Plaatselijke Berichten. Woensdag 30 Augustus 1939 No. 68 De Echo van het Zuiden Tweede Blad JAARMARKT TE WAALWIJK OP DONDERDAG 31 AUGUSTUS. KONINKLIJKE ONDERSCHEIDINGEN. Bij koninklijk besluit zijn benoemd: Tot officier in de orde van Oranje Nassau, mr. H. J. M. Loeff, burgemees ter van Vught. Tot commandeur in de orde van Oranje Nassau: Mgr. dr. P. J. M. van Gils te Roer mond. Tot ridder in de orde van Oranje 4» H. A. J. Mannaerts, lid van de fa. J. Mannaerts, voorzitter van de Kamer van Koophandel te Tilburg. L. J. Uijtendaal te Gilze Rijen, voor zitter van de Federatie van Vereenigin- gen van Nederlandsche Lederfabrikan- w ten. Toegekend de eere-medaille verbon den aan de orde van Oranje Nassau, in brons aan: C. Vos, besteller bij de P.T.T. te 's-Grevelduin-Capelle. J. Ophorst, arbeider bij de firma Tim mermans van Turenhout te Waalwijk. F. van Well, kleermaker bij de fir ma de Greeff-Verwiel te Waalwijk. DE MOBILISATIE. Als een donderslag kwam Maandag middag het mobilisatie-bericht en in een ommezien spoedde iedereen zich naar de redactie-bureaux en «naar het gemeentehuis om nadere hijzonder- heden te vernemen. Hier verschenen weldra de witte op roepingsbiljetten, die het publiek in lichtten en reeds ging een zucht van y* verlichting op toen men las dat de eerste mobilisatie-dag op Dinsdag 29 Augustus was gesteld, dus dat men Maandag niet weg moest en tijd had z'n hullen na te zien, afscheid te nemen en wat dies meer zij. V Bij velen werd de herinnering aan 1914 wakker geroepen en 't scheen ons toe, dat alles thans veel kalmer en rustiger werd opgenomen, wat o.i. ook bij het vertrek der manschappen 't geval was. Alles bleek uitstekend voor bereid en 't was tevens of er een zeker fatalisme over de menschen lag, het gevoel dat 't er toch eens van komen moest. De levensmiddelen-bedrijven hadden het overstelpend druk. Bijna iedere huismoeder torsite zware boodschap- pen-tasschen en vlugge fietsjongens renden rond. Kinderwagens waren van bestemming veranderd en dienden tot vrachtvervoer van tal van begeerde artikelen, als er schaarste komen zal. Dinsdagmorgen was de drukte na tuurlijk nog grooter om en hij 't sta tion hij het vertrek der mannen, die hun oude plunje hadden voor den dag gehaald, dat bij den een vrij passend, hij den ander onmogelijk over z'n buikje was te krijgen, 't Hardroerend afscheid werd wel wat getemperd door 't feit dat niemand buiten de militairen in station of op perron mocht komen. De vordering van paarden en auto's bracht natuurlijk een groote be weging, men had voor de paarden-vor- dering een prachtige gelegenheid op 't stationsplein en Burg. v. d. Klokken- laan en alles verliep, dank zij de uit stekende hulp van rijks- en gemeente politie, uitstekend.JBr waren een 700- tal tot den verren omtrek aange voerd ei! Zeer talrijke werden geno men. Merj %Vas over de prijzen goed te vreden, beter dan bij de auto-vordering. Nu is aiies vertrokken en een be trekkelijke rust weergékend, de toe stand vraagt vpoI opofferingen van de militairen en van vele huismoeders, maar ook van bedrijven en zaken. Zij zullen dit alles manmoedig dra gen, de hoop leeft nog dat dit alles mogelijk niet van al te langen duur is. OPENSTELLING POSTKANTOOR KONINGINNEDAG. Op 31 Augustus (Koninginnedag) zal het postkantoor voor alle diensten normaal zijn opengesteld als op ge wone werkdagen. De reeds gangekondigde beperkte ^openstelling koint hiermede te verval len. Voorenstaande geldt ook voor de onder het postkantoor Waalwijk res- sorteerende postin richtingen. GEEN KONINGINNEFEEST. •«A In verband met een door den Burge rmester telegrafisch ontvangen verzoek van den Minister van Binnenlandsche Zaken zullen de hier ter plaatse voor genomen feestelijkheden ter viering van den verjaardag van H. M. de Konin gin geen doorgang vinden. Wel wordt verzocht de nationale driekleur te laten wapperen en zich met oranje te tooien. DE A.S. DISTRIBUTIE. Nu de algemeene mobilisatie een feit is geworden, is het mogelijk, dat binnen eenig entijd zal moeten worden overge gaan tot de distributie van levensmid delen en andere artikelen. 