Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Terwijl Engelsche en Fransche ge confereeren, sluit Duitschland mei aanvals-verdrag neraals in Moskou Rusland een niet- „NOORD- BRABAND 1843 Binrienlandsch Nieuws. *rm Dit nummer bestaat uit Twee Bladen. EERSTE BLAD Een leelijke streep door de rekening van Engeland, Frankrijk en Polen. Croquetten en Bitterbollen Automatiek PULLES-HEESBEEN, NUMMER 66. WOENSDAG 23 AUGUSTUS 1939. 62c JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven. Ingezonden stukken, gelden. :nz. franco te zenden aan den Uitgever. UITGAVE t WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit. zijn. Prijs der Advertentiën: Abonnementsprijs per 3 maanden Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. 20 cent per regel; minimum 1.50. f 1.25. Franco per post door 't geheele GIRO-No. 50798. Reclames 40 cent per regel. rijk 1.40. Bij contract flink rabat. Nu wij dit op Dinsdagmorgen schrij ven, lijkt het ons het best uit den chaos van berichten liet voornaamste nieuws op te diepen, nieuws dal eigen lijk oj) 't oogenblik geheel wordt over schaduwd door de laatste tijding en onverwachte tijding, dat Duitschland een verdrag sloot met Rusland. Werd Maandag de wereld verrast met het nieuws van een. economisch verdrag tusschen Rusland en Duitsch land en gaven de commentaren der Russische bladen eenige stof lot na denken, tegen middernacht kwam hel groote nieuws van het officieele Duit- sche nieuwsbureau: „De Duitsche regecring en de Sov jet-Russische regeering zijn overeen gekomen een non-agressiepact met el kaar te sluiten. I)c Rijksminister van Buitenlandsche Zaken, von Ribben- trop, zal Woensdag 23 Augustus te Moskou aankomen, om de onderhan delingen tot een einde te brengen." In den loop van den dag had Hitier te Rerchtesgaden o.a. met von Ribben- trop en von Papen geconfereerd. De Britsche ambassadeur, sir Nevile Hen derson, is te Berlijn gebleven en niet naar Salzburg vertrokken. Te Berlijn wordt gezegd, dat nog deze week beslissend zal zijn en dat er dezer dagen een oplossing moet ko men voor de kwestie-Dantzig. Te Londen komt heden het Brit sche kabinet in voltallige zitting bij een. Men veronderstelt, dat de regee ring zal nagaan, of een Engelsche waarschuwing tot Duitschland ge richt moet worden en of de internatio nale toestand nog deze week de bij eenroeping van het parlement noodig maakt. Te Warschau ziet men de situatie wel ernstig in, doch men blijft er rus tig en vastberaden. De Britsche on derdanen hebben van hun consul- generaal den raad gekregen, zoo mo gelijk naar hun land terug te keeren. Te Brussel vergaderen morgen de ministers van Buitenlandsche Zaken der Oslo-staten, o.a. ook Nederland, dat vertegenwoordigd wordt door mr. E. N. van Kleffens. Men acht het mo gelijk, dat daar gesproken zal worden over de maatregelen, die neutrale lan den zullen nemen tegen het vliegen van militaire vliegtuigen over hun grondgebied. Er is geen sprake van, dat koning Leopold of de Belgische regeering het initiatief zal nemen tot bemiddeling in de hangende geschil len. Men zegt terecht: „in de politiek is alles mogelijk", duidelijker bewijs als nu weer geleverd, is in de geschiedenis der laatste jaren niet te vinden. Twee aartsvijanden: Hitler en Lenin sluiten vriendschap. Waar blijven de vlammende rede voeringen van den redder van Europa van 't bolsjewisme, het geschimp op de Westersche democratiën, die daar mee nog onderhandelingen voerden. Zoo ziet men weer wat 't woord van de leidende staatslieden beteekent. De ontnuchtering in Europa, voor.