BINNENLAND PRESTO PRESTO w HET MEISJE UIT DE LUNCHROOM. SPORT. v vastgelegd door overleg, dat de drie landen eerst zouden plegen tegenover gebeurtenissen, die een bedreiging zouden vormen voor hun gemeen schappelijke belangen. „Wij gaan voort met bomaanslagen." Sean Russell, de vogelvrij ver klaarde leider van I. R. A.,die ver- leden week bevel heeft gekregen, de vereenigde Staten te verlaten, is volgens de Daily Mail», Zondag plotseling opgedoken te Chicago, waar hij zich verscheiden weken schuil gehouden heeft. In een redevoering heeft hij ver. klaard, dat de homaanslagen van het Iersche republikeinsche leger zullen voortduren. Van Engeland kan men slechts met de wapens concessies verkrijgen, üphetoogen- blik zijn in Engeland 500 h 1000 man voor onze actie werkzaam, aldus Sean Russell en zij hebben tot taak de openbare diensten licht, telefoon- en gasbedrijven tot doelwit te kiezen. Op die manier kan een stad de grootste schade worden berokkend zonder men- schenlevens in gevaar te brengen. Wat de Valera en zijn Iersche parlement betreft, zij heulen met den vijand. Doch tegen hen vechten wij niet, wèl tegen de Britten. De bomaanslagen zullen beslist voort duren.» DE DOOP VAN PRINSES IRENE. De Nieuwe Kerk te Amsterdam, het historische gebouw, waar reeds zoo me nige plechtige gebeurtenis in de ge schiedenis van het Huis van Oranje plaats vond, zal binnenkort wederom voor een indrukwekkende plechtigheid dienen. Het ligt namelijk in het voornemen van H.K.H. prinses Juliana en Z.K.H. prins Bernhard, dat de doop van prin ses Irene zoo mogelijk in de maand September in de Nieuwe Kerk zal ge schieden. Wie de doopplechtigheid zal ver richten, is nog niet officieel bekend ge maakt. Het ligt echter voor de hand, dat in de eerste plaats gedacht wordt aan den hofprediker, prof. dr. H. Th. Obbink. De mogelijkheid bestaat, dat prof. Obbink alleen den doop zal toe dienen, terwijl de dooppredikatie door een ander zal worden gehouden. Het schijnt niet uitgesloten te zijn, dat de bekende directeur der A.M.V.J., dr. J. Eijkman, die den laatsten tijd meerma len de gast van het Prinselijk Paar is geweest en ook een voorname rol heeft gespeeld als adviseur van den prins bij de bemoeiingen van Z.K.H. voor de bestrijding der werkloosheid onder de jeugd, zal worden uitgenoodigd de toe spraak te houden. PRINSES JULIANA. Men meldt ons van officieele zijde dat het met den gezondheidstoestand van H.K.H. Prinses Juliana en de jon ge prinses Irene steeds goed blijft gaan. H.K.H. Prinses Juliana heeft Maandag reeds gedurende korten tijd het bed mogen verlaten. DE EERSTE KAMER. Defensie-voorzieningen. Hulde aan minister v. Dijk. De eerste kamer kwam deze week nog eenige dagen bijeen om een aantal kleine ontwerpen en eenige spoedaan- gelegenheden (defensie-voorzieningen af te doen. Natuurlijk werd allereerst in hartelijke bewoordingen de geboorte van Prinses Irene herdacht. De belangrijkste aangelegenheid vormden voorts de wetsontwerpen tot wijziging van de Dienstplichtwet en tot verhooging van de Defensie-begroo ting. Merkwaardig was de verklaring van den principieelen eenzijdigen ont- wapenaar Prof. van Embden (V.D.), dat hij, nu er geen sprake meer was van collectieve veiligheid, aan de ver sterking van de Nederlandsche weer macht zou meewerken omwille van de vitale volksbelangen. De heer van Rap- pard (Lib.) uitte zijn teleurstelling, dat niet onmiddellijk de defensie van Indië krachtig wordt uitgebreid, maar daar toe strekkende voorstellen