HET NIEUWE MINISTERIE Gemengd Nieuws. Prof. Mr. P. S. GERBRANDY (A.-R.) Mr. M. P. L. STEENBERGHE (R.K.) G. BOLKESTEIN (V.-D.) Justitie. Economische Zaken. Onderwijs Kunsten en Wetenschappen Luit.-kol. A. Q. H. DYXHOORN Mr. E. N. VAN KLEFFENS (Vrijz.) Defensie. (Partijloos) Buitenlandsche Zaken. land om, zonder onderscheid van maatschappelijken stand of politieke opinie, getuigenis af te leggen van hun trouw en aanhankelijkheid aan de Koninklijke familie. Iedereen is geluk kig dat deze nieuwe blijde gebeurtenis het Hollandsche volk tot een nog nauwere eenheid heeft samenge smeed. Koningin Wilhelmina, deze won derlijke vrouw, heeft, temidden van de verschrikkingen van den wereld brand de vrede van het moederland en van de overzeesche gewesten met hun 60 millioen inwoners weten te behouden en verzekeren en strekte als eerste de helpende hand uit naar de door den oorlog arm geworden en ont- aarzelden nu geen ogenblik om hun blouses aan de brand op te offeren. Ze wisten wel, wat het betekende, als de hei brandde, met dit droge weer. De brand zou steeds verder gaan en eindelijk de bosrand bereiken. Al de prachtige oude bomen zouden dan verbranden en ook alle dieren, die in het hos waren. Er komt hulp. Ze werkten als razenden door. Ze dachten niet meer aan de hitte en ze waren zelfs vergeten, dat Hein hulp was gaan halen, tot ze plotseling een auto zagen naderen over hel bospad en allemaal mensen op fietsen zagen aankomen. Het hele dorp was door de boodschap van Hein uitgelopen en met grote zandzakken hielpen ze nu allemaal mee het vuur te blussen. Want de brandweer kon hier toch niet helpen, er was nergens water in de buurt. Na twee uur waren de laatste vlam men gedoofd. Een groot stuk hei was helemaal zwart en kaal gebrand. Het was een droevig gezicht, maar het was een geluk, dat de brand niet verder was gegaan en het hos en nog een groot deel van de hei gespaard waren gebleven. In groepjes stonden ze nog na te praten en de jongens moesten precies vertellen, hoe ze de brand gemerkt hadden en hoever het was, toen ze aankwamen. Ze waren de helden van de dag. Bewonderend luisterden de mensen hoe ze met hun blouses vöi zand het vuur geblust hadden. De volgende dag stond er een lang stuk in de krant over de brand en over de dappere zesdeklassers, die gezorgd hadden, dat de brand zich niet verder kon uitbreiden. Het is te begrijpen, dat de jongens toch wel trots waren en dat zelfs hun moeders het niet erg vonden, dat zij een blouse aan het bluswerk hadden opgeofferd. Antwoorden op de raadsels van Zaterdag. 1. Een maarschalk 2. Een pas 3. Ouderdom 4. Op het hoofd 5 Aan „werk" of geplozen touw, om naden van een schip dicht te maken. beringen lijdende Hongaarsche kinde ren. Gedurende haar 41-jarige regeering heeft zij de wereld ontelbare voorbeel den van menschelijke samenwerking en de mogelijkheid van een vreed zame ontwikkeling gegeven. Nu verheugt zich met haar het ge- heele land, en ook wij Hongaren, vooral de groep van de in Holland le vende Hongaren, dat een nieuwe spruit van de Koninklijke familie nieuwe vreugde in het land bracht. WIJZIGING I)ER DIENSTPLICHT WET IN I)E EERSTE KAMER. De Eerste Kamer behandelde enkele wetsontwerpen van eenvoudigen of spoedeischenden aard. Hiertoe be hoorden de wetsontwerpen wijziging van de dienstplichtwet, wijziging en verhooging van de defensiebegrooting voor 1939, onder de wapenen blijven van dienstplichtigen, in werkelijken dienst houden van dienstplichtigen en afwijking van den in art. 1 der tarief- machtigingswet 1934 opgenomen ter mijn. De meeste sprekers konden zich met de wijziging van de dienstplicht ver eenigen, de heeren Van Rappard (lib.) en Kolff (c.h.) echter op „afbetaling". In plaats van of naast de voorgestelde verlenging van den eerste-oefenings- tijd hadden zij liever contingentsver- grooting gezien. De lieer Kolff bepleitte algemeenen dienstplich. Het vrijzinnig-democra- ten-lid dhr. Van Embden verklaarde zich, onder de tegenwoordige omstan digheden met het ontwerp te kunnen vereenigen, doch hij bepleitte bezui niging op andere onderdcelen van de fensie om andere belangen niet