BINNENLAND WEK UW LEVER-GAL OP De ontknoping nadert in snel tempo. M* woord van den Koning der Belgen, gis teren namens zeven neutrale rijken af gelegd en dat we elders opnemen, niet veel succes meer zal hebben op dit ver bijsterend oogenblik. De Duitschers zijn natuurlijk aan zienlijk gesterkt door het diplomatieke succes in Rusland, waarvan von Rib- bentrop den Führer dezen nacht ten 1 uur de bevestiging zond. Hieronder volgt de tekst van het ge sloten verdrag. De Duitsche rijksregeering en de re geering der Sovjet-Unie, geleid door den wensch, de zaak van den vrede tusschen Duitschland en de Sovjet-Unie te bevorderen en uitgaande van prin- cipieele bepalingen van het neutrali teitsverdrag dat in April 1926 tusschen Duitschland en de Sovjet-Unie is ge sloten, zijn het volgende overeengeko men: Art. 1De beide verdragsluitende partijen verplichten zich, zich van iede re gewelddaad, iedere agressieve han deling en iederen aanval jegens elkaar, en wel zoowel afzonderlijk als tezamen met andere mogendheden, te onthou den. Art. 2. Ingeval een der verdrag sluitende partijen het voorwerp zou worden van oorlogshandelingen van de zijde eener derde mogendheid, zal de andere verdragsluitende partij deze der de mogendheid in geenerlei vorm steu nen. Art. 3. De regeeringen der beide verdragsluitende partijen zullen in de toekomst voortdurend voeling met el kaar houden om elkaar wederkeerig in te lichten over vraagstukken, die haar gemeenschappelijke belangen raken. Art. 4. Geen der beide verdragslui tende partijen zal deelnemen aan eeni- gerlei groepeering van mogendheden, die direct of indirect tegen de andere partij is gericht. Art. 5. Ingeval tusschen de ver dragsluitende partijen geschillen of conflicten over vraagstukken van den een of anderen aard zouden ontstaan, zullen beide partijen deze geschillen of conflicten langs den weg van vriend schappelijke gedachtenwisseling of, zoo noodig, door arbitragecommissies rege len. Art. 6. Het onderhavige verdrag wordt gesloten voor den duur van tien jaar, met de bepaling, dat, voorzoover niet een der verdragsluitende partijen 't een jaar voor afloop van dezen termijn opzegt, de geldigheidsduur van dit ver drag geacht zal worden automatisch met vijf jaar te zijn verlengd. Art. 7. Het onderhavige verdrag zal binnen den kortst mogelijken tijd geratificeerd worden. De ratificatie oorkonden zullen te Berlijn uitgewis seld worden. Het verdrag treedt ter stond na onderteekening in werking. Een volledig verdrag dus, dat wer kelijk een heel nieuw tijdperk inwijdt. Men ziet dat het wei-overwogen is en dat de Westersche mogendheden ge rust huistoe kunnen, bedrogen als ze zijn, door het stelletje bolsjewisten, die niet alleen niet zullen aanvallen en neu traal zullen blijven, maar zelfs welwil lend neutraal. Wat dit voor Duitschland beteekent, behoeven we niet te zeggen. Rusland met z'n schat van granen en grondstof fen! Wat tegenover deze eventueele hulp Duitschland beloofd heeft, wordt na tuurlijk niet vernomen. Maar dat Duitschland met meer verzekerdheid op durft treden, is intusschen begrijpelijk. Tokio en Spanje schijnen echter, en terecht, verstoord te zijn over hun vriend. Spanje heeft de vrienden van hun vriend pas goed leeren kennen! I de Italiaansche regeering, aldus de pre- sider.t, voorstellen mocht hebben voor een vreedzame regeling, dan kan zij daarbij rekenen op de volle sympathie van de Vereenigde Staten van Noord- Amerika. Voorts heeft hij een persoon lijke oproep gericht tot Hitier en den Poolschen president. Omtrent de militaire maatregelen van Duitschland worden slechts berichten uit buitenlandsche bron ontvangen. Aan de Zwitsersche grens heeft men groote troepenverplaatsingen in Baden kun nen waarnemen. Aan de Belgische grens is vastgesteld, dat de Siegfried- laiie bezet is en zware artillerie in stel ling gebracht wordt. 