1 en behoeve van deze distributie zijn van het rijk distributiekaarten ontvan gen. De uitreiking daarvan moet uiter aard voorafgaan aan de inwerking treding van de distributie. In onze ge meente zijn de noodige voorbereidings maatregelen voor de uitreiking der kaarten in vollen gang. In ons blad van a.s. Zaterdag zul len nadere mededeelingen worden ge daan over de data en de wijze van uit reiking der kaarten. Reeds thans geven wij evenwel eeni- ge zeer algemeene aanwijzingen en me dedeelingen. Distributiegërechtigd is in het alge meen iedereen, die in het bevolkingsre gister dezer gemeente is ingeschreven. De uitreiking der kaarten zal geschie den in de lokalen, waarin de officieele gemeentelijke stembureaux op stem mingsdagen zetelen. Aldaar worden kaarten uitgereikt uitsluitend voor personen, die woon achtig zijn in het stemdistrict, waar voor het desbetreffende stemlokaal be stemd is. Personen uit andere stern- districten kunnen daar niet geholpen worden, zij moeten zich dus melden in hun eigen stemdistrict dezer gemeente. De kaarten kunnen in ontvangst wor den genomen door het hoofd van het gezin, die voor ontvangst moet teeke nen. Ze kunnen evenwel ook door de echtgenoote in ontvangst worden ge nomen. Kinderen worden onvoorwaar delijk afgewezen voor het afhalen der kaarten. Ook voor militairen worden kaarten uitgereikt. Deze moeten ze onverwijld inleveren bij den militairen comman dant. R.K. MIDDELBARE HANDELS AVONDSCHOOL TE WAALWIJK. Met verwijzing naar een advertentie voorkomende in dit blad, dcelen wij hierbij mede, dat de lessen van de R.K. Middelbare Handelsavondschool te Waalwijk niet beginnen op Maandag 4 September, maar zooveel later als de omstandigheden dit noodzakelijk ma ken. Het Bestuur stelt zich voor deze lessen in den loop van het schooljaar in te halen. Ook de lessen van den spoedcursus voor de vestigingswet moeten voor- loopig worden uitgesteld. De datum van aanvang zal nog na der in dit blad worden bekend ge maakt. VERGADERING „BUITENPOLDER VAN WAALWIJK". Ingelanden zijn voor samenvoeging. Maandagmiddag om 4 uur werd er in de achterzaal van Hotel Verwiel een vergadering gehouden van de stemge rechtigde ingelanden van „De Buiten polder van Waalwijk", welke in ver hand met den gespannen internationa len toestand, slechts door enkele per sonen werd bezocht. De voorzitter, de heer H. P. J. Hofl- mans opende de bijeenkomst met een hartelijk woord van welkom en deelde mede, dat de secretaris-penningmees ter, de heer v. Heeswijk, wegens het vervullen van zijn vaderlandsche plichten niet aanwezig kon zijn. Ver volgens werden door hem de no tulen voorgelezen, welke onveranderd werden goedgekeurd. De rekening 1937-'38 werd zonder aan merkingen vastgesteld op 6351.34V2 aan inkomsten en ƒ5456.33 aan uit gaven, zoodat er een batig saldo is van 895.01 V2. De begrooting voor het dienstjaar 19391940 ging eveneens onder den hamer door, met aan inkomsten en uitgaven 2092.51 !