Buitenlandsch Nieuws. NIEUWS UIT DE HET MEISJE UIT DE LUNCHROOM, Langstraat en Omgeving. KAATSHEUVEL. SPRANG—CAPELLE. DANTZ1GS SENAAT BEREID TOT ONDERHANDELEN. Het antwoord, dat de Senaat van Dantzig vanmorgen heeft overhan digd op de Poolsche protestnota van Zaterdag j.I. (de kwestie van de Pool sche douane-inspecteurs in de Vrije Stad), kan, naar Reuter verneemt, niet als een verwerping van de pro test-nota beschouwd worden. Alhoewel de Senaat protesteert te gen de door Polen geuite bedreiging met niet met name genoemde tegen maatregelen, wordt in het antwoord uitdrukking gegeven aan de bereid heid van den Senaat, met Polen over deze kwestie in onderhandeling te treden. DE POOLSCHE DOUANEr-INSPEC- TEURS ZULLEN GEWAPEND WORDEN. De Poolsche douaneinspecteurs aan de grens van Dantzig en Oost Pruisen hebben opdracht gekregen wapens te dragen bij het uitoefenen van hun functie. Dit wordt beschouwd als een teeken dat Polen vastbesloten is niet te wijken voor den druk, wel ke door Dantzig wordt geoefend om deze menschen terug te trekken. Dit is ook tot uitdrukking gekomen in de nota, welke Chodacki, de Pool sche commissaris-generaal te Dant zig, aan den senaat heeft overhandigd en waarin werd gezegd, dat Polen de oeconomische rechten in Dantzig met alle ten dienste staande middelen wil handhaven. Hij voegde hier evenwel aan toe, dat Polen bereid is met Dant zig de zaak in details te bespreken om tot een vreedzame oplossing te ko men. „OORLOG WERD UITGESTELD, WELLICHT VERMEDEN." Op een tuinfeest te Blenheim werd het woord gevoerd door minister Si mon. De oorlog werd uitgesteld, zoo zeide hij, wellicht werd hij geheel vermeden. Deze blijde vacantiegan- gers, die ondanks een jaar van voort durende zorg nog steeds in vrede le ven, danken dien vrede aan hetgeen Chamberlain gedaan heeft, en niets dat sindsdien gebeurd is, mag hen dat doen vergeten. Wanneer Hitier de verzekering, die hij te München gegeven heeft, dat hij geen territoriale wenschen meer had in Europa, gehouden had, zou er een basis van verstandhouding gelegd zijn die de sterkste garantie voor den vre de zou zijn geweest. De politiek, die de Britsche regee ring sindsdien gevoerd heeft, is uitge gaan van het feit, dat Hitier zijn be lofte niet gehouden heeft. Laten wij goeden moed houden, zoo besloot Simon, want met goeden moed en met een koel hoofd zal Engeland deze moeilijkheden te boven komen. DRIEHOEK TOKIO-BERLIJN-ROME. Zal Hiranoema toegeven? Volgens inlichtingen uit betrouw bare bron, alhier uit Tokio ontvangen, zou de z.g. groep der jonge kolonels Berlijn haar eerewoord gegeven heb ben, dat een Duitsch-Italiaansch- Japanscii militair verdrag in uen ruimsieii zin zou woruen toegepast onoauKs ueperKenue voorwaarubii «au nei gematigde kabinet-Hiranoemu. Onder deze omstandigneden kwamen tie voorstanders van een bondgenoot schap ertoe snel te handelen, teneinde de uitwerking van een mogelijk com promis tusscnen Engeland en de ge matigde elementen te Tokio te ver hinderen. Daarom kwamen de mili taire leiders den 2en Augustus j.I. bij een en noodzaakten zij den premier het ontwerp van een militair verdrag voor te leggen aan een conferentie van de vijl voornaamste ministers, terwijl de Japansehe ambassadeur te Berlijn en Rome de Europeescne reac ties peilden. ZESTIG EXECUTIES TE MADRID. Na den moord op Gabaldon. Officieel wordt gemeld, dat zestig personen terechtgesteld zijn in ver band met den onlangs gepleegden moord op den majoor der civiele gar de, Gabaldon, nabij Toledo, op