eerst bij de begrooting van 1940 kunnen worden verwacht. Dat lied werd ook gezongen door den heer Kolff (C.H.), die meen de, dat een volk, dat 100 millioen per jaar uitgeeft aan tabak en vele millioe- nen aan vacantiereizen, bioscopen enz., en dat honderden millioenen onbelegd in de safes heeft liggen, wel tot finan- cieele opoffering in staat is voor den bouw van slagschepen en niet kan vol staan met het zingen van het Wilhel mus. Meer dan een eeuw van vrede en voorspoed heeft ons te zeer gemateria liseerd. Men moet bedenken dat het uit is met het goede leventje, anders ziet het er met onze toekomst duister uit. Minister van Dijk ondervond van al le zijden waardeering en velen spraken er hun leedwezen over uit, dat hij zijn taak niet in het nieuwe kabinet heeft willen voortzetten. Onder dezen was ook de soc.-democraat Dr. Wiardi Beekman, die evenals de heer de Bruin (R.K.) zijn instemming betuigde met de voorgestelde defensie-voorzieningen (o.m. langeren oefentijd), die het mo gelijk maakten, dat de thans onder de wapenen geroepen grenswachters tegen September kunnen worden vervangen. Zij vroegen het scheppen van een ge lijke mogelijkheid voor de mannen der luchtwacht, een betere regeling (ver hooging) der vergoedingen en in het al gemeen een juistere verdeeling der per soonlijke militaire lasten. Anderen be tuigden daarmee instemming. Minister van Dijk had met zijn ver dediging een gemakkelijke taak. Hij zeide niet in te kunnen gaan op de ge- uitte suggestie der invoering van den algemeenen dienstplicht. Of een deel van de opgeroepenen in September in derdaad naar huis zalkun nen gaan iets waarop hij overigens hoopt zal van de internationale omstandigheden c ihangen. De verschillende defensie-ontwer pen werden alle z.h.st. aangenomen, maar de N.S.B.-ers vroegen aanteeke- ning van hun tegenstem. RECORD ZWEEFVLIEGEN. Nienhuis heeft slechts één dag ple zier gehad van zijn Nederlandsch af- standszweefrecord, dat hij met 186 ki lometer op zijn naam bracht door een zweefvlucht van Eindhoven naar Ma- zures, de Fransche Ardennen. Dinsdag heeft namelijk de K.L.M.-vlieger O. Koch, die gedurende zijn vacantie deel neemt aan de Olympische oefeningen van het prestatie-zweefvliegkamp op Welschap bij Eindhoven, door 'n doel- zweefvlucht naar St. Quentin, Frank rijk, een nieuw record van 240 kilome ter gemaakt. VOORLOOPIGE SURSÉANCE VOOR MENDELSSHON CO. I ekort: millioen. De vacantiekamer van de Amster- damsche rechtbank (president mr. J. E. Hoekstra, rechters mr. E. A. M. La- mersen mr. M. C. Bergsma) heeft gis termiddag na zeer langdurige bespre kingen, die van des morgens tot 's mid dags vier uur duurden, beschikt over 't verzoek tot surséance van betaling, dat mr. J. 7 Asser voor de firma Mendels sohn Co. heeft ingediend en ten slot- te S[c surs^ance voorloopig toegekend. Tot bewindvoerders zijn benoemd de heeren mr. M. van Regteren Altena. Allard Pierson en de heer A. W. A. Meijer van de firma Hope Co. Het tekort bedraagt 5.679.583. JAARBEURS TE UTRECHT VAN 5—14 SEPTEMBER A.S. Wederom roept de Kon. Ned. Jaar beurs de zakenmenschen op om naai de Jaarbeurs te Utrecht te gaan. Thans geldt de oproep een najaars- beurs: de een en veertigste jaarbeurs, die van 5 tot en met 14 September wordt gehouden. Deze najaarsbeurs 1939 belooft voor den handel een belangrijke beurs te worden, zoowel wat betreft het aantal deelnemers als de verscheiden heid van keuze. Alle groepen, welke aan de najaars- beiuzen plegen deel te nemen, zullen