1 enslotte kunnen wij nog mededee- len dat de Engelsche en Fransche mili taire missies hedenmorgen Moskou heb ben verlaten en dat Hitier alle pogin gen aanwendt om de gunst ook van Turkije te winnen, althans zeker zich een neutrale houding van dit land te verzekeren. GOUWLEIDER FORSTER STAATSHOOFD VAN DE VRIJE STAD DANTZIG. Officieel is te Dantzig medegedeeld: Op grond van de wet tot verdediging van volk en staat van 24 Juni 1933 en van de wet tot verlenging van deze wet van 5 Mei 1936 wordt het volgende met kracht van wet verordend: Artikel 1. De gouwleider van Dant zig is het staatshoofd van de Vrije Stad Dantzig. Artikel 2. De verordening treedt op 23 Augustus in werking. Wat zullen wij nog mededeelen uit den overvloed van berichten? Overal worden de militaire maatre gelen krachtig voortgezet, vooral in Frankrijk. Engelsche oorlogsschepen zijn in de Oostzee verschenen en den Engelschen en Franschen wordt aange raden Duitschland te verlaten. Hitier zal Zondag in Tannenberg spreken, als er tenminste voor dien tijd niets anders gebeurd is. De spanning in de Europeesche hoofdsteden is gisteravond tot een hoogtepunt gestegen. Niet het minst droeg daartoe bij een bericht uit Dantzig van het Duitsche Nieuwsbureau, volgens hetwelk Pool- sche troepen de vrije stad in het Zui den en Westen ingesloten zouden heb ben. De samentrekking van op oorlogs sterkte gebrachte divisies, aldus het D: N. B., in de onmiddellijke nabijheid van de grens van Dantzig, heeft het ge vaar van een onmiddellijk te verwach ten aanslag op Dantzig zeer dichterbij gebracht. Het Poolsche telegraafagentschap heeft onmiddellijk geantwoord, dat de bewering van het D.N.B., dat Polen van plan zou zijn een aanval op Dant zig te ondernemen, geheel in strijd met de waarheid is en blijkbaar ten doel heeft den nationalistischen leiders te Dantzig n nieuw motief te geven voor provoceerende handelingen. Het D.N.B. maakt verder nog mel ding van koortsachtig uitgevoerde ver dedigingswerken in Poolsch Opper-Si- lezië, dat zich reeds in oorlogstoestand zou bevinden. Rijkskanselier Hitler is gistermiddag om 6 uur in Beieren te Berlijn aange komen. Hij begaf zich onmiddellijk naar de rijkskanselarij, waar hij minister van Ribbentrop en generaal-veldmaarschalk Göring ontving, met wie hij geruimen tijd confereerde. Na een zeer vastberaden rede van Chamberlain heeft het Lagerhuis het wetsontwerp tot het verleenen aan de Britsche regeering van buitengewone volmachten voor de defensie, zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Lord Halifax heeft gisteravond een uitvoerige rede gehouden, waarin hij den ondergrond in 't conflict uiteen zette, maar nogmaals de bereidheid van Engeland tot onderhandelingen uiteen zette. Chamberlain zeide in zijn rede o.m.: Op de boodschap namens de Britsche regeering door sir Nevile Henderson aan Hitier overgebracht, werd heden Hitler's antwoord ontvangen. De bood schap maakte het duidelijk, dat de Brit sche regeering bereid is, alle machts middelen, waarover zij beschikt, aan te wenden, indien Duitschland tot geweld zijn toevlucht zou nemen. Chamberlain waarschuwde den Duitschen kanselier om zulk een ramp voor de wereld te voorkomen. Hij uitte daarom als zijn inzicht, dat het wenschelijk zou zijn tot een wapen stilstand te komen, gedurende welken de partijen zich van bedreigingen en ophitsing zouden onthouden, ten einde een geschikte atmosfeer te scheppen voor het voeren van verdere bespre kingen. In zijn antwoord ontwikkelde Hitier de these, dat Duitschland de vrije hand in Oost-Europa dient te hebben. Wij kunnen, aldus Chamberlain, er niet mede instemmen, dat de nationale belangen alleen kunnen worden verze kerd door bloedvergieten of