weg naar Talavera. In een officieel communiqué wordt medegedeeld, dat de moordenaars van Gabaldon, hel hoofd der militaire po litie te Madrid, waren gerecruteerd uit de meest sinistere marxistische onderwereld en sociale misdadigers, die den steun hadden van zekere ver borgen communistische en revoluti- onnaire afdeelingen. GERUCHTEN OVER HERVORMING SPAANSCH KABINET. Het gerucht gaat, dal Serrano Su- ner, die bekend is 0111 zijn sympathie voor de „as", door Franco zal worden benoemd tot minister-president van de nieuwe Spaansche regeering. Als tegenwicht zou dan generaal Yague, die naar verluidt tegen een nauwer aansluiting bij de as-mogendheden is, worden benoemd tot minister van bin- nenlandsche zaken of tot secretaris generaal van de phalanx. I11 welingelichte kringen is men van oordeel, dat de herziening van de phalanx een matigenden invloed zal hebben op de heethoofden. Het aantal leden is aanmerkelijk uitgebreid, zoo dat de invloed van het leger is toege nomen. Men meent dat Franco aan de eene zijde het leger tevreden wil stellen door zijn buitenlandsche en aan de andere zijde de phalanx ter wille wil zijn door zijn binnenlandsche politiek. AMERIKA BLIJFT CHINA STEUNEN. In welingelichte kringen wordt ver nomen, dat het ministerie van financiën zich verbonden heeft, zes millioen ons Chineesch zilver te koopen, betaalbaar tegen den koers van den dag van le vering. Op een basis van 35 cent per ons, den huidigen koers, zal de Chinee- sche regeering dus meer dan twee.mil lioen dollar ontvangen. Men is van oordeel, dat dit besluit beteekent, dat de regeering van de Ver- eenigde Staten de politiek van het aan- koopen van Chineesch zilver wil voort zetten, hoewel dit den Chineeschen te genstand tegen Japan aanmoedigt. Koorreis. liet R.K. Par. Zangkoor der pa rochie bi. Joannes Onthoofding maak te Zondag zijn jaarlijks uitstapje. Om zes uur werd met een autocar der firma Mulders-Sars de reis aanvaard. De route liep regelrecht naar Hasselt in België, waar het koor de drie stemmige Mis van Perosi op zeer ver dienstelijke wijze in de Hoofdkerk uil- voerde, terwijl de Hoogeerw. Kan- nunik Hendrikx een sollenmeele H. Mis opdroeg. Na de mis hadden directeur en zangers, bijzonder de solisten v. Nieu- wenhuizen, YVooning en Kamp van alle zijden felicitaties in ontvangst te nemen. Op de Markt werd gepauzeerd en tot slot onder groote belangstelling 11 Russische koorwerk uitgevoerd. Na dit oponthoud werd doorgereden naar Luik en verder door het dal van de Ambleve lot Aywaie. Over Tilft werd de terugreis naar Luik gemaakt, waar de avond op de tentoonstelling werd doorgebracht. Vooral de feeërieke gondelvaart op de Maas was een groote bezienswaardigheid. Volop ge noten werd in den nacht de terugreis gemaakt. Nationale Feestdag. De nationale feestdag werd alhier als overal met veel enthousiastme ge vierd. Nagenoeg van alle huizen wapperde gedurende drie dagen de nationale driekleur, terwijl de School straat en de Peperstraat een zeer kleurige buurtversiering hadden aan gebracht. Maandag 0111 vier uur organiseerde de Eerw. Broeders en Zusters een groote kinderoptocht. Voor het Ge meentehuis zongen de kinderen een paar vaderlandsche liederen en sprak burgemeester Mallens de schooljeugd toe. Met een driewerf hoerra op de jonge prinses werd de serenade be sloten. Aan de scholen volgde een flinke tractatie, - waarvoor een bedrag uit de gemeentekas was beschikbaar gesteld. Een jury bestaande uit den Weleerw. heer Verhoeven, kapelaan, de Eerw. Broeder