Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. De Koningin spreekt tot Haar Volk. Binnenlandsch Nieuws. „NOORD- BRABAND" 1843 ABONNEERT U OP DIT BLAD. „Nederland behoeft zich van geen enkele zijde bedreigd te gevoelen". Dit nummer bestaat uit Twee Bladen EERSTE BLAD Croquetten en Bitterbollen Automaiiek HULLbS-HEhBthN. NUMMER 68. WOENSDAG 30 AUGUSTUS 1939. DERDE BLAD. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven. Ingezonden stukken, gelden, :nz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE t WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. GIRO-No. 50798. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. y Maandagavond om 8 uur heeft H.M. de Koningin voor de radio het woord gericht tot Haar Volk in Nederland en de Nederlandsche gebiedsdeelen buiten Europa. Landgenooten, Op het ernstige uur, waarop Wij ons verplicht hebben gezien maatregelen te nemen om land- en zeemacht op voet van oorlog te brengen, is het Mij een behoefte een woord tot u allen te rich ten. De toestand is ernstig. Niet in dien zin, dat alle hoop op een vreedzame oplossing tusschen de be trokken mogendheden als vervlogen zal moeten worden beschouwd. De bespre kingen zijn nog niet afgebroken, en zoo lang er geen breuk is, is niet gebleken dat de vrede moet wijken voor den oor log. Maar wel moet de toestand als ern stig worden beschouwd in dien zin, dat helaas ernstig rekening moet worden gehouden met de mogelijkheid dat een conflict zal uitbreken. Mocht deze afschuwelijke mogelijk heid werkelijkheid worden, niettegen staande alle pogingen, die zijn en wor den gedaan om de wereld voor een ramp zonder weergade te bewaren, dan zal Nederland in dat conflict naar alle zijden en met inspanning van alle krachten en middelen waarover ons land beschikt, een strikte onzijdigheid in acht nemen en handhaven. Ik beves tig dit in de onderstelling en 't vertrou wen, dat geen der strijdende partijen Nederland in den oorlog zal willen be trekken. Onze zelfstandigheidspolitiek, bij voortduring en met nauwgezetheid gevolgd, heeft niemand aanleiding kun nen geven, daartoe over te gaan. Neutraliteitshandhaving eischt de mogelijkheid, aan den wil tot onzijdig heid de vereischte kracht te kunnen bijzetten. Teneinde daartoe tijdig be reid te zijn, heeft de regeering heden gemeend niet langer te mogen wach ten met 't nemen van den uitersten voorzorgsmaatregel. Zij heeft dien zoo buitengewoon ingrijpenden maatregel zoo lang mogelijk uitgesteld, doch meende dat nu de tijd gekomen is hem te nemen, teneinde tijdig paraat te zijn. In alle duidelijkheid wensch Ik hierbij te doen uitkomen, dat Nederland zich van geen enkele zijde bedreigd behoeft te gevoelen. Het geldt hier een voor zorgsmaatregel, waarvan de uitzonder lijke omvang door de nu eenmaal heer- schende uitzonderlijke omstandigheden wordt gewettigd. Ook indien mocht blijken, wat wij allen vurig hopen, dat ons besluit over bodig zou zijn geworden, dan nog zal een ieder moeten erkennen, dat Neder land tegenover zichzelf zoowel als naar buiten een plicht heeft vervuld waarvan verzuim, gelet op de thans bestaande verhoudingen, nalatigheid zou zijn ge weest. Ik twijfel niet of gij staat allen om uwe Regeering geschaard, bereid om haar te schragen, eendrachtig en vast beraden. Ten volle vertrouw ik dat leger en vloot onder alle omstandigheden hun plicht zullen doen. Allen moeten wij nu het hoofd koel houden en zonder ons te laten veront rusten opgewekt en nauwgezet doen wat onze plicht is. Niet alleen naar leger en vloot gaan thans mijn gedachten uit. Ik denk ook aan de velen in rijksdienst, die in deze dagen van spanning voor een zware taak worden gesteld. In het bijzonder gaan