/2. De omslagkosten werden hierna vastgesteld op 3.per H.A., waar hij op een desbetreffende vraag van den heer J. van Iersel de voorzitter bevestigt, dat deze 4.zijn geweest. Hierna machtigt de vergadering het bestuur om onderhoudswerken in ei gen beheer te laten uitvoeren, waarbij de voorzitter opmerkt, dat het usance is geworden, dat het bestuur bij be langrijke zaken toch ook een aanbe steding houdt. JUBILEUM ROODE KRUIS. Op last van het hoofdbestuur te Den Haag is de viering van het 25-jarig be staan der afd. Waalwijk van het Roo- de Kruis tot nader te bepalen datum uitgesteld. Samenvoeging maar financieel gescheiden beheer. Aan de orde komt dan de samenvoe- ging van de 5 polders in onze gemeen te. Zooals bekend hebben de Ged. Sta ten in een desbetreffend schrijven dit voorstel aan de polderbesturen doen toekomen, met het verzoek zoo spoe dig mogelijk bericht te zenden of de ingelanden voor of tegen dit voorstel zijn. De voorzitter doet voorlezing van dit schrijven, waarna hij vraagt hoe d? aanwezigen er over denken. De heer van Nooy is van meening, dat het beste is om de vijf polders hij elkaar te voegen, aangezien zij vlak bij elkaar liggen. De heer Meijrink vraagt of het be stuur van den polder zich al een oor deel heeft gevormd van de voor- of nadeelen die dit voorstel meebrengen. De voorzitter deelt hierop mede, dat de poldcrlasten van Baardwijk zeer hoog zijn, zoodat er altijd moet wor den gewerkt in de richting van een classiticatie der kosten, aangezien, wanneer men het gemiddelde van de poldcrlasten zou nemen het voor Waalwijk ongunstig zou zijn. Verder is de voorzitter van meening, dat, al zouden al de ingelanden van de vijf verschillende polders er tegen zijn, deze samenvoeging toch doorgang zal inden, want Ged. Staten hebben wel in de gaten dat er nog al eens wrijving tusschen de polders bestaat; boven dien zijn de belangen van de polders hetzelfde, zoodat de voorzitter van meening is, dat deze voorgestelde sa menvoeging er in ieder geval door komt. Het beteekent voor de Staten ook een veel gemakkelijker controle, want als er maar één polder is, is er ook maar één boekhouding, dus ook maar één controle. De heer van Nooy bewijst met een sprekend voorbeeld, dat, wanneer er samenvoeging komt, verschillende on aangename dingen niet meer kunnen gebeuren. De heer J. van Iersel toont aan dal de belangen van de verschillende pol ders vaak uiteenloopen, vooral wat be treft de poldcrlasten. I)e voorzitter noemt in dit verband echter de classi ficatie, welke zal worden berekend over een periode van 5 jaren. De heer Meyrink is van meening dat deze classificatie wel eens in het ge drang zou kunnen komen, waarbij de heer v. Iersel opmerkt dat men in Nieuwkuijk classificatie naar gelang de grondsoort heeft. De Voorzitter zegt dat Ged. Staten vragen om hun mede te deelen of de ingelanden de classificatie wenschen toegepast te zien of dat zij het finan- cieele beheer willen gescheiden hou den. De heer Meyrink vindt het geschik ter om het financieele beheer geschei den te houden. Uit een en ander concludeert de voorzitter dat de vergadering niet te gen de voorgestelde samenvoeging is, wanneer men het financieele beheer maar gescheiden houdt. Er wordt be sloten om in dien geest de Staten te adviseeren. Hierna stelde de voorzitter aan de orde om het bestuur te machtigen om de borgstelling van den penningmees ter vast te stellen. In verband met het feit, dat mis schien binnen eenigen tijd de samen voeging van de waterschappen 'n feit is, weet de heer v. Heeswijk niet hoe lang hij nog penningmeester zal zijn van den polder Derhalve verzoekt hij voorloopig genoegen te nemen met een persoonlij ke borg van zijn vader. Er wordt be sloten met het voorstel genoegen te nemen voor den tijd van één jaar. Bij de rondvraag zegt