Plaatselijke Berichten. Woensdag 16 Augustus 1939 No. 64 De Echo van het Zuiden Tweede Blad DRUNEN. EXAMENS. Voor het te Eindhoven gehouden examen handenabeid slaagde Mej. Ada 1 Wagemakers alhier. Geslaagde genoot ^Miaar opleiding bij den heer C. J. van Roij a'hier. De heer J. Borken te Loonop- Zand slaagde voor het examen ter ver krijging van het Erkenningsbewijs als Dansleeraar Moderne Dansen bedoeld in artikel 5 van de Koninklijk Goedge keurde Statuten van de Danstechnische Groep van Dansleeraren. Hij genoot zijn opleiding aan de be kende Dansschool van den heer en mevr. v. Kruisselberge te Tilburg. AMBACHTSONDERWIJS IN WAALWIJK Een vergadering ten gemeentehuize. Zooals wij reeds hebben bericht was door den Édelachtbaren heer Burge meester E. C. J. Moonen voor Maan dagmiddag een vergadering uitgeschre ven in zaal 20 ten gemeentehuize, ten einde van gedachten te wisselen over de stichting van een ambachtsschool. De heer J. Tielen, voorzitter van de Vereeniging Ons Ambachtsonderwijs voor Waalwijk en omstreken, was we gens verblijf buitenslands verhinderd. Deze bijeenkomst stond onder presi dium van burgemeester Moonen, ter wijl eveneens aanwezig was, de Zeer- eerw. heer Rector van Riel,, wethou der Smolders, de heeren Chr. Klerkx, H. van Huiten, Fr. van Wees en J. van Dongen. Nadat de voorzitter met een harte lijk woord van welkom deze vergade ring had geopend, zeide hij, dat de plannen welke er reeds bijna 10 jaren bestaan om te komen tot stichting van een ambachtsschool door rector van Riel nieuw leven waren ingeblazen. Rector van Riel was van meening, dat in Waalwijk voor een ambachts school levensvatbaarheid bestond, ter wijl men op het departement thans voor dergelijke plannen gunstiger gestemd is dan voorheen. Rector van Riel zette hierna zijn plan nen uiteen, waaruit bleek, dat het in z n bedoeling lag^ om de bestaande ver eeniging „Ons ambachtsonderwijs voor (Waalwijk en omstreken", die op neu trale leest was geschoeid, om te zetten in een R.K. stichting, aangezien het in zijn bedoeling lag om ook een R.K. Ambachtsschool te stichten, waarop desalniettemin leerlingen van allerlei richting kunnen worden aangenomen. Het praedicaat R.K. is echter noodig om de mogelijkheid te scheppen het on derwijs in een bepaalde richting en sfeer te geven. In verband met de be strijding van de jeugdwerkloosheid wordt de vakopleiding door de regee ring gestimuleerd en spr. ziet hierin een betere kans om ambachtsscholen te stichten dan eenigen tijd geleden. In Boxmeer wordt al een R.K. Am bachtsschool gebouwd, terwijl ook de plannen voor een dergelijke school in Druten reeds in een vergevorderd sta dium verkeeren. Beide plaatsjes zijn kleiner dan Waalwijk en zijn niet zoo zeer een centrum, zoodat spr. van mee- -.^ning is, dat men in Den Haag niet af zijdig zal staan tegenover deze plan nen. Bovendien heeft hij reeds met den inspecteur van het nijverheidsonder wijs, Ir. Hesselveld contact gehad, die, hoewel hij uit den aard der zaak niets kon beloven, het plan toch goed gezind was. Wat betreft de te volgen procedure zegt spr. dat men allereerst aan het ge meentebestuur de z.g. utiliteitsverkla ring moet aanvragen en wanneer deze verleend wordt, kan men zich tot het ministerie wenden om subsidie. De mi nister kan 70 subsidie verleenen, ter wijl de gemeente dan verplicht is om de resteerende 30% bij te dragen. Bovendien geeft hij de bestaande vereeniging in overweging om voortaan niet meer te