in het gedrang te laten komen. De heeren Wiardi Beekman (s.d.) en de Bruyn (r.k.) tenslotte bepleitten een rui mere inschakeling van de Nederland- sche industrie in de defensie-leveran ties. De eerste verklaarde, dat de so ciaal-democraten dit ontwerp als de beste oplossing begroet hebben. Algemeen brachten de sprekers mi nister Van Dijk hulde voor hetgeen hij in het belang van 's lands defensie heeft tot stand gebracht. De heer Van Rappard noemde het votum van de Tweede Kamer onverantwoordelijk, daar men een bekwamen minister in dagen van spanning heeft wegge stuurd. In zijn antwoord verklaarde minis ter Van Dijk o.m., dat in overweging is, liet maximum van de kostwinners vergoeding, dat thans 2.50 gulden per dag bedraagt, te verhoogen. Twee meisjes op Florida ontvoerd. De polite te Bocarlon heeft een gevaarlijk individu gearresteerd, dat vijf dagen geleden twee meisjes ontvoerde en een van haar gedood heeft, omdat hij het vereischte los geld niet krijgen kon. De man had Maandag connectie weten aan te knoopen met twee meisjes, resp. zeventien en negentien jaar oud, die te Miami op een lyceum studeerden. Met allerlei schoone voorspiegelingen en o.a. met de belofte, dat zij filmster zou den worden, had hij de meisjes weten te overreden, een uitstapje met hem te maken, waarvan zij evenwel niet meer terugkeerden. Toen de familieleden van de meisjes geen teeken van leven m er ont vingen, werd de hulp van de politie ingeroepen, die weldra constateerde, dat het een geval van ontvoering betrof. Twee dagen lang heeft men de geheele omgeving afgezocht, totdal men eindelijk in een moeras in de omgeving van Bocailon het lijk van het jongste meisje vond het was met kogels doorzeefd. Kort daarop vond men ook het andere meisje in een stroohut, dicht bij het moeras. Zij had geen letsel bekomen. De politie slaagde er ten slotte in, ook den moordenaar te vinden. Hij heet Jefferson en is 34 jaar oud. De man heeft bekend, de meisjes ontvoerd te hebben met het doel, van de ouders een losgeld te eischen. Twee kinderen vielen van auto. Twee kinderen van den heer P. v. d. A. uit Nijmegen, waren in den laten namiddag ongemerkt op een vrachtauto geklommen, welke naar Eist reed. Ónder Lent, ter hoogte van het Witte Huis, viel hetzeven- jarig jongetje uit den wagen, terwijl iets verderop in haar angst het dertienjarige zusje er uit sprong. In hoogst ernstigen toestand zijn de beide kinderen per ziekenauto naar het ziekenhuis te Nijmegen vervoerd het jongelje had zware inwendige kneuzingen bekomen,het meisje een zware hersenschudding en beenverwondingen. De toestand van beide kinderen blijft intusschen nog steeds zorgwekkend. Vluchtelingenleed. Honger dorst en geen geld. Met het onder de vlag van Panama varende schip «Parita», zijn gister avond 500 Joodsche vluchtelingen te Smyrna aangekomen, die, uitgeput door honger en dorst, zich in een kritieken toestand bevinden. Het zijn meest Tsjechen, zij hebben geen eten, geen water en geen brandstof en de machines moeten in het on- gereede zijn geraakt. De Turksche autoriteiten weigeren de vluchtelingen toe te laten. Het schip kan evenmin naar Constanza terugkeoren, waar da opvarende aan boord zijn gegaan, voordat geld is ontvangen voor het herstelwerk, brandstof en andere benoodigd- heden. ABONNEERT U OP DIT BLAD. Trambotsing te Brussel. Tien personen, o.w een Nederlander gewond. Woensdag had op de Kunstlaan te Brussel een hevige trambotsing plaats, waarbij drie personen ernstig en een zevental licht gewond wer den. Onder de zwaargewonden is ook een te St. Pietersleeuw in Bel gisch Brabant wonende Nederlander Evert Hekker. Een tram rij tuig van lijn 40 was juist den Leuvenschen weg opge reden, toen uit verschillenden rich tingen op de Kunstlaan twee trams aan kwamen rijden, die elkaar moesten passeeren. Men vermoedt, dat de wis-elinslallatie van lijn 40 niet goed gewerkt heeft. "In ieder geval reed de eene tram het spoor van lijn 40 op. Het heftig remmen der bestuurders kon een botsing niet vermijden. Twee passagiers op het voorbalon van de eene tram die het ongeluk zagen aankomen,sprongen op den grond en