon, van Nijme gen Aa. H. Qui rijns, van Sprang-Ca- pelle P. J. van Heijst, van Sprang- Capelle J. van Delft, van 's-Gravenha- ge. Vertrokken Wa. Naij\n naar Andel Ca. L. M. van lersel naar Amsterdam Chr. Mar kus naar Sittard J. H. Figee naar Al pen a. d. Rijn Eth. Wagemakers naar Sprang-Capelle La. M. J. A. Langer- mans naar Teteringen. LOON OP ZAND. Van 20 tot en met 27 Juli 1939. Geboren: Bernarda Johanna Wilhelmina, dv. W. J. Uamen en P. G. Oerlemans Jozua, zv. J. de Hollander en N. J. A. Verhoeven Franciscus Maria, zv. W. G. Netten en A. M. Pulles Christiaan Adrianus Pe- tronella Jozef, zv. G. J. P. Schoenmakers en A. M. v. Wezel Johannes Petrus Walterus, zv. C. M. Wijgerde en A. G. Loonen Johanna Wilhelmina Anna, dv. C. A. Wilmont en E. C. v. d. Boom Wilhelmina, dv. W. de Man en W. v. u. Pas Maria Jacoba Wilhelmina, dv. J. J. v. d. Sanden en A. J. Jansen Fran ciscus Leonardus Hubertus, zv. G. J. K1 ijii en J. C. M. Nouwens Catharina Josephina, dv. W. C. Dingemans en M. il. Molenschot Johannes Gijsbertus Maria, zv. P. J. Vloemans en A. W. van Croinvoirt. Overleden: Petrus Cornelis Ligtvoet, oud 14 jaren, zv. Th. Ligtvoet en E. Grootswagers Jacobus Brekelmans, echtgenoot van B. Broeken, oud 81 jaren. Gehuwd: Karei van Es, oud 26 jaren, te Waal wijk en Hendrika Paulina Johanna Maria Knuyver, oud 23 jaren, alhier Anto- nius Adrianus Mutsaerts, oud 35 jaren, te Tilburg en Catharina Anna Maria van Nieuwstad, oud 28 jaren, alhier Wil lem Pieter Joseph van Nieuwstad, oud 29 jaren en Catharina Petronella Jacoba Francisca Leenaarts, oud 24 jaren, bei den wonende alhier. Vertrokken L. Schönfeld naar Rotterdam E. Broeks naar Sprang-Capelle P. W. J. Beerens naar Waalwijk. Ingekomen: T. v. d. Hammer, van Andel J. v. d. Velden, van Waalwijk C. J. P. M. Kleijnenbreugel, van Waalwijk J. W. Derks, van Appeltern J. v. Rijswijk, van Berkel, c.a. J. F. Oerlemans, van Waalwijk E. P. v. Mosselveld, van Tilburg. Gegund. Het bouwen van een autogarage voor rekening van de R.K. Coöperatie ve Vereeniging Broederhulp" is bij onderhandsche aanbesteding gegund aan de heeren Gebr. v. d. Hoven en W. den Tueling alhier. Zilveren Priesterjubileum. Behalve het 40-jarig priesterjubileum van den Hoogeerw. Deken-Pastoor v. d. Brekel in de Parochie St. Jan, viert Kaatsheuvel in 1940 ook het zilveren priesterjubileum van den Zeereerw. heer pastoor F. J. de Klijn van de pa rochie St. Joseph. Ook daar is men met de voorbereiding voor een passen de feestviering begonnen. In verschil lende vergaderingen door de wijken De delegaties van de deelnemende landen aan de wereldconferentie voor de Christelijke jeugd, welke momenteel in Amsterdam wordt gehouden, werden in het Rijksmuseum door de regeering ontvangen, waarbij ex-minister prof. J. R. Slotemaker de Bruine als gastheeroptrad. De minister begroet 'n Algerijn.

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 6