vernieti ging van de onafhankelijkheid van an dere staten. Met het oog op den delicaten aard van de situatie zeide Chamberlain zich te moeten onthouden van eenigerlei verderen commentaar op de tusschen beide regeeringen gewisselde mededee- lingen. De catastrophe, aldus besloot Chamberlain, heeft ons nog niet ge troffen. Hij sprak de hoop uit, dat de rede en het gezond verstand nog een weg zullen vinden om hun invloed te doen gelden. Met Frankrijk wordt zeer nauw contact gehouden. De houding der Dominions wordt door de Britsche regeering ten zeerste geapprecieerd. Ook sprak Chamberlain waardeering uit voor den vredesoproep van de Os- lo-staten. De hoop, hierin uitgesproken, wordt door de Britsche regeering ge deeld. Chamberlain eindigde met te herinneren aan de rede van Lord Hali fax, waarin deze onlangs de grondsla gen voor de Britsche politiek heeft om lijnd. Groot-Brittannië wenscht een inter nationale orde te zien gevestigd, ge grondvest op wederzijdsche verstand houding en vertrouwen en het opgeven van oorlogen voor de regeling van ge schillen. Indien echter al onze pogingen voor den vrede mislukken en wij in een strijd gewikkeld worden, dan zullen wij niet strijden voor den status van een ver afgelegen stad, doch voor het be houd van de politieke principes, waar over ik gesproken heb. De kwestie van vrede of oorlog berust niet bij ons. Wjt Engeland betreft, het heeft een vereemgd volk achter zich en Cham berlain hoopte, dat in het verdere ver loop van de Lagerhuiszitting de natio nale eenheid eveneens naar voren zal rredui. Nie'temin ontveinst men zich in En geland den ernst van den toestand, v. Ckc door de houding van Rusland voor Engeland en Frankrijk veel moei lijker is geworden en voor Duitschland gunstiger, niet. Strijd voor den vrede. Nog steeds wordt intusschen de hoop op het voorkomen van een ramp niet opgegeven en aan die hoop hebben twee vooraanstaande persoonlijkheden op indrukwekkende wijze uiting gege ven. In de eerste plaats heeft de paus in een radiorede den wensch uitgespro ken, dat de bestaande conflicten niet door wapengeweld, maar door onder handelingen bijgelegd zullen worden. President Roosevelt heeft zich recht streeks telegrafisch tot koning Victor Emanuël van Italië gewend. Wanneer Forster's positie. Het besluit van den Dantziger Senaat om gouwleider Forster tot staatshoofd van Dantzig uit te roepen, is ongetwij feld de eerste stap tot een annexatie van deze stad en het er omheen liggen de gebied „Dantzigland" genaamd. Zoo als gemeld heeft Forster in zijn nieuwe kwaliteit van souverein staatschef het juridische recht, den status van het ge bied te veranderen en bijvoorbeeld de aansluiting bij Duitschland te procla- meeren. Het wachten is nog slechts op het signaal, dat Berlijn zal geven. Morgen in de vroege ochtenduren zal de Duitsche oorlogsbodem de „Schleswig-Holstein" te Dantzig bin- nenloopen. Het geldt hier een officieel bezoek, dat reeds in Juli was aange kondigd. Onder de huidige omstandig heden heeft de komst van dit schip ech ter een geheel ander aspect gekregen. Niet te controleeren geruchten doen dienaangaande de ronde. Zoo zou de Duitsche vloot voor 'n groot deel reeds in de richting van Dantzig zijn opge- stoomd en in den loop van den nacht voor de kust aankomen. HOE VERDEELT MEN DEN BUIT. Volgens berichten uit betrouwbare, doch niet officieele bron, aldus de N. Rott. Crt., zijn Duitschland en Rus land lot overeenstemming gekomen over een verdeeling van Polen. Rus land zal, volgens het Duitsch-Rus- sische plan het Poolsche grondgebied tot aan de „Wilson-lijn" in Oost- Polen krijgen en Duitschland zal Dantzig, den corridor en Poolsch West-Silezië krijgen, aldus meldt de Berlijnsche Times-correspondent. De twee landen oefenen den grootst mogelijken druk op