werken in de richting van een avondambachtsschool hetgeen aan vankelijk in de bedoeling lag, aange zien men in regeeringskringen hier af- keerig tegenover staat. Op een desbetreffende opmerking van den voorzitter, zegt spr., dat er on derwijs zal worden gegeven in timme ren en het metaalvak, terwijl beide vak ken weer onderverdeeld zijn en wel in dien zin, dat in het timmervak ook de meubelmakerij begrepen is en het me taalvak weer is onderverdeeld in grof- smid, bankwerker, electriciën enz. Uit het verder verloop der besprekin- ..V^en blijkt nog, dat de begrooting voor 1 Naschool voor 3i Maart moet worden ediend. besloten wordt dan om de Vereeni ging „Ons Ambachtsonderwijs voor Waalwijk en omstreken" om te zetten in een „R.K. stichting Ons ambachts- onderwijs voor Waalwijk en omstre ken." Het preadicaat R.K. wordt gevoerd om de reeds vermelde reden, terwijl men de vereeniging omzet in een stich ting, aangezien de werkwijze dan ge makkelijker is. De statuten zijn inmid- dels op dezen grondslag veranderd en zullen op een volgende vergadering no tarieel worden goedgekeurd en onder teekend. Het onderwijs zal twee jaren duren en de school zal in ieder opzicht gelijk zijn aan dergelijke scholen^ in Den Bosch en Tilburg. Verder blijkt nog dat het in de bedoeling ligt om wanneer er 'n onze gemeente ambachtsonderwijs zal komen, dit zal worden onderge bracht in een nieuw te bouwen school, welke waarschijnlijk zal komen te lig gen achter de kerk van St. Jan Baptist. Baptist. De voorzitter doet verder nog toe zegging dat het gemeentebestuur van Waalwijk 25.— beschikbaar zal stel len als aanvangskapitaal voor de stich ting. Verder komt men nog overeen, dat zeer binnenkort een tweede vergade ring zal worden gehouden, waarop ook Ir. Hesselveld uitgenoodigd zal wor den. In den loop der vergadering bleek herhaaldelijk, dat men met een en an der spoed wenscht te betrachten, om zoo vlug mogelijk ambachtsonderwijs in onze gemeente te hebben. WETHOUDER SMOLDERS IN DE BLOEMEN. Een zeer druk bezochte receptie. Zondag herdacht wethouder Smol ders den dag waarop hij voor \2x/2 jaar werd gekozen tot wethouder der bedrijven van onze gemeente. De belangstelling voor dit jubileum was zeer groot en reeds in den vroegen ochtend kwamen tal van telegrafische gelukwenschen binnen, terwijl de bloe menmanden met auto's werden aange voerd. Van 12 tot half twee recipieerde de jubilaris en in dezen tijd was het een komen en gaan van personen die ter dezer gelegenheid den koperen wethou der geluk wilden wenschen. Onder de aanwezigen zagen wij: de Zeereerw. heeren pastoors Verhagen en Heezemans, de Weleerw. heeren kapelaans Bult en van Rooij, verschil lende eerw. broeders, de edelachtbare heer burgemeester E. C. J. Moonen, wethouder Eibers, vrijwel alle leden van den gemeenteraad, de heer P. G. van Vliet, directeur der gemeente-be drijven, de heer Th. Bakkers, gemeen te-ontvanger, de directeur van het slachthuis, Drs. Bos, de beide plaatse lijke doctoren Langemeijer en Kolster, de directeur der R.K.H.B.S. Drs. de Vries, de heer H. van Well, voor zitter der R.K. Kiesvereeniging, de heer A. Jansen, namens het Wit-Gele Kruis. Namens het bestuur van Waalwijks Belang waren aanwezig de heeren Jud. Timmermans, H. Hofmans en Norb. v. Loon. Verder gaven nog acte de présence de brigade-commandant der Kon. Ma rechaussee, de heer Rooms, inspecteur Houben, nagenoeg het geheele perso neel van de gemeente-secretarie en ge