wederom vertegenwoordigd zijn. Hel algemeene jaarbeursgedeelte bevindt zich in hoofdzaak op de ver diepingen van de uit drie gebouwen bestaande complex jaarbeursgebou wen, in een deel van het parterrege deelte dier gebouwen, in een deel van de nieuwe Beatrixhal en op een ge deelte van het terrein Vredenburg. Als speciale afdeelingen nemen deel: Nedcrlandsch-Indië, een Belgi sche sectie, een Duilsche sectie, een groep Uitvindingen en Voorlichtings diensten. Het agrarische jaarbeursgedeelte bevindt zich in de parterre-zalen van het tweede en derde jaarbeursgebouw, de verbindingshal naar de Beatrixhal, een groot gedeelte van de Beatrixhal, een groot tijdelijk paviljoen en op het terrein Vredenburg. Voorts is aanwe zig 'n stal met stamboekvee, een stal met paarden en een paviljoen voor het pluimvee. Foto genomen door Prins Bernhard. GEEN AFSCHAFFING DER PR OMOTI E-W ED STRIJD EN Het voornaamste onderwerp van de gehouden nfdeelingsvergaderingen van ien K.N.\ .B. Was het voorstel om de pro- moiie- en degradatiewedstrijden af te schaffen en in verband daarmede, het aantal clubs per afdeeling in de lste, 2de en 3de klasse lot 12 uit te breiden. In de vergadering van afdeeling I, waaruit dit voorstel afkomstig is, was er een niet al te groote meerderheid, die zich voor afschaffing uitsprak, in afdee ling II was die meerderheid nog kleiner, terwijl in afdeeling III het voorstel met groote meerderheid verworpen werd. Vorige week werd in afdeeling V het voorstel eveneens verworpen en in af deeling IV heeft men zich niet eens met de zaak ingelaten. Er zal dus in de bonds vergadering, waar uiteindelijk de beslis sing moet vallen, zeker geen meerder heid voor te vinden zijn. WAALWIJK. JULIANA. De tweede oefenwedstrijd der Baard- HET BETERE ZEEPPOEDER VOOR SLECHTS 5 CENT wijkers is geëindigd in een schitterende overwinning der Geel-Zwarten, die kans zagen het volledige reserve-team van de inburgsche eerste klasser LONGA, met 94 te slaan. Ondanks de talrijke doel punten is de strijd tot het einde uiterst spannend gebleven en hebben beide par tijen met vol élan voor de overwinning gestreden. Direct na het beginsignaal loopen de Longanaren hard van stapel en bedreigen dra het doel van Pullens. Het duurt ech ter niet lang of de thuisclub krijgt op het geraffineerde samenspel der bezoe kers vat en de kansen komen thans aan beide zijde. Na ongeveer een kwartier spelen neemt de Geel-Zwarte ploeg del eiding door een prachtige goal van den centervoor. Dit wordt de gasten te machtig en zij pro- beeien den gelijkmaker te forceercn en werkelijk, het gelukt hen ook de uitste kend op dreef zijnde Baardwijk-verdedi ging te passeeren, 11. Verder dan tot hier toe brengen zij het echter niet en met de rust is de stand 3—1 ten gunste van de gasheeren. In de tweede helft draait echter eerst pas de Baardwijksche scöringsmachine op volle toeren en met een aantal schit terende goals werd de score opgevoerd lot 92. De reserve eerste klasser wordt een-dergelijken uitslag te machtig en al les gaat thans werken op den aanval. Inderdaad gelukt liet hen den achter stand eenigszins te verkleinen tot 94, mede dank zij het feit van ongelukkige momenten. De overwinning was ten volle verdiend. Het samenspel vlotte uitstekend en men treuzelde niet het doel tijdig on der vuur te nemen. R.W.B.S.E.T. 6—0. Ook in dezen tweeden oefenwedstrijd heeft RWB zich over alle linies de meer dere getoond en een volkomen verdiende overwinning behaald. Wel speelde SET van „De Echo van het Zuiden Naar het Engelsch van NORMAN CHARLTON. 