Roemenië uit, om zich los te maken uit het vredesfront, maar als koning Karei halsstarrig blijft weigeren, dan zal Rusland Bes- sarabië nemen. Het gebied van Teschen, dat na de overeenkomst van München aan Po len werd afgestaan, zal weer bij Mo- ravië worden gevoegd, volgens deze in lichtingen. Tenslotte heeft Duitschland beloofd zijn ambities t.a.v. expansie in de Oekraine op te geven. Wat Polen zelf betreft zijn Duitsch land en, Rusland blijkbaar van plan een „Congres-Polen" te vormen, dat wel „onafhankelijk" zou zijn, maar dat geen diplomatieke vertegenwoor digingen in het buitenland zal mogen hebben. HITLER CONFEREERT MET ZIJN MINISTERS EN DE CHEFS VAN DE STAVEN. Te Berlijn werd gisteravond verno men dat alle ministers en de chefs van de staven die in de hoofdstad aanwe zig zijn op de Rijkskanselarij zijn ont boden voor een conferentie. Men neemt aan dat de conferentie tot laat in den nacht zal voortduren. De acti viteit in de Wilhelmstrasse is onge meen hevig. Ministers komen en gaan. Intusschen was men gisteravond op de Britsche ambassade druk bezig met pakken en het sorteeren van docu menten. BERICHTEN OVER POOLSCHE TROEPENBEWEGINGEN ROND DANTZIG. Het Duitsche nieuwsbureau bericht te gisteravond uit Dantzig, dat de stad door een gemengde Poolsche di visie in het Zuiden en Westen is in gesloten. Tot deze divisie behooren het 52ste regiment infanterie uit Zlotow, het 55ste regiment infanterie uit Lissa, en het 65ste regiment infanterie en het 16de regiment artillerie uit Grau- denz. Het Duitsche nieuwsbureau voegt hieraan toe, dat door het samentrek ken van een devisie op oorlogssterkte in de onmiddellijke nabijheid van de grens van Dantzig het gevaar is ont staan voor een onmiddellijken onver- hoedschen aanval op de Vrije Stad. HITLER OVER DANTZIG. De Führer zeide 21 Mei 1935: „Het Poolsch-Duitsche accoord van 1934 zuil enwij absoluut respecteeren. Meer nog, wij verlangen dat het voort durend zal worden verlengd en dat de vriendschappelijke betrekkingen tus schen Polen en het Rijk steeds beter mogen worden." De Führer op 20 Februari 1938: „Ik zou willen dat de Duitsche natie in de andere naties historische realitei ten leerde zien, die zich niet laten on derdrukken... Ik zou willen dat zij het als 'n verderfelijke zaak beschouwde, omdat het eenvoudig onmogelijk is, aan een natie van 33 millioen zielen een toe gang tot de zee te weigeren. Sinds de Volkenbond heeft opgehouden in Dant zig troebelen te verwekken, heeft dit onrustige punt zijn dreigend karakter ten opzichte van den vrede verloren. De Poolsche staat eerbiedigt de natio nale voorwaarden van Dantzig, en hunnerzijds eerbiedigen de Duitschers de rechten van Polen. Op deze wijze is men erin geslaagd den weg te ope nen voor een entente, waarvan Dant zig het uitgangspunt is en waarvan de uitwerking de verwijdering beteekent van het vergif, dat de betrekkingen tusschen Polen en Duitschland vertroe belde." De Führer op 26 September 1938: „Een overeenkomst, die voorloopig gesloten is voor den duur van tien jaar, sluit in beginsel het gevaar van een plotselinge verandering uit. Wij zijn er allen van overtuigd, dat deze overeen komst zal bijdragen.tot een duurzamen vrede. Het Rijk en Polen zijn twee na ties, waarvan de een den ander niet zou kunnen vernietigen. Een staat die 35 millioen inwoners telt, zal altijd een toegang tot de zee blijven zoeken. De weg der overeenkomst moest gevonden worden. Zij is nu gevonden. Zij wordt steeds breeder". „Overigens zal iedere verdere Duit sche overeenkomst met het huidige bol sjewistische Rusland voor ons geheel waardeloos zijn". „Wij kunnen met de Joodsche com munistenleiders in het geheel niet dis- cuteeren." PRINSES JULIANA EN PRINSES IRENE. Het laatste bulletin. Het volgende bulletin werd aan het