Plaatselijke Berichten. r* Woensdag 23 Augustus 1939 No. 66 De Echo van het Zuiden Tweede Blad DRUNEN. Internationaal Schoen- en Ledercongres te Zürich. t r VAKDIPLOMA. Het vakdiploma der Federatie tot uitreiking van het bedienden- en chefbrevet voor den Ned. Manufac- turenhandel werd o.m. uitgereikt aan den heer D. Gennissen te Waalwijk. NATIONALE MILITIE. De opkomst voor herhalings-oete- ningen is tot nadere oproeping opge schort. De datum der inlijving van opgo- roepenen voor eerste oefening der lichting 1939 is vervallen en heeft plaats o]) nader vast te stellen datum, waarvan de betreffenden nader be richt ontvangen. Waal wijksche Waterpoloclub „Glaukos". Zwemwedstrijden op 27 Augustus. Gezien de groote belangstelling bij bet publiek en het animo der zwem sters en zwemmers tijdens de op 15 Aug. j 1. gehouden zwemwedstrij den tusschen »de Dieze« ('s-Bosch) en »Glaukos« (Waalwijk) heeft het bestuur der Waalwijksche Water poloclub »Glaukos« besloten op Zondag 27 Aug. a.s. onderlinge wedstrijden te organiseeren. De bij zondere attractie van deze wedstrij den is wel het nummer 3 x 50 M. w.isselslag (rugslag, schoolslag en borstcrawl) met afzonderlijke start om het kampioenschap van Waal wijk. Dat dit nummer uiterst span nend belooft te worden lijdt, geen twijfel daar doordat het kampioen schap behaald wordt door de zwem mer(ster) die over deze afstanden gemiddeld de snelste tijd maakt en het overwicht van b.v. specifieke borstcrawl of schoolslag zwemmers (sters) genivelleerd wordt. Het bestuur der W. Z. V. heeft voor dit kampioenschap een fraaie wisselbeker beschikbaar gesteld, die de kampioen definitief in bezit krijgt door hem tweemaal in successie of driemaal in totaal te winnen. Men kan voor deze wedstrijden inschrijven bij den badmeester tot en met Zaterdag a.s. Dat de belang stelling voor het kampioenschap van Waalwijk bijzonder groot zal zijn, spreekt vanzelf. Voor programma zie men dit blad van Zaterdag. Handboogsport. Zondag j.l. had op de banen der Handbtfogschutterij »E e n d r a c h t maakt Macht» gevestigd Café W. Pulles (Vosje) de eerste schieting plaats voor den onderlingen zes- daagsche. Nadat door den voorz. J. Kleijberg 'n kort openingswoord was gesproken,worden alle leden aangemoedigd om in dezen onder lingen strijd de mooiste prijzen te bemachtigen, betreden alle schutters de Doelen en worden de eerste pijlen gelost. In de eerste serie weet het koppel P. van BavelAdr. Verheijden spoedig enkele punten voorsprong te nemen en deze nog geleidelijk op te voeren, hiermede reeds spoedig beslag leggende op de eerste ronde, tevens de leiding nemende. In de tweede serie treedt't koppel M, v. d. Mee—C. Klerks verrassend op en weet onbedreigd beslag te leggen op deze ronde en zich bij de leiders aan te sluiten. Ondertusschen werden door enkele toeschouwers reeds een paar premies toegezegddit geeft in de 3e serie nieuwe strijd, doch geen der koppels weet hier den noodigen voorsprong te behalen. Dan volgt de 4e en laatste serie van dezen Zondag. Wanneer de eerste pijlen hiervoor geschoten zijn, maak t het koppel L. v. Bladel J. Kleijberg een schitterende kans voorde laatste ronde en weten dezen inderdaad hiermede een der aangeboden pre mies te bemachtigen. Stand na den eersten Zondag: P. v. Bavel—Adr. Verheijden 69 p. M. v. d. Mee C. Klerks 69 p L. v. Bavel—J. Kleijberg 66 p Op een ronde. H. Muskens_P. v. d. Hoven 60 p J. Verhoeven—K. Leijtens 57 p C. Pulles - P. van Dijk 53 p Chr. v.d. Hoven Pz.