26) U ziet er vermoeid uit, mevrouw Hemmings, zei ze; ik hoop niet dat u ziek bent, gaat u zitten. De bezoekster liet zich zwaar in 'n stoel neervallen. Ik heb u gevraagd om mij te ont vangen, juffrouw Turner, omdat ik een groot verdriet heb. Ik boef zeker niet uit te leggen wat het is. Ik vermoed dat uw verdriet in verband staat met uw zoon. Ja; het verbaast me niet, dat u dal vermoedt. Het betreft mijn zoon en zijn verhouding tot u. Lilian kreeg een kleur. Ik ben er mij niet van bewust, dat zijn verhouding tot mij u maar de minste ongerustheid heeft te bezor gen. - Mijn zoon heeft alles bekend. Bekend? Ik begrijp niet wat u bedoelt. Ik weet alles. Misschien wilt u dan ook wel zoo vriendelijk zijn om mij op de hoogte le brengen Ik had gehoopt dat u zoudt inzien hoe nutteloos het is, om uw rol vol te houden. Ons gesprek had korter kun nen zijn. Volkomen openhartigheid... Is juist wat ik wensch, viel Li lian haar scherp in de rede. Zoudt u mij willen zeggen, waaraan ik de eer van uw bezoek te danken heb? Mevrouw Hemmings beheerschte zich. (ioed; ik zal u vertellen waarom ik gekomen ben. Gisteravond ontdekte ik in de slaapkamer van mijn zoon den vermisten diadeem van lady Harlsmore. Hij lag in dezelfde doos, die ik in zijn handen gezien hel), on middellijk na zijn onderhoud met u. -Ia, zei Lilian, ik heb die aan zijn hoede toevertrouwd. Dus dat geeft u toch toe. U be gint dus al in te zien dat uitvluchten geen doel hebben. Ga voort met uw verhaal, zei Li lian. Misschien wilt u er om denken, dat mijn tijd en mijn geduld allebei beperkt zijn. Geen van heide zal ik lang in beslag nemen. Nadat ik dit ontdekt had, heb ik natuurlijk om een verkla ring gevraagd, die echter achterwege bleef. Ik deelde daarop mijn zoon mijn besluit mede, den diadeem aan de politie te overhandigen en die be dreiging was voldoende om hem aan het spreken te krijgen. Mijn zoon smeekte mij dit niet te doen en gaf als reden op, dat hij u wilde beschermen. Uw zoon heeft een goed hart, zei Lilian, ondanks zichzelf getroffen door deze laatste mededeeling. van mevrouw Hemmings. Ik meende, vervolgde mevrouw Hemmings dat ik met mijn vrou welijk instinct tot op den bodem van deze duistere zaak doorgedrongen was. Maar ik had mij 1 eel ij k vergist! Ik dacht, dat u en uw medeplichtigen vreezend, dat u spoedig ontdekt zoudt worden, gepoogd hadden mijn on- schuldigen zoon hij de zaak te betrek ken, tcrwille van de bescherming die zijn hooggeplaatste familieleden voor u zouden vormen. Zoo stelde ik mij den gang van zaken voor, maar het bleek dat ik ongelijk had. Ja, volkomen ongelijk. Ik bleef bij mijn besluit naar de politie te gaan. Hij smeekte mij me delijden te hebben, omdat u er in ge slaagd bent zijn genegenheid le win nen. Maar dat maakte me juist nog onverzettelijker. Dat begrijp ik, merkte Lilian op. En toen.,, en toen... kwam de afschuwelijke waarheid voor den dag. Lilian ging rechter zitten. Ver telt u mij die afschuwelijke waarheid alstublieft, vroeg ze. Hij bekende me, dat hij behoor de tot uw bende. Eerst kon ik het niet gelooven, maar hij gaf bewijzen. Hij vertelde mij dat hij bij zijn eerste inbraakpo ging gearresteerd werd in een huis op Seamore Place en alleen de invloed van zijn oom den minister heeft hem uit een vreeselijke situatie kunnen redden. Weet u, waarom hij dat verteld heeft? Alleen maar om mij te bescher men Dat is nobel van hem! - Ja, nobel is hij, nobeler dan de