Het voornaamste nieuws van hedenmorgen. li net Meisje LAATSTE KERKNIEUWS, ADVERTENTIEN mm r Wethouder Smolders gehuldigd. Afscheid van 4 raadsleden. Ingezonden Stukken Marktberichten Agenda's Gevraagd wijziging van het plan van uitbreiding MiET-KATHOLIEKEN Gisteravond kwam de raad onzer ge meente in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van den Edel- achtb. heer E. C. J. Moonen, burge meester. Aanwezig alle leden. Alvorens een aanvang te maken met de behandeling der agenda, aldus de voorzitter, gevoel ik mij gedrongen een jubilaris in ons midden te huldigen, die in verband met zijn 12y2 jarig jubileum als wethouder, een woord van bijzon dere waardeering volkomen verdient. Na het overlijden van wethouder Gragtmans is de heer Smolders door den raad tot wethouder benoemd en heeft deze functie onafgebroken met groote toewijding vervuld. Toen de heer Smolders nog lid van den raad was, heeft hij zich bijzonder geïnteresseerd voor het beheer der licht- en waterleidingbedrijven, zoodat, toen hij tot wethouder werd gekozen de verdeeling der functies geen bezwaar ontmoette. Hij heeft ten volle voldaan aan de verwachtingen die toen van hem werden gekoesterd. Met groote nauwgezetheid en overgave heeft hij zich steeds van zijn veelomvattende taak gekweten en vooral het beheer der bedrijven, die aan zijn zorgen wa ren toevertrouwd, had zijn volle be langstelling. Er zijn in den loop dier jaren gewich tige besluiten ten aanzien van genoem de bedrijven genomen, ik noem o.a. de vernieuwing van het gasbedrijf en het waterleidingbedrijf. De voorstellen die de heer Smolders in het college van B. en W. aanhangig maakte, waren door hem steeds zoodanig voorbereid, dat hij het vraagstuk volkomen beheerschte en het pro en contra onder de knie had. De heer Smolders is een karaktervol man. Geboren uit en getogen in een ar beidersmilieu, waaraan hij zeker vele jaren zijn mandaat als raadslid ont leende, ging zijn hart natuurlijk op de eerste plaats uit naar de vervulling van wenschen uit die kringen. Toch heeft hij nooit geschroomd, als het al gemeen belang zulks vorderde het par tijbelang daaraan ondergeschikt te ma ken en daarvan in woord en geschrift te getuigen. Hij heeft een schoonen staat van dienst waarop hij trotsch mag zijn, het geen iedereen, die onpartijdig oordeelt zal moeten beamen. De groote belang stelling uit alle kringen bij de officieele herdenking is daarvan wel het beste be wijs. Mede namens den collega-wethou der en den secretaris wensch ik wethou der Smolders van harte geluk met zijn koperen jubilé en zeg hem dank voor de goede diensten die hij aan zijn ge boorteplaats heeft bewezen. Ik hoop dat hij nog een reeks van jaren in de gelegenheid zal worden gesteld zijn capaciteiten en karaktereigenschappen te stellen in dienst van de gemeente, die door het aandeel dat hij in haar ont wikkeling heeft gehad, hem bijzonder dierbaar zal zijn. De heer Roxs, als oudste raadslid, richt hierna namens den raad nog het woord tot wethouder Smolders. Hij zal, na de rede van den voorzitter, niet alle verdiensten van den heer Smolders op nieuw gaan memoreeren. Wanneer in deze raadsvergaderingen vragen wer den gesteld omtrent de bedrijven of op ander terrein, dan wist wethouder Smolders hierop steeds een volledig antwoord te geven. Spr. feliciteert hem namens den raad en hoopt dat hij als wethouder nog veel in het belang der gemeente zal kunnen doen. Wethouder Smolders zegt niet ver wacht te hebben, dat hem, na de alge- meene en hartelijke hulde op Zondag 13 Aug. j.l. ondervonden, hier