- al bij Polen, Engeland en Frankrijk zal groot zijn, maar bij Duitschlands vriend Japan, niet minder. Waar in de politiek alles mogelijk is en blijkbaar ook getolereerd wordt, daar mag men hier spreken van een meesterlijke zet der Duitsche diplo maten. Maanden en maanden confereeren Engeland en Frankrijk met Rusland, doen concessie op concessie om z'n gunst te koopen en eensklaps gaat Duitschland met den buit sleden. Voor Polen zal dit 't ergste zijn. Zuilen Engeland en Frankrijk toch achter Polen blijven staan, en dus een ooriog wagen of zullen zij thans Polen adviseeren om met Berlijn te praten, zooals men in Berlijn nu al sugge reert? Er waren Maandagavond berichten van verschillende zijden voorhanden, die wezen op een verscherping van den internationalen toestand. In de eerste plaats de mededeeling uit Warschau, dat de Britsche consul- generaal aldaar allen in Polen ver blijf houdende Engelschen en allen Engelschen bezoekers den raad heeft gegeven, dat, wanneer zij geen spe ciale redenen hebben om in Polen te blijven, het wenschelijk zou zijn, dat zij zouden vertrekken. In zekere kringen te Warschau ver klaarde men volgens Reuter voorts, dat de toestand in ernst is toegeno men- en dat een crisis tegen het einde van deze week zou kunnen worden verwacht. Ook te Berlijn was, volgens Havas, Maandagavond de overtuiging wijdverbreid, dat er al heel spoedig iels gaal gebeuren. In politieke kringen werd beweerd, dat men niet kan toestaan, dat de Poolsche „wreedheden", waarmede de Dantzigsche kwestie thans onontwar baar is verbonden, nog veel langer voortduurt. Het denkbeeld, dat Duitschland dienaangaande diploma tieke stappen bij Polen zou kunnen doen, wordt verworpen. Daaruit con cludeerde men, dat Duitschlands lijn van actie een geheel anderen vorm zal aannemen. Los staande, fragmentarische, doch betrouwbare inlichtingen doen naar Havas verder meldt het denkbeeld aan de hand, dat Duitschland's proefmo- bilisatie snelle vorderingen maakt. Verpleegsters worden opgeroepen, pro- paganda-eenheden georganiseerd, sol daten worden ingeënt, de benzine- schaarschte is grooter, auto's en wa gens worden gerequireerd, in het bij zonder in Pruisen en lange reeksen vrachtwagens en tanks bewegen zich voort. In Keulen en andere steden van het Rijnland is gisteravond een verduiste ring gehouden, die nog 2 nachten zal worden herhaald. De bewoners van het Rijndal hebben des nachts een abnor maal zwaar verkeer gehoord. Offi cieele kringen in Berlijn zijn zelfs nog minder mededeelzaam dan gewoonlijk. Een bijdrage tot de toenemende on gerustheid van buitenlandsche waar nemers in Duitschland, was ook een artikel in de National Zeitung, die schreef, dat de week, welke thans be gint, een beslissing zal brengen inzake Dantzig, alsmede in andere belang rijke vraagstukken. Men voelt, zoo zegt het blad, dat be slissende gebeurtenissen in de wereld worden voorbereid. De duidelijke hou ding welke de as-inogendheden heb ben aangenomen, alsmede de juridi sche basis van hun eischen en de on weerlegbaarheid van hun levensbe langen maken, dat de beslissing, welke genomen moet worden, afhangt van de houding, welke zij aannemen, die zich tot nu toe verzetten tegen een gezonde en natuurlijke ontwikkeling. In Duitschland schrijft en spreekt men over de beleedigingen, mishande lingen en folieringen zelfs die de Duit- schers in Polen moeten ondergaan; er wordt dezelfde stemming gemaakt als legen Tsjeeho-Slowakije. 