Gemeenteraad Eethen. FEUILLETON HET MEISJE UIT DE LUNCHROOM. GEMENGD NIEUWS. WEK UW LEVER-GAL OP Woensdagmiddag kwam de raad der gemeente Eetnen in openbare ver gadering dij een. De voorzitter, de Edelachtbare heer D. A. v. d. Schans opende de vergadering met gebed, waarna de notulen onveranderd wer- uen vastgesteld. Eer de raad tot zijn gewone werk zaamheden overgaat, vraagt de voor zitter hem te machtigen morgen een telegratische gelukwensch te zenden aan Hare Majesteit de Koningin ten einde onze Koningin de beste wen- schen aan te bieden met haar öUsten verjaardag en daarbij opnieuw de trouw en verknochtheid te verzekeren aan Hare Majesteit en het Huis van Oranje en Hare Majesteit tevens 's Kaads beste wenschen en heilbede over te brengen voor haar zoo sympa thieke pogen om met Z. M. den Ko ning der Belgen bun bemiddeling aan te bieden en de dreigende catastrophe te keeren, die millioenen van de bloem van allerlei naties het leven zou kos ten en den ondergang van Europa met zich kan sleepen. Z.h.st. gaat de raad hiermee ae- coord. Onder de ingkomen stukken was een dankbetuiging van het muziekge zelschap Excelsior voor de toegestane bijdrage. Verder was er nog een schrij ven van den heer D. Vlot, waarin de ze verzoekt hem vergoeding te verlee- nen voor zijn kind, dat de U.L.O.- school te Waalwijk bezoekt. Z.h.st. wordt adressant 50 ct. per week toe gezegd. De Landarbeidersbond heelt verzocht 0111 pogingen in het werk te stellen 0111 de loonen in de werkver schaffing te brengen op 23 ct. per uur. De voorzitter zegt hieromtrent dat hij er haast zeker van is, dat dit niet zal worden toegestaan. Destijds is verzocht 0111 de loonen te brengen van 18 op 20 ct. en hoewel hieromtrent nog geen officieele mededeeling is verstrekt meent de' voorzitter dat de ze verhooging er wel zal komen. Op een vraag van den heer Donker ant woordt de voorzitter, dat in de werk verschaffing steeds zooveel mogelijk wordt rekening gehouden met de rechtvaardigheid, terwijl er tevens de noodige soepelheid wordt betracht. Hierdoor loopt het werkelijke loon toch ongeveer op tot 22 ct. Z.h.st. wordt besloten het betref fende schrijven van den lanarbeiders- bond voor kennisgeving aan te ne men. Bij monde van den heer Donker wordt verslag uitgebracht vanwege de commisie tot onderzoek der ge meente-rekening. Spr. merkt hierbij op, dat hij evenals verleden jaar nu weer genoodzaakt is de aandacht te laten vallen op meer doortastendheid bij het invorderen van achterstallige vorderingen, komende uit voorschot ten door de gemeente verstrekt inge volge de landarbeiderswet. De voorzitter zegt, dat de lankmoe digheid van B. en W. ten dezen aan zien komt, doordat het gemeente-be stuur de nieuwe schatting afwacht. Hij is het echter met spr. eens dat er van een bepaald persoon nu maar van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch van NORMAN CHARLTON. 31) Ik heb geen oogenblik tijd te verliezen, zei hij hijgend, ik moet direct met den trein mee, maar ik wil de eerst naar u toe om u te waar schuwen. Waarvoor? Het bloed trok uit haar wangen weg. U kunt ieder oogenblik gearres teerd worden. Ik weet het. Ik kon niet weggaan zonder u dat eerst te zeggen. Waar gaat u heen? Mijn 00111 heeft mij getelegra feerd, dat ik onmiddellijk bij hem in Londen moest komen. Uw oom de minister? Lilian wilde nog even haar rol vol houden. Mevrouw Hemmings had haar immers de kwaliteit van haar broer meegedeeld. Ja, ik zou niet gaan als het mij niet was ingevallen, dat het misschien een middel is 0111 u te redden. Om mij te redden? Hij knikte. Hij zal niet op een schandaal gesteld zijn waarin zijn neef betrokken is. U bedoelt dat u blijft volhouden dat u tot mijn bende behoort. eens iets binnen moet komen en geelt den gemeente-ontvanger hiervoor in structies. Na een open doekje voor de accuratesse en activiteit aan het adres van den gemeente-ontvanger, die bij deze invordering desalniettemin zeer goed werk heeft verricht wordt dc rekening goedgekeurd en voorloopig vastgesteld