weder om een huldiging zou wachten. Dit is meer dan hij meent verdient te hebben, want bij de aanvaarding van zijn functie wist hij welke verplichtin gen en verantwoordelijkheden daaraan verbonden waren. Hij heeft dus niets meer dan zijn plicht volbracht. Hij brengt den voorzitter en den heer Roxs dank voor hun waardeerende woorden. Als hij in het verleden iets heeft kunnen bereiken in het belang der gemeente, dan is dat mogelijk geweest door de goede samenwerking in het college van B. en W. en met den raad, die de voorstellen van dit college be krachtigde. Daarvoor betuigt spr. zijn hartelijken dank. Aan de orde: 1. Ingekomen stukken. Van de Gedeputeerde Staten. a. Mcdedeeling verdaging beslis sing omtrent de bij raadsbesluit van 26 Mei 1939 vastgestelde wijziging der algemeene rechts- toestandsverordening, voor zoo ver betreft bet personeel van den vleeschkeuringsdienst. b. Goedgekeurde raadsbesluiten van 28 Juni 1939 tot wijziging der bcgrooting 1939. Worden voor kennisgeving aange nomen. 2. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden overeenkomstig artikel 72 der lager-onderwijswet aan het bestuur der R.K. meisjesschool aan de Sint Crispijnstraat voor het aanbrengen van verbeteringen aan de speelplaats. Geen der leden heeft hiertegen be zwaar. 3. Voorstel lot beschikbaarstelling van gelden overeenkomstig artikel 72 der lager-onderwijswet aan 't bestuur der R.K. jongensschool te Baardwijk voor aanschaffing van leermiddelen. Wordt z.h.st. goedgekeurd. 4. Voorstel tot het verlcenen van me dewerking overeenkomstig artikel 72 der lager-onderwijswet aan het bestuur der R.K. jongensschool te Bcsoijen voor het beschikbaarstel len van een gymnastieklokaal. De lieer v. d. Waerden zegt als lid der Commissie van Toezicht op het L.O. meermalen die school te hebben bezocht en meende dat daar steeds een gymnastieklokaal bestond. Daarom vindt hij dit voorstel om een lokaal te huren voor gymnastiekzaal heel eigen aardig. De voorzitter zegt, dat het hier de benedenzaal in bet gebouw betreft, deze is nooit onder de huur der overi ge lokalen begrepen geweest. Vroeger was daar de bewaarschool gevestigd. De heer Roxs zegt, dat hdt hem even zeer bevreemd heeft als de heer v. d. Waerden. Er kan vroeger een be waarschool geweest zijn, maar hij weet dat het nu toch reeds heel lang als gymnastieklokaal gebruikt wordt. Het is eigenaardig, dat men na 25 jaar daarvoor een huur van 150, per jaar komt vragen. De voorzitter merkt op, dat men ook 25 jaar huur had kunnen laten betalen. Dat ze zulks nu doen, komt vermoedelijk door de mindere bezet ting van deze school waardoor de financiering moeilijker wordt. De in- spectrice is hierover geraadpleegd en vond de voorgestelde oplossing de beste. Wordt goedgekeurd. 5. Voorstel tot voorloopige vaststel ling der bedragen, bedoeld in ar tikel 55ter, eerste lid, der lager- onderwijswet ten aanzien van de openbare lagere school over 1938. Aangenomen. 6. Voorstel tot wijziging van het uit- breidingsplan in het belang der volkshuisvesting, vastgesteld bij raadsbesluit van 1 Juni 1934. (Zie prae-advies van B. en W. in ons blad van Zaterdag j.l.). Zonder discussie wordt bet voor stel goedgekeurd. 