Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen; Plaatselijke Berichten. Belangrijk bericht voor kruideniers. a BINNENLAND. der gemeente Waalwijk. afleveringsbewijs in tweevoud speciale doorschrijfblocs Mill I ju NUMMER 69. ZATERDAG 2 SEPTEMBER 1939 DERDE BLAD. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, inz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijsper 3 maanden f 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. GIRO-No. 50798. Gemeenteraad Waalwijk Openbare vergadering van den gemeenteraad van Dinsdag 5 Sept. 1939, om 19 uur, ten gemeentehuize. Aan de orde 1 Beëediging en installatie der nieuwbenoemde raadsleden. 2 Verkiezing van wethouders. 3 Verkiezing leden van raade- commissiën. 4 Voorstel tot uitgifte in erfpacht van een terrein aan de Haven aan de firma Vermeer en Beerens. „De Sticht." Donderdagavond hield de buurt- vereeniging »de Sticht» eene ver gadering met de kinderen, van wien er een 100-tal waren opgekomen. Het ging om de beoordeeling en bekroning bloemen van de kleine kweekers (kweeksters) die in het voorjaar hun stekken hadden ge kregen. Men kon zien dat er veel zorg aan besteed was, want er waren veel mooie exemplaren bij. Er konden niet minder dan ruim 30 prijzen worden uitgereikt en allen ontvingen de noodige versnape ringen. Det 't er onder hartelijke woorden, muziek en zang prettig toeging behoeft niet gezegd. AANKOOP GEBOUW EN TERREIN. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling van 't Kerkbestuur van St. Jan, om bij nadere goedkeuring der kerkelijke autoriteiten, over te gaan lot aankoop van magazijn en terreinen der fa. N.V. v. d. Waals Co. aan de Groote Straat alhier. Een gedeelte der terreinen is be stemd als speelplaats voor de bewaar- en kleuterschool. HUISHOUD- EN INDUSTRIESCHOOL Naar wij vernemen heeft mejuf frouw Jungerius uit Utrecht gesollici teerd bij liet schoolbestuur om aange wezen te worden zich te bekwamen in de schoenfabrieken, om later benoemd te worden als leerares aan de te stichten stikstersschool alhier. Handboogsport Op het Zondag 1.1. te Liempde (bij Boxtel) gehouden missie-con cours van den R.K. bond vau hand boogschutters »St. Sebastiaan» wist de, bij den heer W. van Helvoirt gevestigde, handboogschutterij »Ons gezellig thuis» in hare afd. met 87 punten den 3en klasse prijs te be machtigen. In aanmerking genomen dat ge noemde vereeniging eerst enkele maanden lid is van den bond en er niet minder dan 150 zestallen aan dit concours deelnamen mag dit gerust een mooie prestatie ge noemd worden. ADVERTEERT IN „DE ECHO VAN HET ZUIDEN". HET BLAD VOOR WAALWIJK EN OMGE VING. Uitknippen LUCHTBESCHERMING. WAT IEDEREEN WETEN MOET. LICHTDOOVING. Indien in deze ernstige tijden de lichtdooving zou worden gelast, of het verbod tot lichtuitstraling zou wor den gegeven, beteekent dit dat elke uitstraling van licht uit de bewoonde huizen geheel zal moeten worden voorkomen. Iedereen zonder uitzondering zal dan moeten medewerken! Dit beteekent dat in elk huis, win kel of bedrijf moet worden nagegaan, in welke vertrekken men noodzake lijkerwijs des avonds moet verblijven. In deze vertrekken worden alle ven sters, ramen, dakramen, bovenlich ten, glazendakpannen, shed-daken in fabrieken, luchtroosters, brievenbus sen, kortom alles waardoor licht naar buiten kan treden, afgeschermd met niet-doorschijnend materiaal. In alle overige vertrekken waar men dus bij avond niet behoeft te zijn, schroevc men de lampjes uit de fittings. Men moet dan tevens zorgen dat geen licht bij bet openen van deuren of ramen naar buiten straalt, en dat indirect geen licht wordt weerkaatst door op den grond liggende voorwerpen, ge broken glas, spiegels of waterplassen. Hoe bereikt men dit op eenvoudige wijze? Ie. Neerlaten van alle beschikbare rolgordijnen, blinden en jaloezieën. 