met een batig saldo van 1277.43 in den gewonen dienst en een voordeelig slot van 123.55 in den kapitaaldienst. Dankbetuiging van de militairen. Dan las de voorzitter een verzoek voor van den Commandant der troe pen, die vanaf 11 April in deze ge meente gelegerd waren, 0111 in deze vergadering namens .den Comman dant en zijn officieren, onderofficie ren en manschappen, het bestuur der gemeente en niet in het minst de be volking, hartelijk dank te zeggen voor de joviale, gulle wijze waarop zij in de 'achterliggende maanden tegenover die troepen is opgetreden. Zeer ge waardeerd werd de eenvoudige maai gastvrije houding die tegenover hen werd aangenomen met opzij de-zetting van het verschil in religie, dat zoo vaak aanwezig was. De EethensclTe bevolking voelde zich in de eerste plaats Nederlanders. En voor die houding bracht dc commandant voor al zijn dank. De voorzitter voegt daaraan een woord van hulde en waardeering toe voor de wijze, waarop Kapitein Rabau en voor hem geruimen tijd Kap. Rus- ser en al hun ondergeschikten tegen over gemeente-bestuur en bevolking zijn opgetreden. Er werden geen moei lijkheden van hunne zijde veroor zaakt, menige blijvende vriendschaps band werd gelegd. En wanneer deze ernstige tijdsomstandigheden oorzaak zouden zijn van een langdurige en grootere militaire bezetting dan hoopt en vertrouwt spr. dat dezelfde aange name verhouding zal mogen blijven voortbestaan, ook met diegenen, die na Kap. Rabau en de zijnen ons ge meentelijk grondgebied als verblijf plaats wordt aangewezen. Als oud-gemobiliseerde heeft hij leeren voelen de groote behoefte aan vriendschap en medeleven voor hen die onttrokken aan hun familie en zakenkring hun vaderland hebben te dienen. De voorzitter eindigt met de hoop uit te spreken, dat de omstan digheden zich zoo ontwikkelen dat zij spoedig huiswaarts kunnen keeren en verhoede God dat ons leger voor ern stiger taak worde geplaatst. Afscheid raadsleden. Tot de scheidende raadsleden spreekt dc voorzitter als volgt: Dan rust op mij de taak 0111 nog iets te zeggen omdat het heden de laatste maal is dat de kleinste helft van U althans zeker voorloopig, in ons midden zijt en een drietal Uwer weldra geen deel van den gemeente raad zal uitmaken. En wat ik dan zeggen wil is wel in de eerste plaats een woord van dank baarheid en waardeering namens de Hij schrok. U weet u dat? Uw moeder is bij mij geweest. Wat heeft ze tegen u gezegd? vroeg hij nieuwsgierig. Er is nu geen gelegenheid om dat te vertellen; u zult uw trein missen. Zij liepen samen den kant van het station uit. Toen mijn moeder van u wegging, was zij toen nog van plan om naar de politie te gaan? vroeg hij. Ik kreeg den indruk, dat ze van mij rechtstreeks naar het politiebu reau zou gaan. Heeft zij ook voorwaarden ge steld? Ja, dezelfde die zij u gesteld heeft. Hebt 11 ze aangenomen, vroeg hij angstig. Ik stond op het punt ze aan te nemen, maar ze heeft mij grof be- leedigd en ik heb geëischt dat ze on middellijk het huis verliet. Dus u wilde ze aannemen? Eerst wel. Zij spraken niet meer tot zij bij het station waren. Voor het kaartjesloket bleef hij staan. Tot ziens, zei hij en stak zijn hand uit. Ze glimlachte. Ik ga ook naar de stad; daar is het veiliger voor mij. Natuurlijk. Hij nam twee kaartjes eerste klas, maar niettegenstaande zijn protest, legde zij het geld neer. U gaat zeker rooken zitten? vroeg ze, toen ze op het perron ston den. Ik ga in een damescoupé. O, komt u hij mij zitten, smeek te hij. Zij schudde het hoofd. Ik reis heusch liever alleen. Hij was diep teleurgesteld. Ik had u zooveel te vertellen bevolking van Eethen voor al hetgeen gij, elk in het bijzonder, in de vele ja ren dat gij Uw raadsleden hebt beze ten voor de gemeente Eethen en de voormalige gemeente Drongelen hebt verricht. Gij zult de eerste zijn om te zeggen, dat Uw werk onvolmaakt was, maar toch kunnen wij uit den grond van ons hart verklaren dat wij overtuigd zijn dat gij het goede voor de U toe vertrouwde gemeentebelangen hebt