7. Voorstel tot vaststelling eener spaarregeling voor gemeente-per soneel, werkzaam op arbeidsover eenkomst. I)c beer Pullens vraagt of de arbei ders verplicht zijn aan deze spaar regeling mede te doen. De voorzitter antwoordt in bevesti genden zin. Daar zal wel geen dwang voor noodig zijn, want het is geheel in hun voordeel. De organisatie is hierover gehoord. Waalwijk is een der weinige gemeenten waar deze spaarregeling bestaat. De heer d. Waerden vraagt of zij, die vroeger in los verband bij de ge meente gewerkt hebben, zich alsnog in deze spaarregeling kunnen inkoopen. De voorzitter antwoordt dat hierin niet is voorzien. Het voorstel wordt z.h.st. aangeno men. 8. Voorstel tot wijziging der begroo ting 1939. Wordt goedgekeurd. 9. Voorloopige vaststelling bed rijf s- rekeningen en gemeenterekening over 1938 en goedkeuring rekenin gen der instellingen van weldadig heid over dat jaar. De vooorzitter doet voorlezing van het schrijven van de Commissie van Onderzoek, hetwelk wij in ons blad van Zaterdag j.l. hebben afgedrukt. Hierin stelt de Commissie, met een waardeerend woord voor de correcte administratie, voor om de rekening 1938 voorloopig goed te keuren. De raad gaat hiermede accoord. 10. Behandeling bezwaarschrift straatbelasting. Dit punt zal in geheime vergadering handeld worden. Alvorens daartoe over te gaan spreekt de voorzitter nog een kort afscheidswoord tot de vier raads leden die niet meer in den nieu wen raad terugkeeren, n.W de heeren Strijk, v. Gent, Passier en Spijker man. Hij brengt hun dank voor het geen ze in het belang der gemeente hebben gedaan en speciaal voor de prettige samenwerking waardoor de leiding der vergaderingen voor spre ker zoo gemakkelijk werd gemaakt. Die genoeg hebben van bet politieke leven wenscht hij verder veel geluk en de anderen hoopt hij nog eens in den raad te zien verschijnen. De heer Strijk zegt dank voor deze woorden en voor de goede samenwer king in de afgcloopen 4 jaar van voor zitter, wethouders, raadsleden onder vonden. Ook de andere scheidende raadsle den sluiten zich elk op hun beurt aan bij deze dankwoorden en hopen dat in dezen raad steeds dezelfde geest van saamhoorigheid moge blijven Keurig. Hoe groot, hoe klein Uw wasch mag wezen, 't Blijft voordeel wat Persil U biedt 't Goed blijft als nieuw en 't is kraakhelder, Persil toch vindt zijn weerga niet! heerschen en nog veel in het belang van de gemeente zal kunnen worden tot stand gebracht. Hierna sluiting. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur, U hebt ons in Uw nummer van 1.1. Woensdag in de gelegenheid gesteld, kennis te nemen van de programma's van de a.s. Koninginnefeest-viering. Het is buitengewoon interessant, vooral 't programma in Waalwij k- Centrum. Enfin als we dat lijdelijk aanzien, dan zal het wel zoo blijven, ook in dc toekomst. Veel genoegen a.s. Zaterdag. WAALWIJKER. Fietsplaatjes In Uw vorig nummer las ik het In gezonden stukje over fietsplaatjcs- contróle! Maar wat zegt U van 't vol gende Woensdagavond stonden een com mies en een politieman van 11 tot 12 uur (dus tot middernacht) aan de Markt fietsplaatjes te controleeren! Er moeten op dit late uur nog ver schillende verbaaltjes gevallen zijn. Een ooggetuige. WAALWIJK. Geboren: Hubertus, zv. H. Weber-Schilders Hendricus Johannes Antonius Maria, zv. C. A. Anemaat-Braat Johannes Petrus, zv. F. H. de Haan-van Bijnen Henri- cus Antonius, zv. L. v. Helvoirt-van Nooij Petrus Johannes, zv. J. A. van Breu- gel-Schcllekens Christianas Maria Ja- cobus, zv. Chr. Suoss-Bolsius. Overleden Geisje Jansen, echtgenoote van M. van Esch, oud 56 jaren. Huw. aangiften: N. T. Waarts, oud 35 jaren, wonende te Sprang-Capelle en J. A. Ophorst, oud 32 jaren, wonende alhier W. v. Oers, oud 29 jaren en P. J. Klerx, oud 26 jaren, heiden wonende alhier. Gehuwd: W. M. van Dongen, oud 22 jaren, wo nende te Tilburg en F. H. G. R. van Ark, oud 21 