Mij ter harte de tallooze gezinnen, die echtgenoot, vader of zoons moeten afstaan en Ik geef Mij ook rekenschap van de groote materieele moeilijkheden die dit voor zoc heel velen meebrengt. Maar evenzeer weet Ik, dat de Ne derlandsche vrouwen in volle berusting en Godsvertrouwen bereid zijn de of fers die het vaderland van haar vraagt te brengen. Allen tezamen moeten wij vooral in een tijd* als deze blijk geven doordron gen te zijn van een geest van eendracht .er. liefde tot den naaste, waardoor al leen het ons mogelijk zal zijn de lasten, die ons worden opgelegd gezamenlijk en voor elkander te dragen. DE MOBILISATIE-AFKONDIGING De regeeringspersdienst meldde j.l. Maandagmiddag: Ten einde ten volle voorbereid te zijn op den plicht, welke op Nederland zou rusten om, in geval dat, tegen alle nog bestaande hoop in, een gewapend conflict in het buitenland mocht uit breken, onze onzijdigheid naar alle zij den met alle ter beschikking staande middelen te handhaven, heeft de regee ring gemeend niet langer te mogen wachten met het nemen van den uiter sten voorzorgsmaatregel en is daarom thans het bevel gegeven tot mobilisatie van leger en vloot. De regeering heeft zich rekenschap gegeven van de groote moeilijkheden voor het Nederlandsche volk, welke van dezen maatregel het onvermijdelijk gevolg zijn. Zij doet een beroep op de medewer king van alle ingezetenen om gemeen schappelijk die moeilijkheden zoo goed mogelijk te overwinnen. Als eerste opkomstdag voor hen, die witte oproepingen in hun zakboekjes hebben, is bepaald de dag van morgen, 29 Augustus. INLICHTINGEN VOOR DIENST PLICHTIGEN. Die de eerste oefening nog niet hebben volbracht. De volgende inlichtingen zijn uitslui tend bestemd voor dienstplichtigen, die de le oefening nog niet hebben vol bracht en zich ook niet onder de wape nen bevinden. Zij, die nog niet zijn ingelijfd en voor wie het tijdstip van inlijving ook nog niet is aangebroken, moeten voorloopig niet opkomen. Zij, die oorspronkelijk in een vorig jaar hadden moeten opkomen of op een reeds verstreken tijdstip in het loopen- de jaar ter inlijving hadden moeten op komen, doch die de le oefening tenge volge van verkregen uitstel nog niet hebben aangevangen of althans nog niet hebben volbracht, moeten wel op komen. De plaats, waar zij zich moeten melden, staat in hun zakboekje ver meld. Hebben zij het zakboekje niet in hun bezit, dan moeten zij zich tot den burgemeesters wenden en kunnen zij van dezen vernemen waar zij zich moe ten aanmelden. Zij, die van den dienstplicht zijn vrij gesteld, wegens broederdienst, wegens kostwinnerschap of om andere reden en die voorgoed vrijstelling hebben ge kregen, of voor wie de duur van de vrijstelling nog niet is verstreken, moe ten voorloopig niet opkomen. Zij kunnen wel worden opgeroepen, nu er buitengewone omstandigheden bestaan, doch het is nog niet geheel zeker, of van deze bevoegdheid zal worden gebruik gemaakt. In elk geval moeten zij niet opkomen, zoolang hieromtrent niets naders wordt bepaald. LEVENSVERZEKERING WAALWIJK LU1T.-GENERAAL REIJNDERS OPPERBEVELHEBBER. Staatsblad no. 185 bevat een ko ninklijk besluit van 28 Augustus, waar bij uit overweging, dat het oogenblik gekomen is om de algemeene voorbe reiding in handen te leggen van den opperbevelhebber van land- en zee macht, benoemd is tot opperbevelheb ber van land- en zeemacht de luitenant- generaal I. H. Reijnders, chef van den generalen staf. VRIJWILLIGERS ONDER DE BURGERS GEVRAAGD. Oproep aan de vereenigingen. De Regeeringspersdienst meldt: De Regeeringscommissaris voor de vrijwillige burgerlijke dienstverleening verzoekt alle landelijke en gewestelij ke georganiseerde vereenigingen, die bereid