gezocht en dat de gemeenschap voor Uw werk en Uw beleid U veel dank is verschuldigd. Ik spreek zeker namens de overige raadsleden als ik ook namens hen te genover U dank en waardeering uit voor de aangename wijze waarop gij in de vele jaren met ons hebt samen gewerkt. Tegenover mij persoonlijk hebt gij in de eerste jaren waarin ik Uw voorzitter was een welwillende houding aangenomen en mij de lei ding gemakkelijk gemaakt. Ik mag niet nalaten mijn waardee ring hierover uit te spreken. De geest in onze vergaderingen was voorbeel dig. Wat ons ook scheide, in den Raad is vrijwel altijd eensgezind gewerkt. Het percentage van Uw besluiten dat met algemeene stemmen genomen werd is verbeisterend groot. Bestrij ding om persoonlijke redenen hebt gij vermeden. Daarom kunnen wij met voldoening op hetgeen achter ligt niet het minst op deze zittingsperiode te rug zien. Voor U, mijn broer Mhr. van dei- Schans, is deze dag wel een zeer bij zondere en wij kunnen ons voorstel len, dat dit afscheid U pijn doet. Niet minder dan ruim 31 jaar zijt gij onal- gebroken raadslid geweest, en een groot aantal jaren waart gij wethou der. Door mijn benoeming tot Burge meester moet gij nu terugtreden. Wij zijn overtuigd, dat, hadden de bepa lingen der wet geen onmogelijkheid tot herbenoeming gevormd, de kie zers van Eethen stellig Uw mandaat zouden hebben hernieuwd. U, mijnheer Vos hebt ook een groo te reeks van jaren, eerst Meeuwen, en later Eethen als Raadslid gediend. Alleen in Eethen duurde Uw zitting meer dan 16 jaar. 11 Jaren werkte ik met U samen als secretaris en 1111 ook als Burgemeester. Ook van U heb ik persoonlijk nooil eenige onaangenaam heid ondervonden. Zonder iets on vriendelijks te bedoelen tegenover nieuw gekozenen kan ik U niet an ders zeggen dan dat ik, en ik ben overtuigd ook de raadsleden, U met weemoed uit ons college te moeten zien vertrekken. Ditzelfde geldt ook voor U, mijnheer van der Stelt. Uw zitting in Eethen duurde 4 jaren maar ook in Drongelen hebben wij samen, U als raadslid en wethouder, en ik als secretaris de gemeente gediend, met U allen is een zoodanige vriendschap pelijke verhouding gegroeid, dat wij ons gaarne bij voortduring daarin bij U aanbevelen, ook al ligt het terrein van onze samenwerking voortaan niet meer in deze raadzaal. Van harte hoop ik, dat gij drieën nog vele jaren, in goede gezondheid en met voldoening moogt terugzien op al het werk, dat gij in het belang der gemeente hebt gedaan en Uw op- Ze aarzelde en opeens riep ze ver schrikt: Kijk! Ze wees naar de forsche figuur van Warden, die aan de kiosk een krant kocht. George zegende de plotselinge ver schijning van den „paardenhande laar". Ziet u nu wel, dat het veiliger is om niet alleen te reizen? Misschien hebt u gelijk, gaf ze met duidelijken tegenzin toe. Ze zei niets meer en toen de trein even later binnenreed ging ze hem voor in een coupé. Wat zou die man aan 't station doen? zei ze pein zend. -Dat zult u beter weten dan ik. O ja, u denkt dat hij een van de bende is, maar dat is niet zoo. Weet u waarom niet? Neen? Omdat er heelemaal geen bende is! Die bestaat alleen maar in de ver beelding van uw moeder en van 11. George fronste de wenkbrauwen. Ik had gehoopt, zei hij stijfjes, dat u mij de geheele waarheid zou vertellen. Dat is juist wat ik van plan was. Maar dan moet u dat sprookje van die bende uit uw hoofd zetten. Die is een product van een verhitte fantasie. George sprak niet meer voor de trein zich in beweging had gezet. Hij keek haar met een.teleurgestelde uit drukking aan. Bleef zij in haar bedrog volharden? dacht hij. Zij moest nu 't nuttelooze daarvan toch langza i?r- hand wel inzien. Is er geen bende? vroeg hij f in delij k ongeloovig. Neen. Ik veronderstel, zei hij sarcas tisch, dat u het slachtoffer bent volgers in dezelfde geest van eensge zindheid en het oog gericht op de be langen der gemeente met ons mogen samenwerken. Wielrijder door vrachtauto aangereden. Op het kruispunt Dubbeldamscbe weg—Teulonschelaan te Dordrecht is de