2e. Dichttrekken of neerlaten van gordijnen (aan alle kanten over de raamomlijsting heen vastmaken met punaises of op andere geschikte wij ze) 3e. Afdekken van bovenlichten, dakvensters, e.d. met ondoorschijnend zwart papier, karton, triplex-platen e.d. (ook indien de gewone gordijnen licht blijken door te laten). 4e. Aanbrengen van afscherm kap- jes (in den handel algemeen verkrijg baar) om electrische peertjes, of het aanbrengen van speciaal vervaardigde peertjes, die zeer weinig (blauw) licht verspreiden, of slechts een en kel punt belichten, (eveneens in den handel). 5e. Nimmer deuren of ramen van een verlicht vertrek openen (eerst licht uitdoen of voor een z.g. lichtsluis zorgen). Men heeft dit alles reeds in huis, of kan het gemakkelijk aanschaffen. Het komt hier aan op de zorg die men besteedt en ook besteden moet. Men heeft dan ook, indien overtreding wordt geconstateerd, geen enkele ver ontschuldiging. Het dagelijksch leven in huis moet gewoon doorgaan. Lichtdooving in deze tijden is niet meer een oefening voor eenige uren die men ontgaan kan, doch zij kan een maatregel zijn voor zeer vele da gen achtereen. Gij zult in huis steeds licht noodig hebben; denk daarbij aan de verzorging van kinderen, zieken of gebrekkigen en aan ongevallen die in het volkomen duister mogelijk zijn. Een electrische handlamp of zaklan taarn (met blauw afgeschermd licht) kan van groot nut zijn. Men zie verder onze brochures, vlugschriften en Gids 1939. Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescherming. SCH UILLOOPGRAVEN. Onder leiding van den gemeente architect, den heer de Hoop wordt a.s. Maandag een aanvang gemaakt met het aanleggen van een schuilloopgraaf, die zal worden gemaakt op de terrei nen bij het slachthuis. Het betreft hier een scherfvrije schuilloopgraat, die het publiek moet dienen als mo del. Voor particulieren, die door on derling overleg besluiten een schuil loopgraaf aan te leggen, kan deze als model dienen. Ter bevoegder plaatse meldde men ons, dat, aangezien Waal wijk in de derde gevarenklasse is in gedeeld, het niet op den weg van hef gemeentebestuur ligt om meerdere schuilloopgraven aan te leggen. Niet temin bestaan er plannen om te ko men tot aanleg van een overdekte schuilloopgraaf. DE VLEESCHKEURINGEN. In verband met het onder de wape nen roepen van den keurmeester-direc teur van het slachthuis te Waalwijk en den plaatsvervangend directeur, wordt de keuringsdienst van het rayon Waalwijk voorloopig alleen waargeno men door den hulpkeurmeester Hes- selmans. Voor Drunen en Elshout is een regeling getroffen moeten worden om de slachting voor de slagers daar toch tijdig tc doen plaats hebben, zoodat de bedrijven er zoo weinig mogelijk scha de van ondervinden. In overleg met den directeur is dan bepaald, dat de volgende tijdstippen zijn bepaald waarop de keurmeester ter plaatse zal komen keuren. Deze is dan als volgt: Maandag: Kalfs- en varkensslach tingen voor de gemeenten Drunen en Waalwijk. Woensdag: Runder- en kalverslach- tingen voor de gemeenten Waalwijk en Drunen. Voor het invoeren van vleesch in de gemeente Waalwijk zijn ook bepaalde tijden vastgesteld. Deze zijn als volgt: Maandag: 1112 en van 23 uur. Dinsdag: 1012 en van 24 uur. Vrijdag: 1012 en van 35 uur. Voor Sprang-Capelle, Kaatsheuvel en Loonopzand wordt nog een rege ling ontworpen. B. en W. van Waalwijk roepen de medewerking in van de slagers, om deze regeling zoo afdoend mogelijk tot haar recht te doen komen. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. onderdeden alsof het een normale dienstregeling gold; alle aankomen de en vertrekkende treinen liepen op de minuut. Alles ging van een leien dakje, stagnatie of moeilijkheden van wel ken aard ook, hieven achterwege en zoo kon aües een vlot verloop hebben. De heer Rambonnet, inspecteur j van vervoer der Nederlandsche Spoorwegen, herhaalde aan »De Maasbodec* de reeds van andere zijde gegeven verzekering, dat lot dan toe hel was toen negen uur alles tot in de perfectie verloopen was. Er mankeerde in geen enkel op zicht ook maar iets aan de organi satie en hij geloofde dan ook dat deze verplaatsingen zeker zoogoed zouden slagen als dit met het ver voer op de mobilisatiedag het geval was geweest. Goederen-vervoer Ingaande Maandag 4 September worden in binnenlandsch verkeer bij de Ned Spoorwegen ten ver. voer aangenomen expresse-, snel- en vrachtstukgoederen, ook wagon ladingen, doch deze laatste in beperkte mate. Oproep van de Regeering tot het houden van een bidstond De kerkgenootschappen hier te lande hebben in den loop van deze week de volgende missieve van de regeering ontvangen »ln de bange tegenwoordige om standigheden, onder welker druk niet alleen ons land en volk, doch ook een groot deel van de wereld verkeert, zult U ongetwijfeld met de regeering van oordeel zijn, dat boven alles behoefle is aan ver ootmoediging en een biddend opzien tot den Almachtige, in Wiens Hand het lot der volken rust. Het zou de regeering aangenaam zijn, indien in de eerstvolgende wekelijksche godsdienstoefening van alle kerkgenootschappen aan die behoefte voldaan werd door het gemeenschappelijk opzenden van een innig gebed om uitredding en bpwaring, om wijsheid en licht voor allen die voor het welzijn der volken verantwoordelijkheid dragen, om het ontvangen vtïn een zegen ook uit de beproevingen, welke nog over ons mochten komen. Ik moge U opwekken tot bevorde ring van dit doel Uwe medewerking te verleenen en hiermede de taak der regeering te verlichten en ons volk te dienen«. De Minister van Staat, Minister van Algemeene Zaken a.i. Voorz. v. d. Raad van Ministers, (w.g.) DE GEER. In Nederland staat van oorlog afgekondigd. De regeeringspersdienst meldt: Ten einde de noodzakelijke mili taire maatregelen, welke noodig zijn in het belang van de geoefendheid en de paraatheid van onze weer macht, te kunnen nemen, heeft de regeering zich genoodzaakt gezien het grondgebied des rijks in staat van oorlog te verklaren. De tengevolge van dezen rechts toestand aan het militair gezag toe vallende bevoegdheden zullen ziel) voorhands beperken tot vorderingen welke verband houden met het oefenen van den troep (het betreden van particuliere terreinen) en den aanleg van verdedigingswerken. Het vervoer van de troepen. Tot dusvarre vlot verloopen. In den afgeloopcn nacht is een begin gemaakt met het verplaatsen der troepen per spoor. Toen het middernachtelijk uur verstreken was begon het. Met opvallende kalmte en rust deed ieder zijn werk en van zenuwachtigheid was geen spoor te bekennen. De Nederlandschesoldaat is een goed soldaat. Hij maakt zich niet druk, volgt onmiddellijk de bevelen op en beheerscht zich tot het voorbeeldigste toe. Het vervoerschema door de Neder landsche Spoorwegen en militaire autoriteiten opgezet, klopte in alle In verband met het afgekondigde hamsterverbod zijn alle leveranciers verplicht bij aflevering van de be treffende artikelen een uit te schrijven. Op aandringeu van verschillende kruideniers hebben wij op onze drukkerij laten vercaar. digen, welke geheel aan de wettelijke voorschriften volnoen en zeer practisch in het gebrnik zijn. Verkrijgbaar aan ons bureau 35 cent per bloc, bij 5 stuks 5 30 cent, bij 10 stuks 5 25 cent. v- m». mé „De wilde Bus" in dienst van haar te mmer. Een groot aantal bussen zijn in geschakeld in den dienst der Nederla ndsche Spoorwegen. Overzicht van het groote aantal „bustreinen" op het stati onsplein v. h. D.P.-station te Rotterdam en Laiigstraatscbe ('urant, t" Officieele Mededeeiiogen te---' f r.

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 9