de heer van Nooy, dat hij reeds langen tijd bemerkt heeft dat men in de Putsteeg veel last heeft van de hoornen, terwijl dezelfde spreker van meening is, dat het voor de groote vrachtwagens die in den pol der komen, zeer moeilijk is om bij de Hooigracht gedraaid te komen. Spre ker wil de slooten vier of vijf meter terugleggen, waardoor dit euvel wordt verholpen. De voorzitter is echter met de verga dering van meening, dat dit voorstel veel moeilijkheden zal meebrengen en zoo stelt de heer Bertels voor om de dammen wat te laten verbreeden. Ook wil de heer v. Nooy een weg la ten maken van de Putsteeg naar Baardwijk, maar de Voorzitter ant woordt hem, dat hij dan beter kan wachten tot de ruilverkaveling er door komt. Hierna wordt de vergadering geslo- >2® ten. VERGADERING BINNENPOLDER. De stemgerechtigde ingelanden van „De Binnenpolder van Waalwijk" kwamen denzelfden dag om 7 uur eveneens in Hotel Verwiel bijeen. Nadat de machtigingen waren on derzocht opende de voorzitter, de heer H. P. J. Hoffmans deze vergadering, welke ook slechts matig was bezocht met een woord van welkom en deed mededeeling van het feit, dat de se cretaris-penningmeester, de heer van Heeswijk, wegens het vervullen von zijn militaire dienstplicht verhinderd was deze vergadering bij te wonen. De voorzitter las hierna de notulen voor, die onveranderd werden goedge keurd en vastgesteld. De rekening 19371938 met aan inkomsten 3098.09 en uitgaven 2399.69, derhalve een batig saldo van 698.40 gaat onder den hamer door, evenals de begrooting 1939-1940, wel ke sluit met aan inkomsten en uitga ven op 3341.90. De omslag van 19391940 wordt vastgesteld op 2% der huurwaarde van opgebolde ren 2% van 1/3 der huur waarde van gebouwde eigendommen, tdcwiJMj^fyoIgeiis het bestuur wordt ^9k^bfig^[pm onderhoudswerken in eigen beheer uit te voeren. die dan plaats vindt voor de twee leden van hpt dagelijksch IjfgJuyp, Y#|>ens periodieke aftreding v^ntdp^^^ren Jud. Timmermans en L. van Huiten brengt tot resultaat, dat de heer L. van Huiten wordt herkozen met 17 stemmen tegen 1 stem op den heer C. van Huiten en 6 stemmen blanco. De heer Jud. 'I immermans wordt herkozen met 20 stemmen, terwijl 4 stemmen blanco uitgebracht werden. Ook deze polder voor, samenvoeging. De voorzitter stelt dan aan de orde: de samenvoeging van de polders. De heer van Nooy verklaart dat hij oor samenvoeging is, aangezien vele handen licht werk maken. Op verzoek van den heer v. Iersel geeft de voorzitter dezelfde explicatie als in de vergadering van „De Buiten polder van Waalwijk", terwijl de ver gadering eveneens besluit om Ged. Staten te adviseeren tot samenvoeging over te gaan, mits het financieele be heer gescheiden blijft. In verband met de borgstelling van den penningmeester neemt de vergade- 'iiig hetzelfde besluit als den binnen polder. Vervolgens machtigden de ingelan den het bestuur om erfdienstbaarheid te \crleenen van weg- en kabellcgging ten laste van den Winterdijk en ten behoeve van de telefooncentrale. De voorzitter zegt, dat destijds deze aanvrage is ingekomen en dat het be stuur reeds machtiging had verleend, maar op last van den minister moet de vergadering deze machtiging verlee- nen. Ter nadere explicatie merkt spr. nog op, dat 't hier betreft de op han den zijnde automatiseering der tele foon, waarvoor een kabel zal moeten worden gelegd, langs den Winterdijk tot aan de Kerkstraat. Van de rondvraag maakt de heer van Nooy gebruik om wegverbreeding te bepleiten, terwijl hij de ingelanden waarschuwt hun rechten doorgang te bewaren op den ouden Kerkpad. De voorzitter zegt echter, dat de polder over