't Schijnt nu niet meer te gaan om Dantzig alleen, maar om den corridor en de rijke in- dustrieele streken van Opper-Silezië! Ciano is plotseling per vliegtuig uil Albanië teruggekeerd, de Engelsche ministers zijn alle van vacantie in Londen terug en vanmiddag zal een ministerraad in pleno gehouden wor den. En zoo zijn er nog honderden be richten, als zoovele verontrustende voorteekenen van een toestand, die elk oogenblik tot het onherstelbare kan voeren. Zoover is 't nog niet, dus er is nog hoop, maar waarvan moet de hulp komen. LEVENSVERZEKERING IV WAALWIJK Van tal van zijden worden daartoe nog pogingen aangewend, speciaal van de zijde van den H. Stoel. De pause lijke diplomatieke actie wordt met kracht gevoerd tot behoud van den vrede. Wij allen hopen vurig dat ze slagen moge, want hoe ernstig de interna tionale situatie ook is, deze kan in onzen tijd met den dag en zoo radi caal mogelijk, veranderen. Stond het in 't midden van de vo rige week „vast", dat om Dantzig geen oorlog zou worden gevoerd en dat, na uitbreiding van het samenstel der Duitsch-Italiaarische eischen, een con ferentie zou worden voorbereid, thans is het duidelijk, dat al deze suggesties meer zijn de „feiten" niet gebleken van Italiaansche zijde waren ge wekt en verstaan moesten worden als de manier, waarop Italië liet blijken van zijn aarzeling om zich met Duitschland in een oorlog te storten omwille van Dantzig. Van Duitsche zijde beeft men op deze aarzeling gereageerd door een grootere beslistheid te toonen dan ooit. Duidelijk is te verstaan gegeven, dat Förster zeide het Zondag nog nadrukkelijk in een rede te Dantzig de Vrije Stad over eenige dagen een Duitsche stad zal zijn. Men moet aannemen, dat Hitier zijn zin zal doorzetten, ook al zou er een groote oorlog uit voortkomen en al zou Duitschland alleen komen te staan. De dagen dezer week zijn ernstiger dan de laatste Juli-dagen van 1914. EEN DUITSCH—RUSSISCH HAN DELSVERDRAG GETEEIvEND. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uit Berlijn: De onderhandelingen, welke reeds geruimen tijd tusschen Duitschland en de Sowjet-Unic werden gevoerd over een uitbreiding van het wederzijdsche handelsverkeer, zijn 19 Augustus met succes bekroond. De overeenkomst voorziet in een crediet van tweehonderd millioen Mark, dat Duitschland leent aan de Sowjet-Unie en dat ter beschikking staat voor den aankoop van Duitsche goederen. De Sowjet-Unie zal in de komende twee jaar ter waarde van 180 millioen Mark Sowjet-Russisehe waren aan Duitschland leveren. HET A.S. NAZI-CONGRES. „Partij-congres van den vrede". Tc Neurenberg zijn ruim 80.000 Duitsche werklieden dagelijks bezig met het oprichten van een enorme tentenstad, welke 350.000 bezoekers moet herbergen tijdens het partijcon gres van dit jaar, dat 2 September a.s. als „Partijcongres van den vrede" zal geopend worden. In scholen en andere openbare ge houwen zullen nog 170.000 meer be voorrechte bezoekers gehuisvest wor den, als partijleiders, politiebeambten, vrouwelijke bezoekers en 16.000 leden van „Kraft durch Freude". De hoogste politieke leiders en de buitenlandsche gasten zullen hun in trek nemen in de hotels en de be schikbare particuliere huizen. Tot regeling van het enorme ver keer, zal de gewone polifte met 1000 S.S.