Duitschland maakt zijn voor stellen bekend. NIEUWS UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING. 1.ljl Onmiddellijke afstand van Dantzig. 2': Volksstemming in den Corridor. 3i'; Gdynia Poolsch gebied. 4« Regeling van de minderhedenkwestie. „Geweld tegen geweld." Dagorder van Hitier. Dantzig tot Duitsch ge bied geproclameerd. Proclamatie van Forster. De spanning van Europa op 't hoogste punt. SPRANGGAPELLE. KAATSHEUVEL, on gewijzigd. (ürterjgpns^nidffltettDde militaire be- stuugc^rg.jgH&s[fooien aan de ge- wone,regels van rechts houden,links in!É%F'j0^311 ^ÉyitmEfis^^B^ers in boven- bq{ij2jeAdp&/ii\j#jn jbe herkennen aan ee^tfftflfLjWlbWftHwen band om den 1 iu^£#9r|q\ftpf.j^oover het motor- rijdmtMtiSflfo ga ftJdl9> moeten als herken- ni.qg&fcgltfifcrrêfiP rood-wit-b auw schilduM5|9RfWn. iBBaJ>1Èfer-y/brkloosheid. tn^ ^eefvan 7 t/m. 12 Aug.'39 wa ren ojij 1 Jdgesu bsidieerde vereeni- g« werkloozenkas aange. sloten 588 178 personen, waaronder 76.115 landarbeiders. Van de 512.063 verzekerden buiten de landarbeiders was het werkloos heid percentage 17 7 (in de vorige verslagweek van 24 t/m. 29 Jul»«1939 was dit percentage eveneens 1.77) In de overeenkomstige verslagweek van Augustus was 't werkloosheids, percentage in de laatste jaren als volgt (in het tijdvak Mei toten met November worden bij de berekening van de percentages de landarbeiders buiten beschouwing gelaten)1932 26 2, 1933 23.7, 1934 26.3, 193529.6, 1936 31.0, 1937 23.6, 1938 22.3, 1939 17.7. •gafilüd lün'jihi nan isi De voorstellen worden door Berlijn als practisch verworpen beschouwd. De Duitsche regeering heeft gis teravond een uitvoerige verklaring gepubliceerd, waarin tevens haar voorwaarden voor een regeling met Polen zijn vervat. Allereerst wordt medegedeeld, dat de Britsche regee ring zich Maandag bereid heeft verklaard haar bemiddeling te ver- leenen. Dinsdag heett de Duitsche regeering deze bemiddeling aanvaard met de mededeeling, dat zij tot Woensdagavond wilde wachten op de komst van een Poolschen gevol machtigde te Berlijn. Tevens heeft de Duitsche regeering verklaard te gelooven tot dat tijdstip de Britsche regeering toegankelijk te kunnen maken voor de basis van onder handelingen. De Poolsche gevol machtigde, aldus de Duitsche ver klaring, is echter op het genoemde tijdstip niet verschenen. Woensdagavond is te Be-lijn een in algemeene termen gestelde bood schap ontvangen van de Britsche regeering, waarin deze haar bereid willigheid verzekerde om van haar kant invloed uit te oefenen op't be ginnen van onderhandelingen. Bij de overbrenging van deze boodschap door Henderson heeft von Ribben- trop hem in kennis gesteld van de Duitsche voorstellen, die volgens de In een door Hitier uitgevaardigde dagorder wordt o.m. gezegd: Polen heeft de voorgestelde vreedzame re geling afgewezen en in de plaats daarvan een beroep op de wapenen gekozen. De Duitschers in Polen worden bloedig vervolgd en van huis en haard verdreven. Mij blijft geen ander middel over dan geweld te genover geweld te plaatsen, ik ver wacht dat iedere soldaat zijn plicht tot het uiterste zal vervullen. Blijft u er van bewust dat gij de verte genwoordigers van het nationaal- socialistische Duitschland zijt. Leve ons volk en ons rijk. Gouwleider Forster heeft een wet uitgevaardigd tot vereeniging van Dantzig met het Duitsche Rijk. De bestaande grondwet wordt opgehe ven. Het bestuur wordt uitgeoefend door het staatshoofd van Dantzig. De vrije stad vormt direct een deel van het Duitsche Rijk. In een tele gram aan Adolf Hitler wordt deze verzocht deze wet te bekrachtigen en met een rijkswet de vereeniging te