deze laatste aangelegen heid niets te zeggen heeft en dat de personen die voordeel van dit recht genieten bij elkaar moeten komen om zich gezamenlijk met den burgemees ter te verstaan. De heer A. Meijrink laat het licht vallen op het feit dat de Spoorsloot vanaf het station tot de grens van v.m. Besoijen een onaangename reuk verspreidt en hij vraagt of er indertijd overleg is gepleegd met den polder, om daarop de rioleering van de Kerk straat te laten aansluiten. De heer A. v. d. Broek zegt, dat het vuile water niet in de Spoorsloot komt aangezien er een schuif in den duiker is, maar meent dat deze stank veroor zaakt wordt door den duiker van den heer Gragtmans. Tevens is spreker met den voorzitter van meening, dat dit destijds aan den polder is aange vraagd. De heer van Nooy merkt op dat ook de Spoorsloot vanaf de Putstraat tot Baardwijk erg stinkt. De heer v. d. Broek zegt dat dit voor- namenlij k te wijten is aan de riolee- ringswerkzaamheden in de Putstraat, dus van tijdel ij ken aard. GESLAAGD VOOR HET INTERNA TIONAAL DANSLEERAREN DIPLOMA. Aan het examen van "The Interna tionaal Dancing Master's Associati on" te Blackpool, Engeland, werd o.a. deelgenomen door den heer J. Broe ken, danslecraar te Loon op Zand. Waar hij aan alle eischen voldeed, zal hem het Internationale diploma worden uitgereikt. ZWEMWEDSTRIJDEN GLAUKOS. Kampioenschap van Waalwijk. Onder groote belangstelling en be gunstigd door het prachtige weer, werden Zondag j.l. de door Glaukos uitgeschreven wedstrijden om 't kam pioenschap van Waalwijk, verzwom- men. De (gedetailleerde) uitslagen luiden: 50 M. vrije slag jongens (tot 16 j.) 1. A. Hombergen 45.8 sec. 2. J. Pulles 51.1 sec. 3. F. Pulles 55.2 sec. 50 M. schoolslag dames. 1. Mej. v. d. Heijden 49.3 sec. 2. Mej. Spapens 55.5 sec. 3. Mej. de Folter 56.6 sec. Schaalduiken heeren (5 M.) 1. J. Mahieu 9 sec. 2. P. v. Nieuwstadt 9.7 sec. 3. F. Kools 10.2 sec. 4. R. van Mil 11.6 sec. Schaalduiken dames (3 M.) 1. Mej. C. v. Oldenbeck, 3.9 sec. 2. Mej. A. v. Oudhcusden 4.1 sec. 3. Mej. Spapens 4.5 sec. Onder water zwemmen, heeren: 1. D. Horst 2. J. Mombers 3 C. Kleijn Onder water zwemmen, dames: 1. Mej. J. Couwenberg 2. Mej. A. v. Oudheusden 3. Mej. D. Stassar Wisselbeker heeren (kampioen schap) 1. Jan Mombers, gem. 42.2 sec., (kampioen). 2. Lex. Schaap, gein. 44.8 sec. 3. Jac. Kemperman, gem. 46 sec. 4. Frans Kools, gem. 46.1 sec. Wisselbekcr dames (kampioen schap) 1. Mej. Coba v. Oldenbeek, gem. 52 sec. (kampioen). 2. Mej. Stassar, gem. 52.8 sec. 3. Mej. Bikart, gem. 58,4 sec. 4. Mej. v. Oudheusden, gem. 58.8 s. W.S.C. SUPPORTERSCLUB OPGERICHT. In verband met den gespannen in ternationalen toestand was de verga dering, die Maandagavond in 't club huis van W.S.C. was belegd om te ko men lot op Relating van een suppor tersclub maar zeer matig bezocht, i och bleek er onder de aanwezigen een levendig enthousiasme en een groote belangstelling te bestaan voor de verrichtingen van W.S.C. in het komende seizoen, en na langdurige en cenigszins verwarde discussies werd .besloten, dat, ook al waren de omstan digheden bijzonder ongunstig, nu toch maar tot de eigenlijke oprichting over te gaan en op voorstel van den heer C. van Oostrum ging men over tot de verkiezing van drie bestuursleden met als gevolg, dat de heeren A. v. Eeten, J. van Muilekom en J. van Loon zich met deze functies zagen vereerd. De heer J. van Loon kon echter geen bestuurszetel waarnemen en met in stemming van de gcheele vergadering nam de heer J. de Kort zijn taak over. Hierna werden door de bestuursle den de functies onderling verdeeld, zoodat thans de heer