Engeland en Frankrijk aanvaarden den oorlog. Chamberlain in het Lagerhuis, Staat van Oorlog. Burgerlijke dienstverlening. INGEZONDEN STUKKEN. Dc Burgemeester van Waalwijk MAAKT BEKEND, dat bij Koninklijk Be sluit met ingang van 1 September 1939 deze gemeente in Staat van Oorlog is verklaard en vestigt de aandacht op het overzicht van de voornaamste wetsbepa lingen betreffende den thans ingetreden bijzon den rechtstoestand, het welk op de daarvoor bestemde plaatsen is aangeplakt* WAALWIJK. Henderson en Coulondre eischen te Berlijn on middellijke stopzetting van de aggressie en terug trekking van de Duitsche troepen van Poolsch gebied. Ingeval van een negatief antwoord vra gen zij hun paspoort. FELLE AANVAL OP NAZI-REGIEM. Groote spanning heerschte in de dichtbezette zaal van het Britsche La gerhuis, toen de Britsche premier, Chamberlain gistermiddag om 6.05 op stond, om het standpunt van zijn land in het DuitschPoolsche conflict be kend te maken. Ik ben niet voornemens aldus ving de «premier aan hedenavond veel woorden te gebruiken. Eerder dan voor een rede, is thans de tijd gekomen voor daden (Toejuichingen). Voor achttien maanden heb ik gebeden, dat ik niet de verantwoordelijkheid zou moeten dra gen Engeland te vragen de vreeselijke beslissing inzake oorlog te nemen. Ik vrees, dat het mij niet mogelijk zal zijn, die verantwoordelijkheid uit den weg te gaan. Nu alle ter zake dienende documen ten gepubliceerd zijn, zullen wij voor de rechtbank der historie staan, in de wetenschap, dat de verantwoordelijk heid voor deze vreeselijke ramp ligt op de schouders van één man, Adolf Hit ler. (Luid gejuich). De Duitsche rijks kanselier heeft niet geaarzeld de we reld in ellende te dompelen, om zijn ei gen onzinnige eerzucht te dienen. Ik heb nu de geheele correspondentie met de Duitsche regeering in een wit boek laten verzamelen. Ik geloof niet, dat het noodzakelijk is thans op de bij zonderheden van die documenten, wel ke reeds tot de historie behooren, in te gaan. Zij bewijzen volkomen duidelijk, dat het ons doel geweest is te trach ten besprekingen over het Poolsch Duitsche geschil tot stand te brengen rechtstreeks tusschen de beide landen zelf en wel op voet van gelijkheid. (Ge juich), Verzuimde kans. Ik zou echter toch nog een passage uit onze mededeeling van 30 Augustus willen aanhalen, omdat zij aantoont hoe gemakkelijk ten slotte een botsing vermeden had kunnen worden, indien er aan de zijde der Duitsche regeering ook maar de geringste wensch bestaan had tot een vreedzame regeling te ko men. In dat document hebben wij ge zegd: ,,De regeering van Zijne Majesteit er kent ten volle de noodzakelijkheid van spoed bij het beginnen der onderhan delingen en zij deelt de bezorgdheid van den rijkskanselier, voortvloeiende uit de omstandigheid, dat twee gemo biliseerde legers vlak tegenover elkaar staan. Zij zou er daarom met kracht bij beide partijen op willen aandringen zich te verplichten, dat tijdens de onderhan delingen geen agressieve militaire ope ratie zal plaats hebben. De regeering van Zijne Majesteit is er van overtuigd dat zij een dergelijke belofte van de Poolsche regeering kan verkrijgen, in dien de Duitsche regeering gelijke ga ranties geeft". De Poolsche regeering verklaarde, dat zij bereid was, op basis van recipro citeit, de garantie te geven, dat, indien onderhandelingen gevoerd mochten worden, de Poolsche troepen niet de grens van het Duitsche rijk zouden schenden, mits een gelijke garantie door de Duitschers werd gegeven. Van de Duitsche regeering hebben wij nooit een antwoord ontvangen. Eisch aan Berlijn. De Britsche ambassadeur, zoo ver volgde Chamberlain, heeft thans Ber lijn medegedeeld, dat tenzij bevredigen de