voltooien. Voorts wordt eeuwige trouw van de Dantzigers aan den Führer be tuigd. In een proclamatie tot de bevol king van Dantzig zei Forster: Het uur waarnaar gij 20 jaar gesnakt hebt, is aangebroken. Dantzig is teruggekeerd tot het Rijk. Hitier heeft ons verlost. Vanaf vandaag wappert de hakenkruisvlagvoor het eerst, ook van de vroegere Poolsche gebouwen en van de Mariakerk. Wij danken God, dat hij den Führer, Adolf Hitler, de kracht heeft gegeven ons te bevrijden van het verdrag va'fi' Versailles. Wij zijn gelukkig dat we '^^éVfrifderdanen mogen zijn van bet gro'Vfèr'bliilS'tibè vaderland. Leve onze gefftlfcié Téid'ëé1 Adölfl'Hitler. regeering te Berlijn basis van on. derhandefingen zouden moeten zijn Deze voorwaardeu nehelzen Onmiddellijke terugkeer van de Vrije Stad Dantzig binnen het rijk. Een volksstemming onder inter nationale controle van Engeland, Frankrijk, Italië en de Sowjet-Unie in den nader omschreven Corridor binnen twaalf maanden. Voor het gevaldeze volksstemming ten gunste van Duitschland zou uitvallen, krijgt Polen een ex-lerri- lorialen weg naar de haven Gdynia, welke Poolsch gebied zou blijven. Voor het geval deze ten gunste van Polen uit zou vallen, krijgt Duitsch land een dergelijken ex-lerritorialen weg naar Dantzig Regeling van de minderheden kwesties, eensdeels door ruil van bevolkingsgroepen, anderzijds door wederkeerige garanties aan de min derheden in de beide landen. Indien op den grondslag van de Duitsche voorstellen, welke men van Duitsche zijde als practisch verwor pen zegt te beschouwen, een over eenkomst zou worden bereikt, moeten Duitschland en Polen zich bereid verklaren tot onmiddellijke demobilisatie van hun strijdkrachten over te gaan. Frankrijk komt zijn verplich tingen na. In de vergadering van den Fran- schen ministerraad, die op't Eiysée bijeengekomen was, hebben minis terpresident Daladieren de minister van Buitenlandsche Zaken Bonnet, een uiteenzetting gegeven van den internationalen toestand. De raad heeft eenstemmig besloten dat Frankrijk zijn verplichtingen na zal komen. Volledige mobilisatie van de Britsche vloot Verdere reserves van leger en lucht macht opgeroepen Reuter meldde Dondermiddagom- streeks vijf uur uit Londen, dat in aansluiting op de reeds genomen maatregelen, besloten was tot vol ledige mobilisatie van de vloot en tot het oproepen van de rest der geregelde legerreserve en de aan vullende reserve. Ook zou een nieuw aantal man schappen van de vrijwilligersreserve van de Royal Airforce worden op geroepen. Het Duitsch-Russische verdrag geratificeerd De Opperste raad van deSowjet- unie heeft Donderdag, na een rede van Molotow, den volkscommissaris voor buitenlandsche zaken, welke ongeveer een uur duurde, een stemmig het volgende besluit ge nomen ten eerste: de buitenlandsche politiek van de regeering wordt goedgekeurd ten tweede; het op 23 Augustus te Moskou onderteekende non-ag- gressie verdrag tusschen Duitschland en de Sowjet-unie word niet geratifi ceerd. De Duitsche regeering heeft op hei zelfde oogenblik dat dej opperste raad van de Sowjet—unie het niet-aanvalsverdrag tusschen beide landen ratificeerde, dit verdrag eveneens geratificeerd. Moskousche steun voor Berlijn? Naar de Berlijnschecorrespondent van het »Handelsblad« aan zijn blad bericht, schijnt men te Berlijn veel te verwachten van de monde linge verzekeringen, welke minister von Ribbentrop naar thans blijkt, in Moskou van Stallin heeft ge kregen en waaruit men de gevolg trekking kan maken, dat Sovjet- Rusland in geval van oorlog Duitschland wel degelijk actief zal ondersteunen en de tegenpartij zelfs geen materieel, grondstoffen of