kwamen daarbij op den grond tusschen de beide wagens terecht, waarbij zij ernstig aan de ledematen gewond werden. De heer Hekker, die zich ook op het voorbalcon bevond, werd vooral aan den rechterarm gekwetst. Een der twee eersten is in het ziekenhuisin verpleging gebleven. Treinbotsing in Moravië eischt 42 gewonden. Op het station te Wallachisch Meseritsch (Moravië) zijn twee per sonentreinen op elkaar geloopen Volgens een voorloopige opgave werden hierbij 42 personen gewond, van wie drie zwaar. Omdat hij geen plaatje had. Jeugdig werklooze spiingt te water. Dinsdag was het definitief gedaan met het rijden zonder bel'asling- plaatje. De belastingambtenaren hadden zich reeds in den vroegen ochtend ter controle in stad en lande opgesteld. Ook op het Alexanderplein te Amsterdam speurdez'oonambtenaar naar overtreders, aan zijn argusoog ontsnapte er geen. Een jongeman, een jeugdig werklooze, die zonder plaatje reed, werd verzocht af te stappen. Hij gaf, uiterlijk kalm, aan dit verzoek gehoor, doch toen hij zijn naam had opgegeven, werd het hem plotseling te veel. Hij kreeg het blijkbaar met zijn zenuwen te kwaad, liep van den verbijsterden ambtenaar weg en tot ontzetting van de omstanders rende hij op de Plantage Muidergracht toe en sprong pardoes in het water. Onmiddellijk echter was een agent ter plaatse om den man kalmeerend toe te spreken en hem door hand reiking op den wal te Dekken. De man, die in hoogst opgewonden toe stand verkeerde, werd per ambu lancewagen naar huis gebracht. ADVERTEERT IN DIT BLAD. Op stootblok gebotst. Acht gewondenvan wie drie ernstig. Bij het binnenrijden van het stations-emplacement te Gouda is een motortrein uit Leiden tegen een stootblok gebotst. Hierbij zijn van de veertien reizigers acht gewond, waarvan drie min of meer ernstig. Door nog niet bekende oorzaak gleed de treirrdoor, met het gevolg dat hij met een vaart van circa 25 K.M. tegen het stootblok reed. De passagiers hadden allen hun zitplaatsen reeds verlaten en stonden klaar om uit te stappen. Zij werden allen omver geworpen en kwamen op den grond of tegen de houten opstand in den wagen terecht. Het bleek, dat van de veertien reizigers er acht gewond waren, vier dames, drie heeren en een jongen. Drie gewonden moesten in het zieken huis worden opgenomen. Het zijn de 59-jarige mevr. B. Rollfs-Vermeij te Gouda die een zware hoofdwonde heeft, de 40-jarige mevr. C. Slingerland de Pater te Waddinxveen. gewond aan hoofd en knie en de 45 jarige meubelfabrikant J. P. van Steyn eveneens uit Wad- dinkxveen, die een hersenschudding heeft. Hun toestand is gelukkig niet levensgevaarlijk. De andere gewon den hadden lichte kneuzingen of hoofdwonden. Schilder van ladder gevallen Donderdag omstreeks 10 uur is de 54-jarige schilder F. Collombon van een hoogte van vijf meter van een ladder gestort en vijf minnten later overleden. De heer C. had zich te voren on wel gevoeld en na eenigen tijd gerust te hebben, besteeg hij opnieuw den ladder, welke voor een perceel aan de Paardenstraat stond, waar hij schilderwerk verrichtte. Hij was nog niet geheel boven, toen hij plotseling omlaag viel en zwaar gewond bleef liggen Kort daarop overleed de ongelukkige. Het slacht offer was gehuwd. De Hengelosche vierling. De burgemeester van Hengelo, Mr. J. A. H. J. van der Dussen, heeft een namens H. M. de Koningin verzonden schrijven ontvangen waar in wordt medegedeeld, dat H. M. een gift beschikbaar heef gesteld voor de vierling, die 1 Augustus jl. in het gezin van den heer H. Pijlman is geboren. Verminkt vrouwenlijk in een koffer. Bramenzoekers hebben op den berm van den grooten verkeersweg Amersfoort—Apeldoorn nabij Ter- schuur een afschuwelijke vondst gedaan. Zij stuitten op hun speur tocht door de struiken op een koffer en toen zij deze opende, vonden zij het deerlijk verminkte lichaam van I)r. J. VAN DEN TEMPEL (S.D.A.P.) Sociale Zaken. CH. J. I. M. WELTER (R.K.) Koloniën. Ir. J. W. ALBARDA (S.D.A.P.) Waterstaat. H. VAN BOEYEN (Chr.-H.) Binnenlandsche Zaken. Jhr. Mr. D. J. DE GEER (Chr.-H.) Premier en Financiën.

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 6