J. v. Muilekom \oorziller, J. de Kort secretaris en A. van Eeten penningmeester is. Na een korte geanimeerde bespre king werd besloten om op Maandag 4 September een nieuwe vergadering te beleggen, waarop alle belangstellenden worden uitgenoodigd. Staande de vergadering gaven zich reeds een tiental leden op. DE OORLOGSNERVOSITEIT! Niet alleen in landen direct bij de groote dreiging betrokken, heerscht zenuwachtigheid, ook in landen, die neutraal zullen blijven en welks in woners zich dus zeker neutraal moe ien houden, neemt de nervositeit blijkbaar toe en kan men z'n gevoe lens niet altijd beheerschen. Zoo is deze toestand zelfs tot som migen in onze plaats en omgeving doordrongen en geeft zelfs aanlei ding tot vermakelijke scènes. Zoo kreeg Zondag een zeker bekend persoon op 't gebied van incasso's en andere zaken het aan den stok met een dienaar der spoorwegen, welke eer ste zich als een geweldig vriend van onzen Oostdrbuurman ontpopte (niet te verwonderen, zouden we zeggen); de ander stak zijn gevoelens voor de democratische landen niet onder stoelen of banken. En toen de argu menten uitgeput waren, volgde de Nazi-vereerder een illuster voorbeeld en sloeg er stevig op, wat voor de omstanders een bijzonder vermakelijk tableau vertoonde! In de trein kregen een paar polder jongens uit de streek het te kwaad met een naar zijn heimat terugkee- rend Duitschcr, welk dispuut ook niet hij woorden kon blijven. In t hoofdkwartier onzer kleine fascisten-groep doet de politiek na tuurlijk ook grootelijks opgang, krachtige pleidooien worden er door de bekende voormannen gehou den, die met vuistslagen op de tafel worden onderstreept. Men schijnt echter met 't nationaal- socialistisch-bölsjewistisch samengaan ook daar toch wel een beetje verlegen te zitten! Intusschen blijven de heeren op de bres voor de fascistische belangen en onzen tockomstigen heilstaat! ONGEVALLEN. Zaterdag-ochtend werd de auto van den heer T. alhier, in de Besoijen- schestraat aangereden door een bana nen-transportwagen uil Gorinchem, doordat deze bij het indraaien der straat, de verkeerde bocht nam. De auto's werden beide ernstig be schadigd, vooral de luxe auto ami spatbord, buffer en achterbumper. Zaterdagmiddag ten 1 uur werd mej. K. toen ze de straat wilde over steken, door den motorrijder A. v. O. aangereden. Zij werd tegen den grond gesmakt en bekwam een ernstige hoofdwonde. In de coöperatieve-win- kel binnengedragen, kon zij na ver bonden te zijn, naar huis terugkee- ren. AUTO-ONGEVAL. Naar wij vernemen zijn de verwon dingen die de dames L. en J. Verwiel hebben bekomen bij het auto-ongeval op 1.1. Vrijdag te Utrecht, en waarvoor zij in 't Academisch ziekenhuis te Utrecht zijn opgenomen, ernstiger dan aanvankelijk werd vermeld. Niettemin kunnen zij heden per zie kenauto naar het St. Nicolaas-Zieken- huis worden vervoerd. Zaterdagmiddag kwam een doch tertje van M. in de Besoijenschestraat te vallen en bezeerde zich dermate dat opname in 't Ziekenhuis noodig was. Luchtgevaar Belangrijke Mededeeling! Verkrijgbaar zijn kartons, bestemd om in Uw buis op in het oog val lende wijze op te hangen, waarop beknopt staat aangegevtn, waarmee in geval van luchtoorlog zooveel mogelijk moet woiden rekening gehouden en wat het beste staat te doen. Deze kartons kunnen tegen den prijs van 5 ol 10 cents worden ver kregen door bemiddeling van de volgende heeren Wijnands, Westeinde 1. v. d. Hammen, Burg. Klokkel.73. Dumoulin, Nieuwstraat 2b. v. Gijzel, Raadhuisplein 261a. Benchuysen, Laageinde 30a. Veltman, Baardw. straat 2a. In uitzonderlijke gevallen als aan werkloozen en aan hen, voor wie