levensmiddelen zal leveren. Moskou is dan ook in deze dagen voortdurend door Berlijn op de hoogte gebracht van alle brief wisselingen en onderhandelingen met Londen, Parijs en Rome, zoo dat men van een militaire en politieke positieve samenwerking van Rusland met de as kan spreken. Dit werd den correspondent van het Hbld. van bevoegde Duitsche zijde uitdrukkelijk bevestigd en in verschillende persconferenties her haald. POLEN BEKLAAGT ZICH. Duitschland ageert reeds maanden. Te Warschau is een officieel commu niqué gepubliceerd van den volgenden inhoud: „Sinds verscheidene maanden voert Duitschland een agressieve politiek je gens Polen. De perscampagne, de be dreigingen der leidende Duitsche staats lieden, de systematische provocaties van grensincidenten en de steeds toe nemende concentratie van troepen aan de Poolsche grenzen, zijn hiervan het duidelijke bewijs. De onlangs ontplooi de actie op het gebied van de vrije stad Dantzig, welke gericht is tegen de rech ten en onweerlegbare belangen van Po len, alsmede de territoriale oogmerken, welke door Duitschland tegenover den Poolschen staat aan den dag worden gelegd, laten geen twijfel bestaan over het feit, dat Polen bedreigd wordt. Al le pogingen tot verzoening, welke on dernomen zijn ofwel door hooggeplaat ste persoonlijkheden, die opkomen voor het behoud van den vrede, ofwel door de regeeringen der landen, welke met Polen verbonden en door denzelfden geest bezield zijn, hebben steeds de vol ledige instemming gevonden bij de Poolsche regeering, doch vonden tot dusverre geen weerklank bij de Duit sche regeering. Rekening houdende met deze feiten, vooral na den intocht van Duitsche troepen in Slowakije, is de Poolsche re geering, na de maatregelen, welke zij vroeger genomen heeft, thans genood zaakt haar veiligheid te verhoogen, door die defensieve militaire maatrege len, welke de omstandigheden ver- eischen. De politiek van de Poolsche regeering, welke tegen geen enkelen staat agressieve bedoelingen koestert, blijft ongewijzigd. De wensch naar een loyale samen werking met alle staten, welke wensch onlangs tot uiting is gekomen in het antwoord, dat de president der Pool sche republiek gericht heeft tot den president der Vereenigde Staten, ken merkt het beste de richting van de Poolsche politiek." INITIATIEF VAN KONINGIN WILHELMINA EN KONING LEOPOLD. Goede indruk in Duitschland. Het aanbod van „goede diensten" van den koning der Belgen en de ko ningin der Nederlanden heeft, naar van algemeen goed ingelichte zijde wordt vernomen, in Duitsche politieke kringen 'n zeer sympathieke ontvangst gevonden. De poging der beide vorsten om den vrede te bewaren, en het Europeesche besef van verantwoording, dat uit deze pogingen blijkt, wordt algemeen met erkentelijkheid beoordeeld. De gedachtenwisseling, welke van Duitsche zijde met Engeland onderhou den wordt, bewijst, naar men hier ver klaart, dat de Duitsche pogingen in de zelfde richting gaan als het bovenver melde streven en dat hier van Duitsche zijde reeds een initiatief genomen werd, welks resultaat thans van de beslissin gen in Londen afhangt, welke beslissin gen moeten worden afgewacht. DANTZIG: De bevolking is er van overtuigd dat Hitier hen naar het Duitsche Rijk zal doen terugkeeren. Sommigen vluchten naar Gdynia. Inci denten duren voort. WARSCHAU. Het geheele Pool sche leger is gemobiliseerd. Tot de 40 jaar zijn alle reservisten opgeroepen. Niets wijst er op dat Polen vrijwillig Dantzig en de Corridor zal afstaan. De Donderdagavond bekend geworden eischen van Hitier zijn verworpen. Het land is rustig. BERLIJN is verontwaardigd over de Poolsche mobilisatie. Naar