meente-bedrijven, de heer Fr. Passier, eere-voorzitter van de R.K.W.V., het bestuur der afdeeling Waalwijk van den Ned. R.K. Grafischen Bond, een deputatie van de R.K. Gymnastiekver. W.G.V. S.S.S., bestaande uit de hee ren H. Snijders en A. Duquesnoij, een deputatie van de Veteranen turnclub, n.l. de heeren G. van Oosterum en A. Snijders, de heer P. van Hoof, namens de R.K.V.V. „Hercules", de heer P. v. d. Aa, namens de Brandstoffen-In- koopvereeniging en de heer M. Th. M. v. d. Broek, namens de Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen en ons blad. Al deze officieele personen en nog tal van anderen, feliciteerden den jubi laris en zijn gezin met het heugelijk feit en brachten hun welgemeenden dank voor het vele goede werk, dat de jubilaris in dienst vah de gemeente, het vereenigingsleven en de maatschappij heeft verricht. Om goed één uur marcheerde de har monie St. Crispijn, met voorop het vol tallige bestuur van de R.K.W.V., on der de opwekkende klanken van een pittige marsch naar de Antoniusstraat, om den jubileerenden wethouder, haar voorzitter, een aubade te brengen. Begrijpelijk bracht dit veel volk op de been en het lang niet kleine groepje dat zich rond de woning van den jubi laris had opgesteld om getuige te zijn van het komen en gaan der autoritei ten, groeide aan tot een massale be langstelling. Nadat St. Crispijn, waar de jubilaris, naast zijn tallooze andere functies ook voorzitter van is, voor de woning van den jubilaris haar kunnen had ge presteerd, hield de vice-president van de R.K.W.V. een keurige toespraak. In hartelijke bewoordingen feliciteer de hij wethouder Smolders met dit mooie jubileum, namens de R.K.W.V. en St. Crispijn. Spr. schetste de groote verdiensten die de jubilaris heeft als wethouder en organisatieman. Vol lof was hij over de wijze waarop de jubi- leerende wethouder steeds de belangen die hij te dienen had heeft behartigd. Hij memoreerde het feit, dat de arbei dersbelangen in handen van wethouder Smolders, die voor hen steeds op de bres heeft gestaan, veilig waren. On danks zijn wethouderschap en zijn vele andere functies, aldus spr., is de jubi laris steeds arbeider gebleven en ik ben er van overtuigd, dat dit ook altijd zoo blijven zal. Spr. eindigde met den wensch, dat de jubilaris in volle gezondheid en op rechte waardeering voor zijn arbeid, zijn zilveren jubileum zal mogen vieren. De jubileerende wethouder dankte spr. in een kort hartelijk speechje voor zijn mooie woorden en gaf de verze kering dat hij steeds zijn beste krach ten aan de R.K.W.V. en St. Crispijn, die hem beide zoo na aan het hart lig gen, zal geven. Onder de tientallen bloemenmanden die den jubilaris in ontvangst had te nemen, waren er o.m. van Burgemees ter en Wethouders, het secretarie-per soneel, gemeente-architect, de heer de Hoop en directeur Slachthuis, directeur en personeel gemeentebedrijven, ge- meente-politie-corps, bestuur R. K. W. V., bestuur K.A.V., Harmonie St. Cris pijn, R.K. Grafischen Bond afd. Waal wijk, Bond van Overheidspersoneel „St. Paulus" afd. Waalwijk en perso neel Waalwijksche Stoomdrukkerij An toon Tielen. Telegrafische gelukwenschen waren o.m. ingekomen van 't hoofdbestuur van den Bond van Overheidspersoneel „St. Paulus van Notaris Christ en de fam. Tielen-van Wely, die op vacan- tie was. De huldiging van directeur en personeel der gemeente bedrijven. Zaterdagmiddag had ten kantore der gemeente-bedrijven, in tegenwoordig heid van het personeel