Victor, Overste der Broeders van Liefde en de heeren P. Bissel^pk, J. Kemmeren en J. Teurlings kende de volgende prijzen toe: Groepen en wagens: 1 Boons-v. d. Dungen; 2 J. Kemmeren; 3 Missie- bond; 4 J. Boelen; 5 J. Teurlings; 6 de voetbalclub jongensschool; 7 P. v. Gastel; 8 J. Mallens. Versierde Glijers: Eereprijs Steen bergen; 1 Pepping; 2 Jo v. Oostrum; 3 M. Kemmeren; 4 v. Wanrooij; 5 de Beunis; 0 H. Sips; 7 v. d. Louw; 8 Damen; 9 J. Oomens. Versierde fietsen: 1 Peters; 2 Trom melen; 3 Mathijsen; 4 Reijnen; 4a D. Mathijsen; 5 Ververs; 5a Vloemans; 6 Beekmans; 6a W. Kemmeren; 7 Put; 8 Damen. Versierde poppenwagens: 1 J. Steen bergen; 2 A. Wagenmakers; 3 Ma thijsen; 4 P. Snoeren; 5 Ria de Jong; 6 J. Pepping. Van acht tot half elf gaven de har- Direct nadat Z. K. H. Prins Bernhard de Jonggeboren Prinses had aangege ven en dus haar naam officieel bekend was, begon men in de versiering op het Damplantsoen te Amsterdam haar naam in Oranje-bloemen neer te zetten. De laatste letter wordt afgemaakt en heeft een hoeratje van het publiek ten gevolge. monieën en de zangvereenigingen op de Markt een groot avondconcert. Achtereenvolgens traden Euphonia, Bel Canto met Mannen-, Dames en Ge mengd koor, de R.K. Zangvereeniging Orova en de harmonie Apollo op. Het ongunstige weer was oorzaak, dat de belangstelling niet was, zooals ze bij dergelijke gelegenheden genoten wordt. Het gemeentehuis was keurig ver sierd en bij avond verlicht, wat zeer veel belangstelling trok. Publieke verkooping. Ten overstaan van Notaris J. van Ham werden Maandagavond in café J. v. Dun bij toeslag verkocht de wo ningen van de erven Jac. Keinmeren- Dingemans in de Berksche Straat al hier voor de som van respectievelijk 1500.en 1370.Eigenaar werd de heer Kemmeren van de Hil. Wegverbetering. Door de firma Vissers uit Drunen is een aanvang gemaakt met de be- klinkering van de Vaartstraat. Het verkeer naar en van de Provinciale WegHoofdstraat wordt thans ge leid door de Mgr. Völkerstraat. ST. JOACHIMSMOER. Volksspelen. Wegens een gebrek aan belangstel ling, zullen de Volksspelen, welke aan vankelijk bepaald waren op Zondag 20 Aug. a.s. geen doorgang kunnen vin den. SPRANG. De blijde tijding van de geboorte eener Prinses werd alhier Zaterdag morgen alom met vreugde begroet; ten ruim 7 uur werd door het luiden van de klokken van den gemeentetoren den inwoners het blijde nieuws bekend ge maakt, waarna binnen enkele oogen- blikken van schier alle huizen de drie kleur wapperde. Het muziekgezelschap „Sirena" uit Vrijhoeve-Capelle maakte des avonds vanaf het Oosteinde alhier een muzi kale wandeling door het dorp naar het gemeentehuis, waarbij de Chr. Gym- nastiekvereeniging „Pro Patria" en vele ingezetenen zich aansloten. Een arbeider van den aannemer T. alhier, die werkzaamheden verricht te aan de woning bewöond door S. al hier, had Dinsdag het ongeluk van het dak te vallen. Met een gebroken been werd hij opgenomen. Dr. Winkelman achtte overbrenging naar het zieken huis noodzakelijk, alwaar hij ter ver pleging is opgenomen. CAPELLE. De postduivenvereeniging „De Luchtvaart" hield j.I. Zondag met jon ge duiven een wedvlucht vanaf Mons (B.), waarbij de eerste duif, welke een gemiddelde snelheid van 1149.73 m. per minuut bereikte, werd geconstateerd om 12.20.41, terwijl de laatste prijswinnen de duif, die met een gemiddelde snel heid van 966.27 m. per minuut vloog, om 12.44.28 werd geconstateerd. Als extra-prijs werd vervlogen een constateur, welke gewonnen werd door J. de Jong, terwijl de gewone prijzen behaald werden door: H. Vos 1, 27, 37 en 45; C. Boeser 2 en 46; J. van Door nik 3, 11 en 51; Adr. Blom 4 en 42; J. CCIlil I ET0M van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch van NORMAN CHARLTON. 