verluidt blijft Hitler vast besloten om de Cor ridor en Dantzig bij het Rijk te voe gen. De berichten omtrent binnen- landsche ongeregeldheden worden te gengesproken. Een ministerraad voor defensie is ingesteld met verstrekkende bevoegdheden. In bevoegde kringen wordt hier den toestand somber beke ken. Hitler's voorstellen zijn bekend gemaakt. Een oorlog wordt onvermij delijk geacht. ROME. Bleef Italië den laatsten tijd vrij kalm, thans schijnt het alsof Mussolini het roer heeft omgeworpen. Hij stijft Hitier nu in zijn aanspraken en de Italiaansche bladen voeren hef tige kritiek op Versailles. Er schijnen pieuwe militaire maatre gelen te worden getroffen, terwijl ook de luchtbeschermingsdienst is ingescha keld. BUDAPEST. Uit Hongarije komen zeer weinig positieve berichten binnen. Vast staat, dat er vérstrekkende mili taire maatregelen zijn getroffen. BRATISLAWA. Geheel Slowakije is door Duitsche troepen overstroomd. Dit zou zijn geschied op verzoek van Dr. Tiso. LONDEN. Donderdagmiddag is hier de algemeene mobilisatie afgekon- Groot gevecht in Mandsjoekwo In de meest bevoegde Japansche militaire kringen wordt medege deeld, dat 15,000 man sovjet- Mongoolsche troepen, die zich sinds 20 Augustus op het gebied van Mandsjoekwo bevinden thans in eerf groot gevecht met de Japan ners gewikkeld zijn, dat zich af speelt rondom de bergen Mnro en Balchager, die de beide sleutel stellingen vormen op den rechter oever van de Khalka rivier. Tot de sovjet-effectieven zouden drie divisies infanterie behooren van het Roode Leger, die gesteund worden door drie divisies Mongool sche cavalerie. Onder bescherming van een 100- tal kanonnen legden de troepen op twee plaatsen noodbruggen over de rivier en drongen tot 14 kilometer op het gebied van Mandsjoekwo door. Voorafgaande door talrijke digd. Men beschouwt den toestand als hoogst ernstig. PARIJS. Men is begonnen met de evacuatie van kinderen. De bladen zijn in hun commentaren vrij somber en spreken slechts van een vleugje hoop. Overigens wijst alles er op dat Frank rijk vastberaden is en in ieder opzicht zijn verplichtingen aan Polen zal na komen, evenals Engeland. MOSCOU. Het Duitsch - Russisch verdrag is Donderdag zoowel in Mos- cou als in Berlijn geratificeerd. ANDERE LANDEN. Generaal Franco heeft verklaard, dat Spanje in geval van een conflict neutraal wenscht te blijven. Joego-Slavië zal zijn neutraliteit handhaven. Turkije staat geheel en al achter Frankrijk en Engeland, maar Roemenië schijnt eenigszins met zijn houding verlegen te zitten. Dit land heeft niet-aanvalsverdragen aangebo den aan Hongarije en Joego-Slavië. De tradioneele neutrale landen ne men ook thans het standpunt in van een zuivere neutraliteit. Amerika schijnt van plan te zijn om ingeval van oorlog economischen steun te verleenen aa nde democratieën. In Duitschland is het geheele schoolbezoek uitgesteld. Aan de bewoners van Dantzig e.o. is medegedeeld, dat zij bedacht moeten zijn op militaire operaties. De bevolking is aangemaand de bevelen van de zeestrijdkrachten op te volgen. De haven van de Poolsche stad Gdynia is geblokkeerd. Het in- en uitvaren van schepen zou de mogelijkheid van algeheele ver nietiging met zich meebrengen. tanks, geblindeerde auto's en vlam menwerpers, trachtten zij de Japan sche stellingen te omsingelen. De Japansche troepen wierpen de aanvallers echter terug en brachten hun zware verliezen toe. De sovjet-Mongoolsche troepen trokken zich daarop in tweede stelling terug. De strijd woedt voort. SPRANG. Predikbeurten Zondag 3 Sept.: Ned. Herv. Kerk, v.m. 9.30 uur lees- dienst: n.m. 2 uur Ds. Louwe Kooij- mans van Waalwijk. Geref. Kerk, v.m. 9.30 uur en nam. drie uur Ds. B. A. van Lummel. Vergadering va gemeente Sprang-Capelle te houden op Dinsdag 5 September 1939, des namiddags half negen (8.30) uur. Agenda 1. Installatie raadsleden. 