jaren, wonende alhier. Ingekomen A. A. M. C. Schellekens, van Nuenen Pa. Ha. Pulles, van Oisterwijk A. J. C. van Loenhout, van Steenbergen L. A. M. Pulles, van Oudenbosch J. J. van Hoof, van Den Haag, Loosduinen Ja. Leijtens, van Oirschot Th. P. II. B. van Eijk en gezin, van Hoensbroek Jan Huisman, van Apeldoorn Aa. ba sen, van Almkerk. Vertrokken J H. A. Weiten naar 's Hertogenbosch L. P. Pulles naar Eindhoven Aa. P Timmermans naar Loonopzand Wa. Fr. Schapendonk naar Nijmegen Ma. M. van Woesik naar Eindhoven B. M. Jansen en gezin naar Tilburg A. C. Th. van Brunschot naar Rotterdam. dat dit geen direct resultaat is van de gebeurtenissen in Europa maar ongetwijfeld is dit gestimuleerd dooi de sluiting van het Russisch-Duitsche pact. LAATSTE NIEUWS Voor slechts enkele centen per dag blijft U via een aansluiting bij de radio-centrale, op de hoogte van de laatste nieuwsberichten uit binnen- en buitenland. UITVOERVERBODEN VOOR GROOT AANTAL ARTIKELEN. In verband met de ontwikkeling van den internationalen toestand heeft de Nederlandsche regeering besloten op grond van de gewijzigde wet van 3 Augustus 1914 eenige uitvoerverboden af te kondigen, die direct in werking treden. Het doel van deze maatregelen is te voorkomen, dat de voorziening van de nationale behoefte in gevaar komt. Zij dragen derhalve een preventief karak ter. Hieronder vallen o.m. leder, schoenen, rubber, huiden, looistoffen enz. Voor ontheffing-aanvragen zijn for mulieren verkrijgbaar bij de Kamer v. Koophandel. VIJF DOODEN BIJ BOMAANSLAG IN ENGELAND. Na een korten tijd van rust schijnt plotseling het Iersche replblikeinsche leger het hoofd weer te hebben opge stoken. Een aan de I.R.A. toegeschre ven bomaanslag heeft te Coventry vol gens de eerste berichten reeds vijf doo- den geëischt, terwijl tientallen personen weren gewond. Bovendien werd een enorme schade aangericht, die in de honderdduizenden ponden sterling loopt. Hitler heeft gisteren de gezanten van Engeland, Frankrijk, Japan en Italië ontvangen. De indruk na afloop der confe rentie liet, volgens Havas, geen ruimte voor veel optimisme. Men meent te weten, dat de Führer zonder omwegen aan zijn bezoekers te verstaan heeft gegeven, dat hij vastbesloten was te handelen om »de Duitschers in Polen te bescher men^ dat »de maat vol was« en »dat het minste nieuwe incident den emmer kan doen overlooptn«. Ondanks deze onmiskenbare be dreiging had men gisteravond in bij de conferenties met den Führer betrokken kringen den indruk, dat van Duitsche zijde pogingen werden ondernomen om te komen tot een soort conferentie, ten einde het lot van Polen in den zin der Duitsche eischen te regelen. Hitier heeft voorts een onder houd van een half uur gehad met Henderson den Engelschen gezant te Londen en zulks naar verluidt op uitnoodiging van Hitier zelf. Na deze bespreking is besloten dat Henderson hedenmorgen naar Londen zal vliegen om rapport uit te brengen van dit onderhoud. Men hecht hieraan groote waarde, daar het vermoedelijk weer eenige dagen respijt geeft, temeer waar de Duitsche regeering met het oog op den gespannen toestand besloten heeft de Tannenberg-herdenking op a.s. Zondag af te lasten, alsook de rede die Hitier aldaar zou houden. In Tokio is men overtuigd dat Japan zich los zal maken van de as; Japanscheofficieren dienaar Neurenberg zouden gaan, hebben dit voornemen opgegeven. Koning Victor Emmanuel heeft den ambassadeur der Vereenigde Staten verzocht, zijn hartelijken dank te willen overbrengen aan president Roosevelt voor diens bood schap. Hij heeft