Amsterdamsche koopman van Dam, die per rijwiel in de richting van het station reed, door een vracht auto aangereden. Het rijwiel werd zwaar beschadigd. De man, die oogenschijnlijk geen letsel had ge kregen, wandelde na het ongeluk weg, doch zakte dicht bij het station in elkaar. Een ontboden geneesheer kon slechts den dood constateeren Motorrijder tegen autobus gere den en gedood. Te Kerkdriel is een ernstig ver keersongeluk gebeurd, waarbij een persoon het leven verloor en een tweede levensgevaarlijk werd ge wond. De heer D. Wagter uit Den Bosch kwam met zijn motorfiets in botsing met een autobus uit Kerkdriel, waarbij hij op slag werd gedood. De duo-passagiere, de 22-jarige mej M. Derks uit Alphen (G.) werd ernstig gewond en is in zorgwek- kenden toestand naar het zieken huis te 's-Bosch vervoerd. Gecompliceerd auto ongeluk te Naarden. Op den rijksweg te Naarden is een gecompliceerd ongeluk gebeurd. Omstreeks negen uur 's avonds stonden nabij »De Gooische Boer» een groote zeswielige trailer uit Nij megen en een reparatie-auto uit Naarden. Vier mannen waren bezig met de reparatie van een achterwiel van den trailer, die evenals de hulpauto met den kop naar Naar den stond. De heer A. Mijnhardt uit Zeist, die uit de richting van Laren kwam, naderde met groote snelheid en wilde uitwijken voor een tegenligger. Doordat hij slipte reed hij tegen de hulpauto, waar door deze tegen de vier mannen werd geduwd, welke allen verwon dingen opliepen. De heer M. was door een zijruit van de auto ge vallen en kreeg ernstige hoofdwon den. Een man die met een waar. schuwingslicht op den weg stond, werd doordat de auto van den heer M, nog een slag omdraaide, geraakt en eveneens gewend. Alle zes ge wonden werden, nadat zij in een naburige villa waren binnengedra gen en door twee dokters voorlopig waren behandeld, naar deGerardus Majella-stichtingte Bussum vervoerd Spoorbrug bij Luik in de Maas gestort De nieuwe metalen spoorbrug over den val Benoit, die stroomop waarts van Luik ligt op eenige honderden meters van de brug van Fragnee, is gisteravond in de Maas gestort om even voor zeven tenge volge van een hevig onweer. Men veronderstelt,dat de brug door den bliksem is getroffen. In grooten omtrek zijn talrijke ruiten vernield. van een betreurenswaardig misver stand? Dat ben ik inderdaad. Hij haalde een krant uit zijn zak Ik heb geen zin om verder met u over dit onderwerp te praten. Zij weerhield met moeite een scher pe opmerking. Meneer Hemmings, begon ze na een korte pauze hoewel ik niet den schijn wil wekken mij aan u op te dringen, vind ik toch dat het oogen blik nu gekomen is dat ik u alles moet uitleggen. Ik zal het als een persoon lijke gunst beschouwen, als u mij wilt toestaan mij in uw oogen te recht vaardigen. Zeg dan maar, wat u op het hart hebt, antwoordde hij koel, maar denk erom dat ik geen kind ben. Dat heb je getoond, dacht ze bij zichzelf, maar ze was voorzichtig ge noeg 0111 het niet te zeggen. Laat ik beginnen met toe te geven, dat mijn verhaal u misschien ongelooflijk in de ooren zal klinken. Uw moeder vond het tenminste te on zinnig 0111 los te loopen. Ik heb nooil ontkend, dat mijn moeder in zekeren zin een scherpzin nige vrouw is. Lilian onderdrukte weer een boos- aarigen uitval. Ik ben te ver gegaan, vervolgde ze deemoedig, en 't is mijn schuld, dat 11 in moeilijkheden bent geraakt. Ik geef eerlijk toe, dat ik een heele- boel dwaasheden op mijn geweten heb. Dwaasheden, dat is wel erg zacht uitgedrukt. Toch is het niet anders. Toen de verontwaardigde uitdruk king in zijn gezicht niet week, voelde zij dat ze boos werd. Brokstukken van muren zijn inge stort. Waterleidingen sprongen en het water stroomde in dikke stralen over de straten. Voorts doet het gerucht de ronde, dat een fabriek in lichter laaie zou staan. Men weet nog niet of er slachtoffers zijn gevallen. Nadei wordt nog gemeld, dat het gerucht de ronde doet, dat een trein op de metalen brug reed toen deze in stortte. Er zouden slachtoffers zijn gevallen. Omtrent