de huldiging plaats van wethouder Smolders. Toen omstreeks 1 uur de jubilaris met zijn echtgenoote het kantoor be trad, stond het geheele administratieve en technisch personeel opgesteld en werd de jubileerende wethouder toege sproken door den directeur, dhr. P. G. van Vliet, die hem namens het geheele personeel van harte geluk wenschte. Spr. schetste de groote verdiensten van den wethouder der bedrijven en wees op de bijzonder goede samenwerking. „Het was een lust", aldus spr., om met wethouder Smolders samen te werken. Namens het geheele persone'el bood de directeur hem een prachtige sche merlamp aan, terwijl mevr. Smolders bloemen werden geoffreerd. De jubilaris dankte hierna voor deze treffende huldiging en het geschenk. Bijzonder stelde spr. het op prijs, dat men ook zijn echtgenoote in deze hul diging had betrokken. GOUDEN BRUILOFT A. KROOT-VAN DER VELDE. Drukbezochte receptie en geanimeerd feest. Het weer werkte Maandag mee, toen het echtpaar A. Kroot-v. d. Velde den dag herdacht waarop het voor 50 jaren in het huwelijk was getreden; het zomerzonnetje was gul met zijn gouden stralen en bracht direct de ge- wenschte sfeer. Om goed half negen vertrok vanaf het woonhuis van de jubilarissen aan de 3e Zeine een lange file auto's, waar in naast het gouden echtpaar een zes tiental bruidjes, het feestcomité en tal van familieleden waren gezeten, ter bij woning van de H. Mis van dankbaar heid in de St. Antoniuskerk. Rond 10 uur had zich hier een talrij ke menigte opgesteld en toen de stoet het kerkgebouw verliet, waren de beide oudjes zichtbaar ontroerd over zooveel belangstelling. Vier gardés te paard vormden de eere-wacht, die de auto van het gou den echtpaar vergezelde en onder zeer groote belangstelling langs den gehee- len weg waarvan nagenoeg iedere wo ning de nationale driekleur droeg, trok de stoet naar huis. Naast het feest in huiselijken kring had men van 12 uur tot half twee een druk bezochte receptie belegd, waar o.m. de Zeereerw. heer pastoor Verha gen en de edelachtb. heer burgemeester Moonen acte de présence gaven. De voorzitter van het feestcomité de heer C. G. L. van Huiten, hield hier een korte toespraak en zeide: „Het is mij als Voorzitter der Buurt- commissie een aangename en eervolle taak eenige woorden tot U te mogen richten. Uit naam van ons allen wensch ik U van ganscher harte geluk met Uw gouden bruiloftsfeest. Vijftig jaren zijn voorbijgegaan sinds gij aan het altaar tot man en vrouw vereenigd werd. Aan de beloften toen elkaar gedaan, zijt gij immer trouw ge bleven, één in geloof, hoop en liefde, hebt gij met Gods hulp en Zijn onmis- baren zegen Uw dikwijls zware taak naar best vermogen verricht. Als een blijvende herrinnering aan dit zeldzaam feest, schenk ik U twee leuningstoelen, waartoe de gansche buurt gaarne een bijdrage geschonken heeft. Zij het U vergund nog vele jaren daarin een welverdiende rust te genie ten. Moge ook Uw kinderen, kleinkinde ren, familieleden, vrienden en kennis sen, nog lang van Uw geluk getuigen zijn, zoodat met Gods hulp het diaman ten feest met hen allen gevierd mag worden. Op de vervulling van deze zoo op recht gemeende wenschen drink ik thans met de geheele buurt een glas op Llwe gezondheid, onder den uitroep: „Lang leve het gouden echtpaar Kroot- v. d. Velden"." Een zoon van het gouden echtpaar dankte den heer van Huiten voor zijn mooie woorden en het vele werk dat het feestcomité voor het welslagen van dezen dag