24) Heidener werd aangekondigd; de aanwezigheid van den bediende ver hinderde hen verder op het onderwerp door te gaan en onder het eten heerschte er een sombere stilte. On middellijk toen zijn moeder opgestaan en de kamer uitgegaan was, stak Geor ge een sigaret aan. Hij was niet onte vreden over de rol die hij gespeeld had, want hij vond, dat hij zich man nelijker had gedragen dan bij zijn vo rige ontmoetingen met Lilian. Hij had zelfs geen spijt van zijn vurige liefdes verklaring. Hij maakte zich zelf wijs, dat hij een groote daad had verricht en dat een huwelijk met hem de beste weg was om deze dolende ziel in veili ge haven te brengen en te behoeden voor een volledige schipbreuk op den oceaan des levens; hij hoopte dat hij haar dit duidelijk gemaakt had. Het feit, dat zij lachende was weggegaan, schreef hij toe aan de ongewenschte tusschenkomst van zijn moedér. Eén ding schonk hem groote voldoening: Lilian kon herm niet langer met min achting behandelen. Zij was nu im mers in zijn macht! Natuurlijk zou hij die macht niet in haar nadeel gebrui ken, maar langzaam en zeker zou hij haar levensschip in kalme wateren sturen en haar helpen 0111 een ander mensch te worden Met een schok werd hij wakker uit die schoone droomen. Hij keek naar de klok; het was even over negenen. Hij besoot naar het kasteel te wande len en den diadeem aan de gravin te overhandigen; hij was niet gerust, voor hij dit gedaan zou hebben. Hij ging naar boven, naar zijn ka mer, en tot zijn groote ontsteltenis zag hij bij den eersten oogopslag, dat de bewuste lade open was! Een haastige inspectie toonde dat de diadeem was verdwenen. Een wee gevoel kwam over hem, de kamer scheen 0111 hem heen te draaien en hij moest op zijn bed gaan zitten, tot de wereld weer stilstond. Weg! Hij krabbelde over eind en liep zoo snel zijn duizelig hoofd het toeliet, de trappen af. In de salon vond hij zijn moeder. Zij zat kaarsrecht overeind met over elkaar gekruiste armen; de strijdlust fonkelde in haar oogen. Moeder, riep hij, ik ben besto lenEr zijn dieven in huis geweest. Hij hield plotseling op; er was iets in haar houding en in de uitdrukking van haar gezicht, dat hem deed zwij gen. Ja, er zijn dieven in huis, mijn zoon, helaas! Hij staarde haar wezenloos aan. Er is iets uit mijn kamer wegge nomen, zei hij langzaam; weet u daar iets van? Zij keek hem minachtend aan. Bedoel ja lady Harsmore's diadeem? Ja, daar weet ik van. Hebt u hem? Hij slaakte een zucht van verlich ting. Bent u in mijn kamer geweest en hebt u hem weggenomen? Ik had hem weggesloten in mijn la. Ik heb extra sleutels op alle slo ten in het huis. Je zult niet kunnen ontkennen, dat dit nu blijkt een nood zakelijke voorzorgsmaatregel te zijn. Het is onbehoorlijk, dat u een gesloten la opent. Je bent de laatste 0111 te zeggen wat behoorlijk is en niet. Laten we geen ruzie maken. Ver telt u mij liever, of u den diadeem hebt. Dan moet u mij dien onmiddel lijk teruggeven. Mevrouw Hemmings lachte scham per. Aan jou teruggeven? Geen sprake van. Waar hebt u hem gelaten? Dat wil ik je wel vertellen: vei lig opgeborgen in mijn zwarten kof fer. Geeft u mij dan den sleutel van den koffer! Ik denk er niet aan. Dan zal ik hem openbreken. Mevrouw Hemmings stond met een energieke beweging op en