verklaard, deze aan de ltaliaansche regeering te zullen voorleggen. Van talrijke landen komen be wijzen van instemming met de pogingen van president Roosevelt, koning Leopold en van Z.H. den Paus. Gisteren is te Londen het pact officieel geteekend van wederzijdsche hulp tusschen Engeland en Polen. In Spanje worden geen troe pen naar de grens gezonden. Franco is overtuigd dat men tot vrede zal komen door den invloed ten goede van Italië. De quintessens van de rede' gisteren door Daladier gehouden, was, gelijk verwacht mocht worden uiterste krachtsinspanning om den vrede te handhaven, volle bereid heid tot vrije en loyale onderhan delingen, maar ongcschokten wil om de aangegane verplichtingen na te komen en geen capitulatie voor daden van geweld. NIEUW BEROEP VAN ROOSEVELT OP HITLER. President Roosevelt heeft van de Poolsche regeering, als antwoord op zijn oproep, de mededeeling ont vangen dat Polen accoord gaat met zijn voorstel tot rechtstreeksche onderhandelingen of'n verzoenings procedure. Hedenmorgen heeft Roosevel* opnieuw een beroep op Hitier ge daan om, evenals Polen, zijn voor stel te aanvaarden. De president zegt daarin dat tallooze menschen- levens nog gered zouden kunnen worden en de grondslag zou kunnen worden gelegd voor betere,rustiger betrekkingen tusschen de volkeren. De geheele wereld bidt dat ook Duitschland evenals Polen op zijn voorstel zal ingaan. KONINKLIJKE BESLUITEN. In verband met de militaire maatregelen. 's-Gravenhage, 24 Aug. Heden zijn afgekondigd Het K. R. van 24 Augustus 1939, be treffende de oproeping personeel voor mobilisatie. Het K. B. van 24 Augustus 1939, be treffende machtiging tot vordering van spoorwegen en toebehoorend ma teriaal in verband met het belang van 's lands verdediging. Het besluit van 24 Augustus 1939, betreffende het onbruikbaar maken van spoorwesen mct de daarop aan wezige bruggen, telegraaflijnen en seintoestellen, in verband met de be langen van 's lands verdediging. HET POOLSCHE STANDPUNT. Te Warschau wijst men nog eens uitdrukkelijk op de volgende vier punten, die de houding der Poolsche regeering ten opzichte van het Dant- zigsche vraagstuk weergeven 1. Polen zal nooit een aansluiting bij Duitschland, in welken vorm ook, aanvaarden 2. Dantzig moet binnen het kader van de douanegrenzen van den Pool- schen staat blijven 3. De rechten van Polen in Dant zig kunnen aan geenerlei controle van de zijde van het buitenland on derworpen worden 4. De Poolsche bevolking moet te Dantzig dezelfde rechten om zijn na tionale cultuur te ontwikkelen hebben als de Duitsche bevolking, die dc meerderheid in de Vrije Stad vormt. VREDE IN HET VERRE OOSTEN? Reuter meldt uit Peking Er wordt zeer veel gesproken over vrede in het Verre Oosten in hooge Japansche en Chineesche kringen, naar welingelichte Chineesche bron nen doen verluiden. Verklaard wordt, VEILING DRUNEN. Prijzen van 23 Aug. '39. Blocveiling boonen. Stokprinses z/a 13.tot 13.50 per 100 kg. aanvoer 18400 kg. Dubb. boon z/a 10.20 per 100 kg., aanvoer 5670 kg. Stoksnij- boon 6.— tot 6.10 per 100 kg., aanvoer 21300 kg. Duitsche snijboon 6.tot 6.10 per 100 kg., aanvoer 16000 kg. Pronkboon 3.lot 3.10 per 100 kg., aan voer 21200 kg. Frambozen 28.per 100 kg. 24 Augustus. Druiven 1830; Aardbeien 16—17 per doosje; Witte pruimen 1018; Reine Claude 1620; Reine Victoire 714; Rille de Levain 7—14; Blauwe pruimen 29; Charlemouskie 510; L. V. appel 8_12; The Queen 3—6; Kerwiek 3—7; Zigeunerin 916; Zomerappel 58; j Oogst-appel 35; Zoete appel 25; Clops 614; Trecon de Trevour 510; N. H. Suikerpeer 26; Dirkjespeer 1 4; Beure 26; Williams 35; Stokprin ses z/d 614; Stokprinses m/d 611 1 Dubb. boon 610; Wagenaars 66; Snij boon stok 610; Pronkboon 33 Tomaten 45; Kroten 3/41.1/2; Prcij. 