verricht had. „Wanneer het vader en moeder gegeven mag zijn" al dus spr., „hun diamanten huwelijksfeest te vieren, hopen wij van harte, dat het zelfde comité op even uitmuntende wij ze de feestelijkheden moge verzorgen. Spr. bood een geschenk aan onder couvert, tot viering van het buurtfeest. Rond 8 uur bracht de harmonie St. Crispijn een serenade. Nadat eenige aardige nummertjes waren gespeeld sprak de voorzitter van het gezelschap wethouder Smolders het jubileerende echtpaar toe, waarbij hij in juiste be woordingen hartelijke gelukwenschen overbracht. Een zoon van het gouden echtpaar dankte voor deze aardige attentie. Het buurtfeest. Voor de kinderen uit de buurt was van 4 uur tot (f uur een heel gezellig kinderfeest georganiseerd, waar onge veer 35 jeugdige feestvierders aanwe zig waren. De ware stemming zat er hier door de goede zorgen van het feestcomité direct in en zoo werd er gefeest dat het een lieve lust was. Het eigenlijk buurtfeest dat, even eens in de zaal van den heer Trompen, om 8 uur aanving, was ook zeer druk bezocht en stemming was er te over. Er werd voorgedragen, gedanst, gé- zongen, gesprongen, gehost en last but not least gegeten en gedronken, zoo ge zellig en zoo heerlijk, dat te spoedig het bekende nachtelijke uurtje was aan gebroken. GOED NIEUWS VOOR DE GE PLAATSTEN IN DE WERK VERSCHAFFING. Reeds gedurende langen tijd bereik te het bestuur van onze gemeente klachten over de werkverschaffing in Sprang-Capelle; het werk zou daar te zwaar zijn. Nadat een nauwkeurig on derzoek was ingesteld bleek, dat inder daad de werkzaamheden in deze werk verschaffing te zwaar waren, doch het was zeer moeilijk hierin verandering te brengen. Verschillende pogingen hier toe aangewend mislukten. Thans echter heeft onze burgemees ter na een persoonlijk onderhoud met den inspecteur der werkverruiming ge daan weten te krijgen, dat de werkloo- zen van Waalwijk in een andere werk verschaffing worden geplaatst, waar zij lichtere werkzaamheden zullen te verrichten hebben. UITSTAPJE HARMONIE ST. CRISPIJN. Gisteren maakte de harmonie St. Crispijn haar jaarlijksch uitstapje, dat deze maal leidde naar Rotterdam. Aan de hand van een keurig pro gramma, dat van bevriende zijde was toegezonden, werd een rondrit door de havens gemaakt, waarna het vlieg veld Waalhaven werd bezichtigd. On der deskundige leiding stak men hier veel wetenswaardigheden op over de verschillende typen vliegtuigen en een en ander dat daarmee in verband staat. Na vervolgens bij HECK den inwen- digen mensch versterkt te hebben be zocht men de uitspanning-„Plaswijck", waar men rustig kon genieten van de heerlijke watersport. Nadat men 's avonds nog een wan deling door de stad had gemaakt, waar bij men o.m. het stadhuis en het nieu we beursgebouw bezichtigde, ging men zeer voldaan over dezen schitterend geslaagden dag huistoe. HARMONIE „ST. JAN'. In de Maandagavond gehouden al- gemeene vergadering der Harmonie „St. Jan" heeft de voorzitter de heer C. Pullens, namens alle leden een har telijk dankwoord gericht tot den heer J. Thijssen (die onlangs als directeur ontslag nam) voor alles wat hij vanaf de oprichting en vooral de laatste 13 jaar als directeur voor de harmonie heeft gedaan. De heer Thijssen gaf gaarne de ver zekering dat hij ook in de toekomst als bestuurslid nog veel voor de harmonie hoopte te kunnen doen. Hierna werd het jaarlijks uitstapje besproken en werd besloten op Zondag 10 September a.s. per autobus naar