zijn zich vrijwillig beschikbaar te stellen voor het verrichten van dien sten in buitengewone omstandigheden, ten spoedigste daarvan aan hem mede- deeling te doen. Het Regeeringscom- missariaat is tijdelijk gevestigd in het gebouw van het departement van Bin- nenlandsche Zaken, Binnenhof 19, te 's-Gravenhage. Plaatselijke organisaties gelieven zich met een gelijke mededeeling te wenden tot de door de burgemeesters van haar gemeenten bij openbare bekendmaking aangewezen instanties. Voorloopig die nen uit practische overwegingen deze opgaven beperkt te blijven tot de pro vinciale hoofdsteden en de overige ge meenten met meer dan 20.000 inwo ners. Zeer binnenkort zal door de burge meesters, voor hen, die buiten organi satorisch verband zich wenschen aan te melden voor in beginsel belangelooze vrijwillige dienst- en hulpverleening, de gelegenheid daartoe worden open gesteld. Geen aanmeldingen worden in gewacht van hen, die militaire ver plichtingen hebben of die een functie vervullen bij luchtbeschermingsdien sten, vrijwillige burgerwachten of an dere daarmede gelijk te stellen organi saties. Het ligt in de bedoeling binnenkort een soortgelijken oproep te doen uit gaan in de gemeenten met minder dan 20.000 zielen. KOSTWINNERSVERGOEDING VOOR GEMOBILISEERDEN. Indien tengevolge van het verplicht verblijf in werkelijken dienst van een dienstplichtige voldoende middelen tot levensonderhoud ontbreken, of zouden komen te ontbreken aan: a. zijn echtgenoote, b. zijn bloed- en aanverwanten in de rechte linie, c. zijn andere bloed- en aanverwanten in den 2den graad, d. zijn pleegouders, e. de genen, in wier onderhoud hij ingevolge rechterlijk vonnis moet voorzien, wordt aan bedoelde personen, op hun ver zoek, een vergoeding uit 's rijks kas toegekend. De aanvraag om vergoeding ge schiedt mondeling of schriftelijk bij den burgemeester der gemeente, waar ver zoeker woonplaats heeft. Is de woon plaats buitenslands gelegen, dan wordt de aanvraag gedaan bij den burgemees ter der gemeente, voor welke de inge schrevene voor den dienstplicht is inge schreven. De aanvraag geschiedt door of na mens den persoon, te wiens aanzien de ingeschrevene als kostwinner wordt be schouwd. Het verdient aanbeveling de aan vraag zoo mogelijk mondeling te doen, onder overlegging van de noodige be wijsstukken, zooals trouwboekje, belas tingbiljet, huurkwitantie, loonbriefje etc. TEGEN HET HAMSTEREN. Niemand inag meer dan een week voorraad koopen. Strenge straffen. Maandag heeft de minister van eco nomische zaken een beschikking geno men krachtens de wet van 24 Juni 1939 Staatsblad 634, waarbij maatregelen worden genomen om het hamsteren van levensmiddelen en andere artike len tegen te gaan. Deze maatregelen hebben betrekking op: rijst (rijstebloem, rijstemeel en ge malen rijst), tarwebloem en tarwemeel, roggebloem en roggemeel, havermout, gort, vermicelli, macaroni en spaghetti, maizena, groene erwten en spliterwten, bruine boonen, witte boonen, capucij- ners en rozijnerwten, andere soorten gedroogde peulvruchten, witte suiker, basterd suiker, slaolie, raapolie, boter- olie en andere spijsoliën, bak- en braad vet, magarine, koffie, koffie-surroga- ten, thee, cacao, harde zeep, zachte en vloeibare zeep, zeeppoeder, -vlokken, -schilfers, waschpoeder, alle soorten kaarsen. Op grond van deze beschikking is 't voorloopig verboden van de genoemde artikelen in één week zich meer te ver schaffen dan hij gewoon is in een week te verbruiken. Indien hij echter in den regel voor een bepaalde groep perso nen, zooals b.v. een gezin, zich die ar tikelen pleegt aan te schaffen, dar. zal het hem toegestaan zijn in een week zooveel te betrekken als die. groep per