-J. Leijtens 53 p Nieuwe Lagere Landbouw school. Van de in het volgend jaar te stichten nieuwe Lagere Landbouw scholen is er één toegezegd aan den Noord-Brab. Mij. van Landbouw, welke in de gemeenteSprang-Capelle zal worden geplaatst. Een natuurverschijnsel. Tijdens het onweer dat Maandag middag boven onzegemeente woedde hebben verschillende ingezetenen een eigenaardig natuurverschijnse" in de lucht waargenomen. In het Westen zagen wij nl. een trechtervormige kolom uit de wol ken te voorschijn komen die met de puntomlaag beneden het wolken dek in bet luchtruim hing. De kolom, die men duidelijk een draaiende beweging zag maken, bleef wel een kwartier lang zicht baar, tot hij zich eindelijk in de wolken oploste. Vermoedelijk heeft men hier met een cycloon te doen en zijn we voor zijn vernielende uitwerkinggespaard gebleven omdat hij zich op vrij »rooten afstand boven de aarde heeft voortbewogen. Athletiek- wedstrijden „Kunst en Kracht". Zooals wij reeds meldden,organi seert de R.K. Gymn.-ver.»Kunsten Kracht« alhier op Zondag 3 Sept. a.s. groote athletiek-wedstrijden in verband met haar 20-jarig bestaan. Het wedstrijd-programma omvat de volgende nummers: 100 M. hardloopen, los.hoogsprin gen, los-vèrspringen, hink-stap- sprong, speerwerpen, kogelstooten, estafette 4 x 100 M„ polsstok-hoog springen, touwtrekken en stadsloop (5 K.M.) Voor juniores t/m. 17 jaar zijn er voorts wedstrijden in los-hoogsprin- gen, vèrspringen en 8 M. hardloopen. De inschrijvingen zoowel uit deze gemeente als van elders beginnen reeds flink binnen te komen en velen hebben reeds door het schenken van prijzen of op andere wijze hun daadwerkelijken steun aan het wel slagen van deze wedstrijden toege zegd. Het belooft dus Zondag 3 Sept. a.s. een fraaie sportdag te worden en waar we op het gebied van athle tiek in onze plaats slechts zelden van een krachtmeeting getuigen kun nen zijn, zal het zeker ook aan belangstelling niet ontbreken. Een bijzondere attractie aan deze wedstrijden verbonden vormt het athletiek kampioenschap van Waal wijk, dat zal worden toegekend aan dien Waalwijkschen deelnemer die zich in de nummers 100 M. hard loopen, los hoogspringen.speerwer pen en kogelstooten te samen het best klasseert. De wedstrijden worden gehouden op het Juliana-terrein. Over de route van den te houden stadsloop over 5 K.M., de uitgeloofde prijzen en andere bijzonderheden van deze wedstrijden zullen nadere mededeelingen volgen. Ernstig ongeluk. Zaterdag heeft in de le Zeine alhier 'n zeer ernstig ongeval plaats gehad. Een drietal arbeiders uit Sprang, reden dien middag ten omstreeks half zes, komende van hun wei k bij »de Amstel» per fiets door de le Zeine. Doordat ze tegen elkaar reden of door welke oorzaak ook, kwamen zij te vallen boveu op elkaar en tegen een der ijzeren palen, die daar voor de weg-afscheiding staan. Twee hunner bleken ernstig ge. kwetst en werden bij den heer A. Schoondermark binnengedragen, waar dr. Winkelman uit Sprang ontboden werd. Deze constateerde dat een van hen twee ribben ge broken had en een lichte hersen schudding bekomen terwijl deandere z'n arm op twee plaatsen gebroken en inwendig gekwetst had, Beiden werden naar huis vervoerd; een van hen de 22-jarige M. is latei- naar 's Bosch overgebracht, waar tot operatie moest worden overge gaan en bleek dat hij ook inwendig zwaar gekwetst was. Zijn toestand is op het oogenblik ernstig, echter niet zonder hoop op beterschap. M heeft bij zijn val inwendige kneuzin gen o, geloopen.die later aanleiding waren van inwendige bloedingen. Ongevallen. Toen de 14.jarige C. v. D..wonende aan den Watertoren alhier, met haar broer door Sprang fietste, kwam zij met haar voorwiel in aanraking met zijn achterspatbord, waardoor zij kwam te vallen en zoo ongelukkig terecht kwam, datzij buiten bewust zijn bleef liggen. Zij werd bij de familie van Oos terhout binnengedragen en liefderijk geholpen, zoodat zij weer spoedig bij kennis kwam. Per auto werd zij huiswaarts ge bracht, waar Dr. Winkelman uit Sprang hersenschudding constateer de. Op 't oogenblik maakt zij't wel, hoewel zij thans over pijnen in den rug klaagt. Mejuffrouw P. uit de Putstraat had Zondagmiddag het ongeluk van den trap in de kelder te vallen, waar zij met haar hand op een fruitschaal te recht kwam, welk lichaamsdeel flink verwond werd. Een lid der E.H.B.O. legde het eerste verband, waarna dr. Kolster genees