zelfs een bedrag van 5 of 10 cents zeer moeilijk valt te missen, kunnen deze kartons gratis worden verstrekt. Gaarne ontvangen wij echter voor elk karton een vergoeding van 10 cents, daar de financiën van de Afd. Waalwijk der Ned. Ver. voor Luchtbescherminger niet schitterend bijstaan en bet drukken dezer kar tons een groot gat in de kas ver- oorzaakt heelt. Verder wordt bekend gemaakt, dat verkrijgbaar zijn aan het adres van den heer van Gijzel, Raadhuis plein 261a: Gids voor de Luchtbe scherming 1939 45 blz. tegen den prijs van slechts 10 cents en het boekje »Schuilplaatsen« tegen 5 ets. Tevens wordt nog medegedeeld dat men doende is de contributie voor de Vereeniging op te halen en de leden worden beleefd verzocht de hun aangeboden kleine kwitantie bij eerste aanbieding te willen vol doen, daar zulks honderden malen geloop bespaart voor deze luttele bedragen. De leden mogen toch ook niet vergeten, dat voor dit onnoozele bedrag zij toch reeds vanaf 1 Jan. 1938 gratis het officieele Nederland sche maandblad »Luchtgevaar« krij gen thuisgezonden, waar dan slechts 25 cents per jaar minimum-contri butie tegenoverstaat. Over donaties beschikt de Afd. ook niet, zoodat we slechts kunnen aansporen om ons te helpen ons ledental nog be langrijk te vergrooten. Een goede voorlichting van de bevolking is speciaal in deze tijden van oorlogs. gevaar van het hoogste belang. Ned. Ver. voor Luchtbescherming Afd. Waalwijk De Penningmeester, A. HOLTGREFE. Hollandsche soldaten met een hard hoofd. Dat onze Hollandsch soldaten een hard hoold hebben, in den goeden zin van het woord, en lang niet voor een kleintje vervaard zijn blijkt wel uit het volgende: Zaterdagavond kwam een motor met zijspan gereden van uit de Besoijensche straat die de Groote straat in wilde draaien. De snelheid was echter lang niet malsch en daardoor was het voor de beide soldaten die het voertuig bemanden niet mogelijk den draai goed te nemen. De motor vloog uit de bocht, waardoor de zijspanpassagier uit zijn bergplaats werd geslingerd en vrij hevig met zijn hoofd tegen de muur van een woonhuis aankwam. Even bleef hij versufd liggen, doch voor omstanders hem hadden kun nen bereiken krabbelde hij overeind, voelde enkele malen aan zijn hoofd staarde wat in het oneindige en op een desbetreffende vraag van zijn makker luidde het antwoord: »Ja rijden.» En eenige oogen. blikken later ging het tweetal verder. Nu echter met kalmere vaart. Handboogsport Zondag j.l. had op de banen der Handboogschutterij «Eendracht maakt Macht» gevestigd Café W. Pulles («Vosje») de tweede schie ting plaats van den onderlingen zes- daagsche. Omstreeks half een zijn alle leden present om onderling elkander te bekampen. De eerste serie van dezen Zondag gaf een gelijk opgaanden strijd en geen der koppels wist hierin te zegen vieren. In de tweede serie weet het koppel P. van Bavel A. Verheijden spoedig enkele punten voorsprong te nemen. In deze serie weet voorts 't koppel J. Verhoeven—K. Leijtens eveneens de noodige punten te bemachtigen, zoodat beide koppels beslag leggen op dezen ronde en ieder een premie weet te bemachtigen. De derde serie verloopt zonder eenige spanning daar geen der koppels hier eenigen voorsprong van beteekenis weet te nemen. In de4e en laatste serie van dezen Zondag weet het ko, pel L. van Bladel—J. Iileijberg op verrassende wijze te zegenvieren en beslag te leggen op deze laatste ronde, en daardoor zich bij de leiders aan te sluiten. Stand na den tweeden Zondag: Met 2 ronden voorsprong. P. v. Bavel—A. Verheijden 152 p. I Nassau: ■5C

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 5