Amsterdam, Volendam en Marken te gaan. KINDJE DOOD GEVONDEN. Zondagmorgen kwam men in het ge zin van den heer v. H. te voormalig Baardwijk tot de ontstellende ontdek king dat het jongste kind, een jongetje van 4 maanden, dood in zijn bedje lag. Men vond het met het gezicht in het kussen. Mogelijk is de kleine in een stuipaanval gebleven. BOTSING TUSSCHEN WIEL RIJDERS. Dinsdagmiddag wilde een zekere W. O. uit 's-Hertogenbosch de Baard- wijksche straat inrijden, maar aange zien hij zijn dorst een keertje te veel gelescht scheen te hebben, voerde hij deze manouvre uit aan den verkeerden kant van den weg, waardoor hij in botsing kwam met J. K. uit Waalwijk. Beiden tuimelden op den grond en kwamen er met enkele kleerscheuren af. De rijwielen waren echter zwaar beschadigd. De gemeente-politie maakte proces verbaal op. INTERN CONGRES. Op het Intern. Congres voor de Schoen- en Ledcrbranche, 't welk deze week te Zurich plaats vindt, zijn voor Nederland aanwezig de heer W. Don ker Pzn., Rotterdam, Voorzitter van den Ned. Bond van Schoenm. Patr. en Schoenwinkeliersvereenigingen, en de heer J A. Melhado, Redacteur Vakblad „De Schoen". ONS PRINSESJE LOOPT. Blijkens de advertentie in dil blad wordt Vrijdag, Zaterdag, Zondag en Maandag in Musis Sacrum het beken de filmpje „Ons prinsesje loopt" ver toond. De film is geheel in kleuren vervaardigd en demonstreert heel juist het huiselijk geluk van ons prin selijk paar. Voor verdere bijzonderheden ver wijzen wij naar onderstaande adv. Verlenging der algemeen ver bindendverklaring van het Bin dend Besluit in zake Leverings- en Betalingscondities bij Levering van Schoenen. Bij beschikking van den Minister van Economische Zaken van 9 Augustus j.l. Nr. 44290 N., Directie van Handel en Nijverheid, is het Bindend Besluit in zake Leverings- en Betalingscondities bij levering van schoenen opnieuw algemeen verbindend verklaard en wel voor het tijdvak van 10 Augustus 1939 tot en met 31 Juli 1940. Het nieuwe Bindend besluit en de daarbij behoorende leverings- en betalingscondities verschillen op enkele punten van Besluit en Con dities, zooals zij in het tijdvak van 10 Augustus 1938 tot 10 Augustus 1939 hebben gegolden. De tekst van de nieuwe regeling van de leverings- en betalingscon dities in den Nederlandschen schoen hai.del is voor belanghebbenden tegen den kostenden prijs verkrijg baar bij het Secretariaat dei Fede ratie van Nederlandsche Schoenfa brikanten, Willem II straat 47-49, Tilburg. Prijstoeslag voor enkele paren. Teneinde misverstanden te voor komen, wordt er langs dezen weg de aandacht van de belanghebben den op gevestigd, dat, hoewel de bepaling van het nieuwe Bindend Besluit in zake Leverings- en Be- lalingscondities bij Levering van Schoenen betreffende het in reke ning brengen van een verhoogden prijs bij bestelling van enkele paren niet mede algemeen verbindend is verklaaid, desniettemin van kracht blijft de door de Federatie van Nederlandsche Schoenfabrikanten, alsmede door een aantal niet bij de Federatie aangesloten schoenfabri kanten, getroffen regeling, dat bij bestelling van enkele paren, in ver hand met de daaraan verbonden speciale kosten, minstens 10 pCt. van den" gewonen prijs extra in re kening wordt gebracht. De afnemers zullen derhalve, wanneer zij enkele paren bestellen, daarmede rekening moeten blijven houden. St. Willibrord Herdenking in Brabant. Een grootsch spel te Vught, Dank zij de daadwerkelijke steun van cultuurminnende