kundige hulp verleende. RIJKS VAKSCHOOL. De inschrijving voor den nieuwen cursus der Rijksvakschool loopt zeer gunstig. Voor de looierij-afdeeling, die 11 leerlingen kan bevatten, zijn verschil lende sollicitanten afgewezen moeten worden. De bovenwerk-afdeeling der schoen makerij heeft reeds 14 aanmeldingen, de onderwerk-afdeeling 10, maar waai de laatste dagen steeds nog leerlingen bijkomen, zal ook hier wel met geheel volledige afdeelingen gewerkt kunnen worden. Een hoogst bevredigend resultaat dus! VIERING KONINGINNEDAG. Over de feestelijkheden door de di verse Oranje-comité's in onze gemeen te georganiseerd ter viering van de verjaardag van H.M. de Koningin, kunnen wij voorloopig het volgende melden: De vereeniging „Koninginnedag" te v.m. Besoijen wil dit jaar een proef nemen met de viering op den verjaar dag zelf, n.l. op Donderdag 31 Augus tus. Zij beeft daarvoor een rijk ge varieerd programma opgesteld en ook aan de straatversiering zal de noodige zorg besteed worden. 's Morgens zullen hoornblazers van „Kracht en Vlugheid" reveille blazen en zal de dag met vreugdeschoten worden ingezet. Gedurende den dag wordt een kin deroptocht gehouden alsmede een vliegerwedstrijd en kinderspelen. 's Avonds maakt de gymnastiekver. „Kracht en Vlugheid" een inarsch door de straat, waarna uitvoering op de kiosk door de Gem. Zangvereen. „Vooruitgang zij ons doel" en de har monie „St. Crispijn". In de overige wijken zullen de fees telijkheden op Zaterdag '2 September worden gehouden. Zoo zullen in de St. Antonius rochic door „Trouw aan Oranje" des morgens alle bewaarschoolkinderen getracteerd worden, 's Middags wordt een kinderoptocht gehouden, opgelui sterd door de harmonie „St. Crispijn", kinderspelen op het „Hercules" ter rein en een rolschaatsenwedstrijd in. de St. Crispijnstraat (Zuid). 's Avonds is het groot bal in ,,D« Lindeboom". In v.m. Baardwijk organiseert „Oranje Boven" des middags een groote kinderoptocht. Tevens zullen alle kinderen kunnen genieten van een zeer hoogstaand marionettenspel op de muzieknis, (bij ongunstig weer in de Patronaatszaal). De Gymnastiekvereeniging „Kunst en Kracht" zal een turnmarsch door v.m. Baardwijk maken en daarna een demonstratie geven op het pleintje voor de muzieknis. Hierna zullen de liedertafel „Tot Bloei der Toonkunst" en de harmonie „St. Jan" een concert geven op de muzieknis. In het centrum onzer gemeente wor den door „Oranjehuis" des middags kinderspelen georganiseerd op het W.S.C.-terrein en des avonds zal de harmonie „St. Crispijn" een concert geven op de kiosk. Duiven weer terecht. Naar men ons mededeelt zijn de duiven, die voor enkele weken spoorloos verdwenen thans weder bij de eigenaars terug gekomen. De groote fantasie verhalen zijn daarmede de wereld weer uitgehol. pen. Veiling Drunen. De prijzen van de blocveiling van Maandag waren als volgt: Snijboonen 18360 K.G 6, 8, 10; stokboonen 13575 K.G., 6 cent; Princesse zonder draad 17205 K.G., 13.20 13.70; dubbele b'onen 7405 K.G 9.50 9.80; pronkboonen 16250 K.G., 3 cent; frambozen 28 cent. Het Angelustorentje in verval Het Angelustorentje van de pa rochiekerk van St. Lambertus ver toont ernstige teekenen van verval. Het gevaar voor instorten schijnt niet denkbeeldig te zijn. Voorloopig wordt het luiden met deze klok gestaakt. Het torentje z<il geheel worden gerestaureerd. Voor loopig zal er geklept worden met de groote klok. ELSHOUT. Geslaagd. Op het in den Bosch gehouden examen voor zuigelingen huisbezoek slaagde de wijkverpleegster der gemeente Drunen, de eerw arde zuster Edelgarda van de Maria- stichting alhier. Wij lezen in de „Maasbode": Bliksem ingeslagen. Op de schuur van landbouwer v. Bladel schijnen het weerelemen- ten nog al begrepen te hebben. Voor eenige jaren waaide dit ge bouw voor een deel in elkaar en Maandag werd het totaal-door het vuur vernield. Tijdens het korte, doch hevige onweer werd de schuur door den bliksem getroffen. Het daarin