doortrapte misdadigers, die zoo'n on- schuldigen jongen hun gevaarlijk werk laten opknappen. Lilian's gezicht had een opgewekte uitdrukking. Jk zou liet nooit van hem geloofd hebben, mevrouw Hem mings; u geeft me een hoog denk beeld van het karakter van uw zoon. Uw lof strekt hem anders niet tot eer, klonk het smalend. Het moet wel echte liefde zijn dat hij zooveel op het spel zet, zei Li lian zacht, meer tot zichzelf dan tot haar bezoekster. Zc bloosde en een zacht lachje speelde om haar lippen. Het woord liefde in den mond van iemand als u is heiligschennis', verklaarde mevrouw Hemmings min achtend en nu weet u waarom ik hier gekomen ben. Om u te waarschu wen dat de dag nabij is, dat u en al uw medeplichtigen in de gevangenis zult worden opgesloten, als Al mijn medeplichtigen? En wie zijn dat als ik vragen mag? De meeste leden van uw bende ken ik, zei mevrouw Hemmings. Een ervan is uw tante, jufrouw Watt. Arme tante! Dat zou ik nooit van haar gedacht hebben. Verder een man met een ordi nair gezicht, een paardenhandelaar; zijn naam kan ik wel gewaar worden. U bedoelt meneer Warden, ja, die hoort tot de bende. Gaat u voort. De derde is een oude man met een grijze snor. Lilian was verbaasd. Wie kan dat zijn? Hij was bij dat voorval op Sea more Place tegenwoordig. O, u bedoelt mijn vader. Ja na tuurlijk was hij daar. -Ja, dat zal uw vader geweest zijn. Alle drie, u zelf inbegrepen, zul len vóór den nacht gearresteerd wor den, als Toch zeker samen met uw zoon, veronderstel ik? Met die opmerking hoeft u niet op mijn toegevendheid te speculeeren. Ja, mijn zoon ook, hoewel als de waar heid aan het licht kom, wel bewezen zal worden, dat er zwaarder tegen hem gezondigd is, dan dat hij gezon digd heeft. Lilian lachte. Lieve mevrouw Hemmings, deze grap heeft rfu lang genoeg geduurd. Het zal een geweldige opluchting voor u zijn te hooren, dat u het slachtoffer bent van een kolossale vergissing. Uw zoon behoort niet tot een dievenben de, ik zelf, mijn tante en mijn vader evenmin. We zijn een heele respecta bele familie. Gelooft u dat u me voor den mal kunt houden? Maakt u zich daar geen illusies van! Laten we maar een ein de maken aan dit gesprek, nu ik ge zegd heb wat ik te zeggen had. Hoort u me alstublieft aan, zei Lilian. Ik ben erg onverstandig ge weest en voel dat het nu tijd is dat ik de zaak in 't reine breng. Ik kan alleen maar zeggen, even als u, dat mijn tijd en mijn geduld ook beperkt zijn, antwoordde me vrouw Hemmings hits. Maar Lilian liet zich niet van haar stuk brengen. Mijn vader heet Josiah Turner, ging ze kalm voort. U zult zijn naam wel eens gehoord hebben. Neen, Politieberichten lees ik nooit. Maar misschien wel parlements- verslagen. Hij is lid van het Lager huis en heeft den naam nogal gefor tuneerd te zijn. Denkt u, dat zoo iemand lid van een dievenbende is? Waarom was hij dien nacht op Seamore Place? Omdat wij daar wonen; hij was in slaap gevallen. In slaap? Waar? Opop een stoep. Heel in de vroegte? Neen maar... Het was een dwaze grap van mij. Ik was nooit van plan Maar mijn zoon is in dat huis gearresteerd. Ja, dat weet ik, maar Als uw vader het gefortuneerd parlementslid Turner is, dien ik van naam natuurlijk wel ken, hoe moet 't dan dat hij op een stoep slaapt en dat zijn dochter kellnerin is in een lunchroom? Of u heet geen Turner of het is een toevallige overeenkomst van naam. (Wordt vervolgd.) fa*. Twee grootmoeders, twee kleinkinderen. O

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 2