-mannen versterkt worden en zul len 1000 trambestuurders uit Berlijn, Weenen en andere groote steden wor den aangevoerd. DE VRIJHEID DER SLOWAKEN. Berichten over een nieuw Duitsch Slowaaksch •militair verdrag worden uit Berlijn tegengesproken. Het tus schen beide landen bestaande verdrag biedt Duitschland reeds het recht om in Slowakije troepen te legoien. Daarvan is in de laatste dagen een ruim gebruik gemaakt; 50.000 man KOMT EVEN SMULLEN. uitsluitend van 1e kwaliteit kalfsvleesch. Duitsche troepen zouden aan de Slo- waakschPoolsche grens zijn gele gerd. Zeer tol teleurstelling van Hon garije, waar men in deze verduitsching van Slowakije de laatste kans vervlo gen ziet, dat dit vroegere Hongaar- schc gebied ooit weer binnen de Hon- gaarsche grenzen zal tcrugkeeren. EEN BRITSCH—JAPANSCH INCIDENT IN SJANGHAI. Twee dooden en negen gewonden. In den nacht van Zaterdag op Zon dag heeft zich te Sjanghai een inci dent voorgedaan, dat aanleiding kan geven tot ernstige moeilijkheden. Op de Jessfieldroad, in het district der kwade landen, patrouilleerde een pant serauto van de gemeentelijke politie onder bevel van den Engelschen sergeant \V. L. Kinloch. Zij ontdekten daar, volgens het officieele verslag, een patrouille van de „Tatao", de Chineesche politie onder Japansche controle, waarbij zich ook twee lie den in burger met een geladen geweer bevonden. Deze politie mag niet op de zen weg patrouilleeren en daarom sprong Kinloch uit zijn auto om te vragen, wat de lieden daar deden. Terwijl hij zijn vragen stelde, schoot een van de mannen hem in den rug, waarop Kinloch op de lieden liel schieten met het machinegeweer van den auto. Het gevolg was, dat twee agenten werden doodgeschoten en zes gewond, van wie twee ernstig. Boven dien werd een voorbijgaande Chinees getroffen door een verdwaalden ko gel. De Italiaansche mariniers, die be last zijn met de verdediging van dezen scector van de internationale neder zetting, kwamen vervolgens ter plaatse en scheidden de vechtende partijen: Sergeant Kinloch werd overgebracht naar een ziekenhuis, doch bleek niet ernstig gewond te zijn. Het zieken huis wordt bewaakt uit vrees voor represaillemaatregelen. De commandant van de Italiaan sche mariniers heeft den staat van beleg in zijn sector afgekondigd. De Japansche autoriteiten beschul digen Kinloch ervan het eerst gescho ten te hebben en noemen de zaak heel ernstig, omdat zij er een aanslag tegen Japan in zeggen te zien. AANTAL DIENSTPLICHTIGEN VOOR 1910. Uit het Kon. Besluit van 2 .Augus tus 1939 (Staatsblad no. (587) blijkt, dat 43.069 personen bestemd zijn tot gewoon dienstplichtige voor de lich ting 1940. Hiervrin zijn 1074 bestemd voor de zeemacht. GEBRUIKMAKING VAN DE NIEUWE BEVOEGDHEDEN DER DIENSTPLICHTWET Dienstplichtigen, die in September met groot- verlof zouden gaan, zullen Onder de wapenen blijven. Blijkens een ons hij informatie be vestigd bericht in het Hdbl. heeft de minister van defensie besloten reeds thans gebruik te maken van de hem, in de onlangs gewijzigde Dienstplicht wet verleende bevoegdheid om den eersten oefeningstijd van de thans onder de wapenen zijnde dienstplich tigen te verlengen. De nadere regelingen, welke uit dit besluit voortvloeien, d.w.z. de vast stelling van den duur der verlenging en de aanwijzing der onderscheidene onderdeden, die eronder zullen val len, worden op het oogenblik ten dc- partemente uitgewerkt. Dienstplichtigen dus, die bijv. In het najaar van 1938 voor het eerst onder de wapenen zijn gekomen en 'die. in het begin van September a.s. met groot verlof zouden gaan, zullen er dus rekening mede moeten houden, dat zij langer in dienst zullen moeten blijven. Het Hdbl. voegt er aan toe dat het doel van dezen maatregel is o.a. ver dere vervanging van een deel der bui tengewoon onder de wapenen geroe penen. Waalwykschc en Langstraatsehe Courant,

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 1