aanwezige koren èn hooi vatte spoedig vlam en ondanks den flinken regen stond het gebouw in enkele oogenblikken in lichte laaien Veel kon er niet meer gered wor den. Enkele landbouwwerktuigen werden in der haast nog uit de brandende schuur getrokken. De brandweer die met den slangenwa gen spoedig ter plaatse was kon zich slechts bezighouden met het nat houden der belendende percee- len, waardoor den brand tot deze schuur beperkt bleef. Al het daarin aanwezige koren werd een prooi der vlammen. De Opkomst. Zondag hield de postduivenver- eeniging de Opkomst een wedvlucht vanuit Sittard. De duiven werden om elf uur gelost. Eerste duif 12.17.41. Laatste duif 12.20.6. De uitslag luidt als volgt: 1 Gebr. v. d. Hoven 2 en 8 A. Smits; 3 en 10 A. v. d. Hoven; en 5 J. van Huiten 6 en 7 Adr. Brok; 9 en 11 C. Pulles; 12 W. Pijnenburg A.s. Zondag zal een wedvlucht worden gehouden vanuit Maastricht 100 K.M. Inkorven Vrijdag van 7—9 uur. Te Zürich beeft van 1518 Augus tus een Internationaal Congres ter be scherming der Schoen- en Lederbran che plaats gehad. Aanwezig waren daar afgevaardigden van de Schoen- handel, -industrie uit België, Enge land, Finland, Frankrijk, Italië, Hon garije, Nederland Zwitserland en Luxemburg. Als voorzitter fungeerde de heer F. Dohinen uit Brussel. Voor Nederland waren als afgevaardigden de heeren VV. Donker Pzn. en J. A. Melhado, aanwezig. Na bet vaststellen der agenda ver toonde Dr. Schönbein een film, gehee- ten „Gut zu Fuss". Dit is een practi- sche film tevens omdat ook het pu bliek kan zien het verderfelijke van bet dragen van slecht schoenwerk. Natuurlijk had deze buitengewoon vakkundige film in deze omgeving groote belangstelling. V^or de Zwit- sersche Schoenindustrie sprak de heer 1 Iw. Bally, welke pleitte voor goede samenwerking tusschen handel en in dustrie. Den volgenden dag sprak de Hon- gaarsche afgevaardigde, Dr. Scbvvarz, President van den Hongaarschen Bond van Schoenhandelaren. Deze lichtte een door hein uitgebracht rap port toe, betr. bet probleem van het namaken der modellen. In deze kan, zegt hij, dit internati onale bureau goed werk verrichten om het copiëeren van schoenrnodellen te verminderen, het is van groote in teresse voor den schoenmaker en -winkelier. De modecreaties der indu strie en in het bijzonder die der be kleeding, zijn de kostbaarste schat ten der ondernemingen. Het ontwerp eener eigen modellijn of snitidee is het product van een kunstenaar en een persoonlijke schep ping, welke dikwijls met groote moei te en kosten ontworpen is. Veel moeite hebben zich de fabri kanten en handelaren reeds gegeven, om tc copiëeren tegen te gaan. Men ziet dit tegenwoordig veel in etalages van schoenwinkels, waarin staat, dat namaken verboden is, of dat men de mode-nouveauté's in den winkel kan zien. Spreker komt dan na een zeer breedvoerig betoog lot de volgende clausules: 1. Bij de Haagsche overeenkomst betreffende de model lcn-beschermings- aanineldingen hebben zich de landen in beperkt aantal aangesloten. Daarom kan propaganda door deze organisatie van groote bcteckenis zijn en bet is de eerste plicht alle landen tol toetreden te bewegen en wel tot het Berner Intern. Bureau voor Mo del lenbescherming alsook de andere modebranches. 2. Indien het aantal der in Bern beschermde schoenmodellen niet vol doende is, dan ligt het op den weg van deze organisatie, om aan al onze aan gesloten landen dit bekend te maken en de beschermde modellen in de vak bladen bekend te maken. 3. Behalve deze bescherming kan ook door onze Vereeniging goed werk gedaan worden, om de bekende bin- nenlandsche monsters, afbeeldingen, die niet internationaal worden, aan onze organisatie bekend te maken. Spreker verzet zich tegen bet co piëeren, maar ook tegen bet te veel voudig op de markt brengen van nieuwe snitten. Bescherming van den schoen makersstand. Deze conclusies werden aangeno men. Vervolgens gaf Dr. A.