sonen in een week pleegt te verbrui ken. Het is duidelijk, dat dit verbod er op gericht is te voorkomen, dat door ab normale vorming van voorraden een tekort aan de genoemde artikelen zal ontstaan, waardoor die personen bena deeld zouden worden, die niet over de middelen beschikken om zich meer aan te schaffen dan normaal in een week verbruikt wordt. Ook is het duidelijk, dat het verbod in geen enkei opzicht een belemmering bedoelt te zijn van het normale verbruik van de genoemde ar tikelen. Het normale verbruik immers KOMT EVEN SMULLEN. uitsluitend van le kwaliteit kalfsvleesch. wordt door deze regeling niet aan ban den gelegd. Afleveringsbewijzen verplicht. Ten einde de zekerheid te verkrijgen, dat het aldus in werking gestelde ham sterverbod ook zal worden nageleefd, is aan alle leveranciers van de genoemde artikelen de verplichting opgelegd bij iedere aflevering een afleveringsbewijs in tweevoud uit te schrijven, waarvan één exemplaar tegelijk met de goederen aan den klant wordt afgeleverd. Het afleveiingsbewijs moet zijn voorzien, behalve van de handteekening van den leverancier, van een opgave van het artikel dat is afgeleverd en van de hoe veelheid daarvan en van den naam en het adres van den leverancier en den afnemer. Deze afleveringsbewijzen r.ioel de afnemer voor de in te stellen controle, gedurende ten minste 3 maan den zorgvuldig bewaren. De aandacht wordt er op gevestigd, dat overtreding van het hamsterverbod gestraft kan worden met een gevange nisstraf van 4 jaren, of een geldboete van 10.000, terwijl bovendien de ge hamsterde artikelen in beslag genomen zullen worden. Handelaren in de genoemde artikelen zijn van de gegeven voorschriften vrij gesteld. Het zich aanschaffen van de genoem de artikelen in hoeveelheden, die het normale verbruik in een week te boven gaan is strafbaar. Zoowel de winkelier als de klant zijn strafbaar, indien niet bij iedere hoeveelheid, die in den win kel afgehaald wordt, of bij den klant thuis wordt bezorgd, een afleverings bewijs aanwezig is. VOLDOENDE VOORRADEN. Spoedig oorlogsbrood? Naar wij vernemen, zijn er thans in ons land voldoende voorraden olie- en aardolieproducten opgeslagen, zoodat geen vrees behoeft te worden gekoes terd voor een tekort. Men heeft de si tuatie zoolang van te voren zien aanko men, dat men ruimschoots gelegenheid heeft gehad zijn maatregelen te nemen. Met de voedselvoorziening heeft de regeering het thans heel wat gemakke lijker dan in 1914. Toen was er een vol komen vrij maatschappelijk bedrijfsle ven, de landbouw inbegrepen. Thans bestaat er een sterke ordening en heeft de regeering de beschikking over het wijdvertakte landbouwcrisisapparaat, dat betrekkelijk gemakkelijk omgescha keld kan worden en dienstbaar ge maakt aan de in te voeren distributie regeling. In groote lijnen, gebaseerd op de des betreffende wetten in zake de oorlogs voorbereiding, ligt deze regeling gereed en er wordt op het oogenblik hard ge werkt aan de uitvoering van de onder deden. Zoo noodig zou dus op zeer korten termijn een volledige distributie regeling kunnen worden ingevoerd. Verwacht mag ook worden, dat zoo noodig ook spoedig overgegaan kan worden tot de invoering van het oor logsbrood, waarmede onlangs gunstig verloopen proeven zijn genomen en dat zooals men zich zal herinneren, bestaat uit tarwebloem met ongeveer 30 °/c rogge- en aardappelmeel. Zoo noodig zal ook, nl. wanneer het publiek volkomen ten onrechte zilvergeld zou vasthouden, evenals in 1914 overgegaan worden tot uitgifte van zilverbons. Dit papieren noodgeld is reeds gedrukt. De Echo van het Zniden, Waalwijbsclic en Langslraatsche Courant*

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 1