2. Benoeming Wethouders. 3. Vaststelling notulen vorige ver gadering. 4. Ingekomen stukken. 5. Wijziging veldwachtersverorde- "ing. 6. Wijziging gemeentebegrooting'39 7. Wijzigingen gemeentebegrooting 1939. 8 Aanbieding gemeentereker.ing'38 9. Voorloopige vaststelling \an de kosten van het openbaar lager onderwijs over 1938. 10. Aanbieding gemeentebegrooting 1940. 11. Voorstel van 6 raadsleden tot wijziging van het reglement van orde voor de vergaderingen van den Raad. 12. Mededeelingen. CAPELLE. Ter gelegenheid van den verjaar dag van H. M. Koningin Wilhel- mina waperde van de openbare gebouwen en zeer veel particuliere woningen de vlag. De feestelijkheden ter viering van dezen dag bleven te Vrijhoeve-Capelle in verband met den ernstigen toestand achter wege. Om dezeitde reden zal het concert, dat hedenavond op de muziektent over de Binnenhaven door het muziekgezelschap "Kunst na Arbeid'' in samenwerking met de gemengde zatigvereeniging zou worden gegeven, geen doorgang vinden. Voor de Ned. Herv. gemeente te dezer plaatse hoopt a. s. Zondag des morgens halt tien en des na middags half drie op te treden Ds. Oostenürug. De eere-madaille, in brons, ver bonden aan de ürde van Oranje Naussau, is bij Kon. Besluit toege kend aan den heer C. Vos Gzn., brievenbesteller alhier. Wij feliciteeren hem van harte met deze onderscheiding en we hopen, dat hij nog vele jaren de borst van den gedecoreerde, die bijna 4l)-jaar zijn functie met trouw en toewijding heeft vervuld, moge sieren. A.s. Zondag hoopt des morgens half tien en des namiddags twee uur voor de Ned. Herv. gemeente a.d. Loonschendijk op te treden Ds. Vroeg in de Wey. Naar we vernemen slaagde te 'sGravenhage voor het het examen M O. Teekenen de heer G J. Rou- bos alhier. Gemeenteraadsvergadering. De Raad der gemeente Loon op- Zand is bijeengeroepen tot't houden van een openbare vergadering op Dinsdag 5 Sepiember a.s. des avonds om 7 uur ten gemeentehuize en zoo noodig voortzetting op volgende werkdagen. Agenda 1. Vaststelling notulen vorige ver gadering. 2. Installatie leden gemeenteraad. 3. Benoeming Wethouders. 4. Rondvraag. Beëedigd. Deze week werden door den WelEd. Achtb. Heer Burgemeester in de Raadzaal der gemeente een twintigtal personen beeedigd, die in abnormale tijdsomstandigheden kun nen optreden als hulp van het politiecorps, voorzoover zij daaitoe door den Burgemeester worden aangewezen n.l. de heeren G. Boom, H. P. Dekkers, C. v. d. Hoven, G. v. d. Hoven, J. Kemmeren, H. Molenschot, S. Pepping, A. Schoen, makers. J. Teunissen, A. Tirion, J. Teurlings en Chr. Voogd uit Kaats, heuvel en P. van Beers, C. v. Hest, M. van Loon, C. MDhielsen, M v. Opstal, J. van Roosmalen en J. Wouters uit Loon op-Zand. Hoofd Distributiebedrijf. Tot hoofd van het Distributie bedrijf alhier is benoemd de heer J. C. F. van Helsland oud-inspecteur van Politie. Ook in 1914, direct bij zijn aanstelling bij de Gem. Politie werd de heer v. H. met deze taak belast. Wie volgt Wij vernemen van den heer J. v. d. Steen, dat twee Missie-vrienden hem een bedrag van f 10 25 beschik baar stelden voor het Fordje van zijn zoon. Des Nieuws Des2 speelde Zondag een oefen wedstrijd tegen Hercules uit Waal. wijk. De Waalwijkers hielden in het begin goed stand doch de Dessers speelden technisch beter en waren geregeld in de aanval. Des kon de g u in i i rnrjb ny>lfp)rtya ixC. Y f

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 6