-Schön bein v. h. Eidgen. vakcommissie voor het Schoenmakersbedrijf een over zicht van maatregelen die in Zwitser land genomen zijn ter bescherming van den Schoenmakersstand. Sedert 1934 is in Zwitserland verboden een schoen reparatiezaak te openen, zonder toestemming van de gemeentebestu ren, tenzij er blijkt behoefte aan te zijn. Daardoor is voor den vakman een verbetering ingetreden. Spreker gaf de vergadering ernstig in overweging, le werken voor meer bekendmaking bij bet publiek van de noodzakelijk heid in bet belang der gezondheid, van het dragen van beter schoenwerk. Nadat de congressisten een uitstapje hadden gemaakt naar de Rigi, gaf in Hotel Rigi First, de Finsche afgevaar digde, tie heer K. Karhi een overzicht van den Finschen toestand in den schoenhandel, waarin bij rapporteer de, dat de invoer van schoenen aldaar veel te groot is, het is thans zoover, dat de producenten in eigen land ge stegen zijn tot 30 schoenfabrieken en vele kleine. Spreker vertelt dan van een goed organisatieleven en dat 80% van de zaken georganiseerd zijn. Tegen fabrieksfilialen. Den volgenden dag hield de heer A. A. Morreau uit Parijs een voordracht over den schoenen-middenstand in Frankrijk. Spreker deelt o.m. mede. dat een groote reorganisatie is door gevoerd bij de schoendetaillisten. Het is in hoofdzaak een bescher ming tegen de fabrieksfilialen, welke mede verkregen is door de Wet Le Poulen en contingenteering, mede door gemeenschappelijken inkoop als ook de vermindering der modellen- voorstellen van detaillisten aan den fabrikant en gemeenschappelijke re clame. Spreker toont in dit verband een plaat als een bewijs, dat in deze zaak schoenen verkocht worden, die aan een minimum kwaliteit voldoen, elk paar van deze schoenen is dan ook voorzien van een label. De winkeliers hangen deze garantie-kaarten in de etalages op, om er de aandacht van het publiek op te vestigen. Deze voordracht had groote be langstelling en verschillende afge vaardigden namen zulk een reclame- billet als bewijs naar hun land mede. Invoerrechten. 's Middags hield Dr. Vago, uil Boe dapest, secretaris van bet Landsver- band v. Hongaarscbe schoenhandela ren, een voordracht over bet pro bleem in alle landen. Deze had veel werk besteed aan bet samenstellen van een boek, bevattende op uitvoe rige wijze de invoerreeht-tarieven in 2(> landen, omschreven in de soorten en kwaliteiten. Op uitvoerige wijze geeft Dr. Vago zijn gedachte aan de hand van zijn publicatie weer. Vol gens spreker moet dit onderwijs aan den Volkenbond worden voorgelegd. Het is het belang van den export. Spr. concludeert, dat bij een regeling van invoerrechten voor paren, de meeste nudeelen uitgeschakeld zijn. Dit rap-, port zal nader bestudeerd worden, hoewel het, na debat, in principe aan genomen is. Commissie benoemd in den strijd tegen Bata. Hierna bracht de Hongaarscbe af gevaardigde den toestand in de schoen makersbranche aldaar ter sprake. Spreker vraagt ontroerd hulp van den schoenen-middenstand en in het bij zonder van de 32.090 ijverige schoen makers, die gebukt gaan onder de ge dachte dat een bekende Tsjechische schoenfabrikantschoenmaker bun concurrentie dreigt aan te doen; tot nu toe was uitgesloten, dat Bata één winkel kon openen in Hongarije; nu Tsjecho-Slowakije zoo goed als Duitsch is geworden, verlangt deze firma, toe gelaten te worden, en, zegt spreker, gedeeltelijk is hem dat nu toegestaan. De handwerker-schoenmakers vreezen nu, dat de Hongaarscbe regeering Bata meer faciliteiten zal verleenen. Spre ker deed daarom een ernstig beroep op deze vergadering, thans te helpen. De Nederlandsche afgevaardigde, Melhado, steunt ten volle dit betoog en stelt voor, direct te bekijken, op welke ingrijpende wijze geholpen kan worden. Spreker zegt: hier dienen elke schoenfabrikant, -winkelier, schoenmaker, vertegenwoordiger en arbeider etc. zich achter ons te scha ren. In vele landen zijn vele nijvere

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 5