58; Roode kool 12; Savoie kool 1 3.1/4; Spinazie 14; Postelijn 24; Juin 35; Sjalotte 17; Erwten 59 alles per kilogram. Bloemkool 1.1/2—11; Komkommers 1 1.3/4; Meloenen 510; Sla 1/23.1/2 I Andijvie 1/22.1/4 allés per stuk. Peen 2.1/2—3.1/2; Selderij 1/3—1; Ra dijs 1/21; Peterselie 1/31 alles per bos. Waalwijk,25 Aug. 1939 Eieren 4'/2—5 cent. BENOEMINGEN. Zijne Hoogw. Excellentie de Bis schop van 's-Hertogenbosch heeft be noemd: tot Directeur der K.J.V.: voor het District Nijmegen den WelEerw. heer O. Schellekens, Kapelaan der parochie O. L. Vrouw van Lourdes; voor het District Veghel-Gemert den WelEerw. heer P. M. C. Eisen, Kapelaan te Veghel: van de afdeeling Raamsdonks- veer den WelEerw. heer Kapelaan J. v. d. Wildenberg: en van de afdeeling Geldrop den WelEerw. heer Kapelaan L. Custers; tot Geestelijk Adviseur van de R. K. Middenstandsvereeniging te Beek en Donk den ZeerEerw. heer Pastoor P. van Riel; van de R. K. Werkliedenver- eeniging: te Erp den WelEerw. heer Kapelaan H. G. Reulen; te Geldrop den WelEerw. heer Kapelaan L. Custers: te Heusden den WelEerw. heer Kape laan C. Wetzer; te Schaijk den Wel Eerw. heer Kapelaa L. C. Maas: te Valkenswaard den WelEerw. heer Ka* pelaan P. H. Maas: en te Vierlingbee>*. den WelEerw. heer Kapelaan A. F. Voet: tot Kerkmeesters der parochie van den H. Antonius, Groesbeeksche weg, Nijmegen, den heer Mr. P. v. d. Vel den; Verder heeft Z. Hoogw. Excellentie aan den ZeerEerw. heer J. Sicking, Pastoor der parochie van den H. Geor- gius te Eindhoven, eervol ontslag ver leend, als Geestelijk Adviseur van het Diocesaan Leeken-Apostolaat en in diens plaats benoemd, den ZeerEerw. heer L. Rooijackers, Rector te Den Bosch. Het „Steenen Baken", de uit 1031 dateerende voormalige vuurtoren aan de monding van de Brielsche Maas bij Oostvoorne, wordt dank zij de bemoei ingen van monumentenzorg gerestaureerd. Het was dan ook hoog tijd, dat de oude toren, die over de geheele lengte is gescheurd, wordt opgeknapt om algeheele instorting te voorkomen. De toren in de steigers. Duidelijk is de groote scheur te zien, die het mogelijk maakt, dwars door den toren te zien. Zaterdag 1.302.45 uur Dames aspiranten Gymn. Vereen. K. en V. Gymnastieklokaal Stationsstraat. Zondag 12 uur repetitie Mannen koor in Musis Sacrum. Zondag 12 uur. Repetitie Licdei tafel „Tot Rloei der Toonkunst". Zaterdag en Zondag Theater Musis Sacrum »De Zusters« Zaterdag, en Zondag Luxor-Bios. coop «Spionage in Constantinopelcc Maandag 8—9.30 uur. Gymnastiek heeren K. en V. Gymnastieklokaal O.S Dinsdag 7—8.30 uur. Gymnastiek dames K. enV. Gymnastieklokaal OS. voor de morgenuren. J. VAN DER LEE 61743 Mr. v. Coothstr. 82 De BURGEMEESTER VAN WAALWIJK maakt bekend: dat het door den gemeenteraad vastgestelde plan tot voor de gemeente Waalwijk, in een uitvoerige kaart uitgewerkt, met de vastgestelde verorde ning tot wijziging der be bouwingsvoorschriften, ter se cretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage ligt van v 28 Augustus lot en met 10 %r' September 1939. Waalwijk, 26 Augustus 1939. De Burgemeester voornoemd, E. MOONEN. kunnen inlichtingen over de leer en gebruiken der Katho lieke Kerk gratis verkrijgen bij het 51491 Diocesaan lnlichting«n.Byreau. Papenhulst 5 DEN BOSCH Lectuur wordtgratia toegezonden. Gemeenteraad WaalwQk.

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 10