garanties worden gegeven, dat elke agressieve actie gestaakt wordt en de Duitsche troepen teruggetrokken wor den. de Britsche regeering zonder aar zeling haar verplichtingen zal nako- men. Is het antwoord op onze waarschu wing ongunstig en ik acht het niet waarschijnlijk, dat het anders zal zijn, dan heeft de ambassadeur van Zijne Majesteit opdracht om zijn paspoort te vragen. In dat geval zijn wij gereed. Dank aan Mussolini. Ik zou nog een opmerking willen ma ken, aldus besloot Chamberlain. Ik wil mijn voldoening en die van de regee- ring zijner majesteit er over uitspreken, dat tijdens de laatste dagen van de cri sis Mussolini al het mogelijke heeft ge daan, om een oplossing te verkrijgen. (Gejuich). Wij hebben ge enoneenigheid met 't Duitsche volk (gejuich), behalve dan dat het toestaat, dat het geregeerd wordt door een nationaal-socialistische regeering. Zoolang die regeering be staat en de methodes voortgezet wor den, die zij zoo hardnekkig in de afge- loopen twee jaar gevolgd heeft, kan er geen vrede in Europa zijn. (Gejuich). Wij hebben geen oneenigheid met 't gen, dat aan die methodes een einde moet komen. Indien wij door dezen strijd in de wereld de goede trouw en het afzien van geweld kunnen herstellen, dan zul len zelfs de opofferingen, die wij ons moeten getroosten, ten volle gerecht vaardigd zijn. (Toejuichingen). STEMMING IN DUITSCHLAND. De speciale verslaggever van de „Tel." te Berlijn seint: De eerste oorlogsdag is in West- Duitschland op wel zeer beklemmende wijze verloopen. De militaire marschen en de vele legerberichten, die gisteren door den aether gingen, hebben de be volking in het algemeen niet in een enthousiaste stemming kunnen bren gen en op de rede van Hitler, die aller wegen met diepen ernst werd aange hoord, volgde meermalen openlijk com mentaar, waaruit maar al te duidelijk bleek, dat men slechts noodgedwongen den oorlog inging. ITALIË ZAL GEEN MILITAIR INITIATIEF NEMEN. De Italiaansche ministerraad welke gistermiddag bijeen is geweest onder voorzitterschap van Mussolini heeft in een communiqué meegedeeld, dat Italië geen enkel initiatief tot militaire han delingen zal nemen. Onder de bevolking van Rome heeft dit bericht groote voldoening gewekt. DE EERSTE DAG DER VIJANDELIJKHEDEN. Berlijn, 1 Sept. Aan liet einde van den eersten dag van de vijandelijkheden legen Polen, heeft het opperbevel van de Duitsche weermacht een officiecle mededeeling doen publiceeren over den stand van de operaties. Dit eerste communiqué luidt als volgt: „De Duitsche operaties van Silezië, Pommeren en Oost-Pruisen uit hebben reeds heden aan alle fronten de ver wachte eerste resultaten bereikt. De troepen, die van het Zuiden uit over het gebergte oprukken hebben de lijn NeumarktSueha bereikt. Ten Zuiden van Moravisch Ostrau zijn de troepen bij Tcschen over de Olsa ge trokken. Ten Zuiden van het industrie gebied rukken onze troepen ter hoog te van Kattowitz op. De troepen die Silezië als uitgangs punt hadden, marcheeren in de rich ting van Tschenstochau en ten Noor den daarvan. In den Corridor naderen onze troe pen de Brahe en hebben bij Nakel de Netze bereikt. Dicht voor Graudenz wordt gevochten. De strijdkrachten, die uit Oost-Prui sen zijn opgerukt zijn diep in 't Pool sche gebied doorgedrongen, waar thans gevochten wordt. Het Duitsche luchtwapen heeft van daag hij herhaling krachtig de mili taire objecten op tallooze Poolsche vliegvelden aangevallen en vernietigd. Dit geschiedde bijv. te Rahmel, Putzig, Graudenz, Posen, Plock, Lodz, Tomas- zow, Radom, Nuda, Kattowitz, Krakau, Brest en Tcrrespol. Bovendien hebben verschillende es kaders gevechtsvliegtuigen actief den opmarsch van het leger gesteund. Het Duitsche luchtwapen