personen als Mevr. v, Lanschot, die er de prach tige tuinen van Kasteel Maurick voor afstond, de burgemeester van Vught, die in alles een doortastende leiding gat en vele anderen, komt »het ge zegende Land« reeds deze week te Vught uit. Het spel »het gezegende Land« is een soort Willibrord-herdenking, dat bij ons zeker moest worden in geschakeld. Ons volk houdt van het tooneel, het speelt zelfgraag, op vele plaatsen van Brabant is men tot beduidende resultaten gekomen. Nu wordt er steeds meer en klem mender de aandacht op gevestigd dat St. Willibrord feitelijk het aller meest apostel van Brabant is geweest tijdens zijn leven. Men versta ons goed. We willen geenszins ontkennen dat hij ook de apostel is van de andere Neder landsche gewesten. Degenen,die ons dit in de schoenen schuiven weten eenvoudig niet waarover het gaat. In zijn hart is hij zelfs op de eerste plaats missionaris der Friezen ge- weest. Slechts de tegenwerking die hij hier de eerste dertig jaar van zijn apostolaat ondervond, de ongunstige omstandigheden onder dit volk, hebben hem al spoedig naar Taxan- drië (Brabant en de Belgische Kem pen) geleid. Hier heeft hij met Gods genade een vruchtbaar apostolaat kunnen uitoefenen en er zijn goede gegevens dat hij feitelijk het gansche volk tot bekeering heeft gebracht. Doch niet alleen dit, hij bracht ook de vele slaven, die er waren tot groolere vrijheid, hij legde de kiem voor een vrije boerenstand en het vrije beroep, hij bracht de verschillende stammen (die door elkander woonden, doch van elkaar afgezonderd leefden) tot elkaar. En zoo is hij ook de grondlegger ge worden van dertolraoantschen socia len en cullureelen opbloei tijdens de middeleeuwen. Als Brabander heb ben wij zooveel aan St. Willibrord te danken, dat wij verplicht zijn dit terdege bewust te worden. Een goed openluchtspel, dat tevens zeergoede historische kwaliteiten bezit zal er gemakkelijker toe bijdragen om dit bewustzijn op te wekken. Temeer kunnen wij diL^ferlrou- wen hebben, daar het ^iel »Het gezegende Land« (de naam zegt het reeds) voornamelijk ook een spel is van het Brabantsche volk der 8ste eeuw. Bij het aanschouwen vraagt men zich onwillekeurig af: «is dit nu primair 'n »St. Willibrord spel, of een spel van de Brabantsche menschen vandien tijd Zoo loopt alles in elkaar en we meenen, dat deze gebondenheid goed doet. De voortreffelijke regie van dezen jongen en talentvollen regisseur Kees van Ierse!, doet de 270 mede spelers ononderbroken een spel vertoonen, dat van de eene be wondering in de andere voert. Zonder twijfel verhoogt dit de in vloed van het spel ten zeerste. Alles te samen, het Brabantsche comité is met een echt Brabantsch spel uitgekomen om den groolen Apostel, d:e allereerst ook Apostel van Bra. bant was, te eeren. Moge het voor vele Brabantsche menschen een schoon gebeuren worden, als het op 19, 20, 2l en 22 Aug. telkens om 8,15 te Vught wordt opgevoerd. Op Zondag 20 Aug. ook om 3.30. En moge het velen tot stichting en leering strekken De weg naar Giersbergen. Maandag maakten wij een tocht over den nieuwen weg naar Giers bergen. Vol bewondering hebben wij gestaan voor hetgeen hier in betrek kelijk korten tijd is klaargemaakt. Hadden wij gedacht, dat men dit jaar practisch niets meer aan den weg zou hebben, thans is ons ge bleken, dat men er van nu af van kan profiteeren. Was het voor enkele maanden nog een bijna onbegonnen werk om Giersbergen per auto te bereiken, thans is