liep naar de Ik ben hier de baas in huis en het personeel zal mij gehoorzamen. Geef mij den diadeem; dan zal ik voor goed weggaan. Mijn koffer wordt niet geopend, behalve in tegenwoordigheid van de politie. Morgen zal ik me met hen in verbinding stellen. De onverwachte houding van zijn moeder bracht George geheel van zijn stuk en het kostte hem moeite om woorden te vinden. U weet niet wat u zegt, stamelde hij tenslotte. O ja, dat weet ik best. Jij bent in de macht geraakt van die vrouw. Het net wordt steeds dichter om haar en uit zelfbehoud heeft zij geprobeerd, jou ook in dat net te verstrikken, in de hoop, dat je invloedrijke familie leden haar dan zouden redden. Maar zij heeft buiten mij om gerekend. Wat voor bewijzen hebt u? Bewijzen? Heb ik jou niet in haar gezelschap gezien? Heb ik jou niet gevonden met den gestolen dia deem in je handen? Jij mag den he mel danken dat jij een moeder hebt die minder onnoozel is dan jij en meer wereldwijsheid bezit. Morgen zal zij en haar bende in de gevangenis zitten. Jij bent mijn eenig kind; met al je fouten ben je toch het liefste, wat ik op de wereld heb en ik zal je redden van den ondergang. George ging zitten; zijn moeder meende wat ze zei dat was duide lijk! Hoe kon hij haar in 's hemels naam van dat idee afbrengen? Lilian in de gevangenis! Hij zag haar al bleek en bevend wegvoeren door een paar ruwe politieagenten. Ten koste van alles moest hij haar probeeren te redden Moeder, u mag het niet doen. Zo mag gezondigd hebben, maar ze heeft berouw, ik weet dat ze berouw heeft U kunt niet den moed hebben op deze manier een jong leven te vernietigen. Als je daarmee bedoelt, dat ik haar aan de politie over lever, zal ik dien moed zeker wèl hebben. Moeder, moeder, ik houd van haar! Wilt u mijn hart breken? Mevrouw Hemmings boog zich naar hem toe; haar gezicht was vertrokken van ontsteltenis en opwinding. Houd je van haar? Durf je tegen mij, je moeder, te zeggen, dat je van dat opgedirkte schepsel houdt? Ik dank den hemel, dat die vrouw in mijn handen is gevallen. Hebt u dan geen medelijden? Als u wist aan wat voor verleiding zij heeft blootgestaanDat is toch zeker wel een excuus voor iemand, die in een omgeving van misdaad geboren is. Ze zal je dat wel allemaal voor- gekouwd hebben. Maar ik laat me niet zoo gauw beïnvloeden. Brutale oogen en vleiende manieren hebben geen vat op mij. Ik had direct in de gaten wat voor soort vrouw zij was. George stond op en ging naar zijn moeder toe. Moeder, zei hij ernstig, ais ik u smeek uw voornemens niet uit te voeren, dan zult u mij dat toch zeker niet weigeren. Als u alles wist, zoudt u zeker alles vergeven. Als zij heeft gezondigd, dan is het toch zeker no beler werk 0111 haar weer op de heen te helpen, dan 0111 haar voor goed in de modder te trappen. Ik weet dat u niet meent wat u zegt, u hebt niet nagedacht Ik heb heel goed nagedacht zoo als ik gewoonlijk doe, antwoordde zijn moeder scherp en ik heb een be sluit genomen, dat vast staat. En ie der woord wat je zegt versterkt mij in mijn voornemen. Jij houdt van haar! Jij vertelt mij dat brutaalweg en vraagt mij tegelijkertijd om haar te sparen. Voor wat moet ik haar spa ren? Moet zij vrij rondloopen om jou tot haar eigen peil omlaag te halen? Noem mij maar wreed als je wilt. Ik ben inderdaad wreed genoeg, om mijn eigen zoon te willen reddenJii houdt van haar van deze avonturierster? Van haar houden Mevrouw Hemmings schreeuwde deze woorden haast uit. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 2