heeft van daag op deze wijze de heerschappij in de lucht boven Polen veroverd, of schoon sterke afdeelingen in Midden- en West-Duitschland in reserve gehou den werden. Afdeelingen van de Duitsche zee macht hebben positie gekozen voor de Dantziger Bocht en beveiligen de Oost zee. Het in het Neufahrwasser liggende schoolschip „Schleswig Holstein" heeft de door de Polen bezette Westerplatte onder vuur genomen. De oorlogshaven van Gdynia werd door het luchtwapen gebombardeerd." De Polen melden: 'Aan drie zijden tegelijk wordt Polen sedert hedenmorgen door Duitschland aangevallen. De fronten bevinden zich aan den Westelijken rand van de pro vincie Pommeren in den Corridor, waar het hevigst gestreden wordt bij Konitz en Graudenz, verder aan den Zuidelijken rand der Duitsche pYovin- cie Oost-Pruisen, waar eenige kleine Poolsche steden, waaronder Soldau, reeds werden bezet en ten slotte aan den Westelijken rand van het indu striegebied van Poolsch Opper-Silezië hij Dombrowa en Tschenstochau, waar op 't oogenblik aan beide zijden op volle kracht gestreden wordt. Een vierde front aan de Poolsch- Slowaakschc grens is in wording, doch de toestand schijnt daar nog onzeker. De Duitsche vlieger-aanvallen van vanmorgen hebben in Krakau, Dir- schau en Grodno een groot aantal men- schenlevens geëischt. De slachtoffers zijn voornamelijk gevallen onder de burgerbevolking. Aan de militairen hebben de Duit sche luchtaanvallen tot heden minder zorg gebaard. Te Grodno en in twee kleine steden werden ook kerken ver nield. Hel grootste gevaar hadden de mili tairen vandaag te duchten van de zwa re artillerie der Duitschers. Het kleine Poolsche fort Westerplatte bij Dantzig heeft tot heden drie aanvallen met succes weerstaan. Vrijdagmiddag om kwart voor drie ontvingen wij uit Londen het bericht dat de Engclsche Koning het hevel tot algemeene mobilisatie van het Engcl sche leger en de vloot heeft ondertee kend. Een bericht uit Warschau meldt, dat de hoofdaanval van Duitschland van Oost-Pruisen uitgaat. Duitsche vlieg tuigen hebben in twee zwermen aan gevallen en daarbij groote steden ge bombardeerd. Burckhardt is met zijn medewerkers uit Dantzig vertrokken. President Roosevelt heeft telegra fisch Frankrijk, Engeland, Duitsch land, Italië en Polen verzocht de bur gerbevolking niet te bombardeeren. Roosevelt heeft onmiddellijk ant woord verzocht. Uit Londen wordt gemeld dat met uitzondering van de wisselmarkt mor gen alle beurzen in Londen zullen ge sloten zijn. De Duitsche regeering heeft de Ned. regeering verzocht de behartiging der Duitsche belangen in Polen op zich te willen nemen. De regeerings-Persdienst deelt incde dat de Ned. regeering hierin heeft toe gestemd. De Ned. Kolonie in Dantzig bevindt zich in goeden welstand, zooals dit uil het bericht dat bij bet Departement van Buitenlandsche Zaken te Den Haag is binnengekomen, blijkt. De Senaat van Dantzig heeft den Ned. Consul Generaal officieel medegedeeld de veiligheid en bescherming der Ned. Koloniën te garandeeren. De Italiaansche ministerraad is gis termiddag bijeen gekomen. In een pro clamatie aan het Poolsche volk zegt de President o.m. er diep van overtuigd te zijn. dat de geheele natie zich zal scharen rondom den opperbevelhebber der gewapende maebt ter verdediging van zijn vrijheid. FIct land zal in gesloten gelederen optrekken naar den strijd en de vol ledige overwinning. In Duitschland hebben de 3 weermach ten dagorders uitgevaardigd waarin wordt gezegd, dat het uur van beproe ving is gekomen, dat strijd wordt ge voerd met onschokbaar vertrouwen en een vast geloof in de groote beteekenis van het Duitsche volk. Leger, Marine en Luchtmacht zullen bewijzen, dat zij op het beslissende oogenblik tot vervulling van hun ge weldige taak op hun post zijn. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Mijnheer de Redacteur! In Uw laatste blad las ik de „Be- De in de Amsterdamsche dierentuin „Artis" gelegerde militairen zijn direct goede maatjes geworden met de bewoners van deze diergaarde. De soldaten bij de apenkooi. langrijke Mededeeling" van den pen ningmeester van de Ned. Ver. voor Luchtbescherming, Afd. Waalwijk. Men vraagt zich toch af als men de ze mededeeling gelezen heeft: Is dat nu alles wat de Afd. Waalwijk inzake de Luchtbescherming in haar marsch heeft? En dat terwijl de wereld op springen staat. De penn. zegt in zijn slot, dat een goede volksvoorlichting in dezen tijd van het hoogste belang is'. Het is nu juist de vraag of die hier in Waalwijk wel voldoende gegeven wordt. Zoo staat b.v. op de geadvi seerde kartons te lezen, dat men een loopgraaf moet maken naar 't gemeen telijk voorbeeld. Men kan heel Waal wijk met lantaarns afzoeken zonder dat men dat voorbeeld vindt. Een 20- tal loopgraven b.v. op verschillende punten aangelegd, zou toch heel niet overdreven zijn. Temeer daar, blijkens de pers, dit door werkeloozen kan wor den uitgevoerd. Op een andere plaats in Uw blad staat b.v. ook te lezen wat men in huis hebben moet. Hoeveel menschen zullen echter weten wat ze met het daarin ge noemde potje bleekpoeder moeten doen! Een 100-tal hulpposten met ter zake kundige menschen die weten hoe ze met al deze dingen moeten omgaan, zou toch niets overbodigs zijn. In alle bescheidenheid zou de vraag te stellen zijn of de Luchtbescherming hier ter plaatse niet te veel in theorie en te weinig in de practijk bestaat? Men kan wel zeggen, Waalwijk is ingedeeld in de 3e klasse, maar ten slotte is het toch zoo, dat als het wer kelijk eens meenens worden zou (wat van harte te hopen is dat nooit ge beurt), niemand, ook de legerleiding niet, weet, waar precies deze bommen zullen vallen. U, Mijnh. de Red., dank voor de op name. ABONNÉ. Het boofd van bovengenoemden dienst doet een beroep op mannelijke en vrouwelijke ingezetenen om zich V R IJ W I L LI G beschikbaar te stellen voor dienstverleening bij de hulp diensten, zooals Radioluisterdienst, Telefoonbedieniüg, Uitkijk en luisterdienst, E.H. B. O., Ordonnansdienst enz. Aahmeldingen worden ten spoedigste ingewacht bij onderstaand adres, aan welk adres alle inlichtingen zijn te bekomen. Het hoofd van de Luchtbeschermingsdienst P. G. VAN VLIET Stationsstr. 45. Telef. 39. Do Abonnschijnt de talrijke artikelen in ons blad, de vele inlichtingen op vergaderingen niet gelezen of gehoord te hebben, ook geen cursus te hebben bijgewoond, noch de tentoonstelling ter zake te hebben bezocht. Wij meenen juist dat onze afdeeling uitzon derlijk veel heeft gedaan aan voorlichting van het publiek, voor aanschaffing van bcnoodigde artikelen, kortom zeer actief is geweest in elk opzicht, speciaal voor het inlichten van de be woners, waarvoor zelfs wijk-commlssies zijn in gesteld, die de menschen voor dit doel persoon lijk aan huis bezochten. Of de belangstelling en medewerking van het publiek steeds in dezelfde mate aanwezig was, betwijfelen wij. Wat de scliuil-loopgraven betreft, zijn wij het met den inzender eens dat het jammer is dat het initiatief om op het terrein van 't Slacht huis een model voor het publiek aan te leggen, tot dusverre niet tot uitvoering kwam. GeLukkg kunnen wij hem ook hierin gerust stellen, want a.s. Maandag reeds wordt met dit model begonnen. Ilij leze daarvoor het bericht el ders in ons blad. Heuscli, wij mogen zeer tevreden zijn en moe ten niet steeds mopperen, vooral in deze tijden. RED. lenst v.

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 10