het kinderspel geworden. De weg is keurig, al is hij ook nog niet volledig afgewerkt. De vreemdelingen di, van 't mooie natuurschoon willen genieten in deze omgeving kunnen wij een bezoek nu met een gerust geweten aanraden- Nu zijn wij ervan verzekerd, dat zij onderweg niet zullen blijven steken. De gemeente heeft hier een zeer mooi werk tot stand gebracht. Zij heelt er niet alleen de bewoners van het gehucht mee gediend, maar ook de tallooze toerisien die in de omgeving van Giersbergen van het mooicnatuurschoon komen genieten. 1 och is Drunen nog niet rijp voor het toeristenverkeer. Wil dat goed worden en zoo, dat men ervan kan profiteeren, dan zal er minstens een belangen vereeniging moe en worden opgericht, die met een passende reclame de aandacht gaat vestigen op hetgeen in Drunen aan natuur schoon te beleven is. Wij zijn ervan overtuigd, dat het gemeentebestuur gaarne zijn steun aan een en ander zal geven. De weg iser.duswe hopen.dat de volgende zaken ook nog zullen volgen, Baldadigheid. Toen tuinier M.v.d. Wiel Maandag morgen in zijn tuinderij kwam in de afdeeling stokboonen kwam hij tot de minder aangename ontdekking dat een veertigtal boonenstruiken geheel uit de grond waren gelrokken. Men denkt hier te doen te hebben met een geval van baldadigheid dat reeds Donderdag uitgevoerd moet zijn. De politie heeft de zaak in onderzoek. Naar Ulicoten. Voor de pelgrims, die Zondag 20 Augusus a.s. de bedevaart naar Uli coten meemaken kunnen wij mede- deelen dat de H. Missen aldaar ge houden worden om 6, half acht, half tien en elf uur. Om twee uur wordt 'n plechtig Lof gecelebreerd. St. Herman Jozef. Naar medegedeeld wordt zal dooi de R.K. Gymn. Ver. Sint Heiman Jozef nog deze week een openlucht uitvoering gegeven worden, waarbij de harmonie der Jongens Congregatie hare medewerking zal verleenen. Biljarttournooi te Drunen. Ter viering van hel eerste lustrum van de biljart der Jongens Congre gatie zal door deze vereeniging een biljarttournooi worden georgani - seerd, dal 17 Oct. a.s. aanvangt en dat half Jan. a.s. zal eindigen. Er zal ook een groot barakconcours gehouden worden. Groote zwemwedstrijden. Zaterdag en Zondag zijn onder zeer groote belangstelling van de zijde van het publiek en de liefhebbers der zwemsport in liet natuurbad de Pleu- newiel zwemwedstrijden gehouden, die in alle opzichten geslaagd mogen heeten. Zaterdag werden de wedstrijden gehouden voor de jongens en meisjes beneden de vijftien jaar, terwijl Zon dag het kampioenschap voor dames en heeren werd verzwommen. Mej. Jo Sikkers wist haar titel te behouden. De heer de Geus werd echter ont troond. Hij moest zijn titel afstaan aan den dhr. Ant. Peters. Zaterdag. De wedstrijden van Zaterdag wer den gezwommen om het kampioen schap 25 meter vrije slag voor jon gens en meisjes beneden de vijftien jaar. Hier waren reeds verschillende goede zwemmers, waarvoor de bij naam van waterrat nog zoo ver keerd niet zou zijn. Het ging er zeer spannend naar toe. Het kampioen schap bij de meisjes werd behaald door Jo v. Gorcum, terwijl bij de jon gens Ant. Brok beslag wist te leggen op den titel. De uitslagen zijn: Meisjes: 1 Jo van Gorcum, 27 sec.; 2 Rie Sikkers, 28.4 sec.; 3 Toos van Nistelrooij 29 sec.; 4 Oni Sikkers; 5 Ria v. d. Wiel; 6 Ria Laaracker; 7 Ria de Wijs; 8 Hanny de Wijs; 9 Miep Brok; 10 Lena v. d. Wiel; 11 Annie van Rooij; 12 Koosje Brok; 13 Ria v. Herpt. L7 1

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 5