het instorten van de metalen spoorbrug over de Maas, wordt nader gemeld, dat tengevolge van blikseminslag de springlading welke in verband met de militaire maatregelen was aangebracht, ont plofte, zoodat de brug werd vernield. Op het oogenblik van het ongeluk reed van de eene zijde een trein uit Gouvy de brug op en van de andere zijde een losse locomotief. Gelukkigerwijze is de trein niet in de rivier gereden' doch verscheidene reizigers werden gewond door een ontsporing. Dertien personen werden gedood n.l. twee machinisten, een stoker, en vier geniesoldaten die de brug bewaakten. Er zijn 65 gewonden. De materieele schade is zeer groot. Een 14-jarige jongen redt een klein meisje. Een ferme landbouwerszoon, de 14-jarige Wim van Leeuwen, heeft op kordate wijze een kind van den verdrinkingsdood gered. In de Prins Hendrikstraat te Allen a.d.Rijn geraakte 't 4-jarig dochtertje van den heer Zwartjes spelenderwijs in den Ouden Bijn. Slechts enkele kinderen waren van het ongeluk- getuige en hun hulpgeroep trok de aandacht van den jeugdigen van Leeuwen, die aan de overzijde met een vriendje wandelde. De jongen die een uitstekend zwemmer is, snelde naar den waterkant, ontdeed zich onder het loopen van broek en schoenen en zwom over den Ouden Rijn, die ter plaatse zeker 40 5 50 m breed is. Het mocht hem gelukken het kind op te duiken en terwijl hij het hoofd van het meisje zorgvuldig boven water hield, zwom hij ermee naar den kant. Daar bleek het kind het bewustzijn reeds te hebben ver loren, maar de jongen van Leeuwen wist hoe hij met drenkelingen moest omgaan. Door het toepassen van kunstmatige ademhaling slaagde hij er weldra weer in de levensgeesten weer op te wekken en nadat hij het kind aan de overgelukkige ouders had teruggegeven, zwom de flinke knaap opnieuw het breede water over om zich in het bezit te stellen van zijn achtergelaten kleeding- stukken. Ik geloof haast dat u de gedach-_ te dat ik een misdadigster ben zoo prettig vindt, dat u er geen afstand van kunt doen! Ik geef toe, dat ik lichtzinnig ben geweest, maar al deze moeilijkheden vonden voor een be langrijk deel hun oorzaak in het feit, dat u geen manieren hebt. Als 11 wat meer tact bezeten had, zou er niets gebeurd zijn. Heeft mijn gebrek aan tact mij misschien in de cel gebracht? Ja, zeker, antwoordde ze ener giek. Als u op dat vroege uur, toén u ons op die stoep zag zitten, den tact had gehad stilletjes uw weg te vervol gen. zouden we elkaar nooit gespro ken hebben en de rust van uw moe der zou nooit verstoord zijn geweest. Die ontmoeting betreur ik anders heelemaal niet; ik heb. het gevoel dat ik op uw weg hen gezonden en u er voor te behoeden dieper en dieper te zinken. - O, riep ze wanhopend kan fk u er dan niet van overtuigen dat u 't mis hebt? Luister nu eens een oogen blik. Ik behoor tot de beste kringen van Londen; wij gaan met de voor naamste families om, mijn vader is gefortuneerd en lid van 't parlement. Op een morgen dat we van het hal thuiskwamen was onze electrische hel kapot. Het regende. Mijn vader had den sleutel van de voordeur in zijn club laten liggen. We hebben geen klopper; de bedienden slapen aan den achterkant van het huis. We gingen op een stoep aan den overkant zitten wachten, tot een van de bedienden den sleutel had gehaald. Toen ver scheen u opeens en wilde ons met al le geweld helpen. (Wordt vervolgd). en u zuït "s morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten. lederen dag moet uw lever een liter lever-gal in uw ingewarfden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende is, verteert uw voedsel niet. net bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmidde len. U moet CARTER'S LEVER-PILLETJES nemen om deze liter lever-gal vrij te doen vloeien en u zult 11 een geheel ander mensch voelen. Onschade lijk. plantaardig, zacht, onovertroffen t>m de lever- gal te doen vloeien. Eischt Carter's Lever-Pilletjes bü apothekers en drogisten, f. 0.75.

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 8