A.N.P. verstrekt: De gezondheidstoestand van H.K.H. Prinses Juliana is uitstekend. H.K.H. heeft thans weer het normale leven hervat. De zorg voor Prinses Irene, die het eveneens uistekend maakt, is verder overgedragen aan dr. Carstens. (w.g. dr. J. de Groot. Soestdijk, 23 Augustus 1939. Dit is het laatste bulletin, dat uit gegeven wordt. DE DOOP OP 14 SEPTEMBER. Naar wij vernemen, bestaat het voornemen, de doopplechtigheid van Prinses Irene in de Nieuwe Kerk te Amsterdam te doen plaats vinden op Donderdag 14 September. I)e hofprediker, prof. dr. H. T. Ob- bink, is uitgenoodigd dezen dienst te leiden. VOORMOBILISATIE IN NEDERLAND. De regeeringspersdienst meldt: De ontwikkeling van den interna tionalen toestand heeft de regeering tot het inzicht gebracht, dat hoewel ons land geenszins is blootgesteld aan eemge bedreiging van welke zijde ook - het niet is uitgesloten, dat in de naaste toekomst ter handhaving van de neutraliteit tot mobilisatie van de zee- en landmacht moet worden over gegaan. In verband hiermede heeft de'regee ring besloten tot eenige maatregelen (zoogenaamde voormobilisatie), welke de strekking hebben de legering en verpleging van hen, die eventueel bij mobilisatie zullen worden opgeroe pen, voor te bereiden. DE VELDPOSTDIENST WEDER IN WERKING. Ten behoeve van de bij de grens- beveiliging betrokken militairen is met ingang van Woensdag opnieuw de veldpostdienst in werking getre den. Veldpostkantoren zijn gevestigd te Groningen, Apeldoorn, 's-Hertogen- bosch en Maastricht. Correspondentie voor militairen als bedoeld moet zijn voorzien van: De duidelijke aanwijzing „Veld post"; naam, voorletters en militai ren rang van geadresseerde het on derdeel (in bijzonderheden omschre ven) waartoe hij behoort of waarbij hij is gedetacheerd. Vermelding in het adres van de plaats waar het onderdeel is gelegen, mag niet geschieden, wel mag de naam van het betrokken veldpostkan toor worden toegevoegd, indien den afzender bekend is onder welken terri- torialen behebber (Friesland, Over ijssel, Noord-Brabant of Zuid-Lim burg) de geadresseerde behoort. DR. COLIJN TERUG IN DE REGEERING? Naar de correspondent van „De Te legraaf" in den Haag verneemt, wordt in politieke kringen verwacht, dat wan neer de internationale politieke situatie nog meer verergert, de oudminister president, dr. H. Colijn, zal- worden uitgenoodigd in het kabinet-De Geer zitting te nemen. De bedoeling is het kabinet aldus een breedere. nationale basis te geven. In verantwoordelijke kringen wordt beseft, dat het in dezen ernstigen tijd een fout zou zijn, een man van groot formaat als dr. Colijn, met veel erva ring en autoriteit op het gebied der in ternationale politiek, buiten de regee ring te houden. Welke portefeuille dr. Colijn even tueel zal worden toevertrouwd, staat nog niet vast. In politieke kringen wordt het niet onmogelijk geacht, dat dr. Colijn Algemeene Zaken zal krij gen en jhr. De Geer, indien hij aan blijft, Financiën zal houden. Op de werf van de Nederlandsche Dokmaatschappij te Amsterdam, werd de mijnenlegger „Willem van der Zaan" officieel in dienst gesteld. Het fraaie schip. en u zult 's morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten. da<3 moet uw Iever een 'iter lever-gral in uw 'ovor i. i !c,n v!oe'en. Wanneer deze stroom van net K i1 onvoldoende Is, verteert uw voedsel niet üw ifchaam "opblazen, u ralkt verhop t! ellendig, u™.ét alfes^ zwartU ber0erd e" Ion fnn^f»er>'il£^rrniclcle'en ZÜ° slechts lapmidde- nm ,V'"°r.CA^TER'S LEVER-PILLETJES némen zJdt u een LehJoiVer"faI vrö te doen v,oeic» en u lijk plantaarmt ,tn2?r mensch voelen. Onschade- gal te doeuf vloei erf. onovertroffen de lever- dr?SénCafrt0.75a Lever-pi"*tJeS bij apothekers en V'

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 2